'Ik accepteer niet dat ik uit de roulatie ben' Oud-international Jan Klijnjan na herseninfarct diep in de put Pieter Huistra (23): vedette bij Twente, reserve bij Rangers WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 PAGINA 23 Ze zagen hem toch al bijna nooit meer bij het voetballen. Te veel rottigheid eromheen, en het spel zelf was meestal ook niet te genieten. Tennis beviel hem beter, had hij twin tig jaar eerder mee moeten be ginnen. Wie weet wat er dan nog van geworden was. Nu is het te laat. Jan Klijnjan (45), oud-speler van DFC, Sparta, Sochaux en FC Dordrecht, elf- voudig international en destijds - eind jaren zestig-, begin ja ren zeventig - gezegend met het hardste schot van Neder land, werd ruim twee jaar gele den getroffen door een hersen infarct en is sindsdien gedeel telijk verlamd. Zijn linkerarm kan hij amper nog gebruiken, en ook uit zijn linkerbeen is de kracht grotendeels verdwenen. Het sleept willoos achter hem aan. Groter evenwel zijn de mentale problemen waarmee de lachebek van weleer heeft af te rekenen. Jan Klijnjan zit geestelijk in de put. Om hem te helpen daar uit te komen, organiseert het be stuur van Dordrecht '90 een benefietwedstrijd. Tegenstan der vanavond is Sochaux, de club waarvoor de schutter vier jaar speelde en waaraan hij de mooiste herinneringen be waart. Andersom is de waarde ring kennelijk ook nog groot. De Fransen komen gratis naar de Krommedijk. Klijnjan stelt de geste zeer op prijs. En dan mogen ze bij Dordrecht zijn naam met ei Dat been. oké. daar ka 11 ik wel mee le ven, maar die arm... Ik kan niks meer. Er zit geen kracht in, de controle over de spieren is weg. Bij alles wat ik links wil doen moet ik nadenken, niks gaat vanzelf schrijven in plaats van met een ij "bij Sparta wisten ze niet eens dat ik nog bestond. Laatst vroeg iemand daar naar mijn nummer. Jan Klijnjan, zeiden ze, die is toch dood?" In Enschede heette hij een vedette te zijn, tegenwoordig gaat Pie- j§ ter Huistra weer door het leven als een veelbelovende linksbuiten. FC Twente of Glasgow Rangers, het is een wereld van verschil. "Het is net als opnieuw leren lopen", meent de geboren Fries. Het neemt niet weg dat de 23-jarige linksbuiten het uitstekend naar zijn zin heeft bij de Schotse topclub. "Ik heb zes jaar in de eredivi sie gespeeld en nooit echt iets gewonnen. Ik zit hier nu drie maan den en ikheb mijn eerste medaille al op zak". door Jan Dagevos Huistra: De druk is geweldig groot, maar dat ervaar ik juist als stimulerend". In het statige Holiday Inn-hotel van Glasgow, voor nog een maand de pleis terplaats van Huistra die daarna zijn ei gen huis betrekt, maakt de linkerspits een opgewekte indruk. Hoewel hij op het moment geen basisplaats heeft bij Glas gow Rangers, voelt hij zich lekker. Mana ger Graeme Souness ("die zit hier op een hogere verdieping. Iedereen kijkt tegen hem op") hanteert in de competitie met succes het 4-4-2 systeem en daarin is geen plaats voor Huistra. Mark Walters krijgt de voorkeur. "In het begin speel den we met drie verdedigers, vijf mid denvelders en twee spitsen. Ik speelde in die periode 'hangend' op links. Dat ging een paar keer goed, alleen waren de re sultaten niet zo geweldig. Daarna heeft Souness de boel omgegooid en sinds dien hebben we bijna geen goals meer te gen gehad in de competitie. Lijkt me lo gisch dat hij dan aan dit systeem vast houdt". En dus komt Huistra voorlopig niet verder dan wat invalbeurten. Maar zijn tijd komt nog wel. "Ze hebben in Schot land vier competitieronden. In de eerste twee geven de ploegen alles tegen Ran gers en dan zijn de hard-men nodig, met wie de tegenstander gesloopt moet wor den. Als straks de krachten enigszins weg zijn bij de andere ploegen, komt het puur op voetbal aan. Dan is het mijn beurt". "Ik heb er alle vertrouwen in. Ik weet van mezelf dat ik mee kan komen. Ik zal er alleen keihard