SER verdeeld over pensioenwetgeving ZIN IN VAKANTIE? Handen van Andriessen gebonden Volvo wil Volvo Car niet meer helemaal overnemen 'Witte vlekken' en breuk* heet hangijzer Postkantoren Y D dicht Privatisering kost in 'DDR' 40.000 banen Kempen gooit roer fors om na winstdaling CNV wil 'zwarte lijst' bedrijven zonder inspraak DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 YDE (GPD/ANP) Landoptie NV is de naam van een voor Nederland nieuwe optiebeurs die zich hele maal richt op opties op landbouw gronden in het noorden. Landoptie wil opties uitschrijven op en hande len in akkerbouw- en weidegron den. Volgens de initiatiefnemers J. van Benthem en R. Tjoelker uit Yde is dat met name interessant voor boeren die uit een overschotgebied met een nieuw bedrijf naar het noorden willen komen, maar de ei gen grond nog niet verkocht heb ben. "Een Brabantse melkveehou der bij voorbeeld neemt via ons een optie op een stuk grond. Dan weet hij zeker dat hij over 1 of 5 jaar grond ter beschikking heeft. Maar DEN HAAG (ANP) De vakbonden en de werkgevers in de Sociaal Economische Raad dJ-^f teverkope? danïanlifTitrd (SER) zijn ernstig verdeeld over de wijze waarop de pensioenbreuk moet worden gelijmd. nog de optie verhandelen. Dat was De SER bespreken volgende week een verdeeld advies aan het kabinet over de nieuwe tot nu toe onmogelijk. Én als de pensioenwetgeving die in voorbereiding is. grondprijs is gestegen, is zijn optie Optiebeurs voor handel in landbouwgrond leggingsregeling zit. "Wij maken op «n hele stuk passief ka- ïan de beiegger is dat de opiiecon- hIk „a? ef u" °ver vlJ^aar traeten zijn gegarandeerd en wor- - - ,A a" mooie schone grond van den afgewikkeld door een clearing- ectare en groter aldus Tjoel- organisatie. Voor zover duidelijk- ker. Volgens hem is de belangste - hefd bestaat over het intiatief in Yde Directeur VOC ef- treedt terug Het stahdpunt van de SER, een be- aanspraak bij langrijk adviesorgaan van de rege- baan. ring, wordt waarschijnlijk in de cember aan de Tweede Kamer voor gelegd. Bij werknemers en werkge vers kunnen het echter maar niet t worden over zogeheten'witte vlekken en de waarde-overdracht bij verandering van baan, ofwel het probleem hoe de werknemer zijn opgebouwde pensioenrechten kan uiteraard ook meer waard gewor- verandering van dat het de mogelijkheid openlaat den", legt Tjoelker uit. dat over drie jaar wordt overgegaan Voor Landoptie NV zit er een pro- wettelijke plicht om de rech- visiebedrag in, aldus Tjoelker, die slapers aan te passen aan met name denkt aan opties op land- dat bepaaltdat toeslagen op ontwikkeling van lonen of prijzen. bouwgrond d.e nu nog in de braak. ling voor de opties overweldigend. Landoptie NV heeft momenteel al ruim 4000 hectare landbouwgrond via makelaars en van particuliere voor de op- Weerstand De optiebeurs in Amsterdam is in het geweer gekomen tegen de Lan doptie in wording. De optiebeurs twijfelt eraan landoptie mag hande len in opties op landbouwgrond en verwijst naar de beurswet van 1914. De beurs heeft de Stichting Toe zicht Effectenverkeer, die is belast met het toezicht op erkende beur zen in Neddrland, verzocht een on derzoek in te stellen naar LandOp- tie. De EOE beklemtoont dat opties in de wet worden aangemerkt als e fecten en dat de handel daarin c strenge voorwaarden is gebonden. ROTTERDAM (ANP) - Directeur Een van de voorwaarden van een Hendriksen van Van Ommeren Ce- goede bescherming van de positie teco (transport, tankopslag, handel) treedt eind dit jaar af. Het rommelt al langere tijd in de top van het in 1987 ontstane concern. In septem- J Ir, her besloot Huisman