Van Dam wil drie superomroepen Lubbers weigert uitleg aan Kamer Jawoord straks niet meer dan folklore Oppositie eist uitleg van Kok Dales wil meer openheid over activiteiten van BVD Irak verleent Nederlandse delegatie alle medewerking VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 VARA-voorzitter stelt reorganisatie voor HILVERSUM (GPD) VARA-voorzitter Marcel van Dam vindt dat de Nederlandse pu blieke omroep moet worden gereorganiseerd. Daarbij moeten de zendgemachtigden in eerste instantie opnieuw verdeeld worden over de drie televisiezenders, om daarna per zender op te gaan in drie superomroepen. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Tweede kamer steunt het plan van minister Dales (binnenlandse za ken) voor een andere opzet van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Zij wil meer overleg en poli tieke controle over taken en activi teiten van de inlichtingendienst. "Zaken die niet geheim hoeven te zijn, behoren openlijk besproken te worden", aldus de minister. De organisatie van de BVD moet worden veranderd wegens de ge wijzigde internationale situatie. Steun krijgt de minister voor haar plannen de BVD met 10 procent in te krimpen omdat de 'dreiging van het communisme' is weggevallen. Alleen Kamerlid Willems (Groen Links) vindt dat de BVD nog veel kleiner kan. Nu de communistische dreiging geheel is weggevallen kan het personeel tot de helft worden te ruggebracht, zo meent hij. Dales hield de Kamer voor dat het wel degelijk zin heeft de BVD te handhaven. "Ondanks de hoopge vende ontwikkelingen in Oost-Eu ropa zijn er tal van andere bedrei gingen voor de veiligheid van de staat en de democratische rechtsor de", stelde ze. Ook in verband met het tegengaan van terroristische ac tiviteiten acht zij een inlichtingen dienst onontbeerlijk. Verder moet de BVD alert zijn op extreem-recht se activiteiten, islamitisch funda mentalisme en politieke beïnvloe ding vanuit de Sovjet Unie. Verder noemde Dales het tegengaan van Ledentallen mogen verder geen rol meer spelen in het Nederlandse om roepbestel, vindt Van Dam. De reor ganisatie is nodig, aldus de VARA- voorzitter gisteren tijdens de ope ningsplechtigheid van het nieuwe VARA-gebouw, "omdat de Neder landse publieke omroep te kort schiet. Door een gebrek aan visie en daadkracht in de politiek. Maar ze ker ook door traagheid, conservatis me, onwil en onmacht, gebrek aan ambitie en verkeerd begrepen eigen belang van de zendgemachtigden. Het is tijd voor een zuivering". De VARA-voorzitter wil de drie zenders herindelen naar de drie hoofdstromingen, die in Nederland al 150 jaar naast elkaar leven. Bij die herindeling is Nederland 1 voor de christelijke omroepverenigingen (KRO, NCRV en EO), Nederland 2 voor de liberale omroepen (AVRO, TROS en Veronica) en Nederland 3 voor de sociaal-democratische ver tegenwoordiging (VARA, NOS en VPRO). "Als ik minister was zou ik het volgende doen", begon Van Dam zijn uitleg in het bijzijn van minister Hedy d'Ancona van WVC. Een noodwetje moet de herindeling van de drie zenders mogelijk maken. De kleine zendgemachtigden worden over de drie netten verdeeld. De Kamerleden mogen zelf stemmen over verplichte ov-kaart DEN HAAG (ANP) - De Tweede Ka mer moet zelf maar uitmaken of de ov-kaart voor haar leden verplicht wordt of dat zij de keuzemogelijk houden voor een vergoeding voor gemaakte kilometers voor woon werkverkeer. Minister Dales (bin nenlandse zaken) zei dit gisteren in het formele debat over haar wets voorstel voor aanpassing van salaris en onkostenvergoedingen van le den van de Tweede Kamer. De Ka mer zal dinsdag over het voorstel stemmen. PvdA, D66 en Groen Links vin den dat de keuzemogelijkheid voor een OV-kaart van tafel moet. CDA en WD vroegen echter aandacht voor het probleem dat niet elke plaats in Nederland dag en nacht met de trein te bereiken is. Met uitzondering van Groen Links en RPF heeft de Kamer zoals voorzien geen moeite met de verho ging van de schadeloosstelling en de nieuwe onkostenvergoedingen. Het wetsvoorstel van Dales is geënt op de aanbevelingen vanuit de Ka merwerkgroep Dees (WD-afge- vaardigde), die zich heeft gebogen over de verdiensten voor de