LEIDSCH DAGBLAD Irak laat 11 Nederlanders vrij EXTRA VS-leger in Golf uitgebreid LEIDSCH DAGBLAD 'Niemand zit op referendmn te wachten' Politie wordt tegengewerkt bij handhaven milieuwetten Oud-bondskanselier Brandt krijgt 120 man mee Anti-coimministisch netwerk in België actief Onderzoek op huidkanker bij vijf regionale bedrijven HUGO BOSS ALLEGRI VRIJDAG 9 NOVEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39392 Prijs fl. 1,35 LEIDEN (ANP) - Niemand zit op een referendum te wachten. Het kan als bestuurlijk instrument worden gemist. Verbetering van de relatie tussen bestuur en bur ger is vooral een zaak van de be stuurder. Die moet zich beter op de hoogte stellen van wat er bij de bevolking leeft. Dat zei burgemeester Bruins Slot van Ridderkerk vandaag in Leiden tijdens een congres van de Vereniging Nederlandse Ge meenten naar aanleiding van de lage opkomst bij de laatste raads verkiezingen en de roep om be stuurlijke vernieuwing. "Als dit instrument al wordt in gezet dan moet dat vooral zijn om de bestuurder meer inzicht te ge ven in wat de burgers bezighoudt en beweegt. Wat hun zorgen en verlangens zijn. Maar om daar over meer aan de weet te komen is volgens Bruins Slot het houden van een enquête een veel eenvou diger en minder kostbare metho de. Volgens mij zit de burger thuis niet smachtend op directe zeg genschap te wachten. De omvang en de aard van de reacties op de oproep om referendum-onder werpen op te geven, illustreerde dat heel duidelijk", aldus Bruins Slot. Hij vroeg zich ook af of het wel wenselijk is dat bestuurlijke zeg genschap overgaat op de burger. •Omdat een referendum eindigt in een meer- en een minderheid kan het de bevolking verdelen in plaats van binden. "Zo bezien is het organiseren van een referen dum het ontlopen van bestuurlij ke verantwoordelijkheid. Een zwaktebod". DEN HAAG (ANP) - De politie on dervindt vooral op het platteland grote problemen bij het handhaven van milieuwetten. Ambtelijk onver mogen, bestuurlijke willekeur en zelfs persoonlijke belangen van burgemeester en wethouders hin deren de politie bij het uitvoeren van haar taak. Het komt geregeld voor dat milieuwethouders zelf po tentiële vervuilers (bijvoobeeld agrariërs) zijn. Dat staat in een rapport van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie, dat binnenkort verschijnt. In het rap port worden niet met name ge noemde poltiemensen aangehaald, Vooral op het platteland die zich beklagen over de samen werking met het gemeentebestuur als het gaat om het handhaven van milieuwetten. Eén korps besloot maar at te zien van overleg over het intensiveren van de activiteiten op dit gebied, omdat „de burgemeester een boe rin" was. Zij zou toch geen behoefte hebben aan een hardere aanpak van de mestproblematiek. Er zouden ook gevallen van om koping plaatsvinden om de politie af te houden van milieucontroles. Ook zouden politiemensen bang zijn om een confrontatie met het lo kaal bestuur aan te gaan. Het rap port citeert een agent die laat weten: "Na een zaak wil ik hier nog wel prettig kunnen wonen en leven". DEN HAAG (GPD/ANP) - Tien Nederlandse gijzelaars mogen vanavond met de Duitse oud-kanselier Willy Brandt mee naar huis. Als deze tien vrij zijn, zitten nog 161 Nederlandse gijzelaars vast in Irak. Gisteravond kon de Nederlander Willy van Gent met een groep Duitsers vertrekken. Het ministerie van buitenlandse za ken maakte rond het middaguur de identiteit van de tien Nederlanders bekend. Het gaat om A. Alberts, F.A. Muller, F. Pino, M.M. Van der Poel, G. Sie, J.P.H. Verberk, G.A. Klaui, A.H.M. Slaats, E. Bakker en F.H. Hylkema. Buitenlandse Zaken wilde uit privacy-overwegingen geen woonplaatsen bekend maken.