'Fraude met uitkering nu aanpakken' 'Ja, er is angst op Zuiderkruis Minister 'moedeloos' over mentaliteit weggebruikers Simons: medicijnprijs mag 4 procent stijgen Tweeslachtig Run op subsidies woon-werkverkeer WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 Lubbers ziet kans voor koppeling DEN HAAG (ANP) CDA, PvdA en WD vinden dat mis bruik van sociale uitkeringen hard moet worden aange pakt. Waar werk wordt geweigerd, moeten strenge sancties worden opgelegd, zo stelden zij gisteren tijdens het debat over de begroting van het ministerie van sociale zaken. De PvdA hield weer een pleidooi voor handhaving van de kop peling tussen lonen en uitkeringen. Het CDA zei daar vrij wel niets over. DEN HAAG (ANP/GPD) - Minis- ter Maij-Weggen (verkeer en water staat) heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd dat zij zo langzamer hand "moedeloos" wordt van het gedrag van de weggebruikers. Zij zei dat naar aanleiding van de ket tingbotsing vorige week op de A16 waarbij acht mensen om het leven kwamen en 27 gewond raakten. Maij-Weggen gaat ervai minder slachtoffers war als iedereen zich aan de snelheid had gehouden. Hoewel CDA en PvdA eerder lie ten weten daar niet veel voor te voe len, dreigde de minister opnieuw met de verplichting van snelheids begrenzers voor vrachtauto's als de chauffeurs hun rijgedrag niet zou- proef met mistdetectie (het 'meten' den veranderen. "Het zou tientallen van mist via een systeem), samen doden en honderden gewonden met verkeerssignalering. Ook wil schelen als de maximumsnelheid in de minister attentie-borden plaat- acht zou worden genomen", aldus sen om erop te wijzen dat bij Breda Maij-Weggen. vaker mist voorkomt dan elders. De Tweede Kamer stemde gisie- Verder begint Maij-Weggen een ren al wel in met een aantal minder experiment met tekens op het weg- vergaande maatregelen, dat Maij- dek waarmee de afstand tot de voor- Weggen wil nemen om de verkeers- ganger kan worden gemeten. Dat veiligheid van^de A16 bij Breda te systeem zou in Frankrijk met verbeteren. Daaronder valt de regionale waarschuwings- en meldingssystemen beter benut worden. Een voorstel van Castri- cum (PvdA) om regionale omroe pen via borden hun zendfrequentie aan automobilisten kenbaar te laten maken (het Duitse systeem), nam de minister dan ook graag over. Kamer en minister waren het er unaniem over eens dat te hard rij den ook bij dit ongeval een belang rijke rol heeft gespeeld. Hoewel het onderzoek naar het ongeluk pas over twee maanden zal worden af gerond. bleek dat met name de be trokken vrachtauto's een te hoge snelheid hadden. "De mentaliteit van een groot aantal automobilisten in dit land is gewoon slecht", merk te Lankhorst (Groen Links) op. Zo vaag als een eensluidend stand punt over de koppeling gisteren bleef, zo eensgezind trok een Ka mermeerderheid gisteren ten strij de tegen de vermeende fraude met uitkeringen. Het CDA vindt dat uit keringen moeten worden stopgezet als uitkeringsgerechtigden zich niet inspannen om aan het werk te ko men. De partij ergert zich eraan dat de sociale diensten de bestaande sancties voor fraude maar gedeelte lijk of helemaal niet uitvoeren en vroeg staatssecretaris Ter Veld (so ciale zaken) daar iets aan te doen. Het CDA dacht daarbij aan een kop peling van het Sofi-nummer aan de gegevens van de sociale diensten. Leijnse (PvdA) verbaasde zich er over dat sociale diensten het zo maar over hun kant laten gaan als werklozen wegblijven bij heroriën- Fraudeur mag 134 jaar lang terugbetalen LEEUWARDEN (ANP) - Uitke ringsfraudeurs in Leeuwarden kun nen ook na hun dood hun schulden terugbetalen. Dat bleek gisteren tij dens behandeling van een fraude zaak tegen een uitkeringsgerechtig de voor de politierechter in Leeuwarden. De 26-jarige vrouw had een rww- uitkering en werkte toch voor een schoonmaakbedrijf. In totaal heeft ze de sociale dienst voor een bedrag van 19.000 gulden opgelicht. De so