m Kok wil opschieten met eenwording EG r 1 yj DAF wacht op witte ridder 'Snel eenheid in btw en accijnzen* Kleine eigenaren Kiene machteloos tegen fusie Maij-Weggen botst met vrachtwagenchauffeurs Kok niet tegen zomaar vierdaagse werkweek DSM bouwt fabriek in Korea, ziet winstdaling TOENSDAG 31 OKTOBER 1990 DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financiën) wil, als ons land in de tweede helft van 1991 voorzitter van de EG is, de impasse in de Europese Gemeenschap over het gelijktrekken van accijnzen en btw-tarieven doorbreken. De eenwording van de EG met in gang van 1993. waarbij de grenzen tussen de lidstaten wegvallen, kan niet zonder deze stappen. "De tijd dringt. Dan wordt het echt somber. Ik heb daar grote zorgen over", al dus de minister gisteren in de Ka mer. Vooral het gelijktrekken van ac cijnzen tussen de lidstaten stuit op problemen. Een voorstel van de Eu ropese Commissie, eind 1989 ge daan, is op grote weerstanden bij de lidstaten gestoten. Het zou te wei nig rekening houden met de in de diverse landen bestaande praktij ken. Er is reeds talloze malen tussen ambtenaren en betrokken bewinds lieden over gesproken, tot nu toe zonder resultaat. Achter de schermen is inmiddels een mogelijke oplossing bedacht. Indien de controle op de accijnzen in de diverse EG-lidstaten kan wor den versterkt, de strakke voorstel len inzake de toegestane hoogte van de accijnzen verzacht kunnen wor den. Wat de btw-tarieven betreft, ligt er een voorstel van de Europese Commissie. Dat voorziet in een hoog btw-tarief van 14 en 20 procent en een laag btw-tarief van 4 en 9 pro cent. De lidstaten achten dit voor stel nog te ruim. Men wil voor eind 1991 nadere besluiten nemen. De EG moet ook beslissen tot de in- gen. Vooral de Verenigde Staten voering van een bank en een munt hebben een forse beperking van zonder dat alle EG-lidstaten zich landbouwsteun in de EG geeist wil daarmee kunnen verenigen. Vooral men de GATT laten slagen, het Verenigd Koninkrijk doet in deze kwestie moeilijk. Kok zei gis teren echter te vinden dat de EG on der omstandigheden desnoods zon der Engeland verder kan. Het afgelopen weekeinde in Ro me besloot de EG-top om met in gang van 1994 een volgende stap te zetten op weg naar een Europese bank en munt, die er dan in een der de fase zouden moeten komen. De Britten hebben zich echter niet aan deze lijn willen binden. Landbouw Een eventueel binnen de EG te be reiken compromis over verminde ring van steun aan de landbouw, zal onvoldoende zijn om begin decem ber de onderhandelingen over een vrijere wereldhandel (GATT) tot een goed einde te brengen. Kok rea geerde daarmee op het onvermogen van de EG-regeringsleiders om af gelopen weekeinde in Rome beslui ten te nemen over de afbouw van de landbouwsteun. De Europese Commissie heeft al voorgesteld om die steun met 30 procent te beperken. Alleen zo denkt men de GATT-gesprekken tot een goed einde te kunnen bren- AMSTERDAM (GPD) - De kleine aandeelhouders van Kiene Suiker werken NV hebben gisteren de fu sie van de Hoornse dropfabriek met snoepfabriek Goedhart BV in Zaan dijk niet kunnen voorkomen. Hun kritiek op gebrekkige informatie, vormfouten, ontbrekende stukken en juridisch twijfelachtige con structies verstikte gisteren, tijdens de extra-aandeelhoudersvergade ring in Amsterdam, in de over macht van een niet bekendgemaak te grootaandeelhouder. De grootaandeelhouder, van wie wordt vermoedt dat het Albada Jel- gersma (groothandel Unigro) is. zou tachtig procent van de aandelen Kiene bezitten. Klene-commissans Bel, op de vorige aandeelhouders vergadering op 28 juni door de ver ontruste aandeelhouders