'Andere functie voor verzorgingshuizen' Universiteitsraden worden de hemel in geprezen Kijkduin-overleg wil geen verandering in structuur bestuur universiteiten 'Met multibus komen ouderen gemakkelijker de deur uit' Leidse biotechnologische bedrijven verwachten geen beperking door wet WOENbiJAtj .Jl UlS-lUöt-n i»wu 1 Pleidooi: op iedere tienduizend inwoners zorgcentrum Van onze redacteur Jan W'esterlaken NOORDWIJK De verzorgingshuizen in de vorm waarin zij nu bestaan, hebben hun langste tijd gehad. De Zuidhollandse gedeputeerde G. Brouwer hield gisteravond in Noord wijk een pleidooi om die verzorgingshuizen om te bouwen tot zogenaamde zorgcen tra. Steun voor die gedachte kreeg de provinciebestuurder van de Vereniging van Neder landse Bejaardenoorden en de Vereniging van Directies van Bejaardenhuizen. De gedeputeerde was eén van de drie sprekers op een mini-symposi um over de toekomst van het ver zorgingshuis. Plaats van handeling was Huize St. Jeroen in Noordwijk waar gisteravond afscheid werd ge nomen van J. Olgers. secretaris van het directiecontact in de bollen streek. Brouwer drong in zijn toespraak aan op samenwerking. Samenwer king. die moet leiden tot een zorg op maat. Verzorgings- en verpleeghui zen. thuiszorg en het kruiswerk noemde de gedeputeerde in één adem die de handen ineen moeten slaan. Zuid-Holland vervult een voortrekkersrol. De provincie mag een zorgplan op maat maken dat de minister van wvc als voorbeeld voor het hele land wil hanteren. In de bollenstreek is al een vorm van samenwerking. De verzorgings huizen kopen gezamenlijk voedsel in. Het bespaart hen jaarlijks 100.000 gulden. Met de uitzendbu reaus wordt namens de gezamen lijkheid overleg gevoerd over aan trekken van personeel: het levert besparingen op. Maar gedeputeerde Brouwer legde de vinger ook op een zere plek: elke gemeente in de bol lenstreek zou nog een eigen indica tiecommissie hebben, die bepaalt hoe hard het nodig is dat een bejaar de in een verzorgings- of verpleeg huis moet worden opgenomen. Vol gens hem kan dat wel wat efficiën ter. De provinciebestuurder stelde dat de zorg in de toekomst te maken krijgt met bejaarden die mondiger zijn en willen meepraten over de zorg Brouwer was van mening dat die zorg zich moet richten op de jongere oudere' van 55 jaar en^de 'oudere oudere' van 75 jaar. "Je moet de mensen inbedden in een cultureel patroon. Er preventief aan werken om ze actief te houden in de samenleving". Voorzitter A. de Rooij van de Ver eniging van Nederlandse Bejaar denoorden gaf aan dat bij de doel matigheid van de verzorgingshui zen inderdaad vraagtekens kunnen worden gezet. Om alle nadelen die er nu aan kleven op te lossen, moe ten er rigoureuze veranderingen worden doorgevoerd. Dan. zei De Rooij. kan er worden geboden waar om wordt gevraagd. Hij schaarde zich achter de gedachte van de ge deputeerde om tot het oprichten van zorgcentra te komen. Op elke 10.000 inwoners zou er zo'n voorzie ning moeten zijn. Zorg op maat was ook het thema van voorzitter M. Kok van de Ver eniging van Directies van Bejaar denhuizen. In die zorg moet de wens van de oudere centraal staan. Het verzorgingshuis in de toekomst ziet hij als een vorm van aanvullen de zorg indien die nodig zou zijn. Daartoe zullen er altijd bedden no dig blijven om bejaarden te kunnen opnemen. Dag en nacht moet er hulp worden geboden. Sluitingen komen, wat hem betreft, niet in beeld. Kok pleitte voor verruiming van de woonruimte voor de oude ren. Maak. zei hij, van twee kamers één kamer. i Het verzorgingshuis moet een vorm van aanvullende zorg worden, alleen voor mensen die echt niet zelfstandig kunnen wonen. (foto gpdi DEN HAAG/LEIDEN - Een breuk in de continuïteit van de huidige universitaire bestuursstructuur is niet alleen onnodig maar zelfs on wenselijk. De universiteitsraden kunnen blijven bestaan, maar via wetswijziging moet wel een aantal knelpunten