Alsnog overleg over korten op onderwijs NODIG! Plastische chirurgie uit taboesfeer Aantal doden botsing bij Breda vastgesteld op acht Commissaris Wiarda: laten we de politiescholen sluiten 'Koopkracht minima niet gegarandeerd' Aantal asielzoekers gestegen intxatuin DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 PAGINA^ Ritzen stapt naar werkgevers en werknemers DEN HAAG (ANP) Minister Ritzen (onderwijs) geeft toe dat hij te voortvarend is ge weest met het plan om drastisch te bezuinigen op het beroepsonderwijs. Op verzoek van de Tweede Kamer gaat hij nu eerst overleggen met werkgevers en werknemers over een bijdrage aan het beroepsonderwijs en leerlingwezen. De tegemoetkoming voor studiekos ten in het volwassenonderwijs blijft bestaan. LUNTEREN (ANP) - De Utrecht se korpschef J. Wiarda heeft giste ren gepleit voor sluiting van de Ne derlandse Politie Academie en de politiescholen. De opleiding van agenten kan volgens hem beter worden verzorgd door scholen voor middelbaar en hoger beroepsonder wijs en universiteiten. "Dat we het in ons hoofd halen om kinderen naar een schooltje aan een doodlopende straat in het bos te sturen. Want dat is toch waar de po litiescholen staan", aldus Wiarda op een congres van de Algemene Christelijke Politiebond in Lunte- ren. Integratie van de politie in de samenleving betekent volgens de korpschef ook integratie van de op- Ritzen had eerder voorgesteld om De afschaffing van de tegemoe- 70 miljoen gulden te bezuinigen op ting in de studiekosten voor meri- het beroepsonderwijs. Nog eens 150 sen van 21 jaar en ouder die een miljoen gulden van de uitgaven deeltijdstudie doen is voor een voor het beroepsonderwijs zou in groot deel van de baan. Ritzen ac- de toekomst door de bedrijven zelf cepteerde het PvdA-voorstel de moeten worden opgebracht. Ritzen 'Regeling tegemoetkoming studie had die bijdrage van de bedrijven kosten 21-plus' te laten bestaan op zijn begroting, die gisteren voor voor deelnemers aan volwassenon- de tweede dag ter discussie stond in de Kamer, alvast geboekt. "Er is ge zegd: dit was te kort door de bocht", reageerde Ritzen op de kritiek die hij de afgelopen tijd kreeg te ver werken. "Ik acht die kritiek niet on juist". Ritzen vroeg wel begrip voor zijn aanpak. Het alternatief was dat hij zou hebben aangeklopt bij collega ministers of dat hij zou hebben aan gedrongen op een groter financie- ringstekort. Hij hield ook staande BREDA (ANP/GPD) - Bij de ket- dat zijn voorstellen inhoudelijk tingbotsing van dinsdagmorgen op goed zijn te verdedigen. De Kamer de A16 bij Breda zijn acht doden ge- hoorde dat zonder commentaar aan. vallen. Dat is twee minder dan de Dinsdag al gaven alle fracties aan politie aanvankelijk had opgege- dat de minister nu" eerst maar eens Ven. Van de 27 gewonden liggen er met werkgevers, werknemers en n0g elf in het ziekenhuis. Justitie het bedrijfsleven in het algemeen wn de bij de botsing betrokken au tomobilisten niet vervolgen. De kans dat verzekeraars de praten. Een poging van de PvdA o a daar- i vast "richting" te geven misluk te, omdat het CDA het overleg voor af niet wilde belasten. "Het kabinet komt met alternatieven materiële schade vergoeden is klein. Het aantal doden was dinsdag vastgesteld aan de hand van wat po- daarover praten. Wij wachten het GGD en brandweer aantroffen resultaat daarvan af', aldus CDA- woordvoerster Boers. Van Gelder (PvdA) had voorge el p getuigen-verklaringen. Nadat alle wrakken goed waren doorzocht als vermist opgegeven steld de bezuiniging van 70 miljoen Griekse vrachtautochauffeur (die op het leerlingwezen met 20 miljoen geschrokken was gevlucht) in de te beperken. Boers wilde niet ver- Bredase binnenstad werd gesigna- der gaan dan de opmerking dat