Bush: geduld raakt op over gijzelaars PDS niet enige Duitse partij met boter op het hoofd leraart Godsdienstrellen in India slaan over naar Bangladesh Poolse geheime dienst op goudroof in Europa Einde mini-noodtoestand in elf zwarte woonoorden DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Geluiden over aanval op Irak houden aan Van onze correspondenten Henk Dam en Ad Bloemendaal WASHINGTON/TEL AVIV - President Bush van de VS begint genoeg te krijgen van de manier waarop de ongeveer 1000 Amerikaanse gijzelaars in Irak en Kuwayt en het Ameri kaanse ambassadepersoneel in Kuwayt worden behandeld. "De Amerikaanse vlag wap pert boven de ambassade in Kuwayt en onze mensen daar worden uitgehongerd door een brute dictator. Wat ik eraan ga doen? Wacht maar af', aldus Bush tijdens een campagne- tocht in Virginia. zijn leger en de civiele verdediging kering, heeft de VN nadrukkelijk BUDAPEST/WARSCHAU - Kort na zijn benoeming begin juli vond de nieuwe Poolse minister van bin nenlandse zaken Kozlowski in een kast in het ministerie een geheime bergplaats met daarin gouden werpen, juwelen, gouden munten pensioneerde ""i twee broodjes goud van elk vijf- werd gestuurd, i restaurant en later een malige chef van de dienst generaal Kiszczak stelde besloot zijn directe chef, niemand minder dan Milewski, te negeren en het eind rapport direct door te geven aan het Politbureau. Milewski werd in 1985 uit zijn functies ontheven en uit de partij gezet. Maar verder ging de zaak i tig gram. Het zette hem op het spoor gearresteerd. Een dag eerder wat nu_bekend staat als 'Opera- de broers Kazimierz en Mieczyslaw juwelierszaak. Broer Kazimierz doofpot. In Polen heerst de vraag dienst werden op 6 oktober 1990 wist op die manier rond de twee waarom. Er worden verbanden ge- miljoen markt bij elkaar te garen. tie IJzer'. Een codenaam operatie van corrupte officieren de Poolse geheime dienst die eind hoofdrollen speelden jaren zestig, begin jaren zeventig op spei grote schaal roofovervallen in West- - Europa hebben laten plegen. Daarbij is zo'n 140 kilo goud buit- Janosz aangehouden, die samen Toen in 1971 de order kwam de met hun broer Jan destijds de actie te beëindigen, werd de buit het boeven- per trein en met een speciaal gepre pareerde Mercedes naar Polen ge- Ze zouden zich als geheim agen- bracht. Vermoedelijk heeft de Oost- verschillende westerse lan- duitse geheime dienst Stasi daarbij den vestigen. Vrijwel zeker is dat geholpen: het transport is in ieder gemaakt plus grote hoeveelheden West-Duitsland daarbij hoorde. Al geval aan de grens geen duimbreed juwelen, porcelein en andere devolle goederen. Volgens openbaar ministerie was de grote De nadruk die Bush en zijn kabi netsleden sinds begin deze week op het lot van de gijzelaars en het am- basadepersoneel leggen, is nieuw. Leden van het Congres zijn bang dat het Witte Huis de gijzelaars- kwestie zal gebruiken aanval voorbereid. Ook elders klonken geluiden die wijzen op een oorlog om de bevrij ding van Kuwayt. Volgens de Fran se president Mitterrand is 6 novem- sleuteldatum; op die dag op deze mogelijkheid gewezen, snel bleken ze betere criminelen in de weg gelegd. he* dan geheim agenten. In opdracht Bij de verdeling van de buit zijn 'ote van Milewski organiseerden ze op waarschijnlijk problemen ontstaan, achter 'IJzer' generaal Miros- grote schaal bankovervallen, over- De drie gebroeders kregen niet de law Milewski, toen hoofd van de ge- vallen op juwelierswinkels (waarbij helft, maar waarschijnlijk 30 kilo vooraf met de eigenaar afspra- goud en de dienst 34 kilo. Zo'n 70 ki- de verze- lo goud is vermoedelijk verdwenen inbraken, in de zakken van Milewski en con- Ook waren ze betrokken bij heling, sorten en in die van de Stasi. In 1984 lekte de zaak uit. De toen- heime dienst, later minister van bin- nenlandse zaken en lid van het Po- ken werden gemaakt litburo en uiteindelijk zelfs secreta- kering op te lichten) het het Centraal Comité. - - - val op Irak te rechtvaardigen. Bush worden in de VS de Congresverkie- ontkende dat het lot van de gijze- zingen gehouden. Volgens de Egyp- laars zijn beleid bepaalt. "Je hebt tische president Mubarak is de geen excuus nodig als je je troepen Golf-crisis in een explosieve fase in het Golf-gebied hebt gestatio- beland, en hij riep Irak op zich dat neerd. Je doet alleen wat juist is". goed te realiseren. "Als er oorlog j.