benoemd om de ondoorzichtige situatie te ontrafelen en de bestuurlijke pro blemen aan te pakken, zegde toe uit te zoeken wie de grootaandeelhou der is. De aandeelhouders gingen dit keer unaniem akkoord met het ont slag van de geschorste Klene-direc- teur Bosman. Eind juni hadden zij hem nog herbenoemd tot directeur. Over de omstandigheden die tot het ontslag van Bosman hebben geleid, wilde Bel weinig kwijt Volgens hem had Bosman op 28 juni niet de volledige waarheid gesproken en was hij toen. hoewel dat wel zo leek. helemaal niet geschorst. Volgens oud-commissaris Van Dalen valt Bosman weinig te ver wijten omdat hij buiten de fusie-af wikkeling was gehouden en op straffe van ontslag was gedwongen een brief te ondertekenen waarin stond dat de fusie al in kannen en kruiken was. Volgens Bel was Bos man wel betrokken bij de bespre kingen. alleen de onderhandelingen over de feitelijke afwikkeling van de fusie (aandelenruil) zouden bui ten hem om zqn gevoerd. Volgens Van Dalen, die zelf 31 jaar bij Kiene heeft gewerkt, is Bosman door Bel 'ondergeschoffeld'. Kiene is door de fusie gestnpt. al dus Van Dalen. Hij had de kortste formulering voor de omvorming van de onderneming die drop pro duceert tot houdstermaatschappij met een belang van 62 procent in Klego BV. Klego (Kiene.Goedhart) is de nieuwe naam voor de geza menlijke produktiebed rijven in Hoorn en Zaandijk. Het resterende belang m Klego is in handen van de directie van Goedhart. De verhou ding is gebaseerd op winstprogno ses van beide bedrijven voor de ko mende jaren. Bel noemde die ver houding in het voordeel van Kiene, gelet op de cijfers van Kiene op dit moment. Tijdens de vergadering werd het 'memorandum' besproken dat Bol heeft opgesteld op utft van het be stuur van de effectenbeurs om het van de officiële markt geschorste aandeel Kiene weer in de notering te krijgen. Het stuk is al in voorlopi ge vorm aan hel beurs bestuur voor gelegd Bel baseerde daarop zijn vertrouwen dat het aandeel Kiene terugkomt in de notering De aandeelhouders betwijfelden dat. Zij spraken van een 'ramme lend stuk' dat bovendien niet of nauwelijks beschikbaar was ge steld. Enkele aandeelhouders ble ken er ondanks herhaaldelijk aan dringen niet in te zijn geslaagd de gevraagde stukken te bemachtigen "Daar krijgt u nog juridisch geduvel mee", aldus een verbolgen aandeel houder. die de rechtmatigheid van de gehele vergadering betwijfelde. LUXEMBURG (GPD) - Minis ter Maij-Weggen van verkeer heeft een forse botsing veroor zaakt met de organisaties van het beroepsgoederenvervoer. Maij- Weggen, die gisteren in Luxem burg was voor overleg met de EG- collega's, toonde begrip voor de plannen van Oostenrijk om van wege het milieu het zware vracht verkeer aan banden te leggen. Maij zei het te waarderen dat Oostenrijk het goederenvervoer per trein stimuleert Maij-Weggen pleitte daar bo venop in EG-verband voor een maximumlengte voor vrachtwa gencombinaties van 18,35 meter. De Nederlandse wegvoerders zijn daar fel tegen omdat de laadcapa- citeit van hun vrachtwagens bij die lengte wordt aangetast. Eer der was Maij-Weggen bereid in te stemmen met een maximumleng te van 18,70 meter. In EG-verband is daarvoor echter niet voldoende steun. De meeste regeringen wil len niet verder gaarvdan 18.35 me ter. Als de minister haar zin krijgt, zal de effectieve laadruimte in de zogenoemde road.tra.ins met ruim een halve meter verminde ren. De oplossing van de Neder landse vervoerders door een top- sleeper (met een slaapgelegen heid op de bestuurdercabine te gebruiken), daar willen de chauf feurs niet aan. Minister Maij-Weggen slaagde er nog niet in