Ernstige vervuiling water Bollenstreek Overheid moet wat doen om gijzelaars Irak op te vangen Burgemeesters zijn niet gerust op bevoegdheden nieuwe politiebaas Afvalverwerldngsinstallatie niet bij bebouwde omgeving Vervolgonderzoek noodzakelijk Zuid-Holland niet betrokken bij illegale export chemisch afval DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 REGIO PAGINA 15 Leidse wethouder boos over kritiek landelijke politici op sociale diensten LEIDEN De Leidse wethou der De la Mar is boos over de kritiek van landelijke politici als Kok, Wöltgens, beiden PvdA, en de CDA'er Brinkman over de naar hun mening lakse houding van sociale diensten. Er zou strenger moeten wor den opgetreden tegen werklo zen die niet bereid zijn aange boden werk te aanvaarden. "De WD in de Tweede Kamer heeft ook al eens gezegd dat we harder moeten optreden tegen werklozen. Voor alle duidelijkheid: wij leggen sancties op", aldus De la Mar. De wethouder verweet het Rijk niets te doen. "Wij krij gen geld uit banenpools voor 64 arbeidsplaatsen. Met 7000 werklozen schieten we daar mee lekker op. Het doet me denken aan een Chinees spreekwoord dat door Bud- dingh' vrij werd vertaald: De zon gaat op, de zon gaat onder. En langzaam telt de boer zijn kloten". Minister De Vries heeft zich de kritiek van de politici wèl aangetrokken en gaat de touwtjes wat strakker aan trekken. Gemeenten die zich niet aan de afspraken over het sanctiebeleid sociale zeker heid houden, krijgen daartoe een aanwijzing van het Rijk. Gemeenten en bedrijfsvereni gingen moeten niet meer al leen bij het verlenen van een uitkering controleren of die terecht wordt gegeven, en eventuele sancties moeten op leggen, maar ook nadien als de uitkering al loopt. Leidse hoogleraar psychotraumatologie Van der Ploeg roepende in de woestijn Van onze redacteur Wim Wegman LEIDEN - Het leek alsof hij sprak met een ver vooruitziende blik, maar het was puur toeval. Enkele weken voordat de Golfcrisis uit brak riep de Leidse hoogleraar psychotraumatologie prof.dr. H.M. van der Ploeg op om oor logsslachtoffers en gijzelaars zo snel mogelijk deskundige hulp te bieden. Op die manier kunnen li chamelijke en psychische klach ten bij veel van de slachtoffers aanzienlijk worden verminderd en soms zelfs worden voorko- Het was geen toeval dat hij zijn pleidooi in september, tijdens een congres in Noordwijkerhout, met kracht herhaalde. De vele Neder landers die in Irak en Kuwayt worden gegijzeld zijn er bij ge baat als ze onmiddellijk worden geholpen wanneer ze vrijkomen. Dat kan echter alleen als de over heid nu al de hulpverlening op poten zet, bepleitte hij toen. Van der Ploeg bleef een roepen de in de woestijn. Daarom volgde deze week zijn derde oproep, na dat hem was gebleken dat er nog altijd niets is georganiseerd. "Weliswaar heeft het ministerie van WVC nu twee GGD-psycho- logen vrijgemaakt, maar dat is niet voldoende. Die kunnen het werk nooit aan. De overheid moet meer actie ondernemen en als ze dat niet doet zou ik dat verdomd jammer vinden. Zo'n snelle hulp verlening kost wat geld, ik geef het toe, maar het levert uiteinde lijk ook besparingen op. Als men sen in de problemen komen, gaan ze vaak pas naar een psycholoog Van der Ploeg: "Hulpverleners moeten onmiddellijk met de slachtoffers gaan praten en duidelijk maken dat ze een beroep op hen kunnen doen. Ze moeten hun diensten aanbieden wanneer de mensen dat willen, zonder hun diensten op te dringen". uoto Loek /uyderduin) toe als ze helemaal vastzitten. Op dat moment kost het veel moeite, en dus geld, om de moeilijkheden weer onder controle te krijgen. Het belangrijkste blijft dat met een snelle hulp veel leed kan wor den voorkomen". Verschillende onderzoeken waar aan hij heeft meegewerkt, hebben dit volgens de Leidse hoogleraar duidelijk