Tb Vitesse beloont zijn eigen durf SpoORTV Wel winst, maar veel schade voor AC Milan Van Basten: "Het was geen opzet" Brutale Arnhemmers spelen Dundee United weg Internazionale heeft geen moeite met Aston Villa Montpellier is te sterk voor zwak Steaua DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 PAGINA 17 Rode kaart Van Basten BRUGGE De winst van AC Milan op Club Brugge (0-1) woog niet op tegen de schade die Marco van Basten de houder van de Europa Cup gisteravond toebracht. In een onbezonnen bui en op een moment, negen minuten voor tijd, dat de Milanese club al zeker was van plaatsing voor de derde ron de van het belangrijkste Europese bekertoernooi, kon de beste spits ter wereld z'n handen weer eens niet thuishouden. Een rode kaart was de terechte straf. Uit een misplaatst soort broeder liefde voor Frank Rijkaard, die even daarvoor was neergehaald door Pascal Plovie, plantte Van Basten de elleboog in het gezicht van de spijkerharde Belgische verdediger. Napoli redt het niet in Moskou DEN HAAG (ANP) - Napoli, De Ita liaanse titelhouder, heeft de laatste acht in het toernooi van de lands kampioenen niet gehaald. Het elftal van Maradona speelde in de sneeuw van Moskou opnieuw doelpuntloos gelijk tegen Spartak en verloor met strafschoppen. Met en zonder Diego Maradona heeft Napoli het gistermiddag in Moskou niet kunnen redden. De bij Italiaanse kampioensploeg De gisteravond beste speler van AC Milan zag meteen z'n stommiteit in, hing nog even de vermoorde on schuld uit, maar hij begreep net zo snel dat hij niet op clementie hoefde te rekenen bij de Schot Syme. Met het voorbeeld-Donadoni bij de hand, die in de vorige jaargang drie duels aan z'n broek kreeg om dat hij Deferm van KV Mechelen een vuistslag toediende, zal ook Van Basten rekening moeten hou den met een schorsing van drie wedstrijden. Dat kon er allemaal nog net bij na de brief van de UEFA die deze week bij hem in de bus plofte. De spits van Oranje zal tekst en uitleg moeten geven over de rel die zich meteen na afloop van Por- tugal-Nederland heeft afgespeeld in de catacomben van het stadion. Tand Twee dagen na die interland meld de het sportblad Zürich dat Van ken Basten de Portugees Veloso zou hebben geslagen, die daarbij een tand zou zijn kwijtgeraakt. Alvo- Van Basten in staat - hem ge- de positie van Van Basten er boven dien niet sterker op. Die betreurenswaardige inciden ten werpen een flinke smet op het blazoen van de aanvaller. Het zou wel eens de reactie kunnen zijn op z'n ongenoegen over de manier van spelen bij Oranje en AC Milan. In de voorbije week trok hij min of meer een parallel tussen de twee elftallen, die naar zijn idee beide een wed strijd domineren maar onvoldoen de klansen afdwingen. Als spitsspe- ler en indirect verantwoordelijk voor de produktie wordt Van Bas ten daar op de eerste plaats op aan gekeken. Dat weet hij en dat steekt hem. Ook gisteravond kwam hij ander maal niet tot scoren, maar speelde hij wel een uitstekende wedstrijd. In de spits van de aanval kreeg hij weliswaar bitter weinig ruimte van Plovie, zodra hij zich liet terugzak- het middenveld manifes teerde Van Basten zich als het ver deelstation bij uitstek. Op aangeven van hem kwam AC Milan meteen na be- de rust ook aan de winnende treffer, het doelpunt op de eerste ,T - - schuldiging te stellen dwarsliggende Argentijn heeft als vraagd zijn