'Terughoudend met vier dagen werken' Braziliaanse bedrijven snakken naar zuurstof Kabinet vreest voor concurrentie buitenland Kabeljauwvissers: voor ons doet niemand iets Hogere gasprijs kost gezin minimaal f 80 Polen moet 25 miljard steken in telefoonnet Bij Philips geen winstuitkering ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) Het kabinet vreest dat het Nederlandse bedrijfsleven minder sterk staat in de concurrentie met het buitenland als op grote schaal de vierdaagse werkweek wordt ingevoerd. IJMUIDEN (GPD) - Nederlandse vissers die zich bezighouden met het vissen op rondvis (waar het hele jaar door op wordt gevist) als kabel jauw en wijting zijn boos op minis ter Bukman van landbouw en visse rij en op de bestuurders van hun be langenorganisaties die, naar zij zeg gen, met de minister onder één hoedje spelen Als de toegestane kabeljauw vangst, zoals wordt verwacht, wordt verlaagd, kan met de be staande vangstbeperkende maatre gelen niet meer rendabel worden gevist. "Het enige alternatief dat Den Haag ons biedt, is de mogelijk heid om onze schepen te saneren". Dat zegt Ruurd Pasterkamp, schip per van de UK 307 Hiltje Jacoba. 'dat nemen ren wij er nooit meer wat dus de boze Urker visserman. Vervolgens ho- dat nagetrokken. Omstreeks 1 met onze achterban'. Maar dat zeg gen ze niet. Ze laten zich als bood schappenjongen gebruiken om ons te informeren". Pasterkamp vindt dat de 'zee dagenregeling' (zij mogen een be perkt aantal dagen per jaar op zee zitten) niet past in het huidige sys teem van de kistenregeling. "We al- vember lag dat percentage iets bo- mogen per week 80 kisten gul (ka- i de 60 procent Jaap Tuyp zegt beljauw) Omdat je Opgevist? De vergadering bedoeld om de problemen te be- dat hij zich heeft vergist. Dat wil nig moet omspringen met je be- bij ons niet in. Tuyp had 26 oktober was ken nodig om die vergadering v te bereiden. Wij mogen dan op ste plaats is dat de schaarste a beljauw. Dat sterkt de verwachtin gen dat het huidige quotum "Steeds meer begint het erop te lijken dat Den Haag de kabeljauw vissers wil opofferen aan de noodza- i 11.000 ton voor 1991 sterk zal kelijke sanering en dat de worden verlaagd. "Maar die geacht worden onze belangen te Dat is de kern van een brief die gis- economische situatie echter te zor- teren in het kabginet aan de orde gelijk om een dergelijke verande- was. Groen Links-kamerlid Rosen- möller had om een eensluidend ka binetsstandpunt over de vierdaagse werkweek gevraagd. Premier Lubbers zei gisteren na afloop van de ministerraad dat het kabinet een eventuele vierdaagse werkweek niet beschouwt als ar beidstijdverkorting maar als een vorm van 'variabilisatie' werktijd (invoering var werktijden). Hij vindt overigens dat de vraag 'wel of geen vierdaagse werkweek' uitsluitend moet wor den beantwoord door bedrijven en instellingen, en niet door de vakbe weging en de werkgeverscentrales, laat staan de overheid. "Het kabinet neemt een princi pieel terughoudende positie i de 1.000.000 vrouwen die willen Volgens hem zijn er nog moge- lijkheden is om aan bedrijfsbeëindi- het nog niet", zegt Ruurd Paster- behartigen daarin mee gaan. Nie- ging te ontkomen, terwijl 'Den kamp, "we zitten nog steeds in 1990. werken aan de slag kan komen als Haag'die niet wil bezien. "Op 26 ok- We zijn nog steeds bezig met ons de vierdaagse op grote schaal wordt tober hebben we vergaderd in aan- huidige quotum", ingevoerd. Het beroep op de sociale wezigheid van directeur Draaisma Eensluidend Rosenmöller vroeg om een