fóimsteeg dealers OFFICIEEL ESSï DEALER In LEIDEN Seat Ibiza handzaam met pittige motor Saturn contra Japanse invasie DIOK ldaar voor topper Schakers strijdend naar Lyon Audi steekt 100-serie in nieuwe jas Quick Boys DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 e model van de Audi 100 komt binnenkort op de markt. Binnenkort volgt de uitgebreide presentatie van de nieuwe Audi 100. Het model, dat al sinds '68 op de markt is, heeft furore gemaakt in de stroomlijn-race. Met een behoorlij ke lengte van 492 cm en een forse kofferbak wist Audi toch een laag cW-getal te bereiken. Daarbij kwam een gladde afwerking en een specia le manier om de ruiten vlak tegen het koetswerk te geleiden. Dat wa ren oplossingen die als voorlopers De tijd is nu rijp om de gehele Au- di-familie in één stroomlijn te krij gen. De 80-90-Coupé en V8 zijn ge wilde 'gladde jongens'. Ranke koetswerken en een wat bedaagd aandoende degelijkheid kenmer ken de serie. Zowel privé, zakelijk of in de sport weet Audi behoorlijk te scoren. 100-serie heeft een veel meer op de achterruit geplaats te kofferbak dan voorheen. De glad de ronde stilering zorgt voor een cW-waarde van 0,29. De 5-cilinder krachtbronnen kennen we al van de huidige Audi 100-modellen, nieuw is een zuinige 4-cilinder motor in deze serie. Ook nieuw voor Audi is de introductie van een krachtige V6-motor. Seat heeft zich onder de vleugels Volkswagen een behoorlijke positie in een aantal landen van Eu ropa verworven. En gezien de sa menwerking met Porsche en ont werper Giugaro zal het imago nog danig worden opgevijzeld. Op de Parijse Autosalon was die trend al in de vorm van het toekomstmodel Proto C aanwezig. Deze studie is een uitwerking van de Proto T/TL die eind dit jaar als Seat Toledo wordt gelanceerd. Daarna is het de beurt aan de Mar- bella, die met de vergaarde kennis van de Proto C een nieuwe gedaante krijgt. Eer het zover is, onderwier pen we de Ibiza aan een handzame test. Op het eerste gezicht is de Ibiza een heel behoorlijk karretje om te zien. In de basis-uitvoering goed uitgerust - het enige dat je zeker in dit fietserslandje mist is een rech- terspiegel. Ons model 1.2 XLi van 19.795,- zou dat best standaard mogen hebben. Het voordeel van dit extra kijkglaasje komt vooral tot uiting met passagiers op de achter bank. Voor het overige is het zicht goed vanwege de smalle raamstij- len en het relatief grote glasopper vlak in en dergelijk kleine auto. Starten doet de Ibiza niet altijd even prompt als gewenst, soms ont staat de neiging om op zoek te gaan naar een verborgen choke-knop. Als de ruim vijftig kiloWatt tot hun maximale prestaties van 150 km/u zijn gekomen, dan zijn die startnuk- Seat heeft de kleine motor ken al gauw vergeten. Deze Seat blijkt behoorlijk rap op tempo te kunnen komen, al kost het enige moeite om vlot door te scha kelen. Blijf je in de buurt van 4000 tr/min, dan is het motorgeluid bijna een rustgevende ervaring. De 5-ver- snellingsbak is niet helemaal vrii het Bosch-injectiesysteem. van geluidjes, zo bleek o.m. bij het even iets langer vasthouden van de pook na het inschakelen. De werkruimte van dit 'zonnige eilandje' ziet er fris uit. Een aardig in de lengte opgebouwd dashboard met een over het algemeen goed be reikbaar en functionerend instru- ADVERTENTIE ALPHEN A/D RIJN 01720-21521 HILLEGOM 02522-29423 KATWIJK 01718-15141 LEIDERDORP 071-899212 LISSE 02521-19131 OEGSTGEEST 071-173414 VOORSCHOTEN 071-769307 Vanaf een blanco stuk papier is General Motors be gonnen met het project Saturn. De nieuwe divisie, de eerste na bijna 60 jaar, produceert nu auto's die het in prijs en kwaliteit moeten opnemen tegen de Japanse De twee eerste modellen zijn de Saturn Sedan en de Saturn Coupé. Van de sedan zijn er twee uitvoeringen: een Sports (85 pk) en een Touring (123 pk). De Coupé heeft dezelfde technische uitrusting als de touring en kost omgerekend in Amerika 23 mille. De eenvoudig ste Saturn, een auto van bijna 4,5 meter lengte, komt daar op 16 mille. Met die prijzen zit GM/Saturn duide lijk onder de Japanse concurrentie, die bovendien kleinere auto's afleveren. 