Spelen de Spoorwegen vals met OV-studentenjaarkaart? Ziekenhuizen moeten meer doen aan rampenbestrijding Provincie gaat met Raad van State in de slag over aanleg stortplaats De Does Computer universiteit supersnel met glasvezelkabel Studiepunten halen in Vlaanderen gevulei gecontroleerde stortplaats combinatie ijsselkring 'Donor tenzij men niet wil' VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 REGIO PAGINA 15 Overleg mislukt over veiliger pompstation UTRECHT - Het overleg tussen de Industriebond FNV en de werkge versorganisatie BOVAG over een betere beveiliging van pompsta tions is mislukt. De industriebond hoopt dat er desondanks wettelijke dwang komt om extra veiligheids maatregelen te treffen, zoals het aanbrengen van kogelwerend glas of een dubbele bemanning 's nachts. Het aantal overvallen op pomp stations is dit jaar verdrievoudigd tot gemiddeld 19 per maand. Maat regelen zijn volgens de FNV drin gend nodig. De BOVAG houdt vast aan de voorwaarde dat alle stations tussen 21.00 en 06.00 uur moeten sluiten omdat dan de meeste over vallen plaats hebben. Uitwisseling Vlaamse en Nederlandse studenten DELFT - Nederlandse studen ten moeten meer naar Vlaande ren om daar studie-onderdelen te volgen. Vlaamse studenten moeten meer het omgekeerde doen. Om dat te bereiken komt er één gemeenschappelijk sys teem van studiepunten voor het Nederlandse en het Vlaamse hoger onderwijs. Dat schrijven minister Ritzen (onderwijs) en zijn Vlaamse collega Coens in een gemeen schappelijk actieplan dat zij in Delft hebben ondertekend. Stu denten krijgen met het systeem de mogelijkheid om in het eigen land behaalde studiepunten naar het andere land mee te ne men. Zo mogelijk wordt deze -m van uitwisseling in het Europese samenwer kingsprogramma voor het hoger onderwijs 'Erasmus' onderge bracht. Ritzen en Coens willen verder de studiefinanciering in beide Nederlandstalige gebieden af stemmen op een grotere uitwis seling van studenten. Uitgangs punt daarbij is wel dat geen ex tra kosten voor het verblijf in het andere land zullen worden betaald. Ook komt er een ge meenschappelijke studiegids. Nederland en Vlaanderen streven naar het volledig toe gankelijk maken van eikaars van eikaars systemen van hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek, schrijven de be windslieden in het actieplan. Tot de opstelling van het plan, dat daarvoor een eerste aanzet moet vormen, werd besloten op een Vlaams-Nederlandse stu die-bijeenkomst in mei van dit jaar. Ritzen en Coens willen naast studenten ook meer docenten en onderzoekers uitwisselen. De samenwerking op het gebied van het hoger onderwijs en het wetenschappelijk onderzoek moet worden verbeterd. Het ho- ger-onderwijsbeleid van de beide landen zal onderling meer worden afgestemd. ZUTPHEN/LEIDEN - De betrok kenheid van ziekenhuizen bij de be strijding van rampen moet worden verbeterd. Niet alleen moeten er meer financiële middelen komen voor praktische oefeningen van on der andere de eerste-hulpafdelin- gen en de operatiekamers, ook een betere wetgeving is nodig. Het Rijk zou aan de ziekenhuizen een budget voor rampenbestrijding moeten ga randeren en kwaliteitsbeheersing verplicht moeten stellen. Dit zijn de belangrijkste conclu sies van het gisteren in Zutphen ge houden symposium 'Ramp en zie kenhuis II'. Deelnemers aan dit symposium waren circa 150 des kundigen van de medische sector uit binnen- en buitenland, alsook af- Gevecht om miljoenenstrop te voorkomen DEN HAAG/LEIDERDORP - Provincie Zuid-Holland on derzoekt of in het Doesgebied in