spooRrrv Jerry de Jong in nieuwe rol Einde van een gouden tijdperk? Schakers nemen extra rustdagje New York Marathon volwassen Mannschaft komt met de schrik vrij in Luxemburg DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 PSV wijst Roda JC terug KERKRADE (ANP) - Zes punten in drie wedstrijden leken Roda JC klaar te hebben gemaakt voor de confrontatie met PSV. Winst op MW, Volendam en RKC is echter iets an ders dan PSV partij geven. Met een overwinning van 3-1 verkleinde PSV de achterstand op Ajax tot één punt. Het tekent meer de gebrekkigheid van de Kerkraadse ploeg, die vorig jaar alle vier de punten op PSV ver overde, dan de kracht van de ander. Voor winst op tegenstanders als Roda JC is het beschikbare en inzet bare materiaal nog voldoende. Voor goed, aantrekkelijk en verantwoord voetbal, voor het spel dat van een topploeg mag worden verwacht, heeft PSV de inbreng nodig van Koeman, Van Aerle en Romario en natuurlijk een goede conditie van Popescu. De Roemeen mocht zich gister avond voor iets meer dan 10.000 toe schouwers, één uur verschuilen op de post van vrije verdediger, een taakje voor een zieke kip, omdat Roda JC in principe slechts twee aanvallers plaatste tegenover het Eindhovense verdedigingsblok van Popescu liet het werk op- Australiër Arnold, Heintze bekom merde zich om Hofman en diens vervanger Haan en Gerets was ook Zwaar Het zware werk op het middenveld was gisteravond voor De Jong, die met twee doelpunten aantoonde dat er vraagtekens geplaatst moeten worden bij de slagvaardigheid van het aanvalstrio Ellerman, Bosman, Kalusha. De Jong overtroefde zijn directe tegenstander Groenendijk, over wie PSV ook wel eens heeft ge dacht, op alle punten. Het speelse deel in de opbouw werd verzorgd door Vanenburg, die Boerebach opnieuw tot een zeer bleke voetballer maakte. Linskens toonde nog eens aan dat zijn licha melijke herstel voor PSV niets heeft toegevoegd aan het elftal. Aan meelopers met een incidentele uit schieter bestaat nauwelijks behoef te. Verdienste van de groep van Rob- son en Dorjee was in ieder geval dat, op een korte periode in het begin van de tweede helft na, het magere spel van Kalusha, Bosman, Lins kens en Popescu vrij gemakkelijk gecompenseerd werd. Popescu, na de gelijkmaker van Roda JC naar voren gestuurd, omdat vier verdedi gers zelfs voor Robson, de Koning der Voorzichtigheid, iets te veel was, kwam ook op dat deel van het veld niet uit de anonimiteit. Aan de combinaties leverde de ge remde vedette vrijwel geen bijdra ge, met twee bijna geslaagde doel pogingen bewees hij eens te meer hoe zeer PSV behoefte heeft aan een echt scherpe spits, omdat Bos man zich uitsluitend dienstbaar maakt en Kalusha vrijwel altijd iets vond om over te struikelen, een te genstander, de bal, of zijn eigen be- De enkele keer dat de Zambiaan De gelijkmaker van het in de aanval onmachtige Roda JC was echter volmaakt toeval. Een verre trap van Van der Luer werd door Linskens slecht behandéld, waardoor Broe ders kon doen wat hij wilde. Hij koos voor een pass naar Hanssen, die simpel gelijk maakte. Geen mi nuut later keurde scheidsrechter Van Vliet een treffer van Van der Luer af wegens buitenspel. Roda JC spartelde daarna nog even tegen, maar durfde niet echt voor de winnende treffer te gaan. Daardoor werd er steeds meer in de richting van Bolesta gevoetbald, met meer onderbrekingen overi gens door het slechte combineren van PSV dan door het degelijke in grijpen van de Limburgse verdedi gers. PSV moest daardoor tot in de slotfase wachten op de winst die kens en Bosman werd door Eller man, gedeeld topscorer in de eredi visie, bekroond. De goaltjesvinder stuurde een paar minuten later De Jong op pad voor de derde treffer. En ook daar kon Bolesta niets tegen doen. Van onze schaakmedewerker Hans Bouwmeester NEW YORK (GPD) De negende matchpartij tussen we reldkampioen Gary Kasparov en uitdager Anatoly Karpov heeft na 34 zetten een vrij kleurloze remise opgeleverd. De stand in de match blijft daardoor in evenwicht: 4,5-4,5. 