België wil 'vrede' in het verkeer Film reconstrueert dood Hans Kok Moskee en kerk in Albanië weer open n REPORTAGE HHHH MANIEREN Paus bepleit eenheid in Nederlandse kerk BRUSSEL - Alle Belgen krijgen dezer dagen een 'vredesplan' in de bus. Want de zuiderburen zijn volgens hun regering ver wikkeld in een oorlog waarin elk jaar duizenden Belgen sneuvelen en ge wond raken: de oorlog in het verkeer. En minister van verkeer Jean-Luc Dehaene wil zijn landge noten nu tot vrede dwin gen. Vorig jaar kwamen hier 2000 mensen om in het verkeer en raak ten er 18000 zwaar en 68000 licht ge wond. Dat is naar verhouding bijna het dubbele van Nederland, waar vijf milj< te hard gereden - 60 procent van de Belgen zegt vaak harder dan 120 te rijden. Er wordt teveel gedronken - bijna de helft rijdt wel eens met meer dan twee glaasjes op. En meer dan de helft rijdt wel eens door rood of oranje licht. Dat zal bij ons niet anders zijn. Toch ligt het aantal ongelukken en slachtoffers in België hoger. Dat komt ten dele door de vroeger ge brekkige rij-opleiding: tot 1968 hoefde men om een rijbewijs te krij gen geen rij-examen te hebben ge daan. Veel oudere automobilisten missen daardoor de kennis van de verkeersregels. Ook zit het Belgische wegennet anders in elkaar. Er zijn veel wegen met ongelijkvloerse kruisingen, waar toch 120 gereden mag worden en dwars door dorpen lopen auto wegen waar 90 kilometer is toege staan. Daar gebeuren dan ook de meeste ongelukken. Elke streek heeft wel zo'n 'dodenweg'. Voorts mag in de stad 60 worden het verkeer 500 doden minder gereden, wat echter door velen als vallen. daarmee Por- wordt beschouwd. tugal het meest verkeersonveilige De snelheidscontroles in België zijn land van West-Europa. tot nog toe met allerlei juridische Vooral de weekeinden zijn de beperkingen omgeven. Zo zijn laatste jaren rampzalig. Gemiddeld bemande camera's nog steeds niet komen elk weekeinde meer dan toegestaan. Daarin wil Dehaene r tien mensen om in het verkeer, ook verandering brengen. ten. Drank en onervarendheid be- disco's op het platteland juist langs horen tot de belangrijkste oorzaken die hierboven genoemde wegen. De verkeersongelukken in Belgii Het 'verkeersvredesplan' van rr nisterDehaene.dat deze week werd ruimte vinden gepubliceerd tijd al veel te doen zich dan ook vooral op het voorko- vanuit het cafe 's nachts de ermoedig als de laatste zij zijn, het onderste uit hun voertui- geweest, richt gen te halen. Het is op het eerste gezicht dan ongevallen. Vanaf begin ook verrassend dat het plan v volgend jaar wordt een aantal we wetten ('vredeswetten', zegt Dehaene) van kracht die daaraan in houd moeten geven. Gebrekkig "Wetten redden levens", zei de be windsman deze week. De uitvoe ring van die wetten liet echter op zich wachten. Meningsverschillen minister: in de regering en onvoldoende mid delen voor de politie hielden de zaak op. Dehaene heeft nister Dehaene ook het voorstel be vat om jongeren vanaf 17 jaar al auto te laten rijden. Ervaring te la ten opdoen, zegt Dehaene, zodat zij punten. Wie zes punten heeft, moet mille, zoals ook in Nederland en de geen goederen straks veiliger aan het verkeer kun- verkeerscursus volgen, anders meeste EG-landen al het geval 'L' op de auto aanbrengen. deelnemen. Deskundigen zijn wordt het rijbewijs een maand inge- Engeland en Denemarken verzet- Na dat'leerjaar'kan dan rij het met die opvatting Wie in vijfjaar tweemaal het ten zich tot nog toe tegen een EG- worden gedaan voor het gewone rij- aantal strafpunten haalt, voorschrift, België kan dit bewijs. Het 'verkeersvredesplan' van de raakt zijn rijbewijs drie maanden best op eigen houtje doorvoeren. - Er komt in de loop van 1992 echter rijbewijs met strafpunten. Wie het vertrouwen dat vanaf 1 januari ernstige verkeersovertreding be- len worden