Exploitatie krill kreeft bedreigt leven pinguin 'Auto meer dan middel om je in te verplaatsen' Niet-herinneren namen door betekenisloosheid Auto-brouwerij-syndroom Begin geheugenpolikliniek Bolletje kwik voorkomt tennisarm Pleister moet roker van zijn verslaving afhelpen 'Superorganisme aarde leeft langer dan de mensheid' Eerste vlinderherstelproject Achterhoekse dorpen beëindigd Middel volgend jaar op de markt Vertwijfelde Marxist bij filosoof op bank EWOREOACTt HANS SONOCKS Iedereen zal het wel eens hebben meegemaakt: je komt in een nieu we omgeving, wordt aan alle mensen voorgesteld en vijf minu ten later ben je de meeste namen alweer vergeten. Een gemakkelij ke verklaring voor dit verschijn sel zou zijn het toe te schrijven aan een minder wordend geheu gen. Maar het komt in alle leef tijdscategorieën voor. Een Britse psychologe meent een verklaring te hebben gevonden voor dit fa len van het geheugen. Volgens Gillian Cohen van de Britse Open Universiteit is de tegenwoordige betekenisloosheid van namen de bet aan dit verschijnsel, zo meldt New Scientist. Vroeger waren namen veelal gekoppeld aan beroepen, zoals Bakker en Timmerman. Dat zorg de ervoor dat er een koppeling was als geheugensteun. Om haar stelling te bewijzen voerde Cohen verschillende experimenten uit. Zij liet proefpersonen foto's van onbekende gezichten zien. Daar op vroeg de psychologe de proef personen drie gegevens te leren, verbonden aan de gezichten: een naam, een beroep en een bezit. Soms koppelde ze betekenislo ze woorden aan een persoon (Dit is meneer Collins, hij is leraar, hij heeft een wesp.) Bij dit voorbeeld onthielden de proefpersonen het beroep gemakkelijk, maar de na men onthielden ze even slecht als de wesp. Als er een tegenstrijdig heid tussen de naam en het be roep (Meneer Bakker, die advo caat is) was, bleek de herinnering aan het beroep sterker dan aan de naam. Soms zagen de proefpersonen een koppeling tussen het gezicht en een beroep (hij lijkt op een sla ger) of tussen een gezicht en een bezit (hij lijkt mij een hondebezit- ter). Volgens Cohen geven zulke opmerkingen aan dat er gedach ten zijn over stereotypen met rele vante beroepen of bezittingen. Omdat achternamen in het alge meen dergelijke verbanden mis sen zijn ze zo moeilijk te herinne ren, aldus Cohen. Onder invloed achter het stuur zonder een druppel alcohol te hebben genuttigd, het kan in Zweden sinds de aanscherping van de alcohohvetgeving. De Zweden mogen volgens de nieu we wet met niet meer dan 0,2 pro mille alcohol in het bloed aan het verkeer deelnemen. Onderzoe kers hebben evenwel aangetoond dat daarmee ook automobilisten in problemen kunnen komen die slechts een onschuldige vijf gram druivesuiker tot zich hebben ge nomen. Bij 311 van 510 vrijwilligers vonden zij na consumptie van de druivesuiker na een uur alcohol in het bloed. In de proef van de onderzoekers kwam het promilla ge niet boven de 0,07 milligram per liter. Andere proeven komen echter op promillages van 0,197. Daarmee komen ze dicht in de buurt van de 0,2. De onderzoekers schrijven het verschijnsel toe aan de gisting van de druivesuiker in het li chaam onder invloed van de darmflora, zo meldt The Journal of Nutritional Medicine. Bij die gisting vormt zich alcohol die het bloed opneemt. Voor het ver schijnsel hebben ze de term 'auto- brouwerij-syndroom' uitgevon den. GRONINGEN (GPD) - "De aar de is een levend organisme dat zichzelf in stand houdt. Ik heb het de naam Gaia gegeven. Er is een gerede kans dat Gaia de mens heid zal overleven". Dit betoogde de Engelse hoogleraar J. Lo velock in Groningen voor een zaal van driehonderd mensen. Lo velock is in Nederland voor een aantal lezingen. Vorige week vrij dag heeft hij