Legeroefening V S grens Kuwayt Steun in Amerikaans Congres voor Golf-oorlog neemt af Gorbatsjov steunt voorstel Jeltsin voor coalitieregering De lekkerste poezen heten Tom. Chinees leger verbiedt boek over eigen historie Kritiek rechter op geheime organisatie in Zitid-Afrika WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 I1' BUITENLAND - PAGINA 7 HONGKONG - Volgens een ge ruchtmakend boek, uitgegeven door het Chinese leger maar later op de index geplaatst, lieten de com munistische strijdkrachten tijdens de Chinese burgeroorlog 150.000 burgers de hongerdood sterven bij het beleg van de noordoostelijke stad Changchun. Ook zou een leger divisie die onder bevel stond van de huidige vice-premier Wang Zhen opium hebben gesmokkeld tijdens de oorlog die de communistische partij veertig jaar geleden aan de macht bracht. In weerwil van de officiële partij- doctrine wordt in het boek de vraag WASHINGTON (Rtr/AFP/GPD) - Enkele duizenden Amerikaanse mariniers gaan een aanvalsoefening houden bij de grens met het door Irak bezette Kuwayt. Dit heeft de Ame rikaanse regering in Washington gisteren officieel bekendgemaakt. Volgens regeringsau- -inas toriteiten heeft de oefening "binnen enkele dagen' plaats. Zo n tweeduizend mariniers gesteld of de stnjd tegen de nationa- zullen dan met amfibievoertuigen vanaf schepen in de Golf een serie aanvallen uitvoeren listen op het strand ter voorbereiding op een mogelijk offensief tegen Irak, De regeringsautoriteiten, die ano- stand van de Kuwayts-Saudische wensten te blijven, wilden grens heeft opgesteld. Chiang Kai-shek de vele offers waard was. Het boek impli ceert dat de revolutie geen betere le- niets zeggen over een rapport dat gisteren in de Washington Times is gepubliceerd en waarin staat dat de invasie-oefening zondag plaats heeft op zo'n vijftien kilometer af stand van de Kuwaytse grens. Vol gens de krant kunnen deze militaire activiteiten het Iraakse leger provo ceren. De oefeningen spelen zich af blikeinse fractieleider binnen het bereik van raketten die Irak op zo'n veertig kilometer af- gres. Met name de Democraten zijn vensomstandigheden heeft opgele- grote vraagtekens achter dat beleid verd. "Chinezen hebben honderd gaan zetten. t Naar verwachting stuurt Groot- Richard Lugar, hebben president Brittannie 6000 extra infanteristen socialisme? Voor de communisti- - v-.i 100 extra tanks ^vu, f heeft The Times gisteren bekendge- maakt. Daarmee zou het aantal Brit- Israël palet drie vooraanstaande Palestijnen op TEL AVIV (GPD) - De Israëlische zonder dat die verklaring 20 zou autoriteiten hebben gisteren drie moeten wonien genoemd Het Wit- Bush gisteren gevraagd het Con gres het kan instemmen met eventuele militaire operaties in de Golf. De zitting, aldus Dole, de Repu- de Senaat, zou "een verklaring van steun aan de president moeten opleveren en de bereidheid om alles goed te keu ren dat onze missie in de Golf kan doen slagen". Lugar, de hoogstgeplaatste Repu blikein in de senaatscommissie voor buitenlandse zaken, ging een stapje verder. Hij zei dat de speciale congreszitting een oorlogsverkla ring aan Irak zou moeten opleveren. sche partij? Was het het waard? Het werk getiteld 'Witte rood bloed' is geschreven door 2 manschappen in de Golf oplopen Zhang Zhenglu, een 43-jarige luite- met nog levende communistische officieren. Anders dan de gebruike lijke Chinese oorlogsge- schiedschrijving streeft Zhang naar objectiviteit; hij verwerpt het offi ciële voorschrift dat de geschiede nis vooral het communistische be wind moet