Poldermachinist door klein kastje overbodig Vierde generatie stopt ermee in Stompwijk Rijnlands Lyceum Oegstgeest stopt met plastic koffiebekertjes ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 15 STOMPWIJK/ZOETER- WOUDE - Na 125 jaar zet Stompwijker Wim van Mar wijk noodgedwongen een punt achter het werk van vier generaties poldermachi nisten. Zijn overgrootvader begon in 1864 in dienst van het waterschap met het droogmalen van de Geer- en Kleine Blankaartpolder en sindsdien ging de bemaling van de polder op de grens van Stompwijk en Zoeter- woude over van vader op zoon. Steeds woonden de Van Marwijks in hetzelfde huis naast het gemaal, op de dijk bij het boezemwater de Stompwijksevaart, even buiten Stompwijk. Oorzaak van de verbroken familie traditie is de installatie van een nieuwe bemalingsinstallatie voor de polder, die geheel automatisch werkt. Vorige week werd het nieu we gemaal in gebruik genomen, een klein kastje in de tuin van Van Mar wijk. Het waterschap Meer en Wou- de heeft hem officieel ontslag aan gezegd per 1 januari. "Gelukkig heb ik mijn tuinbouwbedrijf achter het huis nog", verklaart hij. Het be drijfsterrein ligt in de polder, waar een rij glazen kassen zich in het vlakke land uitstrekt. "Erg arbeidsintensief was het werk de laatste jaren niet", vertelt Van Marwijk, "maar je moest toch steeds de waterstand in de gaten houden. Je hebt een zomerpeil en een winterpeil. Het winterpeil is la ger, want dan is er minder water no- VOORSCHOTEN - De spoorweg overgang aan de Papelaan in Voor schoten wordt van maandag tot en met donderdag 's avonds van 21.00 tot 01.00 uur afgesloten. De afslui ting hangt samen met werkzaamhe den aan de overgang. Het verkeer wordt via de parallelweg omgeleid. Daarom vraagt de gemeente bur gers hier 's nachts geen auto's te parkeren. dig. Er staat geen vee in het land en het water kan makkelijker weg". Toch heeft de poldermachinist wel eens een nachtje moeten door malen: "Een paar jaar geleden was er een periode van grote regenval. Ik heb twee dagen achter elkaar moeten doormalen en toen stond het water nog bijna op het land. En dat terwijl het gemaal 20 kuub (20.000 liter) water per minuut kan wegpompen! Het probleem is datje het gemaal iedere anderhalf uur moet doorsmeren als het in bedrijf is - ook 's nachts. Ik heb een paar nachten zo'n beetje op de bank ge slapen in de kamer. Daar kwam niet zo veel terecht want om de ander half uur ging de wekker". Het woonhuis, het gebouw van het oude gemaal daarnaast en de grond er omheen heeft Van Marwijk ge kocht van het waterschap. Vanuit de woonkamer is het uitzicht nog al tijd even weids als een paar genera ties geleden: vlakbij ligt het boe zemwater van de polder, 's zomers vol met watersporters en 's winters het domein van schaatsers door de polder. Daarachter liggen weilan den met schapen en dan pas is in de verte de provinciale weg naar Lei den zichtbaar. "Die weg is eigenlijk het enige dat hier in de buurt erg is veranderd sinds mijn jeugd", herinnert Willem van Marwijk zich, de vader van de huidige bewoner. Van Marwijk se nior komt binnenlopen met de me dedeling dat hij zojuist een schaap uit de sloot heeft gehaald: "Dat ze daar niet een beetje op letten, straks verzuipt zo'n beest nog". Van 1955 tot 1981 bediende deze Van Marwijk het poldergemaal. Op 65-jarige leeftijd droeg hij het werk over aan zijn zoon. Nog regelmatig is hij in zijn geboortehuis aan de dijk te vinden. "Het is een mooie plek om te wonen, dat is steeds zo gebleven. In Stompwijk is wel veel veranderd door al die nieuwe hui- Ook de nieuwe generatie Van Marwijks lijkt tot in lengte van jaren in het huis aan de Ondermeerweg te willen blijven. "De kinderen maken er nu al ruzie om wie hier later