immi zmj Rusland gaat alleen over op vrije markt Tijdbom tikt onder Muiden Chemie 'Strenge regels wao-uitkering' Francs via oude Russische obligaties naar Frankrijk Aanpak illegaal kopiëren computerprogramma' s 'Helft bedrijven heeft te veel schuld' Rolluiken DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Sovjetrepubliek krijgt controle over grondstoffen Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU (GPD) Het parlement van de Russische Federatie, de grootste Sovjet-repu bliek, heeft gisteren besloten onafhankelijk van de rest van de Sovjetunie over te gaan op een vrije markteconomie. Met overweldigende meerderheid werd een wet aangenomen, die de controle over economische bedrijvigheid en grondstoffen bij de Russische repu bliek legt. De wet bepaalt ondermeer dat alle batsjov zijn er zeer vaag over en afgenomen en de export daalde overeenkomsten met buitenlandse over de vraag of prive-eigendom ook, met 7 procent, aldus het comi- V0l6ens sommige experts z ondernemingen waarbij Russische van grond mogelijk moet zijn wil urannoor a,1° grondstoffen zijn betrokken ongel- Gorbatsjov een referendum organi< UTRECHT Met de akkoorden die de Franse president Mitterrand en zijn Russische collega Gor batsjov eerder deze week sloten nam Gorbatsjov een zak vol Franse francs naar huis mee. Frankrijk leende zo'n 3,4 miljard gulden aan de Sovjetunie. Een leuk bedrag, maar in het licht van de algehele ontreddering van de Sovjet-econo mie een druppel op de bekende gloeiende plaat. Bovendien komt het voor een deel weer terug, want er is ook afge sproken dat Fransen die nog in het bezit zijn van oude Russische staatsobligaties van voor de revolu tie, op de een of andere manier wor den schadeloos gesteld. Geschat wordt dat zo'n 300.000 Fransen nog obligaties bezitten die voor 1917 door de Russische tsaren werden uitgegeven. De huidige waarde van die obliga ties is moeilijk te schatten, maar meerekent, inmiddels opgelopen zijn tot 240 miljard Franse francs (bijna 80 miljard gulden). Een deel van de obligaties, die tussen 1822 en 1914 zijn uitgegeven, wordt nog al tijd op de Parijse beurs verhandeld. Volstrekt onduidelijk is ook in welke vorm de schadevergoeding keizerlijk regime. Rusland uitgifte van obligaties. Er waren twee soorten, staatsobligaties en obligaties die werden uitgegeven door diverse spoorwegmaatschap pijen, maar met staatsgarantie. De oudste leningen zijn de 6 procent le ningen van 1817 en 1818 en de 5 pro- deel van de schuld van centslening van 1822. Die drie lenin- de Sovjetunie aan Engeland had gen werden ook op de Amsterdam se beurs verh 1 en obligaties Gedurende zijn indertijd oök in Nederland op werden veel van dergelijke staatsie- grote schaal aangekocht. De obliga- ningen op de Europese beurzen ge- ties werden uitgegeven door het plaatst. Aan het eind van de negen tiende eeuw i het begin van de wordt betaald. Een woordvoerder de negentiende eeuw een agrarisch twintigste eeuw werd een toene- een groep Franse obligatiebe- land waar de industriële ontwikke- mend aantal leningen uitgeschre- ling nog in de kinderschoenen zitters heeft gezegd dat betaling z kunnen gebeuren v de handel tussen de Sovjetunie Frankrijk, of door nieuwe leningen door de Sovjetunie. Niet voor het eerst i heffing op stond. Er was sprake stedelijke voorzieningen te financieren. Het bekendst werden echter de obligaties van de verschil- achterstand op het Westen. Om die in te lopen werden op gro- lende spoorwegmaatschappijen, te schaal spoorlijnen aangelegd. Daar was veel geld voor nodig, dat Na de revolutie Rusland zelf nauwelijks Het is overigens niet voor het eerst handen was. De Russische