achtervolgt Maj Sjöwall Verleden zijn De angst om net die ene te Twee verschillende stijlen in 'nieuw' boek met Nederlander Tomas Ross Medisch socioloog Tjeerd Tijmstra en het 'binaire denken' ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 PAGINA 27 Na tien jaar detectives te hebben geschreven met haar echt genoot Per Wahlöö is van de Zweedse Maj Sjöwall nu een boek verschenen met de Nederlander Tomas Ross, het pseudoniem voor Willem Hoogendoorn. In 'De vrouw die op Greta Garbo leek' wordt het verhaal verteld van een Neder lands meisje dat in Zweden spoorloos is verdwenen. De stijl hiervan is nauwelijks te vergelijken met die in de serie van tien boeken die Sjöwall en Wahlöö tussen 1965 en 1975 schreven. In die beroemd geworden verhalen waarin recher cheur Martin Beek centraal stond, werd volop kritiek gespuid op de Zweedse samenleving. Dat gebeurt in het 'Garbo-ver- haal' zelden. "Dat was ook niet de bedoeling. De tijden en Zweden zijn veranderd en mijn stijl ook", aldus Sjöwall die onlangs in Amsterdam was om haar jongste werk met To mas Ross toe te lichten. door Jan Preenen t Sjöwall en Ross: samenwerking per fax. Met degenen die de Zweedse detective- schrijfster Maj Sjöwall in het Amster damse hotel Ambassade opzoeken, lij ken ook de geesteskinderen uit haar vroegere, met echtgenoot Per Wahlöö ge schreven boeken, binnen te stappen. Re chercheur Martin Beck, chef van de rijksmoordbrigade in Zweden, loopt voorop. Hij wordt gevolgd door onder anderen zijn rechterhand Lennart Koll- berg en het zonderlinge agentenduo Karl Kristiansson en Kurt Kvant. Allemaal mensen die Sjöwall in rook had laten op gaan, in het Götakanaal had laten ver dwijnen of tegen De verschrikkelijke man uit Saffie had laten oplopen. Kortom, mensen van wie Sjöwall na de dood van Wahlöö vijftien jaar geleden definitief afscheid had genomen. Zo wilde Sjöwall het ook het liefst heu- den toen zij ruim twee jaar geleden met de Nederlander Tomas Ross in een nieuw avontuur stapte. Het resultaat van die speurtocht naar nieuwe hoofdrolspe lers, een nieuw plot en mogelijk nieuwe roem is inmiddels verschenen onder de titel 'De vrouw die op Greta Garbo leek'. Praten over de "unieke samenwerking tussen schrijvers uit Zweden en Neder land", zoals uitgever Het Spectrum en de auteurs willen doen geloven, is echter vooral vergelijken. Tot grote ontevredenheid van Sjöwall: "Ik wil juist niet dat er vergelijkingen worden gemaakt. De periode met Wahlöö is afgesloten. In alle opzichten. We hebben samen tien boeken geschre ven. Het was een schitterende tijd. Als je tien jaar hetzelfde thema behandelt, is het moeilijk om nog iets niéuws te ver zinnen. Ook al zou Per nog hebben ge leefd, dan zouden we waarschijnlijk ook met iets anders zijn begonnen. Maar de mensen willen dat je op dezelfde manier doorgaat. Ze willen dat je de bestaande figuren in leven houdt. Als je dat niet doet, moet je heel wat presteren om toch nog in de smaak te vallen. Dat legt een enorme druk op je". Zij is echter te "aardig, te bescheiden en te onzeker" (citaat Ross) om Martin Beek en zijn gevolg meteen weer de deur te wijzen en biedt hun vriendelijk een stoel aan. "Maar die druk is er wèi". Top Dat besefte ook Tomas Röss toen hij inging op het verzoek van de uitgever om met Sjöwall een boek te schrijven. "Met hun boeken stonden Sjöwall en Wahlöö aan de top. Destijds zorgden zij op het ge bied van detectives