het teerd, kon het definitieve aantal CDA "dezelfde voorkeuren" heeft. ^ondieI} °P ac^ worden vastge- Van Gelder noemde die opstelling steld- Een aantal wrakken was dus- "onbegrijpelijk". Als Ritzen en danig vervormd en verbrand, a dus staatsecretaris Wallage akkoorden f0 tyPe auto alleen ('convenanten') willen sluiten, °P chassisnummer kon worden plaatst het CDA kritisch kantteke- vastgesteld. ningen over de invloed van de Ka- Justitie heeft besloten de betrok- mer, aldus Van Gelder. Maar als de kenen bij de botsing niet te vervol- gelegenheid zich voordoet om voor- gen. Verkeersschout Koppert af invloed uit te oefenen geeft men meent dat de automobilisten geen niet thuis. CDA en PvdA vonden el- schuld treft omdat ze plotseling in kaar uiteindelijk in een motie waar- dichte mist terechtkwamen. Overi- in Ritzen wordt opgeroepen om te ®ens heeft Justitie wel besloten om gaan overleggen met het bedrijfsle- Dappere juweliers Twee Rotterdamse juweliers heb ben gisteren onafhankelijk van el kaar een staaltje dapperheid ge toond. In de Jonker Fransstraat werd een juwelier om vijf uur onder dreiging van een pistool gedwon gen sieraden af te geven. Met een plotselinge beweging wist de juwe lier het pistool af te pakken; de overvaller verdween met de siera den. Een half uur later pakte een ju welier aan de Karei Doormanstraat een overvaller met geweer en al beet en duwde hem door de etalageruit. De man verdween met een handlan ger zonder iets mee te nemen. Mishandeling De Rijksrecherche stelt een onder zoek in naar het optreden van drie leden van de spoorwegpolitie. De drie zouden afgelopen op het Am sterdamse Centraal Station een man hebben mishandeld. Een NS- werknemer die de mishandeling zag gebeuren, diende meteen een klacht in bij zijn baas. Gezien "de ernst van de zaak" hebben NS nu besloten de zaak in handen te geven van de Rijksrecherche. Volgens NS is geen sprake van "systematisch wangedrag" van NS-politie tegen junks en daklozen. Tabakshandel boos op verkoop staatsloten PTT DEN HAAG (ANP) De ta bakshandel is boos op staats secretaris Vlan Amelsvoort (fi nanciën) naar aanleiding van zijn besluit om vanaf 1 decem ber ook op alle postkantoren staatsloten te gaan verkopen. Van Amelsvoort hanteert "jle botte bijl", zo vindt de handel, omdat het postkantoor zich soms vlakbij hun verkooppun ten bevindt. Directeur Van Gastel van Staatsloterij, die via de PTT hoopt een 'groter en breder publiek' te bereiken, noemt de reactie voorbarig. Hij voorziet juist meer mogelijkheden voor tabakshandelaren, omdat ze ook voor de verkoop van nieu we loterijprodukten (zoals kraslosten) zullen worden in geschakeld. tientallen autobestuurders voor de kantonrechter te dagen die 23 au gustus bij Terheijden in dichte mist waren betrokken bij kettingbotsin gen. Daarbij vielen twee doden. Van de 187 bestuurders zouden 106 zich volgens Koppert strafbaar hebben gedragen. Justitie verwijt hen wan gedrag. De automobilisten reden te hard en hielden niet voldoende af stand. Woordvoerder De Bruijn van Rijkswaterstaat is het niet eens met de Bredase burgemeester Nijpels die vindt dat de A16 moet worden verbreed van twee keer twee naar twee keer drie rijstroken. De Bruin vindt dat de kwaliteit van de Al6 ter hoogte van Breda voldoende is. Hij is wel voorstander van een goede wegsignalering, waardoor het ge drag van de weggebruikers beïn vloed kan worden. Het aanbrengen van een signale ringssysteem voor drukte, gladheid en mist kost een miljoen gulden per kilometer. "En dat geld hebben we niet. Het moet van de overheid ko men. Daartegenover staan de kos ten van zo'n verschrikkelijk onge luk. Dat is toch niet in geld uit te drukken", aldus De Bruijn. Het KNMI onderzoekt de moge lijkheid om sneller