bijgehouden. België een nieuw verkeersbeleid gaat krijgt, los van de eventuele - vooruitlopend op e< boete of gevangenisstraf, een, twee EG-richtlijn wordt de grond komt. Dat is hard nodig. Zoals gezegd: België is een onveilig land. Er wordt den kost bijvoorbeeld drie straf- drie maanden jaar wordt, mag nemen. Daarna volgt een 'scho- dê strafpunten zul- lingsperiode', waarin zij de weg op mogen, zij het alleen vergezeld van een oudere die minstens zes jaar een België het toe- rijbewijs heeft. Zij mogen niet kwijt. Er komt een speciale belas ting op de aankoop auto om de computers te kunnen betalen - vanaf 1 januari wordt de EG-re- hij of zij 17 gel van kracht dat ook achterin de jongere rijles auto de veiligheidsgordel moet worden. Zowel het strafpuntenplan als de /erlaging van de leeftijd om een auto te besturen zijn nog omstre- of drie strafpunten. Door rood rij- gestane alcohol-promillage in het nachts in de weekeinden rijden, den, maar Dehaene is vastbesloten. bloed verlaagd van 0,8 tot 0,5 pro- slechts passagier De dood van Hans Kok, de kraker die na rellen in de Staatsliedenbuurt op 25 oktober 1985 overleed in een Amsterdamse politiecel, is het the ma van een anderhalf uur durende film van Barbara den Uyl. Een op merkelijke mengeling van documentaire en speelfilm. Tussen acteren de krakers en archiefbeelden van Hans Kok maken ook burgemeester Van Thijn en oud-minister van justitie Korthals Altes hun opwachting. De film is volgend voorjaar te zien op televisie en in de filmhuizen. Barbara den Uyl: "De film gaat niet over het leven van Hans Kok, maar over de manier waarop hij is doodgegaan. Het bijzondere ervan is dat het niet zomaar een lulligheidje is, maar dat het allemaal is uitge zocht tot op het hoogste niveau. Er gaan meer mensen dood in een poli tiecel, maar daarvan worden de precieze omstandigheden nooit be kend. Hier is alles uitgezocht. Ik geef daarvan een filmische recon structie. Geen nieuwe ontknoping a la de moord op Kennedy." AMSTERDAM - Op de bewuste 25 oktober ontaardde de ontruiming van een distributiewoning in de Staatsliedenbuurt in een geweldda dige confrontatie tussen krakers en Mobiele eenheid. De uitzetting van de bewoners, een moeder met kind. deed de emoties hoog oplaaien. Hans Kok was onder de arrestanten die werden opgesloten in het cellen blok van het hoofdbureau aan de Elandsgracht, zonder matras op een betonnen brits. De volgende mor gen lag hij dood op de grond. Vrien den en familie van Kok beschuldig den de politie van mishandeling. •Uit het officiële onderzoek dat volg de bleek Kok niet geslagen. Hij was gestorven aan een overdosis me thadon die hij al voor zijn arrestatie had ingenomen. Sommige betrokkenen, zoals een aantal vrienden van Hans Kok en zijn zwager Geert, die optrad als woordvoerder van de familie, spe len hun eigen rol. Anderen worden door acteurs 'waargenomen'. Hans Kok zelf is te zien op videofragmen ten waarop hij onder meer is te zien als drummer van een punkband. De Barbara den Uyl tijdens de opnamen. "Ik ben niet zo stompzinnig c leen de goede dingen van de krakers te laten zien en de slechte van de riteiten". <fot< politie voelde weinig voor het "op rakelen" van de zaak en deed niet mee, Van Thijn en Korthals Altes wel. De burgemeester wordt gëin- terviewd in zijn werkkamer, de oud- minister van justitie leest speciaal voor de film de eerste en de laatste zin voor uit de brief waarin hij in dertijd de Tweede Kamer meedeel de de zaak tot op de bodem te zullen laten uitzoeken. Den Uyl: "Heel aardig van Kort hals. Filmisch is het natuurlijk inte ressanter dan alleen die brief in beeld te brengen." Wat van Thijn betreft: "Hij zei: ik doe het liever niet, maar ik loop er niet voor weg. Hij weet dat er achteraf toch kritiek komt en heeft de gelegenheid ge grepen alvast weerwoord te