'Bouwen, maar dan in en aan de steden' Vergelden van oorlogsmisdaden toestaan REPORTAGEI Minister Alders (VROM) en de foto van Nederland in 2015 BOEKHOUDER ZOEKT fl.8.000 /^NK GOED VOOR uw lening 'Psychologische test aanstaande dominee toch geen goed idee' WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 GEESTELIJK LEVEN Van onze correspondent Margreet Vermeulen DEN HAAG - Herhaaldelijk schuift Hans Alders zijn vingers in elkaar. "Nieuwe lokaties voor wo nen en werken in en nabij de stads centra. Dat alles gekoppeld aan hoogwaardig openbaar vervoer". Met een beetje spitsvondigheid kunnen op die manier in de Rand stad van 1995 tot 2015 nog 485.000 woningen worden weggezet, aldus de bewindsman. De bebouwingsdichtheid in de grote steden kan fors omhoog. In de Randstad kunnen volgens Alders nog tenminste 60.000 woningen worden ingepast. Voor de resteren de 425.000 nieuwe woningen die voor 2015 in de Randstad gereali seerd moeten zijn, geldt het 'nabij- heidsbeginsel', zoals Alders dat noemt. Alleen woningbouwlokaties die zich dicht tegen de stedelijke centra aanschurken, hebben de zegen van Hans Alders. Op felgekleurde kaart jes staat inmiddels haarfijn ingete kend waar gebouwd mag worden. En wat misschien belangrijker is: waar niet. "Een beperkend beleid is absolu te voorwaarde om de verplaatsings afstand te verkleinen", aldus Alders die hoopt daardoor meer mensen op de fiets, in de bus of trein en uit de auto te krijgen. Nieuwe lokaties voor wonen, werken en recreëren worden voortaan getoetst op dat be ginsel, voordat de eerste spade de grond in mag. Met kantoorbouw in weilanden of langs snelwegen zon der aansluiting op tram- of bus- of trein maakt Hans Alders korte met ten. Bouwen in open ruimten zoals het Groene Hart wordt zelfs nage noeg taboe. Macht Overschat minister Alders zijn ei gen macht niet? Hoe prikkelt de be windsman bedrijven om zich wel op die ene en juist niet op die andere plek te vestigen? "Door te voorko men dat er andere plekken zijn. Door precies aan te wijzen welke ontwikkelingen waar gewenst zijn en waar niet. Juridisch wordt dat af gedekt met streekplannen", zegt hij. - Maar als een bedrijf zich per se onder de rook van Schiphol wil ves tigen en daar van harte welkom wordt geheten door zowel Schiphol als de provincie, waar blijft de mi nister van Ruimtelijke Ordening dan? Alders: "Rond Schiphol moeten we durven selecteren ten gunste van de bedrijven die werkelijk luchthaven-gebonden zijn. Andere bedrijven kunnen uitwijken naar het Westelijk Havengebied, met goede verbindingen natuurlijk". "We denderen heus niet over de provincies en gemeenten heen, maar hier wordt een rijksbeleid op poten gezet. Dat doen we niet voor niets. Als op het eind van de schakel één partij zich niet aan de afspraken houdt, dan zal ik gebruik maken van mijn aanwijzingsbevoegdheid" (een soort veto-recht, red). De Vierde Nota Ruimtelijke Ordening van ex-minister Nijpels (VROM) uit 1988 werd een typisch 'liberale' nota genoemd. De VVD-bewindsman gaf de voorkeur aan een voorzichtige toekomstverkenning boven een blauwdruk van Nederland in 2015. Zijn opvolger, de PvdA'er Hans Alders, voelde zich geroepen de Vierde Nota aan te scherpen tot de Vierde Nota 'Extra'. Al was het alleen maar om de planogie meer af te stemmen op de eisen van het milieu. De bewindsman voorspelt de komende jaren "moeilijke keuzes tussen ecologie en economie". Toch benadrukt Alders dat hij de essentie van de Vierde Nota van zijn voorganger intact laat. "Anders hadden we wel een vijfde nota gemaakt". Onmiskenbaar is niettemin het verlangen van Alders om meer te sturen dan zijn voorganger. "Niet dat de overheid van boven af wil sturen en dirigeren", bezweert Alders in de inleiding van zijn nota. "Laat ik het zo zeggen: de Vierde Nota leek op een profielschets. Deze lijkt meer op een foto". Bent i bang dat minister Andriessen (economische zakenbij u op de stoep staat zodra u met aller lei verboden en beperkingen het be drijfsleven teveel afschrikt? Alders, de wenkbrauwen hoog opgetrokken van verbazing: "Daar heb ik geen enkele aanwijzing voor. Dat is een onderschatting van wat Nederland is. Wij