gemaakt. "We hebben onder meer naar twee groepen mensen gekeken die in de jaren '70 bij treinkapingen zijn gegij zeld. De ene groep, die onmiddel lijk werd bijgestaan door deskun digen, bleek later veel minder ernstige geestelijke en lichamelij ke klachten te hebben dan de groep die geen hulp kreeg". Hoe groot de verschillen precies zijn. is volgens Van der Ploeg moeilijk te zeggen. "Het gaat om zo'n grote verscheidenheid aan problemen. die kan ik onmogelijk in een paar cijfers samenvatten". Overigens heeft het rijk al eens een begeleidingscommissie voor onder meer ex-gijzelaars in het le ven geroepen. Dat gebeurde na dat in jaren '70 slachtoffers van verschillende gijzelingsdrama's hun nood hadden geklaagd. "Voor die tijd werd vaak gedacht dat mensen zelf wel hulp zouden zoeken wanneer ze in de proble men kwamen. Dat bleken ze dus niet te doen. Ze proberen heel lang, vaak te lang, hun moeilijk heden zelf op te lossen. Ik kom er wel uit, het is zo erg nog niet, den ken ze vaak. Pas als ze helemaal zijn vastgelopen, als ze geen enke le oplossing meer zien, stappen ze naar een hulpverlener. En soms ook weten mensen eenvoudig niet waar ze deskundige hulp kunnen vinden". De deskundigen moeten daar om naar de slachtoffers toe. "Wat ik voor ogen heb is een vorm van hulpverlening waarbij mensen op een actieve, maar toch vriendelij ke manier worden benaderd. Hulpverleners moeten onmiddel lijk met de slachtoffers gaan pra ten en duidelijk maken dat ze een beroep op hen kunnen doen. Ze moeten hun diensten aanbieden wanneer de mensen dat willen, maar hun diensten niet opdrin gen". De begeleidingscommissie die destijds is ingesteld, had goed werk kunnen verrichten, ware het niet dat de club vorig jaar tij dens een bezuinigingsronde is opgeheven. "Ze moet maar weer terugkomen. Het rijk kan later, als ze niet meer nodig mocht zijn, altijd nog besluiten om haar weer te schrappen". Brochure Van der Ploeg heeft deze week na een bezoek aan de Verenigde Sta ten een brochure meegenomen van de NOVA. een Amerikaanse organisatie voor hulp aan ge weldsslachtoffers. De hoogleraar heeft het stuk direct doorge stuurd naar de ministeries van WVC en Defensie en naar Volker Stevin en Boskalis, bedrijven die ruim honderd werknemers in Irak hebben. De brochure bevat een groot aantal tips voor familie leden en vrienden van de gijze laars in Irak. "Omdat ik maar aanneem dat Amerikanen niet bijzonder ver schillen van Nederlanders, denk ik dat de overheid hier haar voor deel ermee kan doen. Het is toch niet zo veel moeite om de brochu re te vertalen en onder familiele den te verspreiden?" Op de vraag waaruit de tips be staan, antwoordt Van der Ploeg: "Het lijkt me niet zo zinvol om er een paar uit te pikken. De hele brochure is belangrijk. Laten we daarom maar hopen dat ze hier snel verkrijgbaar is". Of Van der Ploeg verdere stap pen onderneemt als acties van het rijk uitblijven, kan hij nog niet zeggen. "Het ligt er een beetje aan hoe erg het daar nu precies is. En dat weet ik eerlijk gezegd niet. Aan de andere kant: ik heb mijn punt nu wel duidelijk gemaakt. Als men er niets mee wil doen. is dat heel jammer. Ik kan niet blij ven drammen". Direct contact met eigen politiekorps komt in de knel LEIDEN/REGIO De reorganisa tie van de politie en het benoemen van de burgemeester van de groot ste stad tot regionaal korpsbeheer der, leidt met name bij de kleinere gemeenten tot bezorgdheid. In de regio Leiden-Bollenstreek-Alphen- Gouda wordt de Leidse burgemees ter C. Goekoop de grote baas van de politie. De burgemeesters van de plattelandsgemeenten in deze regio vrezen dat de directe contacten die er nu tussen bestuurders en politie zijn, worden doorkruist. Goekoop en burgemeester M. Paats van Al phen aan den Rijn hebben daaren tegen het volste vertrouwen in de