spooRrrv Voetbalclubs krijgen geld terug m mm M 'Derbysfeer is een beetje weg' Sampras kan faam nog niet waarmaken Afdeling Leiden KNVB sluit jaar af met positief saldo Pleidooi voor niet-roken assucom VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 PAGINA 17 Jan Vieveen over QB - Noordwijk Van onze redacteur Rob van der Zanden NOORDWIJK - Er zijn door de jaren heel wat dapperen ge sneuveld op het gras van Nieuw Zuid, maar de voetballers van Noordwijk bleven vrijwel altijd zichzelf bij de Katwijk- se buren. Met name aan het eind van de jaren zeventig en het begin van de jaren tachtig zag Quick Boys de brutale en zelfverzekerde Noordwijkers niet graag komen. De ver-' schrikkelijke billekoek in eigen huis van op 11 april 1981-0- 5 voor Noordwijk met drie goals van Ruud Bröring - zal daar mede een rol in hebben gespeeld. "Ik zal die overwinning niet gauw vergeten", zegt Jan Vieveen, oud speler van Noordwijk en voormalig elftalbegeleider. "Ik was toen elftal- begeleider en zat met trainer Piet Buter en aanvoerder Jan Willem Bogers kort voor de wedstrijd in een hokje over de opstelling te pra ten. We stonden lijnrecht tegenover elkaar en kwamen er niet uit. Op eens gleed er een briefje onder de deur door van een van de spelers. Ze hadden een boodschap en elf na men. 'Speel op deze manier en we winnen hier dik', stond er op het pa piertje. We hebben zo gespeeld en wonnen met 5-0. Dat was typisch Noordwijk, hè". Met de vette winst in Katwijk zet ten de Noordwijkers in dat jaar ook een beslissende stap in de richting van het kampioenschap in de eerste klasse. Het zou overigens niet uit monden in een algehele landstitel bij de amateurs. Dat deed de ploeg het seizoen daarvoor wel. Waar pre cies? Op het veld van Nieuw Zuid, want daar voelde de ploeg zich in die tijd immers thuis. Tegen Xerxes (onder leiding van Hans Doijee) werd een 0-2 achterstand omgezet in een 3-2 overwinning. Het was het tweede landskampioenschap voor Noordwijk na de titel in 1973. Mecücijnenkuur moet Aandewiel verder Het veld van Nieuw Zuid is door Jan Vieveen ook altijd als prettig er varen toen hij zelf nog in het team speelde. "We hadden in mijn tijd Harrie van der Horst als trainer. Die woonde in Katwijk. Toen we uit bij Quick Boys moesten spelen, werd de wedstrijdbespreking bij hem thuis gehouden. Ik daarvoor in Noordwijk een beetje doorgezakt met Johan Neeskens, een goede vriend van me. Bert de Vries van Quick Boys was er ook Ook Lendl naar huis PARIJS (SID/Reuter) - De opmars van Stefan Edberg en Boris Becker, de top van de wereldranglijst en daarom ook als eerste en tweede geplaatst in Parijs, naar de finale van het met 3,6 miljoen gulden rijk gedoteerde evenement, was ook donderdag niet te stuiten. Pete Sampras, de verrassend winnaar van het US Open, ging daarentegen even verrassend onderuit tegen de Franse quali fier Guillaume Raoux. goed team kwam. Maar op de of andere manier was de Noord- bij. Tijdens de bespreking de vol- wijkse flair, bluf en raffinement gende ochtend bij Van der Horst toch genoeg om ze bang te maken, kreeg ik het even te benauwd. Ik zat Nu is Noordwijk eigenlijk nog te knikkebollen en viel bijna van steeds de ploeg met meer lef en raf- mijn stoel. Toen ik het veld opliep finement vind ik. Dat is altijd zo ge zag ik Bert staan. Ik knipoogde een bleven", keer en zei 'ssssttttt'. Maar we won- -q - nen wel met 0-1". Routinier Quick Boys zal morgen in de Jan Vieveen thuishaven opnieuw op zijn hoede chendammer, zijn, maar de huiver van weleer voor op zijn duimpje. Na bezitter van enkele horeca-gelegen- heden in de badplaats kon Vieveen niet altijd