voldoende steun te krijgen voor haar wetsvoorstel over de vrachtwagenlengte. De zuidelijke landen Griekenland, Italië, Spanje en Portugal staan tevens terughoudend tegenover een kort koppelingsmechanisme van 0,35 meter, dat Maij-Weggen bepleit om een zo lang mogelijke vrachtwagen te krijgen. Die lan den vrezen dat de verkeersveilig heid met zulke grote wagens in gevaar komt en voor de kosten van verbetering van wegen en dergelijke. DEN HAAG (GPD) - Het chemie concern DSM wil in Zuid-Korea een fabriek bouwen voor de produktie van caprolactam, een grondstof voor nylon. De investering, 340 mil joen gulden, wil het chemieconcern delen met een Zuidkoreaans be drijf. Behalve DSM heeft ook de Duitse concurrent BASF een oog la ten vallen op Zuid-Korea voor de produktie van caprolactam. Het chemieconcern DSM heeft van januari tot en met september een netto-winst behaald van 676 miljoen gulden, 200 miljoen minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Het bedrijf verwacht dat de netto winst over heel 1990 zal uitkomen boven 800 miljoen gulden. Vorig jaar boekte het concern nog een net to-winst van ruim één miljard. DSM had in het derde kwartaal vooral te lijden van de gestegen brandstofprijzen als gevolg van de Golfcrisis. DSM kon de prijzen voor haar produkten maar gedeeltelijk aanpassen aan de gestegen prijzen voor belangrijke grondstoffen, zoals nafta en gasolie. Duits vertrouwen Ondanks de Golfcrisis, de groeiver traging van de wereldeconomie en de hogere rente ziet het Westduitse bedrijfsleven het komende jaar met onverminderd vertrouwen tege moet. De economische groei in het westelijke deel van de Duitsland zal dit jaar vermoedelijk reëel vier pro cent bedragen, ongeveer even veel als vorig jaar. Aldus een enquête on der 17.000 bedrijven. Goodman redden Het rundvleesconcern van de Ierse ondernemer Larry Goodman, het grootste in Europa, kan van de on dergang worden gered. Dit heeft de bewindvoerder bij het bedrijf, Peter Fitzpatrick, gisteren verklaard. 33 banken hebben geld tegoed van Goodman. Daaronder zijn de ABN en de Amro Bank. Geen ingreep Het kabinet is niet van plan zich te bemoeien met Philips. Het Eindho- S vense concern kondigde vorige j week reorganisaties aan ten koste j van 7.000 tot 10.000 arbeidsplaatsen in Nederland. Wereldwijd moeten er bij Philips 35.000 tot 40.000 ar beidsplaatsen verdwijnen. Minister I Andriessen van economische zaken zei gisteren in de Tweede Kamer het niet de taak van de overheid te vin den in te grijpen bij verliesgevende ondernemingen. Klaar met Asko Ahold-concern heeft gisteren het Asko-tijdperk afgesloten. Aandeel houders gingen accoord met de in trekking van de preferente aande len, die waren uitgegeven om zich de Duitse Asko van het lijf te hou den. Zij kregen daarmee de volledi ge zeggenschap terug. Het bestuur van Ahold bevestigde tijdens de vergadering eerdere uitspraken, dat ook in het derde en vierde kwartaal van dit jaar het resultaat na belas ting verder zal toenemen. Bezet filmbedrijf De directie van RCM/NLF Filmla boratorium beslist vandaag, op het dringende verzoek van de NMB- bank, om mee te werken aan een faillissement. De bank heeft daar volgens RCM-directeur R. Versluijs gisteren op aangedrongen. De be zetting van de vestigingen van RCM/NLF in Hilversum en Loenen is vandaag haar zesde dag in ge gaan. Slechte resultaten maken truckbouwer rijp voor overname Verpakking om op te vreten... HOOFDDORP (ANP) Vb zijn computersoftware bestelt bij Corblan International in Hoofddorp, kan na aankomst van de produkten de verpak king oppeuzelen. De verkoopor ganisatie Corblan verpakt soft warepakketten niet