goede afloop. Geregeld overleg staat hier borg voor. In verband met de reorganisatie van de politie waarbij na samenvoe ging van gemeente- en rijkspolitie Volgens de Leidse burgemeester Goekoop maakt het niet veel uit wat er in de wet staat. "We regelen het hier op lokaal i 25 politieregio's moeten ontstaan, moet de politiewet worden gewij zigd. De ministers van binnenland se zaken en justitie hebben een inte- rimwet gemaakt waarin staat dat de burgemeester van de grootste ge meente korpsbeheerder wordt. De Raad van State, die een advies over de interimwet moet uitbrengen, heeft hier grote moeite mee. Onder meer het toedelen van 'macht' over de burgemeesters van de kleinere gemeenten aan de superburge meester stuit op bezwaren. CDA en PvdA hebben nu ook kenbaar gemaakt bezwaren te heb ben tegen de interimwet. Beide par tijen zijn bang dat de korpsbeheer der besluiten op lokaal niveau, zo wel van financiële aard als op het di rect uitvoerend terrein, zou kunnen terugdraaien. Maandag zullen de twee regeringspartijen tijdens de behandeling van de politiebegro ting een wijzigingsvoorstel voor het wetsvoorstel indienen. Te veel macht Burgemeester P.J. Verhoef van de gemeente Ter Aar heeft ook proble men met het toekennen van al te veel bevoegdheden aan de super burgemeester. Nu overlegt Verhoef geregeld met de korpschef van de politie en zijn de lijnen, zoals hij het uitdrukt, kort en direct. "Als er iets is, weet je dat je op elkaar kunt ver trouwen en elkaar desnoods uit bed kunt bellen". Problemen op lokaal niveau worden direct aangepakt en het is voor de burgemeester nog maar de vraag of dergelijke lokale acties wel mogelijk blijven. Verhoef tekent nadrukkelijk aan in principe niet tegen de schaalver groting te zijn. De bezwaren van het CDA en de PvdA onderschrijft hij evenwel. "Voor juichen is het ech ter nog te vroeg. Hun alternatief is nog niet bekend". Ook burgemeester J.J. Spros van Boskoop plaatst grote kanttekenin gen bij het aanstellen van een super burgemeester. "Ik ben verantwoor ding aan de gemeenteraad ver schuldigd voor wat betreft het poli tiebeleid. Zij kunnen mij er op aan spreken en dat is goed. Zo blijven de lijnen kort. Het is de vraag hoe die verantwoordelijkheid ligt na de reorganisatie". Evenals zijn Ter Aarse collega be nadrukt Spros dat er in een kleine gemeente direct kan worden inge speeld op lokale gebeurtenissen. "Als er opeens veel fietsen worden gestolen, gaan we om de tafel zitten en zetten een actie op touw". Bereidheid Burgemeester M. Paats van Alphen aan den Rijn heeft het volste ver trouwen in de goede afloop. "De be reidheid tot overleg is er. Bij elke re geling gaat het erom wie de mensen zijn die erachter zitten. Dat zit hier wel goed". Paats baseert zijn vertrouwen ook op de onlangs door de ministers doorgevoerde wijziging van de inte rimwet. Eerst gaf de wet de super burgemeester de bevoegdheid de collega-burgemeesters in noodsitu aties iets op leggen. In de nieuwe wet wordt diezelfde superburge meester evenwel verplicht eerst te kaardesnoods overleggen met zijn collegae en de Sten van de ^.^^eigenhandig uitstip. normale lokale politietaken worden de zaakjes goed geregeld. De super burgemeester gaat echt niet bepa len wat er op lokaal terrein gebeurt. Er komt een regionale club waarin we alles doorlopend goed bespre ken". De kritische kanttekeningen van het CDA en de PvdA juicht Paats toe, hoewel hij hun zorgen niet deelt, "het alert op ageerd". Platform Goekoop DEN HAAG/REGIO Het grondwater in de Bollenstreek voldoet niet aan de EG-richtlij- nen voor drinkwater. In monsters uit dit gebied zijn vijf schadelijke stoffen aangetroffen die boven de maximumnorm voor drinkwater uitkomen en die dieper in de grond zitten dan aanvankelijk was aangenomen. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne (RIVM) die het onderzoek in Zuid-Holland heeft gedaan, vindt een diepgravender onderzoek noodzakelijk. De huidige regeling Burgemeester Verhoef ir: "De lijnen zijn nu kort en di- weet je dat je el- bed kunt bellen". scherming van het grondwater schiet volgens de RIVM te kort. "Gelet op de kwetsbaarheid van de Zuidhollandse waterwingebieden - met name die in de duinen - gaat deze regeling niet ver genoeg", zo staat in het rapport. Op dit ogenblik worden bepaalde stoffen wel toege staan, terwijl de RIVM vindt dat be strijdingsmiddelen gewoon niet in waterwingebieden mogen worden gebruikt. De stoffen die zijn aangetroffen in grondmonsters zijn vooral reststof- en van bestrijdingsmiddelen die door bollenbedrijven worden ge bruikt. Het meest aangetroffen is de stof dichloorpropaan, afkomstig de be- verder in het grondwater verspreidt De stof ETU, een omzettingspro- dukt van schimmelbestrijdings middelen, wordt alleen in de Bol lenstreek gevonden. ETU komt in Hillegom voor in concentraties die variëren van 0,2 tot 14,7 microgram. Verontrustend hierbij is de diepte van negen meter waarop deze stof wordt gevonden. Ook in Voorhout (0,7) en Noordwijk (7,2) werd door het RIVM in grotere hoeveelheden en op grotere diepte ETU aangetrof fen. Verrassend Verrassend was het aantreffen a pelen van het beleid' Er moet haast worden gemaakt met de interimwet zodat iedereen microgram per liter, terwijl weet waar hij aan toe is, vindt Goe- drinkwater slechts 0,1 microgram is koop. Niet dat het veel uitmaakt wat toegestaan. Deze stof is behalve in er in die wet staat: "We regelen het Hillegom ook in Noordwijk aange- hier op lokaal niveau". troffen. Onbekend is hoe dit zich Celstraf voor vechtende Hillegommers HILLEGOM/HAARLEM De jongeren rechtbank in Haarlem heeft giste- trokken en ren drie Hillegommers veroordeeld gen. Eén v tot gevangenisstraf naar aanleiding wusteloos, van een vechtpartij eind september geslagen e in hun woonplaats. Bij clie vecht- hij ernstige verwondingen zelf wel voor. We partij raakten vier mensen gewond, bestuurlijk plat- Het drietal, 19, 20 en 21 jaar oud, LEIDEN/ROTTERDAM - De nieuwe afvalverwerkingsinstallatie die de provincie Zuid-Holland tijde lijk in gebruik wil nemen tot de nieuwe vuilverbrandingsoven in Leidschendam gereed is, komt waarschijnlijk op een industrieter rein in Rotterdam of Dordrecht en niet in Leiden of Rijpwetering. Vol gens projectmedewerker van het Provinciaal Afvalverwijderingsbe- drijf Proav, W.J. Kramer, is de kans groot dat de installatie voor het scheiden van nat en droog huisvuil op een terrein komt ver van de be bouwde omgeving. De Proav heeft vier locaties op het oog. Dat zijn de industrieterrei nen bij de AVR en aan de Elbeweg in Rotterdam, de Krabbepolder in Dordrecht, een nog lege vlakte, en een nog onbekende plaats in Leiden of omgeving. Kramer: "De polder of industrieterreinen zijn het meest geschikt voor zo'n installatie. Vol gens de voorschriften moet die op enige afstand van de bebouwde om geving worden neergezet. Het ter rein van de oude vuilverbranding aan de G. Metzustraat in Leiden lijkt ons daarom minder geschikt. Maar de Gevulei komt wellicht nog met alternatieven". Eind volgende week beslist de Proav definitief welke van de vier locaties de voorkeur krijgt. In een nog in te dienen startnota voor een milieu-effect-rapportage (mer) wordt die voorkeur vastgelegd plus nog twee mogelijke alternatieven. De Gemeenschappelijke Vuilver werking Leiden (Gevulei) is nog naarstig op zoek naar een locatie in Leiden en omgeving. A. van Gorsel: "We zijn nog in overleg met alle ne gen gemeenten van de Gevulei. Vol gende week hoop ik iets meer te we ten. Een bijkomend probleem is dat we ook een plek zoeken voor een composteringsinstallatie voor het groente-, fruit- en