'Soortfotografische wandeling' Bloedworst en lever op première Twee gegadigden voor koop schoolgebouw De Sprinkhaan Meer werkgelegenheid in gemeente Wassenaar DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 Oegstgeestenaren presenteren boek over gemeente OEGSTGEEST - "Een soort fotografische rondwande ling door Oegstgeest". Zo noemen Riet van Dort en Loek de Groot hun fotoboek 'Oegstgeest van toen'. "Je wandelt van de ene buurt naar de andere en ziet hoe al les in de loop der tijd is ver anderd". Vanavond wordt het eerste boek overhandigd aan de gemeenteraadsleden, tijdens de gemeenteraads vergadering. Het initiatief voor het boek kwam van fotograaf Loek de Groot. Hij is al jaren een fervent verzamelaar van oude Oegstgeester plaatjes. "Lang geleden had ik een fotowinkel in de Kempenaerstraat. Ik had toen een oude foto van die straat en heb een foto gemaakt van de huidige situa tie. Beide platen heb ik naast elkaar in de winkel opgehangen. Na het maken van één zo'n foto word je alert. Je gaat op zoek naar meer oude foto's". Inmiddels heeft de fotograaf, die samen met Riet van Dort voor de Oegstgeester Courant werkt, 'dui zenden foto's' van Oegstgeest in zijn archief. "Het zijn heus niet allemaal foto's van honderd jaar geleden hoor. En er zitten ook een heleboel reprodukties van kaarten tussen". De hobby van De Groot begon pas serieuze vormen aan te nemen toen hij voor de gemeente een foto reportage moest maken over de vijf toegangswegen van zijn woon plaats. "Dat was een paar jaar gele den. Het had te maken met een bus banenplan van de gemeente. Ik heb van al die foto's toen soort boek ge maakt. Verschillende gemeente raadsleden vroegen mij naderhand waarom ik er geen echt boek van maakte. Maar dat had ik dan zelf u*VK»T«BES Oud Oegstgeest De Groot was ongeveer vijf jaar ge leden een van de oprichters van de Vereniging Oud Oegstgeest. De uit gave van een fotoboek over de ge meentegeschiedenis kwam toen op nieuw ter sprake. "Vorig jaar kwam het plan op om een fotoboek te maken", zegt Van Dort, die voor de foto-onderschrif ten heeft gezorgd. "Door allerlei persoonlijke omstandigheden is dat toen weer uitgesteld. Een maand of vier geleden zijn we er weer mee be gonnen. Het boek was toen vrij snel in elkaar gezet". De makers zeggen dat 'Oegst geest van toen' sterk doet denken aan 'Leiden in de jaren '50' van H. Kleibrink. "Veel foto's, weinig tekst", legt Van Dort uit. Beide werkjes worden uitgegeven door de Leidse boekhandel De Kier. In 'Oegstgeest van toen' staan in totaal 125 'dorpsgezichten'. Er is niet gekozen voor een bepaald the ma. Het boek verschijnt in een opla ge van ongeveer 2000 exemplaren. Vanaf morgen ligt 'Oegstgeest van toen' in de winkel. Van Dort: "Er zit materiaal tussen dat rond de eeuwwwiseling is ge maakt, maar ook foto's van vorig jaar. Een van de laatste foto's is in de Dorpsstraat gemaakt, dat is een van de oudste plekjes van Oegst geest. Daar staat nog een oude bol lenschuur. De allerlaatste foto is in mei gemaakt van landgoed Rhijn- geest. Dat gebouw stond toen hele maal in de steigers omdat het werd gerestaureerd". Loek de Groot en Riet van Dort. 