Basistarief rente naar 8,5 procent w~ DAF schrapt 700 banen Shocktherapie moet Roemenië redden Ofmpvan Niemand in Sovjetunie weet hoeveel roebel kost Vervolging Makro voor btw-melding Winst KLM DIT IS GEENSTALINISTISCHVOLKSPALEIS Betalingsverkeer dreigt plat te worden gelegd Sligrona overname in problemen stort m Hongarije gooit roer economie drastisch om Gereedschap nodig? GHZB31 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 Kwart procent erbij, in navolging van Duitsers AMSTERDAM (GPD/ANP/(KRF/DPA/Rtr)) - De Nederlandsche Bank heeft met ingang van vandaag in,navolging van de Bundesbank in Frankfurt de officiële rentarieven over de gehele linie verhoogd met een kwart procent, het basistarief tot 8,5 procent. De werkelijke (reële) rente is, als de huidige gemiddelde stijging (2,5 procent) van de kosten van het le vensonderhoud (inflatie) van de marktrente wordt afgetrokken, nu uitzonderlijk hoog. MOSKOU/HELSINKI (AP) - De nieuwe wisselkoersen voor de roe bel die gisteren in werking zijn ge treden hebben voor verwarring ge zorgd in de Moskouse winkels waar met buitenlandse valuta betaald kan worden. De nationale bank van Finland heeft de handel met de Sov jetunie stilgelegd omdat er ondui delijkheid heerste over de koers van de roebel die de Sovjetunie hanteert bij handel met het buitenland. Sovjet-president Michail Gor- batsjov maakte vorige week vrijdag per decreet bekend dat de wissel koers van de roebel per 1 november 1,8 roebel voor een dollar zou bedra gen bij handelstransacties, waar door de waarde van de Sovjet-munt met 70 procent verminderd wordt. De bedoeling van de nieuwe koer sen is de winstgevendheid van de Sovjet-export te vergroten en tege lijkertijd de import te verminderen. De nieuwe koers maakt deel uit van de economische plannen van Gor- batsjov die het land binnen twee jaar een markteconomie moeten ge- "Gesloten wegens inventarisa tie", zo stond te lezen op een bord bij de Sovjet-Zwitserse joint-ventu re winkel Sadko. Een verkoper in de Kodak-winkel in Hotel Me- zdoenarodnaja verklaarde even eens bezig te zijn met de inventari satie; een kassier bestudeerde een lijst met de nieuwe koersen aan dachtig. Vanaf gisteren gelden naast de zwarte markt koers drie officiële koersen: de officiële koers van 0,56 roebel per dollar, de handelskoers van 1,8 roebel per dollar en de toe- ristenkoers van 6,2 roebels per dol lar. De koers op de zwarte markt is ongeveer 20 tot 25 roebels voor een dollar. Ivan Ivanov, vice-voorzitter van de staatscommissie voor buiten landse economie, verklaarde dat de officiële koers van 0,56 roebel 'ach terhaald' was, maar zei dat de koers nog enige tijd aangehouden zou worden voor het vergelijken van in ternationale valuta's en om een aan tal Derde-Wereldlanden te bescher men die schulden in roebels heb ben. Na verloop van tijd zullen de drie koersen worden samenge voegd en zal de handelskoers de werkelijke koers worden, zo ver klaarde Ivanov. Voor Sovjet-burgers met buiten landse tegoeden die verplicht moe ten worden omgewisseld in roebels betekent de maatregel dat hun spaargeld met zo'n 70 procent in waarde kan dalen en dat heeft vele ertoe gebracht om snel hun geld om te wisselen en goederen in te slaan zo lang het nog kan. "Ze ko pen alles wat ze krijgen kunnen," verklaarde een kassier bij Sadko. De koopexplosie kwam ondanks de verzekering van de overheid dat tegoeden die door een devaluatie in waarde zouden dalen, aangevuld zouden worden. Sadko en enkele andere winkels waar in buitenland se valuta betaald kan worden waren gisteren gesloten terwijl boekhou