mag blijven wonen", zegt mevrouw Van Marwijk, de echtgenote van de hui dige machinist. Zelf moest ze wel een beetje wennen in het begin: "Ik kom van het Watertje in Zoeterwou- de en dat is een redelijk drukke win kelstraat. Doordat ik meewerk in de zaak spreek ik toch regelmatig men sen die groenten, zaden of andere dingen komen kopen". Op een gegeven moment kwam er zelfs te veel aanloop op de stille On dermeerweg. "Dat kwam zo", ver telt mevrouw Van Marwijk, ""vroe ger stond naast het huis een sein paal om de waterstand aan te geven. Dat was een behoorlijk hoog stalen ding, met 144 sporten. Bij die fietspuzzeltochten was het een vas te opdracht om het aantal sporten van de seinpaal te noteren. Dan stonden de mensen eerst een half uur de lucht in te turen, want ze raakten steeds de tel kwijt. Vaak belden ze daarna aan om het te vra gen en daar werd ik een beetje ture luurs van. Ik heb buiten toen maar een bordje opgehangen met daarop het aantal sporten. Gelukkig werd het daarna een stuk rustiger". Geeren De geschiedenis van de polder op de grens van Zoeterwoude en Stompwijk gaat terug tot 1615, toen het idee ontstond om de 'Geeren' in te polderen. De Geeren was een smalle in een punt uitlopende strook land, bestaande uit veen. Te gelijkertijd werd een aangrenzend stuk land met de naam 'De Cleyne Blankaart' ingepolderd. Na deze inpoldering werd steeds meer veen afgegraven, totdat rond 1860 bijna de hele polder in water was veranderd. Door het uit het wa ter opbaggeren van veen was het water in de de polder op sommige punten vijf meter diep geworden. In 1864 werd besloten de polder weer droog te malen. Aan de Ondermeer weg werd een gebouw neergezet voor de stoommachine die het ge maal moest aandrijven. Daarnaast werd een woning voor de machinist gebouwd. De polder viel pas droog nadat de stoommachine anderhalf jaar had gepompt. Jarenlang zorgde de eer ste machinist, Willem van Marwijk, ervoor dat de stoommachine zijn werk deed. Grote veranderingen kwamen pas rond de eeuwwisse ling. In 1907 werd een nieuwe pomp geïnstalleerd en drie jaar later volg de het eerste motorgemaal. In 1915 trad in de persoon van Adriaan van Marwijk de tweede generatie ma chinisten aan. Hij zou deze taak Met bijdragen van Dorith Ligtvoet en Paul van der Kooij OEGSTGEEST - Honderduizend wegwerpbekertjes gebruikten de leerlingen van het Rijnlands Lyce um aan de Apollolaan in Oegstgeest per jaar voor koffie of andere dran ken. Die bekertjes werden in of naast de vuilnisbak gegooid of ver dwenen in de perken rond de school. De conciërge van het Rijnlands Lyceum ergerde zich aan de rotzooi en vond het eenmalige gebruik van de bekers 'eigenlijk zonde'. Rectoren leerlingenraad waren dat met hem eens en de milieucommissie, onder deel van de leerlingenrctad, nam het initiatief de bekers te vervangen door duurzame exemplaren. Deze week deelde de school gratis witte drinkbekers uit die in de auto maat voor koffie, thee en limonade passen. De school heeft het drinkge rei betaald van de gelden die vroe ger opgingen aan plastic wegwerp- bekers. "Het is de bedoeling dat de beker net zoals de agenda elke dag in de tas mee naar school wordt geno men", zegt Dolf van der Horst van de milïcucommissie. Om te voorko men dai de bekers gaan lekken in de tassen, zijn ze voorzien van een drukdeksel. De bekers moeten bij dragen aan een schonere school. vindt Van der Horst. Bovendien drukt het initiatief leerlingen met hun neus op het feit dat er minder moet worden verspild in deze we- De wegwerpbekertjes van vroeger zijn voortaan te koop voor een kwartje. Wie de eigen beker verliest moet drie gulden betalen voor een nieuw exemplaar. Docenten drin ken hun koffie nog steeds uit kopjes en dat zou conservatieve