1. d4 pre 2. c4 g6 3. Pc3 d5 4 cxd5 Pxd5 5. e4 Pxc3 6. bxc3 Lg7 7. Le3 (In Sevilla koos Karpov een aantal keren voor de klassieke opstelling met 7. Lc4 en 8. Pe2) 7,..c5 8. Dd2 cxd4 9. cxd4 Pc6 De positie illu streert de ideeën van Grünfeld, die het zwarte systeem in de jaren twin tig lanceerde. Zwart combineert de kracht van Lg7 met de druk langs de d-lijn.) 10. Tdl (Deze positie is niet nieuw. In een partij Kozul- Dorfman, Marseille 1989, volgde hier 10...e6 11. Pf3 0-0 12. Lb5 Ld7 13. 0-0 en wit stond wat vrijer. Kas parov vindt een sterkere methode voor zwart.) 10...Da5! (Nu gaan de dames eraf en daarmee is wits kans op voordeel verkeken.) ll.Dxaö Pxa5 12. Pf3 0-0 13. Le2 Ld7 14. Ld2 b6 Hij is niet bang voor een dub- belpion. Na 15. Lxa5 zou de kracht de zwarte lopers i Kasparov koos ditmaal voor de Grünfeldindische verdediging. Met deze opening was hij in de vorige match, Sevilla 1987, redelijk succes vol. Ongetwijfeld zal Karpov zijn voorbereidingen op de Grünfeld hebben afgestemd, maar Kasparov wist het witte bestrijdingssysteem al heel snel de giftanden uit te trek ken. Spoedig ontstond een volkomen gelijkstaand eindspel waar in feite niet veel van te maken was. De ex perts in de perskamer reageerden wat spottend op de gang van zaken. 'De heren lijken nu reeds overver moeid', zo meende Ljubojevic, die daar altijd het hoogste woord voert. 'Een van de twee zal vrijdag wel een time-out aanvragen', zo ging hij ver der. Overigens staat dit laatste nog te bezien. De harde slagen vallen in een dergelijke match meestal tus- de 15e en 20e partij en dan zijn pensatie de vrije dagen zeker meer noodza kelijk dan in deze fase van de strijd. De zaak kan overigens ook nog anders worden bekeken. Karpovs 15. 0-0 Tfd8 16. Tel Lg4 17. d5 Pb7 18. h3 (Het bin nendringen 18. Tc7 levert na 18...Td7 19. Tfcl Pc5 niets op.) 18...Lxf3 19. Lxf3 Pc5 20. Le3 Tac8 duidelijk te sterk i systeem heeft eenvoudig niet ge- 21^Lg4Tb8 werkt. Toen hij dit merkte heeft hij '™T:i geen gekke dingen gedaan, maar op rustige, veilige wijze naar het halve eindspel met de lopers van ongelij- punt toegespeeld. Niets aan de ke kleur biedt na 23...h5 24. Lf3 Le5 hand. De match gaat verder en er is nog een lange weg te gaan. Wit: A. Karpov Zwart: G. Kas parov NEW YORK (ANP) - In het najaar van 1970 stonden in het Central Park in New York 126 lopers aan de start voor een marathon, 55 van hen kwamen over de eindstreep. Als 45ste werd een ex- Roemeen, die zijn naam had ver- Amerikaanst tot Fred Lebow, ge rangschikt. Komende zondag viert het geesteskind van de voormalige textielhandelaar uit Transsylva- nië zijn 21ste verjaardag. „Het grootste sportspektakel van deze stad, brengt'meer mensen tesa- men dan wat ook", heeft Ed Koch, de oud-burgemeester van New York eens gezegd. Zondag is 'The Big Apple', zoals de Amëri- kaanse metropool dikwijls liefko zend wordt genoemd, onherken baar. Voor één dag verandert het in een vredige, charmante en uit gelaten stad. De finish ligt, net als in 1970, in het Central Park. De start is om het