tijd vrij maken. Maar al had hij niet altijd een basisplaats, hij was er altijd bij. "Ik begrijp nu niet hoe ik het altijd heb volgehou den. Tropenjaren waren het". Na zijn actieve periode als voet baller, werd hij elftalbegeleider. Dat hield hij twaalf jaar lang vol. Vorig geboren Leids- jaar zette hij er een punt achter. Hij kent Noordwijk verkocht inmiddels ook het groot- ste deel van zijn horeca-onderne- het rood-wit is in Katwijk wat afge- RKAW belandde hij in 1971 op 28- mingen. De nieuwste handel Volgens Jan Vieveen een jarige leeftijd op Duinwetering, voorbeeld van de tradities die af- Daar maakte hij als routinier brokkelen. "Het echte derbysfeertje kende middenvelder nog help en LEIDEN De terugkeer van Huug Aandewiel op de voetbalvelden, in dien het daar nog van korpt, zal nog lang op zich laten wachten. De libe ro van Rijnsburgse Boys tobt al een jaar met een zware enkelblessure. Medisch onderzoek in het Sint Franciscus Ziekenhuis te Rotter dam heeft evenwel uitgewezen dat er nog een kleine hoop is op een vol ledig herstel van de 28-jarige Rijns burger. "In ieder geval is duidelijk gewor den dat mijn enkelgewricht kapot is", verzucht Aandewiel. "Het wordt echter afwachten. Ik ben nu in ieder geval in goede handen". De geplaagde voetballer werd in januari van dit jaar geopereerd, maar moet nu concluderen dat dat geen enkele verbetering heeft opge leverd. "Ik ben er mee blijven door lopen, de pijn is nooit weggegaan". Sinds drie weken staat Aandewiel onder medische-» begeleiding van dokter Stellinga, die met verbazing constateerde dat het gewricht aan flarden lag. Met steunzolen en een medicijnenkuur van zes weken hoopt Aandewiel de pijn te verdrin gen en mogelijk tot een herstel te komen. Aandewiel: "Mijn gezond heid staat voorop, het is niet zo dat ik zo snel mogelijk terug wil komen. Rob Pret rest van het seizoen uitgeschakeld LEIDEN - Roodenbürg-verdediger Rob Pret zal de rest van het seizoen niet meer in actie ko^ern Op dins dagavond oefende •vret met een Roodenburg-selectie onder 23 jaar tegen zaterdagvierdeklasser Oegst- geest. De Leidenaar scheurde in een duel met Oegstgeest-speler Mark van Berkel zijn kruisbanden. Van Berkel kwam er eveneens niet genadig af. De Oegstgeest-speler scheurde zijn enkelbanden. toen zie je toch ook niet Het vervlakt allemaal een beetje. Dat wil niet zeggen dat het publiek niet meer geniet, maar er zijn steeds meer spelers bijgekomen die niet uit de dorpen zelf komen. Dat bete kent dat het chauvinisme minder wordt. Logisch. Noordwijkers zijn trouwens sowieso al wat minder fa natiek. Ze zijn heus wel blij met een overwinning, maar kunnen het als geen ander relativeren". Vieveen ziet ook wel voordelen van het verminderde fanatisme. In het verleden kon het nog wel eens gebeuren dat op Duinwetering de tribune voor een deel was gesloopt na een editie van Noordwijk - Quick Boys. Dat zal nu minder snel gebeu ren. "Maar", meent de 47-jarige Vie veen, "ondanks de veranderde tra dities zijn er toch ook dingen die blijven. Noordwijk presteerde in mijn tijd vaak goed in Katwijk. Ter wijl Quick Boys jaar in jaar uit met Vieveen zit in de in- en verkoop ruil van oude prentbriefkaarten, tij- Aan de Nieuwe Zeeweg barst het de stapels kaarten en oude do- De druk van de roem werd hem vervolgens ook op de baan te mach tig. De onbekende Fransman Guil laume Raoux stond hem wel de tweede set af, maar sloeg daarna an dermaal genadeloos toe: 6-3 3-6 6-3. De grootste verrassing van de dag was evenwel de overwinning van Michael Stich op de als achtste ge plaatste Amerikaan Brad Gilbert, de Duitser nauwelijks de ,,Angstgegner" van Becker. De 22-jarige speler uit München zege vierde met twee keer 6-4 en treft nu zijn beroemde landgenoot en Davis Cup-partner in de kwartfinale. Na Sampras namen de 14.500 toe schouwers in het sportpaleis van Bercy ook afscheid van Ivan Lendl. u De als derde geplaatste Tsjechoslo- Maar hij heeft het voetbal nog niet plaatste Aaron Krickstein. De cij- waak maakte alleen in de eerste_set, van zich afgezet. "Ik was nog bij fers (6-2 6-3) spraken voor zich. „Dit die hij nog met 6-3 v DOS Kampen - Noordwijk. Morgen was één van mijn beste partijen heb ik helaas geen tijd, want ik zit de laatste weken. Ik speelde zeer met mijn prentbriefkaarten in lide". Utrecht. Maar ik hou het wel bij. Dat kon de negentienjarige Sam- Weet je waar die zaterdagclubs trou- pras niet beweren. De als vierde ge- wens eens over na moeten denken, plaatste Amerikaan is nog niet echt over al die dubbele derby's op een gewend aan het leven aan de top. zaterdagmiddag. Da's toch zonde. Wel leerde hij donderdag in zijn ho- Quick Boys speelt vaak thuis tegen tel de „room service" in te schake- een buurman terwijl in Noordwijk, len. „Dat had ik nog nooit gedaan", Rijnsburg of Katwijk hetzelfde aan zei Sampras. „Ik ging aanvankelijk de hand is. Op Nieuw Zuid hebben gewoon naar het restaurant van het ze prachtig licht inmiddels. Als ik spelershotel, maar werd daar be- hen was speelde ik op vrijdag-of za- sprongen door fans en handteke- terdagavond met kunstlicht net als ningjagers. Ik wist niet hoe snel ik het betaalde voetbal. Dat moet weer naar mijn kamer moest ko- Becker, die nog 147 punten moet goed maken om Edberg van de troon te stoten - toernooiwinst van de Duitser en verlies van de Zweed in de kwartfinale is voldoende voor de machtswisseling -, vertoonde een grootse vorm tegen de Ameri kaan Jim Courier. Vooral in de eer ste set speelde Becker nagenoeg perfect: 6-1. In de tweede v breng v< minder, taaie Courier beduidend beter: 7-5. „Wat ik in de eerste set liet zien, was bijzonder goed", zei Becker tevre den. „Beter is denk ik niet eens mo gelijk". Edberg was even opgetogen over zijn zege tegen de als vijftiende g i, indruk. Zijn Zweedse opponent Jonas Svensson werd er niet warm of koud van en stuurde Lendl met 6-4 en 6-2 alsnog r zijn Amerikaanse huis terug. Belgische ruiter speelt het slim toch kunnen?" BARCELONA (ANP) - Ajacied Jan Wouters is volgens de Spaan se voetbalpers bij Barcelona de beoogde opvolger van Ronald Koeman voor de rest van het sei zoen. Koeman is maanden uitge schakeld door een gedeeltelijk af gescheurde achillespees. Zowel Ajax als Wouters ontkennen de belangstelling. Het Spaanse persbureau EFE beroept zich op een bron uit de buurt van oefenmeester Leo Beenhakker en beweert dat er wel degelijk al contacten zijn ge weest tusseen officials van Bar celona en de Nederlandse lands kampioen. Tonnie Bruins Slot, de assistent van Johan Cruijff, ver- Barcelona wil Wouters huren blijft daarom momenteel in Ne derland. Jan Wouters heeft nog een con tract bij Ajax tot het einde van het seizoen '93-'94, maar kan zich vol gens EFE ieder moment vrijma ken als een buitenlands aanbod hem bevalt. Het Spaanse persbu reau speculeert er bovendien op, dat het Ajax financieel uitstekend uitkomt zijn international tot het einde van het seizoen aan Bar celona te verhuren. De Catalaanse sportpers heeft donderdag breed uitgepakt over het feit dat Koeman werd geope reerd door clubarts Borrell en niet door de vermaarde chirurg Gonzalez Adrio, die eigenlijk eer ste keus was van de libero zelf en zijn trainer Cruijff. Volgens dok ter Bestit, hoofd van de medische