eenslui dend kabinetsstandpunt nadat was gebleken dat ministers verschillend ar- tegen de vierdaagse aankeken. Mi- ;en nister Andriessen zag er niets in, de terwijl de ministers Kok en Maij- andere Weggen er minder afwijzend tegen over stonden. Minister De Vries zat van meet af aan op het nu in de brief gekozen standpunt: waar een vier daagse mogelijk is (bij voorbeeld in ploegendiensten in de industrie), bestaat daar geen bezwaar tegen. De vakcentrale FNV heeft weinig waardering voor het standpunt van het kabinet. De stelling dat een vier- dus Lubbers. Als het hier en daar daagse werkweek de concurrentie- zekerheid zal daardoor afnemen e de inkomsten uit belastingen premies worden groter. "Jaap Tuyp, die de vergadering i de directie Visserijen. Öp alle leidde, vertelde dat dat quotum mand komt in Den Haag op ze visserijbelangen. Dat geldt ook voor voorzitter Johan Nooitgedacht van de Nederlandse Vissersbond. Als er in Den Haag iets wordt beslo ten, zouden Tuyp en Nooitgedacht moeten zeggen 'dat bespreken wij schikbare zeedagen, ben je erg be perkt in de mogelijkheden om je ei gen kwantum op te vissen. Vroeger ging je er 's avonds nog wel eens uit. Dat doe je niet. omdat de dag voor die avond wordt meegeteld als een zeedag. Ook het opstomen van een plek waar gul zit naar een plek waar de wijting zich ophoudt, neemt vaak kostbare zeedagentijd in be slag. Wij moeten van die hele zee dagenregeling af. Als het quotum voor het nieuwe jaar wordt vermin derd, moeten we naar een maan- dquotum. Dat is ook gezegd op de vergadering. Draaisma zou het mee nemen. Niets meer van gehoord". vierdaagse werkweek komt, vindt Lubbers dat dat in bedrijven zou moeten zijn waar veel werk te doen is dat anders door overwerk of extra ploegendiensten moet wor den opgevangen. Sociale partners kunnen uiter aard in vrije onderhandelingen be sluiten of ze de vierdaagse invoeren waar dat wel doelmatig is. De vier daagse is een van de speerpunten van het FNV-cao-beleid voor vol gende jaren. Het kabinet vindt de Heroriëntering helpt 20 direct aan nieuwe baan DEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van dit jaar werden van elke honderd werklozen die werden op geroepen voor een heroriënterings- gesprek, er 22 direct aan een betaal de baan geholpen. In 1989 waren dat er nog maar vijftien en in het jaar daarvoor acht op de honderd. Mi nister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid schrijft dat in ant woord op vragen van het kamerlid De Leeuw (CDA). In het eerste halfjaar van 1990 werd in 56 procent van de gevallen een actieplan opgesteld om werklo zen meer kansen te geven op de ar beidsmarkt. Bij zes procent was geen bijzondere actie noodzakelijk; de werkloze hoefde niet te worden bijgespijkerd maar kon niet onmid dellijk aan een betaalde baan wor den geholpen. In 1989 werden onge veer 80.000 heroriënteringsgesprek- ken met werklozen gevoerd. positie van het bedrijfsleven 2 dreigen, gaat volgens FNV-woord- voerder P. van Tongeren niet op. "In onze discussienota wordt dui delijk gesteld dat de vierdaagse werkweek moet worden betaald uit de economische groei. Bovendien pleiten we niet voor een verkorting van de bedrijfstijd, maar van de werkweek voor de individuele werknemer. We vermogen dus niet in te zien wat de bedreigingen voor de concurrentiepositie zijn", aldus Van Tongeren. Het kabinet gaat volgens hem ook voorbij aan de positieve gevolgen van een vierdaagse werkweek. De FNV verwacht dat een flink deel van de ongeveer 400.000 werklozen Economie