leden van de volksvertegenwoordiging. Het salaris van Kamerleden zal worden opgewaardeerd naar 112.946 gulden per jaar. Verder krij gen Kamerleden aanspraak op een tegemoetkoming in de premie voor een ziektekostenverzekering, af hankelijk van de gezinssituatie. Nekkramp Binnen enkele maanden kunnen baby's worden gevaccineerd tegen een vorm van nekkramp die bekend is onder de wetenschappelijke naam Haemophilus Influenzae. Het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven heeft het vaccin voor re gistratie aangeboden aan het Colle ge ter beoordeling van Medicijnen. Vormfout Een 35-jarige man die in voorlopige hechtenis zat is gistermorgen vrij gelaten na een rekenfout van het ge rechtshof in Amsterdam. De man bleek één dag te lang te zijn vastge houden. De gedetineerde zat in voorlopige hechtenis nadat hij eer der was veroordeeld door de recht bank tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van vijf maanden. Hij kreeg de straf wegens inbraak en autodiefstal. Werkloosheid B en W van Rotterdam zijn van plan om werkloze schoolverlaters' die weigeren een baan te accepteren, te korten op hun uitkering. Om te voorkomen dat jongeren zich voe gen bij het grote leger van 50.000 werklozen in de stad zal het college de komende vier jaar 1000 a 1500 werkervaringsplaatsen Dienstplicht Er komt geen algemene vrijstelling van de militaire dienstplicht voor jongemannen die leraar worden. Staatssecretaris Wallage (onder wijs) ziet af van dit idee dat hij dit vooijaar presenteerde. De vrijstel ling van de militaire dienstplicht was één van de "onorthodoxe maat regelen" die Wallage wilde treffen om de dreigende tekorten aan lera ren in het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs te bestrijden. omroepen krijgen vervolgens twee tot drie jaar om een fusie of federa tie aan te gaan. "Wie niet wil heft zich op of gaat naar de commerciële kabel", meent Van Dam. Voor de NOS heeft de VARA- voorzitter een nieuwe, maar toch ook oude taak in gedachten. De NOS moet een 'versterkt' Journaal brengen en (sport)evenementen verslaan. Die produkties worden door het Commissariaat voor de Media over de drie netten verdeeld. De NOS wordt eigendom van de drie superomroepen. Gereserveerd De omroepen staan vooralsnog ge reserveerd tegenover het voorstel van de VARA-voorzitter. TROS-di- recteur Wolzak: "Het is op zich geen gek idee. Maar aan de andere kant kan ik me niet aan de indruk ont- KRO-directeur Schoonhoven heeft Van Dam teveel naar de politiek maatschappelijke structuren geke ken. "Ik ben er nog niet van over tuigd dat we de omroep gelijk moe ten trekken met die politieke struc tuur. Vooralsnog zeg ik nee tegen het plan". Minister D'Ancona (WVC) heeft niet afwijzend gereageerd op het voorstel van Van Dam. Zij noemt het een creatief plan dat door haar zeker positief wordt beoordeeld. De minister heeft de publieke omroe pen in Hilversum gisteren overi gens extra financiële steun beloofd. Hoe groot die steun wordt is afhan kelijk van de omroepen zelf, die door de minister worden uitge daagd om extra gelden in hun eigen programmering te steken. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Iraakse ambassadeur in Nederland Al-Falaki heeft gisteren de kerkelij ke delegatie die naar Irak wil om ge gijzelde Nederlanders vrij te krijgen alle steun toegezegd. Onbekend is nog of imam Hamzah Zeid en de do minees Wouters en Ruiter een vi sum krijgen. De Nederlandse am bassadeur in Baghdad zal "hand- en spandiensten" verrichten. Ambas sadeur Van Dam krijgt van Buiten- aan de mis De Iraakse ambassadeur Al- Falaki sprak gisteren na afloop van het onderhoud met de drie delega tieleden over een "missie voor de vrede" die kan werken aan een ver betering van de relatie tussen Ne derland en Irak. Al-Falaki liet zich niet uit over geruchten dat imam Hamzah Zeid geen visum zou krij gen omdat hij geen islamitische ge meenschap vertegenwoordigt. Hamzah Zeid stelde voor de KRO-radio dat de missie in ieder ge val twintig Nederlandse gijzelaars mee wil terugnemen uit Baghdad. Hij denkt vooral "aan vrouwen en zieken" onder de gijzelaars. Domi nee Ruiter verklaarde echter dat het de missie erom gaat alle Nederlan