„ j t i u j komt, wordt Irak geruïneerd en dat Maar in de Iraakse hoofdstad zal ons allemaal schaden". Baghdad zei minister Jassim (infor- matie) dat de VS "valse informatie" r*e commandant van de 16.000 verspreidt over de omstandigheden Britse manschappen in de Golf, Sir waaronder de gijzelaars leven. "On- Patr, Hine, klonk gisteren uitge- ze gasten hebben het goed, soms be- sproken somber Hij zei dat het ter dan Iraakse families. Misschien ,s .ef onwaarschijnlijker" wordt dat Irak zich uit Kuwayt terugtrekt. Sir Patrick verwacht dat zijn troe pen over twee weken op maximale sterkte zullen zijn "om een offensie ve operatie te kunnen ondersteu nen". "Nu al besteden wij steeds meer tijd aan de vraag hoe we straks gaan vechten". Ondanks de ferme taal van Bush meent Yevgeny Primakov, de spe ciale gezant van Sovjet-president Gorbatjsov, dat de VS meer aarze len over een militaire actie in de Golf, als gevolg van de Russische pogingen een vreedzame regeling heeft Bush een excuus nodig", al dus Jassim. "Er zijn tal van tekenen dat de VS op het punt staan tot een oorlog te besluiten. Irak zal de oor log niet beginnen". Volgens Jassim Golfcrisis als feestelijk9 spel LONDEN (AFP) - Een Malaysi- sche speelgoedfabrikant pro beert de Golfcrisis commercieel uit te buiten door een bordspel te maken over de oorlog in de Golf. De deelnemers kunnen zich met de figuren van George Bush en Saddam, Margaret Thatcher en Gaddafi onbeperkt uitleven in een strategische machtsstrijd om olie en militai re bases in het Midden-Oosten. Volgens de Britse krant The Independent verwacht het be drijf Yimi Toy in Kuala Lumpur zo'n 300.000 tot 500.000 van deze bordspelen te verkopen. Het ad verteert met de tekst "Golfoor log: het spel voor de feestda gen". Oorspronkelijk wilde het be drijf het bordspel 'Superpo wers' op de markt te brengen, maar dat was door het einde van de Koude Oorlog achterhaald. Het bedrijf veranderde van 'Su perpowers' het bord en enkele pionnen, zodat ermee nu 'Gol- foorlogje' kan worden gespeeld. het conflict te bereiken. Vol gens Primakov is dat tot dusver het belangrijkste resultaat van zijn vre desmissie. Volgens Primakov willen ook de Sovjets de onvoorwaardelijke te rugtrekking van de Iraakse bezet tingsmacht uit Kuwayt. "Maar we willen dat bereiken zonder vechten. Aan de andere kant zal de Sovjetu nie zich niet verzetten tegen een mi litaire oplossing, als alle vreedzame middelen zijn uitgeput". Egypte, Syrië en Frankrijk heb ben gisteren laten weten weinig heil te zien in een Arabische top, zoals de Sovjetunie heeft voorgesteld. De Iraakse minister Jassim heeft ver klaard dat er voor Irak geen Arabi sche oplossing voor de crisis moge lijk is zolang er Amerikaanse strijd krachten in de Golf zijn. In een volgende VN-resolutie te gen Irak kan beslag worden gelegd op de al bevroren Iraakse tegoeden in het buitenland. De Amerikaanse VN-ambassadeur. Thomas Pic- legd met de moord op pater Popie- luszko, die in 1984 door mensen van de geheime dienst werd omge bracht. Milewski zou met de moord generaal Jaruzelski onder druk hebben willen zetten. Het onderzoek is nog steeds in volle gang. Of Milewski en zijn bendegenoten worden vervolgd, staat nog lang niet vast. Verjaring, veranderingen in de strafwet en am nestie maken dat mogelijk heel in gewikkeld. Milewski is om 'staatsgeheime' en dus onbekende redenen zelfs al weer vrijgelaten. De