'Het boek was vrij snel in elkaar gezet'. OEGSTGEEST - Een kerkgenoot schap en een kinderdagverblijf zijn de belangrijkste gegadigden voor de koop van schoolgebouw De Sprinkhaan aan de Lijtweg in Oegstgeest. B en W zullen de ge meenteraad binnen een week voor stellen naar wie de voorkeur uit gaat. Twee maanden geleden werd het gebouw via een openbare inschrij ving te koop aangeboden. De ge meente wil in het pand graag een so ciale of culturele instelling huisves ten. Het uit drie klaslokalen be staande gebouw komt in september 1991 beschikbaar voor de nieuwe eigenaar. Tot die tijd is het in ge bruik voor de kleuterschool van de Gevers Deutz Terweeschool. Dit pand wordt momenteel verbouwd. De biedingen van het kerkge nootschap en het kinderdagverblijf ontlopen elkaar niet veel, weet wet houder A.J.W.F.M. Kohlbeck van onderwijs en welzijn. "Deze instel lingen kwamen met veruit het hoogste bod, maar dat is voor ons niet het enige criterium. Als het even mogelijk is willen wij vooral het aanbod aan welzijnsvoorzienin gen uitbreiden". De suggestie dat daarmee het pleit in het voordeel van het kinderdagverblijf lijkt be slecht wil de wethouder niet beves tigen. DEN HAAG/WASSENAAR - De werkgelegenheid in Wassenaar groeide vorig jaar met ruim vier pro cent (311 arbeidsplaatsen). De be drijvigheid was in bijna alle be drijfstakken groter dan het jaar daarvoor. Dit blijkt uit een rapport van de gemeente Den Haag over de ontwikkeling van de werkgelegen heid in het gewest 's Gravenhage in de periode mei 1988 - mei 1989. Op landbouw, transport en com municatie na nam de werkgelegen heid in alle bedrijfstakken toe. Meer dan de helft van de nieuwe arbeids plaatsen komt voor rekening van de industrie. De onderzoekers van de gemeente Den Haag veronderstel- Voorschotenaar blijft rijden zonder rijbewijs VOORSCHOTEN - Een hardnekki ge Voorschotenaar werd gisteren voor de tweede keer betrapt op het besturen van een auto zonder rijbe wijs. Anderhalve week geleden be keurde de politie de 40-jarige man al voor dit feit, gistermiddag reed de Voorschotenaar omstreeks vier uur wederom in een auto voorbij het po litiebureau. Bij zijn eerste aanhouding in Voorschoten nam de politie de auto waar de man in reed in beslag. Het voertuig wordt binnenkort vernie tigd. Om nog wat spulletjes uit deze auto te halen zou de Voorschote naar nog eventjes naar het politie bureau komen. De politie was hoogst verbaasd toen de man dat per auto deed. Het voertuig is dit maal niet in beslag genomen maar $an de eigenaresse, een vriendin yan de man, teruggeven. ^INBRAAK - Uit een woning aan de jZwaluwweg in Voo^choten is van nacht een grote hoeveelheid ge luidsapparatuur gestolen. De totale schade is nog onbekend. De voor deur werd geforceerd om de wo ning binnen te komen. PESTOLEN - Een in 's Hertogen bosch gestolen auto is gisteren in Voorschoten terug gevonden. Het voertuig werd maandag als vermist bpgegeven. De politie trof de auto afgesloten en in goede staat aan in Jiet Aletta Jacobsplantsoen. len dat deze groei is te danken aan de samenvoeging van de zuivelpro- ducenten Van Grieken uit Rijswijk en Menken uit Wassenaar. Ook de privatisering van het ge meentelijk nutsbedrijf zou verant woordelijk zijn voor de toename. Anderzijds leidde deze privatise ring tot daling van de werkgelegen heid bij de gemeente. In de sector 'zakelijke dienstverlening' werden 15 nieuwe bedrijven geopend. Het aantal winkels daalde licht (min acht), waardoor twaalf arbeidsplaat sen verloren gingen. De economische ontwikkeling van Wassenaar steekt gunstig af ten opzichte van het gewest 's Graven hage. Dit wordt gevormd door de gemeenten Den Haag, Leidschen- dam, Nootdorp, Rijswijk, Voor burg, Zoetermeer en Wassenaar. De werkgelegenheid in het