'Spaceframe' is de nieuwe slogan die de komende eeuw bij General Motors gemeengoed gaat worden. Ontwikkeld door Reynolds Aluminium in Harder wijk, gaat deze grootste fabrikant ter wereld over op een geheel nieuwe autoproduktie. Op en aan het stalen raamwerk wordt alles gelijmd, geplakt of geschroefd en er komt nauwelijks meer een lasrobot aan te pas. Kleine groepjes zorgen gedurende 10 minuten voor een bepaald deel van de montage. Daarmee nemen de Amerikanen het Zweeds/Japanse principe over van de groepsgedachte in de fabriek. De produktie van de Sa- turn vindt plaats in het Amerikaanse Spring Hill en de verkoop is enkele weken geleden van start gegaan. De Saturns zijn het resultaat van koperswensen van Ame rikanen die zich exportmodellen aanschaften. Of en wanneer de auto's naar Europa komen is nog niet be kend. Saturn Sports Touring Sedan van General Motors. (foto GPD) mentarium. Kritiek geldt de draai- wieltjes voor de luchtroosters, die zijn te diep verzonken en gaan stroef. Verder ontbreekt een hoor baar signaal als het knipperlicht in geschakeld is. De zitruimte voor lange bestuur ders is zeker voldoende, de stoelen hebben voor sommigen mogelijk een iets te harde zitting. Verwar ming en ventilatie doen wat er van verwacht mag worden en het stuur met claxon-knop in het midden (prima!) is zacht bekleed. Korte wendingen maakt de auto zonder protesten, mogelijk vinden enkele rijders dat hij dan iets te veel over helt. Bagage kan er in een aanvaardba re hoeveelheid meegenomen wor^ den. Niet vier volwassen koffers, maar wel een partijtje weekendtas sen en een mooie plant voor het lo geeradres. De Ibiza als bestellertje gebruiken gaat ook, daarvoor moet de gehele bank opgeklapt worden. Met de nogal in de weg zittende gor dels is dit een lastig karweitje. Een goede vondst zijn de stalen lippen van de hoedenplank die in de ach terleuning steken; het ding blijft zo rammelvrij op zijn plaats. Benzine in een loodvrije samen stelling wordt na passage van het Bosch LU Jetronic injectiesysteem en de verbranding gereinigd via een katalysator met lambdasonde. Een koolstoffilter vangt ook de tank- dampen op. Het verbruik schom melt rond de 1:13. Niet in alles een uitblinker, blijkt de Ibiza een handzame auto. Met een pittige motor, door de wielbasis van bijna 2,5 meter een ruim zittend' interieur en gezien de prijs verkeert hij in een aantrekkelijke positie in vergelijking met de concurrentie. ADVERTENTIE Blokmakerstraat 4 Haarlemmerweg 49 Katwijk Leiden Tel. 01718-27811 Tel. 071-214011 DEN HAAG - In Den Haag heeft de Leidse rugbyclub DIOK ook tegen de plaatselijke HRC de on geslagen status weten te behou den. Het werd een aantrekkelijke wedstrijd, waarin de Leidenaren geen twijfel lieten bestaan over wie het meeste recht op de over winning had. Het werd uiteinde lijk een afgetekende 7-29 over winning. Na afgelopen zondag, toen DIOK slechts met veel moeite langs RCH uit Hilversum was ge komen, beseften de Leidenaren dat er wat dingen moesten gaan veranderen. De trainingsop komst, die de laatste weken niet bijster hoog was, moest beter worden en ook aan de wedstrijd