LEIDSCH DAGBLAD Sabotagedienst ook in ons ch Speciaal in Spanje geplukt. ProVeste Voordelige boodschappen makkelijk thuis. 'Drastische maatregelen om Groene Hart te beschermen' Auto huren? maar2.99 Wallis de Vries nieuwe directeur Schouwburg Oud-inlichtingen-officier weerspreekt Lubbers Kamer nu toch voor missie naar Baghdad Veldslagen met krakers in Berlijn JOUW STIJL MAG GEZIEN WORDEN [«MultiRefTt Albert Heijn, Hooigracht 85, Leiden. WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39396 Prijs fl. 1,35 Nieuwe rijksweg Alphen/Leiden kan in 1996 worden geopend HAZERSWOUDE - De nieu we Rijksweg 11 tussen Leiden en Alphen kan in 1996 worden opengesteld als de Hazers- woudse gemeenteraad morgen akkoord gaat met de overeen komst die B en W, de provincie en rijkswaterstaat willen slui ten. Steunt de raad het ak- koord dan zijn alle hinderpa len opgeruimd en kan rijkswa terstaat snel aan de slag. Het. werk kan dan in 1996 zijn afge rond. Hazerswoude weigerde tot nu toe mee te werken. In de overeenkomst, waarin alle partijen water hij de wijn hebben gedaan, verplicht Ha zerswoude zich de voorberei dingen voor de aanleg van de weg niet langer op te houden. Winst voor Hazerswoude is dat rijk en provincie zich in spannen vóór een NS-station voor 1996- Ook betaalt het rijk alle kosten die zijn gemoeid met het onaantrekkelijk ma ken voor het doorgaande ver keer van de Hoge Rijndijk. Als de weg Is aangepast, wordt de gemeente Hazerswoude de eigenaar. TOKYO - Kroonprins Wil- lem-Alexander en de Britse prinses Diana ontmoetten el kaar gisteren tijdens een gala diner dat werd gegeven door de Japanse pre mier Toshiki Kaifi in hei New Otani-hotel in Tokyo. Het di ner werd gege ven voor de gas ten die de troon bestijging van keizer Akïhito bijwoonden. (foto EPA) LEIDEN - De Leidse Schouwburg heeft een nieuwe directeur. Volgens betrouwbare bronnen is het Pim Wallis de Vries, directeur van Stal les Produkties, een impresariaat in Amsterdam dat onder andere de be langen van artiesten als Mathilde Santing, Jenny Arean en Peter Fa- ber behartigt. De gemeente Leiden wil niet be vestigen dat het om Wallis de Vries gaat. Drs. Y. van Baarle, directeur kunst en cultuur, geeft toe dat de uit 48 sollicitanten gekozen kandidaat DEN HAAG (GPD) Ook in Nederland bestaat een dienst die belast is met sabotage-acti- viteiten in oorlogstijd. Deze dienst, 'O. en I.', opereert in het uiterste geheim. Slechts de premier, de minister van defensie en een handjevol officieren van andere inlichtingen diensten zijn ervan op de hoogte. Premier Lubbers ontkende gisteren in een brief aan de Kamer dat deze dienst belast is met 'grootschalige •activiteiten'. Volgens de vendien beschikt dit deel koningin het land kan verlaten. Bo- eieren van inlichtingendiensten, be schikten c pasje de niet premier is de geheime organisatie slechts belast met het verzorgen van informatie voor een regering- in-ballingschap. Bovendien moet de organisatie de geestelijke weer baarheid van de bevolking in bezet tingstijd versterken. Volgens een oud-inlichtingenoffi cier is deze dienst wel degelijk be last met sabotage-activiteiten. O. en I. (wat vermoedelijk staat voor Ope raties en Inlichtingen) bestaat uit twee min of meer los van elkaar opererende delen. De inlichtingen- poot is belast met de door premier Lubbers genoemde activiteiten. geheime wapende- bestaande NATO Intelligence Ser- ganisatie pots, Zij moet in geval van bezetting sabotage-activiteiten