Leiderdorp alsnog een stortplaats van bouw- en sloopafval kan komen. Er is een ju ridisch adviseur aangetrokken om te zien hoe de kansen zijn wanneer bij de Raad van State om een herziening van zijn beslissing wordt gevraagd. De strop van acht miljoen gulden, de investeringskosten van de stortplaats, wordt voorlopig nog niet doorberekend aan burgers in de regio Leiden. Milieugedeputeerde Van der Vlist zei dit gisteren op vragen van pro vinciale statenleden Kokxhoorn (CDA) en Steegh (Groen Links). Enige tijd geleden vernietigde de Kroon hel bestemmingsplan van het Doesgebied in Leiderdorp. Hierdoor ging de geplande stort- - plaats niet door en zaten de Ge meenschappelijke Vuilverwerking Leiden (Gevulei) en de gemeente Leiderdorp met een forse financiële strop. Volgens Van der Vlist legt de pro vincie zich niet zo maar neer bij de uitspraak van de Raad van State, die hij bovendien zeer mager bear gumenteerd vindt. Vandaar dat ju ridische hulp is ingeroepen om te zien of het opnieuw indienen van een bestemmingsplan dat een stort plaats mogelijk maakt, kans van sla gen heeft. Van der Vlist verwacht dat over een of twee maanden hier over duidelijkheid is. Een van de redenen voor het juri disch onderzoek is het feit dat in het streekplan Zuid-Holand West is voorzien in een stortplaats in het Doesgebied. Dit streekplan is door de Raad van State wèl goedge keurd. Een ander punt is, in tegen stelling tot wat de Raad van State schrijft, dat de komst van een stort plaats wel degelijk noodzakelijk is voor de provincie. CDA-fractieleider Kokxhoorn. die zich erover verbaasde dat de provincie zich bij de Kroonuit- spraak neerlegde, wees er gisteren ook op dat de Raad van State het Doesgebied toen kennelijk niet deel vond uitmaken van het 'kostbare veenweidegebied'. Kokxhoorn was blij met de actie van de provincie om alsnog de stortplaats die al is aangelegd, in het bestemmingsplan te krijgen. Aan Groen Links-fractieleider J. Steegh beloofde Van der Vlist dat de werkzaamheden stil worden ge legd en dat het bord 'Aanleg van ge controleerde Stortplaats' wordt weggehaald. Ook zei hij erop toe te zien dat daar geen illegale stortin gen plaats vinden. Steegh keurt de nieuwe pogingen van de provincie af. Hij vindt het zonde van het geld en ziet de poging als "verspillen van bestuurlijke energie om een Kroon- uitspraak uit te hollen". gevaardigden van het ministerie van wvc. de rampenbestrijding en de krijgsmacht. Ex-staatssecretaris Dees van Volksgezondheid stelde op de bij eenkomst dat dit symposium van belang is voor het wetsvoorstel op de gemeentelijke hulpverlening bij rampen. Dat voorstel is nu in behan deling bij de Tweede Kamer. Verder bleek dat bij de rampen bestrijding op gemeentelijk niveau de geneeskundige kant vaak wordt vergeten en alleen aandacht wordt besteed aan de distributie en het transport. De regionale basisge zondheidsdiensten en de ziekenhui zen worden te weinig bij de lokale rampenbestrijding betrokken. Op het symposium maakte dr. J.A.M. Mullink, medisch directeur van het Westeindeziekenhuis in Den Haag, bekend dat er sinds gis teren drie brandwondenteams ope rationeel zijn, Waarop de Landelijke Organisatie Trauma Teams (LOTT) een beroep kan doen. De B-teams opereren vanuit de brandwonden centra in Beverwijk, Rotterdam en Groningen. Binnen enkele maanden zal er bo vendien een N-team voor nucleaire letsels operationeel zijn terwijl kort daarna ook een C-team voor chemi sche letsels van start gaat. Beide laatste teams opereren vanuit het nationale vergiftigingen-informa tiecentrum