kapitaal- 1917 bleven hon derdduizenden kleine beleggers zit ten met hun op slag waardeloos ge- dat de Sovjetunie toch nog wat be- markt stelde niets voor zodat het worden aandelen. Alleen in Enge- dig zijn zolang de republiek Rus- i. Filsjin verwachtte dat andere grondstoffen van de Sovjetunie gen, waardoor de druk op het worden gewonnen op het grondge- trum wordt vergroot. de Russische republiek. De Russische president Jeltsin evenwel hoe de x it van de centrale v Sovjet-ministeries over de goud-, kasus-gebergte. Jeltsin had na Gor- gas-, diamand- en olievoorraden wil batsjovs presentatie van het nieuwe breken. economische plan gedreigd met Volgens vice-premier Gennedy met het drukken van een eigen Rus- Filsjin betekent de stap van het par- sische munt en het oprichten van lement niet dat de confrontatie een Russisch leger, wordt gezocht met de Unie-rege- p??®.. en President Gorbatsjov. Grigori Javlinski stelde voor Filsjms argument was dat het eco- het parlement een commissie Gorbatsjov, dat nomische plan een compromis caal Russisch t programma van de Ryzhjkov-rege- de republiek erin ring, de republieken grote vrijheid plan in originele benoemen die con- tussen een radi- crete voorstellen kan formuleren, behoudend Javlinski verwachtte echter niet dat t slagen het door te voe ren. "In augustus had het misschien het te laat", al dus de vice-premier, die erop wees handelen laat. "We hebben gewoon de tijd niet gekund, eer voor conflicten met de centra- dus de r.. Ie regering. We gaan door met de dat het nationale 'parlement het plannen die genprogramma, en met de midde len die we hebben", aldus Filsjin. De Russische regering is in elk ge- r concreet over privatisering: hadden, het 500-da- compromis-plan al aangenomen j jj_ heeft en dat het met de economie een stuk slechter gaat. Het comité voor statistiek van de republiek heeft gisteren bekend ge- besloten is om een aantal grote maakt dat de produktie hout- en papierfabrieken in privé- sumptiegoederen met 5,8 procent bedrijven om te zetten. Daarvoor zijn grote buitenlandse den* investeringen nodig, aldus Filsjin. gestegen is in eerste negen maan- 1990, maar dat de vraag veel sterker toenam, waardoor chroni- De Russische republiek wil buiten- sche tekorten omstonden. Volgens landse firma s de mogelijkheid ge- het comité worden voedingsmidde- ven meerderheidsbelangen te ver- len werven in Russische ondernemin- te schald'ger^^oeneerd consumptiegoederen op gro- stijgen de prijzen nog, steeds. De algehele De privatiseringskwestie ligt zeer productie is in de republiek met 2,5 gevoelig. De plannen Gor- procent gedaald, de huizenbouw van het bedrijfscomputersysteem met allerlei illegaal gekopieerde troep, en geen ondersteuning van de softwareproducent zijn zo de ergste vloeken die de overtreders kunnen treffen, denkt Kieboom. Wanneer de eerste overtreder voor de rechter wordt gesleept, is nog niet duidelijk. Volgens de voor zitter bestaat er geen tijdplan. In Ita lië en Frankrijk heeft BSA Interna tional al verschillende bedrijven voor het gerecht gedaagd. taalt voor de obligaties uit de Tsa- geld uit de financiële centra rentijd. In 1986 werd een deel van de Britse obligatiehouders alsnog schadeloos gesteld nadat de Britse geringen gingen dan ook c land werd nog enige tijd wat rente betaald uit fondsen die werden gefi nancierd door de Britse overheid, tot de Maar ook dat was snel afgelopen. balans' van de Nationale Investe ringsbank (NIB). Maar liefst 45 procent van de gro te en middelgrote ondernemingen is ontevreden over de eigen solvabi liteit. In de praktijk wordt de sol va- de 'gezondheid' en de 'rijk een onderneming. Zij is