'Vergunning' asielzoekers geweigerd Vrijheid is voor ontsnapten vaak een hel Eis: acht jaar voor ex-directeur Zetten Hergebruik tv's, koelkasten scheelt 250.000 ton afval 'Onderwijs gespaard bij bezuinigingen' Eis drie jaar na vervalsen van 16 miljoen papiergeld Ongewild meeroken is nu ook officieel schadelijk ^infaahiin 19£ DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 t: Kosto negeert wens meerderheid Kamer DEN HAAG (ANP) Tegen de wens in van een ruime meerderheid van de Tweede Kamer is staatssecretaris Kosto (justitie) niet van plan om snel tijdelijke verblijfsver gunningen te verlenen aan de groep 'gedoogde asielzoe kers'. Het gaat daarbij om buitenlanders van wie het asiel verzoek soms al vijf jaar geleden is afgewezen, maar die vanwege de situatie in hun land niet direct kunnen worden teruggestuurd. DEN HAAG (ANP) - De afval- stroom die jaarlijks in Nederland vrijkomt valt met zo'n 250.000 ton te verminderen door het opzetten van hergebruiksystemen voor koelkas ten, tv's en tl-lampen. Een dergelijk kringloop-systeem leidt er toe dat elk huishouden per jaar zo'n veertig gulden meer kwijt is aan reinigings- lasten. Dat bleek gisteren in Den Haag bij de presentatie van de stichting Synrec, een organisatie die zich via het opzetten en uitwerken van nieu we technieken wil richten op het hergebruik van materialen die zijn verwerkt in duurzame goederen zoals koelkasten en tv's. Synrec is een initiatief van Philips, de Provin- ciale Noordbrabantse Elektrici teitsmaatschappij (PNEM) en afval bedrijf Van Gansewinkel. Voorzitter van de stichting is Ed Nijpels, vroeger minister van milieubeheer en nu burgemeester van Breda. Het ministerie van milieubeheer ondersteunt het ini tiatief en is als waarnemer lid van het bestuur. Via Synrec zijn inmid dels twee bedrijven actief voor her gebruik van materialen uit respec tievelijk tl-lampen en koelkasten. Jaarlijks worden zo'n 600.000 koel- en vrieskasten afgedankt. Ver der gaan zo'n 15 miljoen gasontla dingslampen (zoals tl-buizen) ka pot. en verdwijnen 400.000 tv-toe- stellen en ongeveer een miljoen kleine huishoudelijke apparaten op de stort. Synrec wil de materialen van dergelijke produkten zo volle dig mogelijk voor hergebruik ge schikt maken. Een probleem bij het geschikt maken van materialen voor herge- r dat hij geen beleid op goed v gang kan zetten voor de groep 'ge- 15.000 doogde asielzoekers' nu maatrege- Nederland. De beroepsprocedures len worden voorbereid door speciaal voor dit probleem ven geroepen commissie. Het probleem met de 'gedoogden' het hier gaat hebben i het le- namelijk betrekking op buitenland se werknemers die tot nu toe tever geefs hebben geprobeerd hun ou- op dit moment zo groot dat zij ders naar Nederland te halen, rond 40 procent van de opvangcapa- Het bestaande probleem vijf jaar van de opvangfaciliteiten zoek duidelijk meer is ingegeven gebruik maken. PvdA, CDA, D66 en door economische motieven, wil onder bepaalde voorwaarden kun- verder terugdringen van de termijn nen krijgen, daarmee ruimte wordt van de kort geding-procedure. Die geschapen voor de opvangproble- procedure is inmiddels terugge- men rond de toenemende stroom bracht van een half jaar tot een vluchtelingen. maand. Kosto denkt dat de proce- bruik is nog het het vinden afzetmarkt. De prijs van grondstoffen is in veel gevallen la ger. Milieuminister Alders liet de Kamer onlangs per brief weten te overwegen om nieuwe grondstof fen zwaarder te belastenom daar mee de afzetmogelijkheden voor hergebruiksmaterialen te verbete- Op dit moment wordt ongeveer de helft van alle produkten op een of andere wijze hergebruikt. Dat percentage moet groeien, meent Al ders. De meeste bestaande initiatie ven voor hergebruik zijn echter kleinschalig. Het succes van Syn rec, zo menen de initiatiefnemers, is mede afhankelijk van een groot schalig aanbod voor hergebruik. Kinderrechters