geven". Van Thijn Volgens Den Uyl legt Van Thijn in het interview onder meer uit dat hij de verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen bij de politie liet, die hem die dag twee keer opbelde om te vragen of ze de ontruiming wel moesten doorzetten vanwege de 'overmacht van de krakers en hun vastberadenheid.' Op het moment van de dood van Hans Kok had Barbara den Uyl net de laatste hand gelegd aan haar eer ste - later bekroonde - documentaire over de kraakbeweging in de Staatsliedenbuurt. "Negen maan den lang was ik met die mensen op getrokken, met als uitvalsbasis het kraakcafé de Rioolrat waar Hans en zijn vrienden kwamen. Toen was er opeens die veldslag. Maar het geld om door te filmen was op". Het eni ge dat Den Uyl kon doen was een geïmproviseerde epiloog aan de do cumentaire plakken. Het plan de zaak uit te diepen werd - onbedoeld - leven ingeblazen door regisseur Pieter Verhoef die in '88 liet weten een speelfilm te willen maken over Hans Kok. Den Uyl: "Ik dacht: dat zal me niet gebeuren. Ik heb het voorwerk gedaan, ik ken de men sen. heb de contacten, ik moet die film maken". Maandag zijn de opnamen klaar. Gefilmd op locatie in een aantal kraakpanden en in het van hout en karton nagebouwde cellencomplex van het hoofdbureau van politie. Gemaakt met twee ton subsidie van het Produktiefonfds voor de film en substantiële bijdragen van co-pro ducent de NOS en het Cobo-fonds van de omroepen. Gevoelig De affaire Kok ligt vijf jaar na dato nog altijd gevoelig in Amsterdam. Den Uyl: "Ze vinden het maar niks dat ik het doe. Zo'n links-radicaal die zelf bij de kraakbeweging is be trokken (Den Uyl woonde indertijd in de Staatsliedenbuurt en woont samen met de advocaat van de fami lie Kok, Henk Kersting) dat wordt een eenzijdig verhaal. Maar ieder een heeft toch een mening. En ik ben niet zo stompzinnig om alleen de goede dingen van de krakers te laten zien en de slechte van de auto riteiten". Den Uyl: "Er is nooit een schuldi ge aangewezen. Je kunt niet zeg gen: die politieman heeft het ge daan. Maar het beroep op de chaos die avond op het bureau is onzin. De politieagenten hadden eigenhandig het werk overgenomen van de ge- vangenenbewaarders. Die hadden hun sleutels afgegeven en zaten te wachten in de kantine. De politie agenten waren dezelfden die 's mid dags tijdens de rellen schoten had den gelost. En die moesten dan 's avonds uitmaken of Hans een dok ter nodig had. Dat kan natuurlijk niet. Er heerste een heel vijandige houding. Bekijk jij het maar, dach- Hij krijgt van de Belgen zelf gens het gelijk aan zijn kant. De Bel gen vragen blijkens een enquete zelf ook om strengere maatregelen tegen de verkeersonveiligheid. Ruim driekwart wil het drank misbruik in het verkeer harder aan pakken. Meer dan de helft van de ondervraagden vindt dat het rijbe wijs sneller moet kunnen worden ingetrokken en ruim 40 procent wil meer politie voor de verkeerscon trole. Door rood licht rijden wordt als de grootste 'verkeerszonde' ge noemd. Tot nog toe gaat dit allemaal over de automobilist. Maar ook de fietser en voetganger lopen veel gevaar. Minder dan in Nederland mis schien, omdat hier minder gefietst wordt. Maar de manier waarop Dehaene de fietsers wil bescher men heeft al veel kritiek van des kundigen uitgelokt. Zo wil hij in zijn fietsplan, dat op 1 januari van kracht wordt, dat kinde ren met kleine fietsen alleen nog op het trottoir mogen fietsen. Voorts hoeven fietsers hun arm niet meer uit te steken als zij van richting ver anderen en mogen zij straten met eenrichtingsverkeer van de 'ver keerde' kant inrijden. De 'bescherming' van de fietsers zit hem daarin, dat fietsers te allen tijde voorrang zouden moeten krij gen op de automobilisten. Een auto mobilist die een fietser aanrijdt is dan bijna altijd de schuldige partij. Hierbij gaat