Zoeterwoude in actie tegen TGV 'Groene golf op Rijksstraatweg' Voorschoten blijft open jongerenwerk subsidiëren Nieuwe winkels in hartje Zoeterwoude Leiderdorp dit jaar geen 9Bullerijk Pi Onderzoek naar betere dosering verkeer door Wassenaar PAGINA 16 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 VOORSCHOTEN - In Voor schoten wil een raadsmeerder- heid van CDA, VVD en Groen Links het open jeugd- en jonge renwerk voorlopig twee jaar blijven subsidiëren. PvdA en D66 stemden gisteravond in de raadscommissie welzijn tegen het collegevoorstel om het werk financieel te steunen. De commissie besprak het eindrap port van het projectbureau dat een proef met het open jeugd- en jonge renwerk begeleidt. Dat gebeurde onder grote publieke belangstel ling. Een van de circa 25 aanwezige jongeren verklaarde dat deze vorm van jongerenwerk in Voorschoten een kans moet krijgen. Volgens het projectbureau is vier jaar subsidie het minimum maar, B en W wilden niet verder gaan dan twee jaar. In die jaren gunnen ze het open jeugd- en jongerenwerk 90.000 gulden en zou er een beroepskracht voor 32 uur per week kunnen ko men. CDA en WD voelden gister avond echter niets voor die 32 uur en dachten eerder aan 20 uur. S. Harlaar (Groen Links) achtte 32 uur het minimum, maar had wat twij fels over de manier waarop het pro jectbureau het jongerenwerk heeft opgezet. Hij had liever gezien dat men met grootschaliger activiteiten was begonnen. Geen enkele partij wilde de wens van college en projectbureau inwil ligen om een betaalde bestuursme- dewerker aan te stellen. Hoewel L. de Groot van het projectbureau zich kon voorstellen dat betaling een precedent kan scheppen noemde hij het een noodoplossing om kwali teit en voortgang binnen het be stuur te garanderen. Het jongeren werk kan geen volwassenen vinden die bereid zijn om de functie vrijwil lig te vervullen, zei hij. Rest Door het schrappen van dergelijke wensen zou het jongerenwerk met minder dan 90.000 gulden per jaar toe kunnen en blijft er meer over van de 134.500 gulden die de ge meente sinds het afbranden van jongerencentrum De Lindehoeve jaarlijks voor het open jeugd- en jongerenwerk apart heeft gezet. De partijen deden daar gisteren echter voorzichtig over. Opvallend was dat maar liefst drie leden van de commissie ooit deel hebben uitgemaakt van het be stuur van de vroegere Lindehoeve. Toch hadden de drie, H. Van Gogh (VVD), S. Harlaar (Groen Links) en R.C.J. Kalfsbeek (PvdA), een ver schillende kijk op de gang van za ken. Vooral de opstelling van PvdA- woordvoerder Kalfsbeek was ver rassend. De combinatie PvdA/PPR was voor de raadsverkiezingen een vurig pleitbezorger van het open jeugd- en jongerenwerk. De PvdA en D66 vinden de animo voor de meeste activiteiten echter onvol doende en willen alleen doorgaan met de meest succesvolle activitei ten. Kalfsbeek stelde voor om de 'suc cesnummers', zoals disco's en enke le cursussen, te laten organiseren door de buurthuizen. Y.J. Molen kamp (D66) stelde voor om een deel van het geld dat nu wordt gereser veerd voor het open jongerenwerk over te hevelen naar de buurthui zen, zodat ze activiteiten voor deze groep kunnen uitbouwen. PvdA-wethouder M.J. Breunesse maakte korte metten met dit idee. Ze benadukte dat de buurthuizen in een kwetsbare positie verkeren door het tijdelijk gemis aan be roepskrachten, die veel activiteiten voor jongeren voor hun rekening namen: "Het runnen van het buurt huis zelf kost de vrijwilligers al ge noeg energie". Het bestuur zou er geen belang bij hebben wanneer jongeren uit alle delen van Voorschoten naar het buurthuis komen om een cursus te volgen. WD-raadslid Van Gogh wist dat de 'kantklossers en klaver jassers' niet op groepjes drukke jon geren zitten te wachten. Ook de woordvoerder van het projectbu reau keerde zich tegen het idee om