informatie te verwerven over mist. Het weerkun dig instituut wil eind volgend jaar meetapparatuur in de vorm van mistsensoren langs wegen plaatsen. Dan wórdt getest of het alarmsys teem nuttige informatie kan ver strekken. Mist kan dan sneller wor den geconstateerd en er kan meer informatie over het zicht worden gegeven. Onduidelijk is wie de materiële schade vergoedt. "Bij de ketting botsing in Breda is het onmogelijk - iemand aansprakelijk te stellen voor de aangerichte schade. Hoe kun je in hemelsnaam bewijzen dat de automobilist achter jou onvol doende afstand bewaarde? En hoe maak je hard dat je voorganger te snel op de rem trapte? De kans is groot dat alle verkeersslachtoffers van de ravage in Breda de schade zelf moeten betalen", aldus de woordvoerder van de afdeling Rechtshulp van de ANWB, Renc- kens. Hij voegt er aan toe dat hij dat on terecht vindt. De kettingbotsing is voor hem hèt bewijs dat het sys teem van schadevergoeding aan verkeersslachtoffers niet deugt. Toevallig organiseert de ANWB morgen een symposium waarop hij zal pleiten voor een verkeersverze- kering die alle schade vergoed, zon der dat er een 'schuldige' moet wor den aangewezen. ding te kunnen geven. Dat moet zorgvuldig gebeuren voordat we ze in de samenleving in kunnen stu- dat slechts één op de tien sollicitanten door de selectie komt. De norm is heilig en de doelstelling om de politiekorpsen meer een af spiegeling van de samenleving te la ten zijn (meer vrouwen en meer et nische minderheden), wordt hier aan met een absurde vanzelfspre kendheid ondergeschikt gemaakt, aldus Wiarda. Zijn pleidooi om de 'heilige' leiding in het gewone beroeps- of lectiecriteria los te laten, werd posi- academisch onderwijs. Wiarda hekelde de 'elitaire opstel ling' van de politie, die ertoe leidt tief ontvangen. Directeur Politie n het ministerie van binnenland zaken H. Borghout, stelde dat de opleidingscriteria ter discussie staan. Dat geldt ook voor mogelijk heden onf veranderingen aan te brengen in het politieonderwijs. Directeur P. van Reenen van de Nederlandse Politie Academie in Apeldoorn deelt de opvatting van Wiarda echter niet. Volgens hem be staat een toenemende vraag, ook in het bedrijfsleven, naar functie-spe cifieke opleidingen, zoals die op de politie-academie kunnen worden gevolgd. "De academie len moeten zeker blijven om politie- Zijn collega van de recherche school in Zupthen, mr. G.N.M. Blonk is het met Wiarda eens dat een maatschappelijke integratie van de politie belangrijk is, maar het is volgens hem de vraag of de politieopleidingen binnen het ge wone onderwijs moeten worden on dergebracht. "Het kan volgens mij problemen opleveren wanneer bin nen het hoger- of universitair onder wijs bepaalde methodieken gedo ceerd moeten gaan worden. Ik doel onder meer op opleidingen voor un dercover-acties". Volgens Blonk de scho- horen dergelijke methodieken ge- hun specifieke karakter niet hoogwaardige oplei- thuis binnen het gewone onderwijs. kunnen een becoep op de regeling blijven doen. Staatssecretaris Wallage beloofde de Kamer verder voorgenomen be zuiniging op de vormingscentra van in 1995 uiteindelijk 3,7 miljoen gul den nog eens te bekijken. Binnen enkele weken laat hij het parlement weten of hij mogelijkheden voor in trekking van zijn voorstel op dit punt ziet. BVD heeft dossiers honderdduizenden Nederlanders DEN HAAG (GPD) - De Binnen- landse Veiligheidsdienst heeft dos siers aangelegd van enkele hon derdduizenden Nederlanders. Twee derde van dit materiaal zal voor mei volgend jaar worden ver nietigd. Dat gebeurt in het kader van de privacy-wetgeving, zo vertel de BVD-directeur Docters van Leeuwaren gisteravond voor de KRO-tv. Het getal van enige honderddui zenden personendossiers die