voor moeten vechten. Rangers is een topclub en de concurren tie is enorm. We verloren in de competi tie van Dundee United, dat kostte me meteen mijn basisplaats. De druk is ge weldig groot, maar dat ervaar ik juist als stimulerend". Van enige twijfel valt nog niets te be speuren. Huistra is ervan overtuigd, dat hij aan het eind van het vorig s enig juiste beslissing- genomen heeft. Twente was een prima club, de eerzuch tige Fries wilde alleen meer dan spelen in de subtop. '"Ik was toe aan deze stap. Ik wilde echt eens iets winnen, dus meer dan je alleen maar kwalificatie voor Eu ropees voetbal. Bij Twente zat er niet meer in, dus toen Rangers zich meldde, heb ik die kans niet beide handen aange grepen. En het is niet voor niks geweest. Twee weken geleden speelden we in de finale van de League Cup tegen Celtic, met 62.000 mensen op de tribune. Het werd na verlengingen 2-1 voor ons. Ik viel in de 62e minuut in, op een moment dat we met 1-0 achter stonden en na af loop kreeg ik mijn eerste medaille. Een mooi moment". Het Schotse avontuur kwam voor ve len als een verrassing. De lichtvoetige Huistra is immers niet bepaald het type dat het van fysieke kracht moet hebben. "Als je in Schotland in het centrum van de aanval moet spelen, heb je het moei lijk. De verdedigers kletsen er op een ge weldige manier in. Op mijn positie valt het met de hardheid echter reuze mee. Ze laten je voetballen. Er wordt niet 'vol' op je achillespezen gemikt. Dat is een open baring. In mijn eerste wedstrijd kreeg ik op een gegeven moment een bal aange speeld, terwijl ik met mijn rug naar de te genstander stond. Ik sprong op, omdat ik een aanslag verwachtte, maar die kwam helemaal niet. Het is altijd fair". Niet alleen dat maakt zijn verblijf in Schotland aangenaam. "Ook de sfeer, de benadering en de wijze van werken spre ken me enorm aan. Door de week re laxed en op zaterdag kleunt iedereen er in. De energie wordt voor de wedstrijd bewaard. De stelling datje speelt zoals je traint, doet hier geen opgeld". De frêle aanvaller hoopte twee seizoe nen geleden nog op een transfer naar PSV. De Eindhovense club toonde in die fase serieuze belangstelling voor Huistra en was bereid twee miljoen gulden op te hoesten. FC Twente weigerde echter mee te werken en het werd stil rond Huistra. Hij verdween in de anonimiteit, ook al vanwege een hardnekkige lies blessure. "Je hebt je carrière niet altijd in de hand", stelt hij. "Als Souness morgen te gen mij zegt, dat hij een club in Engeland voor me heeft, dan kan ik tegensputteren wat ik wil, maar dan zal ik toch moeten. Een speelbal? Ach, dat hoort bij het prof- bestaan. Alleen de echte vedetten kun nen dat soort dingen sturen. Ik niet. Nog niet". Huistra heeft zijn hart in drie maanden tijd verpand aan Glasgow Rangers en wil er in de nabije toekomst het contract loopt tot en met het seizoen 1991/1992 zijn loopbaan naar een hoger plan tillen. "De club is hongerig en dat ben ik ook. Ik wil me hier verder ontwikkelen. De kan sen liggen er. Rangers strijdt voor alle prijzen. De club is verschrikkelijk ambi tieus en wil zich ook internationaal mani festeren". Daar gaat nog minimaal een jaar over heen nu Rangers in de tweede ronde van het Europa Cup I-toernnooi uitgescha keld werd door Rode Ster Belgrado, maar Huistra heeft voorlopig ook andere doelen. "Mijn eerste zorg is een vaste ba sisplaats. Als ik die heb kom ik wellicht weer in beeld voor.het Nederlands elftal. Ik weet dat Michels zonder vleugelspit sen speelt, maar als je het centrum van ballen wilt voorzien, zul je toch iemand op de zijkanten moeten hebben. Daar ligt de kracht van Nederland. Dat is in het verleden meer dan eens bewezen". In de ambulance, op weg naar het zieken huis, had hij nog een dolletje gemaakt. "Rij even langs Streefkerk," had hij de ziekenbroeder toegeroepen, "ik moet nog een finale spelen". Jan