ciale dienst kwam met haar overeen dat ze 12 gulden per maand moet af lossen. Dat betekent dat ze 134 jaar nodig heeft om de schuld af te los sen, zo rekende de officier van justi tie gisteren aan de politierechter voor. De rechter veroordeelde haar tot 180 uur werken in de dienstver lening. Aan die straf moet ze wel binnen afzienbare tijd voldoen. Bomaanslagen De Haagse politie heeft het recher cheteam opgeheven dat de bomaan slagen onderzocht op Spaanse doe len in Den Haag. Het team heeft geen daders kunnen achterhalen. Een woordvoerder van de politie zegt wel alert te blijven op activitei ten van de Baskische afscheidings beweging ETA. De bewaking van Spaanse vestigingen in Den Haag blijft gehandhaafd. Molukkers De tien Molukkers die op 25 april waren betrokken bij plotselinge rel len voor de Indonesische ambassa de in Den Haag zijn veroordeeld tot verschillende straffen. De 'aanstich ters' werden veroordeeld tot zes maanden cel, waarvan twee voor waardelijk. Anderen kregen 75 tot 180 uur dienstverlening opgelegd. Incest De politie van Epe heeft opnieuw drie mannen aangehouden die er van worden verdacht seksueel mis bruik te hebben gemaakt van twee zussen uit Elburg. Eerder al waren de ouders, broer en twee kennissen van de zussen aangehouden. Vol gens de politie zijn de meisjes veer tien jaar lang misbruikt. Paspoort Ongeveer duizend inwoners van Hilvarenbeek reizen met een ongel dig paspoort omdat een stempel op de pasfoto ontbreekt. De gemeente dacht dat die stempel niet meer no dig was omdat er al een stempel staat voorgedrukt in het nieuwe, 'Europese' paspoort. Problemen zou de fout nog niet hebben opgele verd. Een woordvoerder reageert la coniek: "Beter een stempel te wei nig dan een teveel. Dit valt nog te herstellen". Carnavalsmoord De Rotterdamse rechtbank heeft vanmorgen een dertigjarige man veroordeeld tot zes jaar cel voor de moord op een 34-jarige Rotterdam mer tijdens het Antilliaanse zomer carnaval dit jaar. Aanleiding was een ruzie die in de drukte ontstond tussen een neef van de moordenaar en het latere slachtoffer. De oom schoot toen de belager van zijn neef dood. Brandstofheffing De Groene Fractie in het Europarle ment bepleit een milieuheffing van 100 procent op olie, kolen en gas om de uitstoot van kooldioxide (be langrijkste veroorzaker van het broeikaseffect) tegen te gaan. teringsgesprekken. De bescher ming van zwakkeren noemde hij de belangrijkste reden voor een straffe aanpak van misbruik van uitkerin gen. WD-Kamerlid Rempt had slechts schampere woorden voor de nieuwe aanpak van de PvdA bij uit keringsfraude. Dit onderwerp staat volgens haar ineens "bovenaan de politieke agenda van minister Kok en fractievoorzitter Wöltgens. Dat is toch bijna vloeken in de kerk", al dus Rempt. Haar partij had al tij dens het kabinet-Den Uyl, bij mon de van WD'er Wiegel, gewezen op fraude en misbruik van uitkerin gen. "Wiegel trapt een man die al ligt tussen de benen", zou toenma lig minister van sociale zaken, Boersma, daarop hebben geant woord. PvdA-er Leijnse brak opnieuw een lans voor behoud voor de kop peling. Hij vond dat het kabinet het eigen begrotingstekort niet moet aangrijpen om de koppeling los te laten. "Dat zet de deur open voor een onevenredige aanslag op de uit keringen". Premier Lubbers liet gisteren te gelijkertijd op het FNV-congres in Amsterdam weten dat de koppeling kan worden gehandhaafd als werk gevers en vakbonden in het cao- overleg verantwoorde afspraken maken over de lonen. Volgens Lub bers "zou het een schande zijn als we binnen onze welvaart nu alweer de moed zouden verliezen en zou den zeggen: het past niet in de re kensom". FNV-voorzitter Stekelenburg stelde in reactie dat de vakbewe ging zekerheid wil over het handha ven van de koppeling. Alleen met zo'n garantie kan sprake zijn van een evenwicht tussen werk en inko men en dus van solidariteit tussen werkenden en uitkeringsgerechtig den. De