van de raad e van bestuur zijn werkzaamheden is hiervan volgens de EOE voorals- op te schorten in verband met ver- nog geen sprake. Volgens LandOptie moet het be drijf worden gezien als een pure be middeling in voorlopige leverings contracten. Juridisch zou alles in de haak zijn. "Alles gaat via notaris sen", aldus woordvoerder Tjoelker. De optiebeurs vindt het gebruik van de term optiebeurs volstrekt onjuist en meent dat hiervan ook een bedreiging kan uitgaan voor de naam die de EOE de afgelopen schillen van inzicht over het te ren beleid in de de top. Huisman is oorsponkelijk afkomstig van de Ce- teco-tak. De handelspoot van VOC draait niet goed. Het bedrijfsresul taat nam in het eerste halfjaar af van 11 miljoen naar 8 miljoen. Daarente gen gingen de resultaten van trans port en tankopslag omhoog. VOC handhaaft nu haar eerder uitgespro ken verwachting, dat er dit jaar een duidelijke winstverbetering bij het i half jaar heeft opge- concern zal optreden. r zijn nieuwe werk gever. Onder witte vlekken wordt ver staan dat er nog altijd een klein aan tal werknemers is voor wie in over leg tussen werknemers- en werkge versorganisaties geen pensioenre geling is getroffen. De FNV houdt vast aan een wettelijke verplichting dat er altijd zo'n pensioenregeling moet zijn. Een tweede geschilpunt is de waarde-overdracht van pensioen aanspraken bij verandering van baan: de zogeheten pensioenbreuk. De afgelopen jaren zijn pensioen fondsen in onderling overleg geko men tot één circuit, waarbinnen de aangesloten fondsen zich verplich ten de aanspraken van werknemers in te bouwen in de voor de werkne mer nieuwe pensioenregeling. Meer dan 80 procent van de werk nemers valt inmiddels onder dit cir cuit. Daarom zien de werkgevers niet de noodzaak tot een wettelijke verplichting. De wetgever zou dan op het terrein kunnen komen van de onderhandelingen over de ar beidsvoorwaarden. De FNV is niet bereid om een wettelijke regeling voor het oplossen van de witte vlek ken in te ruilen voor een wettelijke AMSTERDAM (GPD) - Tussen volgend jaar en 1994 gaan alle veer tig postagentschappen in de waren huizen van Vroom Dreesmann dicht. In plaats daarvan zullen geld automaten worden geïnstalleerd. Dit is onderdeel van een al eerder bekend gemaakt plan om op den duur 365 postkantoren te sluiten. Volgens de PTT is dat nodig omdat het aantal lokethandelingen als ge volg van de automatisering de ko mende jaren drastisch zal afnemen. Geen staking De voor morgen en overmorgen aangekondigde staking van de Itali aanse douane gaat niet door, omdat het kabinet van dat land de vakbon den heeft uitgenodigd voor nieuwe onderhandelingen. De vervoerders- en verladersorganisatie EVO heeft dat vanochtend meegedeeld. Nabestaanden Een weduwnaar of weduwe zonder kinderen krijgt een uitkering van 30 procent van het minimumloon. Een nabestaande met kinderen krijgt 50 procent van het minimumloon. Dat staat in het wetsvoorstel voor een al gemene nabestaandenwet, die de huidige weduwen- en wezenwet (aww) gaat vervangen. Minister De Vries (sociale zaken) heeft de Ka mer gisteren laten weten dat het voorstel bij de Raad van State ligt voor advies. Bouw "Dit jaar hebben we een topproduk- tie in de bouw met een omzet van 53 miljard, maar ik vrees dat we op de top van de golf zitten", aldus de voorzitter F.A.M. de Vilder van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf vancohtend in de aanloop tot de Bouwvakbeurs van januari te Zuid- laren. Hij is bang voor een omslag, als gevolg van de hoge rentestand, de negatieve stemming op de beurs, de politieke spanning en het grote aantal vacatures (75.000) in