Gemeente Leiderdorp: optreden tegen late subsidie-aanvragen SJJO wil kinderen uit dorp lokken Meer diefstallen, minder inbraken Verpleeghuis werft met duizenden folders personeel in regio Bezwaarschrift tegen nieuw bestemmingsplan Endegeest LEIDERDORP - Een personenauto is vanmorgen te water geraakt in een sloot naast de Leiderdorpse Persant Snoepweg. Er raakte niemand gewond. De politie heeft het verkeer tussen negen uur en half twaalf moeten rege len. omdat de takelwagen zonder stroom zat en de personenauto moest laten bungelen. Een tweede takelwagen diende eraan te pas te komen op de doorgaande weg. De bestuurder van de personenwageneen 40-jarige Leiderdorpse. reed vanmorgen even voor negen uur over de Persant Snoepweg in de richting van de Oude Rijn. Ter hoogte van het Loevestein remde ze te laat voor een voor ganger. maa r wist ze nog uit te wijken naar links. Door het gladde wegdek schoof ze de berm en de sloot in. Volgens de politie hebben de problemen niet geleid tot files, omdat het ongeluk na de ochtendspits gebeurde. tfotojEiien Politie Oegstgeest wil meer doen aan inbraakpreventie OEGSTGEEST - In Oegstgeest zijn de eerste zes maanden van dit jaar veel meer diefstallen gemeld dan in de zes maanden daarvoor (230 tegen 89). Vooral het aantal meldingen van fietsendiefstal nam toe. Daar staat tegenover dat er iets minder inbraken werden ge noteerd (72 tegen 79). Dat blijkt uit de halfjaarlijkse rapportage van het korps rijkspolitie. Slechts zeven van de 72 gemelde inbraken werden opgelost, tegen vijf in de tweede helft van vorig jaar. De helft van het aantal kleinere diefstallen kwam voor rekening van fietsendieven. Van de 230 zaken werden er 34 opgelost, tegen 13 in de vorige periode. Het aantal vernielingen daalde van 76 naar 66. Tien gevallen wer den opgelost, tegen 22 zaken eind vorig jaar. Door de voortschrijdende automatisering kan de politie tijd vrijmaken voor zaken waar zij vroeger niet aan toekwam. Het korps wil vooral meer doen aan in braakpreventie. Het aantal surveillances 's avonds en 's nachts wordt uitgebreid en mensen die hun woning opvallend lang onverlicht laten, krijgen een brief in de bus. Daarin wordt op het gevaar van inbraak gewezen. Alle alarmmeldingen die bij het bureau binnenko men worden voorlopig nog onderzocht, ook al waren in het eerste halfjaar van 1990 140 van de 144 meldin gen vals. Het verkeer eiste in de verslagperiode geen dodelij ke slachtoffers. Het aantal aanrijdingen daalde licht, van 182 naar 176. Om alle weggebruikers op hun rech ten en plichten te wijzen, worden de komende maan den regelmatig fiets- en bromfietscontroles en nachte lijke alcoholcontroles gehouden. In het rapport wordt geconstateerd dat er in het eer ste half jaar van 1990 geen ernstige milieu-overtredin gen en ordeverstoringen zijn gemeld in Oegstgeest. Rond het Boerhaaveplein bleef alles rustig. In het ver leden zorgden jongeren daar regelmatig voor overlast na een bezoek aan het daar gevestigde jongerencen trum. TAKELWAGEN ZORGT VOOR PROBLEMEN Verenigingen en instellingen kunnen buiten de boot vallen LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp gaat verenigingen en instellingen aanpakken die hun begrotingen en aanvragen voor gemeentesubsidie te laat indienen. Welzijnswethouder C. Kemer- Schellingerhout heeft de raadscommissie sport en welzijn gister avond toegezegd dat haar gemeente een uiterste termijn zal instel len. Begrotingen en aanvragen die daarna worden ingediend, wei gert ze te behandelen. 