Dehaene volgens ex perts voorbij aan de verkeersreali- teit van alle dag. Naast elkaar Ook de bepaling dat fietsers overal met zijn tweeën naast elkaar mogen rijden, is vragen om ongelukken. En komt er zo'n ongeluk, dan is de automobilist de schuldige, want die had moeten uitwijken. Hij mag vol gens de nieuwe wet een fietser niet op minder dan een meter afstand passeren. Een fietspadenplan. speciale fietsoversteekplaatsen en stoplich ten voor fietsers, die in Nederland doodgewoon zijn, ontbreken in het vredesplan van Dehaene. Wel ko men er in navolging van Nederland straatgedeelten waar auto's niet harder dan 30 km/u mogen rijden. Fietsers en auto's moeten echter de zelfde weg delen. Zeker wat de tweewielers betreft is het vredes plan van Dehaene dan ook eerder een plan voor een 'gewapende vre de'. Er is in Amerika één echte autoriteit op het gebied van etiquette, goede manieren. Ze heettoepasselijk genoeg, Miss Mannersen ze vult wekelijks een rubriek in een aantal kranten. Als je advies wilt over de juiste vorm van bedankbriefjes, over nette manieren om grof te zijn, een antwoord op de vraag hoe groot een dasspeld mag zijn, Miss Manners weet alles. Maa r Miss Manners geeft meer dan een antwoord op de oude vraag: "Hoe hoort het eigenlijk?" Ze geeft ook een uniek inzicht in de veranderende zeden en gedragingen van het volk dat ik geacht word te bestuderen. Dankzij Miss Manners weet ik dus bijvoorbeeld nu, dat sommige huwelijksfeesten in dit land ongehoord brutate geldinzamelingsacties zijn. Wanteen lezer legde haar onlangs de vraag voor of het nu wel helemaal comme ilfaut was dat hij een uitnodiging vooreen huwelijksfeest kreeg, waarbij onder het 'Reserveren S.V.P.'stond: "Kosten per persoon inclusief diner, dansen en kado): xxx dollar". Toegegeven, men mag medelijden hebben met de jonge Amerikanen die in yet huwelijksbootje stappen. Het gaat hier over het algemeen wat plechtstatiger en formeler toe dan in ons land, en dat kost geld. Amerikanen houden bovendien, zoals bekend, van opscheppen, en een huwelijkssluiting is daar bij uitstek geschikt voor. Dat kost nog meergeld. Een beetje huwelijksfeest, dat wil zeggen: een huwelijksfeest waarover achteraf niet al te veel nare roddels de ronde doen, beloopt zeker 20.000 gulden. Voor meer gegoede burgerkinderen hebben we het gauw over 70.000 gulden. Trouwen kost klauwen, dus. Maar is het dan toch niet raar, dat bij sommige recepties familieleden van de bruid met een met bloemen en linten versierde hoed rondgaan, waarin donaties voor de huwelijksreis kunnen worden gestopt? En is het ook niet een beetje te veel van het goede, dat bij andere feesten de gasten een envelop overhandigd krijgen met daarin een kaart, waarop fijne bezigheden staan als 'een avondje stappen', 'een nachtelijke boottocht', 'souvenirs kopen'? De bedoeling is, dat de gast achter een van de mogelijkheden een hartje (inderdaad heel smaakvol) zet, een bedrag in de envelop stopt, en zo aangeeft waar het jonge bruidspaar tijdens de huwelijksreis zijn dollars aan mag uitgeven. Een nog dieper dieptepunt is de uitnodiging, waarop het jonge paar de 'primairesponsors'en 'secundaire sponsors' van het huwelijksfeest had aangegeven. Miss Manners vindt dat allemaal nogal hebberig, en wie zal dat niet met haar eens zijn? "Ongelukkig noemt ze'verder de uitnodiging waarin een aanstaand echtpaar, laten we zeggen: Kathy Trotter en Bob Comely, namens wederzijdse ouders vrienden en bekenden STANDPLAATS: Washington\^ Henk Dam W j uitnodigde. Het probleem was: de moeder van de bruid en de vader van de bruidegom waren overleden, maar bruid en bruidegom wilden toch namens al hun vier ouders inviteren. Dus wat stond er op de kaart? De heer William Trotter en mevrouw Alice Comely, in levende lijve, en mevrouw Louisa Trotter en de heer Patrick Comely, in de geest, nodigen u hierbij hartelijk uit om aanwezig te zijn bij het huwelijk van hun dochter, Kathy Trotter, en hun zoon...etcetera. Om de onnavolgbare Miss Manners te citeren: "Dit is een ongelukkige uitnodiging, al was het maar omdat de suggestie wordt gewekt dat de overleden ouders in de hemel aan het rommelen zijn, terwijl hun nog levende partners op aarde stoeien". 