alles bij de buurthuizen onder te brengen. Kalfsbeek vond dat hij slechts oude argumenten had ge hoord en bleef bij zijn standpunt. Hoewel CDA, WD en Groen Links ook niet enthousiast waren, reageerden ze een stuk positiever. "Ik zie een stijgende lijn, ook al is-ie dun", verwees Van Gogh naar het aantal vrijwilligers en de animo voor de activiteiten. G.E.L. Cremers (CDA) noemde het aantal vrijwilli gers niet overdreven groot, "maar het is een begin". Over het collegevoorstel om de tijdelijke bouwkeet van het jonge renwerk naast het gemeentehuis na 1 januari voorlopig te handhaven werd niets gezegd. ZOETERWOUDE-RIJN- DIJK - Bewoners van Zoe- terwoude-Rijndijk zijn deze week in actie gekomen te gen de aanleg van de spoor baan voor een hoge-snel- heidstrein langs de rijksweg A4. Gisteravond presenteer de de actiegroep-in-wording zich tijdens een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Deze commissie besloot een pro testbrief te sturen aan het ministerie van verkeer en waterstaat. "Die TGV gaat over een dijk van elf meter hoogte, ongeveer door onze voortuin", zegt bewoner R.A. den Hartog uit de Beukenlaan in Zoeter- woude-Rijndijk. R. Bos, woonach tig in de nabije Vleugelnootlaan, vult aan: "De trein maakt 70 decibel lawaai, terwijl 55 de norm is. De eer ste 300 meter vermindert het ge luidsniveau niet en daar zitten wij dus midden in". De buurtbewoners verwijten de gemeente onjuiste en onvoldoende voorlichting. "Toen wij twee jaar' geleden vroegen wat het bestem mingsplan voorschrijft voor de grond tussen de huizen en de rijks weg, vertelde de gemeente dat het perceel was verpacht aan een boer omdat de bestemming agrarisch was. Tot het jaar 2000 zouden wij ons geen zorgen hoeven maken", zegt buurtbewoner E. Bloem. "Nu zegt de wethouder ineens dat er al lang geruchten waren over een TGV", vult buurtbewoner Bos aan. "Waarom heeft de gemeente niet eerlijk gezegd dat er een kans be stond dat er iets zou komen? Ik vind datje hier kunt spreken van een ge meentelijke dwaling". Niet laks Wethouder R.L.G. Hogenelst ont kende gisteravond in de vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening dat de ge meente laks zou zijn geweest. "Wij zijn zelf heel slecht geïnformeerd. Toen wij in de vakantiemaanden hoorden dat de planvoorbereiding plotseling was versneld, moesten we zelf informatie verzamelen". De gemeentelijke informatie aan de be volking was via de wekelijkse ru briek in een huis-aan-huis blad goed geregeld, verklaarde de wet houder. "Want daar staan ook de agenda's van openbare vergaderin gen in". Een ander verwijt van de actie groep-in-wording is dat te weinig aandacht wordt besteed aan hun woonwijk in de brief waarin Zoeter- woude bij de minister van verkeer en waterstaat tegen de aanleg van de TGV protesteert. Het college ba seert zijn verweer tegen de spoorlijn voornamelijk op de aantasting van het 'Groene Hart'. "Wij komen er met twee regeltjes in de brief wel erg bekaaid af', meent Den Hertog. "Mijn woonge not wordt ondergeschikt gemaakt aan dat van een paar kieviten. Daar om zijn wij feller tegen een spoorlijn yoor onze deur, dan tegen een- door" het Groene Hart". Hogenelst ont kende gisteravond dat dat het geval zou zijn, maar voegde daar wel aan toe dat hij 'dacht dat het argument om het groen niet aan te tastén, pro vinciaal en nationaal zwaarder weegt dan het belang van een klein groepje burgers'. Toch werd, onder druk van Pro gressief Zoeterwoude en WD, be sloten de brief aan te passen. De mi nister van verkeer en waterstaat WASSENAAR - Om het verkeer door Wassenaar zo goéd móge lijk te spreiden en het openbaar vervoer beter te laten doorstro men, worden de mogelijkheden van een elektronisch doseersys- teem op een rijtje gezet. Het sys teem moet er bij de grenzen van de bebouwde kom voor zorgen dat niet te veel