'Koppeling zit dicht tegen gevarenzone' Openheid bij BVD moet niet te ver gaan Te hoge uitstoot van zoutzuur Uitspraak Lubbers oogst veel kritiek Oorzaken van sterfte variëren erg per regio Verhoging van boete voor zwartrijden afgekraakt Kort geding om boek BVD 'Overheid in gebreke bij bestrijden aids-epidemie' 1990 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers denkt dat het heel moeilijk zal worden om de kop peling in de jaren na 1991 te handhaven. "De koppeling begint gevaarlijk dicht tegen de ROTTERDAM (GPD) Inwoners van Zuidoost-Nederland, Twente en de kop van Noord-Holland gaan eerder dood dan mensen in andere regio's in Nederland. De oorzaken van een vroegtijdige dood verschil len per regio ook sterk. Waar in de ene regio hart- en vaatziekten de be langrijkste doodsoorzaken zijn, zijn in andere regio's longkanker, ver keersongevallen of maagkanker de cijfer met 1,5 procent. Rijke ziekten die de meeste slachtoffers letten bovendien beter op hun ge- eisen. zondheid. Ook - en dat zal niemand genwoordig niet Het Instituut Maatschappelijke een opmerkelijke conclusie vinden zegt Mackenbach Gezondheidszorg van de Rotter- - is de mate van verstedelijking een factor die het sterftecijfer bein- vloedt. Dat er verbanden zouden zijn tus sen welvaartsverschillen, gods dienst en het sterftecijfer, was voor de grote verschillen onder de onderzoekers J.P. Mackenbach, de hoogte in welvaart en de A.E. Kunst, C.W.N. Looman en E.F. damse Erasmus-universiteit pre senteerde gisteren tijdens een sym posium opmerkelijke cijfers en con clusies over sterfte per regio. Op merkelijk, omdat als verklaringen van pekelen en roken". Het onderzoek logenstraft ook het idee dat in verstedelijkte gebie den, zoals de Randstad, het aantal verkeersongelukken een belangrij ke doodsoorzaak is. Juist op het platteland blijken veel meer men sen als gevolg van verkeersongeval len te overlijden dan in gebieden waar het verkeer druk is. Een niet onbelangrijk gegeven is volgens denken dat het te- Mackenbach en Kunst dat op het uitmaakt", platteland de medische voorzienin gen op grotere afstanden van de plaats van het ongeval kunnen lig gen dan in sterk verstedelijkte re- welvarende en welvarende regio'; onderzoekers werden ook voor raadsels geplaatst. Zo werd ge constateerd dat in de periode waar in het onderzoek plaatsvond (1980- 1984) het aantal doodsoorzaken als gevolg van maagkanker in het Zuid west-Friesland opmerkelijk hoger dan het landelijk gemiddelde. kritische grens te komen", zei premier Lubbers gisteren na afloop van de ministerraad, godsdienstige achtergrond worden van Beeck geen verrassing, omdat Ook prostaatkanker, hartziekte "De koppeling staat nu ter discussie". Het kabinet discussieerde gisteren bij staat ook de koppeling tussen lo- voor het eerst over de voorwaarden nen en uitkeringen ter discussie. De waaronder de koppeling losgelaten pvt)A heeft zich tot nu toe fel verzet zou moeten worden. In het regeer. tegen eike aantasting van de koppe- akkoord staat dat de koppeling tus- ijng gn voelt dus ook niets voor de sen lonen en uitkeringen niet ge- invoering van een derde handhaafd kan blijven, wanneer de de aan de koppeling. lonen sneller stijgen dan wanneer het aantal uitkeringsge rechtigden veel hoger wordt dan verwacht. De Raad van State en een meer derheid van de Sociaal-Economi sche Raad hebben geadviseerd nog een derde voorwaarde aan de kop peling te stellen. Zij menen dat ook wanneer de toestand van de schat kist daartoe aanleiding geeft, de koppeling losgelaten zou moeten worden. Volgens Lubbers is de discussie ling weer wordt losgelaten. "Als de economische ontwikkeling inder daad zo slecht iedereen in de ellende moeten de len. Dan mag het niet zo zijn dat de klappen moeten worden opgevan