'Beloften Ritzen aan onderwijs fopspeen' Politiemensen van nazi-snit na 1945 vrijuit Vrijwaren van bezuinigingen onmogelijk Onmiddellijk verbod op invoer varkensvlees VS VS en Groot-Brittanië blokkeren co2-akkoord Het meest Bang&Olufsen? /Sn Bang&Olufsen (ij VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 NENLAND/BUITENLAND/ECONOMIË Wm>- DEN HAAG (GPD) Een 'fopspeen', vindt de Tweede Kamer de belofte van minister Rit zen (onderwijs) om het hoger onderwijs de hele kabinetsperiode te ontzien bij bezuinigin gen. "Dat kan de minister helemaal niet worden nader uitgewerkt en bij ie- waarmaken", meent het CDA-Ka- dere uitwerking kan de Kamer haar merlid De Boer. "Hiermee akkoord bezwaren aandragen", aldus de be gaan betekent dat de Kamer^zich- windsman. Leerlingwezen dan ook uiterst kritisch tegenover De PvdA-fractie in de Tweede Ka de akkoorden die Ritzen heeft ge- mer wil de eigen bijdrage in de ver sloten met universiteiten en hoge- volgopleidingen van het leerlingwe- scholen. zen optrekken naar 500 gulden per In die akkoorden wordt het hoger jaar. Dat betekent een verdubbeling onderwijs financiële rust toege- van 't huidige bedrag. Het voorstel zegd, behalve in noodgevallen. In wordt volgende week gelanceerd ruil daarvoor belooft het hoger on- bij het debat over de Onderwijsbe- derwijs het aantal uitvallers terug te groting. dringen. Ook moet de verblijfsduur De verhoging van de eigen bijdra- van studenten in het wetenschap- ge ziet de PvdA als alternatief voor pelijk onderwijs verkort worden. de geplande bezuinigingen van 60 De meest geruchtmakende passa- miljoen op de Landelijke Organen ge in de akkoorden luidt dat het ho- van het leerlingwezen. Daar worden ger onderwijs studenten na één jaar lesprogramma's uitgedokterd en kan wegsturen of doorsturen naar exameneisen geformuleerd. De een andere opleiding. De Kamer PvdA-fractie vindt een korting op steunt dat principe, maar verwacht deze taken van 60 miljoen (eender dat Ritzen met waarborgen komt de van het totale budget) onverant- om te voorkomen dat deze adviezen ontaarden in 'ophoepeladviezen', zoals D66 dat noemt. DEN HAAG (ANP) Werkgevers mogen hun personeel niet langer dan vijf uur per dag met een beeld scherm laten werken en moeten zorgen dat het werk afwisselend is en niet steeds dezelfde handeling vraagt. Dat staat in een gisteren ver schenen voorlichtingsblad van het ministerie van sociale zaken over het werken met beeldschermen. Van de werknemers die veelvul dig met een beeldscherm werken heeft 37 procent last van spieren en gewrichten. Oogklachten komen voor bij eveneens 37 procent van de beeldschermwerkers. Nog eens 20 procent klaagt over hoofdpijn. In de nabije toekomst zal het aantal beeldschermwerkers het miljoen overschrijden. Het voorlichtingsblad is een aan gescherpte versie van eerdere aan bevelingen van de arbeidsinspectie. Werkgevers die de aanbevelingen in acht nemen, voldoen daarmee Niet langer dan vijf uur per dag aan beeldscherm aan een EG-richtlijn voor beeld schermwerk (die uiterlijk 31 decem ber 1992 moet zijn ingevoerd) en aan nieuwe bepalingen in de Arbo-wet, de wet die de arbeidsomstandighe den regelt. Klachten bij beeldschermwerkers hebben de Europese Commissie er toe gebracht een EG-richtlijn voor beeldschermwerk tot stand te bren gen. Deze stelt naast eisen voor een ergonomisch verantwoorde werk- opstelling (afgestemd op een gezon de lichaamshouding) en