'Nood in Warmond hoog gestegen' WARMOND - Het Warmondse verpleeghuis Mariënhaven pro beert personeel te werven door huis-aan-huis folders te ver spreiden in Warmond, Oegst geest, Sassenheim, Voorhout en een deel van Leiden. C. Tib- be, directeur van het Geweste lijk Arbeids Bureau (GAB) in Leiden, denkt dat de nood hoog is gestegen wanneer verpleeg huizen dergelijke acties onder nemen. In de oranje folder op A3-formaat wordt uiteengezet dat de werving van personeel en leerlingen in de Randstad problemen oplevert. Dit vergroot de werkdruk voor het be staande personeel en brengt de ver zorging van patiënten in gevaar. Omdat dit landelijke probleem ook aan Mariënhaven niet voorbij gaat, roept de folder verplegend perso neel op om bij het verpleeghuis aan de Mgr. Aengenenlaan te gaan wer ken. C. Leliveld, assistente personeels zaken. maakt duidelijk dat het ver sturen van folders uit nood is gebo- Valkenburg doet mee met onderzoek scheiden afval VALKENBURG De gemeente Valkenburg gaat haar groente-, fruit- en tuinafval (GFT) gelijktijdig en op dezelfde manier gescheiden inzamelen als buurgemeente Kat wijk. De raadscommissie voor milieu ging gisteren akkoord met deelname aan de studie van het Amersfoortse Ingenieursbureau DHV. Deelname lag voor de hand omdat de gemeente te klein is voor een eigen studie en ook voor een zelfstandige inzamelingsdienst. ren: "Het adverteren in kranten le verde te weinig respons op. Toen wilden we dit eens proberen". Het verpleeghuis heeft 'aardig wat' tele fonische reacties gekregen, maar niemand heeft zich definitief aange meld. Afspraken Tibbe van het arbeidsbureau zegt dat dergelijke acties de laatste tijd vaker voorkomen: "Ik verbaas me er zelfs over dat dergelijke acties niet elke week worden gehouden". Hij gelooft niet dat Mariënhaven personeel bij andere instellingen wil weghalen. In de folder wordt na drukkelijk gevraagd om herintre ders, oproepkrachten en leerling ziekenverzorgenden. Hij denkt wél dat het een bijverschijnsel kan zijn: "Maar dat kan met elke personeels advertentie gebeuren". Een woordvoerder van het Oegst- geester verpleeghuis Van Wijcker- sloot aan het Van Wyckerslooth- plein wil niet reageren, omdat hij de actie niet kent en slechts interim manager is. Hij verwijst naar de Stichting Samenwerking Intramu rale Gezondheidsintellingen Lei den en omstreken. Een woordvoerder van de sectie verpleeghuizen kent de actie van Manenhaven, maar wil er nog geen oordeel over vellen: "Men is bezig met het maken van afspraken over dit soort zaken". Dit moet leiden tot beleidsmaatregelen waarbij alle in stellingen baat hebben. Hiermee wordt voorkomen dat meerdere in stellingen dezelfde arbeidsmarkt aanboren. De overheid heeft in een overeen komst beloofd financiële middelen beschikbaar te stellen voor het ar beidsmarktbeleid in de gezond heidszorg. Binnenkort praat de stichting met het GAB in Leiden over de vraag hoe (een deel van) de personeelstekorten kan worden weggewerkt. Er wordt al gedacht aan wervingsacties voor speciale doelgroepen, gericht op allochto nen, jeugdigen en herintredende vrouwen worden benaderd. CD A-fractievoorzitter A. Roest: ..'geen ongefundeerde be schuldigingen'.. Raadslid weigert beschuldigingen in te trekken LEIDERDORP - De Leider dorpse CDA-fractievoorzitter A. Roest weigert beschuldi gingen aan het adres van de Stichting Kinderopvang Lei derdorp (SKL) terug te nemen en excuses aan te bieden. Dat blijkt uit een brief die hij aan de stichting heeft gestuurd. Roest zei tijdens de raads vergadering begin oktober dat de SKL voldoende inspraak mogelijkheden heeft gehad, maar zich uiterst 'laks en in correct' heeft gedragen. De SKL zou de landelijk opere rende stichting Catalpa. die de uitbreiding van de Leider dorpse kinderopvang in han den krijgt, proberen zwart te maken. Bovendien zou de SKL afspraken niet nakomen. In een brief eiste de stich ting dat Roest zijn beschuldi gingen intrekt en cxcusus aan biedt. Roest ziet daar echter geen reden toe. 