Watersportcentrum aan Wijde Aa Sneltreinbus doet ook Katwijk aan 'Aan de lopende band plannen en rapporten' Groene Hart krijgt 'blauwe kamer' Straks stemrecht voor alle inwoners hoogheemraadschap 'Drenthe ontvangt tuinbouw uit Randstad met open armen' Rijkspolitie waarschuwt voor lekken van benzineleiding brommers en motorfietsen Klachten over spitsbussen op Schiphol 0uft WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 PAGINA 11 Snelle, luxe bussen voor gemeenten zonder NS-station KATWIJK/UTRECHT - De Technische Universiteit Delft heeft in opdracht van NS en het streekvervoer een netwerk voor zogeheten sneltreinbussen ont worpen, Die geven meer dan 20 plaatsen zonder NS-station een aansluiting op het spoorwegnet. Katwijk behoort tot de kans hebbers om in dit busnet te wor den opgenomen. De sneltreinbus kan op som mige verbindingen ook goed dienst doen als de trein een gro te omweg maakt. Om te kunnen opboksen tegen de auto moeten de snelle en luxe bussen in prin cipe om het half uur gaan rijden. Ze moeten zoveel mogelijk ge bruik gaan maken van autosnel wegen en van busbanen. Het nieuwe busnet is in prin cipe bedoeld als aanvulling op het nieuwe interregio-treinen- net van NS voor de middellange afstand. Dit net gaat 90 stations met elkaar verbinden. De nieu we bussen doen weinig haltes aan, krijgen voorrang bij ver keerslichten en moeten op de snelweg 100 kilometer per uur kunnen rijden (momenteel is de maximumsnelheid voor bussen en vrachtwagens 80). De bussen mogen maximaal 1,4 keer zo lang over een bepaald traject doen als de auto. Wordt aan die voorwaarden niet voldaan, dan heeft de bus geen zin, aldus on derzoeker B. Egeter van de TU Delft. NS en Streekvervoer Neder land gaan nu onderzoeken wel ke van de voorgestelde busver bindingen het kansrijkst zijn. Ook wordt er aan gedacht op de middellange afstand voor bus en trein slechts één tarief in te voeren en één soort kaartje. De plaatsen die via de bus op het NS-net aansluiting kunnen krijgen zijn De Bilt, Brunssum, Capelle aan den IJssel, Dok- kum, Drachten, Dronten, Em- meloord. Huizen, IJmuiden- Velsen, Katwijk aan Zee, Nieu- wegein, Oosterhout, Ridder kerk, Spijkenisse, Stadskanaal, Terneuzen, Uden, Valkens- waard, Veendam, Veghel, Waal wijk en Wageningen. Werkgevers willen nu wel eens duidelijkheid van overheid over milieu BLEISWIJK - Het wordt hoog tijd dat de overheid duidelijkheid schept over haar milieubeleid. Ze lanceert aan de lopende band plan nen en rapporten, maar beslissin gen blijven vaak achterwege. En als er al eens een besluit valt, is de kans groot dat dat binnen de kortste ke ren weer wordt achterhaald door een nieuw rapport of plan. De warboel wordt nog vergroot doordat rijk, provincies en gemeen ten, in hun enthousiasme voor het milieu, eikaars besluiten voortdu rend aanscherpen. Het bedrijfsle ven weet daardoor niet wat ze kan verwachten. "Een machine die het ene jaar is aangeschaft, kan bij wijze van spreken het jaar daarop on bruikbaar zijn omdat ze niet voldoet aan de nieuwste milieunormen". Die klacht uitte J.C. Blankert van de Vereniging voor de Metaalindus trie FME gisteren tijdens het sym posium 'Bedrijf en Milieu' in Bleis- wijk. Volgens Blankert is de indus trie van harte bereid om mee te wer ken aan een beter milieu. Niet in de laatste plaats omdat het daardoor vaak veel geld kan besparen. Het probleem is alleen dat de overheid een samenraapsel is van besturen, die soms allemaal wat anders wil len. "Als de FME met het rijk afspra ken maakt over de uitstoot van ver vuilende stoffen, zegt een provincie soms doodleuk: Aardig bedacht, maar