mentaliteit kon nog wel wat ge- schaaft worden. Dit besef had de ploeg in ieder geval voldoende wakker geschud om er tegen HRC weer eens ouderwets tegen aan te gaan. De Leidenaren open den al snel de score met een try van Eric-Jan Berendsen, na een goede aktie van de Leidse voor- waartsen. Gottfried Bos bouwde met de conversie en een rake pe naltykick de score verder uit naar 9-0. De hele eerste helft hadden de Morschbewoners eigenlijk de meeste moeite met de man in het zwart, die keer op keer DIOK's akties met penalties bestrafte. Ondanks het feit dat enkele van deze beslissingen wel wat du bieus waren, liet DIOK zich hier door niet uit het veld slaan. De aanhoudende druk leverde nog voor rust twee tries op van Bert Wisse en Remco Roest, wat de ruststand op 0-19 bracht. Kort na rust verslapte de Leid se aanvalsdrift enigszins, wat de Hagenaars weer in de wedstrijd bracht. Het spel verplaatste zich korte tijd naar de andere kant van het veld, en leverde HRC een ver diende try op na een van de weini ge foutjes in de Leidse defensie. Kort daarna was het opnieuw raak, toen Ronald Berrevoets de stand met een rake penaltykick naar 7-19 tilde. Vanaf dat moment was het echter gedaan met de Haagse aanvalsdrift, en nam DIOK weer stevig het heft in han den. Met stevig voorwaartsenspel en goede diepe kicks van fly-half Mare Michelsen werd HRC ver op eigen helft teruggedreven. De, ondanks de kou, in grote getale toegestroomde toeschouwers be seften dat een Leidse score niet uit kon blij ven. Het was Bert Wis se die uiteindelijk kon profiteren van het agressieve oplopen van de driekwarten (7-25). De laatste tien minuten bleef DIOK door drukken zonder nog echt goede scoringskansen te crëeren. Diver se slordigheden waren hier debet aan. Alleen Mare Michelsen zette nog een keer goed door, en bracht daarmee de eindstand op 7-29. In deze vorm en met deze inzet lijkt DIOK klaar te zijn voor de ti tanenstrijd tegen Castricum over twee weken. NEW YORK - Met een be langwekkend positioneel gevecht in de twaalfde partij hebben wereldkampioen Gary Kasparov en uitdager Anatoly Karpov gisteravond het eerste gedeelte van hun match om de hoogste titel af gesloten. Na een serie span nende complicaties eindig de dit duel in remise, zodat de stand in evenwicht bleef: 6-6. Aan de partij ging een aantal ge ruchten vooraf. De spelers zouden een korte remise hebben afgespro ken om het in New York snel voor gezien te houden. "Onzin", meende Ron Henley, een van de secondan ten van de wereldkampioen. Lev Alburt, een Russische grootmeester die al jaren in New York woont en Kasparov van zeer nabij kent, was een andere mening toegedaan. „Kasparov zal er met de witte stuk ken alles aan doen om New York met een voorsprong te verlaten. Van vriendschap is nu eenmaal geen sprake en de heren zullen ze ker geen deal maken over welke partij dan oo"k!" De partij zelf maakte aan alle praatjes een eind. Kasparov ging scherp van start en Karpov bleek wederom niet van plan om het ge- vecht uit de weg te gaan. Uit de Spaanse opening ontstond een in gewikkeld middenspel, waarin de kansen verdeeld waren. Groot meester Ljubojevic, als altijd de smaakmaker van de perskamer, meende al spoedig dat wit gewon nen stond, maar volgens anderen was daar geen sprake van. Pas in het laatste kwartier kreeg Karpov het even moeilijk, maar ook in die fase toonde hij zich opgewassen te gen alle problemen. Kort voor de tijdcontrole stelde Kasparov remise voor en met het oog op de klok ging Karpov daarmee accoord. Van de vernietigingswoede van de wereld kampioen heeft Karpov zich weinig aangetrokken en zich in alle opzich ten een gelijkwaardig tegenstander getoond. Op 24 november wordt de strijd in het Franse Lyon voortgezet en dan zijn er nog twaalf partijen te spelen. Beide combattanten heb ben dan het recht om ten hoogste tweemaal uitstel te vragen. De ver wachting is dat de match rond de kerstdagen zal eindigen. Wit: G. Kasparov Zwartr A. Kar pov 12e matchpartij, New York 1990 Spaanse Partij 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 (Geen RuSsisch dus, maar een felle Spaanse Partij.) 