Zeker 30 doden bij tempelrellen India VerBfj sterend Geweld laait op in Israël ANC valt ten prooi aan interne chaos en verwarring Burgers Liberia sterven als vliegen' Premier Singh biedt weer ontslag aan China telt miljoenen inwoners meer dan regering zou willen Leger Rwanda verovert strategische grensplaats Tunnelgravers treffen elkaar onder Kanaal WOENSDAG NEW DELHI (AP/Rtr/AFP/DPA) - Bij rellen om de bouw van een hindoe-tempel in Ayod- hya in de Indiase deelstaat Uttar Pradesh zijn gisteren zeker dertig doden gevallen. Toen groepen hindoes optrokken naar een moskee, die staat op de plaats waar de tempel moet komen, schoot de politie zes mensen dood. Bij botsingen tussen moslims en (BJP). "Nu ik me bij de collectieve maanden geleden met tegenzin pre- PEKING (AP) - De voorlopige re sultaten van de volkstelling die af gelopen zomer m China is gehou den. wijzen uit dat er ruim 1,133 mil jard mensen in het land wonen. Dat is twintig miljoen meer dan de rege ring had gehoopt. De telling, de eerste waarbij over heidsfunctionarissen van deur tot deur zijn gegaan, is de meest accu rate uit de Chinese geschiedenis. Begin juli werd het project in tien dagen voltooid. Het duurt twee jaar om de eind uitslag te berekenen, maar de voor lopige resultaten wijzen uit dat op het Chinese vasteland 1,133.682.501 mensen wonen. Het laatste cijfer waarover de Chinese regering eind vong jaar beschikte was 1.112 mil jard. De overheid wist dat dat cijfer, dat gebaseerd was op groeimodel len van eerder bekende inwonertal len. onbetrouwbaar was. Volgens het officiële Chinese persbureau Xinhua, dat het nieuwe bevolkingscijfer bekendmaakte, worden de Chinezen vandaag in het Volksdagblad, het orgaan van de communistische partij, opnieuw ge wezen op de noodzaak van geboor tebeperking. Het doel van d<; Chine se regering is nog altijd om in 2000 een bevolking van niet meer dan 1,25 miljard mensen te hebben. De geboortepolitiek van de rege ring. die gebiedt dat een Chinees echtpaar slechts een kind mag heb ben. lijkt vooral op het platteland mislukt. Bovendien krijgen veel jonge Chinezen, die zijn voortge sproten uit de geboortegolf van de jaren zestig, nu zelf kinderen. De Chinese leiders hadden ge hoopt dat het aantal inwoners eind dit jaar de 1.113 miljard niet zou overschrijden Volgens officiële cij fers groeit de Chinese bevolking echter met meer dan dertig mensen per minuut, ofwel ongeveer zeven tien miljoen mensen per jaar. China werd zeven jaar geleden het eerste land ter wereld met meer dan een miljard inwoners. Vong jaar werd de grens van 1.1 miljard gepasseerd Aan het eind van de eeuw telt de Chinese bevolking naar verwach ting tussen de 1,25 en de 1.28 mil jard zielen. hindoes en hindoes en politie elders beslissing heb neergelegd, word ik in het land vielen 26 doden. In ver- aan de schandpaal genageld", aldus scheidene delen van de stad Ahme- Singh, doelend op de toenemende dabad geldt een uitgaansverbod. kritiek binnen de Janata Dalpartij, De Indiase premier Vishwanath de grootste binnen het Nationale Pratap Singh bood gisteren op- Front, een alliantie die vorig jaar de v zijn ontslag aan in een poging verkiezingen mier werd. Waarnemers menen dat Bommai waarschijnlijk het voorstel van Singh om af te treden zal weige ren. Bovendien menen ze dat Singh niet werkelijk wil aftreden, omdat hij anders zijn ontslag wel zou heb ben ingediend bij president Ramas- de verhitte politieke gemoederen De onlusten ontstonden nadat de wamy Venkataraman. tot bedaren te brengen. Singh BJP aankondigde een nieuwe hin- "Als leden van het parlement vin- schreef in een brief aan voorzitter doe-tempel te willen bouwen ter den dat het leiderschap moet veran- Bommai van zijn Janata Dalpartij vervanging van de zestiende eeuw dat hij wil aftreden en alleen als pre- se moskee. De hindoes wilden giste- mier was aangebleven omdat minis ters daarop hadden aangedrongen. Singh wilde al aftreden nadat zijn veiligheidstroepen hadden een kor- minderheidsregering vorige week don rond de moskee gelegd om de de steun verloor van de militante hindoes tegen te houden, hindoeïstische wederopstandings deren