wij hebben onze eigen voor waarden. Waarna sommige ge meenten weer andere, vaak nog strengere eisen stellen. Het valt daardoor niet altijd mee om onze le den uit te leggen wat het nut is van centrale afspraken". De Zuidhollandsé milieugedepu teerde J. van der Vlist, één van de andere sprekers op het symposium, erkende het probleem. "Rijk, pro vincies en gemeenten moeten één gezicht tonen". De gedeputeerde meende overigens dat het bedrijfs leven niet op de plannen van de overheid moet wachten, maar zelf initiatieven moet nemen. De over heid moet de zaken ook niet in de tail willen regelen, aldus Van der Vlist. Ze moet de grote lijn in de ga ten houden en een en ander met ver gunningen, maar vooral met heffin gen in goede banen leiden. Dat laatste was nu echter net één van de dingen waarbij de verschil lende overheden heerlijk ongecoör dineerd te werk gingen, stelde Blan kert. "Het is op zichzelf geen pro bleem als iets door middel heffing duurder wordt gemaakt, maar dan moeten er wel alternatie ven voorhanden zijn. Dat is vaak echter niet het geval. Bovendien vergeten de verschillende instan ties meestal dat anderen al hun ei gen heffing hebben ingesteld. De kosten voor het bedrijfsleven lopen daardoor enorm op". Miljoenen om op basisschool meer te doen aan creativiteit ZOETERMEER - Het ministerie van onderwijs en wetenschap pen heeft voor komend jaar 2,5 miljoen gulden uitgetrokken voor creativiteitsbevordering via het basisonderwijs. Dat maakte staatssecretaris Wallage van onderwijs gisteren bekend bij de installatie van de Com missie Muzikale Vorming. Prins Claus en minister D'Ancona van cultuur waren bij de installatie aanwezig. De commissie moet onderzoe ken hoe het vak muziek op de basisscholen wordt onderwezen en welke verbeteringen er kun nen worden aangebracht, met name door het samenwerken met buitenschoolse instellin gen. Ook moet de commissie na gaan hoe de pedagogische aca demies gestalte geven aan het muziekonderwijs. Aanleiding tot het instellen van de commissie waren de wei nig positief stemmende resulta ten van de evaluatie van de Wet op het basisonderwijs. Wallage sprak daarover zijn droefenis uit, temeer omdat de muziek als een "voertuig kan dienen om talloze vaardigheden directer tot ontwikkeling te laten ko- D'Ancona zei het jammer te vinden als muzikale vorming op school bij zingen blijft. De muzi kale werkelijkheid heeft vol gens haar veel meer te bieden. Daarnaast is de muziek van gro ter invloed geworden op het le ven van vooral jonge mensen, "niet in de laatste plaats doordat de marktsector muziek als de terminant van de leefstijl heeft ontdekt". De Koningin Beatrixschool uit Zoetermeer hief, als ware het ter illustratie van de woorden van D'Ancona, ter opluistering van de installatie het^tukgezon- gen 'Twee emmertjes water ha len' aan, voorafgegaan door een vers over bananen en radijzen. Van c redacteur Meindert van der Kaaij DEN HAAG - Het beschermen van het Groene Hart is de enige mogelijkheid voor bewoners van de Randstad om een aantrekkelijke leefomgeving te houden. Dat staat in het concept-rapport Groene Hart dat vanmorgen naast de Vier de Nota Extra is gepresenteerd. Er komt een reeks van pro jecten waarmee ook moet worden voorkomen dat het Groe ne Hart dichtslibt met woningbouw, bedrijfsterrein en glas tuinbouw. NOORDWIJKERHOUT - Gedeputeerde Jansen heeft in Noordwijkerhout een 'verkeersveilige' minirotonde geopend. Hiermee heeft de provincie Zuid-Holland een project van vijf veiligheidspro jecten in de regio Bollen- en Rijnstreek afgerond. De minirotonde in Noordwijkerhout is aange legd op