zijn niet een land je dat ergens achteraan komt!" De vrees dat Amerikaanse en Ja panse bedrijven straks een ander land uitverkiezen als 'springplank naar de rest van Europa' komt Al ders haast absurd voor. "Laten we even een beetje op schaal denken, zeg. Stel, ik ben een Japans bedrijf. Dan vraag ik mij af: zijn er voldoen de woningen, is er hoogwaardige te lecommunicatie, hoe staat het met de culturele voorzieningen en is het wegennet niet voortdurend ver stopt. Dat veronderstelt veel meer dan dat ene precieze plekje waar het kantoorpand komt te staan". "In het buitenland hebben ze nog nooit gehoord van een land waar de grootste zeehaven en de grootste luchthaven op 60 kilometer van el kaar liggen. Dat is uniek in de hele wereld. Dat kunnen we uitbuiten". Uniek is eveneens het Groene Hart van Holland. Deze open ruimte is voor Alders min of meer heilig. Niet één nieuwe woning mag daar bijge bouwd worden, mits voor de op- Van de 66.000 woningen die in het Groene Hart gepland zijn, hoopt Al ders een deel nog te kunnen tegen houden. "Ik ga het niet in aantallen uitdrukken, maar onze inzet is om nog eens te gaan praten over de wo ningen die nog niet in bestem mingsplannen zijn vastgelegd". Dezelfde plannen heeft Alders met de geplande 1100 hectare ge plande 'zichtlokaties', kantoorko lossen langs snelwegen in grasland. "Ik kan niet al die 1100 hectare om zeep helpen. Dat moet duidelijk zijn. Maar waar nog geen gronduit- gifte heeft plaatsgevonden, wordt opnieuw gepraat. Het PvdA-kamerlid Frits Castri- cum, specialist op het terrein van de ruimtelijke ordening, voorspelde onlangs een "bestuurlijke oorlog" tussen de rijksoverheid en provin cies over de inrichting van Neder land. De provincies willen niet te veel gedetailleerde bemoeienis van 'Den Haag'. Alders: "We hebben enorme over legrondes achter de rug met zowel de provincies als gemeenten". - Om oorlog te voorkomen? Alders knikt instemmend: "Ja. Maar er komt geen oorlog. Daar was de sfeer niet naar". - Misschien komt dat omdat u alle provinciale plannen keurig over neemt in de Vierde Nota Extra. Maar wat gebeurt er als u de pro vincies tegen de haren in strijkt? Alders: "Nu zijn er ook al ver schillen tussen wat de provincies willen en wat mijn inzet is. Kijk maar eens naar wat de provincies zelf nog willen bouwen in het Groe ne Hart. Bovendien wilde Amster dam in het IJmeer ten oosten van de stad een veel grotere bouwlokatie. Wij zijn veel voorzichtiger met maar 15.000 woningen". Bollenstad - Wat is er met de bollenstad gebeurd (een nieuwe stad met tienduizenden woningen in de bollenstreek, red.), waar u zo'n voorstander van was? Alders: "Daar was ik geen voor stander van. We hebben alle opties bekeken. Maar het principe is bou wen in en aan de stad. Er zijn dus betere lokaties". Van een conflict met de hoofdstad waar stijfkoppig werd vastgehouden aan de IJmeer- lokatie, in weerwil van de voorkeur van Alders om richting Schiphol uit te breiden, is geen sprake. "Ik heb in de krant gelezen dat Amsterdam dacht dat er een conflict met mij - De oorspronkelijke Vierde Nota was van een VVD'er. Waaraan kan de leek zien dat deze aanscherping van een PvdA'er komt? Alders: "In de oude nota over heerste het beeld dat de sterke kan ten van Nederland werden ver sterkt (de Randstad) en dat men 't zwakke (het platteland) liet voor wat 't was. Dat gaat niet aan. In de Vierde Nota Extra is wel aandacht voor 't zwakke en voor de leefbaar heid van het platteland". Dat pro vinciale grootheden als Vonhoff en Wiegel de nota inmiddels tot 'pure Randstadnota' hebben omgedoopt, doet Alders niet echt pijn. "In die zin dat wij beschrijven hoe de Rand stad wordt ingericht, ja. Daar heb ben ze gelijk in ook". De suggestie van de gezagheb bende Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening om een plat telandsfonds op te richten, analoog aan de stadsvernieuwingsfondsen, wijst Alders van de hand. "Binnen de provinciale besturen moet men keuzen durven maken door de be schikbare gelden de ene keer zus aan te wenden en het andere jaar Prof. Aldrich bezet 'Rode Kruis-leerstoel Leidse universiteit LEIDEN - Een land in oorlog heeft het