in het Academisch zie kenhuis te Utrecht. Volgens een woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis in Leiden (AZL) beschikt dit ziekenhuis over een eigen rampenopvangplan. "Dit is een heel uitgewerkt plan waarbij alle afdelingen zijn betrokken, we hebben het al sinds jaar en dag. Als er een bij voorbeeld een trein ont spoord, weet het ziekenhuis precies wat het moet doen. Dit plan wordt regelmatig bijgesteld en we werken nauw samen met de LOTT. Wel is aselijk te komen samenwerking met de gemeente en het bedrijfsleven die allemaal hun eigen rampenplan hebben". Waarschuwing voor ldnderbeid horeca ZOETERMEER - Negen horeca bedrijven in dit deel van Zuid- Holland hebben een officiële waarschuwing gekregen van de arbeidsinspectie wegens kinder arbeid. Bij een steekproef trof de inspectie 32 jongeren tussen de 14 en 18 jaar aan die in avond- en nachtdiensten werken. Dit is vol gens de wet verboden. De contro le werd gehouden in 45 hotels en restaurants. De officiële waarschuwing heeft nog niet direct gevolgen voor de horecazaken. Ze kunnen wel problemen ondervinden wanneer de inspectie later op nieuw overtredingen constateert. De actie van de arbeidsinspectie - die ruwweg gezegd opereert in de Haagse regio, de Alphense en Leidse regio en de Duin- en Bol lenstreek - volgt op een eerdere serie inspecties. Daarbij was ook al een flink aantal overtredingen gesignaleerd. Welke bedrijven precies zijn gewaarschuwd, wilde een woordvoerster van de inspec tie niet vertellen. Milieugedeputeerde heeft beloofd dat het bord, dat de aanleg van de stortplaats in De Does aankondigt, wordt weggehaald. Niet weggegooid, want de provincie laat toch nog uitzoeken of een juridisch gevecht met de Raad van State kan worden gewonnen. (foto Ellen Martens) Van der Vlist acht persoonlijk de forse strop te worden opgescheept doorberekend aan de inwoners van kans zeer gering dat de stortplaats voor iets dat door Zuid-Holland al- de gemeenten die bij de Gevulei zijn er alsnog kan komen. De provincie tijd is gestimuleerd. aangesloten. De verhoging van de is ten opzichte van de Gevulei en ge- Het geld dat nu in de stortplaats is reinigingsrechten is alleen een ge meente Leiderdorp chter ver- gestoken wordt voorlopig nog niet volg van het niet doorgaan van de plicht, zo zei hij, om tot het uiterste afgeschreven. De kosten van de winst die de Gevulei uit de stort te gaan. Deze instanties dreigen met stortplaats worden dus nog niet plaats dacht te halen. UTRECHT - Wie zich niet heeft uit gelaten over orgaandonatie mag als potentiële donor worden be schouwd. Na zijn of haar overlijden wordt wel met de familie overlegd, maar die krijgt geen beslissings recht. Aldus een voorstel van het hoofdbestuur van de artsenorgani satie KNMG. De artsenvereniging volgt hier mee een advies van de Gezond heidsraad. Beide standpunten wij ken af van het voorontwerp van de Wet Orgaandonatie. Dat geeft de fa milie in dergelijke omstandigheden wèl beslissingsrecht. Maar het KNMG-bestuur heeft overwogen Medewerker Blanksma toont het verschil tussen de nieuw In zijn rechterhand houdt hij de dunne glasvezelkabel, i oude, dikke kabel met koperkern. LEIDEN De Leidse universiteit heeft gisteren aan de Wassenaarse- weg een nieuw glasvezelnet voor haar computernetwerk in gebruik genomen. Glasvezel tranporteert in vergelijking met koper, dat ge bruikt wordt voor telefoonbedra ding, zeer snel informatie en is min der storingsgevoelig. Het is de be doeling in de komende tijd zoveel mogelijk onderdelen van de univer siteit, ook in de