de kruising Gooweg-Langelaan-'s Gra- vendamseweg en kostte 535.000 gulden. De ge meente betaalde daarvan zelf 100.000 gulden. Pro vinciebestuurder Jansen en de Noordwijkerhout- se wethouder Heemskerk (links) slapten in een racewagen om aldus, zij het stapvoets, de rotonde 'open te rijden'. De rotonde heeft uiteraard niets met racewagens van doen: het is juist de bedoe ling dat het verkeer er door wordt afgeremd. De andere verkeersprojecten ter verhoging van de veiligheid zijn uitgevoerd in Leiden, Voorhout, Sassenheim en Nieuwveen. In Leiden zijn iinks- af-vakken gemaakt op de Kanaahveg bij de aan sluitingen met de Lorentzkade en het Kanaal park. Op de secundaire weg 3 in Voorhout zijn linksaf-vakken aangebracht op secundaire weg 3, bij de aansluiting met de Prinsenweg-Torenlaan, Bij het postviaduct op de Leidsevaart in Sassen heim is een rechtsaf-vak gemaakt. In Nieuwveen is de kruising Achterweg-Oude Spoorbaan veran derd in een minirotonde. (foto ian Holvast) In dé nota die is opgesteld door het rijk in samenwerking met de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, staat bij voorbeeld dat er zogenaamde groene wiggen moeten komen. Dat zijn verbindingen waar mee fietsers op aantrekkelijke ma nier van de stad het Groene Hart kunnen bereiken. Daarnaast is er een voorstel om ten oosten van Zoetermeer een groot bosgebied van ongeveer 2000 hectare te ontwikkelen. Ook wordt gedacht aan 'stedelijke balkons van grote architectonische waarde' die dan op het grensvlak van de steden en Groene Hart moeten komen. Een van de uitgangspunten in de nota is het versterken van de water recreatie in het gebied ten noorden van de Oude Rijn. In de nota wordt dit gebied de 'blauwe kamer' van het Groene Hart genoemd. Door de plassen te verbinden kan een groot vaar- en zeilgebied gemaakt worden dat de kwaliteit van de Friese meren kan benaderen. In de nota wordt het voorstel gelanceerd om van de Wij de Aa bij Woubrugge een water- sportcentrum te maken. Belangrijkste doel voor de opstel lers van de nota is'echter om dicht- slibbing van het Groene Hart te voorkomen. Vestiging van bedrij ven aan snelwegen en spoorlijnen moet verleden tijd worden. Juist daar krijgt de bezoeker van de Randstad het gevoel zich in een 'groene metropool te bevinden'. Vandaar dat ook bij voorbeeld het plaatsen van geluidsschermen ver boden moet worden. De bebouwing langs de verbinding Alphen aan den Rijn-Leiden moet volgens de nota worden voorkomen. Hoewel het Groene Hart be schermd moeten worden, geeft de Vierde Nota Extra toch ook toe aan een aanzienlijke woningbouwbe- hoefte. In de Randstad moet tot 2015 zo'n 485.000 woningen verrij zen. Bij de beslissingen over de in richting van dit gebied heeft minis ter Alders rekening gehouden met de toekomstige internationale rol die de Randstad wil gaan spelen. Daarbij vindt Alders dat er geen spreiding van bij voorbeeld econo mische activiteiten mag plaats vin den. Woningen moeten komen bij de stedelijke centra zoals Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Zo zal in het gewest Am sterdam 90.000 wonignen komen, waarvan een deel Haarlemmer meer-West. Voor Den Haag denkt Alders aan 75.000 woningen waarvan een deel in Leidschendam-Zuidoost, Ypen- burg en Wateringen moet komen. In heel Nederland moet in de pe riode 1995 tot 2015 835.000 wonin gen gebouwd worden. Bij de bepa ling van de lokaties houdt Alders re kening met de mogelijkheden voor het openbaar vervoer. Ook de ver plaatsingsafstanden moet volgens de Vierde Nota zo klein mogelijk worden gehouden. Doel hiervan is om het gebruik van de auto terug te dringen. DEN