automobilisten tegelijk binnen komen. Binnen de gemeentegrenzen staat de Twee gewonden en auto in brand bij botsing Leiderdorp LEIDERDORP - Bij een aanrijding op de Leiderdorpse Engelendaal is gistermiddag om half drie een auto in brand gevlogen en raakten twee mensen gewond. De aanrijding werd veroorzaakt door een 34-jarige Leiderdorper. Hij reed met zijn auto tegen een auto die voor het rode ver keerslicht wachtte bij de Gal laslaan, in de richting van Leiden. Deze auto schoof tegen een motor en de motor raakte de voorste van de rij, een auto. De passagiere van de motorrijder en de bestuurder van de aanrijdende auto zijn met on bekend letsel overgebracht naar het Leidse AZL. De auto van de laatste moest door de brandweer worden geblust. wordt nadrukkelijk geconfronteerd met het belang van de buurtbewo- Te duur Buurtbewoner J.C.D. Thiermann hoopt dat het miljardenverslinden- de plan te duur wordt, nu de rijks overheid sterk moet bezuinigen. Bovendien meent hij dat een tijdbe sparing van een half uur tussen Bel gië en Amsterdam geen miljarden investering rechtvaardigt. Behalve verlies van woongenot vrezen de bewoners ook waardever mindering van hun huizen. Vanaf het moment dat een wijziging van het bestemmingsplan wordt voor bereid zijn de woningen 'onver koopbaar'. Dat geldt nog sterker als de werkzaamheden zijn begonnen en de spoordijk wordt aangelegd. De nieuwe actiegroep ziet de toe komst vrij somber in. "Wij moeten doorstroming voorop en wordt gedacht aan een 'groene golf óp de Rijksstraatweg. Volgens gemeentevoorlichter W. Is- sendonck moet het onderzoek dit jaar worden afgerond en is het de bedoeling in 1992 te gaan werken met het systeem. Zijn gemeente hoopt dat het doseersysteem ruimte schept voor het openbaar vervoer en een constante snelheid van 70 ki lometer per uur op de Rijksstraat weg. Nu gelden op die doorgaande weg verschillende snelheden en zorgen verkeerslichten voor op stoppingen. Voor een aparte busbaan op die weg voelt de gemeente pas wanneer de omstreden rijksweg 11-west er ligt. Deze rijksweg moet, dwars door Voorschoten en Leiden heen, de rijksweg A44 (Den Haag-Amster dam) verbinden met de A4 (Rotter dam-Amsterdam). Overigens staan er al doserende verkeerslichten op de Van Zuylen van Nijeveltstraat, de weg naar strand en Katwijkseweg. Bij Rozen- weg (bij Leiden) en Papeweg (bij Voorschoten), twee andere toegan gen tot de gemeente, ontbreken ze echter. Busbaan Wassenaar heeft om het onderzoek gevraagd. Rijkswaterstaat, de Rijksverkeersinspectie, de gemeen te Den Haag, de provincie en de NZH werken mee. Het openbaar met alles wat wij gaan ondernemen ervan uitgaan dat het ding er komt. Komt het er niet, dan heb je geluk", vindt Den Hartog. "Ik denk dat het een prestige-object is in verband met het ene Europa. Daarom zal het Rijk wel doorzetten", denkt me vrouw Bloem. Omdat de groep pas een dag be staat is de structuur nog onduide lijk. De initiatiefnemers gaan waar schijnlijk binnenkort een vereni ging oprichten om hun actviteiten te coördineren. Voornemens zijn er genoeg. "Eerst moeten wij de lokale bestuurders op de hoogte houden en ervoor zorgen dat zij ons tijdig in lichten over nieuwe ontwikkelin gen", zegt Den Hartog. 'Verder gaan we een brief schrijven aan de minis ter en gaan we de fracties in de Tweede Kamer benaderen. En na tuurlijk kan ook de provincie een brief van ons verwachten". vervoerbedrijf klaagt al jaren dat de doorstroming op de Rijksstraatweg te wensen overlaat. Het liefst wil de NZH een aparte busbaan, maar de gemeente voelt daar voorlopig niets LEIDERDORP - Op de 11de van de 11de wordt Leiderdorp niet omge doopt in het Bullerijk, zoals de afge lopen twaalf jaar wel gebeurde. De al jaren zieltogende carnavalsvere niging de Rijnschuimers is er niet in geslaagd een samenwerkingsver band aan te