tuinafval". Oven De tijdelijke scheidingsinstallatie moet de periode overbruggen tot de nieuwe afvalverbranding aan het Prins Clausplein in Leidschendam klaar is. Dat is naar verwachting in 1997. De gemeente Leidschendam moet nog haar goedkeuring hech ten aan het plan voor de nieuwe ver brandingsoven. Op 22 november spreken raadsleden zich hierover uit in een gecombineerde commis sievergadering ruimtelijke orde ning en milieu. Daarna volgt een raadsvergadering waarin een defi nitief standpunt wordt ingenomen. Pas daarna wordt een procedure gestart voor een wijziging van het bestemmingsplan, wat nog maan den kan gaan duren. Volgens milieu-wethouder L.A.M. van Ewijk van Leidschendam is de 'be stuurlijke blokkade' tegen de vuil verbranding nu opgeheven. Die blokkade hield in dat Leidschen dam niet over de vuilverbranding wilde praten, als niet eerst het Rijk en beslissing had genomen over de Verlengde Landscheidingsweg. Leiden wuift even- de bezwaren weg. "De lokale bevoegdheden blijven dezelfde, daar zorgen richten hier form op waarbinnen we dergelijke heeft sinds 29 september vast geze- zaken bespreken. Aan de bevoegd- ten. heden van de burgemeesters wordt De vechtpartij ontstond toen niet getornd. De superburgemees- twee Hillegommers van 20 en 21 ter beheert het korps en dat is wat jaar na het passeren van een groepje het grondontsmettingsmiddel de stof chloorallylalcohol (CAAL) "in Noordwijk. Tot nu toe werd deze stof nog nergens in Nederland aan getroffen. Bovendien werd tot nu toe aangenomen dat deze stof niet in het grondwater kon voorkomen omdat het zich in de ondergrond snel omzet in andere stoffen. Van daar dat het RIVM ook op dit punt aandringt op een vervolgonder zoek. Behalve in de bloembollengebie- de fiets werden ge- den is het onderzoek verricht in kas- akkerbouw- en fruitteeltgebie- veelvuldig ge- bestrij- i vast te stellen in welke mate de kwaliteit van het grondwater wordt be dreigd. Het Landbouw Economisch Instituut gaat in opdracht van de de n elkaar werden gesla- i de jongens raakte be- den,'de plaatsen ïaar is ook daarna nog bruik wordt gemaakt geschopt. Daarbij liep dingsmiddelen. Doel zijn hoofd op De rechtbank veroordeelde twee de drie tot drie maanden Van der Vlist ontkent aantijgingen in Vrij Nederland DEN HAAG - Gedeputeerde H. van der Vlist ontkent dat de pro vincie Zuid-Holland betrokken is bij de illegale export van af val naar Wallonië. De provincie heeft hiervoor na 1983 nooit uit voervergunningen afgegeven, aldus een reactie van de provin cie op artikelen in het Waalse dagblad Le Soir en het week blad Vrij Nederland. De bladen hebben gemeld dat Zuid-Hol land willens en wetens heeft meegewerkt aan de uitvoer van chemisch afval naar stortplaat sen in België vanaf '83. Volgens Vrij Nederland heeft de provincie sinds 1983 export vergunningen verleend terwijl er in dat jaar een exportverbod gold en de Belgische autoritei ten een invoerverbod afkondig den. Gedeputeerde Van der Vlist is van mening dat de artikelen in Le Soir en Vrij Nederland niets nieuws bevatten. "Door de rechtszaak Kemp is nog eens duidelijk geworden dat er in het verleden afval vanuit Zuid- Holland naar België is getrans porteerd. Dat is niets nieuws. Het controlesysteem was onvol doende uitgerust om alle afval stromen te in de gaten te kun- rten houden. Daarnaast heeft de Belgische overheid toegegeven zelf geen toezicht te kunnen houden bij de stortplaatsen. Het tekort aan voorzieningen voor de verwerking van afval in Zuid-Holland heeft de illegali- voorwaardelijke vrijheidsstraf. De provincie onderzoek doen derde dader, die zich later in het ge- huidige en de toekomstige milieu' vecht had gemengd, kreeg twee maanden. Organisaties meer betrekken bij natuurbeleid Rijk DEN HAAG - Staatssecretaris Gabor van Natuurbeheer wil