gen door de inkomens terwijl de anderen buiten schot blijven", aldus een woord voerder van de grootste werkne mersorganisatie. CNV-voorzitter Henk Hofstede zei gisteravond dat, ondanks de noodsignalen over een verslechte- op rende economie en het voorspelde ;en "zwaar weer", de koppeling tussen lonen en uitkeringen gehandhaafd gegeven Niet dat een katholiek per defini tie eerder dood gaat dan een pro- waren ze verbaasd dat de verban- testant of dat een rijk mens langer den zo sterk waren. "We zijn er na- leeft dan iemand met een uitkering, tuurlijk niet helemaal uitgekomen, worden6 darTzal Maar wel houden katholieken er Daarvoor is nader onderzoek nodig, eerder beperkt onderzoek verkeersongevallen zijn in die regio de sterftecijfers is gedaan. Wel belangrijke sterfte-oorzaken. On derzoeker Kunst: "Juist maagkan ker is als doodsoorzaak in het hele land geweldig afgenomen. Maar kennelijk lopen enkele regio's nog dat volgend jaar start. Maar het mag wat achter de trend aan. Misschien frivolere levensstijl (roken drinken) op na dan protestanten en toch op zijn minst opzienbarend he- blijft het moderniseren iuen l> evai - komen ze uit grotere gezinnen. En ten dat in de laatste decennia bij- dingspatroon er wat achter mpt'dp'laaatt^ e^e duizend gulden dat het inko- voorbeeld de verschillen in sterfte den daar voedingsmiddelen nog mon toeneemt, verlaagt het sterfte- tAwnnmon tn "Dat druist lijnrecht in tegen onze opvatting over sociale rechtvaardig heid. Ik zie dus niets in het bevrie zen van of korten op uitkeringen", aldus PvdA-voorzitter Marjanne Sint deze week in het CDA-blad CD-Actueel. Sint meent dat e het moment geen sprake is van onverantwoorde loonstijging wi t groei van de werkloosheid die het moet worden. Desnoods moeten de zijn toegenomen tussen niet- derwets geconserveerd door middel afzien van de koppeling rechtvaar- looneisen dan i digen. "Ik gematigd de koppeling geen theoreti- echt niet r hebben als al die dus grote moeite den. Hofstede pleitte in het die sche meer. "De loonstijgingen zijn dit jaar al een half tot driekwart pro cent te groot. In 1991 dreigen de lo nen zelfs een vol procent meer te stijgen dan in het regeerakkoord was voorzien. Bovendien stijgt het aantal arbeidsongeschikten nog steeds", aldus Lubbers gisteren. Een beslissing over de derc^e voorwaarde (de toestand van 's lands financiën) heeft het kabinet voorlopig uitgesteld, ook al omdat de PvdA-ministers niets voelen voor die derde voorwaarde aan de koppeling. Premier Lubbers wees erop dat de derde voorwaarde wei eens volstrekt theoretisch en dus overbodig zou kunnen worden, als blijkt dat op grond van de loonstij ging en het aantal arbeidsonge schikten de koppeling toch al niet te handhaven is. In januari maakt het kabinet de zogeheten 'tussenbalans' op. Dan moet worden besloten hoeveel er nog bezuinigd moet worden in de rest van de kabinetsperiode. Daar- erij Eis 12 jaar voor invoeren cocaïne de slag kunnen, de rekening gepresenteerd krijgen van een tegenvallende economi sche ontwikkkeling", aldus Sint. Voor de vakcentrale FNV mag het kabinet opstappen als de koppe- solidariteit tussen werkenden en uitkeringsgerechtig den. Volgens hem dreigt door de massale toestroom naar de wao en de discussie over de koppeling een tweedeling in de maatschappij te ontstaan. DEN HAAG (ANP) - Door verho ging van de boetes voor zwartrij ders in het openbaar betalingsbereidheid alleen veel betere bijdrage leveren aan een effectieve bestrij- zal de ding van het zwartrijden. "De praktijk heeft reeds geleerd zal de werklast van het dat dergelijke maatregelen het per- Openbaar Ministerie, de politie de kantonrechter toenemen. Dat zegt de commissie Feiten èn Tarie ven, een adviescommissie van mi nister Hirsch Ballin (justitie) centage