leerlingen in de kaart spelen. "Zij vinden de actie belachelijk", zegt Van der Horst. Ontslagen (I) Een ambtenaar die ontslagen wordt omdat hij te hard werkt. Het lijkt een flauw grapje, maar volgens T. Oversteegen is het kei harde werkelijkheid op het Lei- derdorpse gemeentehuis. De ambtenaar begon er eind vorig jaar als stagiair en werkt sinds 1 januari op de gemeentelijke ar chiefafdeling. De ambtenaar heeft een aanstelling voor een jaar, staat algemeen bekend als een hard werker en wordt ge waardeerd door chefs. In juni kwam de ommekeer. Oversteegen solliceerde naar een leidinggevende functie in de ar chiefkamer en had halverwege die maand een gesprek met twee chefs. Ze wilden hem niet en op één punt kon de afgewezene dat wel begrijpen. Een niet afge maakte geschiedenisstudie is in derdaad geen ideale opleiding voor een chef archief. Maar wat moest hij aan met de opmerking dat hij door zijn te harde werken mensen demoti veert en gevaarlijk is voor het hé le gemeentehuis? Hij weigerde zoiets te pikken en schreef raads leden een brief waarin hij gigan tisch om zich heen schopte. Zon der aarzelen liet hij weten dat goe de krachten niet mogen lijden on der de 'persoonlijke tragedies van chefs en medewerkers die al lan ge tijd slecht functioneren'. Het zouden deze hoge pieten zijn die het gemeentehuis in ge vaar brengen en flink op het mat je geroepen moeten worden - bij voorbeeld voor het 'achterstallige en gebrekkige archief. Over steegen zelf wilde in eer en integ riteit worden hersteld of anders een ontslagbrief krijgen waarin letterlijk staat dat hij wegens hard werken is ontslagen. Ontslagen (2) De brief sloeg in als een bom. Ge meentesecretaris A.M. Willems verbaasde zich erover dat de amb tenaar zonder enig overleg met chefs of gemeentebestuur direct naar de politiek stapte. De belaag de chefs waren diep gegriefd en ook zij voelden zich aangetast in hun persoonlijke integriteit. Vele gesprekken volgden en Over steegen kreeg het dringende ver zoek zijn brief aan de gemeente raad in te trekken, excuses aan te bieden en toe te geven dat zijn harde werken niet het punt was geweest. Oversteegen ging op alle pun ten om, maar wijt dat aan drei ging met ontslag. Na een paar avondjes denken kwam hij op Opdit bord langs het fietspad tussen de Leidse Merenwijk en Warmond staatWarmond recreatiegemeente'. zijn beslissing terug. Alle raadsle den moesten van de affaire horen en de gemeentesecretaris diende de brief, net als alle andere brie ven van burgers, keurig te ver spreiden. Na overleg met de bur gemeester besloot de gemeentes secretaris dat niet te doen. "Het zou de chefs te kijk zetten", legt hij uit. "Hun integriteit en oor deelsvermogen stond op het spel". Volgens Willems draaien deze medewerkers hun hand niet om voor werkweken van tachtig Toen de Leiderdorper merkte dat zijn brief in een la verdween, deed hij hem hoogstpersoonlijk in de postvakjes van raadsleden. Tevens kregen de politici te horen dat het vertrouwen in de gemeen te Leiderdorp 'nog ernstiger is ge schaad' door het niet versturen van de brief: 'Het kan toch niet de bedoeling zijn dat mensen mis bruik maken van hun machtspo sitie om de gezichten van twee uit de band gesprongen chefs te red den?'