kort Lucht tussen Ahrend en BT niet opgeklaard AMSTERDAM (ANP) - De lucht is nog steeds niet opge klaard tussen kantoorartikelen leverancier Ahrend en het pa pier- en grafische toeleverings concern Bührmann-Tetterode. Ondanks de ruim 51 procent van de certificaten van aandelen die BT van Ahrend in handen heeft, zijn de onderlinge contacten op een dood spoor beland. Ahrend-bestuursvoorzitter Koenders is ervan overtuigd dat BT niet meer aan een overne ming van zijn bedrijf denkt: "De soep wordt schijnbaar niet zo heet gegeten. De bal ligt nog steeds bij BT". Koenders heeft ook een tip voor BT-bestuurs- voorzitter R. van Oordt: "Ze moeten zich maar eens gaan af vragen of ze niet een oplossing moeten gaan zoeken door dat pakket door te sluizen". Bij Bührmann heerst over de Ahrend-zaak een diepe stilte. Van Oordt heeft niets te zeggen, verklaart een woordvoerster van BT desgevraagd. "We heb ben niets te melden en we hopen dat er een goede oplossing wordt gevonden". GEZOND OP REIS SCHIPHOL - De tax-free shops op de luchthaven heb- bèn er een nieuw hebbedingetje bij dat van nut kan zijn in de tropen: een ge zondheidspak ket. Wat ver koopster Nico- lette de Nijs hier laat zien bevat voor 39 gulden een infuus, ste riele injectie naalden, hand schoenen en vr- band. Reizigers zouden daar mee beter tegen aids en hepatitis beschermd op reis gaan. (foto AP) DEN HAAG (ANP) - De gasprijs- meter gas gaat dan ongeveer twee verhoging met gemiddeld 2,4 cent kwartjes kosten, inclusief btw. per kubieke meter per 1 januari be- De Vegin wijst op mogelijke prijs- tekent voor een doorsnee gezin met verschillen van bedrijf tot bedrijf, een gasverbruik van 2300 kubieke gezien de eigen kostenstructuur meter een lastenverzwaring tussen van elk gasbedrijf. Ook de milieu- de 80 en 100 gulden per jaar. Dat acties vinden per bedrijf plaats, heeft de Vegin, de vereniging gasbedrijven, gisteren bekendge maakt. De lastenverhoging zal nog wat hoger uitvallen door brandstofhef fing en een bedrag voor energie-; waardoor de milieutoeslag ook kan verschillen. De verhoging van de gasprijs, die maandag al door minister An driessen in de Kamer werd bekend gemaakt. is voor het grootste deel ties van gasbedrijven. Een kubieke het gevolg van de ontwikkeling van de gasolieprijs waaraan de kleinver- bruikersprijs is gekoppeld. Het effect van de stijging van de olieprijs gedurende de referentiepe riode van mei tot en met oktober werkt voor 2,4 cent door in de in koopprijs van de gasbedrijven. Daarmee is ondanks de fors geste gen olieprijzen door de crisis in de Golf de maximaal mogelijke verho ging van de inkoopprijs met drie cent niet bereikt. Bovenop de 2,4 cent komt nog WARSCHAU (Rtr) - Het pnmitie- een halve cent brandstofheffing en ve telefoonnet in Polen wordt de ko- een halve cent toeslag die de gasbe- mende tien jaar ingrijpend gemo- drijven hun klanten in rekening derniseerd. Dat gaat 15 miljard dol- brengen om milieu-acties (onder 1 ,oc 1 1 ""W j op het gebied van energiebe- sparing) te betalen. Zeeman aast op ontwerp voor afschaf- n j staatsmonopolie is al in l6Xtl6lD6CilllI bij het parlement. In J EINDHOVEN (ANP) - De werknemers van Phi lips in Nederland krijgen over 1990 geen winstuit kering. Dat is het directe gevolg van de beslissing van de Raad van Bestuur om de aandeelhouders vergadering voor te stel len over 1990 geen divi- dent uit te keren. Dat stond gisteren in het per soneelsblad van Philips. De winstuitkering, die in mei wordt uitbetaald, ■is in de cao vastgelegd voor