een afwis selende taak een aantal extra eisen. Zo moet de werkgever, in overleg met zijn werknemers, het werken met beeldschermen over de dag verdelen. Daardoor wordt het werk regelmatig onderbroken door pau zes of andersoortig werk. Verder moeten beeldschermwerkers de mogelijkheid hebben regelmatig hun ogen te laten onderzoeken en moet de programmatuur waarmee de werknemer werkhaangepast zijn aan diens kennis- en ervaringsni veau. De software mag bovendien geen verborgen controle-systeem bevatten. Met de invoering van de laatste fa se van de Arbowet (op 1 oktober) zijn wettelijke regels van kracht ge worden die ook van belang zijn voor beeldschermwerk. Zo moet de werkgever eentonig werk zoveel mogelijk vermijden en moet de werkplek waar dat mogelijk is op ergonomisch verantwoorde wijze worden aangepast. De Kamer is bang haar eigen posi- woord. Het leerlinglingwezen telt bijna 130.000 deelnemers. Opleidingen voor bij voorbeeld bakker, slager, stratemaker, kapper of zilversmid tie uit te hollen als ze akkoorden vallen allemaal onder het leerling- fiatteert "De akkoorden zijn uit drukkelijk gesloten onder voorbe houd van goedkeuring door de Ka mer. Alle punten in de akkoorden wezen. Hele sectoren als de bouw en de metaal zijn voor hun perso neel afhankelijk van 't leerlingwe zen. Daarin wordt een baan gecom- BRUSSEL (DPA) De Europese Gemeenschap heeft gisteren met directe ingang de invoer van var kensvlees uit de Verenigde Staten verboden. Verder heeft Ray MacS harry, lid van de Europese Commis sie voor landbouwzaken, aangekon digd dat er per 1 januari 1991 ook geen Amerikaans rundvlees meer de EG in mag. De maatregel houdt verband met de veterinaire voorschriften in de VS, die in de ogen van de EG onvol doende zijn. MacSharry heeft Carla Hills, de bijzondere handelsafge vaardigde van de Amerikaanse re gering, per brief laten weten dat hij zijn besluit heeft genomen vanwege "de toestand in de Amerikaanse abattoirs die mogelijk gevaar kan opleveren voor de Europese consu menten". Het principebesluit voor het im portverbod was in juli al gevallen. MacSharry heeft gisteren de aanbe veling van het veterinaire comité van de EG overgenomen. Dit comi té wag na een routinecontrole in de VS tot de slotsom gekomen dat de hygiëne in de Amerikaanse slacht huizen niet aan de eisen van de EG voldoet. Zelfs op volledig bedorven vlees zaten stempels die als bestem ming de EG aangaven. De EG-import van varkensvlees uit de VS is niet erg groot. Vorig jaar leverden de VS voor 13,5 miljoen dollar varkensvlees aan de gemeen schap. De import van Amerikaans rundvlees is veel groter. DUBLIN (GPD) - Met grote rubberlaarzen trok koningin Beatrix gisteren op de laatste dag van haar staatsbezoek door het woeste veengebied Conne- mara. Nadat ze afgelopen week uitgebreid met de Ierse presi dent Hillery over het milieu had gepraat, bracht ze gisteren haar woorden in praktijk door de prachtige Ierse natuur te be wonderen. Het uitgestrekte bergachtige Connemara is een uniek veenge bied in Europa. Deze veengron den in het westen van Ierland worden echter aangetast door de opkomende industrie, aange plante naaldbossen en loslo pend wild. Dit betekent een enorme dreiging voor het toch al Koningin trekt op laarzen door Iers veengebied schaarse veen in Europa. De Nederlandse Stichting tot Behoud van Venen heeft zich toen aantasting van dit gebied duidelijk werd direct hard ge