Klijnjan had geen idee wat hem was overkomen. Dat hoorde hij pas later: een herseninfarct, hij mocht blij zijn dat hij nog leefde. Blij? Twee jaar later moet hij erom la chen. Schamper, niet van harte. Want echt lachen, zoals vroeger in zijn Sparta- tijd, is hij allang verleerd. "Ik heb geen plezier meer in het leven," verzucht de Dordtenaar. "Omdat ik zo niet wil zijn. Wees blij datje nog wat kunt doen, zeg gen ze dan, je had ook in een rolstoel kunnen zitten. Maar ben ik nu dan zo veel beter uit? Nee, ze hebben makkelijk praten allemaal, maar als je ermee moet leven..." In de tennishal in Papendrecht. waar zijn vrouw de scepter zwaait, zit Jan Klijnjan aan de bar. Een snelle groet, een krachtige hand, tot zover niets bijzon ders. Anders wordt het als een rustiger hoekje wordt opgezocht. Het linkerbeen, destijds bijna net zo gevreesd als het machtige rechter, sleept willoos achter hem aan. Nee, de aftrap kan hij niet doen, woensdag. "Op gras lopen lukt he lemaal niet, dan ga ik door m'n enkel". Hij heeft het verhaal inmiddels al zo vaak verteld, dat het er vrij emotieloos uit komt. Van die gewonnen halve finale tijdens dat tennistoernooi in Streefkerk. Van het belletje naar zijn vrouw, dat hij die avond niet kon komen werken omdat hij zich niet lekker voelde ("Je hebt zeker lekker aan het bier gezeten, zei ze nog"). Van de dokter die eerst aan hyperventila tie dacht, en van de grap, die hij nog maakte toen Mary 's avonds zei dat zijn hele gezicht scheef zat. Zo'n kop had hij nu eenmaal, al jaren. Maar de andere dag kon hij zijn bed niet meer uitkomen en liet de gewaar schuwde arts in allerijl 'n ambulance aanrukken. De finale te Streefkerk werd een strijd op leven en dood in een zieken huisbed. Hij won, dat wel, maar het was een overwinning die hem bitter weinig vreugde verschafte. Wending Van de ene op de andere dag nam het le ven van Jan Klijnjan een treurige wen ding. Tot die 28e augustus 1988 leidde de Dordtenaar een druk, maar tamelijk zor geloos bestaan als beheerder van de ten nishal in Papendrecht, zijn geboorte plaats. Vergeten waren de perikelen rond zijn sportshop in Dordt, de bijna- rechtszaak en het faillissement dat erop volgde. "Het was hard werken, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Zomer en winter, het hele jaar door. Een beetje stresserig zo nu en dan, maar hartstikke leuk. Mary en ik waren er in no time weer helemaal bovenop. Seintjes? Nee, nooit iets van gemerkt. Het gebeurde ge- Een 'bonkje bloed', dat wie weet door Loet van Schellebeek al jaren door zijn lichaam zwierf, blok keerde de toevoer naar de hersenen. "Het had ook bij m'n hart kunnen gebeu ren. Had ik hier misschien niet meer ge zeten. Later hoorde ik dat m'n bloeddruk veel te hoog was. Nooit iets van gemerkt. Ja, hoe gaat dat? Als voetballer word je regelmatig gekeurd. Maar ik ben gestopt op m'n 33e en als je dan nergens last van hebt. ga je gewoon niet meer. Zou je ei genlijk wel moeten doen. Maar dan nog kun je het krijgen, hoor. Al ben je kern gezond". Opgeruimd van karakter als hij was, zette Klijnjan (43 toen) zich vrij snel over de 'dreun' heen. Dat had alles te maken met het genezingsproces, dat aanvanke lijk voorspoedig verliep. Al na een maand mocht hij het ziekenhuis verla ten, omdat hij weer redelijk kon lopen en voegt hij er smalend aan toe "zelf naar de wc kon gaan". En geholpen door therapie, driemaal daags, keerden in de maanden die volgden de functies in de linkerhelft van zijn lichaam langzaam maar zeker terug. "Dat gaat goed zo, dacht ik, nog even en je bent weer boven Jan". Geen garantie Inmiddels weet hij wel beter. Na een maand of acht zag de therapeut geen re sultaat meer. "En dan is het gauw over", weet Jan Klijnjan. "Drie keer werd twee keer, daarna één keer en op een gegeven moment hoefde ik niet meer te komen. Nu revalideer ik in m'n eentje, 's mor gens bij het