bezinnen zich DEN HAAG (GPD) - De tachtig Nederlandse kinderrechters bezin nen zich op hun taken na een reeks klachten over de Raden van de Kin derbescherming. Een aantal kinder rechters is "van mening dat zij de vinger aan de pols moeten houden als een kind in de hulpverlening te recht komt. Een andere groep wil dat alleen wordt geoordeeld over ju ridische zaken waar kinderen bij zijn betrokken, zoals vaststellen van omgangsregelingen na echt scheiding. DEN HAAG (GPD) - Minister Rit- zen (onderwijs) meent dat hij niet hoeft mee te betalen aan dekking van het tekort van ruim vijf miljard gulden van dit kabinet. De minister zegt dat in een interview met het Schoolblad van de Algemene Bond. van Onderwijs Personeel (ABOP). Ook Volksgezondheid wordt ge spaard. meent Ritzen! In januari maakt het kabinet de 'tussenbalans' ofwel haar huishoud boekje op. "Als de problemen met de overdrachtsuitgaven naar beho ren worden opgelost, kunnen On derwijs en Volksgezondheid wor den ontzien", aldus Ritzen. Ritzen baseert zijn verwachting op uitspra ken van CDA-fractieleider Brink man en minister Kok (financiën). Zij willen vooral bezuinigen op overdrachtsuitgaven: dat zijn alle uitkeringen van de overheid aan de burgers, bij voorbeeld in de vorm van subsidies en sociale uitkerin gen. De bulk van de onderwijsbe groting bestaat juist niet uit derge lijke uitgaven. Voor de overdrachts uitgaven die Ritzen wel doet - stu diebeurzen en wachtgelden - is on langs nieuw beleid op de rails gezet. e klaar is. PvdA-woordvoerder Van Traa riep de bewindsman op het yerzoek van de meerderheid van de Kamer aan het kabinet over te brengen. De omvang van de problemen waarmee de dienst vreemdelingen zaken te maken heeft bleek gisteren onder meer uit het feit dat de ge plande toeloop van 14.000 vluchte lingen voor 1990, waarvoor ook faci liteiten waren opgezet, inmiddels ruimschoots is overschreden. Kosto houdt nu rekening met ruim 20.000 vluchtelingen dit jaar, hetgeen ove rigens minder is dan de 24.00 waar op in januari van dit jaar nog werd gerekend. Minderjarigen De dienst kreeg dit jaar ook met nieuwe problemen te maken, zoals een verdubbeling van de toeloop van minderjarigen zonder ouders of begeleiding (dit jaar al 400) en een toename van 60 procent van de be roepsprocedures rond gezinsher- Kamer: Europees parlement moet naar Brussel DEN HAAG (ANP/GPD) - Een' meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de regering zich inspant voor verplaatsing van het Europees parlement naar Brussel. Vrijwel alle partijen steunden de motie van W- D'er Weisglas die meent dat de hui dige situatie, waarbij het secretari aat-generaal van het EP in Luxem burg is gevestigd, de commissiever gaderingen in Brussel plaatsheb ben en het parlement in Straatsburg vergadert, schadelijk is voor het de Europese democra- TILBURG Zes Middelbare Technische Scholen verspreid over het land, beginnen dit jaar met het vak lucht- vaarttechniek, als onderdeel van de opleiding werktuigbouwkunde. De Koninklijke Luchtmacht stelde hiervoor onder andere twee complete NF-5 straaljagers beschikbaar. De burgemeesters van Zwolle, Hermans (wijzend) en Tilbrug, Brokx, waren gisteren aanwezig bij de overdracht. (foto ANP) ARNHEM (GPD) In de statuten worden De Heldringstichtingen in Zetten omschreven als 'instelling van weldadigheid'. Maar in de ogen van de procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof moet het in stituut in het verleden meer weg hebben gehad van een instelling van gewelddadigheid. In elk geval voor wat het aandeel betrof van voormalig directeur-psychiater dr. Th. Finkensieper. Zij eiste gisteren tegen hem een gevangenisstraf voor de duur van acht jaar wegens het plegen van uit eenlopende vormen van ontucht met aan zijn zorgen toevertrouwde pupillen. Met die eis ging procureur W. Sorgdrager uit boven de door de Arnhemse rechtbank