de bopw. Geen acties NOB Acties bij het Nederlands omroep Bedrijf (NOB) zijn voorlopig van de baan. De vakbondsleden staan pal achter de eis van de 'omroepbon- den' (Dienstenbond FNV en CNV, Unie BLHP en Kunstenbond FNV) om de komende, extra reorganisatie aanpassing aan ontwikkeling prijzen of van lonen) ook moeten gaan gelden voor de zogeheten 'sla pers', mensen die door ontslag geen deel meer uitmaken van het pen sioenfonds. De FNV verwacht dat ook de Eerste Kamer hiermee ak koord gaat en dat daardoor veel be reikt wordt voor de meest schrij nende gevallen, namelijk voor men sen die na hun ontslag niet opnieuw aan de bak kwamen. In werkgeverskringen is men niet gelukkig met dit wetsontwerp, om- Benzine tanken met plastic geld kost 50 cent ALPHEN AAN DEN RIJN (GPD) Benzinestations gaan twee kwartjes extra rekenen wanneer klanten met een van pincode ziene plastic kaart (elektronisch) betalen. Daarmee willen ze in elk geval een deel terughalen van de kosten die zij zelf voor deze betaal wijze aan de banken kwijt zijn. Wie met contant geld, Eurocheque, giro betaalkaart of creditcard afrekent, betaalt niets extra. De benzinepomphouders die zijn aangesloten bij de Bovag hebben gisteren tijdens een vergadering in Alphen aan den Rijn tot de opslag besloten. Van de ongeveer 7000 ver kooppunten van motorbrandstof fen zijn er 3700 aangesloten bij de Bovag. Daaronder zijn ook verre weg de meeste van de 2500 grote(re) benzinestations. Pomphouders die zijn aangesloten bij de Novok (witte pompen), hebben zich achter het besluit van de Bovag gesteld. De tankstations krijgen sinds september van de banken een reke- nening voor het gebruik van het elektronsiche systeem. Dat kost de pomphouder ongeveer 1 cent per li ter, terwijl de winst op een liter ben zine 8 cent is. DÜSSELDORF (Rtr/DPA) - Onge- 40.000 voormalige Oostduit- gaan hun baan verliezen bij de sluiting van veertig bedrijven in het oostelijk deel van de Bondsrepu bliek. Dat heeft de Duitse instantie die is belast met de privatisering van het voormalig Oostduitse be drijfsleven. de Treuhandanstalt, gisteren bekendgemaakt. De Treuhandanstalt voegde hier aan toe dat nog dertig andere onder nemingen binnen afzienbare tijd definitief dicht moeten. Hoeveel ar beidsplaatsen hiermee verloren gaan, bleef vooralsnog onduidelijk. De Treuhandanstalt is de laatste maanden verweten sluitingen van voormalige DDR-bedrijven uit te stellen met oog op de verkiezingen in geheel Duitsland op 2 december. In totaal zouden 8000 ondernemin gen de poorten moeten sluiten we gens grote verliezen. De Treuhandanstalt heeft nu 900 medewerkers, waaronder Duitse za kenlieden die steeds voor een be paalde periode orde op zaken moe ten stellen bij de collega's in de nieuwe deelstaten. Alleen al in Ber lijn zegt het instituut zeker nog 500 nieuwe mensen nodig te hebben. Rostock Vroeger waren de Tra- bantjes een 'bestseller' in Oost-Euro pa. Nu ook de wagentjes van formi ca moeten worden afgerekend in harde Duitse marken, hebben Joego slavië en Bulgarije, die altijd forse orders plaatsten, geen belangstel ling meer. De bestellingen staan dus nu doelloos te wachten op een ande re koper. ADVERTENTIE Koop dan snel een staatslot en wie weet zit u binnenkort riant in het oord van uw dromen. U heeft nog 3 dagen voor de verkoop van deze maand sluit. U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet, er is immers geen mooier lot dan een staatslot. GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. 