De liefde voor een dooie diender Nederlandse Schildpadden Vereniging groeit langzaam maar zeker ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 HHSiHi PAGINA 25 Van het concert des levens kent vanzelfsprekend niemand het pro gram. Desoqdanks is het niet ge waagd te voorspellen dat de Neder landse Schildpadden Vereniging een korter bestaan beschoren zal zijn dan door de bank genomen een nu levend, in volledige welstand verkerend dier. Het leven onder de beschutting van een natuurlijk schild is er een van een lange adem, het kruipt letterlijk en figuurlijk naar een sterfdag op hoge leeftijd. "De reuzenschildpad kan zelfs 150 tot 180 jaar worden", weet Henk Zwartepoorte. Ook de pas benoem de secretaris moet het eerlijk ge zegd nog zien of de NSV het zo lang zal uithouden en Zwartepoorte zegt dat meer uit realisme dan uit een zwartgallige levensovertuiging. In elk geval zitten er nu vijftien verenigingsjaren op. De laatste tien jaar beheerde de Voorschotense mevrouw Van Kampen naar volle tevredenheid het secretariaat. Drukke privé-beslommeringen noopten haar ertoe deze tijdroven de baan over te dragen aan Rotter dammer Zwartepoorte, van beroep reptielenverzorger in diergaarde Blijdorp. Dreiging De Nederlandse Schildpadden Ver eniging. De vereningsnaam duidt er al op dat intern de schildpadden be langrijker worden gevonden dan de contributiebetalers zelf, anders zou destijds de club wel zijn gedoopt tot Nederlandse Schildpadhouders Vereniging. Of iets dergelijks. "Ik ken de statuten niet uit het hoofd", zegt Zwartepoorte, "maar de schild pad in de breedste zin staat bij ons voorop". Een flauw vermoeden in die rich ting bestond al. Gemeten naar men selijke maatstaven mag de schild pad bijna het eeuwige leven heb ben, in het wild gaat er vandaag de- dag geen dag voorbij zonder de na drukkelijke dreiging van een onna tuurlijke vijand. Inderdaad wordt daarmee de mens bedoeld, in het bijzonder de kappers van oerwoud- bossen en de louche handelaren in reptielen. Het behoud van de natifurlijke woonomgeving in het algemeen en de bescherming van de schildpad in het bijzonder; daarop vooral richt ten de schildpadliefhebbers zich. De doelstelling werd van zo veel be lang geacht dat de schildpadlief hebbers onder de leden van de lan delijke reptielhoudersvereniging Lacesta ("de geslachtsnaam van een hagedis") zich in 1975 af scheidden. Nog altijd is er binnen de club een stroming die ijvert voor de instandhouding van het leefmil ieu van de schildpad, maar tegen door louter economische motieven gedreven bomenkappers, regen woudvernietigers en handelaars in reptielen is het moeilijk opboksen. "Zeker met een paar honderd men sen begin je natuurlijk weinig", zegt Zwartepoorte. "Het probleem zal wereldwijd aangepakt moeten wor- Kweek Hij zegt het te betreuren dat de Die renbescherming en zijn vereniging tot dusver niet nader tot elkaar zijn gekomen, gekant als dierenbe schermers nu eenmaal zijn tegen het houden van dieren in gevangen schap. Maar een dier in gevangen schap is nog altijd beter dan hele maal geen dier, is de opvatting van Zwartepoorte. Om te voorkomen dat de schildpad verdwijnt, pro beert hij de leden in het land via het om de twee maanden verschijnende orgaan 'De Schildpad' warm te ma ken voor de kweek en de verbre ding van een gevangenschapspopu- latie. Voortplanting van soorten be werkstelligen in verenigingsver band, waardoor de vermaledijde handel op den duur een langzame dood kan sterven. "Wat is er logischer dan de bezit ter van een mannetje in contact te brengen met de bezitter van een vrouwtje? Van lieverlee beginnen steeds meer leden in te zien dat het voortbestaan van de soorten het beste kan worden gegarandeerd