worden opgelost. Zo is het bij voorbeeld nodig dat het be stuur van het middenniveau op de universiteiten, de faculteiten, wordt versterkt. Tot die conclusie kwamen giste ren de deelnemers aan een confe rentie over de bestuurlijke organi satie van de universiteiten en de ho gescholen in Den Haag. De conclu sie werd aan het eind van de dag pu bliek gemaakt door de voorzitter van de conferentie, prof.dr. A. van de Zwan. Aan de besloten conferentie werd deelgenomen door vertegenwoordi gers van organisaties uit het het ho ger onderwijs die allen op persoon lijke titel waren uitgenodigd. Na mens de Leidse universiteit namen universiteitsraadsvoorzitter Poort en decaan Daems aan de gesprek ken deel. De wettelijke voorschriften voor de inrichting van het bestuur van de universiteiten moeten volgens de deelnemers aan de conferentie een voudiger worden, zei Van der Zwan. Die voorschriften zijn te ge detailleerd. Datzelfde geldt voor de randvoorwaarden die nu worden gesteld aan de bedrijfsvoering op de universiteiten. Anders dan op de universiteiten hoeft van de deelnemers op de ho gescholen eigenlijk niets te veran deren. De bestuurstructuur daar is nog "broos", citeerde Van der Zwan een van hen. Het hoger beroepson derwijs is er wel tevreden mee De conferentie in Den Haag werd georganiseerd door minister Ritzen De bewindsman wilde van de deel nemers een advies over de be stuursstructuur van de universitei ten en de hogescholen Begin vorige week gaven de voor zitters van vijf toonaangevende we- tenschappelijke organisaties UTRECHX Beroepscode voor verpleegkundigen en verzorgenden UTRECHT - Verpleegkundigen en verzorgenden kunnen sinds kort te rugvallen op een officiéle 'Beroeps code Verpleging' als zij in hun werk weer eens voor een dilemma staan. De Nederlandse Maatschappij voor Verpleegkunde heeft een code uit gebracht waann de beste handel wijze bij kwestie als rechten van de patient, dossierinzage, klachten recht, levensovertuiging, stakin gen, giften en reclame wordt aange geven. De eerste exemplaren zijn gepre senteerd tijdens de onlangs gehou den algemene ledenvergadering van de NMV. Alle 13.000 leden van de maatschappij krijgen de komen de tijd de code toegestuurd. Het is voor het eerst dat een richtlijn voor de uitoefening van verplegende en verzorgende beroepen wordt uitge geven. De code heeft nog geen juri dische status, maar zou dit volgens de NMV wel kunnen krijgen. Ganny Boer, stafmedewerkster van de NMV zegt daarover: "Als bij voorbeeld een patiënt een verpleeg kundige aanklaagt vanwege wan prestatie dan zou de rechter kunnen terugvallen op de beroepscode en kunnen concluderen dat een be paalde handeling strijdig is met die beroepscode". Wat de opleidingen betreft spreekt de NMV zich uit voor ver vanging van de huidige inservice opleiding door een opleiding in het kader van het leerlingstelsel. Op deze manier blijft de combinatie werken en leren gehandhaafd ter wijl de opleiding toch onder het mi nisterie van onderwijs en weten schappen kan worden gebracht. De kwaliteit van de opleidingen kan JÜL.,.. volgens de maatschappij op deze ên mtiieuT wijze beter worden bewaakt. Eerder deze week toonde staatsse cretaris Gabor (landbouw en visse- rif>rn»f.cinirlrtf>lf>nliin n-l) zich positief over een amende- IjvIlCCallllUUClCIiilJ11 ment dat de regeringspartijen PvdA i i n en CDA indienden tijdens de be- langer te bellen Dc NZH neemt in Haarlem een procg met dc multibus, speciaal geschikt voor bejaarden en gehandi capten. De bus volgt een route langs punten waar veel publiek komt. zoals bibliotheek, ziekenhuizen, kerken, winkelcentra, etcetera. irato anr» NZH doet experiment met Zweedse serviceroute HAARLEM/LEIDEN Dc NZH gaat twee weken proefrij den met de Zweedse stadsbus PAN 698 uit Boras. Het voertuig is speciaal ingericht voor ver voer van mindervaliden. oude ren en reizigers met kinderwa gens. In Zweden rijden