om hogere doelen te dienen, ben ik graag bereid af te treden", al dus Singh in de brief. De Congres partij van Rajiv Gandhi heeft aange kondigd het Nationale Front te blij ven steunen als Singh wordt ver vangen. De ongeregeldheden in Ayodhya Singh had al twee keer eerder zijn u„B«S6U«..vuv partij, de Bharatiya Janata Partij ontslag aangeboden nadat hij elf begonnen gisteren bij zonsondë gang toen zo'n tienduizend hindoes de moskee bestormden. Ze hadden zich in de velden rond de moskee schuilgehouden. De ongeveer 1000 politiemannen gebruikten traangas en bamboestokken om de hindoes de toegang tot de moskee te belet ten. Toen ongeveer 700 mensen door het kordon braken, opende de poli tie het vuur. Naast de zes doden, NAIROBI/BRUSSEL (GPD/ANP) oorlogsmateriaal. De studenten ba- raakten hierbij zeker twintig men- Ongeveer vijftig hindoes braken gisteren door het politie-kordon en begonnen de moskee met breekijzers te be werken. (foto AFT) CALAIS (GPD) - Voor het eerst sinds de IJstijd heeft Groot-Bnttan- nie weer een vaste verbinding met het continent De kanaaltunnel tus sen Calais en Dover is sinds gisteren een feit. Franse en Britse tunnelgra vers hebben elkaar halverwege het Kanaal getroffen De Franse graafmachines werden stilgelegd om ingenieurs een proef- gat te kunnen laten boren van vijf centimeter naar de Britse kant. Een metalen peilstift werd door het gat geduwd om te bepalen waar de graafmachines, nu nog honderd meter van elkaar zijn verwijderd, el kaar zouden raken. Via de buis is de verbinding tot standgekomen. De tunnel, die in 1993 afmoet zijn. kost 30 miljard gulden. De reistijd tussen Londen en Parijs wordt er door teruggebracht van 7 tot 3 uur Als alles goed gaat. schudden op 26 januari 1993 de Franse president Mitterrand en de Britse premier Thatcher elkaar de hand in de dan gereedgekomen tunnel - Het Rwandese leger heeft de stra tegisch belangrijke plaats Kagitum- ba op de grens met Uganda her overd. De rebellen hebben zich te ruggetrokken in een nabijgelegen wildpark. Kagitumba werd vier we ken geleden door de rebellen inge nomen toen zij vanuit Uganda Rwanda binnenvielen. Sindsdien hebben zij de plaats gebruikt als uit- seren zich op informatie uit Duits land, Canada en de Verenigde Sta- sen gewond. Ongeveer vijftig hin does waren onder leiding van Noodkreet Artsen zonder Grenzen ten. De Libische leider zou met zijn halfnaakte heilige, die zich had in- actie echter willen wachten tot de gesmeerd met as, op de moskee ge- Franse para-commando's Rwanda weg zijn. De Belgische mi- klommen en begonnen de drie koe pels met breekijzers te bewerken. litairen worden op dit moment uit Volgens functionarissen is de scha de voormalige Belgische kolonie te- '~i ruggetrokken. De Rwandese strijdkrachten trokken gisteravond Kagitumba binnen vanuit het zuiden via de be langrijkste toegangsweg nadat de rebellen zich zonder enige weer stand te bieden, hadden terugge trokken. Gezien de geruisloze af tocht van de rebellen wordt niet uit gesloten dat zij de regeringstroepen in een hinderlaag hebben willen lokken met de bedoeling de toe- voerroute vanuit het zuiden af te sluiten. Uganda heeft inmiddels ex tra troepen samengetrokken langs de grens met Rwanda om te voorko men dat de strijd overslaat. Als gevolg van het vorige week door het Rwandese leger groots in gezette offensief zijn de afgelopen dagen opnieuw enkele duizenden Rwandezen naar Uganda gevlucht. De gevechten in Rwanda hebben inmiddels meer dan 15.000 vluchte lingen opgeleverd. De Libische leider kolonel Muammar al-Gaddafi bereidt een luchtaanval voor op de Rwandese hoofdstad Kigali. Dat zeiden giste ren woordvoerders van de Gemeen schap van Rwandese Studenten in Belgie tijdens een persconferentie in Brussel. Volgens hen is Gaddafi enkele dagen geleden naar Uganda vertrokken met zes vliegtuigen met "PDS heeft 4 miljard' BERLIJN (DPA) - Het vermogen van de PDS, de 9pvolger van de Oostduitse communistische partij SED, is door de Duitse eenwording verdubbeld tot vier miljard D-mark (zo'n 4,4 miljard gulden). Dat heeft de plaatsvervangend voorzitter van de PDS, André Brie, gisteren in Berlijn