moeilijk toeganke lijke binnenstad, aan te sluiten op het netwerk. Op het Leeuwerhoekterrein spra ken J. Waldus, lid van het college van bestuur, en hoofd van de afde ling telecommunicatie van de uni versiteit K. Lingbeek genodigden toe over de voordelen en de toe komstmogelijkheden van het tech nische hoogstandje. Via de glasve zelkabel heeft het computerverkeer nu een transportsnelheid nu ruim één miljoen tekens (letters) per se conde. De mogelijkheid bestaat en oude kabel, zelfs de transportsnelheid naar de andere de maximaal tien miljoen tekens per oto Ellen Martens) seconde te brengen. De overstap naar teem was volgens Waldus onvermij delijk. Met het voortschrijden van de techniek nam de vraag toe naar elektronische post, bestandsuitwis seling en dergelijke. De oude bekabeling kon de informatie niet meer verwerken. Daarnaast was vervanging gewenst omdat nieuw komer faculteit sociale wetenschap pen, verhuisd van de Hooigracht naar de Wassenaarseweg, aangeslo ten moest worden op het computer netwerk. Een telefooncommunicatie-team kreeg de opdracht te zorgen dat elke medewerker via het computernet werk op eenvoudige wijze in con tact kon treden met de verschillen de organisaties binnen- en buiten de universiteit. Die eerste stap is nu gezet. De faculteit wis- en natuur kunde zijn door de glasvezel aange sloten op de faculteiten geneeskun de en sociale wetenschappen. De operatie heeft 250.000 gulden ge kost, inclusief de data-computerap- paratuur. Een hele verbetering in vergelij king met het verleden. Twintig jaar geleden stond in het CRI (centraal rekeninstituut) de centrale compu ter. Voor informatie moest men naar het gebouw lopen en kon slechts met een ponskaart uit het bestand worden geput. Nu kunnen studenten en medewerkers door een druk op de knop razendsnel in formatie opvragen of versturen. Het doel is om in de toekomst uit eindelijk de gehele universiteit op het netwerk aan te sluiten. De aan leg van de glasvezel is echter niet gemakkelijk te realiseren. De Leeu wenhoek is bijna geheel eigen ter rein. In de binnenstad is de eigen domsverhouding vrijwel omge keerd. De verschillende faculteiten worden gescheiden door de open bare weg en privégrond. Realise ring van de plannen vereist dus veel en lang onderhandelen met veel partijen. Bovendien heeft de PTT een monopoliepositie en vraagt voor aanleg en kabelverbindingen, volgens de universiteit, pittige prij- dat het voor familieleden een zware opgave is om vlak na het overlijden van een dierbare zo'n besluit te ne men. Het heeft bij zijn keus ook re kening gehouden met de enorme el lende van patiënten die jarenlang op een wachtlijst staan door het te kort aan donororganen. Het voorontwerp gaat uit van een systeemn waarbij iedere meerderja rige Nederlander wordt gevraagd zich uit te spreken over orgaando natie na overlijden. Toestemming en bezwaar worden vastgelegd in een centraal registratiesysteem. Als wordt besloten degenen die niet kenbaar maken wat ze willen als mogelijke donors te beschou wen, is volgens de KNMG wel een steeds terugkerende intensieve voorlichtingscampagne nodig. Dit gebeurt dan zowel om het registra tiesysteem toe te lichten als om zeer duidelijk te maken dat wie geen keuze doet wordt geacht geen be zwaar te hebben. Een andere voorwaarde van het KNMG-bestuur is dat aan mensen die niet hebben gereageerd elke vijf jaar opnieuw wordt gevraagd wat ze willen. Als aan deze voorwaarden niet kan worden voldaan geeft het KNMG-bestuur de voorkeur aan een systeem waarbij alleen bij men sen die vooraf toestemming