in mei van dit jaar opgelegde straf. De rechtbank veroordeelde de verdachte toen tot zes jaar na een eis van eveneens zes jaar. Aan het eind van de twee dagen durende hoger beroepszaak speel den zich gisteravond, nadat de ver dachte het laatste woord had ge voerd, emotionele taferelen af in de rechtzaal. Enkele vrouwen vielen elkaar huilend in de armen na het aanhoren van de slotwoorden van Finkensieper. Het ging daarbij niet om dc aangeefsters in de strafzaak tegen hem, maar om ex-vriendin- nen bij wie hij een buitenechtelijk kind heeft verwekt. De vrouwen zijn inmiddels bezig met de oprichting van de belangen vereniging en zelfhulpgroep 't Koe koeksjong, dat naast het Steunpunt Slachtoffers Zetten moet functione ren. De doelstellingen ervan zijn wederzijdse opvang, praktische hulpverlening, gezamenlijke belan genbehartiging en steunfunctie naar de kinderen toe, die als 'koe koeksjongen' worden aangeduid. De contacten lopen vooralsnog via het steunpunt. Aan het einde van de tweede zit tingsdag benadrukte Finkensieper nogmaals onschuldig te zijn. Bo vendien hinderde het hem in hoge mate, dat zijn oprechte bedoelingen om binnen de Heldringstichtingen een leefbaar klimaat te scheppen, worden afgedaan met manipulaties machtsmisbruik. "Ik heb ook i het gevoel, dat wat ik zeg, niet als een laatste woord of een hartekreet wordt beschouwd, maar weer als een poging de zaal cn zelfs het ge rechtshof te manipuleren. Elke op rechtheid die ik heb, wordt mij uit handen geslagen". Terwijl hij de rechtzaal verliet, riep zijn gewezen vrouw snikkend: „En waarom word ik mee gestraft?". Finkensieper's advocaat Sutori- us, die vrijspraak bepleitte, vroeg het hof bij een eventuele strafopleg ging welk leed zijn cliënt nog dient te worden toegevoegd, "nu de ge meenschap hem al uitermate gron dig heeft gestraft". In dat verband noemde hij de verdachte al sociaal dood. "Onder meer bewerkstelligd door .het offensief van de media, waardoor op een buitengewoon ef fectieve wijze met cliënt is afgere kend". Hij beschreef zijn cliënt als een zondebok. "Niet alleen een zon debok voor Zetten, maar naar het zich laat aanzien voor onze hele sa menleving". Ook wees hij op intimidaties in de vorm van vernielingen van goede ren van Finkensieper, laster in de vorm van het kalken van leuzen in zijn naaste woonomgeving en be dreiging. Verder maakte de advö- caat melding van enkele inbraken in zijn woning. Bij de formulering van haar strafeis kenschetse Sorgdrager de verdach te niet 'als zo maar iemand met zwak vlees', maar als 'iemand die op een gemene manier zijn seksuele lusten botvierde op weerloze slacht offers'. "Door handig en deskundig op ze in te spelen. Vergelijkbare za ken als deze zijn er niet". Zij sprak daarbij van 'een volstrekte ontspo ring van een inrichting, of althans van enkele afdelingen'. Het gerechtshof honoreerde gis teren overigens het verzoek van de raadsman niet om de aangeefsters nogmaals te horen. Naar de mening van het gerechtshof voegt dat niets meer toe aan eerder afgelegde ver klaringen en wordt de verdachte bij die afwijzing niet geschaad in zijn belangen. Het hof doet woensdag 14 november uitspraak. ROTTERDAM (ANP) - Tegen een 51-jarige man uit Schelluinen is gis teren door de officier van justitie voor de Rotterdamse rechtbank een gevangenisstraf van drie jaar geëist wegens het op grote schaal verval sen van bankbiljetten. De man was een van de twee hoofdverdachten in een valse-munterszaak waarbij ge bruik werd gemaakt van een kleu renkopieermachine. Met een in Duitsland aangeschaft apparaat werden in een werkplaats in Gorkum vanaf begin vorig jaar naar schatting 30.000 bankbiljetten van 250 en 1000 gulden met een tota le waarde van 16 miljoen gulden vervaardigd. De verdachte hield volgens de officier minimaal 25.000 gulden aan de zaak over. De Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) maakt