tegen de be zetter plegen. Volgens Lubbers heeft deze orga nisatie, in tegenstelling tot de Itali- stond onder leiding aanse tegenhanger 'Gladio', nooit raai in ruste. Wie onder NAVO-vlag geopereerd. De heeft, oud-inlichtingenofficier bevestigt oorlog dit. Volgens hem was er zelfs groot hoogste wantrouwen tegen NAVO-landen als Italië en Frankrijk. Contacten met dergelijke landen waren dan ook sporadisch. Het misverstand kan zijn ont- DEN HAAG (ANP/GPD) - De Tweede Kamer sluit het sturen van een 'humanitaire missie' naar Irak niet meer uit. Of de delegatie inder daad gaat proberen om de Neder landse gijzelaars in Irak vrij te krij gen, hangt vooral af van overleg dat vandaag in Den Haag plaatsheeft met de Nederlandse ambassadeur in Baghdad, Van Dam. PvdA-kamerlid Melkert stelde gisteren dat de Kamer zich wat 'los ser' moet opstellen van het ministe rie van buitenlandse zaken. Hij zei begrip te hebben voor het stand punt van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) dat een offi ciële missie de Iraakse leider Sad dam Hussein in de kaart kan spelen. "Maar de Kamer heeft hier ook een eigen verantwoordelijkheid", aldus Melkert. De fractieleiders van de vijf groot ste partijen vergaderden gister avond over de opstelling van de Ka mer. Na afloop zeiden ze niet veel. CDA-fractieleider Brinkman bena drukte dat eerst overleg wordt ge voerd met ambassadeur Van Dam. "Na dat gesprek zullen we ons op nieuw beraden". Een meerderheid van de Kamer blijft wel tegen het zenden van een parlementaire delegatie. "Dat zou het misverstand kunnen oproepen dat wij bereid zijn te onderhandelen met Irak. Dat moet worden voorko men", aldus Melkert. De delegatie zou moeten bestaan uit niet direct politiek betrokkenen zoals ex-mi nisters Van de Stoel, Schmelzer of Vredeling. De Kamer is tot het initiatief ge komen omdat de druk steeds groter wordt 'iets' te doen. Bijna alle Eu ropese landen hebben al min of meer officiële delegaties naar Bagh dad gezonden. Met wisselend suc ces. Zo heeft de Britse ex-premier Heath 30 mensen vrij gekregen, maar zijn andere Britse gijzelaars uit Kuwayt overgebracht naar stra- Vannacht veel wind In de nacht en ochtend perioden met regen. In de middag af en toe zon. Mini mumtemperatuur rond 8 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 10 graden. eerst stormachtig, in de loop van de dag geleidelijk afnemend. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Wisselvallig herfstweer met regen en veel wind. Middagtcmpc- ratuur ongeveer 10 graden. 'Alles aan dat pasje was vals, behalve de foto", aldus de infor mant. De controle op O verleden bijna nihil. De dienst een admi- de leiding niet bekend. In geval van :ou de dienst onder het gezag van de vice-president de Raad van State haar werk doen. Deze moet dus ook op de hoogte zijn van het bestaan van de organisatie. De staf van O. en I. opereert en leeft voor het grootste deel onder valse namen. In bevolkingsregis ters zijn zij onder hun werkelijke naam niet bekend. Hun salaris wordt netto uitgekeerd. Belastin gen worden onmiddellijk ingehou den. Bij de belastingdienst zijn zij verder ook niet bekend. Volgens premier Lubbers wor den de uitgaven van de organisatie gecontroleerd door de president de Algemene Rekenkamer per- DEN HAAG - Een groep duikers zwom vanochtend een rondje in de Haagse Hofvijver c oor een milieu-petitie. Zes milieuorganisaties overhandigden de petitie met tien eisen voo et vandaag