voorliggende looneisen brengen volgens Stekelenburg de koppeling niet in gevaar. Ook wat betreft het terugdringen van de arbeidsongeschiktheid en van de werkloosheid legde Lubbers de verantwoordelijkheid nadrukke lijk bij werkgevers en vakbewe ging. De aanpak van de arbeidson geschiktheid en de werkloosheid onder minderheden en herintreders laat "nog geen begin van succes'v zien. "Het kan niet anders zijn dat voor het sociaal beleid in de onder neming de kracht van de vakbewe ging tot uiting komt in sectoren en bedrijven", aldus Lubbers. De premier liet zich genuanceerd uit over de vierdaagse werkweek. "Een van de vormen om variatie te krijgen in het aanbod van werk, maar niet overal toepasbaar". Er zijn ook bedrijven waar de vier daagse wel goede mogelijkheden biedt. De belangstelling voor korter werken neemt in elk geval toe, al dus Lubbers. s worden toegepast. Ook moeten Maij-Weggen was het daarmee e DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Simons (volksgezondheid) heeft zijn plan aangepast om de stij ging van de medicijnprijzen te be heersen. De belangrijkste wijziging is dat de kosten van geneesmidde len in plaats van de aanvankelijk voorgestelde nul procent nog 4 pro cent mogen stijgen. Op dit moment stijgen ze 12 procent. Met het aange paste geneesmiddelenvergoedings systeem (GVS) komt Simons tege moet aan kritiek en reacties van art sen, apothekers en patiënten. Het GVS houdt in dat zieken fondsverzekerden en mensen met een particuliere verzekering per groep (cluster) medicijnen met on geveer dezelfde werking hoogstens de gemiddelde prijs vergoed krij gen. Voor duurdere medicijnen moeten ze het verschil zelf bijbeta- Het aanvankelijke plan leverde een stroom van kritiek op, vooral omdat men vreesde dat patiënten in veel gevallen zouden moeten bijbe talen. Een van de belangrijkste wij zigingen die Simons nu voorstelt is een 'fijnmaziger' clusterindelmg, zodat bepaalde groepen medicijnen die iets afwijken niet direct onder de bijbetalingsregeling vallen. Simons, plan aangepast Suikerpatiënten dreigden voor insuline en insulinepennen te moe ten gaan bijbetalen. Dat komt door dat één bedrijf, Novo-Nordisk. 85 procent van de markt op dit gebied beheerst en relatief hoge prijzen be rekent. In het nieuwe GVS is insuli ne ondergebracht in een groot aan tal kleine clusters. Volgens WVC blijft daardoor voor iedere patiënt een insulinepompje of -pen be schikbaar zonder bijbetaling. Verschillende organisaties voor zagen ook problemen als chroni sche patiënten - mensen met reuma bij voorbeeld - die al jaren bepaalde dure medicijnen gebruiken worden 'omgezet' op middelen onder de vergoedingslimiet. De Zieken fondsraad heeft voor dit soort geval- vv. len een hardheidsclausule bepleit. delen. Voor het resterende kwart Simons verwacht dat zo'n clausule - troffen die met 27 ton vervuilde grond zowat tweemaal zo zwaar was bela- kan bijbetaling worden voorkomen door tijdige prijsverlagingen van de den als toegestaan. De douanier tegen de chauffeur: "Nou jongen, dat als de industrie de prijs van de lage betrokken fabrikanten - niet nodig wordt scheppen". ANp) doses verlaagt. Een veelgehoord punt van kritiek op het GVS was verder dat voor gangbare hoeveelheden van som mige medicijnen niet en voor lage doses wèl zou moeten worden bij betaald. Dit zou tot gevolg kunnen hebben dat- patiënten tabletjes HENDRIK IDO AMBACHT Douaniers controleren de inhoud van een doormidden gaan breken of dat bij tank van een diesel-vrachtauto. Die controle maakte deel uit van de groot- voorbeeld kinderen en bejaarden te scheepse Actie Toverdoos, bedoeld om kennis op te sporen over illegale af- veel gaan slikken. Door toepassing valtransporten. Gisteren werd bij de grenzen en bij Rotterdam het. contai- van een "correctiefactor" is dit pro- nervervoer gecontroleerd op vrachtbrieven, lading en technische staat. Ille- bleem nu ondervangen voor drie- paal afval werd