zich ernstig zorgen over de explosieve ontwik keling van kleurenkopieermachi nes waarmee het steeds gemakkelij ker wordt om geld na te maken. Om anderen af te schrikken vond de of ficier wat deze zaak betreft een hoge gevangenisstraf op zijn plaats. Een grote hoeveelheid valse bankbiljetten werd in het vooijaar van 1989 omgewisseld in door Ne derlanders drukbezochte winter sportplaatsen in Oostenrijk. Ook werd het geld in Denemarken en in Nederland uitgegeven. Nog dage lijks komen bij de politie meldingen binnen van valse bankbiljetten die ergens opduiken. Gisteren bleek dat voor de bijna niet van echt te onderscheiden bankbiljetten aanvankelijk, de nooit door de politie opgespoorde 'dollarkoning' in Gorkum werd in geschakeld om een watermerk aan te brengen. Later deed de inwoner van Schelluinen het zelf. De verdachte maakte op de zit ting gebruik van zijn recht om te zwijgen. "Uit angst voor vergel dingsmaatregelen, want de grote bazen zijn niet gepakt". Zijn volle dige bekentenis bij de rechter-com- missaris sprak hij echter niet tegen. Het plan voor het namaken van bankbiljettten ontstond in de zomer van 1988 nadat zijn bedrijf failliet was gegaan. De man vond enkele medestanders die hem hielpen bij het afwerken en omwisselen van de biljetten. De zaken van de handlan gers worden op 12 december verder behandeld. Uitspraak hoofdver dachte op 14 november. DEN HAAG (ANP) Het ongewild meeroken mag als schadelijk de gezondheid worden beschouwd, De stichting voerde in 1987 campagne gericht tegen passief r ken. De tabaksindustrie en sigaret- De Haagse rechtbank heeft gisteren tenfabrikanten stapten vervolgens de bezwaren afgewezen die de tak- r de rechter, omdat het publiek tie. Steekpartij Op een tramstation in Den Haag is gistermiddag na een ruzie een jon gen doodgestoken. De jongen zou kort tevoor opmerkingen hebben gemaakt tegen een twintig-jarige vrouw en haar evenoude vriend. Onduidelijk is wie uiteindelijk het mes heeft getrokken. Superburgemeester De Raad van State is bang dat er problemen zullen ontstaan tussen de 25 burgemeesters van de groot ste gemeenten die elk een regionaal politiekorps zullen 'besturen' en de burgemeesters van de kleinere ge meenten die zich naar die 'super burgemeester' moeten schikken. Bovendien vreest dat Raad van Sta te dat de burgemeesters van de klei nere gemeenten straks geen volledi ge verantwoording meer kunnen af leggen voor wat een regionaal poli tiekorps doet. Douanier Het hoofd van de douane in Gronin gen is aangehouden op verdenking van fraude. Hij zou in ruil voor het onderhoud van zijn eigen auto be reid zijn geweest geen invoerrech ten te heffen op dure tweedehands auto's die uit Duitsland naar Neder land kwamen. Met de fraude zou volgens Justitie een bedrag van "enkele honderdduizenden gul dens" zijn gemoeid. Arrestatieteam Een Haags arrestatieteam heeft gis teren twee, mogelijk vuurwapenge vaarlijke, criminelen dwars door Zuid- en Noord-Holland achter volgd tot op het eiland Texel. Of de twee uiteindelijk zijn gearresteerd is onduidelijk. Volgens onbevestig de berichten zijn ze op de veerboot naar Texel niet aangehouden omdat de politie wilde weten waar ze naar toe gingen. Van ANP-redacteur Madeleen Wesseling AMSTERDAM "Denk niet dat het leuk is, ontsnappen uit de bajes. Je kunt geen kant uit. Als een dier word je opgejaagd. Bij familie, vrienden en kennissen worden in vallen gedaan en de telefoon afge luisterd. En als je weer terug bent in de inrichting - want meestal pakken ze je toch - is er de strafcel, de isola tie en de beperkingen". Ex-gedetineerde Nico (zijn echte naam wil hij niet kwijt) kent het klappen van de zweep. Hij zat jaren lang vast, werkt nu voor de Stich ting Vrij die belangen behartigt van gedetineerden en ex-gedetineerden en is 'raadsman' van gevangenen die klagen over straffen en maatre gelen binnen de inrichting. Een