de mate waarin het eigen DEN HAAG (GPD) Bijna de helft met een groot gebrek aan eigen ver- van de ondernemers vindt dat zijn mogen, bedrijf meer schulden heeft dan goed is voor de onderneming. Veel Ongeveer de helft van de onder- ondernemers besteden te weinig nemingen in deze branche kan in aandacht aan de omvang van hun geval van nood niet snel zijn uit- r eigen vermogen (aandelenkapitaal, staande schulden betalen. Hun sol- biliteit beschouwd als een indicator reserves en ingehouden winsten), vabiliteit de verhouding tussen voor Ongeveer een derde vindt het eigen eigen vermogen en balanstotaal dom' vermogen in verhouding tot het ba- ligt onder de minimumgrens die on- imm, lanstotaal te gering, tien procent zit dernemers en deskundigen aange- vermogen in staat is om verplichtin- naar eigen mening te hoog. Vooral ven. Dit blijkt uit een gisteren gepu- gen na te komen. Solvabiliteit heeft, de dienstverlening heeft te kampen bliceerd onderzoek 'Solvabiliteit in zoals minister Kok van financiën op het NIB-symposium opmerkte, al- TZ1 1 J J *1 les te maken met incasserings- en Klaarheid gevraagd over vierdaagse f o weerstandsvermogen. ?n hoe het kabi- Bovenaan het lijstje om de solva- volgens Groen biliteit te verhogen, staat de veria- Links'hopeloos verdeeld'over deze kwestie, getuige uiteenlopende opvat- van de zogenaamde pay-cut tingen die een aantal ministers (de Vries, Kok en Andriessen) de afgelopen ratiodus het gedeelte van de winst dagen hebben geventileerd. D66 steunt het verzoek van Groen Links. da* wordt uitgekeerd aan dividend. Het kamerlid Rosenmöller wil dat de ministers De Vries (sociale zaken) Volgens NIB-president-directeur en Dales (binnenlandse zaken) in een brief een eensluidend kabinetsstand- d.r- M. is dit nogal kort- punt vastleggen over de vierdaagse werkweek. De Kamer kan daarover zichtig, omdat het om verhoudmgs- dan over twee weken debatteren bij de begroting van sociale zaken. gewijs kleine bedragen gaat en dus Volgens Rosenmöller hebben de ministers De Vries, Kok en Andriessen geen blijvende oplossing van het in een week tijd verschillende visies ten beste gegeven. Vooral de laatste probleem kan betekenen. Boven wierp dinsdag in de Tweede Kamer een groot aantal bezwaren op tegen de zullen aandeelhouders niet vierdaagse werkweek. Voorzitter Van Lede van de werkgeversorganisatie geneigd zijn extra geld in en be- VNO heeft gisteren fel uitgehaald naar het idee om in Nederland een vier- dr*jfte ste^en als zij slechts een laag daagse werkweek in te voeren. Hij noemde het een dom idee. dividend ontvangen. Volgens Leidse economen vluchten veel werknemers in ziektewet ROTTERDAM (ANP) Mensen die een uitkering voor arbeidsonge schiktheid willen, moeten worden onderworpen aan strenge regels. De gebeurt dat nog nauwelijks. groot aantal andere landen kent c Het merkwaardige is namelijk land een omvangrijk aantal arbeids overheid moet heldere en objectie- dat veel arbeidsongeschikten niet ongeschikten (ruim 800.000). De ge ve criteria komen FILMLAB De rechtbank in Am sterdam heeft RCM Filmlaboratori um in Hilversum voorlopig sursé ance van betaling verleend. Als be windvoerder is mr. J.C. van Apel doorn uit Amsterdam aangesteld SANGATTE Door dit gat komt de Engelse lucht onder het kanaal door naar Frankrijk en vice versa. Dit gat, met een doorsnede van vijf centimeter, verbindt de Franse helft van de tunnel met de Engelse helft. (foto AP) AMSTERDAM (ANP) - Business Software Alliance (BSA), een sa menwerkingsverband van vijf Amerikaanse softwareproducenten met vestigingen in Nederland, opent de jacht op vooral bedrijven en instellingen die illegaal program matuur