ders mee naar huis te krijgen. Bijna gelijktijdig met het onder houd op de Iraakse ambassade ont ving de vaste Kamercommissie voor buitenlandse zaken gisteren een delegatie van familieleden van gijzelaars in Irak. Mevrouw Van Thiel, wier echtgenoot verblijft in Irak, noemde het onderhoud "zeer teleurstellend". Zij had gehoopt dat de Kamer het standpunt van minis ter Van den Broek (buitenlandse za ken) om niet te onderhandelen met Saddam Hussein had willen aan vechten. De familieleden zijn bezorgd over het lot van de Nederlanders in Irak. Zij vrezen dat de gijzelaars nu de Duitse, Franse en Britse gijzelaars massaal vertrekken, naar strategi sche plekken worden overgebracht om als "menselijk schild" tegen aanvallen te dienen. YERSEKE - Bij Yerseke kwam gisteren een ongeveer vijftig hectare grote polder blank te staan als gevolg van een doorbraak van een perskade. Dit gebeurde bij de oprit van de nieuwe Postbrug, waar Rijkswaterstaat bezig was met opspuitingswerkzaamheden. In de weg is op twee pUiatsen een flink gat geslagen waardoor er geen ver keer meer mogelijk is. De hoge waterstand en de overvloedige regenval waren vermoedelijk de oorzaak van de doorbraak. (foto anp) spionage-activiteiten van andere landen op het gebied voor geavan ceerde technologie. Dales toonde zich verontwaar digd over de omvangrijke publici teit die er is over incidenten rond BVD-activiteiten. "Het is teleurstel lend dat er zo nu en dan zoveel op hef wordt gemaakt over futilitei ten". Onduidelijk bij de Kamerleden is hoe de afstemming tussen BVD en de politie is geregeld. De Kamer vreest dat de BVD zich gaat bege ven op terreinen die in feite tot de taken van de politie behoren. De po litie mag op dit moment, in tegen stelling tot de BVD, slechts bij uit zondering 'undercover-activiteiten ontwikkelen. Rekenkamer kraakt financiering van projecten Antillen DEN HAAG (GPD) - Nederland geeft hulp aan projecten op de Ne derlandse Antillen zonder voldoen de garanties te krijgen over het fünctioneren van de projecten en het onderhoud ervan. Er bestaan weliswaar procedureafspraken, maar een doelmatige en rechtmati ge besteding van de hulpgelden is niet gegarandeerd. Dit stelt de Algemene Rekenka mer in een vanmorgen uitgekomen onderzoeksrapport. Vorig jaar gaf ons land 155 miljoen gulden voor projecten op de Antillen, meer dan 50 procent van de totale hulp die 240 miljoen gulden beliep. De Rekenkamer onderzocht acht concrete projecten. In een aantal ge vallen heeft de Rekenkamer twijfel over het nuttig gebruik van het pror ject. De uitvoering van alle projec ten was traag. Slechts twee van de acht werden op tijd afgerond. De Rekenkamer achterhaalde dat in vrijwel alle gevallen kostenramin gen te laag bleken. Zo werd de bouw van een gevangenis op Sint- Maarten 25 procent duurder, terwijl ook nog voorzieningen die eerder waren geschrapt, later als extra's werden toegevoegd. De Rekenkamer schrijft de mis standen toe aan onderbezetting bij de overheid. 'Competentiegeschil met Van den Broek nog in intern beraad' DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers weigert de Tweede Kamer in zicht te geven in zijn competentie geschil met minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Binnen het kabinet discussiëren Lubbers en Van den Broek over de positie van de premier in het buitenland. Lub bers wil meer status en invloed, maar Van den Broek heeft geschre ven dat "niet aanvaardbaar" te vin den. D66-fractieleider Van Mierlo vroeg het kabinet deze week om duidelijkheid. Volgens Van Mierlo schaadt het de positie van de minis ter-president, als zijn buitenlandse collega's - op de hoogte van de dis cussies - niet meer weten wie zij in Lubbers aanspreken. "Op korte ter mijn" moet de positie en status van de Nederlandse minister-president helder zijn, betoogde de D66-voor- man. In een brief aan de Kamer wijst Lubbers, mede namens Van den Broek, beide verzoeken van de hand. Het gaat om "een aangelegen heid die nog voorwerp is van intern beraad en waarover in de minister raad zal worden beraadslaagd", al dus Lubbers. Wat de positie van de minister president tijdens het bijwonen van de Europese Raad bestreft, is