visie te geven en eventu- plaats de verdienste van Donadoni- invaller voor Zola bijna een uur ge- eel een verweerschrift in te dienen, vervanger Angelo Carbone. Van de mist, op Veel hoop mag bondscoach Rinus even buiten het strafschopgebied Michels echter niet koesteren^dat joeg de bij Bari weggeplukte mid- J~ denvelder de bal snoeihard in de het met plassen overdekte veld het Lenin-stadion. Van Basten in de komende EK-in- Maradona schoot in de na twee terlands tegen Griekenland en Mal- keer 0-0 en de eveneens doelpuntlo ze verlenging noodzakelijke serie strafschopen wel raak, maar door de misser van Baroni bij de derde Napolitaanse strafschop, ging Spar tak, dat doel trof door Sjalimov, Karpin, Tsjmarov, Koelkov en Mos- tovo, naar de kwartfinales. Onmiddellijk nadat Maradona, die een dag later en op eigen gele genheid naar Moskou was gevlo gen, in het veld was gekomen, was Napoli op enkele centimeters van de winst. Incocchiati trof echter de paal. In zijn kleine uur speeltijd kon ook Maradona het elftal, dat spits Careca wegens een blessure miste, geen gezicht geven. Zijn vrije trap pen echter waren perfect. Mauro miste nadat de Argentijn hem de bal op de schoen had gelegd, in het ex tra half uur dwong Maradona doel man Tsjertsjesov tot twee moeilijke reddingen na vrije trappen. Valeri Tsjmarov, topscorer in de Sovjetunie kreeg de beste kansen voor Spartak. Beide keren werd hij door overtredingen gestuit, het kostte doelman Galli en verdediger Mauro een gele kaart. Dynamo Dresden heeft in Malmö geluk gehad. Na een goed kwartier stuitte Vonderburg de doorgebro ken Hartmann onreglementair. Scheidsrechter Waddell zag de overtreding, die duidelijk buiten de lijnen plaats vond. binnen het straf schopgebied. Gütschow gebruikte het buitenkansje gretig, Diep in de tweede helft, toen Malmö alles of niets speelde en doelman Teuber van Dynamo uitgroeide tot de ster van de wedstrijd, kreeg ook Malmö zijn strafschop. Persson scoorde. Het bleef bij die gelijkmaker, ook in het extra half uur. Bij de strafschop- penserie was Teuber weer de op merkelijkste speler, door de eerste strafschop, van Persson, te stoppen. Franz Beckenbauer kan in Mar seille, na de slechte resultaten in de competitieduels van de laatste we ken, weer even rustig ademhalen. De Franse kampioensploeg revan cheerde zich zowel voor het compe titievoetbal als voor de nederlaag in Polen (2-3) tegen Lech Poznan. Olympique speelde perfect voetbal, ook vlak voor het doel. Voor rust hadden Papin en Vercruysse (twee keer) al voor een voorsprong van 3-0 gezorgd. De tegentreffer uit een strafschop van Jakolcewicz, een- kwartier na rust, remde Marseille even. De laatste tien minuten echter wéren weer volledig voor de Fran sen, die door Vercruysse, Tigana en Boli uitliepen tot 6-1. kruising. Het akkefietje Het doelpunt was de dikverdiende Brugge maakte beloning voor de kampioensploeg uit Milaan. AC Milan domineerde de eerste helft, liet de bal veelvuldig en goed rondgaan, maar schiep zich andermaal net iets te weinig sco ringskansen. Voor de rust hadden de Italianen welgeteld zeven sco- ringspogingen. Dat waren er altijd nog zes meer dan Club Brugge dat zich, net als veertien dagen geleden in San Siro, verschanste op de eigen helft. Pal na rust kreeg de Belgische BRUGGE (ANP) - Marco van Basten, enkele minuten voor het einde van de wedstrijd Club Brugge - AC