zijn aangelegd, laat zich volgens Doc ters van Leeuwen makkelijk verkla ren. "Er zijn alleen al zo'n 40.000 vertrouwensfuncties, daarbij gaat het vooral om ambtenaren die met vertrouwelijke informatie om gaan". Het is voor het eerst dat er een indicatie wordt gegeven over de hoeveelheid personendossiers bij de Binnenlandse Veiligheidsdienst. De BVD-directeur beschuldigde diverse Nederlandse bedrijven er van dat zij materialen aan Irak leve ren, waarmee in dat land zenuwgas gemaakt kan worden. Enkele tien- tellen bedrijven zouden daarvoor dag geen doorgang J NIJMEGEN - De bezetting van de educatieve faculteit van de Hogeschool Gelderland in Nijmegen is gistermid dag om vier uur opgeheven. De school werd 's morgens bezet, waardoor alle colleges voor één dag geen doe konden vinden. De bezetters beraden zich over verdere acties om te protesteren tegen het bezuinigingsbeleid. ANP) PvdA: pijnlijke maatregelen op eerlijke manier verdelen DEN HAAG (ANP) - Garanties voor koopkrachtbehoud zijn voor nie mand te geven. Als de koopkracht onder druk komt te staan, moeten pijnlijke maatregelen op een eerlij ke manier worden verdeeld over de diverse inkomensgroepen. Woord voerder Melkert van de PvdA er kende gisteren dat in dat geval ook de laagste inkomens niet gehepl ontzien kunnen worden. "Maar de PvdA vindt het onver antwoord dat CDA-fractieleider Brinkman onlangs de indruk heeft gewekt dat handhaving van de koopkracht voor sommige groepen De PvdA-woordvoerder ziet op voorhand ter discussie staat", al- Koks recente redevoering over dus Melkert bij de behandeling van ontwikkeling van de ecc de begroting van Financiën. Hij geen nieuwe feiten of cijfers vroeg minister Kok de verzekering gelijking met het betoog dat - n- ai in een duidelijke ommezwaai ten op- de zichte van het debat over de Miljoe nennota. Volgens de WD is er kost bare tijd verloren gegaan, omdat bij de algemene beschouwingen de fei- gelijkwaardige ontwikke- nister bij de Algemene Beschou- ten "allang" bekend Kok i ling van de koopkracht bij de tus- wingen. Ook toen is al gewaar- omgedraaid als een herfstblad, al- zal blijven staan. l het kabinet centraal schuwd kabinet heeft volgens Melkert wel Het dus de WD'er De Korte. CDA'er De Jong bestreed tijdens de bestuurlijke keus gemaakt r het debat dat zijn fractievoorzitter begin deze week in Raalte zou heb ben gezinspeeld op een achteruit gang van alleen de laagste inko mens. Het CDA wil mogelijk koop krachtverlies juist opvangen door gen is eerder te vroeg dan te laat a te sluiten bij het sombere "Golf- voerder Ybema pleitte er daarom gere olieprijs, rente, inflatie, lonen bij te stellen c maken naar de rest van de kabinets- ditaantekondi- periode. Wat de koopkracht betreft zou het kabinet volgens D66 vol de lastendruk, aldus aldus Melkert. Maar volgens de gendjaar een "rustig begin" moeten Pvd A-fractie is het beter voorbereid makenhandhaving in plaats van de te zijn op zwaar weer dan lichtzin- beloofde gemiddelde stijging nig af te wachten. Melkert raadde het kabinet echter aan voorzichtig te zijn met al te zwartgallige voor spellingen over de economie. "De sterke economie van de afgelopen periode is niet in haar geheel en in eens in drijfzand geraakt". De oppositie ziet in Koks rede wel verlaging De Jong. Een tweede punt dat voor de PvdA zwaar zal wegen bij de beoor deling van de tussenbalans zijn de uitgaven voor milieu en sociale ver nieuwing. "Sanering van de over heidsuitgaven dient hand in hand te gaan met investering. Het pakket kan niet zonder een groeiend inves teringsprogramma", aldus Melkert. i half procent. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) In de maand ten. Toen meldden zich 1765 men taal werd in de maand 2.272 keer vooral de stijging met 2368 meer dan de aanzienlijk meer asielzoekers dan afgelopen maand. In september de maand daarvoor. Het aantal ANp) ieek zich e Geen gerechtelijke stappen meer tegen privé-Idiniek Valkenhorst Olievlekken Van onze correspondent Angeli Poulssen VALKENBURG Borstvergrotin gen, vet wegzuigen, tumors onzicht- baar verwijderen of neuzen recht- •aker dat daar olievlekken zetten. Ieder zichzelf respecterend De Kustwacht heeft vanmorgen weer twee olievlekken ontdekt op de Noordzee, zo'n 25 kilometer uit de kust voor Zandvoort. Het ge beurt worden aangetroffen, maar niet zo vlak achter elkaar. In hetzelfde ge bied werden vrijdag, maandag en gisteren ook al olievlekken waarge nomen. De Kustwacht stelt een on derzoek in. Tot nu toe zijn geen schepen gesignaleerd die de olie il legaal hebben geloosd. Oliebestrij- dingsvaartuig Smal Agt is onder weg om de troep op te vrouwentijdschrift schrijft actualiteitenprogramma's worden eraan gewijd. Verzekeringen wor den overspoeld met aanvragen en de wachtlijsten in de ziekenhuizen groeien gestaag. De vraag naar plas tische chirurgie maakt een onge kende groei door. ringen vergoeden echter wel (een werkvreugde is verdubbeld, en dat gedeelte van) de bahandelingen. komt ook aan de patiënt ten goede", Sinds gisteren heeft de rechter aldus Boekhoff die getuige zijn bepaald dat er geen gerechtelijke riante onderkomen toch redelijk stappen meer tegen de kliniek zul- verdient aan dit gat in de markt. Het len worden ondernomen, omdat zij blUft echter zuur dat een dergelijk niet onder de wet voor ziekenhui- ,uxe behandeling voorbehouden zen valt. De patiënten die geope- blÜft aan de hogere inkomensklas- reerd zijn gaan dezelfde dag nog SPtnmiddels heeft ook de plastisch asielzoekers uit Roemenië (deze mer nog aan de 'top' van de rang lijst) is nog steeds dalende. Na de 721 Roemeense asielverzoeken in augustus waren dat er in september nog 302. Deze maand telde Justitie 'slechts' 185 Roemenen. Justitie voert de laatste maanden met name ten opzichte van hen een verscherpt toelatingsbeleid. In totaal hebben zich aan de Ne derlandse grenzen dit jaar nu 17.109 asielzoekers gemeld. Verwacht wordt dan ook dat het er over het dan 20.000 STERKE KLIMOP, groen of bontbladig, op dekoratief G95 draadfiguur. O Steekpartij In een woning in het centrum van Den Bosch heeft de politie gister morgen een 40-jarige man aange troffen die bij een steekpartij om het leven was gebracht. Een 38-jari- ge vrouw die in het huis was, is door de politi Wie het een én ander aan zijn of haar lijf wil laten vertimmeren in het Academisch Ziekenhuis Maast richt (AZM), moet rekenen op een wachttijd van zes a twaalf maanden. Rond de 250 mensen willen daar nog onder het mes van chirurg Ba- tel, die het allemaal in zijn eentje moet klaren. Operaties vinden aan de lopende band plaats en vaak is er te weinig tijd voor een rustig ge- als verdachte aangehou- sprek met de patiënt. Ook de nazorg wordt bij dergelijke grote aantallen patiënten steeds onpersoonlijker. Voormalig AZM-chirurg Boek- KOStgeld hoff hield het in 1988 daarom voor De Kamer heeft gisteren met in- gezien bij het Maastrichtse zieken- stemming gereageerd op het plan huis. Hij wilde meer tijd.hebben van staatssecretaris Kosto (justitie) voor het behandelen van patiënten, om werkende kinderen van 15 tot 17 die naast lichamelijke ook vaak so- jaar te verplichten kostgeld af te ciaal/psychische klachten hebben, dragen aan hun ouders. Nu kunnen Hij zette zijn eigen kliniek op en een werkende thuiswonende kinderen gedeelte van zijn staf is hem ge- nog wettelijk worden verplicht hun volgd. Deze privé-kliniek, Valken- gehele inkomen af te dragen. Hoe- horst in Valkenburg, is legaal, maar veel kostgeld wordt