'Eerste atheïstische staat ter wereld' DEN HAAG (ANP) - De 'eer ste atheïstische staat ter we reld' heeft aangekondigd dat het verbod op religieuze acti viteiten wordt opgeheven. De drie miljoen inwoners van Al banië mogen van president Ramiz Alia binnenkort weer naar moskee of kerk. De godsdienst werd in 1967 offi cieel afgeschaft in Albanië. Arti kel 37 van de grondwet zegt hier over: "De staat erkent geen religie en voert atheïstische propaganda teneinde een wetenschappelijke materialistische wereldvisie in te Sindsdien werden 740 moskee ën, 608 orthodoxe kerken en kloosters en 157 rooms-katholie- ke kerken gesloten. Ze werden omgebouwd tot marxistische centra, musea en sporthallen, of met de grond gelijk gemaakt. Volgens statistieken was vlak na de Tweede Wereldoorlog 70 procent van de bevolking mos lim, 20 procent orthodox en 10 procent rooms-katholiek. In 1988 leefden er volgens het Vaticaan naar schatting een miljoen mos lims, 200.000 orthodoxen 150.000 room-katholieken in Albanië. Meteen na de communistische machtsovername in 1944 werd het godsdienstige leven op vele manieren aan banden gelegd. Ve le islamitische en christelijke lei ders werden opgepakt en veelal om het leven gebracht. Vooral de katholieke geestelij ken moesten het ontgelden, nadat de bisschoppen hadden gewei gerd in te gaan op wens van partij leider Enver Hoxha om met Ro me te breken en een nationale Al banese kerk op te richten. In 1951 moest de kerk officieel breken met het Vaticaan. Ook de islami tische en orthodoxe gemeen schappen moesten alle banden met geloofsgenoten buiten Alba nië verbreken. Hoxha vond niet alleen dat godsdienst "opium van het volk" was, maar was tevens van mening dat christendom en islam een "vervalsing en ontaarding" van de oorspronkelijke Albanese volksaard vormden. Gelovigen werden dan ook steevast afge schilderd als volksverraders. Een kruisbeeld aan de muur was een blijk van ongehoorzaamheid. Ook na het overlijden van Hoxha in 1985 ging de gods dienstvervolging door. Onder het bewind van Ramiz Alia werd in 1988 afgekondigd dat christelijke en islamitische voornamen uit den boze zijn. Ouders moeten hun kinderen een naam geven die past bij de politieke en ideologische traditie van de atheïstische staat. Nadat de ene communistische staat na de andere bankroet was verklaard, hief Alia in april 1990 het verbod op godsdienstige pro paganda op. Gaandeweg is ook bij hem, zo bleek gisteren uit zijn toespraak tot het centraal comité, de gedachte gerijpt dat Hoxha's streven om van Albanië een offi cieel atheïstische staat te maken "een schending van de gewetens vrijheid" was. Tijdens eucharistie voor Willihrordjaar: VATICAANSTAD (GPD) - On derlinge saamhorigheid en een heid met het kerkelijk leergezag. Die twee sleutelbegrippen haalde paus Johannes Paulus II naar vo ren toen hij gisteren de patroon van de Nederlandse RK Kerk Wil- librord ten voorbeeld stelde aan de Nederlandse katholieken. De paus preekte in de Sint Pie ter in een door tweeduizend Ne derlandse pelgrims bezochte eu charistieviering bij de afsluiting van het Willibrordjaar. De dienst werd bijgewoond door alle Ne derlandse bisschoppen (behalve mgr. Gijsen), en de kardinalen Si- monis en Willebrands. De paus stond in zijn preek stil bij de betekenis van het missio naire werk dat Willibrord 1300 jaar geleden begon in de lage lan den bij de Noordzee. Hij noemde het optreden van de latere 'aarts bisschop