voor iets totaal nieuws. Tien jaar was Maj in Zweden de gevierde vrouw van een sterschrijver. Aan zo iemand vraag je niet zomaar of ze met je wil schrijven. Dat zou erg gênant zijn geweest. Zo van jij bent beroemd, kunnen we aan een boek gaan werken? Dat doe je niet en het zou er ook niet van zijn gekomen als de uitgever ons niet had gevraagd". De nu 46-jarige Rossleerde Sjöwall vijf jaar geleden kennen toen hij haar als freelance-journalist in Kopenhagen op zocht voor een interview voor Vrij Ne derland. Hij kwam onder meer tot de ont dekking dat de inmiddels 55-jarige Zweedse in eigen land min of meer was afgeschreven, omdat ze Martin Beek en al die andere figuren uit haar roemruchte verleden niet in nieuwe detectives had laten opdraven. Sjöwall: "Op zijn beurt nodigde hij me uit om eens naar Nederland te komen. We leerden elkaar op die manier snel kennen en werden al gauw vrienden. Zo vreemd was het dus niet toen de uitgevef ons vroeg om samen eens wat op papier te zetten". Als Willem Hoogendoorn had Ross op dat moment reeds een grote hoeveelheid non-fictieboeken geschreven. Bijvoor beeld over de natuur, het monster van Loch Ness en de opkomst van de Cen trum Partij. Als Ross ging Hoogendoorn daarna over op detectives. "De uitgever vond het niet juist als ik onder mijn eigen naam verder zou gaan. Dat zou alleen maar verwarrend werken, vond hij. Ik heb toen voor de naam Ross gekozen. Mijn Schotse vrouw heet zo. Vandaar. In de naam Tornas heb ik bewust de H weg gelaten, in de hoop dat dat mensen nieuwsgierig zou maken. Gewoon een verkooptrucje dus". Sjöwall bleef gewoon Sjöwall. Ook toen ze na de dood van haar man na ver loop van tijd overschakelde op korte ver halen, gedichten, filmscripts en verhalen voor kinderen. "Het was dus niet zo dat ik m'n pen had weggegooid en die pas na vijftien jaar weer oppakte. Ik wist echt nog wel hoe ik moest schrijven. Het werd alleen door een klein aantal mensen op gemerkt". Verschillen Met Sjöwall en Ross zijn twee totaal verschillende stijlen "na veel praten, faxen en verbeteren" bij elkaar geko men. Ross omschrijft zijn plots als "heel ingewikkeld, waarbij je je constant moet afvragen of er nog iets meer aan de hand is dan je leest". Sjöwall en Wahlöö werden geïdentifi ceerd met maatschappelijk erg bewogen mensen. In hun detectives leek het plot ondergeschikt aan de visie die zij op de Zweedse maatschappij gaven. Tussen al le moordenaars door vochten ook nog eens ironie en humor om de voorrang, vaak met de bedoeling het Zweedse poli tieapparaat belachelijk te maken. Zo werd in een van de boeken een grote po litiemacht samengetrokken voor een ho telkamer, waarin een terrorist werd ver moed. Plotseling stormde het leger agen ten naar binnen om daar tot de ontdek king te komen dat de kamer leeg was en het raam open stond. Daardoor verdwe nen dan ook prompt enkele dienders. Op subtiele wijze werd ook partij geko zen voor demonstranten tegen bewape ning. Terwijl zij waren 'gewapend' met borden en vlaggen, troffen zij een politie tegenover zich die tot de tanden was be wapend. Sjöwall nu: "Toen was er veel meer aanleiding om dat te doen. Maar de tijden zijn veranderd. Of ze beter zijn ge worden, dat zou ik niet willen zeggen. "Als het aan het publiek ligt, zijn er nauwelijks grenzen aan de medische zorg", zegt dr. Tjeerd Tijmstra, medisch socioloog van de vakgroep Gezond heidswetenschappen van de Rijksuni