Milan uit het veld gestuurd, zei een overtreding te hebben gemaakt zonder opzet. "Er kwam een diepe bal, ik liep iets achter mijn tegenstander, Plovie, ik probeerde voor hem te komen, daarbij heb ik hem geraakt. Het was beslist niet mijn bedoeling hem te slaan. Als ik een elleboogstoot had willen geven, zou ik dat wel op een an der moment hebben gedaan". Van Basten geloofde niet dat Plovie theatraal naar de grond was gegaan. "Hij zal best iets hebben gevoeld." Ook over de scheidsrechter, de Schot Syme, was Van Basten mild. "Hij moest in een fractie van een seconde beslissen, terwijl hij misschien ook niet heeft gezien hoe het precies ging". Van Basten zei geen problemen te verwachten met de UEFA, naar aanleiding van zijn gedrag na afloop van Portugal - Nederland. Hij zou in de catacomben ruzie hebben gemaakt met tegenstander Veloso. "De UEFA heeft mij schriftelijk om opheldering gevraagd. Ik heb een brief terug geschreven met mijn visie op de zaak. Ik kan me niet voorstellen dat ik daarvoor wordt geschorst". Van Basten zei niet wat hij de Eu ropese voetbalunie had geantwoord. Gullit nam het op voor zijn ploeggenoot. "Ik heb het incident niet gezien. Naar wat ik later heb opgevangen, vind ik de rode kaart nogal overdreven. Ik kan me echter best voorstellen dat Marco af en toe geïrriteerd raakt. Het is onvoorstelbaar wat hij tijdens zo'n wedstrijd allemaal moet kampioen terecht de rekening ge presenteerd. "Vanaf dat moment", erkende Van Basten naderhand, "werd de druk een stuk minder. Klopt, wij hebben ook vanavond niet op topni veau gespeeld. De snelheid en crea tiviteit bij ons is duidelijk minder dan vorig seizoen. Vergeet echter niet dat we drie jaar lang op de top pen van onze tenen hebben ge speeld. Dan is het niet zo onlogisch dat het wat minder gaat. Voor het zelfvertrouwen en de eenheid in de ploeg is het daarom goed dat we zo'n belangrijke wedstrijd als van avond toch weten te 1 Behelpen Een bittere tegenvaller voor AC Milan betekende het optreden van Ruud Gullit. Het heeft er zo langza merhand alle schijn van dat de aan voerder van Oranje nooit meer het niveau zal bereiken van voor zijn slepende knieblessure. Ook gister avond in het oergezellige stadion aan de Olympialaan was Gullit geen schim van weleer en was zijn in breng te verwaarlozen. Een kwar tier voor rust had hij AC Milan ook op voorsprong moeten brengen, maar voor open doel joeg hij de bal hoog in de tribunes. Dat wordt over twee weken voor Oranje behelpen geblazen zonder (vermoedelijk) Van Basten, Ronald Koeman, Rijkaard en met een aan voerder (Gullit), die ver weg is van zijn topniveau. Ondanks de bewe ring van Gullit zelf dat hij zich mo menteel beter voelt dan ooit. Daar bleek in Brugge weinig van. Aan hem dankte AC Milan de overwin ning in elk geval niet. Op die prijs mocht Marco van Basten wel aan spraak maken. "Het is altijd lullig als je goed speelt en je dan door zo'n kleinigheidje van het veld wordt ge stuurd". De Schotse rechtspreker daar terecht anders over. De straf- commissie van de Europese voet balunie waarschijnlijk DUNDEE (GPD) Het Nederlandse clubvoetbal is na gis teravond niet verder afgegleden. Na de eerdere uitschake ling van PSV, Roda JC en FC Twente in de diverse Europa Cup-toernooien bevond het pródukt zich op een hellend vlak. Vitesse voorkwam gisteren onder aanvoering van de excellerende Bart Latuheru