'Onkwetsbare' Volvo tv-spot misleidend DALLAS (Rtr) Het Zweedse automobielconcern Volvo is door de justitie in de Ameri kaanse staat Texas op de vin gers getikt wegens misleidende reclame op televisie en in kran ten. Daaruit moest blijken dat de Volvo 240 in tegenstelling tot andere auto's niet wordt ver pletterd als de wagen wordt overreden door een enorme vrachtauto. Volvo bood dinsdag in krantenadvertenties zijn ver ontschuldigingen aan en betaalt de justitie 316.000 dollar voor de kosten van het onderzoek. Rechercheurs ontdekten bij de opnamen dat Volvo drie au to's nodig had om het beoogde optische resultaat te bereiken. De eerste Volvo 240 werd even als auto's van andere merken zo plat als een dubbeltje gewalst. Vervolgens werd besloten het dak te versterken met houten steunen, maar ook met deze uit voering had de vrachtwagen geen moeite. Pas bij de derde Volvo, die was voorzien van een stalen steunstructuur, was het resultaat naar wens. In de tv- spot toont een close-up hoe de band van de enorme vrachtwa gen zich over de Volvo beweegt. In werkelijkheid was er geen vrachtwagen en werd de band met de hand over de auto gerold. Van onze correspondent John Versleijen KOPENHAGEN - Het Zweedse Volvo-concern ziet een totale over name van het Nederlandse aande- ambitie is nog steeds len over te nemen, mi ons over 50 procent van de aandelen lenpakket in Volvo Car BV niet lan- geeft is nu bespreekbaar", aldus de ger als absoluut noodzakelijk. Dat Volvo-chef. zei Volvo's informatiechef Krister Göranssen tegen het Zweedse pers bureau TT. Volgens Göranssen kan Volvo ge noegen nemen met minder dan de slechts 70 procent die de Nederlandse Staat Daarmee controleren de Zweden 70 momenteel in handen heeft. "Onze procent van de aandelen in Volvo alle aande- Car. De rest blijft in handen van de elk bod dat Nederlandse overheid. Deze onthulling komt regelrecht uit de "letter of intent" tussen het Japanse Mitsubishi en Volvo, waar- toonaangevende op het Zweedse weekblad beslag heeft kunnen leggen. Dit concept- heeft Volvo dan ook haar strategie akkoord voor een komende samen- veranderd en wil het concern nog werking tussen beide autoconcerns procent overnemen, vermeldt gelijktijdig dat Mitsubishi rond 2,5 miljard gulden in een ge meenschappelijke fabriek in Born wil steken, die vanaf 1995 220.000 auto's zal produceren: 160.000 voor Mitsubishi en 60.000 voor Volvo. Voor Volvo is het een absolute noodzaak, aldus Veckans Affarer, om zeker 51 procent van de aande len te controleren in Volvo Car. Slechts met deze meerderheid kan het Zweedse concern het Neder- AMSTERDAM (GPD) Bij de Am- landse bedrijf inpassen in haar sterdamse effectenbank Kempen nieuwe Europese marketing-orga- Holding gaat de nettowinst dit jaar nisatie en de veranderde financiële omlaag van 16 tot circa 1,3 miljoen structuur, die na de alliantie met het AMSTERDAM (GPD) - Bij de Am sterdamse effectenbank Kempen Het belangrijkste is dat bank haar ontstaat. Directeur Husken...omslag belang van 37 procent in het verlies gevende MK Internationales Ven tures (verstrekker van 'durfkapi- taal') gaat afbouwen. Kempen Co houdt op met het financieren van en beleggen in startende ondernemin gen. Het bruto resultaat na belastin gen zakt met ruim 7 miljoen gulden naar ongeveer 9 miljoen. Dit is Vooral door de laatste samenwer king is de Zweedse Volvo-top in tijdnood gekomen en bereid "met minder genoegen" te nemen in de gesprekken met de Nederlandse staat. Al eerder was er irritatie ont staan tussen de Volvo-top over het langzame verloop van deze onder handelingen met Den Haag. Volgens concern-chef Pehr Gyl- len dat drastisch: de exportsteun ry uit te kleden. Dat i: ten dele driessen tijdens de onderhandelin- BRUSSEL De gezichten spraken de tien