gaan met de Stichting Festiviteiten Leiderdorp. Stichtingsvoorzitter Ch. Bos heeft in een brief laten weten dat de activiteiten van de carnavalsvereni ging niet aansluiten bij de doelstel lingen van zijn stichting. "Het zou er op neerkomenm dat wij de carna valsvereniging zouden overnemen, maar daar voelen wij niets voor. Wel willen wij gezamenlijke acties orga- Mevrouw B. Spaargaren, voorzit ter van de Rijnschuimers, is erg ver baasd door het nieuws. Zij heeft de brief nog niet ontvangen en wist niet beter dan dat er op 20 novem ber opnieuw overleg is: "Deze be slissing is heel vervelend. Ik wil nu niet op de zaken vooruitlopen. Er zijn nog twee verenigingen in Lei derdorp waarmee we zouden kun nen samenwerken. Maar de nieuwe start moet goed zijn, we kunnen niet blijven sukkelen". Voor het opheffen van de carna valsvereniging voelt de voorzitter niets en het prinsenbal op 17 no vember gaat gewoon door. Toch voelt Spaargaren wel iets voor een jaartje rust: "Dan kunnen we ons beraden op de toekomst". Burgers mijden publieksrondes in Voorschoten VOORSCHOTEN - Voorschotense burgers maken tot nu toe weinig ge bruik van de publieksronde bij commissievergaderingen van de ge meenteraad. Ze kunnen tijdens het eerste half uur van een vergadering opmerkingen maken over onder werpen die op de agenda staan of die tot het werkterrein van de com missie behoren. De gemeente is na de zomerva kantie met de publieksronde be gonnen. Het was de bedoeling om burgers meer bij de gemeentelijke politiek te betrekken en ze meer in spraakmogelijkheden te bieden. Belangstellenden moeten zich van tevoren aanmelden bij de secre taris van de commissie en zeggen welk onderwerp zij aan de orde wil len stellen. Als er meer sprekers zijn kan de spreektijd worden beperkt tot vijf minuten, maar dat was tot nu toe niet nodig. Het fenomeen is enkele keren in de gemeentelijke rubriek in een huis-aan-huis blad aangekondigd, maar toch blijft de belangstelling mager. Vandaar dat deze week een herhaalde oproep in de gemeente rubriek staat. Voor het eind van dit jaar wil de voorlichter M. van Brug gen met het college om de tafel zit ten om de publieksronde te eva lueren. Dijkman) Een busbaan op de bestaande rij banen zou het autoverkeer frustre ren, een busbaan naast de weg zou ten koste gaan van bomen en het vrijliggende fietspad aan de dorps kant. kinderen: 'Princess Bride', 18.30 uur; voor jongeren: 'Innerspace', 20.30 uur in buurtcen trum De Ridder, Concertweg. Katwijk Muziekschool ter nagedachtinis van 100 ste sterfdag van Cesar Franck, aanvang 20.00 uur in de Triumfatorkerk. een gek om de hoek', van Dubbel en Dwars met o.a. Jack Spijker man, aanvang 20.15 uur in de Leid se Schouwburg. voorstelling: 'Mozart' door Stu dio Peer, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp klaverjassen bij de Sfeerjassers. aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. klaverjassen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw Beukenschans. Noordwijk vergadering commissie ABZ, aanvang 20.00 uur in het gemeen- Voorschoten commissie OW, aanvang 20.15 uur in het Ambachts- en Baljuw- VRIJDAG 9 NOVEMBER Alphen 1 Stichting Homosexu- aliteit Alphen, vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marijkelaan. Leiden zwemmarathon Leidse Red- dings Brigade, start om 20.30 uur in zwembad De Zijl. concert .door Els de Dulk-Key (alt/mezzosopraan), Marianne ten Voorde (harp) en Marlen Koen (pia no), aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O. cabaretprogramma: 'Dubbel en Dwars', met o.a. Jack Spijkerman, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Tiga', door Stich ting Dansproducties, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cle veringaplaats. Leiderdorp prijsklaverjassen in de kantine van de IJsbaan, Mauritssingel, aan vang 20.00 uur. volksdansinstuif