versiteit Groningen. Tijmstra doet on derzoek naar de psychosociale gevol gen van de ontwikkelingen in de medi sche technologie. Uit zijn onderzoek naar het keuzegedrag van het publiek blijkt dat veel mensen geneigd zijn be handelingen en testen te ondergaan om een op zichzelf geringe kans op ziekte te kunnen uitsluiten. De vraag naar de bereidheid om zelf een bedrag te betalen voor geneeskun dige hulp als daarmee een kans van één op vijf miljoen om aids te krijgen, zou worden uitgesloten, legde Tijmstra voor aan enkele honderden bloeddono ren. Van hen antwoordde 44 procent daartoe inderdaad bereid te zijn. Bijna een derde van die 44 procent zou er zelfs meer dan een weekloon voor over hebben. Aan een groep moeders vroeg Tijm stra of ze bereid zouden zijn mee te wer ken aan een (denkbeeldig) onderzoek waarmee bij twee van de 180.000 kinde ren die jaarlijks in Nederland worden geboren, een ernstige aangeboren af wijking zou kunnen worden opge spoord. Om die twee kinderen te kun nen redden, zouden alle 180.000 zuige lingen 24 uur in een couveuse moeten worden opgenomen. Van de moeders zou 38 procent zeker meewerken aan zo'n onderzoek, terwijl nog eens 28 pro cent dat 'misschien' zou doen. Sommigen hebben het beter gekregen, maar zeker niet iedereen. Verder hebben de mensen ook in Zweden minder be langstelling voor politiek gekregen. Tus sen '65 en '75 gebeurde het nodige. Denk alleen maar aan de Vietnamoorlog en de demonstraties tegen de Verenigde Sta ten. Dat leende zich allemaal prima voor een. kritische beschouwing". Of zoals Ross, nog altijd fan van zijn compagnon, stelt: "Zulke dingen in de tectives zetten, was nieuw. Je had het idiote gedoe van James Bond, waarin al les kon, of de tijdloze detectives. Veel mensen vinden dat je in detectives niet moeilijk moet gaan zitten doen. Ze ne men zo'n boek mee naar bed, knippen het lampje aan en willen voor het slapen gaan nog even lezen. Dat lezen moet dan simpel zijn". Greta Garbo Aan die 'voorwaarde' is in 'De vrouw die op Greta Garbo leek' wat meer vol daan. Sjöwall: "Niet omdat we nou per se een heel groot publiek willen bereiken. Het is automatisch zo gelopen. Nog maals, je kunt het Zweden van toen niet met dat van nu vergelijken. Doe je dat "Niet realistisch" en "sterk irratio neel" vindt Tijmstra die opstelling. Men maakt zich zorgen over kleine ge zondheidsdreigingen, terwijl de kans op ander onheil - bijvoorbeeld ongeluk ken in huis of het verkeer - vele malen groter is, zo stelt de socioloog. "Alle pasgeboren kinderen in Neder land krijgen een hielprik. Daarmee kun je enkele tientallen kinderen met een aangeboren afwijking opsporen. Tege lijkertijd lopen jaarlijks honderden kinderen ernstige brandwonden op, omdat niemand de ouders adviseert een simpel rekje om het fornuis te plaatsen. En moet je mensen allerlei testen aanbieden, zolang ze blijven ro ken? Als gevolg daarvan gaan er jaar lijks in Nederland zo'n 15.000 mensen dood. De grote winst in onze gezond heid hebben we zelf in handen, maar die laten we liggen". Binair denken De verklaring voor het irrationele keu zegedrag zoekt Tijmstra in de neiging van mensen om binair te denken. "Veel mensen ervaren het risico van een ern stige ziekte als een kans van één op twee. Voor hen maakt het niet uit of de werkelijke kans nu één op de-honderd is of één op de honderdduizend. Ook al is die kans nog zo klein, iedereen denkt: Ik zal