de ruim 50.000 werk nemers. De afgelopen ja ren bedroeg de winstuit kering steeds ruim 6 pro cent van het inkomen. Globaal betekent dit een besparing van zeker 120 miljoen gulden. Philips wil met ingang van 1991 de halfgeleiders activiteiten onderbren gen in een nieuwe pro- duktdivisie 'Semicon ductors'. Dat wordt een afsplitsing van de be staande divisie Compo nents, zo heeft een woord voerder van Philips mee gedeeld. De afsplitsing is nodig, aldus de zegsman, om be ter te kunnen inspelen op snel veranderende om standigheden in een con currerende markt. Bij de huidige divisie Compo nents werken wereldwijd 75.000 mensqn. Ongeveer tweederde daarvan blijft werkzaam bij Compo nents. De divisie Semi conductors zal emplooi bieden aan de overige werknemers, aldus de zegsman van Philips. Bij de centrale onder- steunings- en stafdien sten in Nederland, waar ongeveer 800 mensen werken, worden mogelij ke gevolgen voor het aan tal arbeidsplaatsen niet uitgesloten, aldus de zegsman. Hoeveel banen door deze ingreep moge lijk verdwijnen valt vol gens hem nu nog niet te zeggen. In Nederland gaan de vestigingen in Nijmegen lar (25 miljard gulden) kosten. Het staatstelecommunicatiebedrijf ver liest zijn monopolie, behalve bij in ternationale gesprekken en de tele graafdienst, en krijgt te maken met zowel binnenlandse als buitenland se concurrentie. Een wetsontwerp voor afschaf fing behandeling bij het parlement. Polen zijn op het ogenblik per 100 ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) inwoners slechts 3,8 telefoons. Dat De Zeeman Groep in Alphen aan moeten er over tien jaar dertig zijn. den Rijn en Turkenburg Textiel in De ongeveer 7000 dorpen die nu nog Amstelveen zijn onderhandelingen geen enkele telefoon hebben zullen begonnen over overneming van de al binnen twee jaar op het net wor- aandelen van laatstgenoemde. Zee den aangesloten. Waar het enorme man (kleding en textiel voor de bedrag van 15 miljard dollar van- huishoudbranche) exploiteert 430 daan moet komen maakte minister winkels in Nederland, Duitsland en Slezak niet duidelijk. België en heeft 3200 medewerkers. De gebrekkige infrastructuur op Bij Turkenburg werken 120 mensen het gebied van de telecommunica- verspreid over 18 filialen in Utrecht (3.000 werknemers), het grootste deel van Stads kanaal (800 van de 1.000 werknemers) en een labo ratorium in Eindhoven (100 werknemers) naar de nieuwe produktdivisie, alsmede de de proeffa briek (500 werknemers in Eindhoven die speciaal is gebouwd voor het mega- internVtïon^telëfonëren'Ts jaar len een nachtmerrie, de fax-machi- 5 staan nog in de kinderschoenen mobilofoons zijn er niet. 1 Noord-Holland. Olieprijs omlaag De prijzen van ruwe olie zijn giste ren vrij sterk gedaald bij gebrek aan verontrustend nieuws over de Golf crisis. Op de termijnmarkt in New York ging de notering van de toon aangevende oliesoort West Texas 'FC.?S*tot Geldnood en faillissementen door inflatie-politiek Collor Wall Street De Newyorkse effectenbeurs is gis teren flink hoger gesloten. De Dow Jones-index van dertig industriële aandelen steeg met 44,80 punten tot 2.488,61, een winst van ruim 1,8 pro cent. Holec Projects Holec Projects wil tussen nu en eind 1993 flink groeien. De omzet moet verdubbelen van 90 naar 180 miljoen gulden. Het personeelsbe stand zal toenemen van 430 mensen naar ongeveer 600. De organisatie structuur zal flink moeten worden aangepast. Een adviesaanvraag over dit Strategisch Plan ligt sinds enkele dagen bij de ondernemings raad. Betoging