zwartrijders tot laag en aanvaardbaar niveau kun nen terugbrengen", aldus de com missie. In haar advies wijst de com- erop dat sinds 1986 in Am- gio s. Ook met een ander vastgeroest idee rekent het gisteren gepresen teerde rapport af, namelijk dat in het westen van het land meer men sen overlijden ten gevolge van hart ziekten dan elders. In de loop van vele decennia is de doodsoorzaak 'hartziekte' juist in Oost-Nederland het hoogst geworden. Longkanker komt gemiddeld veel voor in het zuidoosten van het land en in het Rijnmondgebied, rond IJmuiden en in de Flevopolders. Dat laatste is weer opmerkelijk, omdat juist die polders de gezondste regio's van Nederland blijken te zijn, gelet op het totale sterftecijfer. NIJMEGEN (ANP) - De gemeente advocaat van Nijmegen, F. Dehs- sen, heeft vijf rechtspersonen ge dagvaard om maandag voor de Arn hemse rechtbank te verschijnen. In zet van dit geding is de kwestie rond het boek "De Tragiek van een Ge heime Dienst", dat over de werkwij ze van de BVD in de actiewereld van de afgelopen vijftien jaar gaat. In de uitgave worden zeven Nij meegse PID (Plaatselijke Inlichtin gen Dienst)-functionarissen met naam. adres, foto en persoonlijke omstandigheden vermeld. Het boek, uitgegeven bij uitgeve rij Ravijn in Amsterdam, verscheen deze week in een aantal boekhan dels in Nederland. De uitgever zegt niet te weten wie de auteurs zijn. Wel meldde de uitgeverij in een persbericht, dat de auteurs als infor mant voor de BVD hebben gewei"kt en dat zij met het verschijnen van hun boek daar een punt achter gezet hebben. Delissen schrijft in de dag vaarding dat het boek een onaccep tabele inbreuk maakt op de per soonlijke levenssfeer van de eisers, hetgeen een onrechtmatige daad het besluit van minister Maij (ver- sterdam ongeveer 80 procent keer en waterstaat) om de boetes te processen-verbaal door het ge- verhogen. In het rapport wordt de meentelijk vervoerbedrijf niet verhoging volledig afgekraakt. De commissie pleit vervoersbedrijven zelf door middel meente niet van een civiele procedure de boetes innen. Preventieve maatregelen, zoals conducteurs op de tram de rechtbank in Amsterdam draaihekjes bij de ingang van sta- onvoorwaardelijke gevangenis straffen van twaalf jaar met aftrek van voorarrest plus een boete van 100.000 gulden geëist tegen drie mannen wegens de invoer van 140 kilo cocaïne tussen 28 maart en 26 april dit jaar. Tegen een vierde ver dachte eiste hij acht jaar onvoor waardelijk. Op 24 april trof de politie in epn loods in Amsterdam 140 kilo cocaï ne aan. die vanuit Paramaribo met het Necftloydschip Kingston naar Nederland was verscheept. De co caïne was verpakt tuSsen 30.000 kilo cacaobonen in jutezakken, met daarop de aanduiding Ford. Benoemd De Leidse juriste J. Hes is benoemd tot lid van de Emancipatieraad. Zij was voorzitter van de Coornhert-Li- ga. Dat is gisteren bekendgemaakt na afloop van het kabinetsberaad. Asielzoekers Het overgrote deel van de Iraakse vluchtelingen die de afgelopen ja ren het regime van Saddam Hus sein zijn ontvlucht en in Nederland asiel hebben aangevraagd, heeft tot nu toe geen verblijfsvergunning ge kregen. Dat blijkt uit een rapport van de stichting Vluchtelingen- Werk Groningen dat vandaag in Groningen werd gepresenteerd. Opgeruimd Het oliebestrijdingsvaartuig Smal Agt heeft gisteren haar werkzaam heden voor dë kust van Den Helder gestaakt en is teruggekeerd naar Scheveningen, zo heeft een woord voerder van Rijkswaterstaat mede gedeeld. Het schip heeft donderdag en vrijdag veel olie voor IJmuiden en Den Helder kunnen ruimen. Het restant verdampt en wordt ver mengd en afgebroken door zeewa ter. Ontruiming De Rotterdamse politie heeft giste ren het dagverblijf van de Van Speyk Stichting, een hulpcentrum voor