'Ik ben mij niet bewust van aantoonbaar onge fundeerde beschuldigingen', meldt hij. Zo zou hij voldoende voorbeelden hebben gegeven om de stichting 'laks en incor rect' te kunnen noemen. De CDA'er hoopt de kwestie te kunnen uitspreken. ;iwi»nai.id,- Volgens de gemeentebestuurder worden begrotingen en subsidie aanvragen 'systematisch te laat in gediend. ondanks herhaalde ver zoeken van de gemeente'. VVD'er E.R. Klerks vindt dat daar 'daadk werkelijk tegen moet worden opge treden': "We hebben allemaal de mond vol van kwaliteitsverbete ring, maar zo'n verbetering is alleen mogelijk als er tijdig over de cijfers kan worden beschikt". Raadslid M.D. Holierhoek (PvdA) vroeg begrip voor de instellingen, waar vrijwilligers veel nuttig werk verrichten en nauwelijks tijd heb ben om contacten met de gemeente te onderhouden. "Laat staan dat ze gelegenheid hebben om toelichtin gen te geven en aanvragen te wijzi gen. Alstublieft, stelt u zich niet zo hard op". De discussie ontstond tijdens de eerste bespreking van het welzijns- programma voor 1991. Donderdag avond komt het programma op nieuw aan de orde en wordt beslist over de meer dan 80 aanvragen om subsidie uit de sectoren sociaal-cul tureel werk, bibliotheekwerk, oude renwerk, maatschappelijke dienst verlening, kunst, cultuur en sport. Verarming Mevrouw Holierhoek noemde het welzijnsprogramma 'een verar ming' en de toelichting 'uiterst ma ger'. "Van enig nieuw beleid is geen sprake". vulde CD A-raadslid N.H.M. van Jaarsveld aan. Volgens WD-raadslid P.J. Muller stoelt de hele subsidieregeling op een 'auto matisme'. De liberaal vindt dat er meer moet worden geschrapt om ruimte te maken voor nieuw beleid. De wethouder liet hierop weten dat B en W in de loop van 1991 de uitgangspunten voor een meerja- renbeleid zullen formuleren. Het verzoek van Groen Links om nu al geld te reserveren voor Rooie Vrou wen en Leiderdorp voor Vrede, wei gerde de wethouder in te willigen. "Er kan te zijner tijd weer een aan vraag worden ingediend en die zal op de gebruikelijke manier worden getoetst", antwoordde ze. Volgens Groen Links rusten de organisaties nu uit. De Stichting Openbare Biblio theek Leiderdorp kampt met een te kort op de begroting van 6.000 gul den, maar de commissieleden ver schilden van mening over de vraag hoe ze dat tekort moeten dekken. Donderdag moet daar meer duide- Oegstgeest weigert school aan Lijtweg beschikbaar te stellen lijkheid over komen en presenteert Groen Links een dekkingsvoorstel. PvdA-raadslid Holierhoek waar schuwde ervoor dat de kosten van de bibliotheek nog meer uit de hand zullen lopen: "Denkt u alvast maar na over een verhoging van het leen recht van 10 naar 25 cent". Een voorstel om een jeugdtarief. in te voeren werd door de directeur van de bibliotheek van de hand ge wezen. Ze noemde contributievrij heid belangrijk en stelde dat iedere financiële terugval direct tot een da ling van het aantal bezoekers zal lei den. Ze prees de samenwerking met de scholen die soms zelfs hele klas sen naar de bibliotheek sturen, 'juist omdat er geen eigen bijdrage wordt gevraagd'. Ponypark De subsidie-aanvraag van de Turk se Culturele Vereniging is door B en W aangehouden in afwachting van een nadere verklaring. De vereni ging wilde 10.000 gulden, maar wet houder Kerner vond de opgave van activiteiten wat summier. Zo vroeg zij zich af of een bustochtje naar Po nypark Slagharen wel de beste ma nier is om Nederland te leren ken- Groen Links noemde de subsidie van 500 gulden voor Leiderdorp Te gen Apartheid 'een fooi' en begreep niet goed waarom de Stichting Wel zijn Surinamers/Antillianen tien keer zoveel krijgt. "Wat is het ver schil?", vroeg hij zich af. De Stichting Verzetsherdenking lijkt het evenals vorig jaar met 500 gulden te moeten doen. Ondanks toezeggingen had woordvoerder C. Keijser wederom geen begroting in gediend om zijn aanvraag van 2.500 gulden te onderbouwen. Eerder dit jaar zette de bejaarde verzetsman het gemeentehuis op zijn kop toen hij geen geld kreeg om zijn jaarlijk se verzetstentoonstelling te organi seren. Ook toen verzuimde hij zijn voorstellen tijdig in te dienen. Gisteravond sloot de meerder heid van de commissie zich aan bij de formulering van CDA'er Meijer dat er nu 500 gulden opzij wordt ge legd en een latere aanvraag 'op nieuw in overweging wordt geno men'. "Een triest verhaal", zei R.H. Jolly (D66). "Laten burgemeester en wethouders wat actiever