ders worstelden met de nieuwe koersen en kassa's aangepast moes ten worden. De Finse bank kon gisteren ook geen officiële koers voor de roebel geven, waardoor de basis voor han del ontbrak. De nationale bank ver klaarde dat het de eerste keer sinds de Tweede Wereldoorlog was dat de handel tussen de twee landen stil kwam te liggen. De koers van de roebel was recent vastgesteld op 6,5 Finse mark voor een roebel. Het was namelijk onduideklijk welke van de drie nieuwe officiële koersen van toepassing zijn op de 'wissel- roebel'. Omdat de gulden in feite de Duitse mark volgt kon een renteverhoging in Nederland niet achterwege blij ven. Als de autoriteiten in ons land niet waren meegegaan met de Duit se beslissing om de zogenaamde 'Lombardrente' te verhogen, zou de gulden uit de gratie kunnen raken. Dat zou vroeger of later toch leiden tot een renteverhoging. Het promessedisconto, het tarief dat als basis dient voor de rente die de commerciële banken hun klan- DEN HAAG (GPD) - Het Open baar Ministerie (OM) gaat op ver zoek van minister Hirsch ballin (jus titie) strafvervolging instellen tegen de winkelketen Makro wegens overtreding van de Wet op de om zetbelasting. De Makro vermeldt de prijzen namelijk exclusief btw ver meldt en berekent de omzetbelas ting pas aan de kassa berekend. De stap van het OM blijkt uit een brief van Hirsch Ballin aan staatsse cretaris Van Amelsvoort (Financi ën). Van Amelsvoort meende tot nu toe dat de Makro de wet op de om- zetbelssting niet overtrad. In artikel 38 staat dat het ondernemers verbo den is anderen dan ondernemers goederen en diensten aan te bieden tegen prijzen zonder aanduiding van btw. Aangezien de Makro in de ogen van Van Amelsvoort een groothan del is voor andere ondernemers, meende hij dat de Makro de BTW niet hoefde te vermelden. Volgens Hirsch Ballin laat artikel 38 van de wet echter geen uitzonderingen toe. Bovendien stelt hij dat de voorgan ger van Van Amelsvoort, Koning, heeft laten weten dat de Makro ook aan particulieren verkoopt, waar door artikel 38 niet meer opgaat. Minister Andriessen (Economi sche Zaken) stelde in het overleg met de Kamercommissie dat de Ma kro, ook al noemt men zich zelfbe- dienings-groothandel, een detail handel is in de ogen van het depar tement. Het bedrijf zal zich dan ook aan de winkelsluitings- en vesti gingswetten moeten houden. Het door de Makro gehanteerde beleid om alleen klanten met een pasje toe te laten, doet daarbij niet terzake, al dus Andriessen. ten in rekening brengen, is nu op 8,5 procent uitgekomen. Hogere rente tarieven betekenen een nadeel voor de economische ontwikkeling in Nederland. Als geld lenen immers duur is, zullen bedrijven minder in vesteren. En van produktieve inves teringen moet elke economie het ei genlijk hebben. De financiële markten hebben al lesbehalve positief gereageerd op de renteverhoging in een deel van West-Europa. Hogere rente is nade lig voor de koersen van aandelen. Bovendien moet worden afgewacht of de discontoverhoging van de Ne derlandsche Bank niet de economi sche groei in Nederland, die toch al onder druk staat, nog verder be perkt. Hereniging De renteverhoging in Duitsland heeft te maken met Duitse vereni ging. Deze kost veel meer dan ieder een had verwacht, terwijl ook de economie van de Sovjetunie heel veel geld nodig heeft. Japan, het land waar het meeste kapitaal voor handen is, heeft niet genoeg om al deze wereldproblemen te financie- De verhoging betekent dat rood staan voor het bedrijfsleven duur der wordt, omdat de rentetarieven, die banken hun klanten in rekening brengen, zijn