College: lagere lasten voor burger kan niet 'Sociale vernieuwing komt slechts moeizaam op gang' Bordewijk haalt fel uit naar WD 'Ik ga nu even wat leuks doen' De la Mar: 'opgezadeld' met moeilijke erfenis voorgangers DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 LEIDEN/REGIO LEIDEN Wethouder Bordewijk (PvdA/financiën) heeft alle plannen voor bezuinigin gen om zo de lasten voor de burgers minder te verhogen gisteravond van tafel geveegd. Tij dens de tweede dag van de begrotingsbehandeling verweet Bordewijk vooral de WD een dubbelhartige houding. Eerder had de WD het CDA van een ommezwaai beticht door nu akkoord te gaan met forse lastenverhogingen. Het CDA sprak zich toen het nog niet in het college zat wel uit tegen lastenverhoging, zo stelde de VVD. De WD had twee voorstellen inge diend om te komen tot een minder sterke stijging van de onroerend- goedbelasting (ogb). Een voorstel behelsde bezuinigingen op het nieuwe beleid, het ander schrapte in de begrotingsruimte die voor de komende jaren wordt verwacht. Bordewijk verbaasde zich over die ideeën, omdat de WD-voorstel- len volgens hem niet stroken met andere opmerkingen. "Het college werd door de WD na de medede ling dat het station niet meer dan 15 miljoen mag kosten als een stel krentekakkers beschouwd", zo zei de PvdA-wethouder. Extra geld voor het station, dat volgens de WD te krijgen was via de opbreng sten van de ogb, kan er alleen ko men als de belastingen worden ver hoogd. Een soortgelijke opmerking maakte Bordewijk over het plan van de liberalen om geen geld uit te geven aan nieuw beleid. "Ik herin ner me de kunst- en cultuurnota uit het vorige college. Ik |vond als enige dat er te hard van stapel werd gelo pen met alle plannen. Ik kan niet zeggen dat ik van mijn toenmalige WD-collega's veel steun heb ge kregen voor dat standpunt". Bovendien, zo betoogde Borde wijk, zijn veel zaken oude rekenin gen. "Het extra geld voor het Ge meentearchief, de leerlingenbege leiding, de kinderopvang en het Meldpunt Discriminatie zijn zaken van het vorige college. En twee pun ten vielen zelfs onder de verant woordelijkheid van WD-wethou- ders", aldus de wethouder. Hij vond dan ook het verwijt van de WD aan het adres van de CDA-fractie onte recht. "U zegt over het CDA: hoe dichter bij het fluweel, hoe verder van de eigen ideeën. Ik heb het idee dat het eigenlijk niet zoveel scheelt met uw handelen". Genade Bordewijk vond het voorstel van D66 'genuanceerder'. De democra ten hadden een plan ingediend, waarbij onder meer werd bezuinigd op de begroting. De opbrengst werd voor een deel gebruikt om de lasten- LEIDEN Een halve dag vegen en minicontainers legen werd wethou der H. de la Mar bijna te veel. "Ik ben kapot. Het is gewoon verschrik kelijk zwaar werk", vertelde hij na dat hij gisteren een halve dag had meegelopen met een ploeg van de reinigingsdienst. De la Mar is sinds 1 mei verantwoordelijk voor deze gemeentelijke afdeling. Gisteren heeft hij twee uur ge veegd en twee uur minicontainers geleegd. De eerste klus is vermoeien der dan de tweede, is zijn conclusie. Hij vindt het dan ook onzin als wordt gezegd dat oudere mensen de veegdienst in moeten als ze het wer ken met minicontainers niet meer aan kunnen. De la Mar wil niet vertellen wan neer hij weer een dagje meehelpt. "Het wordt snel opgevat als 'show'. En dat wil ik niet". (foto Jan Holvast) Wijk-referendum LEIDEN - Wethouder Walen kamp (bestuurlijke vernieu wing) vindt dat er een studie moet worden gedaan naar de mogelijkheden voor een 'refe rendum in wijkverband'. Hij noemde dat als een van de mo gelijkheden om de mensen in de stad meer te interesseren voor de politiek. Walenkamp zei gisteren ook dat hij graag een enquête wil houden om erachter te komen waarom