gebied nam toe met 4500 arbeidsplaatsen (ruim 1,5 procent). Ver achter De gemeente Den Haag constateert dat de economische groei in de grootstedelijke regio's ver achter blijft bij de ontwikkeling in de rest van Nederland. Den Haag zou nog een betrekkelijk goed figuur slaan ten opzichte van de regio Rijn mond, waar de toename in het aan tal arbeidsplaatsen kleiner was dan een procent. Vooral bij de overheid daalde de werkgelegenheid fors onder in vloed van privatiseringsoperaties. Er verdwenen ruim 13.500 banen. Meer dan 10.500 plaatsen kwamen voor rekening van de privatisering van de PTT en de staatsdrukkerij. Agressieve man in Voorschoten aangehouden VOORSCHOTEN - Een 32-jarige Voorschotenaar is gisteravond in zijn woonplaats aangehouden we gens agressief gedrag. Om onbe kende redenen gooide de man een bierflesje door de ruiten van zijn bu ren in de Koninklijke Marinelaan. De man sloeg vervolgens een poli- tie-agent die hem in zijn woning wil de aanhouden. De Voorschotenaar zit wegens het plegen van verzet vast op het po litiebureau. Volgens een woord voerder van de politie is de man de laatste tijd diverse keren opgepakt wegens agressief gedrag. Drie vrouwen maken film over heksen ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG - De entree bedraagt 6,66 gulden. Er wordt bloedworst en rauwe lever geserveerd. Als drank wordt een onbekend brouwseltje gepresenteerd, dat is samengesteld uit wijn en een aantal niet nader te noemen kruiden. En dat allemaal om een beetje in de wat mystieke sfeer rond heksen en toverkollen te komen. In theater Het Syndicaat in Den Haag gaat zaterdag 3 november de film Hexe in première. Ruim een week later, op zondag 11 november, heeft in het Parkfilmhuis de Alphense presentatie plaats. Hexe is een film die gaat over heksen. In de officiële titel staat de eerste 'e' in het woord Hexe de andere kant op, als bewijs dat heksen het altijd andersom doen. Wie afbeeldingen van heksen kent, moet vaststellen dat hun lange lokken juist altijd tegen de wind in wapperen, meewaaien in de richting waarin zij vliegen. De techniek van deze krant is nog niet zo ver gevorderd dat letters in spiegelbeeld kunnen worden afgedrukt. Drie Alphense vrouwen zijn verantwoordelijk voor de film. Een hoofdrol is weggelegd voor Anneke Mulder (33), die tekende voor de regie en het scenario. Karin Raaymakers (32) was mede-verantwoordelijk voor de produktie. Sylvia Haalebos (33) hield zich bezig met styling, kostuums en visagie. Zij kennen elkaar van, zoals zij dat zelf noemen, het Alphense culturele leven. Het is niet de eerste film van Anneke Mulder. Voor de Vrije Academie en ook daar buiten heeft zij zich herhaaldelijk met het maken van films, ook de documentaire films, bezig gehouden. Dubbelverhaal De film Hexe is een dubbelverhaal waarin twee geschiedenissen door elkaar heen spelen, die van een oudere vrouw, een clichéduivel van het zuiverste water. Ze reageren op elkaar. Het verhaal is een mengeling van schoonheid, heeft een erotische tint, maar ontaardt uiteindelijk in totale chaos. De vrouwen willen heksensabbath vieren en nemen daartoe een lief wit bokje mee. De kijker krijgt de indruk dat het wordt geofferd, maar het dier neemt uiteindelijk deel aan een wellustige zwelgpartij waarbij de spagetti in het rond spettert. Het zijn een paar beelden uit de een klein half uur durende film. Met opzet heeft Anneke Mulder gekozen voor zwart wit. "Met ldeur wordt het allemaal