door te fokken met reeds in gevan genschap levende dieren". Maar sinds 1977 verbiedt de Be dreigde Diersoorten Wet het ongeli miteerd houden van schildpadden. Vereist is een vergunning van het ministerie van landbouw. In princi pe vindt de secretaris van de NSV het een goede zaak dat er een drem pel is opgeworpen. "Dat de import beperkt wordt, is niet meer dan te recht. Met goed fatsoen kun je het niet meer maken orh nog meer die ren uit het wild te halen". Tienduizenden soorten zijn er volgens Zwartepoorte al vernietigd door wat hij een levendige handel in schildpadden noemt. Veel van die geïmporteerde dieren zijn veroor deeld tot een voortijdig levensein de, want eten doen ze niet of nauwe lijks. "De grote soorten doen er een jaar over om dood te gaan, zo lang De Nederlandse Schildpadden Vereniging doet niet meteen een gezelschap van snelle jongens en meiden vermoeden. Eerder gaat de gedachte uit naar zéér bezadigde types die, zoals de verenigingsnaam al aangeeft, niet zichzelf maar hun levende have op de eerste plaats stellen. In werkelijkheid hebben zowat alle denkbare karakters zich erin verenigd; zij die de rust in eigen persoon zijn, maar ook personen die de grootste moeite hebben om in hun vrije tijd te ontkomen aan de stress van een jachtige baan. Eén eigenschap hebben ze gemeen, de voor buitenstaanders soms onbegrijpelijke liefde voor de schildpad. Voor menigeen het toppunt van inertie, traagheid, de dooie diender onder de levende wezens. "Ze fascineren door hun onverstoorbaarheid, ze gaan recht op hun doel af, ook al zit daar iets hardleers in". door Gerard van Putten Secretaris Henk Zwartepoorte: "Er zijn bij ons mensen met een jachtige baan die een rust punt in huis vin den dank zij wat wel eens een levend schilderij wordt genoemd". (foto iels van der Hoeven) kunnen ze teren op hun reserves. Handelaars weten dat, maken daar van misbruik. Door ze geen etén te geven drukken ze de hoge kosten van de luchtvracht. Vaak is het niet veel meer dan een schild en wat vel dat te koop wordt aangeboden". Helemaal ondervangen kun je die handel natuurlijk niet, zoveel realist is ook Zwartepoorte wel. Er zijn nu eenmaal mensen die vanuit een hang naar exclusiviteit blijven vra gen om bijvoorbeeld dwergschild padden die alleen in Zuid-Afrika voorkomen en daar het land niet uit mogen. Clandestien gebeurt dat toch, en het gebeurt dat ze voor dui zend gulden per stuk van de hand gaan. Daarbij komt dan ook nog dat je geregeld te maken hebt met arme landen. En daar zijn douaniers die wel eens een dier het land uit laten smokkelen, zonder dat daarvoor een exportvergunning is verstrekt. Enkele onder de tafel geschoven bankbiljetten zijn dan voldoende om de dierenhandel 'vlotjes' te laten verlopen. Nerveuze types Anders dan wellicht valt te ver wachten zijn lang niet alle schild padliefhebbers kalme, bedachtza me, nooit haast hebbende types. Als secretaris Zwartepoorte mag wor den geloofd zijn er ook nerveuze ty pes bij, die dank zij hun hobby eni ge rust in hun bestaan proberen aan te brengen. "Er zijn bij ons mensen met een jachtige baan die een rust punt in huis vinden dank zij wat wel eens een levend schilderij wordt ge noemd". De vereniging verenigt allerlei karakters, benadrukt de secretaris, maar wel hebben de leden met el kaar gemeen dat ze schildpadsoep niet door hun strot kunnen krijgen. Zwartepoorte bijvoorbeeld is dan wel teruggekomen van een vegeta rische levenswijze, schildpadsoep hoeft geen ober hem voor te schote len. Dat hij zich op z'n tijd weer een sudderlapje veroorlooft, heeft alles te maken met zijn opvatting dat ve getarisme op termijn op praktische bezwaren stuit. Althans, zo heeft hij het ervaren. Wie geen