wel de kjos zijn". De angst om 'die ene' te zijn is vol gens Tijmstra koren op de molen van de aanbieders van nieuwe medische technologieën. Gezonde mensen ma ken steeds meer gebruik van de ge- wèl, dan moetje zo ongeveer een politiek journalist zijn om alle ontwikkelingen precies te kunnen analyseren. Dat ben ik niet. Daar komt bij dat Per altijd meer ge ïnteresseerd was in politiek dan ik. Toen hij nog op school zat, verdiepte hij zich al in de Spaanse Burgeroorlog. Hij was veel meer bewogen". Ross, zelf eind jaren zestig een van de eerste afgestudeerden van de Utrechtse school voor de Journalistiek, grijpt die opmerkingen aan om maar meteen af te rekenen met een vooroordeel: "Per was een marxist. Dat werd van Maj ook altijd gezegd, maar dat is beslist niet zo". Toch laten Sjöwall en Ross het ver dwenen meisje Christine Kroonen, haar vader Ab, de Zweedse journalist Peter Hill en Bo Wester van de Zweedse gehei me dienst Sapo niet om alle maatschap pelijke ontwikkelingen heen lopen. In het 'Garbo'-verhaal wordt wel degelijk gewezen op de grote verschillen tussen rijk en arm en wordt afgerekend met de Sapo: "Iedereen weet dat de enige op dracht voor de Sapo is het registreren en in het algemeen treiteren van mensen met socialistische opvattingen". Tjeerd Tijmstra: "Ook al is die kans nog zo klein, iedereen denkt: Ik zal wel de klos zijn". <f0to gpd> zondheidszorg, vooral van diagnosti sche technieken om kanker, aangebo ren afwijkingen en risicofactoren voor hart- en vaatziekten op te sporen. Tijmstra: "De angst voor spijt op een moment dat het te laat is, maakt dat mensen technologieën gebruiken. Vroeger kreeg je een mongooltje daar kon je verder niets aan doen. Te genwoordig krijg je zo'n kind, omdat je iets hebt nagelaten. Als je een prenatale test weigert en vervolgens een mongooltje krijgt, zal iedereen zeggen 'je wilde het toch zelf. Het wordt daar door steeds moeilijker om nee te zeg gen tegen de medische technologie". Bij mensen die ..ernstig ziek zijn, speelt niet meer de angst om 'die ene' te zijn, maar bepaalt de gedachte 'dan heb ik er tenminste alles aan gedaan' de keuze om nog een nieuwe behandeling te proberen. Ook al sterft een patiënt Ross: "Met de vele Zweedse namen van mensen, straten en plaatsen wordt toch een beetje dezelfde sfeer opgeroe pen als in dé Sjöwall en Wahlöö-reeks, maar dat is bepaald niet bewust gedaan". Ingewikkeld Veel ingewikkelder dan de inhoud van het boek, was de wijze waarop het ver haal tot stand kwam. Met Per Wahlöö kon Maj Sjöwall in vele opzichten lezen en schrijven. "Met hem heb ik dertien jaar samengeleefd. We wisten alles van elkaar, hoe we dachten, wat we deden. We voelden elkaar volledig aan. Afspra ken hoefden we met elkaar niet te ma ken. We konden 24 uur met elkaar wer ken. Zonodig schreven we 's nachts door. Als we het plot hadden bedacht, begonnen we te schrijven. We verdeel den de hoofdstukken. Als die klaar wa ren, schoven we ze in elkaar. Uiteraard was er een verschil tussen het eerste en het tiende boek. Aan het eerste hebben we twee jaar gewerkt. Het tiende vloog er bij wijze van spreken uit'. De samenwerking met Tomas Ross verliep even moeizaam als de zoektocht kort na een levertransplantatie, de fa milie heeft er zelden spijt van dat de overledene die behandeling nog heeft ondergaan. Tijmstra noemt deze hou ding heel reëel. "Maar we. mogen geen misbruik maken van de angst van men