zijn en contact opnemen met Keijser. De verzetsherdenking mag niet dood bloeden". OEGSTGEEST - De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegst geest (SJJO) wil een dependance voor haar activiteiten voor kinderen in het centrum van het dorp. Voor dat doel zou de gemeente het schoolgebouwtje aan de Lijtweg be schikbaar moeten stellen. Volgens een woordvoerder van de gemeente maakt dat verzoek echter geen en kele kans. De SJJO wil naast haar onderko men in het multifunctioneel cen trum aan het Boerhaaveplein in Haaswijk ook in het centrum van het dorp aanwezig zijn. Volgens co ordinator R. Weijand is uit een in opdracht van de stichting uitge voerd onderzoek gebleken dat te weinig kinderen uit het dorp de weg naar de nieuwbouwwijk weten te vinden. "De SJJO draait prima, maar on ze aanloop komt vooral uit Haas- wijk, terwijl ook in het dorp veel kinderen wonen", zegt hij. "Kenne lijk vormen het Oegstgeester Ka naal en de President Kennedylaan voor hen een te grote barrière om naar het Boerhaaveplein te komen. Tot 1987 was de SJJO in het dorp in een pand aan de Julianastraat ge vestigd. Sindsdien is het aandeel van kinderen en jongeren uit het dorp afgenomen, terwijl het totaal aantal bezoekers gelijk is geble- Volgens Weijand is er nog een re den om een dependance in het dorp te vestigen: "In het multifunctio neel centrum zitten het kinderwerk en het jongerenwerk onder een dak en wij willen dat voor een deel scheiden. Het jongerenwerk heeft toch een bepaalde naam die andere groepen zou kunnen afschrikken". Te koop Het gebouwtje aan de Lijtweg is enige tijd geleden door de gemeente De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest heeft een oogje laten vallen op deze school aan de Lijtweg. Vol qens de gemeente maakt het verzoek weinig kans. (foto Jan Holvast] Oegstgeest via een openbare in- de gemeente zijn er twee serieuze schrijving te koop aangeboden. Bij reacties binnen: "Een van een kerk- voorkeur zou een sociaal-culturele genootschap en een van een kinder instelling in het pand moeten ko men. De SJJO heeft geen bod uitge bracht, maar in een brief aan B en W het pand 'geclaimd' voor haar acti viteiten. Volgens een woordvoerder van dagverblijf. Aan een van die organi saties wordt het gebouw binnen kort verkocht". Weijand is niet echt verbaasd als hij dit bericht hoort. "Wij wilden de gemeente in ieder geval laten weten dat we 'iets' in het dorp nodig hebben". De vraag of de SJJO alsnog een serieus bod zal uitbrengen is vol gens Weijand niet aan de orde. "Waarschijnlijk hebben wij niet eens genoeg geld om de grond te be talen". 'Koppeling met Oegstgeester kasteel verwerpelijk' OEGSTGEEST - De Werkgroep Milieubeheer Leiden heeft een bezwaarschrift ingediend tegen het nieuwe ontwerp-bestem- mingsplan Endegeest, dat de bouw van 30 woningen moge lijk moet maken bij het gelijk namige landgoed in Oegstgeest. De bouw van deze villa's heeft enige tijd op zich laten wachten omdat de Raad van State de bouwvergunning schorste. Eind oktober maakte de instelling de schorsing ongedaan en de bou wer wil dan ook nog deze maand be ginnen. Volgens E. Meelis van de werkgroep maakt het opheffen van de schorsing de strijd er niet gemak kelijker op, maar blijft de kans be staan dat eenmaal gebouwde wo ningen tegen de vlakte moeten. Zijn hoop wordt gevoed door de gang van zaken rond stortplaats De Does in Leiderdorp. Ook daar had een plaatselijke overheid directe belangen bij de stort en werd de zaak uiteindelijk afgeblazen. In Oegstgeest draaien de plaatselijke belangen om de restauratie van kas teel Endegeest. Bouwer IBB Kon- dor heeft beloofd dat hij in ruil voor de bouw van villa's het bouwvallige kasteel zal restaureren.. Volgens de werkgroep is deze op zet keer op keer bijgesteld omdat de financiële onderbouwing slecht was. Het idee achter de overeen komst vinden de milieubescher mers verwerpelijk: "In feite komt het erop neer dat ten koste van een stuk onvervangbaar en steeds