vluchtpoging deed hij nooit: "de re pressie voor mijn familie, buren, vrienden en kennissen telde voor mij zwaarder". Maar hij zag wel anderen aan het "touwtje bungelen" en werd meer ZIJDEN ASTERBOEKET Een schitterende kombinatie van bloemen en vruchten in een keramisch qj- vaasje. Normaal "O l&SS'nü voorschoten Leidseweg 518, dan eens gebeld door net-ontsnap- ten die eigenlijk liever terug wilden naar de gevangenis dan vrij zijn, maar opgejaagd. Ontsnappen heeft, volgens Nico, alléén zin als ergens onder een boom een flinke spaarpot begraven ligt. Als voorbeeld noemt hij de man die destijds door ieder een werd gezien als het brein achter de ontvoering van biermagnaat Héi- neken. Vóór zijn geslaagde vlucht poging uit het Pieter Baancentrum in Utrecht probeerde hij eens uit de Bijlmerbajes de benen te nemen. "Ik heb me doodgelachen toen hij aan het touwtje bungelde", zegt Ni co. Later zei de ontvoeerder: ik stond op de luchtplaats, dacht aan mijn familie en aan god en ineens stuurde god een touw over de muur. Dat heb ik toen maar gepakt", aldus het citaat van Nico. Voor de Heineken-ontvoerder had de uiteindelijke ontsnapping, volgens Nico, wel zin: hij bleef uit handen van politie en justitie en waarschijnlijk met een dikke porte monnee met geld. Er is nog altijd een paar miljoen losgeld zoek. "Maar de meeste ontsnapten heb ben niets dan narigheid", aldus Ni- Volgens het Ministerie van justi tie ontsnapten vorig jaar ruim 80 ge vangenen uit inrichtingen. In totaal zitten er in Nederland ongeveer 7000 mensen vast, dus dat percenta ge is laag. Maar er is de laatste jaren sprake van een stijgende lijn in het aantal ontsnappingen. Bovendien worden, volgens Nico, lang niet alle ontsnappingen en pogingen naar buiten gebracht en ligt het werkelij ke aantal dus hoger. Hoeveel ontsnapten er zelf terug komen of weer gepakt worden wil Justitie niet zeggen. Mogelijk dat daarover vandaag in een extra de bat in de Kamer over de recente vluchtpogingen wat duidelijkheid komt. Zoete koek Ontsnappen uit de gevangenis is niet strafbaar. Dit betekent dat een gedetineerde door het Openbaar Ministerie niet vervolgd en gestraft kan worden voor het simpele feit dat hij de benen neemt. Maar hele maal voor zoete koek worden ont snappingen of pogingen daartoe niet geslikt. Binnen de huizen van bewaring en gevangenissen gelden wat dat betreft strikte regels. Wie het hazepad kiest en al dan niet ge dwongen terugkomt krijgt negen van de tien keer een disciplinaire straf. Meestal zitten daar een paar dagen strafcel aan vast, in de inrich ting zelf of in 'De Rode Pannen' in Veenhuizen, een speciale afzonde ringsinrichting. "Die strafcellen zijn geen pretje, zeker niet in Veenhuizen. Ze behan delen je daar als een beest. Je mag niks lezen, niks vragen. Dag en nacht opgesloten, op een half uurtje alleen luchten per dag na", zegt Nico. Toch wordt de strafcel niet als de ergste straf ervaren: "je zit toch al opgesloten, dus je moet gewoon een paar dagen harder op je kiezen bijten". Het zijn de extra 'beperkin gen' die als loodzwaar gelden. Ver lof kan worden ingetrokken, be zoek extra gevisiteerd (onderzocht) en de mogelijkheden tot sporten of recreëren kunnen worden verbo den. "En dan is er nog het dossier met in vette letters VLUCHTGEVAAR LIJK dat je je hele bajesleven mee neemt en overal gevolg heeft. Niet zozeer in beperkingen die dan opge legd worden, maar in het niet ver strekken van gunsten die je zonder die 'titel* wel gehad zou hebben". Overigens erkent Nico dat vluch ten soms ook zin heeft. "Vrijwel al tijd wordt er overgeplaatst naar een andere inrichting. Wie genoeg heeft van een bepaalde inrichting doet een vluchtpoging en kan meestal op zijn vingers natellen te worden overgeplaatst". Naar aanleiding van de recente ont snappingen in Amsterdam, Rotter dam en Zutphen vroeg ambtena renbond CFO het ministerie van justitie