- De tien worden vanavond rond 21.00 uur in Frankfurt verwacht. De Nederlanders behoren tot een groep van 50 westerlingen, die Willy Brandt vrij kreeg bij een tweede ge sprek met de Iraakse president Sad dam Hussein. Brandt had al de toezegging ge kregen dat 120 buitenlanders (100 Duitsers en 20 van andere nationali teiten) met hem naar Frankfurt kon den terugkeren. Bij die eerste groep was ook de Nederlander Willy van Gent, die gisteren in Amman, de hoofdstad van Jordanië, aankwam. De Nederlanders die nu weg mo gen zijn geselecteerd op gezond heidsredenen. Na de successen van de Britse onderhandelaar Heath, zijn Japanse ex-collega Nakasone en dan nu Willy Brandt is ook de Engelse, linkse politicus Tony Benn voor een humanitaire missie naar Baghdad vertrokken. Zijn reis wordt door de Engelse regering af gekeurd. Veel positiever staat Dow ning Street tegenover het initiatief van een groep familieleden, die op eigen houtje naar Baghdad is ver trokken om verwanten vrij te krij gen. Ook de Nederlandse dominee Wouters, die binnenkort op een der gelijke missie naar Irak hoopt te vertrekken, is optimistisch ge stemd. Hij heeft bericht gekregen dat de leden van zijn groep binnen kort een visum kunnen verwach ten. De baggerbedrijven Boskalis en Volker Stevin zijn er in geslaagd drie schepen met materieel uit Irak weg te krijgen. De 'drie onbemande schepen worden op dit moment door sleepboten naar Abu Dhabi ge bracht. Boskalis en Volker Stevin hadden voor rond.de 400 miljoen gulden aan baggermateriaal staan in het Zuid-Iraakse Um Qasr. Er lig gen nu nog zeven schepen van bei de maatschappijen in Um Qasr. Elton koopt bomen GLIMMEN (GPD) - De Engelse popster Elton John heeft voor de tuin (20 ha) van zijn nieuwe huis in Windsor voor een ton aan bomen en planten bij een kwekerij in Glim men gekocht. De bestaande beplan ting stond hem niet aan. Een Britse tuinarchitect plaatste de order omdat hij volgens kweke rij-eigenaar Poppinga 'in Engeland niets van zijn gading kon vinden'. Vijf vrachtwagens vol (o.a. 60 kas tanjebomen voor de oprijlaan) ver trekken binnenkort. WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - De Verenigde Staten sturen een aanzienlijk aantal extra militai ren naar de Golf om zonodig een aanval te kunnen ondernemen te gen Irak om Kuwayt te bevrijden. President Bush heeft dat gisteren verklaard. De Sovjetunie verjet zich niet langer tegen een militaire actie, mits de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties die goedkeurt. Bush zei dat er nu 230.000 VS-mi- litairen in en rond Saudi-Arabië ge stationeerd zijn. Hij wilde niet kwijt hoeveel extra manschappen wor den gestuurd. Eerdere verklaringen van het Pentagon spreken van on geveer 100.000 man en 700 tanks. Een aanzienlijk deel van de tanks en manschappen wordt vanuit Duits land overgebracht. Sovjet-minister Sjevardnadze (buitenlandse zaken) gaf tijdens het bezoek van zijn Amerikaanse colle ga Baker toe dat de Sovjetunie zijn verzet tegen militair ingrijpen op geeft. Bush zei gisteren voor het eerst dat de VS-troepen in de Golf nu zo worden opgebouwd dat hij over "een adequate offensieve militaire optie" kan beschikken. Tot dusver waren zij officieel in de eerste plaats in het Golf-gebied om Saudi-Arabië te beschermen. De Amerikaanse bevelhebber in Saudi-Arabië, generaal Schwarz kopf, zegt nog twee of drie pantser divisies nodig te hebben voor hij met vertrouwen tegen Irak in de aanval zou kunnen gaan. Op de vraag of met de uitbreiding een oor log voor de deur staat, zei Bush: "Ik zou graag een vreedzame oplossing zien. Ik denk dat Hussein zich on voorwaardelijk uit Kuwayt moet te rugtrekken. Als deze uitbreiding hem daarvan overtuigt, des te be ter". Een Iraakse regeringskrant dreig de gisteren dat Irak bij een aanval het hele Arabische schiereiland in as zal leggen, met uitzondering van de heilige islamitische steden Mek ka en Medina. Winst Unilever stijgt opnieuw ROTTERDAM (ANP) - De netto winst van Unilever steeg in het der de kwartaal met 7 procent tot 967 miljoen gulden. De eerste negen maanden van 1990 geven een winst stijging te zien van 5 procent tot 2,68 miljard. Zonder de invloed van koersveranderingen zou de stijging zelfs 11 procent zijn geweest. De totale omzet steeg van 18,43 miljard