nog niet opgespoord, mogelijk omdat de chauffeurs elkaar kwart van de desbetreffende mid- hun 'bakkies' hadden gewaarschuwd. Wel werd een vrachtauto aange- Commentaar De Europese Gemeenschap heeft in de kwestie van de gijzelaars gekozen voor een tweeslachtige opstelling, waarvan minister Van den Broek zich niet niet lan ger kan distantiëren. Nederland moet in navolging van andere Europese landen actie ondernemen om (een deel van) de gijzelaars vrij te krijgen. De praktijk leert dat de regering formeel kan blijven vast houden aan het standpunt dat met Sad dam Hussein niet wordt onderhandeld. Vorige week maandag spraken de EG- ministers in Rome met elkaar af geen af zonderlijke initiatieven te zullen ontwik kelen om gijzelaars vrij te krijgen. De re geringen hebben dat ook niet gedaan, maar oud-politici wèl. Met hun reizen naar Baghdad hebben zij er voor ge zorgd dat de signaalfunctie van de EG niet werkt. De landen van de EG wilden een geslo ten front tegenover Hussein, maar heb ben niet veel ondernomen om missies als die van de Westduitse oud-bonds kanselier Brandt tegen te houden. In plaats daarvan kreeg Brandt zelfs de steun van de huidige bondskanselier Ko hl, met als vaag argument dat dit 'particu liere' initiatief niet botste met het EG- standpunt. Mede dank zij Brandt heeft Hussein in middels volop de kans gekregen om van zijn 'menselijkheid' blijk te geven en een groot aantal vooral zieke en oudere gijze laars laten gaan. Van een hecht Euro pees front is dus geen sprake meer. Te gelijkertijd staan de EG-landen formeel nog steeds op het standpunt in geen en kel opzicht zaken te doen met de Iraakse dictator, zolang die zijn leger niet uit Ku- wayt heeft teruggetrokken. De vrees dat Hussein wordt beloond voor het vrijlaten van gijzelaars met een soe peler behandeling is vooralsnog niet be waarheid. Nog altijd overheerst de me ning dat met Hussein niet moet worden onderhandeld over het bezet houden van Kuwayt. Zolang dat het geval is. en er van een front inzake de gijzelaarskwestie geen sprake meer is, rest Van den Broek geen andere keus dan mee te gaan in de half slachtige houding van de andere EG-lan den. Om gezichtsverlies naar Hussein te voorkomen, kan hij officieel geen onder handelingen over de gijzelaars aan gaan. Anderzijds is hij tegenover de Ne derlanders in Irak verplicht iets te doen. De gijzelaars kan niet langer duidelijk worden gemaakt dat het om tactische re denen beter is om hen voorlopig in Irak te laten zitten. De meerderheid van de Tweede Kamer is inmiddels bereid zijn zegen te geven aan humanitaire missies naar Irak. Mis schien kan alsnog een beroep worden gedaan op oud-minister Van der Stoel. Want om de kans van slagen te vergro ten, zal iemand van het kaliber Brandt moeten opstaan om een missie naar Baghdad te leiden, zoveel is wel duide lijk. Drie jaar cel voor kopiëren van geld bedrij- drijven die subsidie ontvangen n naar moeten minimaal een jaar 24 of meer personen vervoeren. Het openbaar vervoer in Neder land is hard bezig haar aandeel te le veren aan de beperking van het woon-werkverkeer. Daar is dan wel een grondige reorganisatie voor no dig, zo staat in het rapport 'Open- 35 baar vervoer, naar een geïntegreer de regionale opzet' van onderzoeks- (verkeer en waterstaat) ven die zelf personeel het werk vervoeren, is een groot succes. Sinds de regeling op 27 sep tember van kracht werd is al voor ruim 6,1 miljoen gulden aan aanvra gen binnen. Die komen van 19 be drijven, waaronder DSM, Volvo, Hoogovens, Enka Arnhem, Daf Sphinx. Voor het eerste jaar is miljoen gulden beschikbaar. De subsidieregeling, die vijf jaar bureau McKinsey. duurt, heeft tot doel het woon-werk verkeer te verminderen en wordt Het openbaar betaald uit de aftopping van het met grote versnippering. In s reiskostenforfait, waardoor auto- ge steden zijn soms diverse streek- mobilisten die verder dan 30 kilo meter van hun werk af wonen de