dienst van FC Barcelona, heeft Koeman Borrell persoonlijk toe stemming gegeven de operatie uit te voeren. Met Ronald Koeman gaat het volgens Borrell overigens naar omstandigheden goed. „Hij heeft helemaal geen koorts meer en mag waarschijnlijk zaterdag of ui terlijk zondag het ziekenhuis ver laten". Vitesse heeft Dieter Burdenski, oud-doelman van de Duitse Bun- desligavereniging Werder Bremen, gecontracteerd. Dé 39- jarige Burdenski, die twee jaar ge leden zijn carrière beëindigde, vervangt in die periode Raimond van der Gouw, wiens schorsing van drie wedstrijden in hoger be roep werd bevestigd. Vitesse durft gèen beroep te doen op de jonge tweede keeper Remco Bos. Burdenski, die tot het einde van dit seizoen onder contract staat, heeft twaalf interlands ach ter zijn naam. Hij speelde 481 wedstrijden in de Bundesliga. Daarmee is hij recordhouder. Vo rig seizoen was hij enkele weken interim-keeper bij AEK Stock holm. Van c redactenr Herman Joustra SASSENHEIM - De penningmeesters van de voetbalvere nigingen in de regio Leiden kunnen binnenkort een bij schrijving op de bankrekening van hun club verwachten. Dat is een direct gevolg van het positieve saldo van ruim 88.000 gulden, waarmee de afdeling Leiden van de KNVB het afgelopen jaargang afsloot. Een overgrote meerderheid van de aanwezigen gaf gisteravond tijdens de najaarsverga dering van de afdeling, in Kasanova in Sassenheim, zijn goedkeuring aan het voorstel tot de verdeling van dat over schot. Volgens het goedgekeurde 'bestem mingsplan' vloeit bijna een kwart van dat overschot, 20.000 gulden, di rect in de clubkassen. De verenigin gen krijgen overigens per lid be taald: 75 cent. Verder gingen de aan wezigen akkoord met de overige be stemmingen van het geld; 25.000 voor groot onderhoud van het afde lingsgebouw, een reservering van 10.000 gulden voor het jubileum SASSENHEIM - De rokers voel den zich gisteravond in Kasanova even. aangesproken. De vice- voofzitter van JAG, Roy Ramad- hin, vroeg aan Van der Veen Meerstadt of het mogelijk was voor het bestuur van de afdeling Leiden om rookvrije zones in te stellen in de voetbalkantines. "Het is aangetoond dat roken slecht is voor de gezondheid. Daarom kan ik het niet combine ren dat de KNVB geen duidelijk standpunt inneemt ten opzichte van het roken en de overheid wel. Zo vind ik ook dat de condities waarin de mensen worden uitge nodigd voor vergaderingen moe den. Hoe het ook zij, voorzitter Die- derik van der Veen Meerstadt noemde het positieve saldo op zich 'historisch'. Het overschot is voor een groot deel te danken aan de toename van het aantal leden. De afdeling Leiden kon er in het seizoen 89-90 ruim 600 bijschrijven Daarnaast had de posi tieve rentestand een gunstige in vloed op de baten. Een meevaller toevoeging aan de alge- vormde de jeugdsubsidie van 33.000 gul- 16.000 gulden van de provincie Zuid-Holland. Volgens penning meester Van Winsen was dat te dan ken aan "een administratieve dwa ling". De subsidie zou normaal ge sproken al beëindigd moeten zijn. Boetes Een niet onaanzienlijk gedeelte van het overschot, ruim 33.000 gulden, is afkomstig van de post 'heffingen' ceerde echter dat Ter Beek het niet ten voldoen aan de gezondheids normen. Een afgevaardigde kan bijvoorbeeld CARA-lijder zijn". Van der Veen Meerstadt vond echter dat het instellen van rook vrije zones een zaak was voor de verenigingen zelf. "En het roken bij vergaderingen van ons dat mag pas na half tien". Ramadhin: "Klopt het dat clubs die geen af gevaardigde sturen een boete krijgen?". Van der Veen Meer stadt: "Ja, dat klopt". Ramadhin: "En als dat een CARA-patiënt