3. Lb5 a6 4. La4 Pf6 5. 0-0 Le7 6. Tel b5 7. Lb3 d6 8. c3 0-0 9. h3 Pd710. d4Lf6U.a4 Lb7 12. Pa3!? (Kennelijk was Kaspa rov toch niet zo tevreden over 12. Le3, dat hij in de achtste partij toe paste. De paardmanoeuvre is be kend, maar heeft niet zo'n goede re putatie.) 12...exd4 13. cxd4 Pa5 (Verras send. Een oude analyse van Suetin gaat verder met 13...Te8! 14. Dd2 bxa4 15. Lxa4 Pb6 16. Lb3 a5 17. Pc4 Pxc4 18. Lxc4 Pb4 met goed spel voor zwart.) 14. La2( Het heeft geen zin om op pionwinst te spelen. Na 14. axb5 axb5 15. Pxb5? Pxb3 16. Txa8 Dxa8 17. Dxb3 Lxe4 18. Pxc7 Dc6! is wit in moeilijkheden.) 14...Ö4 15. Pc4 Pxc4 16. Lxc4 Te8 17. Db3 (Hij moet actief blijven spelen. 17. Dc2 d5 is goed voor zwart.) 17...Txe4 18.'Lx/7Kh8 19. Le3( Ook hier kan hij de b-pion beter met rust laten. Na 19. Dxb4 Txel+ 20. Pxel Tb8 21. Dd2 De7 22. Lh5 Lxd4! wint zwart de pion met voordeel terug.) 19...Te7 20. Ld5 c6 21. Le6 (Vooral niet 21. Dxb4? cxd5 22. Dxb7 Pb6 23. Dc6 Tc8 en de dame is gevan gen.) 21...Pf8 22. Lg4 a5 23. Tacl (Wit kan nog niet zoveel beginnen; 23. Pg5 faalt op 23...Lxg5 24. Lxg5 Txel+ met stukwinst.) 23...Pg6 24. Lh5 Tc8 25. Lg4 (Hij kon de g-pion verdub belen, maar wit wil zijn mooie loper kennelijk niet missen.) 25...TÖ8 26. Dc2 Tc7 27. Df.5 Pe7 (Karpov laat zich niet intimideren. 28. Dxa5 is foutief wegens 28...Pd5! en er is geen parade meer tegen 29...Ta8.) 28. Dd3 Pd5 29. Ld2 (Zwart staat goed, maar het is niet zo eenvoudig om een plan te ontwikkelen. Met zijn volgende zet brengt Karpov zijn meerderheid naar voren, maar daar na kan wit het spel openen en het initiatief nemen. 29...d5!? 30. Le6! (Door aanval op het paard voorkomt hij de wending 30...c4 31. Txc4 La6) 30...Pb6 31. dxc5 dxc5 32. Dxd8+ Txd8 33. Lf4 Te7 34. Pg5 (Hier was 34. Txc5 Pxa4 goed voor zwart. De dreiging 35. Pf7+ plaatst zwart voor een lastig probleem. 34 ...Ld5! (Verdediging via de röntgenstraal. 35. Pf7 Txf7! is gun stig voor zwart.) 35. Lxd5 Txd5 36. Txe7 Lxe7 37. Tel Kasparov stelde hier remise voor. Omdat 37...Td7 38. Ld6! of 37...Lf8 38. Te8 nog lastig is, kan zwart het best met 37...Pc8 voortzetten. Hij staat dan zeker niet slechter. Kar pov, die nog maar een minuut aan bedenktijd over had, accepteerde het remise-aanbod. Gehavend Lisse verliest van Telstar LEIDEN - FC Lisse heeft gister avond een oefenwedstrijd tegen eerstedivisionist Telstar met 1-4 verloren. De ruststand op sportpark Ter Specke was 0-2. De zaterdageer steklasser ging overigens geflat teerd onderuit. Bijna de gehele wedstrijd kon de ploeg van Wim Ei lander bogen op een overwicht. Tel star benuttte echter zijn kansen be ter. Voor de Lissenaren scoorde Leon Hoep tegen. De thuisploeg moest het laatste deel van het duel met tien man spe len, omdat de wissels waren opge bruikt. Rob Vermeulen, Charles Schipper en Gepie van Rooyen vie len geblesseerd uit. Bovendien raakte doelman Nico Groene weg gekwetst aan zijn enkel. Hij maakte wel noodgedwongen de negentig minuten vol. Naar aanleiding van het verslag/an nex misplaatst grapje over Quick Boys-Noord wijk van afgelopen maandag heb ik het volgende mede te delen. Eerst