recht op vergelding als de tegen partij zich schuldig maakt aan ern stige en systematische oorlogsmis daden, ook al is dat in strijd met in ternationale afspraken over de rechten van de mens. Enig doel moet zijn de de agressor te stoppen in zijn misdaden. Weliswaar blijken represailles in de praktijk nauwe lijks te werken, maar van een bezet land kan niet worden verwacht het bij dreigementen te laten als bij voorbeeld (een deel van) de burger bevolking wordt afgeslacht. Dat betoogde prof. G.H. Aldrich gisteren bij zijn inauguratie aan de Leidse universiteit als bijzonder hoogleraar in het Internationaal Humanitair Recht, in het bijzonder voorzover toepasselijk in gewapend conflict. Deze 'Rode Kruis'-leer- stoel is in 1975 ingesteld door het Leids universiteitsfonds met steun van het Nederlandse Rode Kruis, om een bijdrage te leveren aan de verspreiding van het internationaal humanitair recht. Aldrich, is sinds 1981 rechter in het Iran-United Sta tes Claims Tribunal in Den Haag, neemt de plaats in van prof. Kalsho- Een land heeft het recht verboden oorlogswapens in te zetten met als uitdrukkelijk doel om gebruik van verboden wapens door de tegenpar tij af te straffen en nieuw gebruik te voorkomen. Dergelijke vergel dingsacties zijn volgens de huidige regels van de Vierde Geneefse Con ventie alleen toegestaan tegen vij andelijke legers en dus verboden te gen burgers, krijgsgevangen en be schermde personen. Aldrich vindt echter dat, in extreme omstandig heden, burgerdoelen niet moeten worden uitgesloten. Landen die overwegen de Con ventie te ondertekenen of te ratifi ceren, zouden volgens hem een voorbehoud kunnen maken op het verbod op vergelding voor het geval de tegenpartij ernstige oorlogsmis daden begaat. Er is weliswaar een indrukwekkend aantal, wijd geac cepteerde verdragen over interna tionaal humanitair recht, maar in de praktijk blijken heel wat landen zich daar niet aan te houden. Een probleem dat, stelde Aldrich met een verwijzing naar de Golfcri sis. "helaas niet alleen actueel is, maar ook van fundamenteel belang, omdat minachting van de wet nog meer minachting in de hand werkt en er uiteindelijk toe leidt dat het lij- ADVERTENTIE Prof. Aldrich (l) wordt na zijn installatie als bijzonder hoogleraar internationaal humanitair recht gefelici teerd door Rode Kruis-vertegenwoordiger Hans-Peter Gasser. (foto anpi den van oorlogsslachtoffers, zowel soldaten als burgers, wordt ver groot". Niet bestraft Volgens Aldrich werken drie zaken in de hand dat staten de verdragen aan hun laars lappen: middelen om naleving af te dwingen zijn er nau welijks, controle op naleving al evenmin en de verdragen zijn nau welijks bekend bij het grote publiek en te weinig bij het leger. "De resu- laten van een standaardtest over praktische kennis van het interna tionaal recht onder militairen zou den interessant zijn", aldus Aldrich, die ervoor pleitte dat de NAVO zo'n test onder de strijdkrachten van haar lidstaten zou houden. Een van de redenen waarom mili taire officieren en regeringen zich niet altijd evenveel van de verdra gen aantrekken, is dat ze volgens Aldrich "helaas gegronde redenen hebben om sceptisch te zijn over de middelen waarmee ze tot naleving van verdragen kunnen worden af gedwongen". "Het bestraffen van onder meer schending van de Geneefse Con ventie is niet alleen de verantwoor delijkheid van de partijen in een conflict, maar van alle partijen die het verdrag hebben ondertekend. De ervaring leert ons echter dat, be halve bij oorlogen die eindigen in de totale nederlaag van een partij, zoals in de Tweede Wereldoorlog, het bestraffen van oorlogs- en ande re misdaden in de handen van de staat ligt wiens burgers worden be schuldigd". En de ervaring leert ook dat er van het bestraffen dan niet zoveel terecht komt. Aldrich wees erop dat voor veel legers, en dan met name de juridi sche adviseurs, vergelding het sleu telwoord is om een land toch te dwingen de wet na te leven. "Dat is begrijpelijk, omdat er gebrek is aan andere middelen om oorlogsmisda den van de vijand te stoppen of te bestraffen, en omdat de algemene opvatting is dat de vijand kwaad willig is en de