De Ku Klux Klan is nog altijd niet dood Churchill zelf aanstichter van Englandspiel Simonis slaat weg van verzoening in I REPORTAGE I DEN HAAG - Het dramatische 'Englandspiel' uit de Tweede We reldoorlog is een door de hoogste Britse legerleiding uitgedachte ope ratie geweest om de Duitsers te mis leiden over de werkelijke plaats van de invasie op de Europese west kust. Met deze stelling werpt de in Amerika wonende oud-Engeland vaarder Pieter Hans Hoets een zwa re steen in Nederlandse en Britse vijvers. Niemand minder dan Wins ton Churchill zelf was aan Engelse zijde de voornaamste verantwoor delijke voor het in Nederland, Bel gië en Frankrijk spelende verzets drama, dat steeds is omgeven met een waas van mysterie en dat hon derden levens heeft gekost. In zijn deze week verschijnende boek 'Englandspiel ontmaskerd: schijnstoot op Nederland en België 1942-1944' (uitgeverij Ad. Donker, Rotterdam) maakt hij aan de hand van tot dusver onbekende, in Was hington opgespoorde stukken dui delijk dat het Englandspiel een van de 36 misleidingsoperaties van de Britse geheime dienst is geweest. Sinister Het Englandspiel, een misleidings- spel via radiozenders, werd uitge dacht in de door Churchill in maart 1941 in het diepste geheim opge richte London Controlling Section. In de loop van de oorlog werden vanuit Engeland honderden gehei me agenten in bezet gebied per pa rachute neergelaten. Hun werk was levensgevaarlijk. Ze werden door de Duitsers niet als krijgsgevange nen behandeld, maar nadat ze hun geheimen hadden prijsgegeven meestal na vreselijke kwellingen gedood. Slechts enkelen overleef den de hel. Wat het Englandspiel zo sinister maakte, was dat de agenten bij hun nachtelijke landing werden opge wacht door de Duitsers, die op de hoogte waren van hun komst. Daar voor zijn sinds 1945 vijf mogelijke verklaringen bedacht: fouten van de Engelsen, misleiding van de vij and, verraad in Londen, een Russi sche samenzwering en een Neder lands-Engels complot, dat koste wat kost nooit zou mogen uitlek ken. De naoorlogse parlementaire enquêtecommissie, Britse onder zoekers en dr. Lou de Jong kozen voor de tweede mogelijkheid, maar dan misleiding door de Duitsers. Die hadden, zo dacht men, hun spel kunnen spelen dank zij betreurens waardige, maar moeilijk te verwij ten fouten in Londen. Ook Hoets denkt aan misleiding, maar dan door de Engelsen, die de parachutisten bewust zou hebben opgeofferd om de aandacht van Normandië af te leiden. Die moge lijkheid is tot nu toe steeds verwor pen, omdat de in de zomer van 1940 opgerichte Special Operations Exe cutive (SOE), die het Englandspiel uitvoerde, bestond uit amateurs. Amateurs die fouten maakten, waarvan de Duitsers dankbaar ge bruik zouden hebben gemaakt. Beroepsmensen Hoets rafelt dit verhaal op een knap pe manier uit elkaar. De centrale Englandspielfiguren aan Britse kant waren doorgewinterde be roepsmensen. De SOE was hele maal geen 'wilde' organisatie van welwillende amateurs; de supervi sie en uitvoering van de operatione le opdrachten aan de SOE gingen regelrecht uit van de Britse chefs van staven. Als geestelijke vaders van en ver antwoordelijken voor het Britse misleidingsspel beschouwt Hoets premier Winston Churchill, Archi bald Wavell, opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in Cairo en opsteller van een geheim memoran dum aan Churchill over misleiding en krijgslisten, Stewart Menzies, hoofd van de inlichtingendienst MI 6, en Colin Gubbins, directeur van SOE. Churchill, Wavell en Menzies waren in de Eerste Wereldoorlog betrokken bij operaties, waarbij Britse militairen bij duizenden wer den afgeslacht. De drie mannen wa ren het erover eens, dat in de nieu we oorlog niet meer zoveel Britse jongens mochten omkomen. Wavell had bovendien veel erva ring opgedaan bij misleidingsope raties tegen de Turken. Gubbins had een typische geheime dienst- achtergrond. Hij zette in 1918 een geheim netwerk tegen de bolsjewie ken in Rusland op. Hij was ook de grote man bij een huzarenstukje van de Britse geheime