maakt om dit veengebied te be houden. Met financiële steun van het Europees Parlement heeft ons land vier stukken grond opgekocht. Nadat Neder land het gebied een aantal jaren onderhouden had, heeft prins Bernhard namens het Wereld Natuur Fonds de grond aan de De Ieren zijn trots als de ko ningin in vrijetijdskleding door het ongerepte natuurgebied wandelt. Hoewel in de hoofd stad Dublin niemand spontaan de straat opkwam toen de ko ningin passeerde, staan de be woners op het platteland wel met oranje vlaggetjes langs de weg wanneer de koningin ineen jeep voorbijrijdt. De plaatselijke bevolking is blij met de komst van de koningin, omdat haar be zoek onder meer de komst van toeristen moet stimuleren. Ook is het een politiek seintje naar de Ierse regering om meer geld te investeren om dit gebied te be houden. Schalkhaarders maakten naam als jodenophalers in Tweede Wereldoorlog Schalkhaar is voor veel Nederlanders die de bezetting hebben meegemaakt, een beladen plaatsnaam. In een kazerne bij dat dorp brachten de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog een politieschool onder. Iedere Nederlander die na 1941 bij de politie wilde werken, werd verplicht daar een nationaal- socialistische opleiding te volgen. Snel hadden de 'Schalkhaarders' een slechte naam. Zo haalden ze joden op voor transport naar Duitsland. Toch zijn de Schalkhaarders na 1945 maar mondjesmaat gestraft* Zelfs in 1949, dus vier jaar na de oorlog, werkten er nog 85 voor de Amsterdamse politie. Gevolg van een merkwaardige zuiveringsmaatregel, stelt Neerlandicus Jan Jaap Kelder. Hij promoveerde gisteren aan de Leidse universiteit op 'De Schalkhaarders'. Van onze redacteur Jeroen Dirks LEIDEN Op 27 november 1945 raakte een Amsterdamse politie man in paniek. Twee joden die hij had aangehouden op bevel van de bezetter, wisten te ontkomen. Ze vluchtten een slagerswinkel in. Te gelijk vormde zich een mensenmas sa die "een dreigende houding" aannam. "Ik heb toen mijn dienstpi stool getrokken en een schot gelost. De kogel is waarschijnlijk over de hoofden der mensen heen gegaan Nadat de mensen door het los sen van het schot geschrokken wa ren en zich verspreid hadden, heb ik mij door vernieling van een ruit toe gang verschaft tot de winkel en te zamen met twee leden van de Grüne Polizei de 2 gevluchte joden opge haald", verklaart agent H. achteraf aan zijn baas. Jan Jaap Kelder haalt het verhaal van de agent H. aan om te verklaren hoe het negatieve beeld van- de Schalkhaarders kon ontstaan. H. was een van de eerste mensen die een opleiding had gedaan aan de Westenbergkazerne in het dorpje Schalkhaar bij Deventer. Een oplei ding van nationaal-socialistische snit, die de Duitsers hadden opge richt omdat ze ontevreden waren over het (niet) optreden van de ge wone Amsterdamse politie tijdens de februaristaking in 1941. Kelder: Befehlshaber der Ordnungspolizei O. Schumann verlangde van de hoofdstedelijke politie, zo blijkt uit een op 26 februari om 15.55 uur ver zonden telegram dat zij volksme nigten indien nodig met de vuurwa penen verspreidde. Maar de Am sterdamse politie deed niets en keek toe. Voor de Duitsers was dat reden tot harde maatregelen. Ze profiteer den van het feit dat er in Nederland op dat moment geen opleiding meer bestond voor lager politiepersoneel, namen een aantal NSB'ers aan en richtten in Schalkhaar een politie school op die rechtstreeks onder toezicht kwam te