langer in piepschuim, maar is overge stapt op popcorn. "Popcorn is wel wat duurder, maar wij vonden dat ons bedrijf ook een bijdrage moest leveren aan de oplossing van milieupro blemen", aldus Jeroen Groot van Corblan. Popcorn wordt ge maakt van maïs en levert dus veel minder afvalstoffen dan piepschuim of andere kunststof fen. Bovendien is popcorn veer krachtiger dan traditionele ver pakkingsmaterialen. De popcorn wordt speciaal voor Corblan geproduceerd. "Normale popcorn bevat veel te veel olie", aldus Groot, "en dat komt onze produkten met ten goede". Volgens Groot kan de popcorn worden gegeten. "Toen ik laatst zelf een bestelling afle- verde, werd de bus zout uit de kantine gehaald en werd de ver pakking smakelijk verorberd." Van onze correspondent Marien van den Bos EINDHOVEN - De enorme expan sie van de Nederlandse vrachtwa- genfabriek DAF Trucks in ie afge lopen jaren is met bruut econo misch geweld tot staan gebracht. Vorige week maakte het concern in Eindhoven bekend voor dit ja ir 'be langrijke verliezen' te verwachten. Vooral in Engeland blijft het bedrijf met grote hoeveelheden rechts-stu- rige trucks zitten. Opnieuw wordt in de vestigingen van Leyland-DAF in Leyland zélf, in Glasgow en nu ook in het hoofdkantoor in Bir mingham rekening gehouden met het verlies van honderden arbeids plaatsen. Morgen worden de Neder landse vakbonden ingelicht over de inkrimping in Eindhoven. De overname van 1987 van het Britse Leyland werd algemeen ge zien als moedig en leverde inder daad ook soepel en snel een groei end resultaat op. Maar de oversteek naar Engeland, driejaar geleden als krachtig en gedurfd gezien, is ook de achillespees van de Nederlandse truck-fabrikant. Waar in veel Eu ropese landen de verkoop van trucks de laatste maanden al be hoorlijk daalde, stortte de Britse markt in september met 39 procent (ten opzichte van vorig jaar septem ber) in een diep dal. DAF-Leyland (in Engeland Ley land-DAF) is als concern echter voor 40 procent op de Engelse markt georiënteerd. En het pro bleem met die Engelse auto's is dat het stuur aan de verkeerde kant zit. Als de Spaanse verkooporganisatie bij voorbeeld met 100 onverkochte trucks blijft zitten, kunnen die voor een mooi prijsje ook wel in Frank rijk worden verkocht. Maar als je met 1000 Britse trucks blqft zitten, verkoop je er hooguit een aan Cy prus en waarschijnlijk dat niet eens. Binnenkomer De directie-woordvoerder van DAF zegt geen enkele toename van Ja panse bezoekers te hebben kunnen waarnemen. Regionaal bestuurder van de Industriebond FNV, Frank Kooien, ziet echter - iets zuidelijker, in het Limburgse Born - ook een toenaderingspoging van het Japan se Mitsubishi naar de vroegere per sonenauto's van Van Doorne, het huidige Volvo Car. "Potentiele part ners als Scania en MAN maken toch in feite dezelfde produkten als DAF, terwijl samenwerking met DAF voor japanners een aardige binnenkomer in Europa zou kun nen betekenen". In eeq sector waar in Europa de concentratie door fusies en overna mes in een razend tempo heeft toe geslagen, komt voor DAF Trucks een verliesgevende situatie eigen lijk heel ongelegen. De generatie trucks voor een groot deel van de ja ren negentig heeft het bedrijf voor het belangrijkste deel zelf (met steun van de Nederlandse overheid) kunnen financieren. Verdwenen Voor een groot deel eigen werk, want de ontwikkeling van de huidi ge DAF-cabines werd bijvoorbeeld in een ad hoc-samenwerking samen met het Spaanse bedrijf Enasa (van het merk Pegasus) gedaan. Toen Enasa door de Spaanse overheid te koop werd aangeboden, was DAF dan ook zeer geïnteresseerd, maar moest het om financiële