kopiëren of gebruiken. Al dus, Ashton-Tate, Lotus Develop ment, Microsoft en WordPerfect hebben zich aaneengesloten om het miljoenenverlies dat de bedrijven volgens eigen zeggen lijden, te ver minderen. In de Benelux wordt per jaar vqor 250 miljoen dollar illegaal gekopi eerd, beweert BSA-voorzitter W. Kieboom. De gehele markt heeft een omvang van 750 miljoen dollar, zodat een op de drie in de Benelux circulerende programma's illegaal is, zo concludeert hij. Daarbij zijn de Nederlanders nog niet het inventiefst. Italië behoort tot de toppers en op elk legaal soft warepakket draaien daar tien illega le kopietjes hun rondjes in de com puters. Over de hele wereld missen de producenten zo n vier miljard staan het bedrijf na een korte ople- 160 banen gaf de onderneming goe- r_ dollar aan inkomsten, waarvan de vjng wederom rode cijfers te wach- de hoop voor de toekomst. Zo medische redenen in de wao te- middelde arbeidsproduktiviteit per het toekennen van een uitkering op recht komen. Veel werknemers in werknemer is in ons land hoog. Een grond van de wet op de arbeidson- een ongunstige arbeidspositie heb- analyse van kosten en baten zou ben de neiging voor de betrekkeüj- de wao te kiezen. geschiktheidsverzekering (wao). Deze regels moeten ook heel streng ke zekerheid worden gehandhaafd. Dat schrijven de Leidse econo men Aarts en De Jong in het proef schrift "Economische aspecten van wao-toetreding", waarop zij van daag promoveren aan de Universi teit van Rotterdam. Beiden zijn ver bonden aan de juridische faculteit langrijke mate hoe arbeidsonge- Aan de andere kant zijn er werkge- lijk) arbeidsongeschikt worden ver vers die het belang van de arbeids- klaard en (gedeeltelijk) kunnen bljj- produktiviteit vooropstellen: niet mee kan valt (via de wao) af. Verder blijken huisartsen en spe- werken op een aangepast i veau. De huidige ramingen gaan, bij c cialisten een belangrijke rol te spe- gewijzigd beleid, uit van bijna 1,4 len. Hun opstelling bepaalt in be- miljoen uitkeringsgerechtigden lucht. De produktie kon zonder ho- De kruitfabriek hoefde niet het ge kosten worden gestaakt, finan- hele bedrag i HILVERSUM Het kost kruitfa- steld cieel kon orde op zaken worden ge- groot deel tijd om tot gevaarlij- Negen ton kon r keer te betalen, voorwaardelijk, wel zó op tafel briek Muiden Chemie steeds meer ke proporties toegenomen voorra- leggen. Toen brak een tamelijk moeite het hoofd boven water te den weg te werken. tige periode aan voor Muiden Che- Verenigde Staten met 1,5 miljard dollar een zeer belangrijke zwarte markt heeft. Virusgevaar, een overbelasting ten. Tevens dreigt t krimping van het 250-koppig perso- toen de inschatting van directie, moest het verder wel lukken, was In de vestiging Muiden kwam de een gewapend optreden van de neelsbestand. Er is nog geen beslis bonden, van vaste financier- sing genomen, maar de aangevraag- ders en van de aandeelhouders, produktie van kruit vervolgens gestaag op gang. De orderpor tefeuille vulde zich. Het Nederlands de 'nul-urenregeling' is wat dat be- zoals daar zijn de Koninklijke Ne- leger had een paar bestellingen treft een teken aan de wand. Het be- derlandse Springstoffen Fabrieken vooruit gedaan en ook de mede- drijf komt steeds dichter bij de af- grond. Het ministerie van sociale zaken heeft al eerder ingestemd met zo'n ter nul-urenregeling, waarbij de over- als boete heid de uitbetaling van lonen voor ternationale i bepaalde periode OPEC enIAE v-i -v" uuw via uiuwegeii vuur uenuuien »cn van gianarai nuiuren «vucii &en gezamenlijke bijeenkomst van drijf overneemt. Dat was halverwe- miljoenen aan kruit te leveren aan gemaakt, lag stil en