vol gens de premier "geen sprake van enig probleem". Lubbers gaat daar mee voorbij aan een belangrijk deel van de discussie. Het geschil tussen Lubbers en Van den Broek beperkt zich namelijk niet tot het optreden bij de Europese Raad, maar draait ook om de status van de minister president bij andere internationale bijeenkomsten. Van den Broek meent dat uitbrei ding van de bevoegdheden van de premier tijdens internationale ver gaderingen een wijziging van de Grondwet nodig maakt. Minister Dales (binnenlandse zaken, belast met Grondwetszaken) is het daar mee eens. Maar Lubbers vindt een Grondwetswijziging te omslachtig en te lang duren: de premier wil naar verluidt snel een bij hem pas sende status. DEN HAAG (GPD) - D66 en de WD wil dat minister Kok (financi ën) zich in de Kamer komt verant woorden voor zijn uitspraken van woensdagavond over de economi sche ontwikkeling en de maatrege len die begin 1991 genomen moeten worden. De kamerleden Ybema (D66) en De Korte (WD) eisten gis teren in de Kamer een brief van Kok die dan volgende week bij de be handeling van de begroting Finan ciën 1991 aan de orde kan komen. Ybema noemde de uitlatingen van Kok gisteren "realistisch". Hij signaleerde echter een "opvallende wijziging in inhoud en toonhoogte waarop nu wordt gesproken" ten opzichte van de algemene politieke beschouwingen over de begroting Kalsbeek (PvdA) zet aan tot boeiende discussie Van onze correspondent Wilfred Scholten DEN HAAG - "Ja, ik beloof'. Als het PvdA-Kamerlid Kals- waar Kalsbeek zich zo aan ergert. Over blijft 'samen' en 'alleen'. Mr. Kees Waaldijk, medewerker de vakgroep Homostudies i beeld de gang van zaken bij erfenis sen. Als iemand overlijdt, kan een testament helemaal bepalen waar de erfenis heen gaat. Alleen i wel wordt toegestaan. Voor Waal- Ook wat het ouderschap betreft, dijk is dat geen probleem, maar be- wil Kalsbeek geen uitzonderingen ouders van de overledene nog in le ven zijn, kunnen die de helft daar van krijgen, ongeacht de wens van betrokkene. De samenwonende vriend of vriendin heeft dan het na kijken. Bij homo's die overlijden, is dit een groot probleem. Gelijkstel ling aan het huwelijk lost dit pro bleem eenvoudig op. Maar als alle duurzame relaties op beek ligt, is deze plechtige belofte de Rijksuniversiteit Utrecht, geeft met ongehuwden iets anders. Als de bij een huwelijksvoltrekking over daar niet direct zijn "ja"-woord op. een tijdje niet meer dan een stukje Zo eenvoudig is het allemaal niet. folklore. Want als men dezelfde Natuurlijk, veel ongelijkheid tussen rechten en plichten als een gehuw- gehuwden en niet-gehuwden is met de wil krijgen, wordt dat gewoon bij name de afgelopen tien jaar verdwe- de notaris geregeld. Een handteke- nen. Te denken valt aan zaken in de ning onder een samenlevingscon- sfeer van de inkomensbelasting, so- tract is dan voldoende. Stadhuis, ciale zekerheid (de introductie van kerk en receptie zijn niet langer het 'gemeenschappelijk huishou- meer nodig; wat overblijft zijn twee den') en op juridisch gebied. Zo is getuigen (eventueel twee hulpjes onlangs verkrachting ook binnen van de notaris) en een simpel "ja" het huwelijk strafbaar gesteld, op de vraag van de notaris of men in het contract volhardt. .LriGniSSGn Bovendien is zo'n notariële plech- Maar Waaldijk beklemtoont de gro- tigheid niet uitsluitend voor man en te verschillen die er nog wel dege- vrouw bedoeld. Ook homosexuelen üjk zijn tussen zij die in het huwe- en familierelaties (zussen, broers en lijksbootje zijn gestapt, en degenen ouder-kind) kunnen op deze manier die niet getrouwd zijn, maar verder hun verhouding zwart op wit laten wej jn hetzelfde schuitje zitten, zetten. Het gevolg is dat een einde Deze 'samenlevers' worden mo- komt aan "dat rommeltje" van de menteel nog wel degelijk "gediscri- wel twintig samenlevingsvormen, mineerd". Waaldijk noemt als voor- seft de PvdA wel wat ze allemaal 1 maakt? En welke aardige discussies dit nog gaat opleveren? Desgevraagd reageert de aan- stichtster van dit alles heel nuchter. Jazeker, de consequenties ziet i maken. Als ongehuwd samenwo nen gelijk wordt gesteld aan het hu welijk, betekent dat dezelfde rech ten