hebben gegeven organen kunnen worden verwijderd voor transplantatatie. Het lijkt met de openbaar vervoerskaart voor studenten dezelfde kant op te gaan als met het fraudebestendige paspoort. De verkeerde dus. Het enige dat tot nu duidelijk is dat het veel geld kost. Maar of daar wat voor wordt geleverd en wanneer weet niemand. En wie wil die verplichte kaart eigenlijk? De studenten niet. De Spoorwegen niet. Het onderwijs niet. Want het enige dat duidelijk is: het blijft een poging om te bezuinigen. LEIDEN/UTRECHT (GPD) - Bij alle leed dat al is geleden met de openbaar-vervoerskaart strooiden deze week tot overmaat van ramp de onderwijsbonden ook nog eens zout in de wonde. Het onderwijs personeel is niet echt blij over de gang van zaken. Docenten, congier- ges en ander personeel zijn niet ge kend in het verschuiven van lestij den. Daarom gaven de bonden deze week te kennen dat minister Ritzen van onderwijs op weinig medewer king van hun kant hoeft te rekenen. "Cao's openbreken om vroeger be ginnen mogelijk te maken is er niet bij. Zeker niet als er geen zak met geld op tafel komt voor vergoeding van onregelmatige diensten", rie pen enkele bestuurders. Dit conflict, het zoveelste dat de invoering van de OV-jaarkaart leek te bedreigen, blijkt een storm in een glas water. "Zo er al lestijden wor den verschoven, wordt meestal la ter begonnen en dat is geen pro bleem", meldt ABOP-bestuurder Henk van der Kolk. Hij heeft daar over deze week overlegd met de or ganisatie van besturen van het mid delbaar beroepsonderwijs. Daar geldt een cao waarin is bepaald dat niet voor acht uur mag worden be gonnen. Deze wat overbodige dis cussie past helemaal in het beeld van de OV-kaart. Niemand- is écht enthousiast. De Spoorwegen blijven deson danks optimistisch. Althans die in druk wekt voorlichter H. Meijer. In samenwerking met het ministerie van onderwijs zou de NS bezig zijn aan een uiterste poging de OV-jaar kaart voor studenten van de onder gang te redden. Meer universiteiten en scholen in het middelbaar- en ho ger beroepsonderwijs moeten be reid zijn de aanvangstijden van de lessen en colleges aan te passen. An ders kunnen de Spoorwegen de ex tra drukte die de ongeveer 570.000 studenten na 1 januari in de och tendspits zullen veroorzaken niet aan. Vooral in de nu al overdrukke kwartiertjes tussen kwart voor en kwart over acht wordt het dan drin gen. Op 1 december moet blijken of het merendeel van de onderwijsin stellingen meewerkt. Dat moet ten minste zeventig procent zijn. Echt soepel gaat het niet. Steeds meer geruchten .klinken door als zou de NS de boel saboteren door zich onredelijk op te stellen tegen over scholen en universiteiten. Bij het ministerie van onderwijs stro men de brieven van boze schoolbe sturen binnen. Aan de ellende rond de OV-stu dentenjaarkaart lijkt maar geen eind te komen. En het leek allemaal zo mooi, toen het ministerie van on derwijs in maart 1988 bedacht dat studenten per 1 augustus van dat jaar gratis met trein, metro, tram en bus mochten. Alleen de fraudege voelige reiskostentoeslag op de beurs moest ér voor worden ingele verd. Te mooi, vindt Jaap de Bruin van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) al direct. Wat gratis? Hij voorspelt dat het plan onherroepe lijk zal leiden tot verlaging van de beurzen. Immers, aan de reiskos tentoeslag is minister Deetman 200 miljoen gulden kwijt, terwijl de in voering van de OV-jaarkaart 350 miljoen kost. Een dag later krijgt De Bruin al gelijk. Duidelijk wordt dat behalve de reiskostentoeslag ook enkele