wet overtreedt als hem dat zo uitkomt. De juristen kunnen er ook op wijzen dat de vij andelijke soldaten en commandan ten die zich aan oorlogsmisdaden schuldig maken, waarschijnlijk nooit worden vervolgd en dat de ge rechtigheid vereist dat aan die mis daden een eind wordt gemaakt. Met vergelding". Hoewel de praktijk aantoont dat vergelding vaker niet dan wel werkt en meer dan eens tot tegenrepresail- les leidt, meent Aldrich dat landen daartoe in extreme omstandighe den gedwongen kunnen zijn, zoals in geval van het uitroeien van bur gers. Zo'n land zou de vijand eerst moeten waarschuwen, daarna daad werkelijk represailles nemen en er onmiddellijk mee ophouden zodra ze effect sorteren. Bovendien zou voor wat betreft de Geneefse Con ventie een commissie van onder zoek eerst de tijd moeten krijgen om te bekijken of de vijand zich daadwerkelijk aan oorlogsmisda den schuldig maakt. Bovendien heeft hij dat bedrag heel snel nodig. Hij meteen even naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Hèt vertrouwde adres voor persoonlijke leningen tot f. 30.000,-. Maar ook voor een doorlopend krediet om steeds wat extra geld achter de hand te hebben. Dat wordt vlot in orde gemaakt. Daarnaast is de rente laag bij de GKB en worden de aflossingen soepel op de persoonlijke situatie afgestemd. Wilt u daar ook wel meer over weten? Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 BUDAPEST (GPD) - De 'held van de Roemeense revolutie', de hervormde bisschop Laszlo Tökes, denkt komende maand uit het zie kenhuis in de Hongaarse hoofd stad Budapest te worden ontsla gen. Hij wil tijdig terug zijn in Roemenië om de eerste verjaar dag van de val van de Ceausescu- dictatuur mee te kunnen vieren. Ruim drie maanden geleden kreeg Tökes een gecompliceerde bekkenbreuk en hoofdwonden. Dit als gevolg van een auto-onge luk in de Hongaarse stad Szeren- cs. Hij sluit niet uit dat er opzet in het spel was. Zijn ziekenhuiska mer wordt streng bewaakt door lijfwachten. Functionarissen uit de Ceause- scu-tijd die nog steeds invloedrij ke posities bekleden in regering, leger en politie, schilderen de 'ca- talysator' van de revolutie af als een 'verrader' die erop uit zou zijn de Hongaarse hegemonie te her stellen in het landsdeel Transsyl- Tökes' reactie: "De verdacht makingen verhullen de echte pro blemen. De democratie staat op le men voeten". En: "Het gaat er nu om dat we leren hoe we de bevol kingsgroepen kunnen laten menwerken, in plaats van die te gen elkaar op te zetten. Ik hoop i december een nieuwe start te kun nen maken". (foto c Advies gereformeerde deskundigen: LEIDEN Nee, een'psycho logische test voor aanstaande predikanten blijkt toch niet zo'n goed idee. Tot deze con clusie komen de gereformeer de deskundigen Toerusting en Opleiding. Zij zien meer in een begeleiding van studen ten, naar een model waar ook de hervormden voor gekozen hebben. Dit advies geven de deskundigen de gereformeerde synode, die zich volgende week met de zaak zal bezighouden. Twee jaar gele den kregen zij van de synode op dracht om te onderzoeken hoe zo'n psychologisch onderzoek opgezet moest worden. De syno de was unaniem tot de conclusie gekomen dat zo'n onderzoek wenselijk leek. Om een test was eind 1986 ge vraagd door de particuliere (re gionale) synodes van Zuid Hol land-Zuid, Zeeland, Brabant en Limburg. Zij schreven moeite te hebben met het beoordelen van kandidaten op hun geschiktheid voor het ambt van predikant. Zij gaven toe diverse malen de per soon verkeerd te hebben inge schat, met alle pijnlijke gevolgen van dien. De centrale vraag die de aan het werk gezette deskundigen zich gesteld hadden, luidde: Hoe voor kom je dat iemand predikant wordt, die het beter niet had kun nen worden? En hoe wordt voor komen dat de betrokkene pas na een jaar of zeven studie door de kerk wordt afgwezen? De des kundigen zijn tot de conclusie ge komen dat één test niet het ant woord is. Aan het ondergaan van een test kan volgens de deskundigen na melijk geen sanctie worden ver boden. "De student kan ondanks een negatieve uitslag van de test gewoon verder studeren. Boven dien kan de student weigeren de testuitslag aan