der Friezen' "het begin van uw christelijke geschiede- De woorden van een van zijn voorgangers citerend, zei de paus dat de Nederlandse kerk, die zo veel priesters en religieuzen heeft voortgebracht, op een dag weer nieuwe groei en bloei zal kennen. Hij sprak de verwachting uit dat er weer vele roepingen tot het priesterschap en het religieuze le ven zullen komen. In een kort dankwoord aan het adres van de paus zei Simonis dat de ontvangst in Rome een teken van de pauselijke zorg en lief oor de kerk in Nederland. "Ik BeyersNaudé: schuldbelijdenis niet voldoende RUSTENBURG (ANP) - De schuldbelijdenis van de Neder duitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika (NG Kerk) over haar steun aan apartheid is volgens dr. C.F. Beyers Naudé onvoldoende. Hij heeft de kerk tijdens de na tionale kerkenconferentie in Rus tenburg opgeroepen met een be tere verklaring te komen en die liefst op een symbolische plaats bekend te maken. Hij dacht zelf aan Bloemfontein of het Voor trekker Monument, beide monu menten van het Afrikanerdom. De zwarte NG kerken twijfelen aan de waarde van de verklaring waarin synodevoorzitter Pieter Potgieter van de blanke NG Kerk schuld erkende. Zij hebben ech ter na een gesprek met de leiding van de NG Kerk besloten volgen de maand hun problemen op een aparte vergadering te bespreken. De NG-synode sprak in okto ber uit dat elk systeem dat men sen dwingt apart van elkaar te le ven als zondig moet worden be schouwd. Maar om de rechter vleugel van de kerk tevreden te stellen heeft de synode verklaard dat een gescheiden ontwikkeling van volken niet verkeerd is. In kringen van de NG Kerk werd gisteren gemeld dat er enke le tientallen telegrammen waren binnengekomen van kerkleden die hun vertrek of dat van hun he le gemeente aankondigden. On der de schrijvers bevinden zich dr. Andries Treurnicht van de Conservatieve Partij en Jaap Ma rais van de rechtse Herstigte Na- sionale Partij. De voormalige pre sident P. W. Botha zou zijn onge noegen per telefoon hebben laten merken. Paus Johannes Paulus II AP) kan alleen maar hopen en bidden dat we die niet beschamen". Si monis zei dat Willibrord de Ne derlandse kerk is voorgegaan in aanhankelijkheid en trouw je gens de opvolgers van Petrus. De plechtige viering in de Sint Pieter ging met veel uiterlijk ver toon gepaard. Zo schreed de paus bij het betreden van de altaar ruimte over de vaandels van de gilden en schutterijen uit Gelder land, Brabant en Limburg. Daar mee betoonden de in fraaie uni formen gestoken gildebroeders en -zustérs hun aanhankelijkheid aan het hoogste kerkelijke gezag. Ds. Visser. Ds J. Visser van de Rotterdamse Pauluskerk wordt niet vervolgd. De suggestie dat hij medeplichtig is aan de verkoop van valse paspoorten aan vluchte lingen is onjuist, zo vindt het Openbaar Ministerie in Rotter dam. Kerk op tv. De Stichting Om roep Alphense Kerken (SOAK) verzorgt morgen een uitzending over de Alphense kerken. Het programma is zowel om half twaalf als half zeven via kanaal 52 UHF te ontvangen. Het program ma wordt op dezelfde tijden de hele komende week herhaald. Intrede ds. Kwast. Zondag doet mevrouw ds. P. Kwast intre de in de gereformeerde kerk van Koudekerk aan den Rijn. Zij wordt bevestigd door ds. F. J. van Ree uit Hilversum. De dienst be gint om drie uur. Oecumenische dienst. Ter af sluiting van het Willibrordjaar vindt zondag in de De Regenboog (Merenwijk) een oecumenische dienst plaats. Voorgangers zijn ds. A. Alblas en pastoor J. van Well. Aanvang tien uur. Beroepingswerk Hervormde Kerk: bedankt voor Bo degraven J.J.W. Mouthaan Zwolle. Geref. Kerken vrijgemaakt: aange nomen naar Kijnsburg (tweede pred- plaats) C. Bijl Zwolle-C. Christelijke Geref. Kerken: beroe pen te Rijnsburg R. Kok Damwoude.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2