staan van Rauter, de Höhere SS und Polizeiführer in Nederland die op zijn beurt verant woording schuldig was aan Himm- ler, de rechterhand van Hitier. Het boek Mein Kampf werd verplichte lectuur. Aantrekkingskracht Het is opvallend hoeveel aantrek kingskracht Schalkhaar had op mensen die nooit eerder bij de poli tie hadden gewerkt. Zo kwamen er tussen juni 1941 en oktober 1942 maarliefst 16.177 sollicitatiebrieven binnen. Niet iedereen werd echter aangenomen, want de criteria wa ren streng. Onderzocht werd of de sollicitanten geen joodse voorou ders hadden. Nog erger: de voor keur van de wervingscommissie - ging uit naar echte 'Germaanse ty pes'. Opvallend genoeg echter, zo merkt Kelder op, werd van de aspi ranten niet verwacht dat ze lid wa ren van de NSB of SS in Nederland. Een aantal van de op Schalkhaar opgeleide agenten kwam in een ge woon korps in het land terecht. Het leeuwedeel werd na de opleiding ondergebracht in de 'gesloten een heden', de Nederlandse tegenhan gers van de Ordnungspolizei. Het zijn vooral die eenheden die het ne gatieve imago van de Schalkhaar ders hebben bepaald. In Amster dam en Den Haag werden ze ge vreesd. Fascistische liederen zin gend begaven ze zich door de stad. Joden waren hun leven niet zeker als Schalkhaarders in de buurt kwa men. Op 18 januari 1943 haalden de Amsterdamse eenheden 327 joden uit hun huizen, terwijl de Duitsers 'slechts' 291 oproepingen hadden verzonden. Toch kwam het voor dat de 'geslo ten eenheden' niet aan de bevelen van de Duitsers voldeden. Geregeld werden zelfs opdrachten gesabo teerd. Na de oorlog hebben ver schillende Schalkhaarders zich er op beroepen geen joden te hebben aangehouden, maar alleen NSB'ers. Anderen gaven toe dat ze joden had den opgepakt maar benadrukten oude mensen te hebben ontzien. Enkele Schalkhaarders stelden na de oorlog in het geheim voor het verzet te hebben gewerkt en valse persoonsbewijzen te hebben gele verd. En er waren Schalkhaarders die hun verhaal niet konden naver- Na de oplei ding op Schalk haar, waar on der meer schiet oefeningen deel van uitmaak ten, kwamen sommige agen ten in een ge woon korps te recht. De mees ten kwamen ech ter bij de Neder landse tegen hangers van de Ordnungspoli zei. tellen omdat ze door de Duitsers waren doodgeschoten, mogelijk omdat Ze een 'dienstopdracht' had den geweigerd. Het zijn die Schalkhaarders die het proces van zuivering hebben vertroebeld. Hun verklaringen heb ben na de oorlog veel aandacht ge kregen. In een brief aan het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie schreef een ex-Schalkhaarder over zijn school: "Er zaten eronder die absoluut fout waren, maar 80 pro cent was goed!!!". De man bena drukte alleen naar Schalkhaar te zijn gegaan omdat hij zo verplichte tewerkstelling in Duitsland kon voorkomen. Talloos zijn trouwens de verklaringen van leerlingen die weigerden op school of later in de eenheid de verplichte Hitlergroet te brengen en die alleen fietsen in namen van NSB'ers. Zuiveringscommissie Al die verklaringen en al dan niet bewezen sabotagedaden hebben er toe geleid dat nooit een 'collectieve maatregel' is genomen tegen de dui zenden mensen die hun opleiding in Schalkhaar hadden gevolgd. In tegendeel, nog voordat heel Neder land was bevrijd, werd in Nijmegen door een zuiveringscommissie be sloten elk geval apart te beoordelen. Ze hadden daar geen aanleiding 'Ex-communisten DDR bezitten 200 