HAAG - Alle volwassen inwo ners van waterschappen - zoals het Hoogheemraadschap van Rijnland - kunnen straks direct de bestuur ders van deze instellingen kiezen. Tenminste, dat wil een meerder heid in de Tweede Kamer, zo bleek bij de behandeling van de nieuwe Waterschapswet. Het stemrecht van de 'schappen' is nu nog slechts voorbehouden aan eigenaren van grond. De PvdA heeft er in de Tweede Kamer ook voor gepleit om de wa terschappen meer taken te geven op het gebied van natuur en milieu. Natuur- en milieu-organisaties zou den bovendien de mogelijkheid moeten krijgen om in het bestuur van de schappen plaats te nemen. Waterschappen houden zich nu vooral bezig met de zorg voor dij ken. de waterstand in sloten en ka nalen en de kwaliteit van het opper vlaktewater. Of het Pvd A-plan het haalt, is zeer de vraag. CDA en VVD verzetten zich ertegen. Volgens het CDA moe ten de waterschapsbesturen blijven bestaan uit mensen die een belang hebben bij een goede waterstaat en is daarin geen plaats voor organisa ties die opkomen voor een bepaald maatschappelijk belang. DEN HAAG - Tuinbouwbedrijven die in de Randstad moeten wijken voor woningbouw, worden in de provincie Drenthe met open armen ontvangen. Volgens de Drentse ge deputeerde mevrouw D. van As- Kleijwegt ligt er rond Emmen een enorm gebied, dat bij uitstek ge schikt is voor de tuinbouw. Ze zei dit gisteren in Den Haag bij de over handiging aan minister Bukman van Landbouw van het herstructu reringsplan voor de akkerbouw in de Veenkoloniën. Volgens de gedeputeerde komt ei- tot het jaar 2000 veel grond beschik, baar in het akkerbouwgebied ir, Drenthe, Groningen, Friesland er Overijssel. Ongeveer de helft van de 3000 bedrijven daar zal naar ver wachting het veld moeten ruimen, Behalve tuinbouwkassen is er op de vrijkomende grond ook ruimte voor de melkveehouderij en voor ge mengde bedrijven die elders om milieuredenen wegmoeten, aldus Van As. De Drentse akkerbouwbedrijven zullén verdwijnen omdat ze te klein zijn 'en omdat ze zijn gespeciali seerd in gewassen die nauwelijuks iets opleveren. Voor de herstructu rering heeft het rijk 450 miljoen gul den beschikbaar gesteld. Het geld is vrijgemaakt na de protesten van ak kerbouwersakker dit voorjaar. De rijkspolitie waarschuwt voor het mogelijk lekken Straks auto's te huren op NS-stations UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen en Hertz Automobie len sluiten binnenkort een contract voor de verhuur van auto's vanaf 27 stations. Het betreft een vierjarig contract, dat in maart volgend jaar ingaat, zo meldt het tijdschrift Openbaar Vervoer. NS en Hertz mikken met name op de reiziger die de trein neemt voor zakelijk gebruik. Die moet wel tevoren via een speciaal f een auto reserveren. Op vertoon van een geldig treinkaartje, rijbewijs en paspoort en tegen betaling van vier honderd gulden borg kan de reizi ger, die minstens 21 jaar oud moet zijn, de auto meenemen. De tarie ven voor 'Trein autoverhuur' lig gen 30 procent lager dan normaal. DEN HAAG Sommige types brommers en motorfietsen kunnen volgens de rijkspolitie na het tank en van Euro-loodvrije lekkage krij gen aan het brandstofslangetje. Door het lekken van benzine kan in schuren, garages en kelderboxen brand ontstaan. Een vonk van een lichtschakelaar, wasmachine, koel kast of vrieskast kan voldoende zijn om de benzinedamp te doen ont branden. De rijkspolitie van het dis trict 's Gravenhage heeft ontdekt dat dit de oorzaak was van verschil lende branden. De politie heeft daarom een waarschuwing doen uitgaan en adviseert eigenaren van bromfietsen en motorfietsen de