bekendgemaakt. Brie zei dat de waarde van het grondbezit van de vroegere SED door de Duit se hereniging en de invoering van de D-mark enorm is toegenomen. PDS-leider Gregor Gysi schatte het totale vermogen van de partij maan dag nog op twee miljard D-mark. Brie zei over het smokkelschhan- daal rond partijgelden dat de SED grote voorschotten aan voormalige functionarissen had gegeven om bedrijven te stichten, om zo met werkloosheid bedreigde partijme dewerkers nieuw perspectief te bie den. De SED-leiding was van plan van partijgebouwen hotels en con grescentra te maken. Voor de inves teringen heeft de SED grote voor schotten aan een aantal bedrijven uitbetaald, waarvan sommige de fondsen blijkbaar misbruikt heb ben. Voedselhulp De Voedsel- en Landbouworganisa tie van de Verenigde Naties (FAO), heeft meer dan 14 miljoen dollar uit getrokken voor onmiddellijke voedselhulp aan Sudan, Malawi, Rwanda en Pakistan. De FAO stelt 25.000 ton graan beschikbaar aan Sudan voor 795.000 mensen die door de droogte getroffen zijn. Contra's Een groep voormalige Nicaragu aanse contra's heeft gezegd dat zij uit zelfverdediging hun wapens weer oppakken als de regering niet binnen 24 uur maatregelen neemt om hun veiligheid te garanderen. Volgens de ex-contra's van het Zui delijk Front hebben politie-agenten en militairen gisteren in Yolaina het vuur geopend op een protestmars van voormalige opstandelingen en hun familieleden. ADVERTENTIE FREETOWN (AP/AFP) - Liberiaan se burgers sterven "als vliegen" in de door de burgeroorlog verscheur de hoofdstad Monrovia. Hulporga nisaties reageren traag en de Amen- via ligt te wachten om gelost te wor- een gecharterd Frans schip. Vol den. gens de Franse ambassade in de Naast rgst heeft de ondervoede Ivoriaanse hoofdstad Abidjan is het bevolking van Monrovia volgens de oponthoud bij het lossen van de la- Belgische arts ook melk. vlees, vis ding te wijten aan technische pro- kaanse en Franse voedselhulp en bakolie nodig. Rykelykhuizen blemen. wordt niet snel genoeg verdeeld. Dat heeft dr. Pieter Rykelykhuizen van de Belgische afdeling van Art- dat de straten van Monrovia re delijk veilig zijn, maar dat hulpver- Sierra Leone kan de stroom van tienduizenden vluchtelingen uit Li- leners soms wel lastig worden ge- bena intussen niet meer aan. zo sen zonder Grenzen gisteren ge- vallen door soldaten die in het leger hebben de autoriteiten gisteren la- van de vermoorde president Sa- ten weten. De enorme toevloed van vluchtelingen heeft de regering de zegd. Volgens Rykelykhuizen is zijn or- muel Doe hebben gediend, ganisatie de enige die nog actief is in Liberia. Volgens een functionaris van de Franse ambassade eet de be- gekost. De interventiemacht van de zitter van de Nationale Coördinatie volking bladeren omdat hongerige vijf Westafnkaanse Ecowas-landen Commissie. Bu Buakei Jabbie. de heeft de rebellenleider Charles Tav- Westafnkaanse vredesmacht in Li- Libenaanse burgeroorlog afgelopen weken steeds meer in de heeft al aan 5000 mensen het leven problemen gebracht, heeft de voor burgers, maar ook militairen, de meeste voedselvoorraden in Monro via hebben geplunderd. De Belgi sche arts klaagde dat andere organi saties alleen maar mensen hebben gestuurd om de situatie te beoorde len en geen hulpverleners. Ryke lykhuizen wees erop dat een grote lading rijst, geleverd door Washing ton en de VN, al sinds vorige week donderdag in de haven van Monro- lor uit Monrovia verdreven en be- bena (ECOMOG) en het Hoge Com- vecht zijn leger nu buiten de hoofd- missanaat van de Vluchtelingen stad. De Amerikaanse regering van de Verenigde Naties meen brief heeft nog geen directe voedselhulp meegedeeld. kunnen sturen, omdat verzekeraars Vooral de schepen met talloze huiverig zijn voor kapingen door de evacuées uit Liberia die de ECO- rebellen van Taylor, die al eerder MOG zonder voorafgaande waar schepen hebben buitgemaakt. De schuwung naar Sierra Leone heeft 1.930 ton rijst die de VS al wel heb- gestuurd hebben de situatie verer ben gestuurd werd vervoerd door gerd. zo schrijft Jabbie. COMBINEERBAAR Double breasted nuttjlazer In 5 kleurstellingen 36 t/m 44 KTTTB Normaal 199- Nu voor de verbijsterende prijs van UiaB Uitstekend te combineren met corduroy rok ol pantalon. 