dat de balans verder in neer waartse richting doorsloeg. De debutant toonde tegen het Schotse Dundee United aan meer te zijn dan een beginnend artiest en stelde na de 1-0 thuiszege nu via een klinkende 0-4 overwinning het verdere verblijf op het Europese podium veilig. "Niet alleen Vitesse heeft gewc Schotland lagen de laatste Nederlandse voetbal heeft vandaag overgebleven Europa Cup-verte- gezegevierd. Je ziet dat wanneer je genwoordiger is de derde plaats DEN HAAG (Reuter/SID/AFP) - In ternazionale heeft de enige Engelse club in het toernooi om de UEFA- beker uitgeschakeld. Voor 80.000 toeschouwers in stadion Guiseppe Meazza boog Inter de in Engeland opgelopen achterstand van 0-2 te gen Aston Villa om. De club van de Duitsers Klinsmann, Brehme en Matthaus won met 3-0. John blessure van Degryse meedoen bij Anderlecht, Cyprioten v; tot scoren. Anderlecht, dat op het ei land 1-1 speelde, won moeiteloos met 3-0. Verheyen scoorde al ha vijf minuten, waarna de club van De Mos de wedstrijd als verwacht con troleerde. Oliveira uit een straf schop en de Nederlander Rutjes zorgden voor de eindstand. Bologna, dat de uitwedstrijd te- dedging bleef gesloten, de aanval gen Hearts met 1-3 had verloren, initiatief neemt er best wat mogelijk Het betekent dat Nederland ook- van het Nederlandse voetbal in han- in het seizoen 1991/1992 weer met den, tegen wil en dank overigens, drie ploegen in het UEFA Cup-toer- Vooral de technische staf, met nooi is vertegenwoordigd. Roeme- hoofdtrainer Jacobs voorop, vrees de een al te grote mentale belasting. De discipelen van trainer Bert Ja cobs bleken de last echter te kun nen dragen. Voor het eerst dit sei zoen mocht Vitesse echt in het die pe en achteraf bleek die sprong al leszins mee te vallen. De geel-zwar- te brigade hield het hoofd in het du el, dat vanwege een stroomstoring een kwartier later begon, boven wa ter. Vitesse trakteerde het povere Dundee United op een flink pak Loen mocht door de slaag. Een uitslag van 4-0 is voor *doen bij Europese begrippen hoog. maar tegen de deze êroeP is tot deze dingen in Omonia Nicosia niet staat- Er zit voetbal in en ze durven 1-0, Fernando een kwartier v r tijd Inter, dat in de competitié matig presteert, speelde een van zijn beste wedstrijden liep op het slechte veld uitstekend. Spits Klinsmann scoorde reeds na zeven minuten. International Berti maakte na 62 minuten 2-0, Biachi zorgde er een kwartier voor tijd voor dat Inter niet behoefde te ver lengen. Een andere Duitser haalde alsnog de derde ronde dank zij de thuisoverwinning van 3-0. Een belangrijke rol was weggelegd voor de Hongaarse international Lajos Detari. Hij opende de score na 19 minuten. Bröndby, de club van trainer belang- Morten Olsen, schakelde na Ein- rijk in Rome, waar AS Roma op de tracht Frankfurt de Hongaarse ver- het tegenwoordiger Ferencvaros uit. Va- Christensen maakte een kwartier s in voor tijd de enige treffer. Thuis had eer- Bröndby met 3-0 gewonnen. De slechte grasmat Olympisch stadion met 2-1 van lencia won. De uitwedstrijd wï 1-1 geëindigd zodat Roma, dat eer der Benfica uitschakelde, naar de derde ronde mag. Het tweede Ro meinse doelpunt was van Rudi Vól ler. De andere treffers waren van de spelverdelers. Giannini zorgde voor Zalaegerszeg werd tot bij Latuheru. Debet De gedurfde opstelling van de Vi tesse-trainer was zeker debet aan het succes. De