rechtvaardigen. De grenzeloze ophemeling van het bewind is in 'Witte sneeuw, rood bloed' vervangen door keiharde kri tiek. Het 618 pagina's tellende ge schrift werd in augustus 1989 gepu bliceerd door de uitgeverij van het Volksbevrijdingsleger, maar het werd afgelopen vooijaar verboden nadat een tijdschrift van het leger president Yang Shankun had aan gehaald die zei dat het "de commu nistische partij beledigde". Toen waren al 100.000 exemplaren van het werk verkocht. Aangenomen wordt dat het ver bod op het boek in maart is afge kondigd, maar zoals gebruikelijk in China worden dergelijke verboden geheim gehouden. Het geschrift verbod werd bekritiseerd in de door de veriaterii waardoor de voedselvoor- oktober 1948 tijdens het beleg van Changchung, een belangrijk indus triecentrum in het noordoosten van China. Volgens de officiële lezing van de partij werd bij de inname, waarbij 100.000 nationalistische strijders zich na vijf maanden over gaven, geen bloed vergoten. Zhang zegt dat het bevel om de stad te om- ngelen, vergezeld ging met een de burgers de stad te staat gecontroleerde pers dween van de schappen in boek winkels. Volgens een Chinese bron in Hongkong wordt een onderzoek pitpprt luitenant-kolonel Zhang inge- temj|er 1948 v rapport van 9 sep- 2en officier van het Volksbevrijdingsleger waarin wVnitcKo" wordt gezegd dat de communisten nel VOlKSDe- J,. nnnpcnkntnn i beslis- vluchtende burgers neerschoten e sloegen. Zhang citeert telegram men van andere officieren die vra gen om toestemming voor het leger de bevolking te helpen. Deze vooraanstaande Palestijnen zonder vorm van proces gevangen gezet. Zij worden verdacht van activitei ten voor de Palestijnse Bevrijdings organisatie. Onder de drie Ayesh, voorzitter journalistenbond als lid van een Palestijnse onder handelingsdelegatie met Israël. Hij is voor zes maanden in "administra tieve hechtenis" genomen, evenals Ziad Abu Ziad, hoofdredacteur van het Hebreeuwstalige weekblad Gesher. Achmed el-Yazji, een arts - uit de Gazastrook, gaat een jaar de gevangenis in. Volgens politieke kringen in Je ruzalem vormen de Israëlische maatregelen het begin van een cam pagne tegen "leiders van de Pale stijnse opstand". De Amerikaanse regering heeft er gisteren mee ingestemd de militaire hulp aan Israël dit jaar meer dan te verdubbelen. In plaats te Huis heeft het verzoek twee Republikeinen, partijgenoten van Bush, echter naast zich neerge- De senatoren zeiden hun voorstel Radwan Abu me*e he^ben gedaan om een I Hp Anhisrhp eind te maken aan de snel groeiende ooit genoemd stroom kritiek °P het Golf-beleid - - "Qn president Bush vanuit het Con- Communisten aan kop in Macedonië SKOPJE (DPA) - De ten, die tot voor kort alleen aan de macht waren, stevenen op de over winning af in Macedonië, waar afge lopen zondag de eerste vrije verkie zingen van na de Tweede Wereld oorlog werden gehouden. Nadat 35 van de 120 districten zijn geteld, staat de Bond van Hervormings krachten van de Joegoslavische premier Ante Markovic op de twee- de plaats. Exacte cijfers zijn door de bruikelijke 1,8 miljard dollar krijgt kiesraad nog niet bekendgemaakt, het Israëlische ministerie van de- Naar verwachting verovert de Al- fensie nu 3,8 miljard in geld en ma- banese minderheid 30 van de 120 ze- terieel. tels. steld, Het werk verhaalt over sende campagne vrijdingsleger in de Chinese burger oorlog: de strijd om Mandsjoerije in 1945-48, die werd gewonnen door de communisten. Na de Japanse ne- niet'TngewilYigd os; de anti-Japanse alliantie tussen de nationalisten van Chiang