openbaar aan klager, die zei daarvan niets te be grijpen, probeert Milewski zo snel mogelijk weer achter slot en gren del te krijgen. JOHANNESBURG (GPD/IPS) - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren de 'mini-noodtoestand' in elf zwarte woonoorden die zij twee maanden geleden had ingesteld, op geheven. Politieminister Vlok ver klaarde dat de verbetering van de si tuatie in deze townships deze stap rechtvaardigde. In zestien andere woonoorden, waaronder de zwarte miljoenenstad Soweto, die 24 au gustus eveneens tot onrustgebied waren verklaard, blijft de noodtoe stand nog steeds van kracht. Zodra blijkt, dat rust en orde niet langer worden verstoord, zullen ook deze townships weer onder de werking Premier Ierland overleeft motie van wantrouwen MOSKOU - In de Sovjet-republiek Moldavië hebben ruim 3000 militante actievoerders gisteren wachtposten bij ha rlp^H p v^h pp ft e i stp' de grens met Roemenië bestormd. De etnische Gagaoezen staken een deel van de grensversperring in brand en be stookten de grenswachten met stenen. Ze eisten de terugtrekking van de Sovjet-troepen die vorige week naar Mol davië werden gestuurd nadat de noodtoestand was afgekondigd. De Gagaoezen hebben in hun eigen regio de soe vereiniteit uitgeroepen. Roemenië liet gisteren weten geen aanspraken op Moldavië te maken. (foto ap> Charles Haughey, heeft giste ren op het nippertje een motie van wantrouwen in het parlement over leefd. Dat was kort nadat hij zijn vice-premier en presidentskandi daat Brian Lenihan had ontslagen. Hij kreeg de steun van 83 parlemen tariërs, terwijl 80 tegen hem stem den. Haughey, die het duidelijk moei lijk had met het ontslag van zijn trouwste bondgenoot, maakte zijn besluit vijftien minuten voor de stemming over de motie bekend. De Progressief Democraten, de _T minderheidspartij in de coalitiere- overgeslagen naar het buurland binnendringen. Vrijwilligers van de perine met Hauehevs Fianna Fail hadden het vertrek van Lenihan ge- DHAKA/AYODHYA overgeslagen naar het buurland (AP/Rtr/AFP/DPA/UPI) - De on- Bangladesh. Regeringswoordvoer- rust tussen moslims en hindoes, die ders zeiden dat minstens 100 ADVERTENTIE i gewond zijn geraakt bij gevech- een nieuwe poging zullen wagen om de moskee te bestormen. De Indiase premier Singh, die de ëist als voorwaarde voor hun steun aan Haughey tijdens de stemming. Lenihan was verwikkeld in een schandaal dat de regering van de reguliere wetgeving vallen, aldus Vlok. Het uitroepen van een township tot onrustgebied geeft de politie bij zondere arrestatie- en doorzoe- kingsbevoegdheden. Deze mini- noodtoestand is in beginsel drie maanden geldig, maar kan met een zelfde periode worden verlengd. De woonoorden zijn in augustus en september het toneel geweest van hevige gevechten tussen aan hangers van het ANC en de Zulube- wèging Inkatha. Daarbij zijn onge veer achthonderd mensen om het leven gekomen. Het afgelopen weekeinde vielen in Soweto nog zestien doden, toen Inkatha-aan- hangers wraak namen voor de moord op een medelid. Vlok zei dat het geweld in de 11 woonoorden drastisch was afgeno men. "In oktober zijn er slechts 32 incidenten geweest. In september waren het er nog 363 en in augustus 382". Hij waarschuwde echter dat hij niet zou schromen in te grijpen, wanneer de situatie daartoe aanlei ding zou geven. "Geweld kan niet worden getolereerd en zal met alle macht worden bestreden". Indien nodig zal hij door geweld geteister de woonoorden tot "onrustgebied verklaren". Bewoners van het zwarte woon oord Moakeng in de Oranje Vrij staat zijn vandaag een boycotactie begonnen gericht tegen winkels en bedrijven in het nabijgelegen Kroonstad. De actie is een protest tegen de gebrekkige voorzieningen in de wijk waarvoor het gemeente bestuur van Kroonstad verantwoor delijk is. Directe aanleiding voor de actie is het afsluiten van de water en elektriciteits-toevoer naar de wijk