de Amsterdamse Prijs voor het Milieu uitgereikt gekregen. Bij de prijs hoort een geldbedrag van 250.000 gulden. De lezing in Groningen maakte deel uit van een serie over de wer king van het geheugen, maar dit thema overrompelde Lovelock. "Toen ik voor deze lezing werd uitgenodigd, vroeg ik me af wat het geheugen met Gaia heeft te maken". De aanwezigen kregen dan ook weinig te horen over het geheugen van het superorganis me aarde. Het bleef bij de veron derstelling dat in de bouwstenen van het leven een signaal ligt be sloten dat nog steeds wordt uitge zonden als een radiosignaal uil een ver verleden. Sinds het eind van de jaren '60 gebruikt Lovelock de term Gaia. Hij kwam erop door als onderzoe ker anders tegen de wereld aan te gaan kijken en andere problemen aan te snijden dan gebruikelijk is in de wetenschappelijke wereld. "Ik stelde me de vraag: hoe komt het dat de temperatuur op aarde eeuwenlang vrijwel gelijk is ge bleven? Planten groeien als het niet kouder dan 5 en niet warmer dan 40 graden is en het liefst bij 20 graden. Sinds de mens op aarde is nam de zonne-energie met 25 pro cent toe en toch steeg de gemid delde temperatuur op aarde niet. Ik trok daaruit de conclusie dat het klimaat wordt gereguleerd". VORDEN (ANP) - Ongeveer ze ven gemeenten in het westelijke deel van de Gelderse Achterhoek hebben besloten om vlinder- vriendelijke maatregelen te tref fen. Dat is het resultaat van het eerste regionale vlinderherstel project van de Vlinderstichting uit Wageningen. Met de presenta tie van het boekje 'Vlinders kij ken in het bos' is dit project on langs afgesloten. Het project begon in juni 1989 onder de naam Tussen Berkel en Oude IJssel', met het doel om de vlinderstand in Nederland te ver beteren. De Wageningse stichting deed dit door voorlichting te ge ven aan gemeenten, recreatie schappen of agrariërs. Maar ook door activiteiten te organiseren voor kinderen, recreanten of de bevolking in het algemeen. Om bedreigde vlindersoorten zoals het veenhooibeestje, hel gentiaanblauwtje en het blond dikkopje te beschermen en om te zorgen dat de woudparelmoer- vlinder en de zilveren maan weer terug komen in de Achterhoek hebben enkele Achterhoekse ge meenten besloten 'vlindervrien- delijk beheer' te voeren. Dat houdt in dat sommige ge meenten op een andere manier hun gras gaan maaien of vlinder tuinen en vlinderplatsoenen aan leggen. Verder zijn er vier proef gebieden aangewezen, de land goederen Dorth, De Slangen burg, Ruurlo en De Hagen. UTRECHT (ANP) - Voor onge veer 30 procent van de mensen met verschijnselen van dementie bestaat hoop op genezing. Dit stellen de neurologen dr. G.M. Vette en W. van Pelt en de neuro- psycholoog G. van der Haagen van het ziekenhuis Overvecht in Utrecht waar ze binnenkort een geheugenpolikliniek beginnen. De drie artsen menen dat er ten onrechte patiënten met ver schijnselen van dementie aan hun lot worden overgelaten of worden doorgestuurd naar een verpleeghuis. De ziekte van Alzheimer is niet te genezen, maar bij ongeveer 30 procent van de patiënten heeft het dementiesyndroom andere oorzaken. Volgens Vette kan bij voorbeeld sprake zijn van een sto ring in de bloedvaten van de her senen. een infarct of aderverkal king. Maar ook eenzijdige voe ding, een tekort aan bepaalde vi tamines, vergiftiging door kool monoxide of geneesmiddelen kunnen een vorm van dementie veroorzaken. Bij jongeren die overspannen of depressief zijn kan zich schijndementie voor doen. van onze correspondent Frank Kalis C. Heijman en G. de Bruin weten het zeker. Ze zijn tegen het wonder middel aangelopen waarmee je een tennisarm voorkomt. Een pols bandje met daarin een bolletje kwik van veertig gram vrijwaart de beoe fenaar van