aan de bewindslieden die 'water' in hun portefeuille hebben. i aandacht te vragen een beter waterbeleid (foto ANP) Alders: gemeenten als Alphen mogen niet meer uitbreiden volgende week wordt voorgesteld aan de gemeenteraad en dat zijn be noeming nog maar een formaliteit is. Vervolgens zullen B en W offi cieel met hem kennismaken. "Pas daarna wordt de naam van de nieu we schouwburgdirecteur officieel bekendgemaakt", aldus Van Baar le. Pim Wallis de Vries reageert nogal lacherig: "Ha, ha, er is nog niks officieel en eh...ik hecht erg aan formaliteiten. Maar we spreken elkaar, neem ik aan, volgende week wel". Peter Faber kenschetst Wallis de Vries als een zeer enthousiast en be trouwbaar man. Faber: "Het is de beste die jullie kunnen krijgen. Lei den mag heel blij met hem zijn. En het is ook een heel betrouwbaar per soon. Ik ken hem al zo'n 20 jaar, nog uit de tijd dat hij in Leiden studen tenregie deed". Onder schouwburg directeur Hans van Dam zat Wallis De Vries in de zogeheten schouw burgcommissie. Zes jaar cel voor psychiater Zetten ARNHEM (GPD/ANP) - Het Arn hemse hof heeft de 57-jarige ex-di recteur en psy chiater van de Zetten- se Heldringstichtingen dr. Th. Fin- kensieper vanmorgen veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. De procu reur-generaal had 8 jaar tegen hem geëist. Met dit vonnis bevestigt het hof de straf, die enkele maanden ge leden opgelegd door de Arnhemse rechtbank. In 6 van de 10 tenlastegelegde fei ten achtte het nof het plegen van on tucht, aanranding en verkrachting van aan zijn zorgen toevertrouwde pupillen bewezen. "Verdachte heeft frequent, zeer regelmatig en gedu rende een lange periode zeer kwest- bare meisjes misbruikt", aldus het hof. Behalve de celstraf veroordeel de het hof Finkensieper tot ontzet ting uit de geneeskunde voor 11 jaar. tegische posities in Irak 'menselijk schild' te dienen tegen soonlijk. Die controle houdt aanvallen. Een poging van Kamerlid Jan maat (Centrum Democraten) om een spoeddebat over de gijzelaars te clarant houden, mislukte gisteren. De vijf 2ijn gemaakt, fractievoorzitters wezen zijn ver- O. en zoek af, omdat het door hen wordt controle gezien als een opzet tweedracht te het parlement. Groene Hart te beschermen. Minis ter Alders (ruimtelijke ordening) tuinbouw. overweegt zelfs het terugdraaien Om de druk op de Randstad bepaalde streekplannen om het enigszins te verlichten wil de rege ring bekijken of militaire vliegvel- het Groene Hart den zoals het marinevliegkamp Val- den Rijn mogen gens weinig in. Het enige dat hij te krijgt, zijn kwitanties en nota's, waaruit niet is af te leiden wie de de- de kosten bedreigde gebied groen te houden. Gemeenten zoals Alphen geen geval meer uitbreiden. Dat staat in de vanmorgen gepre- opgeheven, senteerde Vierde Nota Ruimtelijke Over een eventuele bebouwing van de Boterhuis- en/of Oostvlietpolder wordt in de nota niets gezegd. Grootschalige woningbouw in de Bollenstreek, de vorming van een zogenaamde Bollenstad, wijst de re gering ten stelligste af. In plaats daarvan moet de woningbehoefte valt zelfs niet onder de de kamercommissie voor inlichtingen- en veiligheids diensten. Premier Lubbers Het Familiecomité Gijzelaars nister Ter Beek (defensie) hebben heeft Van den Broek gisteren brief gestuurd waarin drie oud-i nisters worden genoemd die willen activiteiten deelnemen aan een missie. Namen wilde voorzitter Wouters niet noe men. Het comité maakte gisteren ook bekend dat