sen om kansen te laten liggen. Als je ge zonde mensen gaat testen op choles terol, doe je dat wel." Het liefst zou Tijmstra zién dat het bij wet verboden wordt om mensen die zich gezond voelen en geen klachten hebben, testen aan te bieden. "Er is een gigantisch vacuüm. Je mag in Neder land niet massaal mensen op darmkan- ker gaan screenen, maar iedere drogist mag wel cholesteroltesten verkopen". Het pleidooi van Tijmstra voor een verbod op het testen van klachtenloze mensen is opmerkelijk. Behalve pre ventie geldt ook de vroege opsporing van ziekten als een belangrijk instru ment om de volksgezondheid te bevor deren. Maar Tijmstra vindt dat er een 'te eenzijdig positief beeld' heerst van de vroege diagnostiek. Het gebruik van medische technologie om bij gezonde mensen ziekten of ziekmakende facto ren op te sporen, heeft volgens de so cioloog minstens evenveel nadelen als voordelen. "Hoe eerder je er bij bent, hoe beter, zegt men vaak. Maar dat gaat niet altijd op. In een aantal gevallen geldt ook hoe eerder je er bij bent, hoe slechter". "Bij veel mensen die te horen krijgen dat hun cholesterolgehalte of hun bloeddruk te hoog is, stijgt het ziekte verzuim. Men vergeet vaak dat als je er vroeg bij bent, mensen ook eerder in een ziekenrol terecht komen en patiënt worden. Zij moeten een aantal onbe zorgde levensjaren inleveren, terwijl daar niet altijd winst tegenover staat in de zin van een langer leven". "Aan de andere kant heb je de men sen die gezond uit een test komen, die bijvoorbeeld geen hoog cholesterolge halte hebben en een normale bloed druk. Hoewel zo'n test ook maar een momentopname is, geef je hun een vrij- in het 'Garbo-boek' van de Amsterdamse Opel-dealer naar zijn dochter, die hij plotseling in Frankfurt in een porno- filmpje ziet opduiken. Zo moeizaam zelfs dat Sjöwall de nieuwe hoofdrolspelers aanvankelijk met de groep Beek het liefst had willen dumpen: "In het begin dacht ik: dit wordt niets. Aan één boek werken met twee verschillende schrij vers, landen en talen, is ook niet zo sim pel. Willem (Tomas dus) heeft me echter steeds over de dode punten heengehol- pen. Hij was de motor". Ross was ook degene die het plot be dacht: "Ik heb er een paar weken op zit ten broeden hoe een Nederlander en een Zweed elkaar het best konden ontmoe ten. Maj kon zich daarin vinden. Wel heeft ze het motief chantage dat in het boek een grote rol speelt, wat beter uitge werkt". Sjöwall nam de 'Zweedse' hoofdstuk ken voor haar rekening, Ross de Neder landse. Ross: "In die gevallen waarin de hoofdrolspelers elkaar ontmoeten, ke ken we op welke persoon het accent lag. Afhankelijk daarvan verdeelden we die hoofdstukken. Dat klinkt in theorie ge makkelijk. In werkelijkheid ging het heel moeilijk. Overlegd werd meestal via de fax. We schreven in het Engels en stuurden de stukken die we af hadden naar elkaar toe. Toen het er echt op aan kwam, hebben we ons begin dit jaar vijf weken teruggetrokken in mijn boerderij in Middelie. Een klein plaatsje bij Edam". "Je moet heel gedisciplineerd werken. Tot zo en zo laat doorgaan, dan eten, dan slapen. Zij schreef alles met de hand. ik zat te ratelen op een oude typemachine. Om elkaar niet te storen, zaten we in aparte kamers. Dat beviel prima. Daarna gingen we samen aan de hoofdstukken sleutelen". Dat was ook hard nodig, omdat het ge brek aan geografische kennis met name Ross nogal eens opbrak. Dat is niet