afgeleid van de officië le rente. De discontoverhoging be treft rechtstreeks de rente voor kortlopende leningen (geld marktrente), maar kan indirect doorwerken naar tarieven voor par ticulieren en voor langlopende le ningen, zoals de hypotheekrente. De Lombard-rente ontleent zijn naam aan de Italiaanse streek Lom- bardije, waar voor het eerst geld werd geleend tegen onderpand. De vorige wijziging van dit tarief voor kortlopende leningen aan de com merciële banken dateert van 5 okto ber van het afgelopen jaar. De Lom bard-rente ging toen evenals het disconto met een vol procent om hoog. - iHHBBÏSS WASHINGTON Het gebouw lijkt op het paleis van de verdreven Roemeense dictator Ceausescu in Bukarest. Maar het staat in Washington en het is een kantorenpand. Market Sqaure is een project van de pensioenfondsen PGGM en PMI en staat precies tussen het Witte Huis en het Capitool. ARNHEM (GPD) De vakbonden hebben aan de NMB Postbank Groep een ultimatum gesteld. Als de Raad van Bestuur dit weekeinde niet akkoord gaat met de eisen van CNV en FNV, dan wordt begin vol gende week gestaakt. Arnhem en Nijmegen zijn de speerpunten. Deze week waren in alle vestigin gen van de NMB Postbank werkon derbrekingen. Volgens CNV-be- stuurder T. de Leeuw den Bouter ondervond het betalingsverkeer daarvan amper hinder, maar "vol gende week wordt het serieus. Dan VEGHEL (ANP) - De groothan delsgroep Sligro is in de problemen geraakt na de overneming van Abim Beheer in Alkmaar eerder dit jaar. Voor zover het zich nu laat aan zien zal het moeilijk zijn in 1991, door een verwachte stijging van de rentelasten, het resultaat uit gewo ne bedrijfsuitoefening van 1990 te gaan de computers plat en heeft de klant écht last van de acties". Grimmige taal na het 'technisch overleg' dat de leiding van de Post bank donderdag voerde met de bonden. Daarbij zegde de Raad van Bestuur toe dat iedere werknemer die door de modernisering van het betalingsverkeer zijn baan verliest één passende functie krijgt aange boden. Bij de reorganisatie gaan 2600 van de 11.000 arbeidsplaatsen verloren. De toezegging gaat de bonden niet ver genoeg. De Leeuw den Bouter "Het maakt nogal wat uit of je spreekt van één passende functie of een passende functie. Wat is pas send? We willen daarover duidelij ke afspraken. Het mag niet zo zijn dat iemand uit Arnhem gedwongen wordt in Amsterdam te werken". Bovendien eisen de bonden een nader gesprek over de sluiting van de codeercentra. Deze gaan. vol gens het plan van de Postbank, bin nen drie jaar dicht. De bonden wil len daarvan, uit sociale overwegin gen, vier jaar maken. De Postbank moet bovendien zorgen voor tijdige en zorgvuldige scholing van de be trokken werknemers en natuurlijk verloop financieel stimuleren. Gisteren kwamen ruim duizend werknemers van de NMB Postbank Hoogovens Schoorvoetend hebben de kaderle den van de vier vakbonden bij Hoogovens zich gisteren achter het bereikte akkoord over de aanpak van het Masterplan geplaatst. Schoorvoetend omdat de garantie op gedwongen ontslagen de ko mende vijfjaar niet waterdicht is: er wordt een uitzondering gemaakt bij economische calamiteiten. China De Golfcrisis heeft de Chinese eco nomie tot nu 2 miljard dollar gekost. Volgens woordvoerster Li Jinhua van het ministerie van buitenlandse zaken tonen voorlopige cijfers dat directe verlies aan voor de handel, transport en de civiele luchtvaart. In het verliescijfer van 2 miljard dol lar is de schuldenlast van Irak aan China niet inbegrepen. Filmlaboratoria De Kunstenbond FNV heeft de di rectie van RCM/NLF Filmlaborato rium in