vlees eet, moet vijf keer zo veel plantaardig voedsel eten om net zo aan z'n trek ken te komen als de carnivoor, de vleeseter. Zou iedereen nu een ve getarisch bestaan gaan leiden, dan zag de wereld er binnen de kortste keren uit als één grote landbouwak- ker en dat is, vindt Zwartepoorte, toch ook geen prettig vooruitzicht. "Maar schildpadsoep, nogmaals, dat eet ik beslist niet". De liefde voor flora en fauna werd hem bijgebracht door zijn oma. Hij verzamelde in zijn jeugd natuur plaatjes en had een aquarium in huis. Maar Stoffel de Schildpad kroop grotendeels aan zijn aan dacht voorbij, waar menige leeftijd genoot indertijd juist door de legen darische Fabeltjeskrantfiguur werd aangemoedigd een schildpad in huis te nemen. Of er toen bovenma tig veel 'Stoffels' van eigenaar zijn verwisseld, durft Zwartepoorte ove rigens niet te zeggen. "Het zou best kunnen, hoor. Het komische is dat verreweg de meeste schildpadden van een jaar of vijftien die als over bodig aan Blijdorp worden afge staan Stoffel heten". Zijn interesse voor de schildpad werd pas op latere datum gewekt. Bij diergaarde Blijdorp had Zwarte poorte altijd al willen werken, en dan vooral bij de vissen. Maar he laas, daar was geen plaats, hij werd ingedeeld bij de vogels. Na verloop van tijd kwam zijn overplaatsing naar de reptielen af. En langzaam aan raakte hij "om de een of andere reden" erdoor gepakt, nu dertien jaar geleden. Verwacht overigens weinig terug, voor liefdevolle verzorging. Er is louter sprake van eenrichtingver keer, is de ervaring van Zwarte poorte. Schildpadden staan nu een maal laag op de trap van ontwikke ling, verduidelijkt hij. Dooie diender - De secretaris van de Nederlandse Schildpadden Vereniging is de eer ste om toe te geven dat het altijd weer moeilijk is om anderen uit te leggen waarom deze reptielen hem, en uiteraard ook de andere leden, zo fascineren. Uiteindelijk is de schild pad het levende symbool van traag heid, van inertie. Ook voor heel wat dierenliefhebbers is de schildpad de dooie diender onder de levende wezens. Maar toch, er zijn van die mensen die hun ogen vrijwel geen ogenblik van het schildpaddenverblijf kun nen afhouden. Vraag hun niet waar om, zelf weten ze ook dikwijls geen bevredigend antwoord te verzin nen. "De aaibaarheidsfactor is nul komma nul", geeft Zwartepoorte zelf aan. Niettemin is er een Ameri kaan, ene Bill McCord, die zich er op laat voorstaan 'heel' Australië en 'heel' Japan in huis te hebben. Dat wil zeggen de complete collecties van de in die landen voorkomende soorten. En natuurlijk is er ook die Duitse kennis van Zwartepoorte, ergens in de buurt van Mannheim woont hij. Een ietwat excentriek persoon, die zich tegenwoordig laat aanspreken met doctor, al schijnt geen mens precies te weten waar de man voor heeft doorgeleefd. Uit eigen waarneming kan Zwar tepoorte ervan getuigen dat zijn Duitse kennis een kleine driedui zend schildpadden houdt in teiltjes. Tot op het toilet aan toe, heeft hij ze. "Als je daar op de pot zit, dan zie je al die schildpadbekkies op je ge richt. Inderdaad, dat is een gekke gewaarwording". Wat hem aantrekt is de onver stoorbaarheid waarmee schildpad den hun weg zoeken. "Al zit daar ook iets doms in. Ze gaan namelijk recht op hun doel, op hun eten af. En of daar nu een berg zand van an derhalve meter tussen zit, ze blijven ertegenop kruipen, terwijl ze ge- HÜ woon dm die berg zand zouden kun nen gaan". Onderschat Schildpadden houden is een onder schatte bezigheid. Je zou de men sen de kost moeten geven die den ken dat een schildpad onderhouden een kwestie is van het geregeld ver strekken van een struik andijvie, een slablaadje en een tomaat. "Nee, het is niet dat beetje