Lichte straf voor doodslaan Palestijn teerd. In de zuidelijke havenstad afgelopen dagen tot twee keer toe wankelen had gebracht. De oorzaak JERUZALEM/TEL AVTV APï Chittagong en in de hoofdstad Dha- hü <»n nnc«onnon aviv x r 1 de hoofdstad Dha- heeft gezegd dat hij wil opstappen ka stelde de politie een uitgaansver- ajs daarmee de rust in India terug bod in, nadat diverse hindoe-tem- keert, kreeg gisteren opnieuw ppn Eigentijds of klassiek. Speels of strak. ALNO zorgt voor perfektie in kwaliteit en betrouwbare service. Biedt de sfeer die u past Van een klasse die u herkent aan de details. I Wereldklasse die u toekomt Haal gratis het dikke ALNO KeukenKijkBoek bij: Leiden: Houcwerf Keukens tel. 769345. Usse: Mieloo Bm tel. 19119. politieke tegenslag te verduren. Bhakta Charan Das, de hindoe- In Dhaka vielen militante mos- staatssecretaris van sport, diende lims hindoetempels en huizen van zijn ontslag in en verweet Singh hindoes aan, nadat het nieuws be- kortzichtigheid bij het bezweren kend werd over de bestorming Ayodhya, in het noorden van India, een moskee door fundamenta- i de crisis. De kwetsbare minder heidscoalitie van Singh kwam daar door onder nog grotere druk te listische hindoes. Volgens de politie staan. Volgende week woensdag tempels 'Dublingate-schandaal' rond Lenihan, die voor Haugheys Fianna Fail tot vorige week de meeste kansen leek te hebben voor de presidentsverkiezingen van 7 no vember aanstaande, is een telefoon gesprek dat acht jaar geleden zou zijn gevoerd. Tijdens de regerings crisis van 1982 zou Lenihan presi dent Patrick Hillery hebben gepro beerd ever te halen om het parle ment niet te ontbinden, i Dhaka in brand gestoken. Ook Chittagong deden zich dergelijke waarnemers geven de premier incidenten voor. In India kwam het gisteren op di verse plaatsen opnieuw tot gevech- Bangladesh telt ten tussen hindoes en moslims, die lim. Hindoes messen en vuurwapens bij zich had den. Daarbij vielen 31 doden. De op- situatie omgekeerd. Daar roerpolitie voorkwam dat een me- cent van de 880 miljoen nigte van 5000 hindoes de inmid- hindoe, terwijl moslims 12 procent dels zwaarbewaakte moskee kon Een krijgsraad heeft gisteren be trekkelijk lichte straffen uitgespro ken tegen vier Israëlische militairen die twee Palestijnse broers zwaar hebben afgetuigd. Een van de slachtoffers overleed enkele uren later. Het college veroordeelde drie mi litairen tot voorwaardelijke straf fen; de vierde kreeg twee maanden. Zij hadden alle vier veroordeeld recht- kunnen worden tot 20 jaar. Als extra TT - - Jtielei- straf kregen alle vier verlaging in der Haughey te belasten met de vor- rang. ming van een nieuw kabinet. aanklager had de militairen De dreiging;van een kabinetseri- niet beschuldigd van moord of mg kans. sis in Ierland heeft gisteren een doodslag omdat geen direct ver- Van de 110 miljoen inwoners die schaduw geworpen op het staatsbe- band tussen het overlijden en het 00 procent mos- zoek van koningin Beatrix aan het siaag was aangetoond een minder- 'Groene Eiland'. Ondanks de pro- in een voorstad van Tel Aviv is heid van 10 procent._In India is de blemen kwam de premier gisteren vandaag een 48-jarige Israëliër door 82 pro- zijn verplichtingen na en verscheen een Palestijn verschillende keren in woners hy op het ministerie van buiten- de borst gestoken. Hij is zwaar ge- landse zaken om te gaan lunchen wond opgenomen in een zieken de bevolking uitmaken. met het koninklijk paar. buis. beslist het Indiase parlement of streeks de toenmalige oppositielei- winkels in Singh nog wel op genoeg vertrou wen kan rekenen, maar de meeste Buitenland kort Executies In de oostelijke Iraanse provincies Khorasan en Sistan-Baluchistan zijn 41 vermeende drugssmokke laars en bandieten opgehangen. On der hen waren drie Afghanen, aldus het officiële Iraanse persbureau. Levenslang Een vrouw is gisteren in China ver oordeeld tot