Rome Naar schatting 200.000 metaalarbei ders uit heel Italië zijn gisteren in de hoofdstad Rome de straat opgegaan om te betogen voor meer loon en nieuwe arbeidsvoorwaarden. In drie grote kolonnes marcheerden de in vooral in het blauw geklede demonstranten naar het St. Giovan ni Plein aan de rand van het cen trum. wordt gesloten. Bestuurder M. Hiet- kamp van de Industrie- en Voedingsbond CNV is ingenomen met de orga nisatiewijziging. "Op deze manier kan Philips VEB trommelt Minister Slezak verklaarde giste- nnilflPr^ MlTYnPTl OTÏ n dat er vanuit het buitenland gro- r vanuit het buitenland gro te belangstelling is voor het opzet- mobilofoonnet aandacht* besteden schatting 200.000 gebruikers. gaat oncjer haar leden de kwetsbar" erotaJ",ernat'°?a|e bedr'Jven len voor eerr juridische hebben offertes ingediend. ADVERTENTIE RIO DE JANEIRO Donkere wolken pakken zich samen boven Brazilië. Ondanks drastische mone taire maatregelen slaagt de regering van president Fernando Collor er niet in de inflatie onder controle te krijgen. Het aantal faillissementen is verdrievoudigd. En wat deskun digen zorgen baart: het zijn niet de minste die weggezwiept worden in de stormen van het economisch plan. Eind vorige maand vroeg de wa renhuisketen Casas Pernambuca- nas in Rio de Janeiro surséance van betaling aan. De klap kwam hard aan. Casas Pernambucanas, een soort Blokker, zijn een begrip in Brazilië. Het bedrijf bestaat meer dan zeventig jaar, telt driehonderd filialen in Rio. Vorig jaar nog werd de firma onderscheiden vanwege zijn voorbeeldig beleid. In dezelfde week klopte sinaasap pelsapfabrikant Citro Pectina, een van de grootste ter wereld, bij de rechtbank aan. De belangrijkste ca- cao-exporteur volgde enkele dagen later. In de trieste rij volgde 's lands grootste buizenfabrikant en een grote verzekeringsmaatschappij. "We staan aan de poort van de hel", kopte een weekblad. "De recessie komt eerder en harder dan ver wacht", concludeerde tator. Rente De Braziliaanse regering die in maart dit jaar aantrad, heeft haar be staan opgehangen aan de strijd te gen de geldontwaarding. De huidi ge recessie heeft alles te maken met haar recept om de inflatie, op het moment van de machtsovername 80 procent per maand, onder con trole te krijgen. De Braziliaanse economie DEN HAAG (ANP) - De Vereni ging van Effectenbezitters (VEB) pei- juridische actie tegen Philips. De belangenvereniging wil daarmee beleggers mobiliseren die financiële schade hebben geleden omdat zij 'flippen' kochten naar aanleiding van optimistische gelui den tijdens de jaarvergadering. Als zich voldoende gedupeerde aan deelhouders melden, dan over weegt de VEB een réchtzaak. De actie van de VEB volgt op de schikking die het elektronicabedrijf onlangs met Amerikaanse Philips- laagste omzet in twintig jaar. Er is aandeelhouders heeft getroffen, nauwelijks handel. Een warenhuis Om hoge juridische kosten en groot is overgegaan tot een superuitver- beslag op het management te voor koop. De supermarktketen Pao de komen kocht Philips de rechtzaak Acucar, de Albert Heijn van Brazi- af met een schikking van 9,25 mil- lië, zag geen andere uitweg dan haar joen dollar. hoofdkantoor, een wolkenkrabber in Sao Paulo, te verkopen en het de n,euwe ei6enaar Ministerie kan De hoge rentevoet heeft de bedrij- 1 1 *1 ven op voet van oorlog met de Bra- taiiei elektrOniSCll ziliaanse regering gebracht. De be drijven vinden de regering te rigide vprhiprlpn en willen meer 'zuurstof oftewel UCUUCll VCIUieUt:ll meer geld in de