mensen niet hebben deelgenomen aan de gemeente raadsverkiezingen in maart. Hij wil daar onderzoek naar laten doen. LEIDEN Een beleidsmatig fail liete reinigingsdienst, een zwaar on derbezette directie groen en een di rectie milieu met veel vacatures. Dat was volgens wethouder H. de la Mar van Groen Links de 'moeilijke erfenis' waarmee hij in mei als nieuw benoemde wethouder milieu werd opgezadeld. "De sluiting van de vuilverbran ding bracht ontzettend veel werk met zich mee, en bovendien moes ten er ook nog nieuwe plannen op papier worden gezet", schetste de milieuwethouder de andere proble men. "De la Mar maakte zelf ook deel uit van het vorige college. Draagt hij mede-verantwoordelijk heid voor de zaken die hij net noem de", wilde Langenberg van D66 we ten. "Natuurlijk ben ik daar mede verantwoordelijk voor", gaf De la Mar toe. "Dat maakt u niet mild in uw toon", antwoordde Langenberg. "Wat heeft dat voor nut?", vreog De la Mar zich af. "We kunnen wel hoog van de toren blazen als het goed gaat, maar we mogen ook wel zeg gen wanneer het slecht is gegaan. stijging te beperken, maar ook voor nieuw beleid. Maar ook dit plan vond in de ogen van Bordewijk geen genade. Vooral het voorstel om alle subsi dies van de gemeente met één pro cent te korten, vond hij een slecht plan. "Het is inconsequent om be paalde beleidsonderdelen uit te breiden door meer subsidies te ge ven en het geld daarvoor te vinden door tegelijk op alle subsidies te korten", meende Bordewijk, die ook wees op de grote gevolgen voor sommige instellingen. "Bij de bi bliotheek gaat het dan al gauw om 60.000 gulden. Dat is één formatie plaats". De PvdA-wethouder weigerde nu al toe te zeggen dat de gemeente in de komende jaren gaat bezuinigen. Er is nog 3,3 miljoen gulden nodig voor nieuw beleid en er zijn enkele negatieve ontwikkelingen die de fi nanciële toekomst niet al te roos kleurig maken. Bordewijk wees de raad op het feit dat vorige bezuini gingsoperaties niet het gewenste re sultaat hebben gehad. Ook de plannen om de gemeente lijke directies twee miljoen gulden te laten bezuinigen op het ambtelijk apparaat zijn nog niet gehaald. "Uit sommige personeelsplannen blijkt juist dat er extra mensen nodig zijn bij directies", zo benadrukte hij. Alle partijen drongen maandag avond aan op een onderzoek naar bezuinigingen. Bordewijk zegde dat toe, maar temperde de hoop over de mogelijkheden. Bezuinigen op een groot aantal terreinen is on denkbaar, zo stelde hij. "De afwe ging tussen verdere lastenverhogin gen en bezuinigingen wordt heel moeilijk", zo meende hij. De publieke tribune in de raadszaal Veelbesproken burger laat het afweten bij de politiek LEIDEN Wethouder Joop Walenkamp heeft in de raadszaal het woord als een vrouw op de pu blieke tribune gaat zitten. Het is kwart voor negen en ze voegt zich bij de andere vier mensen die luiste ren naar de debatten over de begro ting. "We moeten de betrokkenheid van de burgers bij het democratisch mechanisme vergroten", zegt Walenkamp. En het valt mee dat ze niet gillend wegrennen, de weinige mensen die nog de moeite hebben genomen om naar het Stadhuis te komen. Het zijn geen burgers die er zitten. De burgers waar de 39 raadsleden enkele meters lager het zo vaak over hebben. De burgers die ze bij de po litiek willen betrekken, die ze wil len ontmoeten in de wijken. Steven de Vreeze, fractievoorzit ter van de PvdA, wijdde er maan dagavond zelfs een groot deel van zijn algemene beschouwingen aan. Hij dook de geschiedenis in, haalde notulen uit 1935 erbij en de uit gangspunten van de PvdA in Am sterdam. Hij legde verantwoording af van het gevecht dat zijn fractie sinds de verkiezingsnederlaag in maart met zichzelf voert. Een voor de politieke leek ver moedelijk volstrekt