dienst in 1939 in Polen: de roof van een exemplaar van de Enigma, eer. Duitse codemachine. Daarmee wa ren de Engelsen tijdens de oorlog in staat, zonder dat de Duitsers ook maar iets in de gaten hadden, elk ge heim Duits codebericht te ontcijfe- De bedoeling van het England spiel was de Duitsers te laten den ken dat de komende invasie van de Europese kust niet in Normandië, maar nabij Calais zou plaatsvinden. De agenten werden in Nederland gedropt met de opdracht er een net van saboteurs op te zetten. Die zou den moeten fungeren als een strijd macht achter de linies, geallieerden na hun landing in Frans Vlaanderen zouden opruk ken naar het Roergebied. De mislei ding bleek inderdaad in juni 1944 te werken: dagenlang hebben de Duit sers gedacht dat de landing in Nor mandië niet de echte invasie was, maar een schijnmanoeuvre om de aandacht af te leiden van Calais. Dankbaar Pieter Hoets, in 1921 geboren in Den Haag, slaagde er in 1943 in naar Engeland te ontkomen, werkte bij het Bureau Inlichtingen en de Poli tie Buitendienst in Londen. Na de oorlog studeerde hij rechten in Lei den en de Verenigde Staten, werkte als jurist bij de KLM, het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Coca Cola Company in de VS. Hij is voor zitter van het Anne Frank Center. Zijn mede-Engelandvaarder Leen Pot heeft vorig jaar op een conferentie over de Engelse gehei me dienstoperaties in de oorlog ge zegd dat het Englandspiel veel weg heeft van een Griekse tragedie. Pie ter Hoets is het daarmee volledig eens. Sinds 1946 heeft hij intuïtief gevoeld dat er iets mis mee was. Hij zegt: "De Britse officierstop was zo geheim, dat het me niet gelukt is een foto van Stewart Menzies te pakken te krijgen. We hebben nog overwogen een witte pagina in het boek op te nemen en daaronder zijn naam te zetten". Hoets heeft overigens de indruk, dat de parlementaire enquêtecom missie, die in 1949 een groep Britse inlichtingenofficieren heeft onder vraagd, wel degelijk voelde dat er iets aan het Engelse verhaal ram melde. "Maar men kwam er niet doorheen. Bovendien was men dankbaar jegens Engeland en zat Nederland met zaken als Indië en de wederopbouw". Opgeofferd Bijna een halve eeuw later heeft hij duidelijk kunnen maken hoe de vork waarschijnlijk in de steel heeft gezeten. Erop terugziend zegt hij: "Ik heb er eigenlijk heel veel begrip voor dat de Engelsen het zo hebben gedaan". En op de vraag of het dan geen verraad is, wanneer men een groot aantal idealistische jonge mensen, die iets tegen de bezetters hun land wil doen, opleidt en rechtstreeks opzettelijk in de klau- de vijand stuurt, zegt hij: "In zekere zin natuurlijk wel. Je kunt het zo zien: het individu wordt opgeofferd aan de gemeenschap". Van nze correspondent Henk Dam WASHINGTON - Verkiezin gen worden in Amerika nogal eens gewonnen dank zij sterke, aansprekende re clamefilmpjes op de tv. Die moeten, volgens de wetten van de verkiezingspsycholo- gie, ideaal gesproken een be roep doen op latente angsten en zorgen bij de kiezers. Met die opvatting in het achter hoofd dat de oer-conserva- tieve senator Jesse Helms uit Noord-Carolina, wiens zetel bij de verkiezingen van dinsdag op het spel stond, de afgelopen weken een wel heel bedenkelijk filmpje liet uitzenden. Op Helms' reclamespot was te zien hoe twee (blanke) handen een prop maken van een afwijzing op een sollicitatie. "U had die baan no dig", klinkt dan een stem. "U had de beste kwalificaties. Maar de baan ging naar een lid van een etnische minderheid. Vanwege de regels rond positieve discriminatie. Is dat nu eerlijk?" Wat Helms met het filmpje deed, was inspelen op al dan niet bewust racisme bij de blanke meerderheid in zijn staat. Zijn boodschap was in feite: "Zwarten verdringen ons blanken. Wie voor mij stemt, stemt voor bescherming van onze groep". Racisme Het filmpje was extra dubieus om dat de tegenstander van Helms in de race om de Senaatszetel, de De mocratische architect Harvey Gantt, zwart is. Gantt verloor dins dag, en het is een interessante vraag in