roulatie. Zij waar- UA - ,AT.TO, schuwen voor een keten van faillis- ^^N (ANP) De kans is sementen en zelfs voedseltekorten. P°°lBovag-plan om twee Maar de regering op haar beurt kwaft]es te rekenen voor het elek- zegt dat ondernemers weglopen jroniSu e.n J tankstations voor een kapitalisme 'met risico's do°r £et, ™mistenë van Economi- en concurrentie'. De hoge rente sche Zaken ™°Sdt verbodem Het dwingt de bedrijven efficiënt te ministerie wil binnen tien dagen worden, hun voorraden in te krim- van. Bovag informatie over de pen en met minder winst genoegen za om te kunnen kijken of het al- te nemen. Zij voorspelt dat de hoge Semeen belang »n het geding is. rente het kaf van het koren zal D°or. z0collectieve afspraak scheiden. Alleen gezonde bedrijven verdwijnt de mogelijkheid voor overleven deze recessie. - popmhouders om onderling te con- Om de bedrijven tot. prijs veria- curreren en dat zou strijdig kunnen gingen te dwingen, heeft de rege- zVn met ring nu een orgineel wapen ingezet. dm8>ng. Ze roept met zoveel woorden op tot ma8-maa een consumentenboycot. Iedere avond opnieuw in een soort recla- 1 "Brazilië staat voor de poort van de hel". De 'Blokker van Brazilië' in de problemen. geen gelijke tred gehouden met de produktie van goederen. De rege ring voert nu een krap geldpolitiek en onttrekt cruzeiros aan de circula tie. Als er minder geld in omloop komt en de Brazilianen minder con sumeren, gaan de prijzen vanzelf deed overlopen, dalen, aldus de achterliggende ge- dachte. Maar het betekent ook dat geld le- 1 steeds duurder wordt. De reële draagt nu 150 procent op jaarbasis. worden overspoeld met Wie een auto óf een huis wilde ko- vragen. Sommige ondernemingen blijkt pen, kan het vergeten. Alle bedrij- leveren uitsluitend nog goederen jes 1S schreeuwend duur. als er vooraf wordt betaald. De slotscène spreekt voor zich. Superuitverkoop Het s'.achtoffer Yan. de. pnizenca die de afgelopen weken beta- ljngsuitstel aanvroegen noemen de hoge rente de druppel die de emmer Directeur Mededinging van Eco nomische Zaken drs. H. de Ruijter heeft uit de berichten rond het Bo vag-plan de indruk gekregen dat hier sprake is van een afspraak die een mededingingsregeling inhoudt mtÊKM in de zin van de Wet economische tevergeefse zoektocht. Al- mededinging. Hij wijst de Bovag er in brief op dat een dergelijke afps- raak binnen een maand na het tot stanc* komen dient te worden aan- roussel staat glimlachend in de keu- gcmeld^bij het mmisterie t mespot. "Heeft u zich al laten gpd) ten teSen inflatie?" vraagt een stem. Vervolgens volgt een geheime ca mera een dame die winkel na win kel afloopt op zoek naar een betaal bare elektrische vruchtenpers. Het 1 perst met de hand haar si- nomische zaken. De Ruijter vindt Wie aan geld wil komen, moet crea- ken t De banken reageerden onmiddel- tief zijn. Uitgifte van aandelen, een naasappels üiï.~Zijr koopt*niet.' Zij de materie van zodanig gewicht dat lijk. Zij scherpten hun voorwaarden geijkte wijze voor bedrijven om ka- heeft zich laten inenten tegen infla- de Bovag op grond van de wet Ad- pitaal te vergaren, biedt geen soe- tie. "Voor de gezondheid van Brazi- vraagt hem binnen tien dagen te in de laas meer. De Braziliaanse beurzen ijë". Maar Brazilië is nog lang niet f°rmeren over de aard, inhoud 1 oververhit en de geldvoorraad had rente (na aftrek van de inflatie) be- financiële gezondheid van bedrij- noteerden de afgelopen week hun gezond. achtergronden deze zaak.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5