onbegrijpelijk verhaal. Waarin De Vreeze overi gens nog eens hardop zei dat hij de burgers ook niet begrijpt. Want dat er mensen zijn die wakker liggen van meeuwenlawaai, 'dat kunnen wij ons in deze zaal toch niet voor stellen'. Details Maar de burgers zijn er niet. De eer ste uren van de tweede raadsverga dering over de begroting luisteren drie mensen naar het antwoord van de collegeleden op de algemene be schouwingen die de fractievoorzit ters maandag uitspraken. Het zijn Maijan de Jonge, voorzitter van de Leidse afdeling van het CDA, be stuurslid Jos van den Borne van D66 en Roland Helmer van het LAKtheater. "Ik werk bij het LAK, en wij wil len meer subsidie. Ik ben zeer be nieuwd naar wat er gaat gebeuren", verklaart Helmer zijn komst. Een oordeel over het niveau van de de batten wil hij niet uitspreken. "Daarvoor volg ik het niet genoeg". Hij begrijpt best dat de tribune bijna leeg is. "Wat mij als buiten staander opvalt", vertelt hij, "is dat er zo ontzettend veel vast ligt. Het college presenteert een plan en daar wordt wel over gepraat. Maar ik heb niet het idee dat er belangrijke wij zigingen mogelijk zijn. Zelfs kleine wijzigingen komen er al moeilijk doorheen, het zit gewoon dichtge timmerd". "Ik zou niet weten waarom hier niet meer mensen op de publieke tribune zitten", zegt Jos van den Borne op zijn beurt. Hij vindt het vanzelfsprekend dat hij er wel is. "Ik ben actief binnen D66 en wil we ten wat hier naar voren wordt ge bracht door onze partij". "Politiek is iets waar je je in moet verdiepen, wil je het een beetje kun nen volgen", vindt hij. Hij volgt het niet een beetje, hij volgt het goed. Grijpt slechts een kort moment naar de krant die hij heeft meegeno men. "Iedere discussie heeft mo menten waarop het wat minder in teressant wordt. En soms ben ik niet goed genoeg op de hoogte, dan gaat het over details die ik niet ken en dan kan ik het niet meer volgen", verklaart hij. Abstract CDA-voorzitter Marjan de Jonge heeft er ook geen moeite mee om te blijven luisteren. "Je leert er toch wel een boel van en het is aardig om te zien hoe mensen op elkaar reage ren", vindt zij. Uit haar woorden blijkt dat ze het niet eens zo raar vindt dat er zo wei nig mensen zijn. "Maandag waren er ook bestuursleden van andere partijen", merkt ze op. "En toen za ten er ook jongeren van het CDJA. Maar die hebben nu een ledenver gadering. Ik weet zeker dat ze er morgen wel weer zullen zijn", zegt ze, terwijl een ander CDA-bestuurs- lid naast haar gaat zitten. De Jonge vraagt zich af of de bur gers ooit naar raadsvergaderingen toe zullen gaan. "De politiek moet zelf naar de wijken toe gaan. Ik denk dat mensen eerst willen af wachten hoe het gaat in de drie wij ken waar de sociale vernieuwing gaat spelen. Hopelijk gaan mensen zich daardoor meer voor politiek in teresseren. Ze kunnen immers gaan meepraten, meebeslissen, meeden ken. Maar of ze nu zo direct op de publieke tribune gaan zitten, dat denk ik eigenlijk niet. Mensen ko men af op dingen die hen aangaan. Dit hier is natuurlijk wat abstracter. Misschien helpt het als in eenvoudi ger taal wordt gesproken". "Ik hoor heel veel woorden", merkt Roland Helmer op, "bijvoor beeld over dat er sprake is van ver vreemding tussen wat ze de burgers noemen en de politiek. En dan zeg gen ze dat daar iets aan moet wor den gedaan. Volgens mij staat dat juist haaks op wat hier gebeurt". Het is tien over half negen. Er stapt een bestuurslid van het LAK theater binnen. Roland Helmer wordt afgelost, hij vertrekt. "Ik ga nu even wat leuks doen", zegt hij. De publieke tribune blijft de rest van de avond nagenoeg leeg. LEIDEN De sociale vernieuwing komt maar moeizaam op gang. Wet houder Van Dongen (PvdA) erken de gisteravond dat na de vliegende