hoeverre hij het slachtoffer was van ouderwets racisme. Het is niet voor niets dat Helms' raciale boodschap het juist nu zo goed doet. Immers, het gaat slecht met de Amerikaanse economie. Er zijn staten, met name in het noord oosten van het land, waar werkloos heid voor het eerst sinds jaren weer een probleem begint te worden. En het is een veelvuldig beschre ven verschijnsel: racisme bloeit op in tijden van economische malaise. Als de spoeling dun wordt, wordt al gauw met afgunst en haat naar de leden van groepen met een andere huidskleur, andere herkomst of desnoods ander geloof gekeken. Betekent dat, dat Amerika's be ruchtste racistische groep, de Ku- Klux-Klan, nu weer enige kans van slagen heeft? Nu nog is de Klan niet meer dan een marginale groepering met een totaal aantal leden dat niet veel hoger is dan 5.000 tot 6.000. Demonstratie Als de Klan al eens in het nieuws komt, dan gaat het meestal om nogal koddige berichten. Zo was er eind vorige maand een demonstra tie van de Ku-Klux-Klan in Was hington, waaraan slechts enkele tientallen Klan-leden deelnamen. De demonstratie haalde niette min de internationale kranten, om dat dan 1200 mensen tegen de op tocht demonstreerden, en meer dan 3000 politiemensen waren opgeroe pen om alle eventualiteiten het hoofd te bieden. Maar er kwamen toch rellen van, die 14 gewonden 'opleverden. Recessie doet racisme in zuiden VS herleven Een vergelijkbaar verhaal een week later te melden uit Greensboro, in Noord Carolina, waar 34 demonstrerende leden van de Klan gewoon niet opvielen te midden van het formidabele aantal politiemensen en tegen-demon stranten om hen heen. Een kleine, beetje belachelijke club dus, die Ku Klux Klan? Wat in ieder geval een feit is, is dat de Klan lang niet meer de invloed heeft die hij vroeger had. De Klan, opgericht in 1865, had eens tienduizenden le den, waaronder zeer vooraanstaan- vooral de zuidelij ke Amerikaanse staten. De bestaansreden van de Klan was de onversneden haat die veel blanke Amerikanen, met name dus in het zuiden dat een burgeroorlog had geriskeerd om de slavernij niet hoeven af te schaffen, koesterden jegens hun gekleurde medemen- Klan-leden joegen de zwarten niet alleen angst aan met hun spookachtige kleding en hun bran dende kruisen, ze vermoordden hen ook als ze daartoe reden meenden te Senator Jesse Helms: ondanks (of dankzij) een dubieus recla mefilmpje ver sloeg hij dins dag zijn zwarte rivaal Harbey Gantt. (foto EPA) Maar na de succesvolle doorbraak van de burgerrechtenbeweging in de jaren '60 nam de invloed van de Klan af. Niettemin waren er ook in de jaren '70 en zelfs wel vroege jaren '80 voldoende Klan-leden te vinden die er geen been in zagen zwarten te pesten, aan te vallen en zelfs om te brengen. Dat laatste leidde tot de diepste val van de Klan. In 1981 vermoord den twee leden van de Ku-Klux- Klan in Mobile, Alabama, een zwar te jongeman, de 19-jarige Michael Donald. Zij hingen hem op aan een boom, en sneden zijn keel door. De daders waren gauw gevonden, en wegens moord veroordeeld. Maar toen stapte de moeder van Mi chael Donald naar de rechter, en spande ze een civiele procedure aan tegen de organisatie waartoe de moordenaars hadden behoord, de plaatselijke afdeling van de Ku Klux Klan. Ze kreeg een schadevergoeding van 7 miljoen dollar toegewezen, en dat betekende het financiële einde van de Klan in Alabama, die in één klap al haar bezittingen, inclusief het hoofdkwartier in de staat, kwijt raakte. Op dit proces volgden meer pro cessen waarbij zwarten die door Klan-leden waren lastig gevallen niet alleen de desbetreffende perso nen maar ook hun organisatie, de Ku Klux Klan, aansprakelijk stel den. Door al die aderlatingen raakte de Klan haar organisatorische en eco nomische basis kwijt, en dat was er de reden van dat de eens zo machti ge Ku Klux Klan zo snel tot een marginale organisatie verwerd. Neo-nazisten De Kraaienmars voor de Klan dus? Nee, zo ver is het ook weer niet. Juist de laatste maanden zijn er ge luiden die erop wijzen dat in ver