daklozen, ontruimd. De aanlei ding tot de actie door twintig agen ten was de wanorde 's morgens toen er ongeveer honderd bezoekers bin nen waren. De sfeer was zo explo sief dat een drugsdealer zelfs dreig de een handgranaat naar binnen te gooien als hij zou worden buitenge- zet. Taxi-overleg Het overleg tussen het Centraal Bu reau voor Taxi's (CBT) uit Amster dam en de Vereniging van Taxibe drijven Amstelland en Meerlanden (VETAM) over het taxivervoer van af Schiphol, heeft gisteren opnieuw niet tot resultaat geleid. De partijen hebben elkaar nieuwe voorstellen gedaan en gaan volgende week weer verder praten. doorgestuurd naar het Openbaar Ministerie, omdat de zwartrijder bij dat de bevolkingsregistratie van de ge- te traceren. Verder zijn er bewijsproblemen met ont kennende verdachten en perikelen met de betekening (het overhandi gen van de dagvaarding)1 tions en perrons, zullen volgens de lijk te traceren verdachten. ARNHEM - Ogenschijnlijk een uitslaande brandmaar in werkelijkheid wordt deze abri in Arnhem slechts gereinigd. Door de lage zon wekt het op spattende water van de hogedrukspuit de suggestie van brand. (foto anpi Pakketje ter overnachting voor arrestant AMSTERDAM (ANP) - Om de "leefbaarheid" in de cellen op het Amsterdamse hoofdbureau van politie te vergroten, krijgen arrestanten in het vervolg een zogenaamd "overnachtingspak ket" uitgereikt. Daarin zitten een kam, tandenborstel, zeep, handdoek, washandje en een la ken. De politie hoopt hiermee tegemoet te komen aan de ern stige klachten over de kwaliteit van de cellen zoals die werden verwoord in het jaarverslag van de Commissie Cellentoezicht. Ook arrestanten zelf klaagden steen en been over de kwaliteit van hun tijdelijk verblijf in de cellen op het hoofdbureau. Dat bleek onlangs uit een enquete die de politie onder de "bezoe kers" van het cellenblok hield. De Amsterdamse politie ver wacht ongeveer drieduizend overnachtingspakketten per maand nodig te hebben. Naast het pakket - dat na ge bruik wordt gerecycled - krijgen de arrestanten ook vaker iets te drinken. Het aantal rondes waarin koffie, thee en melk wordt uitgedeeld, wordt uitge breid van twee naar zes per dag. Extra onderzoek naar maatregelen bij AVR en WI DEN HAAG (ANP) - De Afvalver werking Rijnmond (AVR) Vuilverbrandingsinstallatie in Den Haag overschrijden beiden de normen van de Richtlijn Ver branden 1985. De AVR overschrijdt de uitstoot- eisen voor zoutzuur, fluor en inci denteel stof en de WI in Den Haag stoot voornamelijk teveel zoutzuur uit. Dat blijkt uit metingen die door TNO zijn verricht in opdracht van de hoofdinspectie Milieuhygiëne van het ministerie van VROM. Volgens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland, die in het kader van de Afvalstoffenwet verantwoordelijk is voor de vergun ningen van beide bedrijven, vormt de overschrijding van de normen geen direct gevaar voor de volksge zondheid van de omwonenden van de installaties. Toch heeft de provincie op grond van de meetresultaten besloten de studie van TNO naar verbetering van het verbrandingsproces door de AVR te intensiveren. De werk groep die het onderzoek leidt, zal dit jaar buiten bedrijf gestelde af- ;n de valverbrandingsinstallatie (WI) dam ligt nu onder de norm van zes picogram per gram melkvet. Daar om worden nu ook voor Westzaan en Zaandam-West de maatregelen ingetrokken die waren genomen op grond van de warenwetregeling dioxine in melk. Eerder al waren de warenwetmaatregelen ingetrokken voor melkveehouderijen in Oost- zaan en Zaandam-Oost. Het Lickebaertgebied ten zuiden van rijksweg 20 bij Rotterdam blijft wel onder genoemde warenwetregeling vallen. De mededelingen aan de Tweede Zaan- Kamer betreffen een voortgangs rapportage over de metingen in de maanden juni, juli en