100% katoen. In 4 kleuren 36 t/m 46 Rechte rok. UAN 79.- VOOR 49.- Pantalon met bandplooi VAN 89.- VOOR 59.- 'Kleine Confectie' IJ ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf TEL AVIV/JERUZALEM/WAS- HINGTON (GPD/AFP/DPA/Rtr) - Een Palestijn die een bom wilde plaatsen in een groenten winkel in Bnei Brak, een voorstad van Tel Aviv, is gisteren om het leven geko men toen de lading voortijdig ont plofte. Bij de explosie raakten twee Palestijnse medeplichtigen ge wond. Het drietal werkte in de win kel en wilde de bom vóór openings tijd installeren. Op de Westelijke Jordaanoever zijn gisteren twee Palestijnen gedood, de een nadat hij een Israëliër had neergestoken en de ander bij een confrontatie met het leger in de stad Tulkarm. De steekpartij deed zich gis terochtend voor in Nablus, de grootste stad op de Westelijke Jor daanoever. Het slachtoffer was een gewapende bijrijder op een Israëli sche tankauto. Hij werd licht ge wond naar een ziekenhuis in Israel overgebracht. Een agent van de Is raëlische veiligheidsdienst schoot de dader dood. Kort na het incident verschenen gemaskerde Palestijnse jongeren in de straten van Nablus. Zij maakten zich bekend als aan hangers van de Islamitische Jihad. een organisatie die sinds enkele da gen op de Israëlische zwarte lijst van verboden groeperingen staat Volgens de jongeren was de aanslag op de Israëlische byryder een pro test tegen die maatregel. Nablus is na de aanslag tot verboden militair gebied verklaard en er heerst een uitgaansverbod. Ook in het oostelijk deel van Jeru zalem deed zich een steekpartij voor. Daar was het slachtoffer een politieagent, die licht gewond raak te. De Palestijnse aanvaller kon worden aangehouden. De politic heeft verder bekendgemaakt dat zc bij het Amerikaanse consulaat in Oost-Jeruzalem een 14-jarige Pale stijnse jongen heeft aangehouden. die in het bezit was van een jerrycan benzine. In het verleden zijn een paar maal brandbommen naar het consulaat gegooid. De Verenigde Staten hebben gis teren in een eerste voorlopige re actie op het Israëlische rapport over het bloedbad op de Tempelberg, waarby begin oktober 21 Palestij nen om het leven kwamen, ver klaard nog steeds van IfWlinj zijn dat de Israëlische politie bui tenspong geweld heeft gebruikt De schietpartij op de Ten,b«| was "een van te voren beraamde Is raelische operatie". Dat staat in een rapport van de Hoge Islamitische Raad dat gisteren in Jeruzalem is uitgegeven. "De tragische gebeurte nissen van de Dag van de Martcla- ren waren geen ongeluk, maar een geplande operatie van de grenspoli tie en de politie Hun optreden kon alleen plaatshebben met instem ming van de Israëlische politieke leiding", aldus het rapport. JOHANNESBURG - Het gaat niet goed met het ANC. Ruim acht maanden na de legalisering van de grootste zwarte oppositiebeweging in Zuid-Afrika en de vrijlating van haar belangrijkste leider Nelson Mandela, zijn onzekerheid en ver warring de trefwoorden waarmee de situatie, waarin zij politiek en or ganisatorisch verkeert, moet wor den beschreven. Het opheffen van het verbod dat het ANC dertig jaar lang tot een be weging van een bijna mythische al lure, de stem van onderdrukt zwart Zuid-Afrika, had gemaakt, heeft de verdeeldheid binnen de gelederen blootgelegd. De beweging kampt verder met grote organisatorische problemen, die de omschakeling van bevrijdingsbeweging naar poli tieke partij ernstig bemoeilijken. Het ANC, zegt een insider die de beweging jarenlang van nabij heeft gade geslagen, bestaat niet. Het is een bedding waarin verschillende politieke stromingen, variërend van nationalisme tot communisme, on der druk van het apartheidregime zijn samen gekomen. Nu de apart heid op zijn retour is en het politie ke debat weer in alle openheid kan worden gevoerd, aldus deze zegs man. voelen de vertegenwoordigers van deze stromingen zich niet lan ger verplicht met één stem te spre ken. De strijd om de macht is begon nen. Het resultaat is dat het conflict tussen gematigden en radicalen nu