enorme aantal van 25.000 deelnemers, het meervou dige van hen werd afgewezen, te kunnen verwerken, al jaren gele den verlegd naar de enorme dub beldeks Verrazano Narrows brug. Het parkoers van 42 kilometer en 195 meter, dat bepaald niet als één van de gemakkelijkste geldt, voert door vijf stadswijken. Het is nauwelijks te geloven, dat een 'eenvoudige kleine droom', zoals Fred Lebow zijn idee om een ma rathon te laten lopen door New York eens beschreef, het brute, genadeloze geweld in de stad voor één dag veranderen kan. Een dag per jaar laten de benden de vuisten en vuurwapens rusten. Drie miljoen mensen staan vredig langs de wegen. Slechts één dag per jaar kunnen blanken zonder te worden lastig gevallen en zeker van hun leven door Harlem, het traditionele stadsdeel van de zwarten, draven. De man die dat voor elkaar kreeg is dezelfde, inmiddels 58-ja- rige, Lebow. Twee jaar na de eer ste Newyorkse marathon werd hij gekozen tot voorzitter van de New York Road Runners Club. Precies 270 leden telde de NYR- RC toen en Lebow bestuurde zijn club bij wijze van spreken vanaf zijn keukentafel. De club heeft nu een echt bureau, telt 29.000 leden en Lebow is van beroep race-di rector. Zondag kan hij rekenen op 6500 vrijwilligers, die de be roemdste stadsmarathon in vlek keloze banen moeten leiden. Veertien jaar geleden, toen de Verenigde Staten het 200-jarig be staan vierden, beschreef de New York Times de wedstrijd over los liggende putdeksels, bruggen en straten vol kuilen en gaten als 'het grootste volksfeest van de stad'. Toen ook werd voor de eerste keer op de Verrazano brug gestart op Staten Island en slingerde het loperslint zich door Brooklyn, Queens, de Bronx naar Manhat tan. Daardoor ontstond een 42 ki lometer en 195 meter lange jaar markt, waarvan de New Yorkers en vele duizenden buitenlanders jaarlijks genieten. „Toen ik de wedstrijd voor de eerste maal door de vijf delen van de stad wilde voeren, heeft men mij gezegd dat ik flirtte met een ramp", herinnert Lebow zich. „Het was mijn beste beslissing. Ik pretendeerde niet bezorgd te zijn. Ik heb toen alleen gezegd, het wordt een feest voor New York". Dat werd het ook. Fred Lebow is nu een bekende New Yorker. Wanneer hij zijn rondjes door Central Park loopt, wordt hij gegroet en aangespro ken. Men maakt zich ernstig zor gen om Lebow sedert de artsen in februari een hersentumor ont dekten, waaraan hij inmiddels drie keer is geopereerd. Ruim ze ven kilo is de toch al niet dikke ex-Roemeen afgevallen. Bestra lingen en chemo-therapie beroof den hem van zijn toch al niet dik ke haar. De marathon van komende zondag staat onder het motto: 'Fred, This run's for you' (Wij lo pen voor jou Fred). Rienks en Florijn als enige ploeg niet in de finale LAKE BARRINGTON (ANP) - Zij persónifceerden het Ne- gevo"n.oondr™oTdrcomb,natTê derlandse roeien. Nico Rienks en Ronald Florijn, Olym- liep het bij PSV aanzieniijk beter en pisch kampioen dubbel-twee in Seoul, gaven hun sport niet alleen aanzien maar ook nieuwe impulsen. Ze werden vierde in de halve fina- wedstrijd pas na rust, met Haan op ^anzet tot de plaats van Hofman. Liverpool geldopt De Jong dank zij Kalusha vrij baan Met de gouden medailles om de hals had naar de sterke Bolesta en de werd^ op slag nationale be- openingstreffer. PSV kon er niets r°enylneden. Hun prestatie bij de toevoegen, Roda JC begon de laatste Olympische Spelen was de - aanzet tot een bloeiperiode van het Nederlandse roeien. Vorig jaar in Bied bij de wereldkampioenschap pen bleek dit al duidelijk. Neder