maat schappelijke organisaties meer dan tot nu toe betrekken bij het beleid. Hij zei dit vanmiddag bij het in ont vangst nemen van het boek 'De na tuur terug', dat is gebaseerd op het Natuurbeleidsplan en geschreven in opdracht van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visse rij. De doelstellingen van dat Natuur beleidsplan worden voortaan jaar lijks uitgewerkt in een meerjaren plan natuur en landschap, waarvan volgende week het eerste exem plaar wordt gepresenteerd. In de visie van Gabor kan uitvoe ring van het natuurbeleid pas goed handen en voeten krijgen als daar voor een breed draagvlak is. Alleen een voortdurende betrokkenheid kan uiteindelijk tot de gewenste re sultaten leiden. In de komende tijd wil de bewindsman dan ook met vertegenwoordigers van de essen tiële doelgroepen nagaan of zij nog meer voor de natuur kunnen doen dan nu al het geval is. "En zo ja, hoe zij dat kunnen doen." teit overigens wel in de hand gewerkt". Van der Vlist vindt dat Zuid- Holland niet aansprakelijk kan worden gesteld voor vervuiling die ontstaan is door de illegale stort van afval in België. "De vervuiler betaalt. Het zijn de afvaltransporteurs die illegaal hebben gestort en niet de pro vincie", aldus van der Vlist. In het artikel in Vrij Neder land worden onder meer de milieuzaken tegen transpor teurs Kemp en Zegwaard aan gehaald om de schuld van de provincie aan te tonen. Justitie in Den Haag wil hierop niet in gaan, omdat de zaak-Kemp is afgerond en Zegwaard nog in onderzoek is. belasting van de bloembollenteelt. Hierbij worden de mogelijke oplos singen en de economische gevolgen voor de bedrijven onderzocht. Volgens directeur J. Haijkens van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) worden op dit mo ment nog geen giftige stoffen in de drinkwaterputten gemeten. "We zijn op de hoogte van de uitkomsten van dit onderzoek en we meten re gelmatig. Maar op dit moment heb ben we geen reden om iets in ons beleid te veranderen. We werken nog steeds aan een onderzoek naar de mogelijkheden om de winning van grondwater, een miljard liter per jaar, veilig te stellen". Een van de twee heilsoldaten te Ierseke, die voor eenige weken zoo deerlijk mishandeld werden, een ongeveer 21-jarig jongeling, die nog niet geheel hersteld was, ondervindt daarvan op het oogenblik gevolgen, welke nog erger zijn dan lichamelijk lij den. Verleden week op reis zijn de, meende hij plotseling beter schap in zijn zieken arm te be speuren; geen half uur later de den zich verschijnselen voor van hersenkrenking. Sedert zijn deze dermate verergerd, dat men voor verlies van zijn leven of voor volslagen krankzinnigheid vreest. Van tijd tot tijd krijgt hij vlagen van ijlhoofdigheid, waarbij hij zijne aanvallers meent te zien, en waarbij zooda nige zenuw-agitatie ontstaat, dat zes man nauwelijks in staat zijn hem in bedwang te houden. - Aan acht meisjes, die de opena- bare werk- en leerschool voor meisjes te Amsterdam hebben verlaten en geen moedwillig schoolverzuim hebben gepleegd, is door regenten een uitzet gege ven, benevens een zilveren vin gerhoed. Aan acht meisjes is te vens een spaarbankboekje uitge reikt met 25. Vijfentwintig jaar geleden: De voorstelling die het Nieuw Rotterdams Toneel zaterdag avond in de Rotterdamse Schouwburg gaf van het stuk „Luther" van John Osborne, moest halverwege worden ge staakt, omdat Coen Flink, die de hoofdrol speelde, zijn stem kwijt was. Het stuk was - gelijk gemeld - vrijdag in première gegaan. Als gevolg van ziekte van Coen Flink ging de opvoering van "Rouw past Elektra", die gister avond in de Rotterdamse Schouwburg zou worden gege ven, ook niet door. Inplaats daarvan worden twee eenakters gegeven, „De tijger" en "Zeg het eens aan mijn goede oor".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15