groter is dan ooit en zijn ontknoping nadert. Hij denkt dat de radicalen aan de winnende hand zijn. Het is een analyse die andere 'ANC-watchers' onderschrijven en die een verklaring biedt voor het uitstel van het langverwachte grote congres dat in december moest worden gehouden. Dit congres, dat het belangrijkste in de geschiedenis van de beweging moet worden, is vorige week uitgesteld tot juni vol gend jaar en wordt nu vervangen door een 'raadgevende conferentie'. De status daarvan is nog onduide lijk. Schopstoel Officieel heet het dat tot uitstel is besloten om ook de politieke gevan genen en ballingen die nog niet vrij en teruggekeerd zijn, in staat te stel len het congres bij te wonen. Vol gens het akkoord dat in augustus tussen regering en ANC in Pretoria is gesloten, moeten de ruim 1500 ge vangenen en naar schatting 20.000 ballingen eind april op vrije voeten, c.q. teruggekeerd zijn. ANC-zegslieden erkennen echter dat het congres ten prooi is gevallen Mandela: man die met twee monden spreekt. aan de organisatorische chaos bin nen de beweging Het organiseren de comitté was niet berekend voor zyn taak zelfs het bespreken van de congreszaal was zijn krachten te bo ven gegaan. Maar deze incompetentie, die de beweging op alle niveau's teistert - een audiëntie bij de paus is waar schijnlijk gemakkelijker te regelen dan een afspraak met een betrekke lijk lage ANC-fünctionans - is als verklaring alleen te mager. Op dit congres zouden verkiezingen wor den gehouden voor leidinggevende functies binnen de partijtop en er waren aanwijzingen dat een aantal gematigde leiders het veld zou moe ten ruimen voor radicale jongeren Met name secretaris generaal Alf red Nzo en penningmeester Tho mas Nkobi zouden op de schopstoel Zitten. Het uitstel moet hen de kans bie den hun posities te versterken, maar dat geldt uiteraard ook voor hun radicale rivalen, die nu ruim de tijd hebben om hun vooral jeugdige aanhang, de Comrades in de zwarte woonoorden, te mobiliseren. De onbetwiste leider van de radi- kalinski's is Chris Ham, de chef-staf van de gewapende vleugel van het ANC, Umkontho wc Sizwe. Ham, een fervent communist, wordt be schouwd als een van de belangrijk ste kandidaten voor de opvolging van Mandela. Zyn grootste troef is zyn populariteit by de Comrades, die het opschorten van de gewapen de strijd door dr ANC-tor irr deel van het akkoord van Pretoria, niet kunnen verkroppen en wier fmstaties Ham met opruiende reto riek voedt Twee monden Deze machtsstryd heeft geen gevol gen voor de posities van de 'grand old men' Nelson Mandela en Walter Sisulu Zy zyn onaantastbaar, maar het zal vooral Mandeia's manoeu vreerruimte beperken Mandela, een overtuigd aanhanger van het beginsel van collectief leiders- schap. moet in alles wat hij doet en zegt rekening houden met scherp slijpers, die hem verdenken van een overmaat aan compromis-bereid heid. Dat is hem van regenngszyde al op het verwijt komen te staan dat hy met twee monden spreekt ge matigd als hy De Klerk ontmoet, militant als hy in het openbaar op treedt Dne weken geleden liet de 'afdeling voorlichting' van het ANC weten, dat Mandela de integriteit van De KJerk in twyfel trok Deze verklaring, die in schril contrast stond met het respect dat Mandela voor De KJerk heeft, werd alom ge zien als een concessie aan de havi ken Dat Mandela geregeld zyn huik naar de radicale wind moet hangen om de eenheid in zijn party te bewa ren doet onvermydelyk afbreuk aan zyn statuur Het werkt ook in het buitenland in zyn nadeel Presi dent De Klerk wint in de slijtage slag om de sancties steeds meer ter rein en dreigt Mandela te beroven van zyn laatste drukmiddel in de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel In hoeverre deze onderhandelin gen zullen lijden onder de verwar ring binnen het ANC is niet duide lijk De regering, die volgend voor jaar met deze operatie hoopte te be ginnrn. vreest vertraging Dat hoefl niet slecht uit te pakken voor hel onderhandelingsproces, als Mande la in juni orde op zaken weet te stel len. Maar het is de vraag of hy daar in zal slagen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7