brandstofleiding te laten nakijken. vrije benzine tast het materiaal aan en pa ongeveer anderhalfjaar wordt de leiding poreus en gaat lekken. De technische recherche van de rijks politie heeft ook ontdekt dat - om welke reden dan ook - soms de ori ginele brandstofslang wordt omge wisseld door een die niet van het goedé materiaal is gemaakt. De rijkspolitie adviseert eigenaren van brommers en motorfietsen alert te zijn en zonodig de benzineleiding te laten vervangen. Tot een paar jaar terug werd voor de brom- en motorfietsen normale benzine gebruikt. Na de invoering van Euro-loodvrije benzine ont stonden volgens de politie de pro blemen met de slangetjes. Een Leidse bromfietshandelaar zei, dat het euvel met nieuwe brommers niet meer voorkomt, omdat nu wel goed materiaal wordt gebruikt. Een woordvoerder van Shell ont kent dat de benzine van zijn maat schappij lekken kan veroorzaken in brandstofleidingen. "Het al dan niet bevatten van lood heeft in ieder ge val geen invloed op het materiaal". Het zou volgens hem wel mogelijk kunnen zijn, dat andere maatschap pijen in het verleden een hoger oc taangehalte aanhielden waardoor de kunstofleiding wordt aangetast. Een woordvoerder van Texaco schuift de schuld in de schoenen van de fabrikanten. "Zij moeten goed materiaal gebruiken. En met thuis-knutselaars kunnen we na tuurlijk geen rekening houden". De woordvoerder noemt het onderzoek van de politie "onzorgvuldig" en "pure onzin". 'Riagg's kunnen grote problemen migrant niet aan' UTRECHT - Psychische proble men van migranten zijn vaak zo complex dat hulp van de Regio nale Instellingen voor Ambu lante Geestelijke Gezondheids zorg (Riagg's) alléén niet vol doende is. Dat staat in een me morandum dat de Riagg's van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht dinsdag heb ben aangeboden aan de vaste kamercommissies voor het min derhedenbeleid en voor de volksgezondheid. De oorzaken van de geestelij ke problemen van migranten hebben veelal een maatschap pelijk oorzaak, zo stellen de Riagg's van de vier grote steden. De opstellers van het memoran dum zoeken de oorzaken van veel problemen in zaken als slechte arbeidsomstandigheden en gebrekkige woonomstandig heden. Ook hebben migranten vaak te maken met grote finan ciële problemen en slechte schoolprestaties van hun kinde ren. Hun doorgaans lage maat schappelijke positie en discri minatie brengt eveneens proble men met zich mee. De hulpverleners vragen de politiek om procedures rond de Ziektewet, WAO, asielaanvra gen, echtscheidings- en remi gratieregelingen te verkorten een inzichtelijker te maken voor migranten. Als dat niet gebeurt heeft hulpverlening weinig zin, aldus de Riaggs's. "We kunnen wel individuele hulp bieden, maar het blijft dweilen met de kraan open". SCHIPHOL - Het regent klachten over het spitsbusvervoer naar Schiphol. De bussen rijden prak tisch nooit op tijd en volgens soms zelfs verkeerde routes, waardoor passagiers in de kou blijven staan. Ook de tariefsverhoging die per 1 ja nuari wordt doorgevoerd, heeft veel ongenoegen gewekt. Veel mensen zijn daardoor 40 tot 50 gulden per maand méér kwijt. Dit blijkt uit een open brief van ruim 900 passagiers aan de betrokken busmaatschappij en. De brief is een initiatief van de FNV-Schiphol. Volgens een woordvoerder van de bond worden de vertragingen vooral veroorzaakt door een onder bezetting bij de busmaatschappij en. Die zijn daardoor gedwongen vaak chauffeurs in te zetten die niet bekend zijn met de route. De vertra gingen worden voor een deel ook veroorzaakt door de bouwwerk zaamheden op de luchthaven Schiphol. De