oefenmeester had te voren aangekondigd niet voor een loopgraven-taktiek te kiezen. "We zullen niet afwachten. Dat past niet bij ons", verkondigde hij vol bra voure. En dus liet hij drie aanvallers (Rick Hilgers. Hans van Arum en Bart Latuheru) opdraven. Verdedi ger Aijan Vermeulen werd het kind van de rekening en begon op de bank. Na rust maakte de linksback alsnog zijn opwachting. Hij verving de geblesseerde Sturing. In de tiende minuut was het resul taat er al en bleek eens temeer de aanval de beste verdediging te zijn. Van Arum kopte een hoge bal door DEN HAAG (ANP/AFP/Reuter) - Voormalige winnaars van de Euro pa Cup voor landskampioenen blij ken Montpellier goed te liggen. Eerst werd PSV, winnaar van de EC 1 in 1988, in de eerste ronde van het Europees toernooi voor bekerwin naars door de Franse middenmoter uitgeschakeld en opgescheept met een gat van twee miljoen gulden in de begroting, vervolgens werd Steaua Bukarest gisteren in de acht ste finales definitief uit het toernooi gekegeld. Montpellier had in de uitwedstrijd geen moeite met Steaua Bukarest. De Fransen overrompelden de Roe menen na de rust, 0-3. Het eens zo roemruchte Roemeense elftal was opnieuw geen schim meer van de ploeg die vier jaar geleden de hoogst gedoteerde Europese beker veroverde en een jaar later de finale bereikte. Na de politieke omwente ling van vorig jaar is een groot aan tal belangrijke spelers naar het wes ten vertrokken. In Frankrijk liep Steaua, koplo per in de Roemeense competitie, twee weken geleden al tegen een ne derlaag van 0-5 op. De treffers van Montpellier werden in Bukarest ge maakt door Colleter, Garande en Guerin. In totaal scoorde de Zuid- franse formatie, met de Nederlan der Wilbert Suvrijn, in Europees verband negen keer en behoefde geen enkele tegentreffer te i Sampdoria vergrootte de in de eerste wedstrijd verworven voor sprong van 1-0 tegen de Grieken met gemak. Branca was de beste speler in de ploeg van Vujadin Boskov. Hij scoorde twee keer. Lombardo opende de score voor Sampdoria. De tegentreffer voor de lijstaanvoerder in Griekenland kwam op naam van Drachopoulos. Aberdeen, de club van de Neder landers Gillhaus, Van de Ven en de geblesseerde doelman Snelders, werd verrassend uitgeschakeld door Legia Warschau. De Schotse bekerwinnaar verloor in Polen met 0-1. Het doelpunt werd vijf minutep voor het slotsignaal gemaakt door Iwanicki. 'Politie schoot met scherp zonder te waarschuwen' BERLIJN (SID) - Bij de ongere geldheden die zich zaterdag voorde den bij een voetbalwedstrijd in Leipzig, zou de politie zonder voor afgaande waarschuwing direct met scherp hebben geschoten. Dat be weren twee leden van de harde sup porterskern in een interview met Neues Deutschland. Twee dagen na het straatgevecht bij het station van de S-bahn in Leipzig-Leutzsch verklaarden oog getuigen al, dat de politie in paniek geraakte en met een overmaat aan geweld reageerde. Daarbij zou - nog voordat de 18-jarige Mike Polley de dood vond - een ander lid van de supportersgroep in het station-com plex zijn omgekomen. Een politie woordvoerder heeft dit ontkend. De geloofwaardigheid van de plaatse lijke politie is echter niet vergroot, nu bekend is geworden dat drie voetbalsupporters, die schotwon den opliepen, pas sinds dinsdag buiten levensgevaar zijn. De politie verklaarde al twee dagen eerder, dat de gewonden het zouden overleven. Voor