racketsporten zoals ten nis, badminton en squash van pijn in de arm. De vloeibare substantie vangt de schokken en trillingen op, waardoor spieren en pezen vijftig tot zeventig procent minder worden belast 'Elbow Shock Absorber', een Ca nadese vinding, is binnenkort in Nederland te koop. Het bandje zal tussen de zeventig en tachtig gul- den kosten en verkrijgbaar zijn by drogisten en sportzaken. Ongeveer zeven jaar geleden werd - volgens hetzelfde principe ook een polsbandje op de markt gebracht. Maar dat was van zo'n in ferieure kwaliteit, dat het weer snel uit de winkels verdween. Deze nieu we uitvoering ligt al sinds mei van dit jaar in de schappen in de Ver enigde Staten. hij wetenschappelijk medewerker werd aan de universiteit in Vancou ver. Üep deze zomer bij de fabrikant tegen het bandje aan. "Ik wist het meteen: het middel tegen een ten nisarm". Eerste scheepslading In juli kreeg hij zijn Maarnse tennis- maat De Bruin over de vloer. Ook hg raakte in de ban van 'het bolletje kwik'. Het tweq^al heeft van de fa brikant de kans gekregen het band- ie te distribueren in Europa. De eer ste scheepslading is gearriveerd. Le Bruin, kantinebeheerder van de tennisclub in Maarn. gelooft hei lig in de heilzame werking van het produkt. "Op de tennisclub heb ik ze uitgedeeld om uit te proberen. Niemand wil ze meer teruggeven. Met de bandjes om hebben ze op eens geen last meer van hun arm. Zelfs de patatbakker is gebaat bg het bolletje Ik ben ervan overtuigd dat dit hulpmiddel zichzelf ver koopt' Dr. R. de Bie. hoofddocent schei kunde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, noemt het een pracht vondst, die natuurkundig verklaar baar is. "Je moet er alleen wel opko men om het zo toe te passen", zegt hij. "Het werkt vrg simpel. Als je iets in beweging brengt, door bij voorbeeld een slag tegen een tennis bal of een golfstoot. veroorzaak Je trillingen in je arm. Door er iets aan te binden i> de trilling sneller afge lopen Vloeibaar metaal beweegt te gen de trilling in en dempt het snel Het bolletje kwik vangt de schok ken op die de trillingen veroorza ken". De miljoenen pinguins in de Antarctische wateren eten samen zo veel van het kleine kreeftje krill, dat golf stromen waarschijnlijk steeds nieuwe krill naar hun broedgebieden aanvoeren. Dat betekent dat menselijke exploitatie van de eiwitbron krill, zelfs als het gebeurt op grote afstanden van pinguin- kolonies, het voortbestaan van deze vogels toch be dreigt. De ecologen Albert Beintema van het Rijksinstituut voor Natuurbe heer (RIN) en Henk Visser van de Utrechtse universiteit stellen dat in het verslag van hun onderzoek op Elephant Eiland, dat zij in januari 1989 samen met Braziliaanse biolo gen uitvoerden. Het was een eerste, verkennend onderzoek. Albert Beintema gaat met zijn RIN-collega M. Klaassen tijdens de komende, eerste grote Nederlandse Antarctica-expc-ditie (december en januari) dit onder zoek grootschaliger en meer in de tail voortzetten op King George Ei land, eveneens een van de Zuid Shetland Eilanden langs de kust van het Antarctisch Schiereiland. In het verleden werden bij dit ty pe onderzoek veel pinguins gedood om hun maaginhoud te analyseren. Een latere methode, waarbij de maag van gevangen pinguins werd leeggespoeld. leverde weliswaar geen slachtoffers op, maar veroor zaakte wel dat de pinguinkuikens minder voedsel aangevoerd kregen. Beintema, Visser en de Braziliaanse bioloog M.N. Strieder ontwikkel den en beproefden een nieuwe me thode, waarbij geen schade aan de dieren wordt veroorzaakt: zij wogen de vogels voordat zij voedsel gingen zoeken en opnieuw bij terugkeer. Om in de drukke vogelkolonie de juiste vogel terug te vinden gaven zij hem of haar een lik