zo vlezig, krijgt de kleur de overhand". Begeleidende tekst is er ook niet. Wel is er muziek, onder anderen van René van Commenée. Daarnaast is ook het heksenlied van Rudolf Steiner te horen. "De beelden moeten zelf het verhaal vertellen. Dat vraagt actief kijken van de bezoeker. Een onderwerp als heksen leent zich daar ook goed voor, je hoeft niet alles te verklaren", vindt Mulder. Het is trouwens niet het doel van de drie filmmakers geweest om een film te maken met tekst: "Te veel films zijn luie en simpele kost, waarbij mensen achterover in een stoel liggen en passief de beelden over zich heen laten komen. Er is nauwelijks ruimte voor een eigen invulling. Toch is onze film zeker niet bedoeld voor alleen het kunstcircuit. We hopen en verwachten juist dat een veel breder publiek komt kijken". De film is door de drie Alphense vrouwen zelf gefinancierd. Zij kregen de medewerking van enkele tientallen vrijwilligers. Er is onder meer gefilmd in het theater Het Syndicaat in Den Haag, in de Heksenwaag van Oudewater en bij de Sint Jan in Hoop De dames hopen dat zij met deze film hun naam kunnen vestigen. Na de beide premières moet de film nationaal en, als het even kan internationaal, aanslaan. En als dat allemaal lukt, is wellicht de weg vrij om sponsors aan te trekken die nog meer produkten van het Alphense trio willen financieren. De première van de film in Het Syndicaat aan de Nieuwe Molenstraat 10 in Den Haag begint zaterdag 3 november om 20.00 uur. Op zondag 11 november wordt de film gepresenteerd in het Parkfilmtheater in Alphen aan den Rijn. Aanvang eveneens 20.00 uur. Toegang duö 6,66 gulden. Waterpolo De Werkgroep Buitenschoolse Sport or ganiseert een cursus waterpolo voor kin deren van 8 tot en. met 13 jaar. In acht lessen van een uur wordt hen de begin selen van het waterpolospel bijgebracht. De lessen worden donderdags tussen 17.15 en 18.15 uur gegeven in zwembad 't Wedde in Voorschoten. Voor meer in formatie: R. van Lierop, tel. 600691. Antartica Meer dan 200 olieverfschilderijen van verschillende Nederlandse en andere Europese schilders zijn zondag 4 no vember te zien in multifunctioneel ge bouw 't Groot Proffijt in Oegstgeest (Boerhaaveplein 13). Er zijn klassieke schilderijen te zien, zoals landschappen, zeeën en stillevens in allerlei stijlen. De tentoonstelling, die is te bezichtigen van 11.00 tot 18.00 uur, wordt georganiseerd j door kunstgalerie Antartica. Poppentheater Poppentheater De Rarekiek speelt zater- dag 3 november het stuk 'De dans om tante's stoel' in de Leiderdorpse Muzen- hof (Cor Gordijnsingel 1De voorstelling is bedoeld voor kinderen van vier tot 8 jaar. Aanvang 14.30 uur. Familieconcert Notos blaaskwintet geeft zondag 4 no vember een zogenaamd 'familieconcert' in de Leiderdorpse Muzenhof (Cor Gor- dijnsingel 1). Aanvang 12.30 uur. Groen Unks De Oegstgeester leden van Groen Links kunnen zaterdag 3 november een the madag over ruimtelijke ordening bezoe ken in gebouw Het Drieluik (Geversstraat 37). Om 11.15 uur vertellen Nellie Raedts en Guus van Eisen over de provinciale en gemeentelijke plannen met betrekking tot woningbouw. 