de veiligheid van de veertig inrichtingen in Nederland te onder zoeken. Volgens CFO moet het per soneel van de gevangenis de moge lijkheid kunnen hebben tijdig in te grijpen bij ontsnappingspogingen. Nico zet daar vraagtekens bij. "Vaak zie je bij extra beveiligings maatregelen meteen al dat ze niet werken. In de Bijlmerbajes bijvoor beeld kwam prikkeldraad rond de binnenplaats. Een dag later al had iemand zijn jas erover heen gegooid en kwam naar buiten". Gevangenispersoneel is volgens hem ook niet zo bang van ontsnap- baksindustie en sigarettenfabrikan- door de campagne misleid zou zijn. ten tegen een dergelijke boodschap Centraal stond de vraag of de stich- hadden geuit^E)at heeft de stichting ting gerechtigd was te zeggen of on- jL-j Roken gewild meeroken schadelijk is voor de gezondheid. De rechtbank meent nu dat stich ting zich niet aan onzorgvuldigheid schuldig heeft gemaakt. Zij geeft voorlichting vanuit haar eigen visie dat roken ongezond is. Deze visie is volgens de rechtbank ook uitgangs punt van de tabakswet. Juist in dat kader werd de stichting door de overheid verzocht voorlichting te geven. Verder meent de rechtbank dat de stichting een standpunt uit draagt dat door diverse internatio nale organisaties wordt uitgedra gen. De eis dat een dergelijke bewe ring door zuiver wetenschappelijk onderzoek moet worden gestaafd, wordt dan ook door de rechtbank verworpen. De stichting kwam in 1987 onder meer met de boodschap zeker te we ten, dat door de rokers 80 procent van de niet-rokers en een kwart van de rokers worden gehinderd door stekende ogen, misselijkheid, be nauwdheid en hoofdpijn. En dat van de tien miljoen niet-rokers in Nederland niet kan worden ver wacht dat zij die klachten voor lief De sigaretten- en shagfabrikan- ten, verenigd in het Voorlichtings bureau Sigaretten en Shag, zijn - zoals viel te verwachten met het vonnis van de Haagse rechtbank niet gelukkig. Zij vinden nog steeds dat wetenschappelijk onvoldoende heeft aangetoond dat passief roken schade aan de gezondheid toe brengt. Bovendien menen zij dat het gebruikte cijfermateriaal niet juist is, maar er wel toe leidt dat de stichting Volksgezondheid en Ro ken mag doorgaan met het doen van "dergelijke' controversiële uitspra ken". pingen. "De meesten reageren met bewondering en respect. Behalve bij ontsnappingen met geweld, als bewaarders het mes op de keel krij gen of zo, dan raken ze geïrriteerd". Zo is het ook met mede-gevange nen. Niet altijd zijn de ontsnapten helden: wie geweld gebruikt ligt er een poosje uit. Evenals de verklik kers: die krijgen te maken met sanc ties van hun makkers binnen de in richting. Nico's Stichting Vrij in Amster dam elders in het land zijn soort gelijke instellingen bezig bestaat nu bijna vijftien jaar. Het werk van de ongeveer zestig 'professionele' vrijwilligers wordt betaald door de gemeente. Met een kleine vierhon derd bezoeken per jaar aan gevan genen alleen al in de hoofdstad, blijkt het leggen van sociale contac ten met gedetineerden in een be- hoefe te voorzien. Of de maatschap pij positiever aankijkt tegen gedeti neerden ook een doelstelling van de Stichting Vrij - is de vraag. Ni co: "Voor bezorgde signalen van (ex)-gedetineerden bestaat vaak geen enkele belangstelling". Artis bekendst AMSTERDAM (ANP) Sprookjespark De Efteling is door 68 procent van de Neder landers ooit bezocht en daarmee het meest bezochte attractie park van Nederland. De naam van het dierenpark Artis komt het eerst op (76 procent) als ge vraagd wordt welke parken ze kennen. Dat blijkt uit het onder zoek 'Dagje uit' dat het NIPO in september heeft uitgevoerd. NIPO peilde onder 1.971 'ge zinshoofden' de bekendheid van attractieparken. Zestien procent bracht de afgelopen twee jaar een bezoek aan de Ef teling. Artis werd ooit wel eens bezocht door 61 procent.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3