bleef stilliggen. eigenaar, Dynamit Nobel, bezorgde een paar orders. Magertjes bleef het Drie miljoen legde de rechter la- voor de nieuwe en moderne vesti- 3 aan Muiden Chemie op ging in het Friese Kollum. De fa- overtreding van in- briek, waar onder meer zogenaam- handelswetgeving de base bleed grains voor het afvu- door via omwegen voor tientallen ren van granaten kunnen worden Olie-Exporte- ge 1988. Tweemaal een termijn de Organisatie rende Landen (OPEC) en het Inter nationale Energie Bureau (IEA), hun geld vanuit Den Haag. Dat een instelling van olieverbruikende bood Muiden Chemie voldoende industrielanden, is op het ogenblik niet aan de orde. Dit heeft een woordvoerder van de OPEC giste ren verklaard naar aanleiding van berichten dat er de volgende maand een dergelijke bijeenkomst zou plaatsvinden. het toen nog oorlogvoerende land weken kregen de werknemers Iran. De leveranties waren in de ja- vanaf 1984 toten en met 1987 be- ADVERTENTIE voor Miele Supermagnetrons i il komfort in uw keuken optimaal Justitie had in 1987 een zending via Portugal, bestemd voor Iran, verboden en sindsdien is het in Kol lum nauwelijks meer op gang geko men. Van de ruim vijftig medewer kers zijn er nog een twintig over. Hun taak bestond tot dusver goed deels uit het onderhoud van machi nes en het aanvegen van de vloer, schikt iemand zich voelt. gevolgd, die vjjf maanden in de Ziektewet liepen. Van deze groep belandde uiteindelijk 60 procent in de waO. Volgens beide economen wordt 40 procent van de mensen die tot de wao wordt toegelaten niet door een arts gekeurd. Het betreft vooral ouderen. Aarts: "Niet ieder een wordt consequent en strikt ge keurd. Dat is de gegroeide praktijk. Wij vinden dat iedereen moet wor den gekeurd." Aarts en De Jong vinden dat het aantal van acht arbeidsongeschikt heidsklassen (mate van arbeidson geschiktheid, die overeenkomt met zamelde legers in Saoudi-Arabië te- de hoogte van de wao-uitkering) gen agressor Saddam Hussein kan moet worden teruggebracht tot de wapenindustrie in feite op korte drie. "Het is heel moeilijk termijn uit de nood helpen. Dat is echter koffiedik kijken biedt Muiden Chemie geen zeker- den door werkgeversorganisatie heid, niet op korte, laat staan op lan- VNO gelanceerde plan van drie gere termijn. Binnen het bedrijf zijn klassen biedt volgens hem betere dan ook al vóór de zomerperiode mogelijkheden. Daarnaast moet er mensen aan het werk gezet om te scherp worden gelet op de kwaliteit onderzoeken of civiele produkten van de keuring en moet regelmatig waren te maken en of daarvoor een een herkeuring markt bestond. De Jong en A Pasta's op basis van bitumen voor interessant kan zijn nader onder- de bouwwereld werden genoemd zoek te doen naar de relatie tussen deze aantallen bij verbetering van de criteria en de keuring met een kwart kunnen worden verminderd. Bij periode herkeuring van uitke ringsgerechtigden zouden deze aan tallen volgens hen 40 procent lager kunnen uitvallen. door Luijcx, maar een aanvankelij ke geïnteresseerde afnemer haakte uiteindelijk toch af. Althans, dat vertelde later de ondernemings raad. De proeffabricage van de pas ta's leverde nog niet de gewenste kwaliteit. Uitzicht op andere alter- Midden- en klein bedrijf krijgt deuk Philips Philips heeft de vakbonden nog niet geïnformeerd over een op han den zijnde reorganisatie bij de divi sie Medische Systemen. Bestuurder W. ter Welle van de Federatie van Hoger Philips Personeel FHPP heeft dit vanochtend meegedeeld. De FHPP heeft er inmiddels bij Phi lips op aangedrongen om op zo kort mogelijke termijn opening van za ken te geven. Bij Medische Syste men moeten naar wordt aangeno