en plichten. "Inderdaad, dan wordt het dus mogelijk om als ho moseksueel een paar kinderen te 1991 en de reactie van onder meer Kok op uitlatingen van de president van de Nederlandsche Bank, Dui- senberg. Voor D66 moet Kok in zijn brief uitleg geven over de redenen voor zijn harde uitspraken nu. "Wat is er gebeurd sinds de politieke be schouwingen, welke nieuwe gege vens zijn er bekend?", aldus Ybe- De Korte noemde de uitlatingen van Kok "verrassend". Hij wil dat Kok in zijn brief aangeeft wat de omvang is van de maatregelen die in zijn ogen nodig zijn, hoe die ver deeld worden (bezuinigingen, las tenverzwaring), of een loonmaatre gel wordt overwogen en welke in vloed de nieuwe gegevens hebben op de begroting voor 1991. "Het par lement en de samenleving hebben recht op duidelijkheid", aldus De Korte. CDA en PvdA hielden zich giste ren afzijdig. De fractieleiders van beide partijen wilden niet op Koks uitspraken ingaan. Woordvoerders van Brinkman en Wöltgens verwe zen naar de inbreng bij de algemene politieke beschouwingen. zijn met de bestaande ongelijkheid genoeg gaan. Dan kan alles tussen huwelijk Wat het voorbeeld van het pensioen betreft en de financiële gevolgen daarvan, wijst ze naar de EG-richt- lekker opgeschoond worden; daar het tijd voor". Hirsch Balin wil gelijksteUing van samenwoners en gehuwden DEN HAAG (ANP) - Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft giste ren in de Tweede Kamer gezegd "de handschoen te willen oppak ken" om de ongelijke behande ling van gehuwden en samenwo nenden ongedaan te maken. Hij deelde mee dat hij inmiddels de commissie-Kortmann (voor de toetsing van wetgeving) opdracht' heeft gegeven aanpassing van de wettelijke regels voor te bereiden. Ook zal de commissie-Stevens zich inzetten om ongelijke behan deling op fiscaal gebied ongedaan te maken. Volgens de minister gaat het bij samenwoners die niet kunnen huwen niet alleen om personen van hetzelfde geslacht, maar ook om bijvoorbeeld broer en zus die een gezamenlijke huis houding voeren. Volgens de minister is er spra ke van een onoverzichtelijke baaierd van wettelijke regelin gen, waar samenwonenden mee te maken hebben. Vandaar de keuze om de zaak in handen te ge ven van de commissie voor de toetsing van wetgevingsprojec ten. De minister zei verder zich een voor de overheid en derden ken bare registratie van samenwo nenden goed te kunnen voorstel- hoop worden gegooid, leidt dat lijnen. "Die dwingen c ook tot een aantal ingrijpende ver anderingen op financieel en juri disch terrein die niet zo eenvoudig zijn. Daar kunnen nogal wat haken en ogen aan zitten. Waaldijk noemt enkele heikele voorbeelden. Wat te denken van de huidige pensioenregeling? Bij vrijwel alle pensioenfondsen (van zowel de ambtenaren als het bedrijfsleven) is het zo geregeld, dat uitsluitend bij overlijden van de pensioengerech tigde, diens (gehuwde) echtgenote recht op pensioen behoudt. Sommi ge fondsen kennen ook nog pen sioen toe aan de echtgenoot, maar daar houdt het wel mee op. Om dat recht te trekken, hebben de pen sioenfondsen flink veel extra geld nodig. Een ander voorbeeld betreft het ouderschap. In slechts enkele ge vallen is het momenteel mogelijk dat een ongehuwd stel ouderschap toegewezen krijgt. Dat zijn boven dien alleen heteroseksuelen. Adop tiekinderen worden uitsluitend toe gewezen aan gehuwde paren. Ook de zogenaamde 'erkenning' van een kind door de ongehuwde vader, waardoor pa en ma gezamenlijk de ouderlijke macht krijgen, is moei lijk te regelen. In ieder geval moet de rechter er aan te pas komen. De ouderlijke macht toekennen aan twee lesbische vriendinnen of homosexuele mannen is nu vol strekt onmogelijk. Het voorstel van de PvdA betékent dat dit voortaan Waaldijk doet "Als alles wordt, wa welijk dan niet af?' ATROPINE - Bij vier van de zes mensen die het vorige weekeinde vergiftigingsverschijnselen kregen na het nuttigen van een drankje in een Amsterdamse discotheek, is de feite gelijk getrokken stof atropine aangetroffen. Deze schaffen we het hu- stof zit in sommige oogdruppels, maar wordt ook gebruikt in chemi sche wapens. i eerste aanzet: ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3