. Ontslagen (3) Tussen de vele gesprekken en ac ties door bleef de ambtenaar wer ken op het archief, maar de relatie leek voorgoed verstoord. In juli pleitten hoge ambtenaren ervoor de man zo snel mogelijk te ont slaan. Volgens hun vertrouwelij ke brieven was Oversteegen op roddels afgegaan, had hij colle ga's nooit zo mogen zwartmaken en bleek hij zeer halsstarrig. Met zo iemand konden ze onmogelijk samenwerken. In een gesprek op 21 augustus zei de burgemeester het zo: "De heer Oversteegen geeft geen on derbouwing van zijn kritiek. Hij hekelt vrijblijvend chefs. Op een dergelijke manier dien je niet met collega's om te gaan". De schriftelijke berisping van B en W volgde eind september, enkele dagen voordat de Leider dorper 'op' moest voor een eerste archiefdiploma. Volgens burge meester en wethouders kon de 'halsstarrige' ambtenaar een ver lenging van zijn contract wel ver geten. De man mocht nog komen praten, maar zag daar de zin niet In plaats daarvan ging hij tegen berisping en ontslag in beroep bij de ambtenarenrechter en maak'te hij in zijn protest lustig gebruik van een brief van de gemeentese cretaris. Daarin staat dat tijdens het sollicitatiegesprek de vraag aan de orde is geweest 'wat de heer Oversteegen zou doen wan neer hij in de vacante functie zou worden benoemd, met de moge lijkheid dat zijn collega's zich be dreigd zouden voelen door zijn hoge werktempo'. Volgens de ambtenaar in kwes tie laat die zin aan duidelijkheid niets te wensen over; volgens de gemeentesecretaris was zo'n vraag alleen bedoeld om de mana gerskwaliteiten van de sollicitant te peilen. Hij is nu eenmaal heel snel en moet in zijn 'voortrekkers rol' rekening houden met mensen die minder snel zijn: "En dan gaat het erom hoe je zoiets aanpakt". PvdK ZATERDAG 10 NOVEMBER Alphen sportpark De Bijlen, olv natuurgid- Katwijk punt. aanvang 20.3a uur. Hazerswoude/Rijndijk kindervoorstelling (6 tot 12 jaar): 'De reis naar weer terug' door Pop pentheater Lucia Sies. aanvang Buurthuis Cornelis Joppensz. Op uitvoering door het Petra Gospel Koor. aanvang 20.00 uur, Stadsge- Waag, aanvang 21.30 u leiderdorp 'Narrendance' met The Sjelter Squeezers, vanaf 14.00 uur in de Christelijke Mavo De Dwarswete- ring. Muzenlaan. bingo-avond bij Con Bravura. Beukenschans, aanvang 20.00 cabaret: 'Jool Hul', door Waar- denberg De Jong. aanvang 20.15 uur; optreden Van Speijk-ensem- ble. aanvang 22.15 uur in de Mu- speelmiddag op het Adama- gel van de Sint Agathakerk, 14.00 tot 18.00 uur. Noordwijk Fancy-fair in Ouderenu-..,.„.., Groot-Hoogwaak, Oranje Nassau- straat, van 11.00 tot 17.00 uur. heropening van de Wereldwin kel Moby Dick. Schoolstraat, vanaf 11.00 uur. Warmond bazar Hervormde Kerk. o.a stekjes/bloembollen, antiek/curio ZONDAG 11 NOVEMBER Alkemade ing: 'Geld zat'. Wijnand Stomp, aanvang Alkeburcht, Roelo- 'De Bollenstreek', van 9 00 16.30 uur in De Kuip. Zeestraat strandloop van De Bataven ov diverse afstanden, inschrijven i Prins Carnaval '90/"91. mmv Imca Marina, aan vang 21.00 uur in De Rank, Golf- Oegstgeest concert in de serie 'Groene Kerk aanvang 14.15 uur in de Groene Kerk, Haarlemmerstraatweg. MAANDAG 12 NOVEMBER Alphen rommelmarkt in buurthuis Wes- ^rhaven, Emmalaan. vanaf 19.00 open huis Nederlandse Vereem- ging van Postzegelverzamelaars, jeugd 18.30 tot 19 30 uur; volwas senen: vanaf 20.00 uur in gebouw Nabij, Lauraplein. bijeenkomst Spiritisch Genoot schap Leiden met Bloemenseance. aanvang 20 00 uur in gebouw Lage Morsweg 14a. Leiderdorp 1 foto ruil- en verkoopbeurs bij Fo- De Warmondse beeldhouwer Fons Ver- sluys exposeert vanaf maandag in de hal van het gemeentehuis aan de Herenweg in Warmond. Versluys maakt figuratief werk en beeldt vooral mens en dier uit. De beelden zijn tot 30 november tijdens de openingsuren van het gemeentehuis te zien. Concert De sopraan Marianne Kweksilber geeft morgenmiddag met de fluitisten Rien de Reede en Thies Roorda, Siebe Henstra (clavécimbel) en Saskia van der Wel (violoncel) een concert in het Groene Kerkje aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest. Ze brengen onder meer werk van Hellendaal. Scarlatti en Ma- haut. Aanvang 14.15 uur. Cabaret Het cabaretduo Waardenberg en De Jong treedt vanavond op in de Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp met het programma 'Joop Huil'. Aanvang 20.15 uur. Het Van Speijk-ensemble treedt om 22.15 uur op in de Muzenhof. Bieravond Jongerenvereniging Utopia in Zoeter woude houdt vanavond een Duitse bier avond. Er worden verschillende soorten Duits bier geschonken en ook bratwur- sten worden verkocht. De ruimte in de Klaverhal aan de Emmaushof is vanaf 21.00 uur open. Twee generaties poldermachinisten bij het nieuwe, kleine gemaal van de Geer- en Kleine Blankaartpolder. Rechts staat de oude machinist Willem van Marwijk, in het midden zijn zoon Wim, die tot vorige week het oude gemaal bediende. Links staat de echtgenote van Wim van Marwijk. (foto Jan Holvast) veertig jaar op zijn schouders ne- Grote problemen met de bema ling hebben zich zelden voorge daan. Willem van Marwijk (van de derde generatie) herinnert zich dat in de 25 jaar die hij na 1966 voor het gemaal verantwoordelijk was de dieselpomp twee keer kapot is ge weest. "Een keer, in 1966, had ik grote problemen. Een monteur was naar de machine komen kijken en die man zei dat alles in orde was. Maar de machine bleef maar schud den en trillen tot je er angstig van werd. Ik heb in een weekeinde de baas van het waterschap geroepen en samen hebben we de machine uit elkaar gehaald. Toen bleek dat de krukas kapot was en dat het vlieg wiel helemaal los zat. Dat vliegwiel had overal heen kunnen vliegen, dat gaat dwars door muren heen. We hebben toen een week niet kun nen draaien, waardoor een groot deel van de polder onder water kwam te staan". Opvolging "Mijn vader begon in 1942 met groenteteelt op het land achter het huis", vertelt Willem van Marwijk. "Het stuk land waar het op ligt hoorde bij het gemaal, dat was een deel van je salaris. We betaalden vroeger ook geen huur, dat was alle maal inbegrepen. Op een gegeven moment, zo rond 1960, moesten we op grond van een of andere wettelij ke regeling toch gaan betalen. Drie gulden per week". Willem van Marwijk breidde het tuinbouwbedrijf in de loop der ja ren steeds verder uit. In 1960 werd de eerste glazen kas gebouwd en in 1976 wist hij het land achter zijn huis in eigendom te verwerven. Zoon Wim werkte van jongs af aan in de zaak mee en leek ook als van zelfsprekend zijn vader op te volgen als machinist. "Vroeger ging dat vanzelfsprekend van vader op zoon over en de eerste zoon had de oud ste rechten", weet vader Van Mar wijk. Maar de tijden veranderden. Niet alleen werd de polderbemaling door middel van steeds betere appa ratuur gerationaliseerd, ook het personeelsbeleid van het water schap 'verzakelijkte'. "Bij mij ging dat anders", zegt de huidige machi nist. "Mijn vader moest officieel be danken en ik moest officieel een sol licitatiebrief schrijven. Maar uitein delijk ging het nog vrij makkelijk". "Toch jammer hè, dat zo'n familie traditie verloren gaat", besluit me vrouw Van Marwijk. Ze wijst op een vijftig jaar oude foto van het gemaal in de hal van haar huis: "Maar je houdt het niet tegen hè?". Koffieconcert De violist Robert Szreder en de pianist Boguslaw Jan Strobel geven morgen middag een koffieconert in raadhuis De Paauw aan de Wassenaarse Raadhuis laan. De van oorsprong Poolse muzikan ten brengen onder meer werk ten gehore van Georg Friedrich Handel. César Franck en Wolfgang Amadeus Mozart. Het concert begint om 12.00 uur. de kaartverkoop een half uur eerder. Squaredansen De Leiderdorpse squaredanceclub The Sjelter Squeezers houdt vandaag haar jaarlijkse dansfeest Nationale en inter nationale gasten zijn uitgenodigd. Het dansfeest wordt gehouden in de aula van de Christelijke mavo De Dwarswetering aan de plaatselijke Muzenlaan. Belang stellenden zijn 's avonds welkom. Kunst

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15