start halverwege dit jaar het een tijd stil is geweest rond de sociale ver nieuwing in de drie uitgekozen wij ken Pancras-Oost, Leiden-Noord en Slaaghwijk. Volgens haar komt dat onder an dere door de geringe ambtelijke ca paciteit, de te kleine steun voor de plannen en het feit 'dat het een taai en moeilijk proces' is. "Het is mak kelijker een echte brug te bouwen, dan een brug tussen mensen te bou- De raad kritiseerde het college af gelopen maandag over het uitblij ven van plannen op het gebied van sociale vernieuwing. Er zouden al lerlei maatregelen in de drie wijken worden genomen om achterstan den op allerlei terreinen aan te pak ken. In de wijken zou één loket ko men voor alle gemeentelijke zaken. Tot nu toe verschenen er slechts 'dikke pakken papier'. Van Dongen, die de sociale nieuwing het belangrijkste beleids terrein van het college noemde, ver telde dat er geen enkele ambtenaa is aangesteld voor deze taak. "Men sen moeten het erbij doen. Het makkelijker lopen als je een paar ambtenaren voor dit proces zou kunnen vrijmaken", meende Van Dongen, die niet aangaf waarom dat tot nu toe niet is gebeurd. Draagvlak Uit haar betoog werd ook duidelijk dat niet alle ambtenaren overtuigd zijn van het nut van de sociale ver nieuwing. Er komt binnenkort op nieuw een dag voor de hoofden van directies. "Om het draagvlak bin nen het ambtelijk apparaat te ver groten", zo noemde Van Dongen het. De sociale vernieuwing isde laatste maanden bekritiseerd om dat het niet iets nieuws zou zijn. Al lerlei zaken zoals buurtbeheer, om gevingsvaklieden, ouderenzorg, maar ook de actie Schone Stad wor den onder deze noemer gevangen. Echt duidelijk wat het precies in houdt, weet eigenlijk niemand. Van Dongen riep de raadsleden op met uitgewerkte ideeën te komen. "U moet niet alleen afwachten wat B en W gaan doen". Ze kondigde bovendien een bij eenkomst aan in het begin van 1991 waarop politici, ambtenaren en ver tegenwoordigers van instellingen en wijkbewoners van gedachten zullen wisselen over sociale ver nieuwingen. Volgens de PvdA-wet houder is er sprake van 'een span ningsveld' tussen de ideeën van deze drie groepen over de sociale vernieuwing, waarbij de wijkbewo ners aan allerlei concrete zaken denken. "Wij moeten dat ook snel aanpakken", aldus de sociaal-de- mocrate. 'Gemeente antwoordt onmiddellijk' LEIDEN Mensen die een brief schrijven naar de gemeente krijgen vanaf 1 januari onmiddellijk antwoord. CDA-wethouder Van Bochove zei gister avond dat in een ontvangstbevestiging wordt meegedeeld welke directie de brief verder behandelt. "Dan weten de mensen waar ze moeten zijn en dat scheelt ze in elk geval één loket", aldus Van Bochove. Hij wil deze nieu we werkwijze na een half jaar opnieuw bekijken. Het antwoord stelde Langenberg van D66 niet tevreden. "We hebben al eerder vastgesteld dat antwoordkaartjes niet helpen. En aan een analyse hebben we ook geen behoefte. De burger heeft dit probleem al voor ons ge analyseerd. Het gaat erom dat mensen die een brief schrijven binnen een bepaalde tijd, bijvoorbeeld twee tot drie weken, antwoord krijgen", zei Langenberg. Hij werd bijgevallen door WD-fractievoorzitter Van der Nat. "We heb ben al veel eerder een besluit genomen over antwoordkaartjes. Die moeten al jaren verstuurd zijn dus er is alle reden voor om nu verbaasd te zijn", zei de liberaal. Hij kreeg meteen lik op stuk. "Ik krijg nog dagelijks mensen aan de deur die wachten op een antwoord van jou", sneerde wethouder Walenkamp aan het adres van de ex-wethouder. Bovendien is niet alles de schuld van het vorige college. De vacatures bij de directie milieu zijn bijvoor beeld heel moeilijk te vervullen. Daar is geld voor, er worden adver tenties gezet, maar het is heel moei lijk om mensen te