gele kleurstof (picrinezuur) op de borst. Pinguins die van zee kwamen wer den in de kolonie gevolgd tot zij op het nest. arriveerden, waar hun part ner broedde. Een aantal 'wisselin gen van de wacht' werd geobser veerd om het moment te bepalen, waarop de dieren met de minste verstoring konden worden gevan gen, gewogen en gemerkt Sommi ge paren bleven meer dan een uur samen op het nest. maar heel vaak verliet de broedende vogel het nest vrijwel onmiddellijk als de partner met voedsel arriveerde. Begroetingsceremonie De beste tactiek bleek te zgn bei de vogels te vangen en te wegen, wanneer zij volop bezig waren met hun begroetingsceremonie. Ook de kuikens werden dan gewogen. Het bleek het handigst de 'lege' pinguïn buiten de kolonie los te laten en de 'volle' even stevig bij het nest met de kuikens te houden. De begroe tingsceremonie werd dan meestal overgedaan. Er moest voor worden gewaakt dat Grote Jagers, de bruta le roofmeeuwen in dit gebied, de verwarring niet gebruikten om de kuikens buit te maken. Op 5,17 en 23 januari 1989 vingen Beintema en zijn collega's steeds zo'n twintigtal paren keelbandpin- guins (Pygoscelis antarctica). Ze bleven gemiddeld negen uur en 35 minuten op zee voedsel zoeken. Daarbij bleek dat het vinden van voedsel hen later in de avond steeds moeilijker viel. De vogels kwamen gemiddeld met een buit van 547 gram krill terug. 400 ton per dag Daaruit berekenden de onderzoe kers dat de piekconsumptie aan krill in het broedseizoen per pin- guinfamilie op 3 tot 3,5 kilogram per dag ligt. Dat betekent voor de kolo nie, waar zij hun onderzoek uitvoer den (Stinker Point) een consumptie van veertig ton krill per dag. En voor heel Elephant Eiland, waar 120.000 paar pinguins leven, vier honderd ton krill per dag; voor de Scotia Zee met zijn naar raming 6,4 miljoen pinguins de astronomische hoeveelheid van 20.000 ton krill per dag. Pinguins nemen bovendien Keelbandpinguins met hun jongen in de broedkolonie. <i»to (.rn naar schatting slechts 24 percent van alle krill, die door vogels en zoogdieren wordt gegeten, voor hun rekening. Zij vinden daarin een bevestiging voor de ook door andere onderzoe kers geuite veronderstelling, dat de Scotia Zee zulke gigantische hoe veelheden knll niet kan produceren en er dus een voortdurende aanvoer van krill uit andere Antarctische wateren moet zijn. Dat betekent dat menselijke exploitatie van deze ci- witbron. ook als die ver van pin- guinkolonies verwijderd plaats vindt, directe gevolgen voor de pin guïns zal hebben. Van onze correspondent Geert Dekker "Mensen die het verkeersprobleem willen oplossen, kijken alleen naar de auto als vervoermiddel. Ze ver geten dat een auto voor de mens veel meer betékent. Het is een plaats waar men zich in thuisvoelt, een eigen territorium, een uiting van cultuur. Dat wordt in het beleid niet onderkend. Daardoor zijn de meeste maatregelen die alleen ge richt zijn op het onaantrekkelijk maken van de auto als vervoermid del bij voorbaat gedoemd te misluk ken", zegt de filosoof Hans Achter huis. Prof. dr. Achterhuis is bijzonder hoogleraar humanistische wijsbe geerte aan de Landbouwuniversi teit in Wageningen en wordt bin nenkort tevens benoemd als alge meen hoogleraar in de wijsbegeerte en maatschappijwetenschappen aan de Universiteit Twente. De laatste jaren richt hij zich on der meer op de zogenaamde milieu filosofie. Daaronder wordt de wijs gerige onderbouwing van de milieukunde verstaan. Het gaat in de milieufilosofie met andere woor den om de vraag waarom wij zo met het milieu omspringen als wg doen en wat daar aan kan worden veran derd. In een bijdrage aan een congres van het ingenieurs- en adviesbureau Grontmij maakte Achterhuis on langs duidelijk