reiskosten niet meer van de belas ting mogen aftrekken. Bedrijven die in aanmerking ko men voor de regeling ontvangen 2 cent per kilometer als ze het vervoer van de werknemer zelf regelen en 5 cent per kilometer als zal zijn. Wel wil het in overleg met de organisaties van huisartsen en apothekers bekijken of "een jaar in spelen" mogelijk is. Het ministerie van wvc treft op dit moment voorbereidingen voor een voorlichtingscampagne om het drijven leveren hun plannen aan die publiek te informeren over het organen aan en nemen ook de uit- GVS. Het plan wordt in december voering ter hand. in de Kamer behandeld. Mogelijk In hel voorgestelde systeem ziet dat Simons dan ook de reactie klaar jettem"baarby 'werd' gebruTkV- McKinsey drie openbaar vervoerbe- heeft op het^ alternatieve GVS dat maakt van een kleurenkopieerma chine. Naar schatting werden door ROTTERDAM (ANP) - Een 51-ja rige man uit Schelluinen is vanmor gen door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot drie jaar cel, waarvan zes maanden voorwaarde lijk voor het vervalsen van bankbil- drijven per regio: een busbedrijf de gezamenlijke niedicijnindustrie voor stads- en streekbussen, een heeft ingediend. Nu zegt hij daar 'light-railbedrijf met (snel)tram, nog niets over. Onbekend is wan- metro en het vervoer per trein in neer het GVS uiteindelijk wordt in- stad en regio en tenslotte NS. gevoerd. 30.000 bankbiljetten v en 1000 gulden gekopieerd met een totale opdrukwaarde van 16 miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) Annette Rad- wordt er thuis meer over kok op bevoorradingschip ke gevaren gepraat dan a roepsgoederenvervoerder inscha- het beleid. De openbaar vervoerbe- ADVERTENTIE weinigen op het bevoorradings schip die toegeeft dat angst speelt bij de bemanning die dag op weg gaat Golf. De meeste horen dat woord liever niet. Maar ten' Annette zegt: "Als je er goed over nadenkt, is er zeker bij iedereen angst". de ning onder de bemanning. "De Golf mannelijk personeel /oerders, een stadsvervoerder en Nederlandse Spoorwegen actief. Zuiderkruis. De 22-jarige matroos Braam vertolkt de heersende Bus en trein sluiten vaak niet goed eerste klasse uit Delft op elkaar aan. McKinsey stelt voor om twaalf tot vijftien regionale 'planningsorganen' voor openbaar vervoer op te richten. Daarin zou de overheid (provincie en gemeente) /erantwoordelijk moeten zijn crisis had dat er niet in gezeten. Voor de plaatsen waarvoor hij in aanmerking komt, nemen ze geen onzeker gebied en dat is geen rol prettig vooruitzicht. Maar het is an- geen drama om ernaar toe te gaan. r de Perzische Het hoort erbij. Het is een van de haar collega's consequenties die a; Hij Komfortabele Testament Wel voegt zij eraan toe het in de we ken voor het vertrek te druk te heb ben om er echt over na te denken. "Als je een half jaar weggaat, lijkt het wel of je emigreert". Niet alleen moeten er prozaïsche zaken gere geld worden als voldoende chèques om in het buitenland geld te kun nen opnemen. De marine heeft alle opvarenden aangeraden een testa ment te maken. Velen hebben die raad opgevolgd. Ook Annette. "Het was wel een gedoe te bepalen wie wat moet krijgen, maar ja, het is al leen maar gemakkelijk voor de naaste familie",stelt zij nuchter vast. Die naaste familie zijn haar ou ders en haar zus. Ze zijn nogal nuch ter en denken positief en hebben Annette aangeraden er maar het beste van te maken. Ze gaat dat ook proberen. Toen ze bij de marine kwam als kok, had ze niet verwacht dat haar iets als uitzending naar een oorlogsgebied zou overkomen. An nette put moed uit het feit dat de be manning goed met elkaar overweg kan. In de afgelopen weken is de saam horigheid versterkt tijdens oefenin gen. De Zuiderkruis is een week op zee geweest om "op te werken". De Jacob van Heemskerck heeft dat tij dens twee en de Philips Van Almon- de tijdens vier weken op zee ge daan. Er is geoefend met het oog op een mogelijke