krijgen met de goede opleidingen". Daar komt nog bij dat het college geen jjeld heeft uitgetrokken voor nieuw beleid, aldus De la Mar. Vol gend jaar komt er volgens hem wel extra geld van het Rijk. "We hebben van ambtenaren van het ministerie van vrom begrepen dat het om een ton gaat. Door wat gegoochel ma ken we er bijna vijf ton van. En dat bedrag loopt de jaren daarna nog op". Dat verhaal stemde Langenberg niet erg tevreden. Hij vindt dat er nog een schepje bovenop gedaan moet worden door de gemeente. "Ja, we kunnen wel drie miljoen meer inzetten. Maar dat kan ook voor cultuur en voor volkshuisves ting. En we hebben niet zoveel", maakte De la Mar een eind aan de discussie. Loftrompet De BOVAG heeft de loftrompet gestoken over Jos Nieuwenburg, manager van MultiRent Auto- en Motorverhuur in Leiden. Nieu wenburg geeft sinds 1984 op voortvarende wijze leiding aan MultiRent, een onderdeel van het Motorhuis Leiden en één van de grootste autoverhuurbedrijven in de regio. "Opleiding en bijscho ling van alle medewerkers zijn vanaf het allereerste moment een belangrijk onderdeel van onze be drijfsvoering", vertelt Nieuwen burg niet zonder trots. "Dat is de BOVAG ook opgevallen". In het kader van het BOVAG Jaar van het Onderwijs heeft een deskundige jury besloten de BO VAG Onderwijs Loftrompet toe te kennen aan de Leidse autover huurder. Het juryrapport meldt dat de visie van de BOVAG afde ling autoverhuur om door middel van branchegerichte trainingen de kennis van medewerkers bij te spijkeren, onder andere op het ge bied van management en klantge richt handelen, niet alleen door Nieuwenburg wordt onderschre ven maar ook in praktijk ge bracht". Nieuwenburg vertelt dat het in vesteren in opleidingen om de deskundigheid en de motivatie van medewerkers te vergroten niet alleen de werksfeer en de kwaliteit van de dienstverlening ten goede komt, maar ongetwij feld ook heeft bijgedragen aan de snelle groei van het autoverhuur bedrijf. Sinds 1984 is het perso neelsbestand van MultiRent ge groeid van één naar 8 personen plus 10 parttimers. Naast de explosieve groei die het bedrijf heeft doorgemaakt zijn ook nieuwe initiatieven ont wikkeld. MultiRent is vorig jaar bijvoorbeeld als één van de eerste autoverhuurbedrijven in Neder land begonnen met de verhuur van motoren. "Dat is een door slaand succes geworden", aldus Nieuwenburg. "In een jaar tijd is de verhuur van motorfietsen meer dan verdubbeld. Tijdens de REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 De BOVAG-loftrompet voor Jos Nieuwenburg: "Scholing v werkers is een belangrijk onderdeel van de bedrijfsvoering". wintermaanden ligt de verhuur even stil, maar na de winter staan maar liefst 16 verschillende moto ren gereed voor de 'easy rider'. Schoonmaakbon Heeft u ook van die vrienden of kennissen die a: geen tijd hebben om de ramen te lappen, en b: niet weten wat ze voor hun verjaardag moeten vragen? Er is nu een op lossing voor beide problemen: de Schoonmaakbon. De krijger van deze cadeaubon kan met het Leidse schoonmaakbedrijf 'De Regenboog' (niet te verwarren met het kerkelijk centrum De Re genboog) een afspraak maken om zijn of haar huis een grote schoon maakbeurt te laten geven, het ta pijt te laten reinigen of andere schoonmaakklussen in of om het huis te laten verrichten. 