miljard' BERLIJN (DPA) - Het vermo gen van de voormalige Oost- duitse communisten (SED), de huidige PDS. kan volgens de Duitse minister Hansjoachim Walther (zonder portefeuille) wereldwijd wel zo n 200 tot 300 miljard D-mark (220 tot 330 mil jard gulden) bedragen. De 107 miljoen D-mark die de PDS, naar onlangs bleek, naar het buitenland wilde smokkelen is 'het kleinste bedrag dat de PDS kent', aldus Walther, zelf lid van de conservatieve Duitse Sociale Unie (DSU). GENEVE (ANP) - De geïndustria liseerde landen staan nog ver van een overeenkomst over het terug dringen van de uitstoot van kool dioxide (co2), de belangrijkste ver oorzaker van het broeikaseffect. Dat blijkt uit een vertrouwelijk con cept van de slotverklaring van de Wereld Klimaat Conferentie in Ge- nève. De conferentie, waaraan onge veer honderd landen deelnemen, wordt op dit moment ambtelijk voorbereid. Aanstaande dinsdag en woensdag zullen de Nederlandse bewindslieden Alders (milieube heer) en Maij (verkeer en water staat) aanwezig zijn bij het minis tersgedeelte van de conferentie, die is georganiseerd door de Verenigde Naties. Kooldioxide komt vrij bij het ver stoken van fossiele brandstoffen als olie, steenkool en gas door industrie en verkeer. Co2 en andere broeikas gassen dreigen het klimaat wereld wijd te verstoren, hetgeen forse ge volgen kan hebben voor bijvoor beeld de stijging van de zeespiegel en de bestande landbouwpatronen. De geïndustrialiseerde landen ne men verreweg het grootste deel van de C02-uitstoot voor hun rekening. Vermindering van deze emissies wordt noodzakelijk geacht om ook de Derde Wereld nog een redelijke kans te geven op economische groei, en daarmee op tijdelijke ver hoging van de uitstoot van broei kasgassen. In Noordwijk vond vorig jaar no vember eveneens een conferentie over het broeikaseffect plaats. De 67 daar aanwezige landen konden zich vinden in de stelling dat 'vele' geïn dustrialiseerde landen streven naar stabilisatie van de co2-uitstoot in het jaar 2000. De Verenigde Staten echter, het land met de hoogste co2- uitstoot per hoofd van de bevol king, bleken hiervan de grootste te genstander. Enquête: milieu belangrijker dan meer werk DIEMEN (ANP) - De Nederlan ders hechten meer belang aan ver betering van het milieu en volksge zondheid dan aan (meer) werkgele genheid, onderwijs en veiligheid. Een meerderheid van de bevolking is bereid voor meer werk, een scho ner milieu en meer veiligheid extra te betalen. Dat valt te concluderen uit een onderzoek van het Centrum voor Marketinganalyse in opdracht van de Randstad Groep (uitzendbu reaus, schoonmaak en beveiliging). Op de vraag waaraan de overheid fi nanciële meevallers zou moeten be steden, koos 32 procent van de on dervraagden voor milieu, 31 pro cent voor volksgezondheid. Aan werkgelegenheid gaf 13 procent de voorrang, aan onderwijs 16 procent en aan veiligheid 8 procent. Zeven van de tien Nederlanders zijn be reid een deel van hun inkomen inle veren voor een groot werkgelegen heidsplan. hard op te treden tegen alle Schalk haarders omdat de Nijmeegse hoofdagent H. (geen familie van de Amsterdamse H., merkt Kelder op), "het publiek geen onnodige last aandeed". De eerste minister van justitie na de oorlog, Kolfschoten, nam het Nijmeegse standpunt over. De Schalkhaarders die NSB'er waren geweest, werden direct ontslagen en ook degenen die in het voorlaats te oorlogsjaar 1944 in Schalkhaar