tot 20,06 miljard. Vooral de veel hogere omzetten van consump tie-ijs dreogen daartoe bij en ook de groei in consumentenprodukten van de Duitse bedrijven was goed. Bij de wasmiddelen werd de winst gedrukt door de introduktie- kosten van nieuwe produkten. LEIDEN De Leidse familie Schouten bestaat sinds tien da gen uit vijf generaties mannen. Vol trots toont bet-overgrootva der Hendrik (99) zijn achter achterkleinzoon Brian. Naast hem staan van links naar rechts grootvader Henny (44), over grootvader Cornelis (66) en va der René (24). (foto Jan Holvast) Vitesse speelt tegen Sporting Lissabon DEN HAAG (GPD) - Vitesse speelt in de achtste finales van de UEFA Cup tegen Sporting Lissabon. De enige Nederlandse vertegenwoordi ger in de Europa Cup speelt eerst thuis. De wedstrijden worden ge speeld op 28 november en 12 de cember. FANTASTISCH De hele serie nu gebonden Stam van de Holebeer De Vallei van de Paarden Mammoetjagers Het Dal der Beloften Jean M. Auel Winnaar van de Publieksprijs 1990 Uitgeverij Het Spectrum Wat regen Veel bewolking en mogelijk wat regen. Minimum- npcratuui WEERSVERWACHTING WEEKEINDE 10qn 11 nov, y-*®* BRUSSEL (ANP) - De Belgische minister van defensie Coëme wil dat de legerleiding uitzoekt of de ge heime dienst betrokken was bij de golf van bloedige aanslagen waar mee België in de jaren '80 werd ge confronteerd. Voor de Franstalige radio zei Coë me dat een clandestien netwerk van geheime diensten, dat in de jaren '50 is opgericht onder de naam 'Gladio', eind oktober in Brussel een verga dering heeft belegd. Het onderzoek houdt verband met recente onthullingen door de Italiaanse premier Andreotti. Vol gens hem is het netwerk in 1956 bin nen de NAVO opgericht door diver se geheime diensten tegen een eventuele communistische aanval. Volgens de Belgische krant De Mor gen blijkt uit geheime Italiaanse do cumenten dat Gladio werd en wordt geleid door de Amerikaanse CIA en *.o'n 1.000 personen omvat. Oor spronkelijk zou de organisatie de noordoostelijke grenzen van Italië Wi&Wlï Chinees-lndisch- Specialiteiten Restaurant PEARL CITY NEW PEARL CITY Winkelcentrum Merenwi|k Winkelcentrum Rosmolen 25-Leiden 5 Meiplein 130-Uidcn Tel. 071-220053 071-720117 Heeft de beste Chinese kok 'van Leiden die ook de: specialiteiten van de: Kantong keukenPeking keukenShanghai keuken Si Chun keuken beheerst. Bij Marine in Den Helder 22 arrestaties na verduistering DEN HELDER (ANP) - Bij het Ma rine Logistiek Centrum (MLC) van de Koninklijke Marine in Den Hel der zijn de afgelopen weken 22 bur gers en militairen aangehouden op verdenking van verduistering op zeer grote schaal. Allen worden ervan verdacht lan ge tijd voor vele tienduizenden gul dens aan materialen en gereed schappen uit de magazijnen te heb ben ontvreemd. Bij huiszoekingen is slechts een gering deel van de ver duisterde goederen met een waarde van circa 10.000 gulden teruggevon den. De rest is verkocht. Alle verdachten waren in ver schillende functies in de magazij nen werkzaam. Bij de ontvreemde goederen is voor zover bekend geen geheim militair materiaal of gereed schap. De onregelmatigheden werden in augustus ontdekt door de Comman dant Operationele School, die ook het beheer voert over de magazij nen. Hij vroeg de Marechaussee om een onderzoek, dat vanaf 4 septem ber loopt. Naar verwachting wordt het eind maart afgerond en worden nog meer aanhoudingen verwacht. Stormloop op compostvaten LEIDEN - De verkoop van compostvaten in buurthuis Winnie Mandela in de wijk Stevenshof was gisteren een groot succes. Volgens milieu- wethouder De Ia Mar zijn er zeker 1200 vaten verkocht. Dit terwijl voor de verkoop van gisteren en zaterdag 1000 va ten waren besteld. De verkoop begon om half vijf, terwijl ruim voor dat tijd stip al klanten in de rij ston den. Rond zeven uur was het aantal vaten de 1000 al gepas seerd. Geïnteresseerden die toen nog stonden te wachten, konden alleen nog een vat be steilen van de volgende leve ring. Omdat de fabrikant maar 