tariefsverhogingen zijn vol gens de FNV bedoeld om het com fort te verbeteren. Maar daar zitten de meeste reizigers niet direct op te wachten. De FNV gelooft trouwens dat de verhoging vooral is ingege ven om de exploitatietekorten te dekken. Een woordvoerder van de Openbaar Vervoer Service Schip hol, dat door de busbedrijven Beuklines, Centraal Nederland, de NZH, het Gemeentevervoerbedrijf Amsterdam en de NS is opgericht om het spitslijnennet te exploite ren, zegt de klachten van de reizi gers zeer serieus te nemen. De ta riefsverhoging staat volgens hem overigens nog niet vast. Klein vaarbewijs pas in april 1992 verplicht DEN HAAG (ANP) - Het vaarbewijs voor de pleziervaartuigen wordt pas op 1 april 1992 verplicht. Dat is een jaar later dan was voorzien. Minister Maij van verkeer en waterstaat liet dit dinsdag weten tijdens een over leg met de betrokken kamercom missie. Een Kamermeerderheid staat achter haar plan. Het gaat om recreanten aan het roer van pleziervaartuigen van 15 meter of langer, bestuurders van snelle motorboten en voor wa terscooters die sneller kunnen dan 20 kilometer per uur, kondigde Maij aan. De invoering is uitgesteld om de ANWB, die de opeiding voor het document voor haar rekening neemt, de gelegenheid te geven de cursussen goed op poten te zetten. Het is overigens niet uitgesloten dat de ANWB de vaarbewijzen ook gaat afgeven. De recreatievaart in Nederland was de afgelopen zomer trouwens groter dan ooit. Vooral op het IJs- selmeer is de di ukte flink gestegen. Het ministerie van verkeer en Wa terstaat heeft dit gisteren bekend gemaakt. Stremming Schiphollijn LEIDEN/AMSTERDAM - Door een kapotte bovenleiding bij de brug over de Ringvaart reed van morgen in de ochtendspits op de Schiphollijn van de NS tussen Am sterdam en Leiden slechts één trein per uur. De Spoorwegen hebben geen extra bussen ingezet. Het treinverkeer werd via Haar lem omgeleid. Om 8.00 uur was het euvel hersteld. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Zekere miliciën L.', van het lste reg. inf. te Leeuwarden, dieon langs van verlof terugkeerde, in den spoortrein allerlei voor den Koning kwetsende liedjes zong en deswege door eenige burgers werd aangeklaagd, is door den krijgsraad te Leeuwarden, we gens opzettelijke beleediging van den Koning, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. - Mijheer de Redacteur! Gemeenteraadsverkiezing. In uw veelgelezen blad van he den zie ik dat men bezig is can didate?! te stellen voor een lid van den gemeenteraad. Aange zien volgens de laatste volkstel ling Leiden nog geen 44,000 zie len bevat, en artikel vier van de Gemeentewet met eene bevol king van 40,001 tot 45,000 zielen, slechts 21 leden voorschrijft, is de vraag, of er ter vervanging van het afgetreden lid wel eene nieuwe verklaring noodig is? Vijfentwintig jaar geleden: - De 3-jarige Tieneke Peereboom uit de Oosterparallelstraai in Stadskanaal heeft zo klein als ze is al een redding op haar naam staan. Ze speelde samen met haar 4-jarig vriendinnetje, Alie van Wijk, bij het kanaal tussen het Stadskanaal en de aardap pelmeelfabriek De Twee Provin ciën toen Alie in het water viel. Tieneke bleef kalm en liet zich op haar knietjes zakken, pakte Alie bij de armen en vervolgens bij het hoofd en trok haar zo weer op het droge. Alie is nu zwaar ver kouden, maar volgens de dokter zal ze er niets van overhouden. De vraag, waarom ze haar moe der niet gewaarschuwd had vond Tieneke kennelijk en beetje dom. „Dat kon toch niet" zei ze „dan zou Alie als een bal naar het midden zijn gedreven".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11