tientjes van de beurs moeten wor den ingeleverd. Een bedrag van zes tig gulden wordt genoemd. De stu dentenvakbond is woedend. Ineens is duidelijk dat het plan de overheid geen geld kost, maar geld oplevert. Minister Deetman is weer eens aan het bezuinigen, dit maal om de uit de pan gerezen kosten van de studiefinaniering in de hand te kunnen houden. In april 1988 begint de ellende rond de kaart echt. Voor het eerst wordt de invoering uitgesteld, tot 1 januari 1989. De kwestie blijkt na melijk iets moeilijker te liggen dan is gedacht. Drie maanden later moe ten de agenda's wéér worden bijge steld. De nieuwe invoeringsdatum wordt 1 september 1989. Niet thuis wonende studenten moeten voor de verplichte OV-kaart maar liefst 750' gulden per jaar van hun beurs inle veren; thuiswonenden kost het 500 gulden. Dan wordt ook duidelijk dat de begroting niet deugt. De op brengst van de bezuinigingsmaatre gel ligt vijftig miljoen gulden lager. Een rekenfoutje. Half januari 1989 deelt minister Deetman mee dat hij er niets voor voelt de OV-jaarkaart voor studen ten geforceerd in te voeren. Hij wenst geen tweede paspoort-affai re. Alle betrokken voelen al aan dat de streefdatum van 1 september 1989 niet zal worden gehaald. Drie maanden later weigert de Eerste Kamer de jaarkaart er in een extra vergadering door te 'rammen'. De senaat heeft geen zin overhaaste be slissingen te nemen. Al weer vertra ging. Dit maal ten minste een maand. Gepikeerd De NS reageren gepikeerd. Ze zeg gen het geschuif met data zat te zijn. Ze overwegen een schadeclaim in te dienen als 1 september 1989 niet wordt gehaald. Bij de Spoorwegen zou al een hoop werk zijn verzet. Met België is een contract gesloten voor de huur van veertig extra rij tuigen. Verder worden 142 verou derde treinstellen opgeknapt. De pressie van de NS werkt snel. Want een week later, nog steeds in april, is de ruzie tussen de regeringspartij en bijgelegd en gaat de Tweede Ka mer akkoord met de invoering van de kaart. Toch is er begin mei bezorgdheid bij de Spoorwegen. Directeur Ploe ger laat doorschemeren 'het don kerbruine vermoeden' te hebben dat de OV-jaarkaart definitief van de baan is. Hij verwacht een schade van drie tot acht miljoen gulden. Een dag later blijkt dat de Eerste Kamer niet bereid is de OV-jaar kaart te behandelen. De OV-studen tenjaarkaart lijkt de prullenmand in te gaan. Vlak voor de Kerst praten het mi nisterie en de NS toch weer met el kaar. De Spoorwegen zijn bereid een nieuwe overeenkomst af te slui ten met minister Ritzen, opvolger van Deetman in het nieuwe kabinet. PvdA en CDA, de nieuwe coalitie partners, hebben de hoop nog niet opgegegeven. Ze willen invoering van de jaarkaart op 1 september 1990. Maar, zeggen de NS voor het eerst, we kunnen de studenten er ei genlijk niet bij hebben als klanten. De treinen zitten nu al overvol. In januari oordeelt het Neder lands Arbitrage Instituut dat de NS en stads- en streekvervoer ten on rechte het contract met het ministe rie van onderwijs hebben opgezegd. Een maand later wordt de zoveelste vertraging aangekondigd: de invoe ring is uitgesteld tot 1 januari 1991. De NS moeten op 1 maart een plan lanceren waarin ze aangeven hoe de extra reizigers worden opgevangen. Vervroegen De NS komen met het voorstel om de les- en collegetijden te vervroe gen, zodat de studenten buiten de spits kunnen worden vervoerd. In maart komen de Spoorwegen voor het eerst met die suggestie. Tot woe de van de studentenvakbond: "Eerst wordt ons een OV-jaarkaart door de strot geduwd en dan moe ten we ons ook