Hilversum gesommeerd binnen een week alsnog de oktober- lonen uit te betalen. Woordvoerder Teunissen van de bond vreest dat het bedrijf daartoe niet in staat zal zijn, omdat het krediet is opgezegd. De bond zal de rechtbank dan om loonvordering vragen, wat mogelijk mvraag tot faillis- Vertraging bouw Een op de zeven hoofdaannemings bedrijven met meer dan tien werk nemers had in september vertra ging in het werk door gebrek aan personeel. Dat blijkt uit een con junctuurtest van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB). Bij de burgelijke- en utili teitsbouw (woningen, kantoren, be drijfspanden) hadden alle bedrijven die een personeelstekort.meldden, te weinig timmerlieden. Tien pro cent in deze sector had een tekort aan metselaars en acht procent aan overig personeel. AMSTELVEEN (GPD) - De KLM heeft in het tweede kwartaal van dit jaar 42,7 miljoen gulden winst ge maakt. Dat is 120 miljoen gulden minder dan in dezelfde periode vo rig jaar. Dat maakte de maatschap pij gisteren bekend. Onlangs maak te de directie een ingrijpend bezui nigingsplan bekend dat erop is ge richt om de kosten met 500 miljoen gulden terug te dringen. In het tweede kwartaal, dat de maanden juli tot en met september omvat, stegen die kosten met maar liefst 166 miljoen gulden tot 1707 miljoen. Onder de post buitengewo ne lasten een bedrag is opgenomen van 25 miljoen gulden. Tegenover de forse stijging met elf procent van de bedrijfslasten staat een geringe groei van slechts één procent van de bedrijfsinkom- sten tot 1801 miljoen gulden. Als in het afgelopen kwartaal geen Boeing 747-200 zou zijn verkocht, zou de winst geen 42,7 miljoen zijn geweest maar nog slechts 1,6 miljoen gul den. ADVERTENTIE EINDHOVEN (GPD) - De vracht wagenfabrikant DAF Trucks in Eindhoven schrapt 700 banen om de produktiekosten drastisch om laag te brengen. Vorige week maak te het vrachtautoconcern bekend over 1990 een 'belangrijk verlies' te zullen leiden, vooral door de slechte resultaten in Groot-Brittanië. De klappen vallen vooral onder de 500 personeelsleden op het hoofdkantoor en ander indirect (niet direct bij de produktie betrok ken) personeel in Eindhoven. De bonden zijn gisteren ingelicht over de plannen die de directie heeft op gesteld. Volgens regionaal bestuur- de periode vorig jaar. dgr Frank Kooien van de Industrie- Met de NMB zijn namelijk rege lingen getroffen waardoor de finan ciering van Sligro onder meer via een tijdelijke versterking van het te leggen. garantievermogen is gagarandeerd. Na de overneming van Abim zijn grote tekortkomingen in de finan- ook de DAF-directie het aantal banen makkelijker öpge- ciële verslaglegging van dit bedrijf vangen worden. De belofte Musis Sacrum in Arnhem bijeen om te praten over de acties van vol gende week. Er bleek een grote be reidheid te bestaan om het werk stil bond FNV van mening "dat gedwongen ont slagen voorkomen moeten wor den". Eerder deze week verklaarde de directiewoordvoerder van de Ne derlandse vrachtwagenfabriek nog, dat de gevolgen van de komende re organisatie voor de regio Eindho ven wel mee zouden vallen. Met na me in Engeland, waar driejaar gele den de truck-divisie van Leyland werd overgenomen, is de produk- tie-capaciteit veel te groot na het in eenstorten van de markt met bijna 40 procent ten opzichte van dezelf- Paretti kri jgt MGM i gekomen. Voor de terug- directie om gedwongen ontslagen vordering van de betaalde koop- te voorkomen, is na het loslaten van som, die gedeeltelijk in aandelen is dit voornemen bij de drastische re- voldaan, is inmiddels beslag gelegd organisaties