zo vreemd, omdat het verhaal zich groten deels in Zweden afspeelt. Sjöwall: "Wil lem liet bijvoorbeeld een automobilist staan wachten in een straat in Stockholm waar je met de auto helemaal niet in mag. Ook wist Willem niet precies wat de ge woonten in Zweden zijn. Zo liet hij een Zweedse taxichauffeur een sigaret op steken, terwijl in Zweedse taxi's niet mag worden gerookt". Voorkeur Ondanks al die problemen geeft Maj Sjöwall de voorkeur aan 'De vrouw die op Greta Garbo leek' boven haar eerdere werken met Wahlöö. "Maar dat is meestal zo als je net iets af hebt", voegt ze er bijna verontschuldigend aan toe. "Ik weet niet of ik nog een keer op deze ma nier zou willen samenwerken. Het is toch wel heel ingewikkeld om zo van afstand te werken". Ook Tomas Ross twijfelt nog over een volgende Zweeds/Nederlandse produk- tie: "Het zou dan weer iets heel anders moeten worden. Met een politieman als hoofdrolspeler, zoals in de Sjöwall en Wahlöö-boeken, is het heel aannemelijk te maken dat zo'n man steeds nieuwe avonturen beleeft. Dat ligt met de Opel- dealer in ons verhaal heel anders. Zo'n man maakt in zijn leven maar één keer zoiets mee als nu. Laat je hem in andere verhalen terugkeren, dan wordt het on geloofwaardig". brief om ongezond gedrag vol te hou den. Ook al drinken ze en roken ze, met hun cholesterol is het toch prima, dus denken ze dat er niets aan de hand is". De voortschrijdende medische tech nologie zal mensen voor steeds moeilij ker keuzen stellen, zo .verwacht Tijm stra. "Ik ben niet wars van medische technologie. Een ieder profiteert er da gelijks van. Maar de vraag is of we het in de toekomst beheersbaar kunnen houden. Hoe laten we mensen in de toe komst een afgewogen keuze maken, als de mogelijkheden steeds ingewikkel der worden?" Onbetaalbaar Die vraag houdt ook de overheid bezig. Onlangs heeft staatssecretaris Simons van volksgezondheid de commissie 'Keuzen in de Zorg' ingesteld, die zich moet buigen over de vraag waar de grenzen liggen van de zorg. De nood zaak daartoe wordt vooral ingegeven door financiële motieven: de gezond heidszorg dreigt onbetaalbaar te wor den. Over een oplossing van dat probleem toont Tijmstra zich pessimistisch. Hij wijst er op dat het grootste deel van de kosten in de gezondheidszorg door de verzorging wordt veroorzaakt. Techno logische hoogstandjes als transplanta ties en in vitro fertilisatie (reageerbuis bevruchting) vormen slechts een rela tief gering deel van de totale kosten van de medische zorg. "Die orgaantransplantaties en rea geerbuisbevruchtingen kosten bijna niets ten opzichte van de totale kosten. Het echte probleem is dat we de gewo ne zorg niet meer aan kunnen", aldus Tijmstra. "Het verzorgen van hulpbe hoevende mensen is in diskrediet ge raakt. De technologie trekt. Jonge men sen werken liever in een mammobiel of een röntgenlaboratorium dan in de ver zorging. Maar het is toch raar dat je be jaarden niet goed kunt verzorgen, en dan wel met een mammobiel door de provincie gaat rijden". Nogal wat mensen zijn bereid geld neer te tellen om een kans van één op vijf miljoen op besmetting met het aidsvirus uit te sluiten. Sommigen zouden daar zelfs meer dan een weekloon voor geven. Gezonde mensen hebben er heel wat voor over om minimale risico's op ziekte te voorkomen - je zult im mers maar net die ene zijn. door Popkje van der Ploeg

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27