schaarser wordend landschap on toelaatbaar slecht onderhoud van kasteel en landgoed worden be loond. Bovendien verdient IBB Kondor er nog aan ook". Rijk Volgens de werkgroep is het aan grenzende strandwalbos uniek en rijk aan vogels als holenduif, grote bonte specht, boomklever en zwart kop. Ook zijn er veel plantensoorten die eeuwen geleden werden geculti veerd, maar nu verwilderen (daslook, knikkende vogelmelk, aronskelk en lelietje van dalen). Aan de grote vrijstaande wonin gen in de duurdere prijsklasse zou geen enkele behoefte zijn in deze re gio. De locatie, vlak onder de rijks weg, werkt volgens de werkgroep autoverkeer in de hand: "Dit type ruimtelijke ordening leidt er toe dat vooral kopers worden aangetrok ken die hun werkkring buiten de Leidse regio hebben". Raadslid M. Holierhoek: ..'verar- Wethouder C. Kerner: ..'optreden'.. ming'.. (foto's Wim Dijkman) WOENSDAG 14 NOVEMBER Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18 30 lot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool. Jong- kmdt Coninckstraat. Katwijk pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel: 121554. optreden van de groep Flairck 'De Reünie 1990'. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. dialezing in de Duitsland-cyclus missie, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. voorlichtingsavond Bollenbad, aanvang 19.30 uur in restaurant Dolfijn. zangavondolv Sipke van der Land. mmv Reinate Heemskerk, Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 15 NOVEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni- piano, van 12.45 tot 13.30 uur in de «n Kapelzaal K&O, Hazewmdsteeg. jk lEsk voorstelling: 'Zandbak', door A WA Studio Hinderink, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. JV Lak-theater, Compagnie de Danse de L'Esquisse met "Welco- KÊ «Sl mo to Paradise', aanvang 20.30 een Mensendieck-therapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter, Heemraadlaan. klaverjassen bij De Sjeerjassers, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Noordwijk opening afdelingstentoonstelling wijk-Binnen, thema1 'De wereld van de stilte' (de dove medemens), aanvang 20.00 uur in De Vinken- hof, Achterzeeweg. Oegstgeest zwemmen voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van Parochie/Gemeente, onderwer pen. o.a. honger, schuldenlast, milieu, van 19.45 tot 22.00 uur, con- versatiezaal Mariengaerde. VRIJDAG 16 NOVEMBER Alkemade ruil- en contactavond Ruilverem- informatieavond 'solliciteren aanvang 20.15 uur in Scum, Helm- bergweg modepresentatie-avond in dien stencentrum Zwanenburg, aan- door Hans van As, 20.15 uur Kapel zaal van K&O, Hazewmdsteeg. Lak-theater, optreden van To neelgroep Amsterdam met 'Sumbo NV', aanvang 20.30 uur. Buurtkoor, aanvang 20.00 uur in de Grote Kerk. klavegasavond bij TOV, aan vang 20.00 uur in het clubgebouw, Bosweg. straat, aanvang 14.00 uur. Katwijk postzegelavond van 'De Katwijk- se Postzegelvnenden', aanvang 18.30 uur in de Mijlpaal. t conversatie door schrijvers V Maarten 't Hart en Karei van 't Reve WÊÊ in de Burchtsocieteit, aanvang W 20.15 uur. vereniging 'Vogellustin t Koerhuis aan de Daniel Noteboomstraat 5a, aanvang 20.00 uur. tot 22.00 uur. zitting informateur van de Voe dingsbond FNV in Ons gebouw, Abraham van Royenstraat, van 15.00 uur in zwembad Poelmeer. expositie van kunstvoorwerpen gemaakt door 'thuiskunstenaars', van 11.00 tot 17.00 uur, Abtspoel- weg 8. de Alkeburcht, Roelofarendsveen. uitvoering van de klucht: 'Maak dat je tante wijs', door Toneelvere niging St. Theodulfus, aanvang Leiden informatiepunt gemeenschap Noordwijk vergadering emancipatiecom deskind', aanvang 20.00 uur in het JOIN-gebouw, Weteringkade. Leiden A lunchconcert Patrick Hopper op M rflFNDA Leiderdorp VI kil iJ f» bewegingsgym voor dames olv 19.00 tot 20.00 uur. vergadering NCV afd. Noord- Warmond interkerkelijke bijeenkomst van 20.00 uur m de Alkeburcht, Roe lofarendsveen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12