dat de milieufiloso fie als een soort omgekeerde filoso fie van de technologie kan worden beschouwd. De verhalen waarin zo'n twintig jaar geleden met veel enthousiasme werd geschreven over de zegeningen van de tech niek, worden door de moderne filo sofen in omgekeerde vorm opnieuw gebruikt. Het optimisme is daarbij vervangen door een pessimistische kijk op de rol die de techniek in de samenleving speelt. Sommige milieugroepen verbinden daaraan de conclusie dat alle technologie moet worden afgeschaft om het milieu weer in haar oude staat te herstellen. Maar dat is een naïeve zienswijze, vindt de filosoof Achter huis. "Een aantal extreme milieugroe pen, bij voorbeeld rond de voorma lige ideoloog van de Duitse Groe nen Rudolf Bahro, verwerpen de hele technologische ontwikkeling van de laatste paar eeuwen", zegt hg. "Daar kom je volgens mij niets verder mee. Het is een heel hypo criete benadering van het milieu probleem, die alleen zoden aan de dijk zet als je op een Zuidzee-eiland woont. Zodra je echter met behulp Filosoof Hans Achterhuis. van de modernste technieken op de televisie zo'n verhaal gaat vertellen, zoals ze doen. dan ben je behoorlijk hypocriet bezig. De technologie kun je niet afschaffen, maar het is natuurlgk wel goed om te kgken of het mogelgk is op een andere wgze met de natuur om te gaan". Achterhuis vindt vooral het ver keer en in het bijzonder dc auto een goed voorbeeld van de milieupro blematiek. de belangrgkc rol die de technologie hierin speelt en de moeite die het kost om tot een ander beleid te komen. Volgens Achter huis worden voor de milieuproble men die met de auto samenhangen vooral technische oplossingen be dacht. Door de katalysator, maar ook door allerlei financiële maatre gelen hoopt men dc milieu-o\ crl.i t die de auto veroorzaakt te kunnen beperken. Daarmee zal het pro bleem nooit volledig kunnen wor den opgelost, denkt de filosoof, al vindt hg wel dat alle mogclgke tech nische hulpmiddelen optimaal moeten worden ingezet. Achterhuis "Het probleem is dat do auto alleen maar wordt ff een middel om zo efficient mogelijk van a naar b te komen In v len is de auto daarvoor niet het meest efficiente middel. Nog afgc zien van de milieuproblemen kost het vaak meer ergernis, tijd en geld om met de auto tc gaan. Als vervoer middel is het zeker niet de meest ef ficiënte wijze van voortbewegen die er bestaat. Toch kiezen mensen er voor om in een auto te rgden. De enige conclusie die jc daar uit kun trekken is dat dc auto voor de men sen veel meer is dan een simpel middel om zich te W| I M IQ Daarom helpt het ook nauwclgks als je het autorgden duurder maakt De mensen blgven toch in hun auto rgden. Bij een vervoermiddel zou jc dat nooit doen. omdat je dan altijd een afweging maakt wat het beste is Dat wordt bij de auto met daan". Van onze correspondent Margrect Gort Rokers die eindelijk wel eens van hun gewoonte af willen, kunnen mogelijk binnen niet al te lange tijd een nieuwe manier proberen die goedkoper is dan hypnose, minder pijnlijk dan acupunctuur, en ge makkelijker dan een therapie geba seerd op weerstand tegen nicotine. Het Zwitsers farmaceutische be drijf Ciba-Geigy verwacht volgend jaar een zogenaamde nicotinepleis ter op de Nederlandse markt te kun nen brengen die rokers in een klei ne vijf maanden van hun 'versla ving' afhelpt. Op dit moment ligt het middel bij het College ter Beoor deling van Geneesmiddelen, dat be kijkt of het geregistreerd kan wor den. De Zwitserse firma heeft goede hoop dat het middel voor Neder land wordt vrggegeven. Wanneer deze binnen is kan het gewoon via de apotheek verkocht worden Of vergoeding via een arts mogelijk wordt, is nog niet bekend. De pleister moet dag en nacht ge