door Philips een ver- en zijn verdere juridische acties heugende bijkomstigheid voor het richting verkoper gestart. Het resul- regionale vakbondsbestuur. De taat moet worden afgewacht, bonden zullen van de DAF-directie Sligro ziet zich gedwongen om zo- blijven eisen van begin tot eind bij danige voorzieningen te treffen, dat de hele sanerings-procedure be- het vermogen, rekening houdend trokken te blijven. De mededeling aan de betrokken bonden, dat DAF in acht maanden (maar zeker tegen eind 1991) onge veer 700 van de ruim 6000 arbeids plaatsen in Eindhoven wil schrap pen, kwam dan ook als een schok. Ook de vestigingen in België (waar de assen voor de trucks gemaakt worden) met nu 1800 personeelsle den en drie Engelse vestigingen (Leyland, Glasgow en Birmingham) met tussen de 7000 en 8000 werkne mers worden geconfronteerd met een personeelsreductie van uitein delijk twaalf procent. Bij het produktiepersoneel is het natuurlijke verloop altijd al veel groter en kan een vermindering van met normale mutaties i) gen, de fiscale positie en de ver wachte resultaten over 1990 per eind dit jaar zal zijn afgenomen tot ongeveer f 21 miljoen. BEVERLY HILLS (Rtr/UPI) - Het is de Italiaanse zakenman Giancar- lo Parretti uiteindelijk toch gelukt de Amerikaanse filmmaatschappij MGM/UA in handen te krijgen. Het bedrijf van Parretti, Pathe Commu nications, telt 1,36 miljard dollar neer voor MGM/UA, zo is gisteren bekendgemaakt. Het heeft Pathe nogal wat moeite gekost de finan ciering van de overneming rond te krijgen. De overeenkomst zou al in juni definitief zijn, maar Parretti moest keer op keer uitstel vragen omdat hij het geld niet bijeen kreeg. Kies voor Stanley! En u maakt kans op één van die schitterende prijzen waaronder een luxe badkamer naar eigen keuze ter waarde van 15.000,- Prijzen schieten soms met 100 procent omhoog BUDAPEST (Rtr/ANP/GPD) - De Hongaarse regering wil met een zeer ingrijpend programma binnen zes maanden de economie n: ven in blazen. De inflatie stijgt dan tot 35 procent (nu 27 procent), e derde van de bedrijven gaat failliet en de werkloosheid verdubbelt tot De oppositie-partijen hebben al ge- ongeveer 4,5 procent. ruime tijd kritiek op de hun inziens te voorzichtige en visieloze aanpak van de economische problemen in het land. Dat zegt Gyorgy Matolcsy, topad- 'iseur van de Hongaarse minister president Antall, gisteren in het dagblad Nepszabadsag. De plannen moeten nog worden goedgekeurd door het parlement van Hongarije. tenlandse bedrijven toestaat samen met een Roemeens bedrijf joint- ventures op te zetten. Buitenlandse investeerders krijgen twee jaar lang Buitenland Belangrijkste onderdeel van de her- BUDAPEST - In de laatste dagen vormingen is de privatisering van van oktober waren de rijen voor de minstens de hêlft van de staatsbe- belastingvrijstelling en winkels in Roemenië nog langer drijven. Het gaat dan vooral om be- daarna met toestemming vai dan anders. Er werd gehamsterd drijven in de landbouw, de bouw, ministerie van financiën nog wat er te hamsteren viel. Sinds be- de lichte industrie,, diensten, toeris- drie jaar lang een korting gin november zijn de subsidies op me, handel en transport. De rege- een groot aantal levensmiddelen, ring houdt rekening met maar ook op kleding en telefoon- x~' *~M,j posttarieven afgeschafd. Voor e deel van de producten zijn de prij- In Roemenië wordt er rekening mee gehouden dat de hervormings- -w w maatregelen, vooral de prijsstijgin- voerd. Bovendien hoopt premier gen, op flink verzet zullen stuiten. Roman heeft al gezegd dat hij reke ning houdt