Kai- shek en de communisten van Mao Zedong viel uit elkaar en de twee partijen leverden een verwoede strijd om het 'Koninkrijk van het Midden'. Zhangs meest geruchtmakende bewering is dat 150.000 burgers de hongerdood stierven tussen mei en Op een zeker moment raakten dui zenden burgers ingesloten tussen de twee strijdende partijen. "Changchung was als Hiroshima", zegt Zhang. "De aantallen slachtof fers zijn ongeveer gelijk. Hiroshima duurde negen seconden; Chang chung duurde vijf maanden". JOHANNESBURG - Een offi ciële onderzoekscommissie heeft geen bewijzen gevonden voor het bestaan van doodseskaders bij de Zuidafrikaanse politie. Wel heeft de commissie, onder leiding van on derzoeksrechter Harms, vernieti gende kritiek geleverd op een in middels ontbonden ultra-geheime organisatie van het Zuidafrikaanse leger, het Civiele Samenwerkings- bureau (CSB). In anti-apartheidskringen is het gisteren vrijgegeven, tweehonderd pagina's tellende verslag met reser ves ontvangen. "Harms heeft niet diep genoeg gespit", aldus een woordvoerder van advocaten voor de mensenrechten. President De Klerk zei in een reactie dat de "te kortkomingen die door de commis- sie-Harms zijn blootgelegd" wor den gecorrigeerd. Hij ziet geen aan leiding op te treden tegen de verant woordelijke ministers, Vlok (poli tie) en Malan (defensie). In zijn rapport verwerpt Harms de verklaringen van twee kroonge tuigen, dat zij lid waren van een doodseskader en op bevel van ho gerhand zijn betrokken geweest bij moordaanslagen op anti-apart- incidenten ongetwijfeld hebben plaatsgevonden, heeft de politie el ke betrokkenheid bij deze daden ontkend". Harms' oordeel over de activitei ten van het in juni van dit jaar ont bonden CSB is zeer hard. "Het CSB plaatste zijn eigen belangen boven die van de staat en het publiek. Het negeerde bevelen van de minister van defensie en de president. Het CSB had voor zichzelf de bevoegd heid opgeëist personen te vervol gen, te veroordelen en te straffen op basis van bedenkelijke en niet ge toetste informatie". De commissie sluit niet uit dat het CSB bij "meer misdrijven betrokken is geweest dan uit de bewijzen blijkt". Voor de commissie staat vast dat het CSB betrokken is geweest bij de moord in december 1986 op de anti- apartheidsactivist, dr. Ribeiro en zijn vrouw, en moordplannen had beraamd voor twee andere apart heidstegenstanders en een journa list. Deze dossiers worden doorge stuurd naar de officier van justitie. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren in de zwarte woonoorden rond Johannesburg de vermoorde lichamen van zeven zwarten gevon den. In Wenbezi, ten noordwesten van Durban, werd het met messte ken overdekte lijk van een zwarte heidsactivisten. "Hoewel sommige jongere gevonden. MOSKOU (Rtr/DPA/UPI) - Sovjet president Gorbatsjov steunt in prin cipe het idee van 'een coalitierege ring van nationale eenheid. Dat heeft Boris Jeltsin, leider van de Russische Federatie, gisteren in het Russische parlement gezegd. Volgens Jeltsin heeft hij Gor batsjov zondag tijdens een vijf uur durend gesprek voorgesteld Russi sche ministers in een centrale rege ring te benoemen om de economi sche en staatkundige problemen in de Sovjetunie aan te pakken. "Ik heb niet veel posten geclaimd, maar ik heb de wens uitgesproken dat het premierschap en de ministeries van financiën en defensie naar Russi sche vertegenwoordigers gaan". Jeltsin zei met Gorbatsjov de in stelling van een commissie te zijn overeengekomen die, gelijktijdig met de voorbereidingen voor een nieuw Unieverdrag