augustus. Bij in totaal 27 bedrijven worden daar toe melkmonsters genomen. Die bedrijven liggen in de omgeving van nog werkende afvalverwer kingsinstallaties (Amsterdam, Dui ven en Rotterdam) en bij buiten werking gestelde AVI's (Alkmaar, Zaandam en Leiden) alsmede bij de kabelbranderijen in Culemborg. Bij vrijwel alle bedrijven werd een da ling van het dioxinegehalte in melk waargenomen. UTRECHT (ANP) - De Nederlandse overheid blijft op dit moment in ge breke bij de bestrijding van de aids- worden uitgebreid met medewer- epidemie. Door het gebrekkige on- kers van VROM en de provincie. Op korte termijn moet de effectiviteit van extra maatregelen door de werkgroep worden beoordeeld, zo stelt de provincie. Het dioxinegehalte in melk afkom- schalig, anoniem onderzoek van bloedmonsters op het aidsvirus HIV. Zo'n onderzoek gebeurt wel in de Verenigde Staten. Daaruit zijn al s ontbreken de noodzakelij- veel belangrijke gegevens r ke gegevens voor een rationele be strijding. In het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde pleit de medisch micro-bioloog prof.dr. R. stig uit de omgeving van de eerder Coutinho opnieuw Van onze correspondent Henri Kruithof DEN HAAG - In de Tweede Ka mer deed deze week een grapje de ronde. "We kunnen de Binnenland se Veiligheids Dienst wel een on derdeel maken van de voorlich tingsdienst van het ministerie van binnenlandse zaken". En wie de nieuwe openheid van de BVD de af gelopen dagen heeft aanschouwd, ziet wel een kern van waarheid in dat grapje. Tot voor kort werd altijd alleen maar schichtig gedaan als gevraagd werd naar activiteiten van de Ne derlandse geheime dienst. Steeds werd verwezen naar de speciale commissie van de fractievoorzitters van de vier grootste partijen in de Tweede Kamer. De minister van binnenlandse zaken overlegt regel matig in het diepste geheim met die commissie over het wel en wee van de inlichtingen- en veiligheidsdien sten. Maar daar niets over gezegd. Van oudsher klagen vooral de kleine partijtjes in de Tweede Ka- dat zij op die manier mond- Minister Dales. buiten toe wordt kab'net Plotseling een verende- ring opgetreden. Ien Dales werd mi nister en die vond die geheimzin nigheid eigenlijk maar overdreven, althans voor een groot deel. Overleg horen dood worden gemaakt op dit onder- tussen de bewindsvrouw, haar wem Weliswaar hrenot de Vehei. voorlichter, Ineke Donkervoort, er de directeur BVD, Docters van Leeuwen, leidde enige maanden ge werd openlijk verteld over de activi teiten van de Russen in ons land. Tot verdriet van het ministerie van buitenlandse zaken werd daar zelfs aangekondigd dat enkele Sovjet burgers ons land uitgezet zouden worden, als zou blijken dat ze zich inderdaad aan spionage schuldig hadden gemaakt. Het onvermijdelijke debat in de Tweede Kamer dat daar deze week op volgde, maakte al snel duidelijk dat er van echte openheid eigenlijk niet zo erg sprake is. Weliswaar heeft Docters van Leeuwen - en dat is nieuw - in algemene termen wat over het werk van zijn dienst ver teld, maar zodra het aankwam op werkelijke activiteiten hield hij zorgvuldig zijn mond. Op zichzelf is het goed dat er wat minder koudwatervrees is bij de BVD. Vroeger werden vragen van anp» journalisten aan de BVD steevast afgedaan met verwijzing naar de de strikt geheime com missie van fractievoorzitters. De vragensteller werd altijd vriendelijk te woord gestaan, taak van de BVD heeft zich de afge lopen tijd dan ook verlegd in de richting van deze vorm van spiona ge. Een terechte aanpassing van de werkwijze. Maar al te grote openheid over het werk van de dienst belemmert het werk van de BVD. Het is nu een maal zo dat geheime activiteiten zich maar moeilijk in de volle open baarheid laten bestrijden. Het is daarom ook terecht dat minister