'Het schoonste cadeau van Ne derland' is een idee van Carla de Rijk (31). Vorig jaar begon zij een eigen schoonmaakbedrijf dat niet alleen scholen of kantoren onder handen neemt, maar desgewenst ook de bezem haalt door particu liere woonhuizen. Dat laatste is nieuw in het schoonmaakwereld- je. "Het schoonmaken van lege woningen is niet ongebruikelijk, maar wij nemen ook bewoonde woningen onder handen", aldus Carla de Rijk. Het initiatief sloeg goed aan, want in een mum van tijd kon de .directeur van het Leidse schoon maakbedrijf haar honderste klant noteren. Onder die klanten waren er enkele die een grote schoon maakbeurt cadeau wilde doen aan vrienden. "Dat bracht mij op het idee om er iets leuks van te maken, zodat de gever echt iets aan te bieden heeft. Dat is de schoonmaakbon geworden". De cadeaubon is, afhankelijk van het bedrag dat de goede gever wil spenderen, goed voor kleine dagelijkse klusjes zoals stofzui gen en ramen lappen tot een grote schoonmaakbeurt waarbij we de hele keuken leeghalen, de kastjes schoonmaken en het gasfornuis van de kant trekken. Dingen waarvoor mensen die de hele dag werken vaak geen tijd hebben". De (potentiële) klantenkring bestaat volgens Carla de Rijk dan ook vooral uit tweeverdieners met een drukke baan, alleen staande heren die er geen zin in hebben om hun huis schoon te maken of, wat ook wel voorkomt: kinderen die het niet meer kun nen opbrengen om het huis van vader en moeder een grote schoonmaakbeurt te geven en dat dus mooi laten doen". De krijger van de schoonmaak bon kan er op rekenen dat er vak bekwaam schoonmaakpersoneel voor de deur staat. En, ook niet onbelangrijk, het schoonmaakbe drijf staat er pal voor dat alleen milieuvriendelijke schoonmaak- produkten worden gebruikt. Na tuurlijk is de schoonmaakbon er niet alleen om weg te geven, maar oolc voor degenen die het zich zelf naar de zin willen maken. Dus: voor wie van makkelijk houdt... Onderzoek pontje LEIDEN Er wordt onder zocht of er een pontverbinding kan komen tussen de Zijldijk en de Merenwijk. Dat vertelde wet houder Walenkamp gisteravond naar aanleiding van een motie die was ingediend door D66. Er moet worden overlegd met de gemeente Warmond en ver der moet er iemand gevonden worden die de verbinding wil exploiteren. "Maar we vinden het een zeer interessante en leu ke mogelijkheid", aldus de CDA-wethouder. WD'er Bakker vroeg hoe het zat met het geld dat beschikbaar is voor een dergelijk project. Dat is er niet, antwoordde Walen kamp. "Maar wij zien het vooral als een werkgelegenheidspro ject". Wethouder Van Bochove zeg de toe dat -onderzocht zal wor den welke problemen er spelen rond de jongeren in de Stevens- Geen extra subsidie LAK volgend jaar LEIDEN Wethouder Van Don gen (PvdA/cultuur) voelt er niets voor het LAK-theater met ingang van 1991 reeds 15.000 gulden extra subsidie te geven, zoals door diver se partijen is voorgesteld. Volgens Van Dongen is het onjuist nu al een bestemming te geven aan een deel van het geld dat voor cultuur be schikbaar is. Zij wil een afweging maken gis alle plannen bekend zijn en dat is pas bij de behandeling van de begroting voor 1992. "Ik weet precies hoe dat gaat. Vol gende keer komt u met het Pijpen- kabinet of iets anders, waarvoor ook maar een klein bedrag nodig is", zo verwoordde Van Dongen haar vrees. "Als er nu geld zou zijn voor cultuur, dan ligt mijn persoon lijke prioriteit ergens anders. Ik heb er op dit moment liever een ambte naar bij, zodat alle plannen op cul tuurgebied sneller vorm kunnen krijgen. Bovendien herinner ik u er aan dat u ook werkgever bent van het Schouwburgpersoneel, waar op dit moment gigantisch veel wordt overgewerkt". Zowel het CDA als D66 lieten merken het niet eens te zijn met de opmerkingen van Van Dongen. Volgens het CDA-raadslid Kruijt komt de programmering van het theater in gevaar als volgend jaar de subsidie niet stijgt. Hoekema van D66 vond het overbodig een afwe ging te maken met andere plannen. "Het gaat om een luttel bedrag. Dat is niet te vergelijken met de enorme kosten die zijn gemoeid met de plannen voor de Stadsgehoorzaal of voor een Centrum voor Beeldende Kunst".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14