opstaan. Wassen, scheren en aankleden kost me minstens een half Hij blijft hopen dat het gevoel in zijn linkerarm ooit nog eens terugkeert, maar niemand die hem die garantie durft te ge ven. "Dat been, oké, daar kan ik wel mee leven, maar die arm... Ik kan niks meer. Er zit geen kracht in, de controle over de spieren is weg. Bij alles wat ik links wil doen moet ik nadenken, niks gaat van zelf. Normaal komen er seintjes uit de hersenen naar de spieren, bij mij niet meer. Ik probeer het nog weieens -en soms lukt er ook wel eens iets, maar niet veel. Vlees snijden wordt al moeilijk, schrijven lukt helemaal niet en omdat m'n stembanden aangetast zijn geweest, kan ik niet eens meer zingen ook". Nu heeft hij daar de laatste tijd toch weinig behoefte aan. Wie Jan Klijnjan nog van vroeger kent, van DFC, Sparta, of Club 66, wie zich zijn gulle lach herin nert, zijn grappen en grollen, die weet niet wat hem overkomt als zijn pad nu dat van de Dordtenaar zou kruisen. Want de vrolijke Frans van vroeger zit vrese lijk in de put. "Ik accepteer het niet. dat is het pro bleem. Ik kan me er niet bij neerleggen dat ik uit de roulatie ben. Kon ik die arm nou nog maar gebruiken, dan had ik Mary kunnen helpen achter de bar. Nu zit ik hele dagen voor de tv. naar tennis te kijken op Eurosport. Vroeger hield ik het thuis niet uit, ik was altijd weg. Maar ik heb nergens meer zin in, voel me nergens op m'n gemak. Niet dat ik me schaam voor m'n handicap, waarom zou ik? Ik zit gewoon in een dal, of nee op een ei land. Op een eiland waar ik niet kan doen en laten wat ik wil". Zorgen Mary komt erbij zitten, de moeder van zijn kinderen: Patrick van 21, Maryjan van vijftien. De zorgen zijn haar aan te zien. "Ik ben momenteel niet de makke lijkste thuis", realiseert de heer des hui zes zich. "Je weet hoe dat gaat: je rea geert je frustraties af op je vrouw en kin deren, je gaat lopen commanderen, wordt boos om de kleinste dingen en als je niet uitkijkt, giert het een of twee keer per dag behoorlijk uit de klauw. Daarom lopen we nu met z'n allen bij de psychia ter om er weer 'n beetje lijn in te krij gen". Als de fotograaf hem even meetroont naar een 'leuke' achtergrond biedt dat Mary Klijnjan de gelegenheid haar licht te laten schijnen over de situatie. "Jan", zegt ze. "is heel beschermd opgevoed Eerst door zijn moeder, en later ben ik er in feite mee doorgegaan. Problemen zijn hem eigenlijk altijd bespaard gebleven. Maar nu is hem iets overkomen, waar niemand hem tegen kon beschermen. Dat moet hij helemaal zelf oplossen en daar heeft-ie het verschrikkelijk moeilijk "Hij zou het zichzelf al een heel stuk makkelijker maken als hij het zou accep teren. Dan zou hij ook veel meer kunnen dan hij nu denkt dat-ie kan. Want kun nen is voor een groot deel gewoon willen. Als je toch ziet wat die gehandicapte sporters presteren..." Een enkele keer gaat Jan Klijnjan wel eens zwemmen, en tennissen doet hij ook nog nu en dan. "Alleen dubbelen, een single lukt niet meer. En ze moeten de bal niet te ver van me vandaan slaan, want dan haal ik 'm natuurlijk niet". Vol gens de artsen kan hij voor 70 percent functioneren. "Gewoon als mens dan, hè. Als ik me bedenk wat ik vroeger alle maal kon, dan is het voor mijn gevoel nog geen kwart. Maar zo moet je niet denken natuurlijk". Fietsen en autorij den kan hij nog wel. "Ik ben gelukkig niet afhankelijk, nee". Vijf dokters Alleen, hij is wel een beetje met zichzelf bezig. Een beetje veel, beseft hijzelf ook wel. "Ik loop, geloof ik, bij wel vijf dok ters momenteel, van de huisarts tot de psychiater. Ze doen stuk voor stuk ver schrikkelijk hun best, maar geen van al len kunnen ze me echt helpen. Ik zal het toch zelf moeten doen. Ik zal moeten ac cepteren dat ik zo ben. Vergangen, ver- gessen, voruber. jawel. Maar ermee leven valt niet mee".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23