land behaalde acht finaleplaatsen, veroverde vier medailles, waarbij twee gouden voor wereldtitels en LONDEN (Reuter) - Liverpool heeft zilver voor Rienks/Florijn. zijn eerste nederlaag van dit seizoen Op het Tasmaanse Lake Barring- geleden. Het gebeurde in de derde ton bleek dat massale goede prestë- ronde van de strijd om de League ren in Bied niet éénmalig. Oranje Cup. Op Old Trafford won Man- drong met acht van de twaalf boten Chester United, 3-1. opnieuw door tot de finales van za- Liverpool, in de competitie vier terdag en zondag. Voor een klein punten „los" van de eerste achter- land als Nederland is beter haast volger, was geklopt nadat de thuis- niet mogelijk, club in Manchester voor rust bin- Op dit hoogtepunt in Australië nen twee minuten twee keer scoor- sneuvelden evenwel de monumen- de. Verdediger Bruce benutte in de ten. Nederlands roeivedetten Nico 36e minuut een strafschop, Welsh- Rienks en Ronald Florijn haalden man Hughes was even later met een als enige mannenploeg de finale spectakulaire actie succesvol. niet. LUXEMBURG (SID) - De spelers uit de zogenaamde „Weltmeisterli- ga" hebben bijna een punt verspeeld aan een land, waarin men amper weet dat de bal rond is. Duitsland ontsnapte in zijn eerste kwalificatie wedstrijd van de Europese titelstrijd aan een afgang, door in en tegen Luxemburg maar net te winnen, 3-2. Een gelijkspel was beter op zijn plaats geweest. Aanvankelijk verliep weliswaar alles naar wens voor de wereldkampioen, maar na de 3-0 voorsprong (Klinsmann, Bein, Voller) raakte de formatie van de kook. Bondscoach Vogts zag bij zijn eerste serieuze duel als verantwoordelij ke man de nietige tegenstander akelig dichbij komen. Girres (57) en Langers (65) brachten in het met iets meer dan 9000 toe schouwers uitverkochte stadion van Luxemburg de spanning onver wacht terug. Zowaar ontstonden er kansen op de gelijkmaker. Duits land, nog zonder de voormalige Oostduitsers, bleef voor de 13e achter eenvolgende keer zonder nederlaag. Duitsland krijgt pas op 1 mei een kans zich van het prestige-verlies te herstellen. Eventueel versterkt met de oud DDR-internationals speelt de ploeg dan zijn volgende kwalificatie-interland in Hannover tegen België, dat eerder startte met een nederlaag in en tegen Wales. Vogts was ontevreden. „Aanvankelijk ging alles zoals we hadden verwacht. Na de 3-0 werd de concentratie minder". Paul Philippe, technisch leider van Luxemburg, verklaarde: „Ik wil niet overdrijven, maar we hadden kunnen winnen. Mijn ploeg heeft on gelooflijk goed gespeeld. Onze voetballers hebben de wedstrijd van hun leven gespeeld." De wedstrijd werd ontsierd door supportersrellen, die zich afspeel den voor het begin. Enkele honderden Duitse fans, waarschijnlijk zon der toegangskaart naar het stadion gekomen, raakten slaags met de Luxemburgse politie. Ie dubbel-twee achter de ploegen van de DDR, Noorwegen en Ver enigde Staten. Het was een domper op een feestdag, want de andere vier boten in de halve finales stoomden met overtuiging door naar de eindstrijd. Gelaten Rienks en Florijn reageerden gela ten op de nederlaag. De voorteke nen hadden inderdaad niet bedro gen. Met uitzondering van de ge wonnen Rotseeregatta in Luzern kende de dubbel-twee een matig seizoen. De topvorm wilde maar niet komen. Ook niet tijdens het trainingskamp in Tasmanië. Coach Jos Berkhout herinnerde zich: „Er waren dagen dat het enorm goed ging, andere dagen totaal niet". De topvorm was er tijdens de WK ook niet. De Oostduitse meervoudi ge wereldkampioen Thomas Lange