jaar vanaf nu, boekdelen. Terwijl Europees com- de EG vooi missaris Frans Andriessen strak vanaf 1986. voor zich uitkeek, straalde het ge- T/pr7P»f zicht van zijn collega Ray MacShar- v "fzei ry. Beiden verklaarden uiterst te> vreden te zijn. moet 90 procent omlaag, de andere gelukt. Landbouwminister Louis gen in december herhaaldelijk zal subsidies 75 procent. En: geduren- Mermaz wist echter wel een aantal moeten 'terugkoppelen' naar de j_ x aanwezige EG-ministers van buitenlandse zaken en land bouw. Dat is geen prettig vooruit zicht voor een onderhandelaar, die i niet zoals concessies binnen te krijgen, de 6edurende tien jaar door hij zijn agrarische achterban onder ogen kan komen. al te wijten aan de veel lagere provi- lenhammer had een akkoord al i sie-inkomsten door minder omzet september klaar moeten zijn. Zijn op de effectenbeurs. De beurskoers brief, enkele maanden geleden, om van Kempen is de laatste maanden de Nederlandse staat tot spoed te fors gezakt tot 8,50 gulden bij het manen, hielp weinig. Daarom wil die alle bedrijfsactiviteiten van haar doorbraak bereiken. driessen r vooral v het tevredenheid met Amerikanen Het EG-voorstel voldoet op vrijwel geen enkel punt Zo is bepaald dat de invoerheffin- ;en van de EG op produkten uit de wat manoeuvreerruimte wil. Het belangrijkste dochteronderneming Kempen Co overneemt, wordt ge wijzigd in eveneens Kempen Co. Het is de bedoeling dat de bank zich Een compromis waarin de Neder landse overheid een strategisch aandeel behoudt in Volvo Car en de Zweden alsnog totale controle de wereld niet sterker mo- geduvel van de laatste tijd heeft de gaat specialiseren op het effecten- werven. Een voorwaarde voor de i bijsmaakje. Pas EG-voorstel bouwsubsidies over oi tien jaar met 30 procent te veria- het NOB zonder gedwongen ëen» bestand is tegen de ongetwij- ontslagen te doen plaatsvinden, feld felle aanvallen van de VS, de Voorts eisen de leden een speciale andere grote agrarische landen en regeling voor werknemers van 55 niet te vergeten de Derde Wereld, jaar en ouder, die erop neer komt Het optimisme over de onderhan- dat deze categorie NOB'ers ge- delingen in de GATT, de wereldor- dwongen wordt het bedrijf te veria- ganisatie voor handel en tarieven, is ten met handhaving van bijna het niet groot, hele netto loon. groep', die grote landbouwlanden als Australië, Canada, Nieuw-Zee- december zal blijken of het land en Argentinië verenigt. Om de interne land- niet te spreken van de ontwikke- periode lingslanden, die de hoge landbouw- x prijzen niet kunnen betalen. gen dalen dan de prijssubsidies die onderhandelingspositie van de EG de zg. 'Cairns- de EG haar boeren geeft. Ook zullen toch al niet versterkt. Andriessen zit sneller dan de Commissie (en Ne- straks met gebonden handen derland) wilde, heffingen worden onderhandelingstafel en zou op al- bedrijf, corporate-finance (bedrijfs- verdere samenwerking met financiering, begeleiden bij fusies Mitsubishi. Gelijktijdig behoudt beursintroducties) Volvo zich het recht voor om in e gelegd op de invoer van (vooral les nee moeten zeggen. ^r' 8—vervangende Verenigde Staten Tevreden het EG-voorstel geen Landbouwcommissaris MacShar- stellen de ry, die vooral de belangen van de december "harde besprekingen die moeten leiden tot een acceptabel en het beheren van vermogens, nader stadium de overige 30 pro- Kempen gelooft dat er sprake is van cent van de Nederlandse overheid een trendbreuk in de venture-capi- te verwerven, aldus Veckans Affa- Zo staat enkel cijfer voor verlaging omstreden exportsteun. Dat was op boeren verdedigde en recent her- voorhand al onhaalbaar. De