1000 vaten per keer kan leve ren gaat de geplande verkoop van zaterdag niet door. Dan kunnen alleen de overige, al gereserveerde, vaten worden opgehaald. De volgende 1000 worden zo snel mogelijk be steld en in januari verstrekt. "Maar dan wel per wijk", denkt De ia Mar. (pagina Leiden: 'Compost vaten uitverkocht') Leidse ex-wethouder wordt burgemeester LEIDEN De Leidse ex-wethou der M. van der Molen-Van Rossen wordt op 1 december burgemeester van Hellevoetsluis. De gemeente op Voorne-Putten telt 34.000 inwoners. Van der Molen (46) werd op 1 mei werkloos omdat de PvdA-fractie haar niet kandidaat stelde voor het wethoudersschap. Daarop besloot zij ook haar raads- zetel op te geven. Ze werkt nu bij de vakgroep politicologie van de Leid se universiteit. In 1982 kwam zij in de Leidse raad en werd voorzitter van de PvdA-fractie. In 1988 werd zij wethouder van ruimtelijke orde ning. Van 1971 tot 1975 was zij raadslid in Leiderdorp en van 1974 tot 1982 statenlid van Zuid-Holland. (pagina Leiden: 'Het is een kwelling om steeds aan je oude baan te worden herinnerd') LEIDEN Een medisch team van de Sproetenbus van het Leidse In tegraal Kankercentrum West is gis teren begonnen met het onderzoe ken van werknemers van vijf bedrij ven op huidkanker. In totaal wor den 1500 werknemers onderzocht. Het gaat om de Zijlbedrijven in Lei derdorp, Zilveren Kruis Verzeke ringen in Noordwijk, 3M in Zoeter- woude, ziekenfonds Azivo in Den Haag en de Nederlandse Luister- en Braillebibliotheek in Den Haag. De werknemers worden in staat gesteld zich in werktijd kosteloos te laten onderzoeken. Doel van de Sproetenbus is het ontdekken van huidkanker in een vroeg stadium, zodat deze goed te behandelen is. Daarnaast heeft de actie tot doel werknemers te informeren over de risico's van huidkanker en de moge lijkheden om huidkanker te voor komen. Een team van huidartsen en chirurgen met bijzondere ervaring op dit gebied voeren de onderzoe ken uit. De verplaatbare Sproetenbus on derzocht de afgelopen twee 2 in de kustplaatsen 4874 Daarvan werden 107 personen ver wezen naar hun huisarts (meer dan 2 procent) omdat zij een vorm van huidkanker of een voorstadium daarvan hadden. Het merendeel was eenvoudig te genezen. COAT BYi VALMELEVE WELLINGTON moeten verdedigen bij een Sovjet- Gladio ging al snel een eigen le ven leiden. De organisatie, die zich onttrok aan elke parlementaire con trole, werd in Italië ingezet om te voorkomen dat de communisten de macht zouden grijpen. Of ze via aan slagen en terreur een rechtse staats greep heeft willen uitlokken, wordt nu uitgezocht. De Italiaanse pers speculeert nu volop dat Gladio-leden betrokken waren bij terroristische aanslagen in de jaren '70 en '80. De Belgische minister Coëme zegt: "Ik wil weten of er het minste verband bestaat tussen de activiteiten van de gehei me dienst en het banditisme en ter rorisme dat in België in de jaren '80 heeft toegeslagen". Daarmee doelt Coëme op de Ben de van Nijvel en de linkse terreur groep CCC. Python slokt baby op JAKARTA (AP) - In het afgele gen bergdorp Ranapanjang op Sumatra heeft een python een vrouw gedood en haar 5 maan den oude baby opgeslokt. De 30- jarige vrouw werd gevonden met verwondingen op haar hele lichaam en kleverige vloeistof uit de bek van de slang. Na een zoektocht van twee dagen von den de dorpelingen de python van 6 meter en sneden hem open om de dode baby eruit te halen. BREESTRAAT 142/144, LEIDEN TELEFOON 071-1.13258 jlril zaterdag-bijlage van het leidsch/alphens dagblad Morgen: "Er zijn nu Duitsers tweede klas" Nederlandse Schildpadden Vereniging groeit langzaam Het verleden achtervolgtde schrijfster Maj Sjöwall dam ja, ik wil een abonnement op de krant voor mn eigen stuk DUIl van nederland O Ik neem hel Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 27,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 74,15 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam:

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1