zag technische onvokomenheden bij de Nederlanders. Zij ontkenden hen in alle toonaarden, hij kreeg echter gelijk. „We hebben er alles aan gedaan", zei Nico Rienks, „maar de vorm wilde maar niet ko men. Het lag niet aan de faciliteiten, of de tijd, of de boot, of aan ons, het lukte eenvoudig niet". „Zo zit de sport in elkaar", stelde Ronald Florijn,je hebt het niet al tijd voor het zeggen". Einde Deze mislukte WK kan het einde be tekenen van het gouden koppel. Ei genlijk waren Rienks en Florijn vo rig jaar al aan iets anders toe. Ze probeerden het toen samen met een andere trainer. In het roeien duren de bindingen over het algemeen nooit lang en de dubbel-twee is mis schien wel te lang bij elkaar geweest op een niveau, dat voortdurend top prestaties verwacht worden. Zij zullen zich hierover de ko mende winter bezinnen. „De beslis sing over de roeitoekomst geldt voor twee jaar, omdat in 1992 de Olympische Spelen er aan komen", gaf trainingscoördinator René Mijn- ders een schotje voor de boeg. Lake Barrington bracht gisteren verder niets dan goeds voor de Ne derlanders. In de eerste halve finale liet Frans Göbel eens te meer zien dat hij en niemand anders aan spraak maakt op de, reeds in zijn be zit zijnde, wereldtitel lichte skiff. Hij speelde wat met zijn tegenstan- geen enkele winstkans. Karpov ziet van deze mogelijkheid af, maar ook op andere manieren is het spel niet te maken.) 22. Tc4 h5 23. Lf3 e6 24. Tdl exd5 25. exd5 Le5 26. g4 hxg4 27. hxg4 Pb7 28. Ta4 (Anders bezet het paard het mooie stopveld d6.) 28...Pa5 29. g5 Tbc8 30. Le2 Ld6 31. Kg2 Lc5 32. Ld2 (Na afloop ging het gerucht, dat Karpov zich hier ver gist zou hebben. Vermoedelijk ten onrechte, want een sterker alterna tief ligt niet voor de hand. Na 32. Lxc5 Txc5 staat eerder zwart beter. De tekstzet leidt geforceerd tot re mise.) 32...Txd5 33. Lf3 Tdd8 (Of 33...Te5 34. Tel Txel 35. Lxel en zwart moet de pluspion terugge ven.) 34. Lxa5 Remise, op voorstel van Karpov. Diagram Wit: Kgl, Tel, Tfl, Le3. Lg4, a2., d5, e4, f2, g2, h3. Scrum bij rugby wordt strenger gecontroleerd HILVERSUM (ANP) - Het bestuur van de rugbybond heeft actie on dernomen na het incident met de 20-jarige Maurice van der Hout, af gelopen zondag in een competitie wedstrijd. De Tilburger brak in een scrum een nekwervel en zal ver moedelijk zijn verdere leven aan een rolstoel gekluisterd zijn. Het was het vierde vergelijkbare ongeval in drie jaar, waarbij er drie ontstonden uit een scrum. Bij een van de incidenten kwam Jos de Klerk (21) om het leven. Etiènne Aalten (23) werd invalide. De vierde rugby'er, de 22-jarige Marcel Bier man, raakte zwaar geblesseerd bij een tackle tijdens het Sevenstoer- nooi 1988 in Hongkong. Met ingang van het komende weekeinde hebben de scheidsrech ters opdracht gekregen strenger de regels de hanteren, vooral bij. het formeren van de scrum. Met ingang van het nieuwe seizoen zullen de1 jeugdspelregels worden aangepast. Hierover zullen in de nabije toe komst in het hele land discussie-bij eenkomsten worden gehouden. Het doek ders Van Belleghem (Bel) en Healey weieens op 25 seconden geroeid". door tot de finale met de tweede (NZe). Op de finaledag kan de dubbel- plaats achter Sovjetunie. De kwali- De lichte dubbel-twee van Daan vier fit beginnen, want de eindstrij- ficatie werd afgedwongen in een ui- Boddeke en Jan van Bekkum, aar- den van de licht skiff en dubbel- termate spannende race. Hans Kel- zelend^begonnen, bleekyan alle last twee zijn op zaterdag. De dubbel- derman, Koos Maasdijk, Herman l~" vier