'S Middags is er onder meer een discussie (14.15 uur). Zelfhulp De vereniging 'Ouders van een overle den kind' houdt zaterdag 3 november een open middag in het Bondsgebouw van de St. Laurentiuskerk in Voorscho ten (Leidseweg 98). Deze zelfhulporganisatie stelt zich ten doel ouders die een kind verloren heb ben met elkaar in contact te brengen. De open middag begint om 13.30 uur. Lunchconcert Celliste Quirine van Viersen en pianist Frans van Ruth geven zaterdag 4 no vember een lunchconcert in de Wassen naarse Pauwhof ((Paauwlaan 2a). Het duo voert werken uit van onder anderen Debussy, Bach en Beethoven. Aanvang 12.00 uur. Tentoonstelling Ardi Brouwer en Rini Otte exposeren tot en met 6 december in de Warmondse galerie Het Oude Raadhuis. Brouwer maakt litho's en tekeningen, Otte beeld houwwerk. De tentoonstelling is te be zoeken op woensdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 16.00 uur en op za terdag van 11.00 tot 16.00 uur. Aquarellen Giovanna ten Raa exposeert tot en met 26 november haar pastel- en aquarelte keningen in de Warmondse galerie De Pomp. De olieverfschilderijen en van Pierre Besnard en keramiek van Judith Dusoswa zijn ook te bezichtigen. Creatief Voorschoten Creatief geeft zaterdag 3 november een demonstratie van allerlei creatieve technieken. In het Cultrureel Centrum (Prinses Marijkelaan 4) kunnen Voorschotenaren onder meer zien hoe je moet kantklossen, kleien, poppen maken en tin gieten. De demonstraties worden gegeven van 10.00 tot 17.00 uur. euw Nederlands Strijkkwartet' en 'Fodor Kwintet', aanvang 20.15 uur in de Ouds- 20.15 burg. voorstelling: TempoV'April', Beppie Blankert. aanvang thema-avond Spel- en Opvoed- huis De Kringloop: 'Zindelijk wor den of zindelijk maken', door con- sultatieburo-arts C. van Hartings- veld. aanvang 20.00 uur in Sjelter. Noordwijk streekvergadering Ned. Christen Vrouwenbond Noordwijk, met op treden van voordrachtskunstenaar- es Marga Kool, aanvang 19.45 uur in De Voorhof, Rijnsburg. raad, aanvang 20.00 u Valkenburg kringavond van de Gereformeer de Vrouwen Bond, aanvang 20.00 uur in 't Trefpunt. Voorschoten zangavond met meditatie, mmv Majoor Bosshardt en Christelijk Gereformeerde Kerk. Zoeterwoude vergadering openbare werken, aanvang 20,00 i het gemeentehuis. VRIJDAG 2 NOVEMBER Alphen optreden van het 'Dick'sies trio', van 17.00 tot 20.00 uur tijdens de 'Einde week borrel', in jazzcaf Dick- soosavond Stichting Homosexu- aliteit Alphen, vanaf 20.00 gebouw SHA, Prinses Marijkelaan. lezing in de serie De Opwekking: 'Het werk van Gods Woord', door D. Steenhuis, aanvang 20.00 uur in concert 'Hohe Messe', door het Bachkoor Holland mmv Amster dams Kamerorkest olv Chartes de Wolff, aanvang 20.00 uur in de Pie- optreden 'Iron Maiden', aanvang 20.00 uur in de Groenoordhal. cabaretvoorstelling: 'Kadett 4711door Hans Liberg, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. prijsklaverjassen in de kantine van de IJsbaan, Mauritssingel 154, aanvang 20.00 uur. Noordwijk grote veiling Internationale Ver eniging Philatelica, aanvang 19.30 uur, bezichtiging kavels vanaf 15.00 uur in het Buurthuis, Hoofd straat. tlubge- aanvang 20.00 bouw Bosweg. cabaretvoorstelling: 'Ruimte vrees', van Robert Paul, aanvang 20.15 uur in De Rank, Golfbaan. Valkenburg klaverjaswedstrijden bij Valken '68, aanvang 20.00 uur in de kan tine, Duyfraklaan. Wassenaar uitvoering van de thriller: 'De Ita liaanse Meesterhand', door To neelvereniging Mimicri, aanvang n Cultureel Centrum Wa- optreden The Little Steamband', aanvang 22.00 uur in jazzcafé Dick 'sies, Hooftstraat. Muziekconcours, van 10.00 tot 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. optreden van de groep 'Iron Mai den', aanvang 20.00 uur in de

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16