inmid dels in twintig steden ruim hon derd van deze bussen. Dit jaar gaan nog twintig gemeenten over tot aanschaf van deze voer tuigen om in te zetten op de zo genaamde serviceroutes. Dit vertelde mevrouw prof.dr. A. Stahl gistermiddag tijdens een symposium in het Haarlem se Concertgebouw. De intro ductie van de multibus in Ne derland vormde daarvoor de aanleiding. Stahl is hoogleraar verkeerskunde aan het Lund In stitute of Technology. Zij spe cialiseerde zich in vervoer van gehandicapten en bejaarden. In Zweden werd de eerste service route in 1983 ingevoerd. De kleine bussen rijden een vaste route, afgestemd op de be hoefte. Zoals wijken waar veel ouderen wonen, langs bejaar den-, verpleeg-, verzorgings- en ziekenhuizen, poliklinieken, winkelcentra, kerken, wfjkge- bouwen en bibliotheken. De bussen hebben een extra brede ingang en verlaagde vloer en komen op plaatsen waar nor maal geen openbaar vervoer komt: smalle straatjes, mark ten. voetpaden en brede fiets paden. De gemiddelde snelheid is laag, 12 kilometer per uur. want de chauffeur vertrekt pas als iedereen zit en rolstoelen staan vastgesjord. Op 5 november gaat dc expe rimentele multibus in Haarlem een ringlijn volgen langs drie bejaardenhuizen, drie ver pleeghuizen en twee ziekenhui zen. Indien nodig verleent dc chauffeur assistentie. De multi bus is voor iedereen toeganke lijk die in bet bezit is van een strippenkaart of abonnement. Professor Stahl vertelde dat dit soort vervoer in Zweden volle dig is opgenomen in het stads vervoer. Een gunstig bijver schijnsel is dat steeds meer be jaarde reizigers op stap gaan. die zonder multibus waar schijnlijk w aren thuisgebleven. Ook gehandicapten die voor heen waren aangewezen op duur individueel vervoer stap pen op de multibus. Dat bete kent voor dc Zweedse overheid een fikse kostenbesparing. In Nederland ligt de mogelij ke exploitatie van serviceroutes veel ingewikkelder dan in Zwe den. Dat bleek onder meer uit een voordracht van dra. A. P. Mcsker. adjunct-directeur per sonenvervoer van het ministe rie van verkeer en waterstaat. "Omdat de financiering in Zwe den vrijwel in één hand ligt. be staat er een grotere neiging om het hele vervoersysteem, onge acht of het nu sociaal, leerlin gen- of ziekenvervoer betreft, zo efficiënt mogelijk op te zet ten. In Nederland is dc financie ring sterk gespreid over depar tementen. pensioenfondsen, ge meenten, ziekenfondsen en be drijfsverenigingen om er maar een paar te noemen". LEIDEN De Leidse biotechno logische bedrijven Gen Pharming Europe en Mogen International verwachten niet in hun doen en laten te worden beperkt als de Tweede Kamer besluit tot het in stellen van een wettelijk vergun ningensysteem voor experimen ten. Voortaan moeten experimen ten worden voorgelegd aan een commissie van deskundigen op aanvaardbaarheid van mens. dier SSXw: RAWB NWO. ARHOen 0U^££lde EeneeSdel-Mo- tnhi rviiKliolfoliik ppn voorzet aan ..r i TNO) publiekelijk een voorzet aan de conferentie. De universiteitsra den zouden moeten worden afge schaft. Dat fel bekritiseerde voor stel is door de conferentie niet over genomen. kon Van der Zwan ge ruststellend vertellen. Hij moest lijn wordt zó vaak door het publiek gebeld dat de lijn vanaf morgen da gelijks drie uur langer open is. De gratis 06-lijn waar publiek terecht kan met vragen over medicijnen is dan bereikbaar op werkdagen van handeling van de Welzijns- en Ge zondheidswet Dieren. Beide partij en vinden dat experimenten in prin cipe verboden zijn. tenzij de over heid daarvoor een vergunning afge eft. Otto Postma van Gen Pharming Europe zegt het begrijpelijk te vin den dat er een begrenzing komt. Zijn bedrijf heeft er al eerder reke ning mee gehouden dat wat de rege- 7? Lie njn worm ueuneiiiigs ucnmuu ring nu wil eens zou worden doorge- zidi voorstel hee door een ap0theker jn het land. De voerd. "Wij hebben ons beperkin- meeste