door een andere commissie,.werkt aan een afbake ning van rechten en volmachten tussen de Russische Federatie en het centrale gezag in Moskou. De grootste republieken hebben tot nu toe terughoudend op het voorstel gereageerd. Jeltsin zei gis teren Gorbatsjov te hebben duide lijk gemaakt dat het nieuwe verdrag pas door de republieken kan wor den getekend wanneer er harde af spraken zijn gemaakt over zaken als grondstoffenbeheer, het bankwe zen, staatsschulden, belastingen en buitenlandse handel. Gisteren werd een alternatief voor de Unie: een Verdrag voor de Arrestatie Bohuslav Chnoupek, minister tij dens het Tsjechoslowaakse com munistische bewind, is gearres teerd en staat vervolging te wach ten. De 65-jarige Chnoupek was van 1971 tot 1988 minister van buiten landse zaken was. Een functionaris van het openbaar ministerie wilde niet zeggen waarom de ex-minister is gearresteerd omdat daarmee het onderzoek zou kunnen worden be ïnvloed. Brand In Parijs zijn gistermorgen zes men sen om het leven gekomen bij een brand in een appartementenge bouw in het tweede arrondisement. In het gebouw was ook een klein hotel gevestigd. Het vuur verspreid de zich via de liftschacht over de zes verdiepingen van het gebouw. Tyfoon De hevigste tyfoon die de Filipijnen dit jaar heeft getroffen heeft giste ren ten minste vijf mensen het leven gekost, een aantal schepen doen zinken en duizenden inwoners uit hun huizen gejaagd. Vorming van de Euro-Aziatische Unie van Republieken (EAUR). Aan het plan werd de eerste prijs toegekend door de interregionale oppositiegroep van Sovjet-parle mentariërs. Volgens het plan coör dineert de Unieregering slechts bui tenlandse politiek, defensie en fi nanciën. Naast gemeenschappelij ke strijdkrachten moeten ook de deelstaten binnen de Unie over ei gen legers beschikken. Als hoogste wetgevende orgaan in de EAUR staat het plan een Unie- parlement voor met twee even in vloedrijke kamers. De uitvoerende macht ligt bij een president, die in directe, vrije en geheime verkiezin gen voor een periode van vijf jaar wordt gekozen. ADVERTENTIE VOORLICHTINGSAVOND INDONESIË MET GROTE VIDEO-PROJEKTIE Hartelijk welkom op 15 nov. in Motel Bijhorst, Zijdeweg 54 te Wassenaar. Aanv. 20.00 uur. Toegang gratis. Informatie over onze reizen, inkl. Thailand en Maleisië. Veel indiv. mogelijkheden. Info.: 03404-51100. RV/TC Indonesia (lid SGR). MASAYA - Voormalige Contra rebellen hebben gisteren hun actie voor meer overheidssteun ejn tegen de aanwezigheid van vroegere San- dinistische functionarissen op hoge posten opgevoerd met de bezetting van regeringsgebouwen en een kerk. De regering-Chamorro heeft ge dreigd geweld te gebruiken als zij met gewapend verzet wordt gecon fronteerd. De actievoerders, die de steun heb ben van een aantal burgemeesters in het oosten van Nicaragua, blok keren sinds vorige week een belang rijke autoweg tusseyi Managua en Rama, die het oosten met het westen van Nicaragua verbindt. Zij eisen dat de regering haar belofte nakomt om hulp te verlenen aan gedemobili seerde Contra-rebellen. Daarnaast eisen zij het ontslag van ex-San dinisten zoals minister van defensie Humberto Ortega. De bezettingsactie van gisteren had onder meer plaats in Masaya, ongeveer twintig kilometer ten zuid oosten van Managua. Masaya is de stad waar in 1979 de Sandinisten hun revolutie begonnen. (foto AFP) ADVERTENTIE Chocolade-slagroomtompouce. Dagelijk: eigen banketbakkerij. 