nog eens aanpassen omdat de NS anders in de proble men komt". Minister Ritzen houdt vast aan de invoering en heeft nog zowaar een meevallertje: De bestuursorganisa ties van de universiteiten en het ho ger beroepsonderwijs willen mee werken aan het verschuiven van lestijden. Dan weer een tegenvaller. Invoe ring van de OV-jaarkaart is 41 mil joen gulden per jaar duurder dan begroot. Het aantal studenten is bo ven verwachting gestegen en daar mee het aantal klanten voor de over volle spitstreinen. Kunnen de amb tenaren van onderwijs al evenmin prognoses maken als hun collega's van de Spoorwegen? Minister Ritzen verzekert dat ze ventig procent van de onderwijsin stellingen in de 24 belangrijkste plaatsen de lestijden willen wijzi gen, opdat studenten niet tijdens de spits hoeven te reizen. De campagne rond de invoering van de kaart gaat van start, maar nog altijd is aan de jarenlange dis cussie geen eind gekomen. In okto ber blijkt plots maar een handjevol scholen de deuren eerder of later te willen openen. Het overleg hierover met de NS verloopt verre van soe pel. Minister Ritzen zit in de puree en kondigt de 'laatste' reddingsope ratie aan. Of het echt de laatste is moet op 1 december blijken. Dan is de balans opgemaakt. Duidelijk is dan hoeveel scholen willen mee doen. Komt de Kaart van de Eeuw er ondanks alles toch, dan gaat dat in elk geval over de ruggen van het on derwijzend personeel. Het moet niet moeilijk zijn voor boze leer krachten een actie te bedenken te gen deze gang van zaken. Samen met de Landelijke Studenten Vak bond kunnen zij afspreken dat alle studenten met een OV-jaarkaart op maandagmorgen tussen kwart voor acht en kwart over acht in de trein stappen. Het treinverkeer ligt dan binnen de kortste keren lam. Daar kan geen bezetting van het Maag denhuis tegenop. - Bij zeer ruwe zee zoo wordt ons heden uit Katwijk gemeld, zette gisternamiddag eene schuit aan. Het liep gelukkig af, of schoon men eerst vreesde dat ze op een aan het strand staande schuit zou loopen. Later was men bang dat ze in de grond zou slaan. De aangekomene was de KW. 79, schipper J. de Best, van de naamlooze Vennootschap „Katwijk aan Zee", met 295 kantjes. Van dezelfde Maat schappij is de KW. 84, schipper W. Ouwehand, te Ijmuiden bin nen van de derde reis. - Eene boerenvrouw te Nazaij, bij Nantes, is bevallen van...vijf kinderen. Weinige menschen schijnen te weten, dat elk goedloopend horloge een kompas is. Draait men het - waterpas gelegen hor loge zoo, dat de kleine wijzer naar de zon wijst, dan ligt het zuiden juist in het midden tus- schen dien wijzer en het cijfer XII op het horloge. Draait men b.v. den kleinen wijzer als het zes uren is naar de zon, dan ligt het zuiden in de richting van cijfer IX; om 10 uren is het zuiden in de richting van XI enz. Zoo weinig is deze methode bekend, dat Stanley, toen men hem na terug keer van zijne reis vroeg of hij deze eenvoudige methode om de windstreek te weten kende, zeide dat hij hiervan nooit gehoord had. Hbl Vijfentwintig jaar geleden: - In Delfzijl heeft iemand dezer dagen een speculaaskoekje met een muizenstaart gepresenteerd gekregen. Het koekje kwam uit een gesloten pak, dat weliswaar in Delfzijl werd gekocht, maar dat in Groningen was samenge steld. De staart was als het ware als een garnering op het koekje gebakken. Dit was in de fabriek van de Co-op noord in Gronin gen niet opgemerkt. De onge rechtigheid werd pas opgemerkt toen het pakje werd geopend en enkele koekjes werden verdeeld.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15