be treft?". Van der Veen Meerstadt: "...Eh. Dat punt nemen we mee in een volgende discussie". De KNVB vergadert in Kasanova. Administrateur Cor van Steijn hanteert de tutie a dat binnenkomt uit strafza- 'op die emotionele toer moest gooi- ten, omdat i en'. "Onze mening is dat de afdeling tenonrechte Leiden van de KNVB alleen be stuurd kan worden volgens de re gels van het spel en de gemaakte af spraken. Als v naar de geest van de reglementen te handelen, stapel loöpt. Het kan komen we op een hellend vlak" Een voorstel SPORTPARK NIEUW-ZUID KATWIJK ZATERDAG A.S. AANVANG 15.00 UUR aangeboden assurantiekantoor PENSIOENEN VERZEKERINGEN-HYPOTHEKEN Rijnsburgerweg 143 Leiden Telefoon 071-171141" ken en boetes - iets wat de nodige commentaren van de afgevaardig den teweegbracht. Te meer omdat het aantal strafzaken was afgeno men. John ter Beek, van de Belan gen Vereniging Amateurvoetbal Leiden (BAVL) sprak van in dat verband van een 'dramatisch histo risch' feit: "De daling in het aantal strafzaken is niet te danken aan schoner voetbal, maar aan de daling kenen van het merendeel in het aantal officiële scheidsrech- gevaardigden. Onder wie ters. De clubscheidsrechters zijn -■ niet vaak genegen 's avonds nog rapporten te schrijven". Dat desondanks de post heffin gen zo positief uitviel wekte naar zijn zeggen wrevel bij de meeste verenigingen, omdat vooral de op gelegde boetes - volgens Kaldenho- ven van de SV Voorschoten "voor bijvoorbeeld het foutief invullen van een ledennummer of het niet in vullen van de grensrechter" - daar aan debet waren. Ter Beek: "De op rechte amateurs - ik bedoel daar mee de vrijwilligers worden steeds s.chaarser. Zij moeten het wel opne men tegen een steeds professione ler wordend apparaat dat elke fout feilloos registreert". Van der Veen Meerstadt repli- de verenigingen te vergro- deel van de boetes stuur om aan ee: i worden geïnd. Van periment deel te der Veen Meerstadt, haalde daarop genade nog een keer de woorden aan van secretaris Van Winsen dat 'de ver te veel geneigd zijn vuiler betaalt'. "Al zijn dat niet mijn niet naar de letter woorden, ik vind dat u te hard i het afdelingsbe- commercieel ex- emen, vond geen de ogen van de aanwezi gen. Volgens een brief die eerder aan de verenigingen was gezonden 'leeft bij de KNVB het voornemen binnenkort te starten met het te- AMSTERDAM (ANP) - Ludo Phi- lippaerts was op de eerste dag van Jumping Amsterdam de meest ge slepen ruiter. Waar anderen zich te vreden stelden met een verken ningsritje loerde de Belg op de geld prijzen. Hij deed dat zo slim, dat hij beide springnummers van donder dag op zijn naam bracht. Het lever de hem in totaal 7.500 gulden op. Voor half lege tribunes won Phi- lippaerts in de vroege avond eerst het parkoers, waarin 'bouwmeester' Henk Jan Drabbe de maximale hoogte van de van een Westduits be drijf gehuurde obstakels bij een be scheiden 1,40 meter had gelaten. Met Vanna bleef Philippaerts fout loos in 51,42 seconden. De Frans man Roger Yves Bost werd tweede met Nicomea Bose, voor de Belg Jean Claude Vangeenberghe met OC Kid. Vangeenberghe dacht in het tweede, zwaardere nummer, dat hij dit keer met de hoofdprijs ging strij ken. In de barrage, waarvoor elf combinaties zich hadden geplaatst, sleurde hij OC Avontuur (met als moeder een tuigpaard) in een ris kante, maar geslaagde rit naar een tijd van 34,38 seconden. Als voorlaatste deelnemer had Philippaerts voor het parkoers met zeven sprongen over 280 meter ech ter nog wat in petto. Hij nam met Flinte de wendingen nog net iets ge waagder dan zijn landgenoot en zag zijn rit beloond met de winnende