binnenkomende vragen gen opgelegd stelt hij. "Het is nu gaan over bijwerkingen en over het ook al verboden om biotechnologi- gebruik van meer soorten genees- sche experimenten te doen tenzij je middelen tegelijk. aantoont dat ze niet schadelijk zijn lenen, nij inueai ci vier uur wel bij zeggen dat de conferentie word( beurteHngs bemand zich ook niet van het voorstel heeft j. J gedistantieerd. In november wordt een vervolg conferentie gehouden. voor mens, dier en milieu. Voor ons is dat overigens geen probleem want wij benadelen de gezondheid en het welzijn van het dier niet". Gen Pharming Europe werkt met koeien, legt Postma uit. Koeien die zó worden gemanipuleerd, dat aan het uiterlijk niets verandert en dat de koe. voor wat het gedrag betreft, koe blijft. "Er is slechts éen klein verschil met de gewone koe: in de melk die zij afgeeft zit een biolo gisch actieve stof. Wat wij in feite doen is maar één gen toevoegen aan de 100.000 genen die de koe heeft. Je praat dan over een zeer kleine verandering van het erfelijk materi aal. Van chimeren - het creëren van een monster - is dus absoluut geen sprake. Dan praat je over het Rijkspolitie hergroepeert LEIDERDORP - AN gevolg van de gemeentelijke herindeling in de Rijnstreek moet de rijspolitie de groepenindehng wat wijzigen Er komt per 1 januari nu een groepsbureau voor de gemeenten Alkemade. Leiderdorp en Ja cobs woude. een voor Nieuwkoop. Ter Aar en Nieuwveen en een voor Zoeterwoude en Rijneveld. De bur gemeesters zijn met deze opzet ak koord gegaan vermengen van twee diersoorten. Maar daar houden wij ons niet mee bezig.". Postma legt uit dat het genees middel waar het hier om gaat alleen in de melkklier van de koe wordt aangemaakt. Dat geneesmiddel kan maar één kan heen: naar buiten. Te rug het lichaam in is onmogelijk, al dus Postma. Mogen International is niet écht in beeld bij dc regelgeving waar over politiek Den Haag nu praat Met dieren wordt er niet gewerkt in dit biotechnologisch bedrijf Direc teur A. Breure vertelt echter dat zyn onderneming van harte bereid en een voorstander is van een goede wet- en regelgeving. "De veiligheid voor mens en dier moet optimaal zijn. De regels moeten wel redelijk zijn en wij moeten ermee kunnen werken. Ik verwacht dat de over heid met regelgeving komt die met name de veiligheid in de gaten houdt en rekening houdt met de land- en tuinbouw Dat is vooral voor ons bedrijf van belang". Breure denkt dat er regels komen waarbinnen zijn onderneming nog best kan werken. Volgens hem kan het ministerie van landbouw vol doende inschatten waar de eventue le knelpunten m de biotechnologie kunnen zitten. Van onze correspondent Margrect Vermeulen DEN HAAG - "De universiteitsra den afschaffen? Ondenkbaar'Met enig pathos ontkent prof.dr. Arie van der Zwan dat de conferentie van vijftig hoge onderwijs-bonzen in hotel Atlantic in Kijkduin de af trap vormt voor een loopgravenoor log over de universiteitsraden. Volgens Van der Zwan heeft het selecte gezelschap van genodigden de besloten conferentie juist aange grepen om de universiteits- en fa culteitsraden te prijzen. "De raden spelen een zeer belangrijke rol ten aanzien van het onderwijs. De uni versiteitsbesturen moeten zich ver antwoorden en daar zijn de raden goede platforms voor", bezwoer Van der Zwan Als voorzitter van de inmiddels omstreden conferentie over de uni versitaire bestuursstructuur in ho tel Atlantic in Kijkduin probeert de PvdA-econoom het algemene ge voelen van de vergadering weer te geven. Daar worden de universi teits- en factulteitsraden regelrecht de hemel in geprezen, als we Van der Zwan mogen geloven. "Inspraak en medezeggenschap zijn essentiele factorenvoegde Van der Zwan er voor de volledig heid nog aan toe. Maar waarom zweeg hij over de bestuursverant- woordelijkheid die universiteits- en faculteitsraden dragen? De roem ruchte PvdA-professor in de econo mie zei toen: "Hier kan een pro bleem zitten. Sommige deelnemers aan de conferentie ervaren de me deverantwoordelijkheid van de i denten. hoogleraren en ander per soneel. bestuurt mee. Heeft - in principe - zelfs het laatste woord Nieuw jasje De grote uitdagingen van morgen vergen echter dat de organisatie van de universiteiten en hogescholen in een nieuw jasje wordt gestoken Daarover waren alle conferentie gangers het wel eens. Van der Zwan "De universiteiten en hoge scholen hebben een langdurige pe riode van groei achter de rug. Groei ende studentenaantallen. Groeien- den als een knelpunt Er bestaat de de geldstromen Zowel de studen- neiging meer de nadruk te leggen op de controlerende rol van de uni versiteitsraden" Voor alle duidelijkheid de rol van een universiteitsraad laat zich tenaantallen als de geldstromen gaan zich stabiliseren. Colleges van besturen moeten straks op het scherp van de snede gaan opere- Met andere woorden: met z'n het beste vergelijken met die van de allen geld verdelen, okay. Maar de Tweede Kamer. De universiteits raad verhoudt zich tot het college van bestuur zoals de Tweede Kamer zich verhoudt tot het kabinet. pijn verdelen dan wel gericht inves teren, dat is makkelijker in klein co mité Meer dan nu zullen de universitei- Kortom de universiteitsraad, met ten en hogescholen van morgen daarin vertegenwoordigers van stu- moeten opereren als bedrijven Ook dat vereist een andere bestuurs structuur Van der Zwan: "Er be staat bij het ministerie van onder wijs de neiging om steeds terughou dender te worden bij de financie ring van het onderwijs Het onder wijs zal moeten zoeken naar andere financiers". De universiteit van de toekomst zal als een heus bedrijf rekening moeten houden met vraag en aan bod op de onderwiismarkt. Maar wel zonder een willoos werktuig van de markt te worden. "De grote vraag voor de toekomst is hoe het hoger onderwijs soepel kan inspe len op de onderwijsvraag zonder zich aJ te veel aan te passen aan de grillen van de markt Want dat zou weer teveel personele consequen ties met zich meebrengen", aldus Van der Zwan. Eerlijk duurt het langst. En be sluitvorming met universiteits- en faculteitsraden duurt té lang. be doelt Van der Zwan Veel te lang voor flexibele organisaties die zich Service treintaxi wordt uitgebreid LEIDEN De treintaxi is volgens NS een sucées Reden er tot nu toe in dertig steden bijna zestig trein taxi's. morgen wordt dat aantal taxi's uitgebreid tot tachtig Binnen enkele maanden zullen er ruim 100 van deze speciale taxi's njden die op vertoon van een NS-plaatsbewys de reiziger voor v»jf gulden meene men. Sinds de treintaxi in februari ging njden hebben er ruim een half miljoen reizigers van gebruik ge maakt. zo melden de spoorwegen woensdag. Een woordvoerster van NS zei dat er plannen bestaan om het aantal steden waar de treintaxi rijdt lm uit te breiden. Daarbij is Alphen aan den Rijn een van de kandidaten Ook sluit de NS niet uit dat de trein taxi alsnog zijn intrede gaat doen in Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en Utrecht. De 'grote vier' moeten het tot nu toe zonder treintaxi stel len. ondermeer omdat het voor- en natransport daar beter geregeld is dan in de middelgrote en kleinere steden waar de treintaxi wel een be kend verschijnsel is geworden In de spits krijgen de blauwe trein taxi's ook versterking van gewone taxi's. Met ingang van morgen wordt het voorts mogelijk om al vanaf de eer ste trein (rond 5 30 uur) in de vroege ochtend van huis naar het station te worden vervoerd. Tot nu toe gingen de treintaxi's pas vanaf 7 00 uur 's ochtends rijden. Verder komt er voor de vaste klanten een bonnenboekje. De NS bedoelt dan reizigers die een abon nement hebben Ook de houders van de openbaar-vervoerskaart kunnen er gebruik van maken De klant hoeft met een bonnenboekje niet meer voor elke nt naar het lo ket Vrouw in bollen achtergesteld SASSENHEIM - De Voedings bond FNV gaat met minister Dc Vnes (sociale zaken) praten over de positie van losse arbeidskrachten (voornamelijk vrouwen) in de bol len. Zij lopen een grote kans geen gebruik te kunnen maken van de vut-regeling (vervroegd uittreden) De meesten van hen werken daar voor te onregelmatig Wendy Young van dc Voedings bond zegt dat deze nadelige positie ook een rol gaat spelen in dc cao-on derhandelingen. Bovendien is er een bnef onderweg naar de werkge versvereniging waarin voor dit manco aandacht wordt gevraagd De Voedingsbond ervaart dit als een achterstelling van de vrouw. Gisteravond was Young samen met medewerkers van het agrarisch sociaal fonds op een voorlichtings bijeenkomst over pensioenen en de vut in Sassenheim. Daar kwam naar voren dat vooral vrouwen te onre gelmatig werken. Soms werken ze zeven maanden per jaar maar heb ben desondanks geen rechten Volgens Young kunnen de vrou wen zelf weinig aan die situatie doen. omdat ze voor werk afhanke lijk zijn van de werkgever. Monde ling wordt nogal eens de afspraak gemaakt dat de vrouwen na een pe riode van werken later in het jaar weer worden opgeroepen Een be lofte die niet aitjjd wordt nageko men. omdat de baas goedkopere krachten vond staande moeten houden op een gril lige markt. Of de vijftig deelnemers aan het Kijkduin-overleg op dit punt van minister Ritzoi. nieuwe wetgeving verlangen, moet binnenkort op de vervolgconferentie blijken. Van der Zwan hoopt stilletjes van niet "De oplossingen van nu zijn de proble men van morgen Zoals de oplossin gen van de jaren '60 het probleem is waar we nu voor staan" Bedoelt de als nieuw-linkser beroemd gewor den professor dat de democratische structuur afgedwongen met de Maagdenhuisbezetting van toen - het probleem is van nu-* Misschien is het aardig een uit spraak van de vonge minister van onderwijs. Wim Deetman. in herin nering te roepen. In reactie op een voorstel om de universiteitsraden af te schaffen, zei Deetman in 1988 "Je kunt en ma, van docenten en studenten, die v irden geacht kri tisch te denken, iet vragen dat zij zich kritiekloos verleggen bij be slissingen van een bestuur*" (Duö /hrutos - Correspondentie.- Een wande - laar i*stigf de aandacht BON dc gemeenfereimging op den toe stand ran den Morschsingel. waar in de laatste 14 dagen ze ker niemand geweest is om er wat op te ruimen en welke door het rallen der bladeren nu zoo goed als onbegaanbaar gewor den is. Het is er Lexdsch grondge bied en hij hoopt daarom dat men zijne opmerking, ook m het belang van de bewoners en an dere wandelaars. uvl in gunsti ge overweging zal willen nemen - Een moedertje, dat de voor me nt geen zoo hoogst nuttige maat schappelijke betrekking van werkster bekleedt, riep heden in den vroegen morgen, terwijl zij op haar rak uit was. luide en herhaalde malen om hulp ter u'tlle van een schippersknecht die van het glibberige dek zijns vaartuigs tn hef Galgewater was gevallen Haar eindelijk rerhoord roepen was aanlei ding. dat de man met veel moeite werd gered Ter beloon mg ran 36 jaren trouwen en eerlijken dienst bij de zeemacht is de kleine gouden medaille met gratificatie ran 50 toegekend aan den bootsman r k W Annes. dienende bij dc Kweekschool voor Zeevaart te Leiden Vijfentwintig jaar geleden - VERGETEN Om kwart roor acht vroeg een re rant ruste com mentator Frans Hoekstra aan een aantal Lv-mannen »n de stampvolle Houtrusthal .Jon gens. waar moet ik eigenlijk zit ten'" De jongens" keken elkaar peinzend aan en moesten beken nen dat ze daar niet aan ge dacht hadden er was geen mo nitor en geen commentaar**! Maar dat was dan ook het enige foutje in de opzet ran de shouv Hoekstra commentarieerde ranuit de reportagewagen een boeiende, enthousiaste ijsster- renparade. waarin de AVRO ten koste ran du i;enden guldens de top ran de kunitrijwenrld had bijeengebracht

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15