het samenwerkt met een soortgelijk comité in Bel gië. 11. wordt binnenkort ii Ordening Extra, wordt hoe Nederland in 2015 inge richt moet zijn. Volgens Alders moet ook de glastuinbouw een halt worden toegeroepen, omdat de kas sen een bedreiging vormen voor het Groene Hart. Voor de groei van kas senbouw wordt gekeken naar de Haarlemmermeer en de Hoekse Waard. Een uitzondering maakt Alders voor Boskoop, waarvan nog nader bekeken wordt of het zich als boom- Volgens Alders moet Leiden beschreven eerst binnen de eigen grenzen 5000 ook stations moeten ko- woningen bouwen. Daarna komen kleine bouwlocaties in de zuidelij ke Bollenstreek in aanmerking. HESELTINE - De Britse ex-minis- ter van defensie Heseltine bevestig de vandaag dat hij bij de komende verkiezingen met premier Thatcher zal strijden om het leiderschap van de Conservatieve Partij en het pre mierschap. BERLIJN (GPD) - Een enorme poli- 137 gewonden, de krakers drie tiemacht is vanmorgen begonnen zwaargewonden en vele licht ge- Gewonden in woestijn FRANKFURT (AP) - Al meer dan 1.400 in de Saudische woestijn gele gerde Amerikaanse soldaten zijn ziek of gewond overgebracht naar militaire ziekenhuizen in Duitsland. Ze worden daar behandeld om de veldhospitaals in de Golf beschik baar te houden voor eventuele oor logsgewonden. Veel soldaten liepen botbreuken of slangenbeten op. ZEGMAAR( TEGEN 1*T" KAMSTEEG OCCASION KEUS GEMAKKELIJK MANNENMODE Haarlemmerstraat 149, Leiden met de ontruiming kraakpanden in het oosten lijn. De ME kwam in actie nadat sterkingen uit de deelstaten Hes- graven sen, Nedersaksen en Nordrhein- de inzet Westfalen waren gearriveerd. Ver der zijn eenheden van de para-mili taire Bundesgrenzschutz ingezet te- aantal blesseerden. in Ber- De bezetters hadden door het op werpen van hoge barricades en het metersdiepe grachten n waterkanonnen en voertuigen onmogelijk ge maakt. Overal liggen nog uitgebran de auto's en bouwketen. Alle gen de 500 tot 1000 gewelddadige kels in de buurt zijn geplunderd. krakers. Vanaf de daken bestookte de be- zaken spoormunitie bezitten. Voor het eerst vochten neo-nazi's en skin heads samen met de links gerichte 'autonome chaoten' tegen de poli tie. De rellen begonnen gisternacht toen krakers vreesden uit hun hui zen in de "totaal verpauperde Oost- berlijnse wijk Friedrichshain te worden gezet. Gisteravond kondig de de Berlijnse senator voor politie Vanochtend had de politie enkele zetters de politie met dakpannen, oosten terieel geslecht. De politie meldde kochte Russische wapens en licht- betonnen platen en molotov-cock- van de Muur 130 huizen gekraaki tails. Ze zouden ook illegaal ge- 32 PAGINA'S Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80. Lelden. Tel. 071 310001 Enrique Mar- tinavarro heeft zo juist exclusief voor Albert Heijn de nieuwe oogst Chico Navelinas geknipt. U weet wel die heer lijke handsinaasap pelen. Twee kilo kost t/m aanstaan de zaterdag 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Champignons fijn, -1 /IA 250 gram Z25rlftZ7 Visser roomboter stroopwafels, -1 -rrv ti./y pak 8 stuks L93N Laatste spaarweek! Tot en met zaterdag 17 november krijgt u nog spaar- stempels. Volle spaarkaarten voor de handige opklapbare bood- schappenbox kunt u nog tot en met zaterdag 24 november inleveren. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 november a s. uitsluitend in Albert Heijn, Hooigracht 65. Lelden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1