twaalf haaldelijk tegenover Andriessen De Verenigde Staten hebben gema tigd positief gereageerd op de voor- i verwachten verder i denken dat de exportsubsidies zelf wel zullen dalen als eerst de in terne prijssubsidies zijn verlaagd. Maar of dat ook zal gebeuren weet Fiat in Polen Het Italiaanse Fiat-concern heeft aangeboden bijna twee miljard dol lar te investeren in de Poolse auto mobielindustrie in ruil voor exclu sieve produktierechten, zo is woensdag vernomen van een zegs man binnen de Poolse regering. Het voorstel is dinsdag gedaan tijdens geheim overleg van Fiat met de Poolse minister van industrie, Tadeusz Syryjczyk, en de staats- autoproducenten FSO en FSM. Vijf jaar geleden is de zogeheten niemand. Uruguay-ronde gestart met als doel het vrijmaken van de wereldhandel. Vooral Niet alleen van die in landbouwpro- hebben zich de afgelopen weken heftig verzet tegen de voorstellen dukten, maar ook van industriële produkten en diensten. De EG sub- sidieert haar boeren zodat die hun bestaan ycc produkten toch op die wereldmarkt boeren staat op het spel, klonk het vochten akkoord nog ruimte zit fen kwijt kunnen. dramatisch uit Bonn. En dit Vooral die exportsteun is de rest ondergang van het EG-landbouw- i de wereld een doorn in het oog. beleid worden, zei Parijs. In de GATT moet nu over braak van die subsidies onderhan- Fransen geprobeerd om de voor- deld worden. De Amerikanen wil- stellen van Andriessen en MacShar- DEN HAAG (GPD) De Sociaal-Economische Raad moet jaarlijks een Ujst publiceren van bedrijven die tegen de wettelijke regels in geen onder nemingsraad hebben. De christelijke vakcentrale CNV verwacht dat op die manier het aantal ondernemingen dat de Wet op de Ondernemingsra den (WOR) overtreedt, kan worden teruggedrongen. Elke onderneming met 35 werknemers of meer is wettelijk verplicht een rondernemingsraad in te stellen. Van middelgrote bedrijven (35 tot 100 - veevoer die de EG invoert werknemers) is uit onderzoek gebleken dat slechts 47 procent ook daad- de ü°°Ar con^essies- Elke toegeving aan is afkomstig uit de Verenigde Sta- werkelijk een ondernemingsraad heeft. Met name de bouw blijft achter, ae Amerikanen betekent per defini- ten. Maar de meeste ingrediënten In de WOR wordt een opsomming gegeven van onderwerpen waarover «f» a oon I-.*-*. voor veevoer die de Amerikanen ex- het hestuur van een onderneming instemming of advies moet vragen aan porteren, sojabonen en maisgluten, °e ondernemingsraad. Die lijst zou de vakcentrale graag uitgebreid zien vallen onder een lager tarief van 6 met, onderwerpen als technologische vernieuwing, milieuzorg en perso- procent. neelsregistratie. stond, kon tevreden zijn. Voor An driessen beginnen de problemen nu pas goed. Hij moet met de Amerika nen in de slag om dit moeizaam be reikte akkoord ongeschonden door de GATT-onderhandelingen te sle- Vooral de Fransen en Duitsers pen. GATT-akkoord". Volgens Willem Jan Laan, topambtenaar op het mi nisterie van landbouw en visserij, zullen vooral de boeren in ontwik kelingslanden als Brazilië het meest te lijden hebben van de forse im portheffingen op veevoeder-grond stoffen, waaronder sojaschroot. Volgens Laan komen de Verenig- bij de voorgestelde in- Wie onderhandelt moet ook be- de Staten VUU.BC de Europese Commissie. Het reu» zijn toegevingen te doen. Maar voerheffingen vrij goed honderdduizenden de vraag is waar in dit zo zwaar be- Veertig procent van de grondstof- tie dat een zorgvuldig geplaatste Tot dinsdagavond hebben de hoeksteen uit dit akkoord wordt weggehaald. Het ligt voor de hand dat An-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5