afgedragen, wordt door de ziekenfondsen niet laat Kosto in het midden. erkend. Veel particuliere verzeke- i iaai huis of naar een hotel. De ver- cujmre dere verpleging geschiedt daar. De u juridische strijd rond de particulire nrivp nraktiik klinieken lijkt hiermee gestreden te „g„riJ?hf zijn, zo meent dr. Boekhoff. Als volg hiervan kunnen nu de regulie^ re tarieven worden toegepast op behandelin- gen die in Valkenhorst plaats heb- het De Weverzieken- Heerlen, dr. Koopmann, een Maastricht opgericht. Daar worden vooral mensen die een cosmetische opera tie wensen in alle rust te woord ge- Staan zonder dat ze meteen in een persoonlijke ziekenhuissfeer te- htkomen. Hier kunnen ook men- uit het ziekenfonds terecht voor een eerste consult. "Het aanbod van cliëntele stijgt enorm. Ik vrees hele maal geen concurrentie van Val- In Boekhoffs privé-kliniek stroomt kenhorst. Op het gebied van plasti- jong Slobberbuik heinde sche chirurgie is er meer werk dan de doktoren aankunnen. Het is een soort trend aan het worden. Mensen vernemen steeds meer via de media dat het mogelijk is om iets te doen aan die scheve neus, dubbele D-cup of ontsierende littekens. Het taboe sfeertje oud inmiddels toe. De laatste tw den zijn er honderd nieuwe patiën ten naar Valkenburg gekomen om oren recht te laten zetten of slobber buiken te halveren. In de luxueuze kliniek wordt iedereen zorgzaam door mevrouw Boekhoff ontvangen met een kopje koffie. Tussen het ger vond witte marmer en zwarte design té er moest zijn met hoe dan alle gelegenheid voor een ge sprek. "Op deze manier wil ik graag met patiënten omgaan. Ik verdien nu een derde van mijn vroegere salaris en mijn vrouw heeft een aantal van haar hobby's moeten opgeven om hier te kunnen werken. Maar mijn meer voor hun eindexamen, een perfecte neus of grotere gehele jaar 1990 borsten. Dr. Boekhoff denkt niet zullen zijn. In 1988 kwamen dat plastische chirurgie hier zo ex- asielzoekers r treem zal worden doorgevoerd als jaar waren da in de Verenigde Staten. "Als een vrouw daar haar neus heeft laten m veranderen, vraagt ze op het volgen de feestje aan iedereen: "En wat vind je ervan?" De meeste van mijn klanten willen nog steeds liever door de achterdeur naar buiten als ze geopereerd zijn". Het nieuwste op het gebied van cosmetische chirurgie is liposuctie, waarbij er plaatselijk vet kan wor den weggezogen. Ook spuitbare collageen om ouderdomsrimpels weg te werken, is een tamelijk nieuw procédé. Hier gaat het echter om pure luxe, want het blijft hoog stens een halfjaar intact. Dan moet men weer terugkomen voor een nieuwe behandeling. Als een per manentje bij de kapper. voorschoten Leidseweg 518, óók voor de stripverhalen Plastische chirurgie is wel een stukje duurder dan de kapper. In de kliniek van Boekhoff is iemand 2500 gulden kwijt om een stel flapo- te pletten, voor een borstvergro- beetje vanaf. Vroe- ting het dubbele en een grote (ace- tevreden lift kost toch al gauw 8000 gulden. Reden temeer om nog eens kritisch in de spiegel te kijken en na te den ken of een grote persoonlijke uit straling niet alle kleine onvolko menheden doet vergeten. Want hoe wel we inmiddels hoogwaardige technieken beheersen, het blijft een operatie met alle nodige risico's van dien. tegenwoordig laat men afwij kingen het liefst zo snel mogelijk normaliseren", meent Koopmann. Achterdeur In Amerika gaan de ontwikkelin gen op dit gebied razendsnel. Mid delbare scholieren willen geen auto Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends; Dat willen we niet missen! Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een laarabonnement f 285.50 Naam Adres Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Alphens Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3