hadden gesolliciteerd, konden gaan. Toen was volgens de minister 'genoegzaam' bekend dat "het vol gen van deze opleiding, de doelstel ling van de vijand bevorderde". De rest kon zich verdedigen voor de zuiveringscommissie. Wie redelijke bewijzen op tafel legde dat hij wel degelijk het beste had voorgehad met het vaderland, mocht blijven. Kelder trekt alle 'be wijzen' die na de oorlog werden overgelegd niet in twijfel, ook al vraagt hij zich wel af hoe het kan dat mensen er soms in een korte tijd spanne een compleet andere me ning op na zijn gaan houden. Tegelijk vindt Kelder echter dat bij het zuiveringsproces een kolos sale fout is gemaakt. Het overgrote deel van de mensen die in Schalk haar solliciteerden kwam immers vrijwillig. En op de beoordelings- staat van de wervingscommissie stond te lezen: 'Betrokkene voldoet aan gestelde eisen, met name aan de eis: volkomen bereidheid tot mede werking aan de opbouw van de Ne derlandse Staat, alsmede tot het in nemen van een loyale houding te genover de bezettende macht'. Kortom, de Duitsers waren selectief en namen alleen mensen aan die met hart en ziel wilden meewerken aan hun politiek. Maar de Schalkhaarders zijn na de oorlog niet eens allemaal berispt. Kelder: "Kolfschoten heeft de Schalkhaarders in feite het voor deel van de twijfel gegeven, maar diezelfde twijfel had er evengoed toe kunnen leiden dat zij die tij dens de zuivering nog hun post be zetten, voorlopig allemaal op 'non- actief waren gesteld". Het is hoe je er tegen aankijkt, stelt de promovendus: "Terwijl de Nijmeegse H. het publiek geen on nodige last zou hebben bezorgd, verjoeg de Amsterdamse H. met zijn pistool een menigte die hem hinderde bij het ophalen van joden. Dit 'Amsterdamse' type heeft de pu blieke opinie beïnvloed: Schalk haarders zijn handlangers van de Grüne Polizei. De conclusie is bijna banaal: de discrepantie tussen het beleid van de zuiveraar en de pu blieke opinie is het gevolg van ver schillende observaties". ADVERTENTIE Veel mensen vinden een muzieksysteem pas echt Bang&Olufsen als hel een combinatiesysteem is. Eén brok geïntegreerde techniek, in één sublieme vorm. Zoals de Beocenter 9500, de laatste en ongetwijfeld ook de mooiste versie van een concept, dat het merk B&O wereldwijde laam bezorgde. Radio, CD-speler en cassetterecorder. Volledig menugestuurd via de display op het toestel of de Beolink 1000 afstandsbediening. Komt u maar eens kijken of die mensen gelijk hebben. 3 jaar garantie Ton Kuylenburg Bang&Olufsen Centers Gert. Cronjéstraat 1Tel 023-255429 HAARLEM Ypma Bang&Olufsen Center Grote Markt 8. Tel. 023-324880 Radio en Elektro Janssen Binnenweg 116, Tel. 023-281856 Mons Elektro b.v. Marktplein 134-136. Tel. 02503-14290 HOOFDDORP Van Cleef Bang&Olufsen Center Botermarkt 25. Tel 071-122669 Nic. de Tombe Audio-Video-CD Pieterskerkchoorsteeg 11Tel. 071-122184 Swaak Bruingoed Haarlemmerstraat 279. Tel 071-215151* Firma G. W. Roest Lange Voort 11Tel 071-174S40 OEGSTGEEST Ton Kuylenburg Bang&Olufsen Centers Breedstraat 21Tel 02990-23101 PURMEREND Hoogeveen Beeld Geluid Noordplein 15-17. Tel 01713-12891 ROELOFARENDSVEEN TV/Radio de Ru Voorstraat 25. Tel 01717-2616 VOORSCHOTEN Nadort Bang&Olufsen Center Zaanweg 22. Tel. 075-281876 WORMERVEER Oe Vilder Velserdumweg 173. Tel. 02550-12346 Vicom Audio Video Bang&Olufsen Center Dam 50 Tel 075-703159 ZAANDAM

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11