zou ik u willen vragen of uw verslaggevers ook medisch gekeurd worden. Waarom? Ik vrees name lijk dat uw verslaggever Rob van der Zanden 'ziende blind is en ho rende doof. Hij heeft namelijk in zijn artikelen zo'n vertekend beeld weergegeven van de derby Quick Boys-Noordwijk van afgelopen za terdag. Ik vraag mij ernstig af of hij wel aanwezig was bij déze wed strijd. Is het niet mogelijk dat hij er gens 'anders' heeft gezeten, letter lijk en figuurlijk? Bij voorbaat mijn excuses als blijkt dat Rob van der Zanden echt iets blijkt te mankeren op medisch gebied. Ik zou Rob van der Zanden op de man af willen vragen: Bent u een Quick Boys-hater? Omgekocht? Of door onduidelijke redenen pas wak ker geworden bij het derde doel punt van Quick Boys? U besteed heel veel aandacht aan het mooie doelpunt van Hans van der Plas. Het enige terechte punt uit uw arti kel was de benaming 'werelddoel- punt'. Als vrouw heb ik best enige ken nis van mannebenen. Als u schrijft dat Hans van der Plas 'zwabberbe nen' zou hebben, dan heeft u geen kennis van zaken. Is dit geen mis plaatste jaloezie van u? Zelf ben ik werkzaam in de gezondheidswereld en heb reeds talloze benen gezien. Als ik Hans van der Plas heette dan zou ik dit niet over mijn kant laten gaan! Trouwens, waar is het echte ver slag gebleven van de schitterende goals van Arie van Duyn en Fred Kanbier? Dit waren ook 'beauty's' uit het boekje, zoals Quick Boys er in de eerste helft wel tien had kun nen maken. Als ze goed kansen had den kunnen afmaken, want daar mankeert het nog wel eens aan. Waarom schreef u hier niet over? Quick Boys kan na de vele negatie ve publiciteit van de laatste weken heus wel opbouwende kritiek ge bruiken. 'Ere wie ere toekomt'. Heeft u hier wel eens van gehoord? Uitblinken de spelers zoals Fred Kanbier, Edwin Otte en Gert Aandewiel wor den in uw verslag onterecht in het vergeetboek gestopt. Zal ik u heel beknopt dan maar het enige echte verslag van deze wedstrijd geven? Een langzame start. Het publiek, zowel vriend als vijand, kon afgelopen zaterdag van wege de spanning en blijdschap moeilijk op de banken blijven zit ten. Het was een zinderende derby waarbij een moedig Noordwijk niet in zijn spel kwam en letterlijk en fi guurlijk bleef 'aanmodderen'. Quick Boys liet ons niet in de steek en gaf ons waar we lang op hebben moeten wachten. Poëtisch gezegd: 'Als een Poenix verrezen uit de as'. Het was oogstrelend voetbal, on danks de barre weersomstandighe den, met de mooiste combinatie's en kansen. Ondanks de gemaakte foutjes van Tom van der Niet en Kees Haasnoot. Dit had het enige eerlijke verslag moeten zijn van de wedstrijd. Rob van der Zanden, ik ken je niet per soonlijk. Ik hoop iet dat jij die ene man was die alsmaar bleef zitten op de spannendste momenten. Terwijl het publiek van spanning niet meer kon blijven zitten, bleef er namelijk steeds één man zitten. Dit zou een verklaring kunnen zijn van het slechte onvolledige verslag.. Mijn enige raad is dan: Laat je emotie's gaan en kijk wat er op het veld ge beurt!!! Tot slot zou ik mij nog even tot de redactie willen wenden. Hoe kan het nou dat zo'n goede krant zulke slechte verslaggevers in dienst heeft? Test u nooit vooraf uw ver slaggevers? Misschien een tip?.. Als u nog eens een echt verslag van een wedstrijd wilt hebben, dat sta ik ter uwer beschikking. Aldus naar waarheid geschreven. Niet zoals Dagobert Duck met dollarte kens in zijn ogen. Maar trouwe, eer lijke ogen van een Lassie hond, die niet alles over zijn kant laat gaan. Trudy Verdoes Nieuwe Duinweg 35 Katwijk

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20