4 stuks van -MO" voor vers uit eigen banketbakkerij. ^j|J VROOMS DREESMANN rkrijgbaar in Alphen a/d Rijn. WASHINGTON - Daniel Moyni- han kan het altijd zo mooi formule ren. De Democratische senator zei begin deze week dit: "Als Bush wil dat zijn presidentschap sterft in de Arabische woestijn, dan moet hij vooral zo doorgaan". Moynihans gaf. commentaar op het besluit van president Bush om het aantal Amerikaanse troepen in het Golf-gebied aanzienlijk uit te breiden. Moynihan ziet dat besluit als een grote stap in de richting van oorlog, en hij wil die oorlog niet. Peiling Moynihan staat niet alleen, noch in zijn analyse van het besluit van Bush, noch in zijn afkeer van een oorlog. Uit een peiling van de krant USA Today blijkt dat meer dan 80 procent van de Amerikanen nu een oorlog om Kuwayt waarschijnlijk tot zeer waarschijnlijk acht. Iets meer dan de helft van hen, 51 procent, steunt het Golf-beleid van Bush. Dat laatste cijfer is opvallend laag. Begin augustus stond nog meer dan 80 procent van de Ameri kanen achter het besluit van Bush troepen te sturen. En begin vorige week ging het nog om 69 procent. Het is het besluit van Bush om nog eens 150.000 tot 200.000 militai ren naar de Golf te sturen, dat voor de grote daling in de peilingen heeft gezorgd. Want nu het Golf-conflict niet langer een kwestie is van het bang maken van een dictator, maar van een echte naderende oorlog met ook duizenden slachtoffers aan Amerikaanse kant, worden veel Amerikanen nerveus. De vragen beginnen los te komen. Waarom zitten we eigenlijk in de Golf? Is de bevrijding van Kuwayt de levens van duizenden jonge Amerikanen waard? Waarom wij, en niet onze Westerse en Arabische bondgenoten? Kan Bush zomaar in z'n eentje besluiten om ten strijde te trekken? Reces Politiek is het momenteel vooral in teressant wat er in het Congres ge beurt. Dat Congres is met reces, maar dat zou je niet zeggen als je de Amerikaanse kranten openslaat, of naar nieuws-shows op de Ameri kaanse tv kijkt. Nadat het Congres zich maanden lang vrijwel niet met het Golf-con- flict heeft bemoeid, geeft nu de na de andere parlementariër zijn zienswijze. En vooral de Democra ten die de meerderheid in Senaat en Huis van Afgevaardigden vor men zijn nu voor het eerst uitge sproken kritisch. Dat blijkt niet alleen uit de uit spraak van Moynihan, maar ook uit wat de vooraanstaande senator Sam Nunn, die geldt als een van de grootste defensie-specialisten in het land, het afgelopen weekeinde over het Golf-conflict had te zeggen. Oorlog moet de laatste optie zijn. Bush moet "zich niet zo haasten" en de economische sancties van de VN tijd geven om te werken, aldus Nunn. Hij zei ook dat het Witte Huis nooit afdoende duidelijk heeft ge maakt waarom een oorlog noodza kelijk is. Daardoor is er onvoldoende steun voor zo'n oorlog bij het Amerikaan se volk, aldus Nunn. "Het laatste dat we willen, is een bloedige oorlog waar het Amerikaanse volk niet achter staat. Dat hebben we met de Vietnam-oorlog gezien en dat wil len we niet nog eens". Kortom, nu in de verte de oorlogs trommels zijn te horen, begint de al gemene steun in het land die Bush voor zijn Golf-beleid had, duidelijk Amerikaanse militairen op weg naar de Golf. af te brokkelen. Top-politici van de Democratische Partij trekken zich terug, de vredesbeweging begint in getal toe te nemen, conservatief Amerika zag vanaf het begin al niets in interventie en bij de gewone Amerikaan nemen angst en be zorgdheid toe. Moreel Dat is slecht nieuws voor Bush, die inderdaad beter niet aan een oorlog om de bevrijding van Kuwayt kan beginnen zonder brede steun in Congres en samenleving. Dat zou slecht zijn voor