Dales deze week in de Tweede Ka mer weigerde op concrete vragen van het Groen Links-kamerlid, Wil- bert Willems, in te gaan. Je kunt erover twisten of in deze tijd van ontspanning nog wel een geheime dienst in de traditionele noodzakelijk is. Het antwoord De bewindsvrouw moet echter oppassen niet al te duidelijk van haar minachting voor de Kamer op dit punt te laten blijken. Nadat ze de eerste serie vragen van Willems had anpi beantwoord met de mededeling dat Rotterdam 12.000 Kaapverdianen niets over wilde zeggen, pakte gekomen, aldus Coutinho. Zo bleek dat in twee ziekenhuizen ook veel vrouwen waren besmet, een aanwijzing dat het virus steeds va ker ook door heteroseksuele con tacten wordt overgebracht. Dit ge geven voorspelt een toenemend aantal vrouwelijke aidspatiënten en daardoor ook meer babies die met HIV zijn besmet. In ieder geval heb ben Amerikaanse artsen een duide lijk beeld van het verloop van de epidemie en daar kunnen ze dan weer preventie op richten. Een commissie van de Gezond heidsraad bepleitte begin vorig jaar een dergelijk anoniem onderzoek in Nederland. Er kwamen veel protes ten, vooral van juristen en ethici, en de toenmalige staatssecretaris Dees (volksgezondheid) wees het advies af. Dit jaar kwam een nieuwe com missie van de raad tot de conclusie dat zo'n onderzoek momenteel niet zinvol is. Belangrijke gegevens ontbreken dus, aldus Coutinho, en dat zorgt voor onverwachte verrassingen zoals onlangs de ontdekking van aids bij drie mensen door besmet ting met het HIV-2. Dit virus is ver want aan het "gewone" HIV-L Het ging om een Kaapverdiaanse man en twee vrouwen die besmet waren via seksueel contact met mannen uit dit gebied. Coutinho stelt dat i i. Op de Kaapverdische Eilan- ze haar spullen en beende demon- den komt HIV-2 zeer vaak voor. stratief weg. Kamervoorzitter Wim "Een werp. Weliswaar brengt de 'gehei me' commissie (zelfs tijdstip - en plaats van vergadering worden niet geopenbaard) een keer per jaar een verslag uit, maar daar staat zo wei- nig in dat van een echte parlemen- taire controle _op_de werkzaamhe den Vc sprake Bij het aantreden kreeg niets iiuuu^uMriyn. 1S>. daarop moet voorlopig 'ja' zijn. De Devraagisechterofdedoorsom- spionage-activiteiten in ons land migen, vooral in linkse kringen, zo "frh'e" "J* "^waar steeds min- gewenste openhe.d van de gehe.me dienst wel verder moet gaan dan de screeningsonder- Deetman moest haar nota bene tot zoek bij zwangeren of by zieken de orde roepen en haar gebieden huispatiënten in Rotterdam had nog even te blijven, totdat Willems vroegtijdig belangrijke informatie ook zijn aanvullende vragen had ge- kunnen verschaffen de industriële spionage leden tot een eerste optreden in de ^gemeenheden? d£Td?~fgëlöpS m,skenbaar in °Pmars' openbaarheid van de laatste. En vo- d ZIJn gedebiteerd. Er zijn ten- Rpr] rilfslpvpn tweede staaltje slotte wel meer voorbeelden van «earijlSleven overheidsbeleid te noemen waar Daarvan is vooral het bedrijfsleven openbare parlementaire controle 5*uP.e\ Maar bedrijfsleven uit den boze is. Defensie-geheimen ^eeft niet j8 ms^u"ienten en de zijn daarvan een duidelijk voor- niogelykheden zich daar op sluiten- beeld, komen van HIV-2", schrijft Coutin ho. Nu zijn alleen beperkte gegevens steld. Inhoudelijk had Dales echter ge lijk. Het is goed, zoals de afgelopen dagen is gebeurd, dat de burgers bekend over het voorkomen van het globaal weten wat er met hun belas- onder risicogroepen in Am- de glasnost, de BVD eigenlijk geen Spionage Tijdens een televisie-uitzending van de Katholieke Radio Omroep tinggeld dat aan de BVD wordt uit- sterdam. De cijfers slaan dan nog al- de wijze tegen te verdedigen. De landse glasnost zijn doel voorbij. baar.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3