tijd van 32,84 seconden. Daar kon de Engelse Marie Edgar, een van de vier amazones in de barrage, niets meer aan veranderen. Schamel Overigens vormt Edgar met David Broome, die nog nooit heeft overge slagen in Amsterdam, de dit jaar schamele vertegenwoordiging van Engeland in de RAI. Aanvankelijjc stonden ook toppers als Michael Whitaker, Nick Skelton en Joe Tuj-i op de startlijst. Dit trio koos echter op het laatste moment voor eëh toernee door de Verenigde Staten. Iets wat de organisatoren in Am sterdam duidelijk in het verkeercje keelgat schoot. Men heeft de Engei- se hippische associatie inmiddels laten weten niet van dit soort prak tijken gediend te zijn. Grimbergen in Oranje-selectie RIJNSBURG - Petra Grimbergen is opgenomen in de nationale vrou wenselectie wielrennen. De Rijns burgse neemt de plaats in vah Olympische kampioene Monique Knol, die haar eigen weg volgt. Piet Hoekstra, coach van de Oranjè- vrouwen, benaderde daarop Grim bergen voor een plaatsje in de selec tie. De klimspecialiste uit Rijns burg, zusje van schaatsster Jolanda Grimbergen, hapte gretig toe. o zijn gen betaling beschikbaar stellen dat de gelden die uit boetes binnen komen weer worden teruggesluisd naar de verenigingen". Hij zegde vervolgens wel toe bin nen het dagelijks bestuur die be- mail-bedrijf, staande wrevel onder de loupe te postopdrachten Loting achtste finales LD-cup Tijdens de algemene najaarsver gadering van de KNVB is tevens de loting verricht voor de achtste finales van de LD-cup. De twee overgebleven afdelingsclubs trof fen het daarbij niet. Alphia ont vangt zaterdageersteklasser Quick Boys, terwijl MMO naar Leiderdorp afreist om RCL te ontmoeten. Opvallend is verder het duel tussen UDWS. en SJZ. Beide ploegen komen ook al in de competitie van de vierde klasse zondag tegen elkaar uit. De wed strijden staan gepland voor het weekeinde van 5 en 6 januari van het volgend jaar. De volledige lo ting is als volgt: Alphia - Quick Boys Noordwijk - Randstad Sport ARC - FC Lisse (zo) RCL - MMO Rijnsburgse Boys - Leiden Docos - Katwijk UDWS - SJZ KRV - Roodenburg het ledenbestand van de KNVB aan de firma Oostveen Projecten BV'. Volgens Van der Veen Meer stadt betrof het hier een 'direct organisatie die i bedrijven ver zorgt, zoals het versturen van recla mefolders. Bij het slagen van het ex periment 'zou een principiële dis cussie worden opgestart'. Zowel de BAVL als de BBD (Belangenvere niging Bollen- en Duinstreek) wees deelname aan het experiment af'uit oogpunt van privacy'. Zo vroeg men zich af of er voldoende waarborgen waren om de privacy te garanderen. "Bovendien", zo stelde Ter Beek, "heeft het voeren van een principië le discussie achteraf geen zin Van der Veen Meerstadt betreur de de houding van de afgevaardig den. "Het is jammer dat er zo emo tioneel over privacy is gesproken. 18.00-18.30 Sportnel: Rallysport. 18.30-19,00 Sportnet: Exotische Sporten. 19.00-21,00 Sportnet: Paardesport: springconcours in Washington. 19.30-20.00 EURO: Eurosportnews. 20.00-23.00 EURO: Open Indoor tennis toernooi voor mannen in Parijs. 20.20-20.55 Ned 3: Sport Studio. 21.00-22.00 Sportnet: Go: auto- en motor sportmagazine. 22.00-23.30 Sportnet: Boksen voor Profs m de VS. 22.55-23.20 Did 2. Sport-Reportage. 23.00-23.30 EURO: Autosport: GP van Australië voor Formule I. 23.25-23.50 Did 1Sportschau. 23.30-01.30 EURO: Trax: sportmix. 23.30-01.30 Sportnet: NHL IJshockey. ZATERDAG 07.00-08.00 Sportnet: Truckraces. 08.00-09.30 Sportnet: Paardesport: springconcours in Washington. 09.30-11.00 Sportnet: Rugby: Franse League.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17