redenen eerst afleggen tegen de Duitse con currentie. Toen die 'deal' in Brussel op problemen stuitte kwam het be drijf in handen van de vrachtwagen afdeling van Fiat, Iveco. Er zijn er de afgelopen jaren heel wat verdwenen in Europa: Dodge, Foden, Ford UK, Bedford, Hen schel, Leyland, Hanomag, Krupp, Magirus, Saurer, OM, Berliet, Sa- viem. Unie, Barreiros, Freightliner, White, GM. Astra om er een paar te noemen. Inmiddels kunnen daar aan toegevoegd het Spaanse Enasa en het Oostenrijkse Steyr (waar DAF ook een bod op deed. maar op nieuw door de Duitsers werd afge troefd). Waar eindigt DAF in deze 'shake out'? Historisch gezien mogelijk bq een nauwere aansluiting bq de Frans-Zweedse combinatie. Met het oog op de doorgroeiende Duitse markt en de expansiemogelijkhe den in Oost-Europa komt aanslui ting bij de Duitse groep meer in aan merking. Ook een krachtenbunde ling van de dne middelgroten (DAF. MAN en Scania) behoort tot de mogelijkheden. En tenslotte kan een Japanse kapitaal-injectie hele nieuwe perspectieven openen voor de huidige Europese marktverhou dingen. GROEI De economie van de Ver enigde Staten heeft in het derde kwartaal van dit jaar een groei laten zien van 1,8 procent op jaarbasis. Dat is een stuk beter dan de 0.4 pro cent van het tweede kwartaal en bo ven verwachting. DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financien) is niet bij voorbaat tegen de invoering van een vierdaagse werkweek als een vorm van ar beidsduurverkorting. De vice-pre- mier neemt daarmee afstand van minister Andriessen (economische zaken), die gisteren een algemene invoering van een vierdaagse werk week afwees. Volgens minister Kok zijn de so ciale partners heel wel in staat te be zien of een vierdaagse werkweek Topfunctie voor Nederlander bij Oost-Europabank DEN HAAG (GPD) - Dr. Bart le Blanc (43) is benoemd tot secretaris generaal en lid van het uitvoerend comité van de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling, de 'Oost-Europabank'. in Londen De benoeming kan als genoeg doening worden beschouwd voor het feit dat Frankrijk en Groot-Bnt- tannic er respectievelijk met het voorzitterschap en de vestigings plaats vandoor gingen. Nederland met lege handen achter latend. Voor ingewijden is het geen ver rassing dat de functie van secreta ris-generaal toevalt aan een Neder landse bankier. Dit was de stilzwij gende afspraak, nadat Ruding het in de race om het voorzitterschap zo smadelijk moest afleggen tegen de Franse socialist Atalli. Niettemin was het de vraag of Atalli zich ook aan deze nergens vastgelegde af spraak zou houden. Bart Le Blanc heeft op de Europe se bankiers kennelijk indruk ge maakt. De baan is dc voorlopige be kroning van wat met recht een blik semcarrière mag heten. Tussen 1978 en 1983 werkte Le RlanC ach tereenvolgens in hoge functies op de ministeries van algemene zaken, binnenlandse zaken en financiën. In die laatste baan, als directeur-ge neraal Rijksbegroting, trad hij re gelmatig naar buiten met opvattin gen die normaal gesproken aan een minister zijn voorbehouden. In 1983 trad Le Blanc toe tot de raad I n ba- stuur van Van Lanschot Bankiers, alwaar hij drie jaar later tot vice- voorzitter werd benoemd. Halverwege volgend jaar zou Le Blanc het voorzitterschap op zich nemen, maar deze functie laat hij nu lopen voor een baan by de presti gieuze Oosteuropa Bank. Naar Le Blanc's motieven kan men slechts gissen, ofschoon het feit dat Van Lanschot onlangs werd overgeno men door de Britse bank National Westminster er vermoedelijk wel iets mee van doen heeft ADVERTENTIE i BEST SELLERS past binnen de arbeidsmarkt en binnen het scholings- en