Sjelter, mmv kest Casnic en folkloristische dai groep Praznik, aanvang 20.00 u Oegstgeest inzamelingsactie voor de stich ting 'Hart voor Haiti', van 10.00 tot 17.00 uur in de PABO, Hazebos- laan. Oude Wetering klucht in drie bedrijven: 'Maak dat je tante wijs', door Toneelvere niging St. Theodulfus, Alkeburcht, zaal open om 19.30 uur. ZATERDAG 10 NOVEMBER Alphen wandeltocht over 25 of 40 km, uitgezet door Wandelkring Leiden, start vanaf 9.00 uur bij St. Jozef zaal, Paradijslaan. paddenstoelenexcursie rondom sportpark De Bijlen, olv natuurgid- sen van het IVN, vertrek om 10.00 uur vanaf parkeerterrein bowling centrum Sportlaan. Hazerswoude/RIjndijk kindervoorstelling (6 tot 12 jaar)- terug' door Pop- 'Narrendance' met The Sjelter Squeezers, vanaf 14.00 uur in de Christelijke Mavo De Dwarswete- optreden Van Speijk-ensem- Voorlopig voor twee jaar DIAMANTEN HUWELIJK VOORSCHOTEN VOOR SCHOTEN - De Voorscho tense econoom B.J.M. Am- merlaan (92) en zijn zijn 85- jarige echtge note vierden gisteren hun 60-jarig huwe lijk in hun ser viceflat aan de Voorscho tense Ros- sinidreef Het echtpaar woont pas sinds 1,5 jaar in de 'Parel aan de Vliet'. Daarvoor heb ben zij onder meer twintig jaar in België gewoond. Man en vrouw zijn beiden nog re delijk gezond. Na zijn studie werkte Am- merlaan een aantal jaren bij Philips en verdiende ver volgens zijn brood als zelf standig advi seur. Het echt paar heeft gis termiddag met de vier kinderen een bescheiden feestje ge vierd. Ook burgemeester P. Cannegie- ter bracht een bezoek. (foto - sa- wfjr tiMl :n 11-ü nT f) 'V Bewoners Rijndijk bundelen la-achten, gemeente schrijft minister Een kijkje in de nieuwe Dorpssstraat vanuit de Dr. Kortmannstraat. Op de achtergrond staat de hervormde kerk, links is een deel van het nieuw te bouwen Winkelcomplex te Zien. (tekening W. van der Salm) Gat Dorpsstraat gevuld ZOETERWOUDE - Het gat aan de Dorpsstraat in Zoeterwoude wordt .gevuld. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening presenteerde wethouder R. Hogenelst gisteravond het be bouwingsplan waarover de ge meente overeenstemming heeft be reikt met een projectontwikkelaar. Aan de Dorpsstraat komen twee winkels en aan de daar achtergele gen Dr. Bouwdijkstraat drie. Boven alle panden is ruimte die voor op slag of als woon- of kantoorruimte kan worden gebruikt. Aan beide zij den van het middenterrein zijn vijf parkeerplaatsen voorzien en aan de Dr. Bouwdijkstraat nog eens negen. Om de binding met het Dorps plein te versterken komen de ingan gen van de winkels aan het Smede rijpad. Dit pad loopt van de Dorps straat naar de Dr. Bouwdijkstraat, achter de bestaande bebouwing langs. De gevels van de nieuwe pan den staan haaks op het Dorpsplein. De doorkijk vanaf de Dr. Kort mannstraat in de richting van de hervormde kerk is daarmee weidser geworden dan bij de enige maanden geleden gesloopte bebouwing het geval was. De Zoeterwoudse winkeliers wil len graag weten wie zich in de nieu we winkels gaan vestigen, omdat zij bang zijn voor extra concurrentie. Wethouder Hogenelst zei daar niets over te kunnen zeggen, omdat dat een zaak is van de projectontwikke laar en zijn nieuwe huurders. Wel zou de afspraak zijn gemaakt dat 'doorstromers' uit het dorp voor rang krijgen. De Zoeterwoudse politieke partij en toonden zich gisteravond tevre den met de plannen. Onenigheid bestaat nog over de parkeerplaat sen op het Dorpsplein. Woordvoer der W.T.M. Ooijendijk van Progres sief Zoeterwoude wil de vijf plaat sen daar niet hebben, terwijl CDA- raadslid G.F.M. van der Hulst ze juist wil behouden. Er is in ieder ge val geen geld om het Dorpsplein op nieuw in te richten, besloot wethou der Hogenelst de discussie. Gemeentevoorlichter W. lssendonck: ..'Ruimte scheppen'.. (foto wi

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16