met een stakingsgolf, maar hij zegt geen alternatief te zien. De regering kan de hoge lasten van de subsidies gewoon niet meer weds trijdformulier bij uw gereedschapwinkelier Het beste gereedschap voor het betere werk. aantal faillisementen de werkloosheid die nu 120.000 mensen bedraagt, zal waarschijnlijk per dollar, i geheel vrijgegeven. Als gevolg stijgen tot een miljoen. Er moet daarvan zijn veel goederen tiental- daarom op korte termijn een werk- len, soms zelfs meer dan honderd loosheidsuitkering worden inge procent duurder geworden De enige producten die niet duur- Roman dat de dienstensector een der worden zijn vlees, brood, ver- groot aantal mensen kan opnemen, warming en electriciteit. die nog Daarnaast wil Roemenië buiten een jaar lang zullen worden gesub- landse investeringen stimuleren. Er sidieerd. De Roemeense regering is wetgeving in de maak die het bui- hoopt dat liberalisering van de prij- zen tot een beter aanbod in de win kels zal leiden. Tot nu toe was de zwarte markt, met een aanbod aan slechte producten voor hoge prijzen een van de weinige wegen om aan veel begeerde consumptiegoederen te komen. De prijsliberalisering is maar een klein onderdeel van het economi sche hervormingsprogramma dat premier Petre Roman half oktober aankondigde en dat begin deze maand in werking trad. Na maan den van aarzeling en ondanks grote politieke weerstand van de behou dende stroming in het Front voor Nationale Redding heeft Roman zijn hervormingen weten door te zetten. procent krijgen. Winsten kunnen groot verder worden geëxporteerd, met ontslagen, enige beperkingen. Verder wordt de lei gedevalueerd van 21 tot 35 lei dragen. Er zijn wel een aan regelen genomen om de pij zachten. Er komt een verhoging kunnen minimumloon en van sommige sa larissen en pensioenen. Managers krijgen daarnaast de vrijheid om de lonen in hun bedrijven zelf te bepa len. Met deze maatregel hoopt de re gering meteen ook de dramatische achteruitgang in de productiviteit aan te pakken. Door de golf van sta kingen begin dit jaar, maar ook om dat veel Roemenen tegenwoordig nauwelijks nog op hun werk ver schijnen, is de productie van veel fa brieken met tientallen procenten gedaald. Dat heeft mede bijgedra: gen aan de lege winkels en de lange rijen waarmee de Roemenen tien maanden na de revolutie nog steeds kampen. Het zes-maandenplan voorziet in forse bezuinigingen op voedsel-, brandstof- en transportsubsidies. Deze houden de prijzen van de pro- dukten kunstmatig laag. Verder is sprake van een revisie van het be lastingsysteem en het schrappen aat- van de helft van het aantal uitstaan- /er- de overheidsleningen voor de wo ningbouw. De ander helft moeten het worden afbetaald in een bedrag in eens of tegen scherp hogere rente, aldus de plannen. Hongarije kampt inmiddels met verminderde leveranties van olie uit de Sovjetunie. Als gevolg hier van moet het land olie kopen op de wereldmarkt waar de prijzen hoog zijn wegens de crisis in de Golf. Dat was voor de regering aanleiding de benzineprijzen met 65 procent pro cent te verhogen, wat vorige week leidde tot grote nationale protesten, blokkades en de zwaarste politieke binnenlandse crisis sinds de demo cratische omwenteling. Onder druk daarvan is de prijsverhoging ge deeltelijk ongedaan gemaakt. Jaap van Zweden signeert op zaterdag 3 november van 15.45tot 16.30uur m V&D Leiden zijn nieuwste CD en MC "Vivaldi's 4 jaargetijden". Een weergaloze vertolking met medewerking Combattimento Consort Amsterdam. CD 39 95 19,95 VROOMS DREESM ANN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5