schillende staten de Klan weer wat aanhang begint te krijgen. Het is geen toeval dat het gaat om die sta ten waar de recessie het ergste huis houdt, staten als Pennsylvania, Ohio en West-Virginia. Daar komt bij dat in een aantal ge vallen afdelingen van de Klan zijn gaan samenwerken met andere 'White Power'groepen, neo-nazis ten bijvoorbeeld, skinheads, som mige extreem-rechtse sekten. Bovendien is een aantal van de slimmere Klan-leden ondergronds gegaan. In Louisiana heeft de politi cus David Duke, die het dinsdag bij na tot de Senaat schopte, bijvoor beeld vrijwel zeker nog banden met de Ku-Klux-Klan. Hij zegt dat hij alleen maar heel vroeger een Klan-leider was, maar nog tot vorig jaar waren zijn tele foonnummer en dat van de Klan in Louisiana hetzelfde. Zijn naam heeft ook tot zeer recent gestaan on der publicaties in racistische blaad jes. Duke ontkent dat hij racist is, maar heeft wèl uit issues als positie ve discriminatie van minderheden - hij is daar uiteraard fel tegen - zijn politieke programma opgebouwd. Economie Wat nu te denken geeft, is dat Duke in Louisiana bij een aantal verkie zingen zeer fors onder de blanke kiezers heeft gescoord. Het zal niet verbazen dat ook Louisiana een staat is, die door de recessie hard ge troffen is. En daarom: de Klan is ernstig verzwakt, maar niet dood. Er is, ondanks alle vorderingen van de laatste decennia, nog altijd een sterk racistisch denkende groep mensen in Amerika te vinden. Voor hen blijft de Ku Klux Klan een thuisclub. Er is daarnaast - denk maar aan de tv-reclames van Jesse Helms - ook nog altijd sprake van veel latent, verborgen racisme. En naarmate het met de economie van het land slechter gaat, wint ook deze vorm van racisme aan aantrekkings kracht. CALCUTTA - Moeder Theresa zegent een kind, terwijl een broertje zijn eerbied toont door haar voeten aan te raken. Moeder Theresa woonde een misviering bij ter gelegenheid van het jubileum de Fatima parochie van de paters redemptoristen in Calcutta. Bij afsluiting van Willibrordjaar: ROME Kardinaal Simonis, de eerste man van de Rooms- Katholieke Kerk in Neder land, heeft de weg ingeslagen naar verzoening-door-dia loog. Dat is op te maken uit de preek die de kardinaal giste ren in Rome hield bij de af sluiting van het Willibrord jaar. Staande op het graf van de apos tel Paulus in de gigantische Basi liek St. Paulus-buiten-de-muren, deed Simonis opvallend milde uitspraken over de spanningen en conflicten in de Nederlandse kerkprovincie. Zo zei hij onder meer dat niet te snel de beschul digende vinger moet worden uit gestoken naar bepaalde personen of groepen. De spanningen zijn volgens Simonis eerder het ge volg van de maatschappelijke veranderingen in ons land, die ook de kerk niet onberoerd heb ben gelaten. De kardinaal sprak voor een ge hoor van ruim tweeduizend Ne derlanders die naar Rome zijn ge reisd om de Willibrord-festivitei- 'Relatie tussen Rome en joden weer hersteld' ROME (ANP) De problemen tussen het Vaticaan en de joodse gemeenschap zijn volgens mgr. Edward Cassidy overwonnen. "Wij kijken weer met vertrouwen naar de toekomst", aldus de Australische bisschop, die als op volger van kardinaal Willebrands verantwoordelijk is voor de reli gieuze betrekkingen met het joodse volk. In een vraaggesprek met het ANP verwees mgr. Cassidy, de vorige pauselijk nuntius in Ne derland, gisteren naar het feit dat begin september na drie jaar de dialoog tussen de RK Kerk en de joodse gemeenschap werd her vat. Cassidy noemde de bijeen komst in Praag "zeer positief'. In 1987 schortte de Joodse ge meenschap alle contacten met het Vaticaan op omdat de paus president Waldheim van Oosten rijk in audiëntie ontving. Laatst genoemde werd die in die tijd ver dacht van oorlogsmisdaden. De spanningen bereikten vorig jaar een hoogtepunt toen de RK Kerk de afspraken over verplaatsing van het Karmelietessenklooster in Auschwitz niet nakwam. ten bij te wonen. De 'apostel der Friezen', die 1300 jaar geleden het geloof naar de lage landen bracht, heeft afgelopen twaalf