de wedstrijden van aan staande zaterdag in Rostock en Ber lijn zijn uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen. In Rostock worden onder meer speciale eenhe den ingezet, die getraind zijn in ter- roristen-bestrij d ing. i links) heeft zojuist de eerste treffer gescoord e vanwege supportersrellen rige ronde tegen FC Antwerp zon der publiek gespeeld. Ook de televi sie en radio moesten buiten blijven. olgens binnen ging en verrassend uit haalde. Via het been van Dundee United libero Fred van der Hoorn plofte de bal met een merkwaardige curve in het doel, 0-1. Latuheru, die vandaag 25 jaar wordt, nam daar mee een voorschot op een verjaar dagsgeschenk. "Vanaf dat moment voelde ik dat het niet meer fout kon gaan", vertelde Jacobs. In de 37ste minuut zorgde dezelf de Latuheru voor slagroom op de Na de pauze ontwikkelde Dundee United, dat voor rust erg tegenviel, de door manager Jim McLean ont wikkelde storm. De ploeg speelde alles-of-niets. Het leverde 'The Ter rors' al snel een strafschop op, nadat Straal de opgekomen verdediger in de ogen van scheidsrechter Bernd Heynemann onderuit haalde. De Fin Paatelainen schoot de bal van elf meter echter over. Vitesse had het moeilijk en wankelde. Dekselse Maar wie anders dan de dekselse Latuheru zorgde in de 62ste minuut voor opluchting. Hij speelde op rechts eerst Malpas uit. waarna Van der Hoorn hem pootje lichtte. Uit de toegekende penalty bepaalde John van den Brom de stand op 0-3. Eijer verzilverde hierna nog een vrije trap. Een groot gedeelte van de ruim 10.000 toeschouwers had toen al lang zijn biezen gepakt en was mor rend vertrokken. En dat terwijl manager McLean had beloofd dat gisteravond op het sfeervolle Tan- nadice Park oude tijden zouden herleven. Vitesse zou net als Borus- sia Mönchengladbach (1981), AS Monaco (1982). AS Roma (1984) en Barcelona (1987) roemloos ten on der gaan. Dundee United bleek gis teravond echter aan kwaljteit en glans te hebben ingeboet. DONDERDAG 17.00-17.30 Sportnet: Exotische Sporten. 17.30-18.00 Sportnet: Sport uit Frankrijk. 18.00-18.30 BBC 2: Play Snooker: cur sus. 18.00-19.00 Sportnet: Speedway. 19.00-19.30 EURO: Motor Sporl News. 19.00-20,00 Sportnet: Argentiins voetbal. 19.30-20.00 EURO: Eurosportnews. 20.00-22.00 Sportnet: Autosport: Nascar Winston Cup. 20.00-22.30 EURO Open Indoor tennis kampioenschappen van Londen. 22.00-00.00 Sportnet: Spaans voetbal: Barcelona-Burgos en Real Madrid-Espa- nol. 22.15-22.30 Ned 3: Studio Sport Journaal. 22.30-00.00 EURO: Voetbal 23.00-23.55 RTL V: Match Barend en Van Dorp. 23.35-00.20 Did 2: Sport extra; zwemmen (Duitse kampioenschappen). 00.00-00.30 EURO: Eurosportnews. 00.00-02.00 Sportnet: American Football. 00.30-01.30 EURO Paardesport: spring concours in Birmingham. 01.30-04.00 EURO: Open Indoor tennis kampioenschappen van Londen. VRIJDAG 08.00-09.00 Sportnet: Bowlen: British Open. uit Frankrijk. 10.00-10.30 EURO: Motor Sport News. 10.30-11.30 EURO: Golf: vanuit Spanje. 10.45-11.00 Sportnet: Sport uit Spanje. 11.00-13.00 Sportnet: Pro Boksen. 11.30-12.30 EURO Regal Masters Snooker vanuit Schotland. 12.30-13.00 EURO Vlotraces. 13.00-13.30 EURO: Eurobics. 13.00-15.00 Sportnet: Autosport: Nascar Winston Cup. 13.30-19.30 EURO: Open Indoor tennis kampioenschappen van Londen. 15.00-17.00 Sportnet: NHL IJshockey.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17