oorlogssituatie met aanvallen van al of niet chemische wapens of andere calamiteiten. Hoe dichter we bij het vertrek ko men, hoe fanatieker de oefeningen zijn geworden, zegt de 26-jarige kor poraal P. van Braam uit Hillegom. Hij werkt bij de Technische Dienst in de machinekamer van de Zuider kruis. Braam voelt zich meer onze ker dan bang en heeft dat ook bij zijn collega's vastgesteld. "Mis schien dat mensen het een beetje wegduwen". Volgens de korporaal Matroos der eerste klasse Jos Ko ning (21) uit Sint Pancras heeft spe ciaal voor de missie naar de Golf bij getekend. Belangrijkste reden: spanning. Bovendien biedt het hem de mogelijkheid om voorlopig bij de marine te blijven. Dat heeft ver uit zijn voorkeur, maar zonder Golf- had daarom na vier jaar kortverban- der te zijn geweest over een halfjaar de marine vaarwel moeten zeggen. Door bij te tekenen kan hij nog twee dit vak zit- jaar blijven. Hij hoopt dat het tij dan gekeerd is. Zijn vriendin is minder enthou siast. "Maar ik was nog niet bij de marine, toen we elkaar leerden ken nen, dus ze heeft er zelf voor geko zen. Als je terugkomt, heb je tien weken verlof, dan hoor ik haar ook niet klagen", stelt Koning resoluut. Zuiderkruis is extra bewapend DEN HELDER (ANP) - Be voorradingsschip Zuiderkruis heeft met het oog op de missie naar het Golfgebied extra bewa pening aan boord gekregen. Het schip is uitgerust met het Goalkeeper-snelvuurkanon te gen luchtdoelen voor zeer korte afstand. Ook gaan twee teams van drie mariniers met Stinger- raketten tegen luchtdoelen, zoals vliegtuigen, mee. Het bevoorradingsschip ver trekt maandag uit Den Helder, net als het luchtverdedigings fregat Jacob van Heemskerck en het standaardfregat Philips van Almonde. De twee fregatten lossen de thans in de Golf opere rende fregatten Witte de With en Pieter Floresz af. Dat gebeurt in Djibouti, waar de schepen op 4 en 5 december elkaar ontmoe ten. De Zuiderkruis lost het Britse bevoorradingsschip Olna af. en zal naast de Nederlandse ook Britse. Belgische, Italiaanse en Franse schepen kunnen bevoor raden. De Jacob van Heems kerck, de Philips van Almonde en de Zuiderkruis vertrekken in principe voor zes maanden. In totaal zijn rond 600 opvarenden aan boord. Onder hen bevinden zich tien dienstplichtigen. Aan boord van de Zuiderkruis zijn 35 Softies Het zit een aantal opvarenden van de Zuiderkruis wel dwars dat zij in de publiciteit als de 'softies' worden afgeschilderd tegenover de echte jongens van de fregatten. "We voe len ons een beetje achtergesteld", zegt Annette Radder. Zij hoeft ove rigens niet te klagen over minister Ter Beek. Hij zal maandag extra vroeg opstaan om het vertrek van de Zuiderkruis mee te maken. We gens het tij moet de Zuiderkruis om 8.15 uur vertrekken, terwijl de twee fregatten de haven van Den Helder om 11 uur verlaten. De Zuiderkruis heeft niet alleen voorraden aan boord om aan andere schepen te leveren, zoals 11.000 ton olie, smeermiddelen, levensmidde len, kleding, munitie en reserve-on derdelen. Ook voor de eigen beman ning en het functioneren van het ei gen schip is een aanzienlijke voor raad ingeslagen. Dat laatste geldt ook voor de twee fregatten. De drie schepen vertrekken met zogenaam de oorlogsvoorraden voor zes maanden naar de Golf. Die bestaan uit munitie, reserve onderdelen en voeding. Zo neemt elk schip 900 kilo kaas, 800 kilo vleeswaren, ruim 500 kilo koffie, 1000 liter melk, 1500 kilo verse groente. 2500 kilo meel en 900 zak ken chips mee. Voor geestelijke voeding heeft elk schip 75 video films aan boord. In lokale havens worden vers voedsel en produkten als zuivel en fruit ingeslagen. Voor de toekomst van de Neder landse marine is het waarschijnlijk beter als niet alle ingeslagen pakjes sigaretten en shag over zes maan den op zijn. Volgens een opgave van de marine neemt elk schip hiervan 110.000 pakjes mee, voor 200 men-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3