men 2.000 van de 11.000 arbeids plaatsen verdwijnen, aldus Ter Wel- Van den Ende Het Amerikaanse mediaconcern NBC verwerft geen minderheidsbe lang in Joop van den Ende Produc tions. Volgens commercieel direc teur Peter Brouwer van Van den Ende Productions hebben de Ame rikanen de termijn waarbinnen zij een aangekondigde optie in een minderheidsbelang om moesten zetten, laten verlopen. jaren terug opmerkte. Verder heeft Muiden Chemie nog een vestiging in Ouderkerk aan de de directie sfeer is er niet. De ondernemingsraad hoopt dat alsnog binnen enkele zoals een lid van de direktie enkele natieve produkten in de civiele DEN HAAG (GPD) - Dit jaar groeit het midden- en kleinbedrijf (mkb) trager dan vorig jaar en voor 1991 wordt een nog wat lagere groei ver wacht. Het mkb lijkt minder last te hebben van de Golfcrisis dan het salarissen door grootbedrijf. Dit zegt Rabobank Ne derland, die 45 procent van de mkb- ondernemers als klant heeft. Bij deze verwachting is uitgegaan van een olieprijs van 20 dollar en een dollarkoers van 1,75 gulden. katoen, waarvan bijvoorbeeld de doorbetaling kort helemaal stop gezet. Een lot dat zijn, als de kruitfabriek voor de toe- ook Muiden en Kollum wacht, ge zien de huidige aanvraag van de nul-urenregeling voor een periode van zes weken. Die moeten half no vember ingaan. niet voldoende krediet Heineken gaat bier brouwen in Vietnam BANGKOK (AP) - De Vietna mese regering heeft het Neder landse brouwerijconcern Heine ken toestemming gegeven om een brouwerij te bouwen in Ho Chi Minh-stad. Het bedrijf krijgt een jaarlijkse capaciteit van 100 miljoen liter. De plannen van Heineken en de Vietnamese overheid werden dinsdag bekendgemaakt door Radio Hanoi. De brouwerij komt in de buitenwijken van Ho Chi Minh, het handelscentrum in het zuiden van Vietnam. Be gin volgend jaar begint de bouw. Heineken en het stadsbe stuur van Ho Chi Minh nemen ieder een even groot aandeel in de joint venture, waarmee een bedrag van 100 miljoen dollar gemoeid is. Radio Hanoi maakte eerder deze maand bekend dat de Viet- namezen ieder jaar voor 20 mil joen dollar buitenlands bier consumeren. De staatsradio ge bruikte dat als voorbeeld om nog eens te benadrukken dat 90 procent van de buitenlandse goederen die momenteel in Vietnam op de markt zijn onno dige luxeprodukten zijn. ADVERTENTIE Miele er is geen betere ■Centrum "leiden* n-Centrum Ruud Philipeen. )enneweg/hoek Hoots traat 2, el 070-3646154. Koffiedik Meer dan ooit zijn de vooruitzichten nu somber. Financieel-economisch directeur Luijcx sprak in augustus dit jaar van wereldwijde ontspan ning, die de vraag naar het produkt kruit deed slinken. Heel simpel ge steld, de NAVO-legers zaten met voldoende voorraad en bestelden niet meer. De vraag naar munitie komt pas weer, als op grote schaal dient te worden geoefend, maar daar ziet het niet naar uit door het wegvallen van de spanning rond de grens met de landen in Oost-Europa. Alleen Zonwering, rolluiken, aluminium ramen en deuren, balie afsluitingen. dubbele beglazing, isolatie. Showroom: De Hondert Margen 24, De Lier. Tel: 01745-14145' (Zaterdags van 10 tot 2 uur geopend) Van Dool rolluiken... Vakwerk Nu kunt u uw kostbaarheden beter beschermen dan ooit. Met de professionele Van Dool rolluiken voor uw ramen en deuren. En met beveiligen houdt het niet op.I Want door die dikke Van Dool rolluiken isoleert u gelijk uw ramen en deuren tegen kou (of wamnte natuurlijk). Nodig Van Dool eens uit... voor 'n deskundig advies en 'n vrijblijvende offerte. Bezoek ook eens onze stand op de permanente bouwbeur.s in Waddmxveen. Staringlaan 6.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5