levenslange gevange nisstraf voor het verkopen van dui zenden pornografische boeken. Volgens het dagblad Beijing Avondnieuws gaat de zaak tegen de 39-jarige Li Xiurong en zes anderen, gepaard met de grootste vangst van pornografische lectuur in de ge schiedenis van China. Verzoening Radicale en gematigde afgevaardig den in het Iraanse parlement zijn overeengekomen een einde te ma ken aan de strijd die zij sinds het overlijden van ayatollah Ruhollah Khomeini met elkaar hebben ge voerd. Het Engelstalige Iraanse dagblad Tehran Times heeft dit gis teren gemeld. Corsica Het Franse kabinet is gisteren ak koord gegaan met een wetsontwerp waarin wordt voorgesteld op het ei land Corsica te komen tot een geko zen regionaal parlement en een re gionale regering met zeven minis ters. Het ontwerp erkent voor het eerst het bestaan van een "Corsi- caans volk", dat echter wordt om schreven als "deel van het Franse volk". BERLIJN - De ruzie om het ver mogen van de vroegere Oostduitse partijen, voorop natuurlijk de PDS, is definitief tot inzet van de verkie zingsstrijd geworden. In Bonn kwa men gisteren vertegenwoordigers van de regeringspartijen onder lei ding van kanselier Helmut Kohl bij een om na te gaan wat er moet ge beuren met het belaste bezit dat zij hebben verworven na fusies met zusterpartijen uit de voormalige DDR. Veel werd er niet over be kend, maar dat het kanselier Kohl niet lekker zit, was wel duidelijk. Dinsdag had de SPD de CDU en FDP ervan beschuldigd de "erfenis van het stalinisme" van de SED-op- volger PDS voort te zetten. De soci aaldemocratische woordvoerster Ingrid Mattheus-Meier riep de christendemocratische partijvoor zitter Kohl en diens liberale partner Otto graaf Lambsdorff op "dit bij- eengestolen kapitaal" terug te ge ven aan de staat. De regeringspartij en weerden zich in alle toonaarden. "Wij laten ons niet meeslepen in het SED-PDS-moeras", zei CDU-secre- taris-generaal Volker Ruhe, die de communistische PDS "een kanker gezwel in de Duitse democratie" noemde. Verdubbeling Intussen werden ook weer nieuwe schattingen over het vermogen van de communisten gelanceerd. Ter wijl voorzitter Gregor Gysi steeds rond twee mitfard mark had ge noemd, waarbij hij zei zich te base ren op een intern opgemaakte ba lans, noemde zijn plaatsvervanger André Brie ineens vier miljard. Dat zou het gevolg zijn van de snel stij gende waarde van het onroerend goed in de voormalige DDR. Een andere partijfunctionaris sloot niet uit dat de PDS acht miljard bezit. Een ex-Stasi-officier ging nog een flinke stap verder en kwam al reke nend op maar liefst vijftig miljard. Ook de liberalen hebben een ba lans overlegd. Volgens penning meester Hermann Otto Solms lever de de fusie met de Oostduitse libe ralen zijn partij 19,1 miljoen mark in baar geld op plus een aantal bedrij ven, waarvan de waarde nog niet de finitief is bepaald. Maar, zo verze kerde hij, al dit bezit is onderge bracht in een stichting. "De vroege re blokpartijen werden zeer kort ge houden door de communisten. Daarom is de PDS zo rijk en zijn wij zo arm", aldus de liberale penning meester. de Oost-CDU heeft slechts 1,5 mil joen ingebracht bij de fusie. Hij oogstte er alleen maar hoongelach mee. Wolfgang Ullmann van het Bondgenootschap 90 vroeg hoe se rieus Ruhe het parlement eigenlijk neemt. "Ik denk aan het CDU-pa- leis aan het Plein van de Academie in Oost-Berlijn of aan het kasteel Scheidungen". Terecht Ullmann heeft gelijk. Terwijl politi ci van alle partijen, overigens te recht, over de zwendelende PDS heenrdllen. vergeten CDU en FDP de hand in eigen boezem te steken. Helmut Kohl liet een maand gele den in besloten kring weten "geen pfennig te willen hebben van het bloedgeld dat de DDR-CDU heeft vergaard". Voor de verkiezingen wilde hij de delicate bruidsschat kwijtraken. "Ik wil Lafontaine niet deze open flank bieden", aldus de kanselier. Ook FDP-leider