groenvoer. Ga eerst maar eens een paar goeie boe ken over schildpadden lezen, zeg ik altijd maar. En als ze dan kennisne men van de beperkingen die kleven aan deze liefhebberij, dan valt het gros al af'. Een schildpad over de huiska mervloer laten kruipen, het oogt misschien aardig, maar het is funest voor het beest zelf. Het door centra le verwarming of open haard opge warmde klimaat mag de bewoners dan weldadig aandoen, van oor sprong tropische schildpadsoorten hebben het vlak boven vloerbedek king, plavuizen of parket knap koud. Er zijn dieren die daardoor chronisch verkouden zijn. Er zijn er ook die bij gebrek aan hard voedsel een papegaaienbek krijgen. Schild padden hebben vitaminen en mine ralen nodig. De soort die van origine in de woestijn hoort, moet in geen geval elke dag een bak met water worden voorgezet. Dan is het bovendien nog van belang te weten dat schild padden worden lastig gevallen door teken en parasieten, zodat ze voort durend verzorging behoeven. Re genwoudschildpadden moeten zich niet verplaatsen in-een verblijf met een zandbodem en woestijnschild padden weer niet op een drassige bodem. Ten slotte is het goed te we ten dat rotanschildpadden in staat zijn een vinger van een kinderhand af te bijten en aligatorschildpadden kunnen zelfs bij volwassenen de vingers afhappen. Niet uit agressie, maar omdat ze voedsel vermoeden. Het zijn allemaal zaken die bij een schildpad horen en waarvan de ver zorger op de hoogte zou moeten zijn. Maar de praktijk wijst meer dan eens uit dat teleurstelling kan leiden tot een brute wijze van af stand doen. Kleinere soorten, weet Zwartepoorte, worden geregeld door toiletten gespoeld. En in heel wat Nederlandse singels zwemmen waterschildpadjes rond. "Het leukste is natuurlijk dat de schildpadden zich gaan voortplan ten. Zeker als je ze in slechte condi tie thuis hebt gekregen. Maar schildpadden gaan niet zomaar over tot paren, daar moetje wel wat voor doen. Een vrouwtje en een. mannetje laten zich niet meteen bij elkaar zetten, het klimaat is heel be langrijk. Tropische soorten bijvoor beeld leven in een cyclus van twaalf om twaalf, die zijn twaalf uur wak ker en die slapen twaalf uur. Soor ten, afkomstig van het zuidelijk halfrond blijven het daar bestaande ritme aanhouden. Dat wil zeggen dat ze hier 's zomers de neiging heb ben hun winterslaap te gaan hou den. Een van de grootste problemen voor bezitters van die dieren is op warme zomerdagen het verblijf van de schildpadden koel houden". Advies De secretaris van de Nederlandse Schildpadden Vereniging zegt uren over schildpadden te kunnen pra ten en zegt ook bereid te zijn om ie dereen terzake van advies te dienen. Maar iedere houder van een schild pad als lid van de vereniging in schrijven, nee, dat is een andere zaak. Er moet ten minste het ver moeden bestaan dat de persoon in kwestie streeft naar continuïteit in de hobby. Er dat is vrijwel zeker niet het geval als het gaat om de houdsters van Moorse landschild- padjes. Als de secetaris van de NSV op z'n woord mag worden geloofd hebben obers in Marokko er een handje van zo'n diertje cadeau te doen aan vrouwen met wie ze, laten we zeggen enige vriendschappelij ke omgang hebben gehad. "Als er sprake is van een herinnering aan een vakantieliefde volstaan we met het geven van voorlichting en ad vies over de verzorging van het dier, als daarom wordt gevraagd". De Nederlandse Schildpadden Vereniging telt nu tussen de 450 en 500 leden. Zwartepoorte: "We groei en gestaag. Langzaam maar zeker". En zo hoort het natuurlijk ook, als het gaat om een vereniging die in de breedste zin de belangen van schildpadden behartigt. iHMia

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25