is op zondag. van den Eerenbeemt en Rutger De Nederlandse dubbel-vier in de Arisz, gecoacht door Leidenaar Jan open klasse, die op Lake Barrington Klerks, wekten echter de indruk in de wereldtitel verdedigt, drong het toernooi te groeien. bevrijd, wonnen hun halve finale eveneens met overmacht, hetgeen hen hoop gaf op eremetaal. Gewicht Voor dit tweetal en voor Göbel be gon na hun race een zenuwslopen gevecht tegen het lichaamsgewicht, want zij zouden met Hendrik-Jan Hanning toch de halve finale in de licht dubbel-vier varen. Daartoe bleven ze heel lang op het water. Twintig minuten voor de weegtijd OSS (ANP) - De aanvoerder van de was Göbel nog iets te zwaar. De ranglijst in de hoofdklasse C van het arts/sportfanaat presteerde het amateurvoetbal, TOP uit Oss, wil weer bij de weging precies op het het komend seizoen in het betaald toegestane gewicht te zijn. voetbal uitkomen. Op de eind no- Dit aftrainen en het verstoorde vember te houden algemene jaar- leefritme was geen basis voor de al- vergadering zal daartoe een voor- lerbeste prestatie. De finaleplaats stel worden ingediend. De Brabant- werd dan odk „op karakter" afge- se club speelde van 1955 tot en met dwongen met de derde plaats ach- 1957 reeds betaald in de toenmalige ter Frankrijk en Denemarken maar tweede divisie, vóór wereldkampioen de Bondsre- TOP wil terug naar het betaalde publiek. Er zat ook een psycholo- voetbal omdat het na achttien jaar is gisch aspect aan, wist Göbel. „Ze uitgekeken op het amateur-voetbal de omgeving zijn: BVV Den Bosch TOP wil naar betaald voetbal behalen in de hoofdklasse C. Een van de voorwaarden van de KNVB is dat een hoofdklasser de eerste pe- riodetitel moet behalen om voor de overstap in aanmerking te komen. Wanneer TOP toestemming krijgt van de KNVB, die bij de beoorde ling van de aanvraag ondermeer zal kijken naar het toeschouwerspoten- tieel en het aantal betaald voetbal organisaties in de omgeving, wordt het de negende betaalde club in Brabant. Directe concurrenten doen het allemaal in hun broek om- in de hoofdklasse. De club uit Oss dat ik in de Nederlandse boot op heeft zondag aan een gelijkspel vol slag zit. In de skiff heb ik ze allemaal doende om de eerste periodetitel te (15 km afstand), NEC en Helmond Sport (beide 20 km), PSV en Eind hoven (25 km) en RKC (28 km). t het ATP Tennis Toernooi in Pa rijs. 16.30-17.00 Sportnet: Speedbootraces. 17.00-19.00 Sportnet: VS PGA Golf. 18.00-18.30 BBC 2: Play Snooker: cur- 19.00-19.30 EURO: Motor Sport. 19.00-20.00 Sportnet: Programma info. 19.30-20.00 EURO: Eurosportnews. 20.00-21.00 Sportnet: Rallysport: Interna- tion Team Cross. 20.00-22.30 EURO: Open Indoor tennis toernooi voor mannen in Parijs. 21.00-22.00 Sportnet: Truckraces. 22.00-00.00 Sportnet: Spaans voetbal. 22.30-00.00 EURO: Voetbal. 22.35-23.30 BRT 2: Sport extra: met o.a. boksen, EC basketbal (Mechelen-Lever- kusen) "en wielrennen in Gent. 23.00-23.55 RTL V: Match Barend en Van Dorp. 23.30-00.10 Did 2: Sport extra: basketbal. 00.00-01.00 EURO: Open Indoor tennis toernooi voor mannen in Parijs. 00.00-02.00 Sportnet: American College Football. 01.00-02.00 EURO: Autosport: GP van Spanje voor Formule I. 02.00-02.30 EURO: Eurosportnews. VRUDAG 08.00-09.00 Sportnet: Bowlen British Open. 09.0009.30 Sportnet: Speedbootraces. 10.00-11.00 EURO: International Cup Handbal in Zweden. 10.45-11.00 Sportnet: Sport uit Spanje. 11.0012.00 EURO Wielrennen: Ronde van Lunel. 11.0012.00 Sportnet: Rallysport: Interna-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17