inkomens beleid. "Ik vind het te eenvoudig om zelfs maar over de gedachte over de invoering van een vierdaagse werkweek in bepaalde bedrijfstak ken of ondernemingen te zoggen dit is absoluut verwerpelijk of slecht voor de economie". Zijn collega Andnessen zei giste ren tijdens een kamerdebatje niets te voelen voor algemene invoering van een vierdaagse werkweek. "Hot is ondenkbaar dat zo'n verkorte week in het hele land ingevoerd zou kunnen worden. Geen enkel ander land ter wereld denkt daarover Denk eens in wat de consequenties voor een werknemer zouden zijn die vier dagen per week van zeven uur 's morgens tot zeven uur 's avonds van huis is voor zijn werk" De vakcentrale FNV heeft boos gereageerd op de afwijzing door mi nister Andriessen van een vierdaag se werkweek "Dc bewindsman handelt beneden de maat door op een achternamiddag in feite de vier daagse werkweek naar de prullen mand te verwijzen", aldus een woordvoerder. TL Holding failliet AMSTERDAM (ANP) - Text Lite Holding is failliet, aldus een woord voerster van het bedrijf. Al eerder deze maand had de producent v.in zaktolexen en lichtkranten de Am sterdamse rechtbank gevraagd dc dochter Text Lite BV failliet te ver klaren Een aantal aandeelhouders van Text Lite heeft inmiddels een ver cmging opgericht om hun belangen te behartigen. De groep heeft ernsti ge twijfels aan het gevoerde beleid binnen de onderneming en m- vei slaglegging door de accountant. FNV wijst voorstel Postbank-bons af UTRECHT (ANP) De Diensten bond FNV voelt niets voor het voor stel van Postbank-topman M. Min- derhoud om bij dc komende reorga nisatie de vakbonden of een com missie van wqze mannen de wer king van de begeleidende sociale maatregelen te laten toetsen. Vol gens bestuurder D Hamaker van de Dienstenbond FNV komt dat voor stel neer op het medeverantwoorde lijk maken van de bonden voor ont slagen bij de Postbank Minderhoud, lid van de raad van bestuur van de NMB Postbank Groep, maakte gisteren gewag van een 'garantie voor een toetsbare in spanning' bij de komende reorgani satie. De vakbonden of een commis sie van wijze mannen zouden de be geleidende sociale maatregelen voor de modernisering van het beta lingsverkeer mogen toetsen Een garantie tegen ontslagen wil de Postbank nog steeds niet geven. Morgen gaan dc raad van bestuur van de NMB Postbank weer* om de MM nttcn Vandaag gaan de acties bij de Postbank door. Er waren werkon derbrekingen op bij de girokanto ren in Leeuwarden en Den Haag 's ochtends en 's middags bij het co deercentrum in Gouda Radio en tv misschien uit de lucht door acties DEN HAAG (GPD) - De kans groot dat na volgende week woens dag de uitzendingen op radio en te levisie worden onderbroken door stakingsacties van personeel van het Nederlands Omroep Produktie- bednjf Gaat dc hoofddirectie van het NOB niet in op de eis om ge dwongen ontslagen te vermijden, dan zal dc vakbond FNV haar leden oproepen tot werkonderbrekingen Woensdag houdt de Diensten bond FNV een ledenvergadering, waarin gesproken wordt over de grote saneringsoperatie bq het NOB. waardobr 475 tot 600 banen moeten verdwijnen De werkne mers van het NOB zijn verantwoor delijk voor de technische realisatie van radio- en tv-uitzendingen Aan •.taande vrijdag komen de partijen bijeen om te praten over de plannen om het NOB af te slanken Volgens de FNV is de bereidheid onder het NOB-personeel om actie te voeren, groot Men is erg teleurgesteld in dc bedrijfsleiding", aldus een woordvoerder De bond heeft afge lopen vrijdag een wilde staking van personeel bq het decorcentrum kunnen voorkomen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5