dragen worden en kan overal op de huid worden aangebracht. De kleef- strip geeft steeds een klein beetje nicotine af die via het bloed ver spreid wordt, zodat de straffe ro kers. ondanks het gemis van een si garet in de mond. toch het idee heb ben dat ze gerookt hebben. Koolmonoxide ziekmakend De resultaten van een proef met de pleisters die het Zwitserse bedrgf heeft gehouden waren over het al gemeen positief. Aan het einde van de drie maanden die het onderzoek duurde rookte een derde van dege nen die een werkende pleister had den gehad nog steeds niet. terwijl een kwart van de proefpersonen die een placebotnepipleister hadden gekregen, de sigaret had afgezwo ren. Hoewel nicotinegebruik niet he lemaal ongevaarlgk is - het levert een verhoogde kans op hart- en vaatziekten op - is het toch vooral de koolmonoxide die vrijkomt bij het roken, die ziekmakend werkt. Voor zover op dit moment bekend, speelt nicotine geen rol bij het krggen van kanker of bronchitis. Het idee van een nicotinepleister is ontwikkeld uit het gebruik van kauwgum als hulpmiddel om van het roken af te komen. De kauw gum werkte niet bg iedereen even goed. Sommige mensen konden niet aan de smaak wennen, terwijl anderen niet goed kauwden en het speeksel direct doorslikten, in plaats van het even in de mond te houden, opdat de nicotine via de huid aan de binnenkant van de mond kon'worden opgenomen. Wanneer het speeksel wordt door geslikt. wordt het gezuiverd door de lever en hcefl de nicotine geen ef fect De pleister is derhalve veel ef fectiever. Concurrentie De Zwitserse firma is niet de enige die bezig is met een dergelijke pleis ter. Het Engelse dagblad The Obser ver meldt dat het Engelse farmaceu tische bedrijf Lundbeck een nicoti nepleister heeft ontwikkeld, die maar 16 uur in plaats van 24 uur hoeft te worden gedragen Momenteel wordt een onderzoek naar de werking van deze pleister opgezet, waarvoor 1.200 rokers, die per persoon minimaal 15 sigaretten per dag opsteken, uit de omgeving van Londen gezocht worden. Om zeker te zijn dat het dc nicotine is die het werk doet. krijgt een derde deel van de deelnemers aan het on derzoek een placeboplcister, dus een pleister zonder nlCOttM De patiënten noch de dokter zal precies verteld worden wie welke sticker draagt Alleen dc weten schappers die het onderzoek leiden weten precies hoe de verdeling is. De deelnemers moeten de pleister drie maanden lang elke dag dragen. Na die periode krggen ze een klei nere. die minder nicotine afgeeft Ook de mensen met een placebo- pleister krggen een kleinere pleis ter. Niet stiekem roken Na vier en een halve maand hoeven geen pleisters meer gedragen te worden en wordt bekeken of er nog gerookt wordt en hoeveel er nog ge rookt wordt. De deelnemers wor den daarna nog een jaar lang ge volgd om te bekijken of ze in hun oude rookgewoonte terugvallen. De directeur van een onbeteke nend bedrijf die plotseling dc opdracht van zijn leven krijgt, maar geconfronteerd wordt met het probleem dat die uit een ui terst verdacht land komt. kan met zgn gewetensnood sinds kort terecht bij de 'Filosofen- praktijk', die drie in Groningen afgestudeerde filosofen hebben opgericht Daar kan men. nu de pastoor en de dominee geen uit sluitsel moer bieden, met ethi sche vragen en andere levensbe- schouwelgke problemen aankloppen De 'Diplomfilosofen' Fiévez, Steven Hartkamp en Frans Wiersmaal hebben inmiddels te maken gehad met een informa ticus die geïnteresseerd was in de implicaties van dc kunstma tige intelligentie van een com puter. Maar ook een jarenlang overtuigd Marxist klopte aan. Door dc omwentelingen in het Oostblok was de man hevig in verwarring geraakt

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21