derden mee te de len". Ook zijn psychologische test niet echt goedkoop te noemen. "Wie gaat dat betalen?" De hervormde Samen-op-Weg- partner heeft volgens hen de weg gewezen, met de 'doordachte proef die zij momenteel neemt: de beoordeling van een student is een proces door de hele studie heen. Naar dat model stellen de des kundigen voor in de loop van de studie drie gesprekken te laten voeren door een begeleidings groep: 1. in het eerste jaar; 2. wan neer de student bewust voor het ambt kiest; 3. als de student preekconsent aanvraagt. Dat laatste gesprek leidt tot een ad vies, dan wel een geschiktheids verklaring. Kerkorde Diverse andere zaken waarover de gereformeerde synode zich volgende week buigt: De zin van een nieuwe kerkor de. De synode besloot twee haar geleden dat een volledige revisie van de eigen kerkorde wenselijk was, "gezien de vele incidentele wijzigingen ervan". De kerkorde deskundigen vragen zich echter af of een herziening moet worden voortgezet, en ook hoe dat moet gebeuren. De synode had namelijk de op dracht gegeven rekening te hou den met de ontwikkelingen in het Samen-op-Weg-proces. En daar wringt nu de schoen, want de combi-synode besloot vorige maand dat de hervormde kerkor de uitgangspunt zal zijn voor een kerkorde van de herenigde kerk zal zijn. Daarbij moet de synode zich volgens de deskundigen bezin nen op de mate waarin de belijde nis moet doorklinken, op de posi tie van de plaatselijke kerk en op de aard van het kerkverband. Vooral op deze punten wykt de hervormde kerkorde sterk af van de gereformeerde. Wat te doen met passieve leden. Inzet van de discussie vormt een concept-brief van de kerk in Veendam aan niet-meelevende leden, waarin deze worden ge vraagd binnen een bepaalde tijd mee te delen of zij contact met de kerk nog op prijs stellen. De kerkorde-deskundigen vin den dat zo'n werkwijze de "kerke lijke kaders van het genadever- bond" verlaagd. Ook een aparte administratie van 'slapende' le den vinden zij geen goed idee. In ieder geval mag volgens hen het beleid nooit worden bepaald door het quoteringssysteem. De quota, de verplichte afdrachten van het landelijke kerkewerk, worden vastgesteld aande hand van het aantal leden, passief of niet. In een rapport adviseren de deskundigen de plaatselijke ker ken hun leden meer te activeren ten aanzien van de passieve le den. Dit moet echter bescheiden en zonder opdringerigheid ge beuren, "gelet op de marginal plaats van de kerk in de samenle ving". Onmacht. Onmacht en een ge brek aan visie op de dienst van de kerk in de wereld, zo karakterise ren de visitatoren-generaal van de Hervormde Kerk de relatie tus sen gemeente en samenleving. Zij doen dit in hun vijfjaarlijks over zicht, dat volgende week door de hervormde synode wordt bespro ken. "Uit de verslagen van perio dieke visitaties komt een alge meen beeld naar voren van ge meenten en kerkeraden die het niet gemakkelijk hebben", me nen zij. Zij raden kerkeraden on der meer aan een betere verdeling maken tussen bestuurlijke zaken, en bezinning en toerusting. GOR. De Gereformeerde Oecu menische Raad (GOR) is weer een lid kwijt. De (kleine) Onafhanke lijke Presbyteriaanse Kerk in Mexico is sinds 1938 de zevende kerk die de GOR vaarwel zegt, waarmee het totaal aantal lidker ken op 28 is gekomen. De kerk schreef aan het bestuur dat zij de visie van sommige andere lidker ken op het gezag van de bijbel, de ethiek, de vrouw in het ambt en het lidmaatschap van de Wereld raad van Kerken niet kan delen. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Bos koop H. Nap Ede, te Ter Aar P.L. Tol- hoek Jaarsveld: toegelaten tot de evangeliebediening mw. P. van der Burg, Oude Veer 149, 2312 XW Lci- Gcrcformcerde Kerken: beroepen te Den Haag-W. A.L. van den Dries Apel doorn; aangenomen naar Nieuwen- dijk drs. A.W. Mol Domburg. Christelijke Geref. Kerken: broepen te Eemdijk A.K. Wallet Sliedrecht. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Goudswaard en 's-Graven- zande G. J. van Aalst Benthuizen. Alders: "Het principe is bouwen de stad. Er zijn dus betere lokaties dan een bollenstad'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2