Lambsdorff ver zekerde dat het onroerend goed en de miljoenen die de Oostduitse LDPD en NDPD bij de fusie met zijn FDP meebrachten voor de we deropbouw van de DDR zouden worden besteed. In het staatsver drag waarin de eenwording werd geregeld, staat dan ook dat "alle be zit wordt overgedragen aan een door de staat benoemde curator". Alleen eigendom dat aantoonbaar niet in strijd met de grondwet is ver worven, kunnen de partijen na in tensief onderzoek terug krijgen. Verder staat in het eenwordings verdrag dat het bezit van de vroege re blokpartijen en de PDS niet bij de verkiezingsstrijd mag worden gebruikt. Op papier ziet het er alle maal prachtig uit, in de praktijk werkt het echter geheel anders. De PDS probeerde minstens 107 mil joen mark zonder goedkeuring van de curator veilig te stellen en plukt daar nu de wrange vruchten van. Maar ook de CDU en FDP nemen het niet zo nauw met de ver dragstekst. Terwijl de concurreren de partijen, zoals de SPD, de DSU en de vredes- en burgerrechtsgroe- pen, bly mogen zijn als ze voor hun partijwerk ergens een lege zolder kamer vinden, erfden de christen democraten en liberalen onroerend goed in overvloed. Bungalows, kan toorpanden, vakantiekampen, kas telen, een hotel en natuurlijk tien tallen functionerende partijgebou wen. Truc Door middel van een truc werd dat allemaal legaal. Volgens de Oost duitse wet had bij een fusie van twee partijen het hele vermogen moeten worden afgestaan voor goe de doelen. De regering-De Maizière veranderde echter de wet: by een fusie met een West-partij gaan alle rechten over op de nieuwe partij. Deze wetswijziging was de moeite waard. In juli schatten deskundigen de waarde van het CDU-bezit tus sen de 100 en 300 miljoen. Een onaf hankelijk expert kwam op 1,2 tot 1.5 miljard. Gezien de drastisch geste gen onroerendgoedprijzen in de ex- DDR zou dit kapitaal minstens zyn verdubbeld. Per slot van rekening wordt diezelfde sleutel gehanteerd als het om PDS-bezit gaat. FDP-penningmeester Hermann Otto Solms wil niets weten van een "miljarden erfenis". Hij klaagde dat zijn FDP de liberale broeders en zusters in het Oosten zelfs finan cieel moest steunen en dat de mees te geërfde bedrijven onrendabel zijn en al zijn afgestoten. De Oost duitse partij vrienden schatten in ju li hun inbreng echter op minstens 200 miljoen mark. Ook hier komen onafhankelijke experts op veel ho gere bedragen uit. De SPD, waarvan de junior-part ner uit de DDR slechts een handvol leden inbracht, is daar witheet over. De sociaal-democraten raakten on der Hitier en de communisten al hun eigendom in de ex-DDR kwijt. Veel belandde bij de SED of werd weggeven aan de blokpartijen. Als dank voor de loyale steun. SPD-penningmeester Hans-Ul- rich Klose stuurde deze zomer een paar medewerkers naar de DDR om op huizeryacht te gaan. Ze vonden honderden gebouwen en stukken grond die eens partijbezit waren. Klose weet dat het buitengewoon moeilijk wordt daar ooit iets van te rug te krijgen, maar zijn partij rede neert dat als de SPD alles kan af schrijven er toch minstens voor moet worden gezorgd dat andere partijen er niet met de buit vandoor gaan. En daarom is de SPD zo gebe ten op een snelle regeling. Ingrid Matthaus-Meier: "Het onreentma- tig verkregen vermogen van de SED-PDS, Oost-CDU en Oost-libe ralen is van de mensen in de vroege re DDR en moet voor de opbouw van dat land worden gebruikt". Haar oplossing is eenvoudig: "De drie partijvoorzitters, Kohl, Lambsdorff en Gysi, kunnen mor gen afstand doen van dit bezit. Doen ze dat, dan hebben we mini maal tien miljard extra voor de op bouw van de vijf nieuwe deelstaten in het Oosten". Een oplossing is nog niet in zicht. Vast staat in elk geval dat de communistische PDS ontzet tend veel boter op het hoofd heeft, maar dat ook de christen-democra ten en liberalen niet vrijuit kunnen gaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7