maanden bijzondere aandacht gekregen in zowel de RK Kerk als de beide grote protestantse kerken in ons land. Komende zondag vieren deze kerken voor het eerst geza menlijk een Willibrordzondag. Hoewel de bisschoppen zelf dit oecumenische tintje aan de Willi- brordherdenking hadden gege ven, liet de kardinaal de andere kerken gisteren volledig buiten beeld en bepaalde hij zich tot zijn eigen hopeloos verdeelde kerk provincie. Simonis gaf meteen aan het be gin van zijn preek al aan de pro blemen niet te willen versluieren. Hij zei dat verdeeldheid een nor maal verschijnsel is in de kerk, maar dat de spanningen in ons land "nogal ongeremd" aan het daglicht treden. Mensen zijn zelfstandiger gaan denken en laten de kerk minder gauw toe op allerlei maatschap pelijke terreinen. Simonis noem de het tekenend dat de PTT geen bijzondere postzegel voor de Wil- librordherdenking wilde uitge ven, wat vijftig jaar geleden wel gebeurde. Eenheid komt niet vanzelf tot stand, Zij ontstaat volgens Simo nis alleen "daar waar mensen zichzelf kunnen zijn en tegelijk van binnenuit bereid zijn reke ning te houden met de ander en open te staan voor de ander". De paus geldt daarbij als de garantie voor 'eenheid in verscheiden heid'. Simonis onderstreepte wel dat de bisschoppen bekleed zijn met leergezag als opvolgers van de apostelen en dat ze blijkens de in structies van het Tweede Vati caans Concilie door iedereen "als getuigen van de goddelijke en ka tholieke waarheid geerbiedigd moeten worden". Simonis sprak echter ook van het recht van le ken om hun mening kenbaar te maken in kerkelijke zaken en de plicht van bisschoppen om initia tieven, wensen en verlangens aandacht "in Christus te onder zoeken". Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens een audiëntie de hoop uitgesproken dat de herden king van Willibrord "krachtig bij draagt tot de nieuwe evangelisa tie en nieuwe bloei van het chris telijke leven" in Nederland. Ook Potgieter belijdt schuld aan apartheid RUSTENBURG (ANP) - Syno devoorzitter dr. P. Potgieter heeft namens de blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika (NG Kerk) schuld beleden voor de steun aan apartheid. Hij deed dat gisteren op de nationale kerkenconferentie in Rusten burg. Potgieter schaarde zich met zijn verklaring achter prof. Willie Jonker, die dinsdag al openlijk toegaf dat de NG Kerk schuldig is aan het apartheidssysteem. Volgens Potgieter ligt de- schuldbelijdenis geheel in de lijn van de besluiten die de synode van de NG Kerk twee weken gele den in Bloemfontein nam. Ook het herstel van het aangedane on recht, waartoe Tutu maandag bij de opening van de kerkenconfe rentie opriep, vloeit volgens Pot gieter voort uit die besluiten voort. Vooral de zwarte NG kerken hadden dinsdag de indruk dat de schuldbekentenis van Jonker op zich zelf stond en geen enkele sta tus had. Belijdenis. Ondanks lend ledental doen meer belijdenis in de Hervormde Kerk. In 1987 kregen de hervormde ge meenten er 6.439 belijdende le den bij, in 1988 6.789 en in 1989 7.054, meldt de Stichting Mecha nische Registratie en Administra tie (SMRA) van de Hervormde Kerk. Volgens een enquête van het KASKI, het kerkelijk insti tuut voor wetenschappelijk on derzoek, komt ongeveer eenvijf de van de hervormden 's zondags minstens een keer in de kerk. In kleinere gemeenten is het kerk bezoek hoger dan in grotere ge meenten. Gemeenten met tussen 5.000 en 10.000 leden kennen evenwel relatief hoge percenta ges voor het kerkbezoek, vooral in de provincies Overijssel en Gelderland. Beroepingswerk aangenomen naar Rockanje W. van Weelden Stedum. Gereformeerde Kerken: aangeno- op kand. Zwolle. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Nunspeet als zend.pred. te Ni geria C. Harinck Oostkapelle. Doopsgezinde Broederschap: be noemd tot pastoraal medewerker te Middelburg en Vlissingen mw. C.G elman Middelburg. SS Naarden-Bussum. Ncd. Protestantse Bond: benoemd tot voorganger te Varsseveld A.M.J. Meijer Delft.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2