het moreel van de troepen, het zou het gezag van Bush in het buitenland aanvreten, en het zou ongeacht de uitkomst van de oorlog zijn politieke dood zijn. Kan de président veel doen om zich opnieuw van de steun van Con gres en land te verzekeren? In de discussies die daarover momenteel worden gehouden, springen twee elementen in het oog. In de eerste plaats zeggen veel commentatoren, dat nog steeds niet duidelijk is waarom Bush desnoods duizenden Amerikaanse levens zou willen opofferen om de Iraakse in val van Kuwayt weer ongedaan te maken. Zijn voornaamste argument was aanvankelijk: het nationaal belang. Daarmee doelde hij uiteraard op de olie onder de Kuwaytse (en eventu eel Saudische) grond. Maar nu blijkt dat, meer dan drie maanden nadat de oliekranen van Kuwayt en Irak werden dichtgedraaid, er eer der een overschot dan een tekort aan olie dreigt, begint dat argument aan zeggingskracht te verliezen. Vandaar dat Bush het bij zijn laatste speeches niet meer heeft ge bruikt. De argumenten die hij nu naar voren brengt, zijn: de Iraakse agressie mag niet zegevieren en de koninklijke familie van Kuwayt moet weer terug op de troon. Maar Amerika heeft elders op de wereld China versus Tibet, de Sovjetunie versus Oost-Europa agressie keer op keer ongestraft la ten zegevieren. En wat de koninklij ke familie van Kuwayt betreft: wie maakt zich over haar nou druk? Veel Amerikanen weten Kuwayt niets eens op de wereldbol te vin den. Betere argumenten zijn nodig. Misschien heeft columnist A.M. Ro senthal van de New York Times wel gelijk. Hij suggereerde dat Bush het moet zoeken in Saddam Husseins ongebreidelde machtslust en diens brandende wens om atoomwapens te hebben. Het is zeer aannemelijk dat Hus sein, als hij eenmaal kernwapens heeft, die ook zal gebruiken. "Stop deze man voor hij miljoenen kan do den. Alleen daarmee kun je bij Amerikaanse soldaten aankomen, als je hen vraagt hun levens in de waagschaal te stellen", aldus Ro senthal. Rol Een tweede probleem dat Bush moet oplossen, is dat van de rol van het Congres bij het Golf-conflict. Wat hij tot dusver heeft gedaan, is Congres-leiders op de hoogte bren gen van zijn stappen. Maar hij vroeg vooraf geen toestemming voor het zenden van de troepen, hij vroeg niet vantevoren permissie toen hij vorige week aankondigde verster kingen te sturen. Zijn minister Ba ker (buitenlandse zaken) heeft af doende duidelijk gemaakt dat het Witte Huis ook niet van plan is toe stemming te vragen als het tot ge weld wil overgaan. Bush wil het Congres raadplegen en achteraf inlichten. Maar in feite zet hij het Congres buitenspel en dat terwijl de Grondwet zegt dat al leen het Congres de macht heeft om de oorlog te verklaren. Vandaar het initiatief van twee vooraanstaande Republikeinse senatoren, Lugar en Dole, om het Congres van reces terug te roepen, zodat het kan debatteren over het Golf-conflict. Het door Lugar en Dole gewenste resultaat: goedkeuring voor Ameri kaanse militaire acties in de Golf. Maar de reactie van het Witte Huis was tekenend: dat is niet nodig, want er is geen sprake van oorlog. Het lijkt er dus op dat president Bush zijn handen wil vrijhouden en niet het Congres wil laten meedoen als hij straks moet besluiten of hij al dan niet tot oorlog overgaat. Dat is riskant. Want de bereidheid van Hussein zich uit Kuwayt terug te trekken, neemt zeker niet toe als hij weet dat het Congres de presi dent niet steunt. Daarmee wordt, paradoxaal genoeg, de kans op een spoedige oorlog groter.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7