TAD LEIDEN Bewoners Marislaan dupe van tunnelplan FEESTMAAND Varianten voor een tunnel DECEMBER LEIDSCH DAGBLAD 'Je hart kunnen luchten voldoet vaak al' s WOENSDAG 31 OKTOBER 1990 -■ t Vrouwentelefoon Sexueel Geweld nu alle werkdagen bereikbaar LEIDEN De Vrouwentelefoon Sexueel Geweld Leiden is vanaf 1 november alle werkdagen telefo nisch bereikbaar. Momenteel bie den de 12 vrijwilligers drie dagen per week een luisterend oor. Naast de grotere bereikbaarheid moet een publiciteitscampagne de hulplijn meer bekendheid ge ven. Onlangs heeft de Vrouwentele foon (tel. 126844) een onderzoek gedaan naar de naamsbekend heid en bereikbaarheid van de hulpdienst. Diverse hulpverle nende instellingen werd verzocht een vragenlijst in te vullen. Uit het onderzoek kwam naar voren dat zowel de bekendheid als de bereikbaarheid gering was. De hulplijn besloot een publiciteits plan op te stellen. Advertenties en een grotere verspreiding van pu bliciteitsmateriaal moet de Leid- se bevolking attent maken op het bestaan van de hulplijn. Medewerkster Trudie van de (vervolg van voorpagina) LEIDEN - "Het was een af- j weging tussen een verslech- tering van het woonklimaat i aan de Marislaan en het op krikken van het verblijfskli- maat voor het station. Dat het woonklimaat op de Ma rislaan verslechtert, staat voor mij vast. Maar het gaat tussen twee woonblokjes met een beperkt aantal be woners en de dertigduizend mensen die nu al dagelijks van het station gebruik ma ken. Voor mij is de keus dan duidelijk", zo vertelde PvdA-wethouder Van Rij (ruimtelijke ordening) van morgen tijdens een perscon ferentie. De nu nog doodlopende Marislaan wordt tegen de zin van de bewoners in de toekomst een weg waar dage: I lijks 6000 auto's gebruik van zullen maken. "Het blijft onder het niveau van de Witte Singel", zo zei Van Rij. Volgens de wethouder heeft deze oplossing de voorkeur omdat het Moderne bushalte LEIDEN Er komt een moderne bushalte bij het nieuwe Leidse station. Via zogeheten displays worden reizigers op de hoogte ge houden van de vertrektijden en - plaatsen van de bussen. Ook de chauffeurs worden door de infor matie op deze borden op de hoogte gehouden. De displays zijn te vin den op of boven de halteperrons, in wachtruimten en mogelijk ook in de stationshal. De bussen komen vlak voor het vertrek bij de halte aan. Er wor den speciale 'buffcrplaatsen' in gericht voor wachtende bussen. "Dit dynamische systeem biedt de mogelijkheid om een intensiever gebruik te maken van het beperk te aantal halteplaatsen", staat in het rapport over de stationsplan nen. Op dit moment wordt een dergelijk informatiesysteem al leen nog in Leeuwarden toege past. Eindhoven heeft ook plan nen om er mee te beginnen. LEIDEN - Er zijn dne verschil lende plannen voor ondertunnel ing van het Stationsplein ge maakt. Ze beginnen alledrie in het stuk tussen het Plesmanvia- duct en de nieuwbouw van het station ter hoogte van de nieuwe Terweetunnel. In de plannen zal de Ter weetunnel die onder het spoor doorloopt een belangrijke scha kel worden voor het openbaar vervoer. Bijna alle bussen - en dat zijn er maximaal 120 per uur - gaan door de tunnel om het spoor te kruisen Belangrijk uitgangs punt is verder dat er één bussta tion komt aan de voorzijde van het nieuwe station. Verder is het ook de bedoeling dat alle taxi's en mensen die treinreizigers willen afzetten daarvoor de ruimte krij gen op het nieuwe Stationsplein. Korte tunnel De korte tunnel is de goedkoop ste oplossing voor het Stations plein. maar ook direct de slecht ste. De tunnel zou eindigen nog voor het bestaande kruispunt van de Rijnsburgerweg en de Schut- tersveldweg en dat is voor het verkeer van en naar het Leidse Vrouwentelefoon wil anoniem blijven. Een bezoekje van de foto graaf houdt zij ook af. "De anoni miteit is juist de kracht van onze hulplijn. De beller weet niet wie zij aan de lijn heeft, en wij weten niet wie er opbelt. Wij denken dat dit een drempelverlagend effect heeft en dat dus sneller gebeld wordt". Seksueel geweld De splinternieuwe informatiefol der van de hulplijn omschrijft seksueel geweld als 'dat wat een drukke kruispunt van de Rijnsbur gerweg en de Schuttersveldweg duidelijk wordt verbeterd. En dat het verkeer tussen de Plesmanlaan en het stadscentrum niet voor het station langs hoeft. Er is nog wel een betere oplossing waarbij de Ma rislaan wordt ontzien. Er zouden dan twee tunnelafslagen moeten worden gemaakt ter hoogte van het huidig© kruispunt. Maar dat is zo duur. dat het plan niet is uitge werkt. "Het kost zeker tien miljoen gulden", zo schatte hoofd Aletrino van de directie verkeer en vervoer. Wethouder De la Mar heeft zich gisteren tijdens de collegevergade ring geen voorstander getoond van het openstellen van de Marislaan. Hij pleit voor nader onderzoek voor een route via de Leeuwenhoek en de Wassenaarseweg, zodat het ver keer van de Plesmanlaan naar de Rijnsburgerweg wordt geleid. Daar bij zou de Morsstraat moeten wor den afgesloten. De rest van het col lege heeft ingestemd met het onder zoek, maar duidelijk is al wel dat de route via de Leeuwenhoek een om weg is. Dergelijke voorstellen zijn door de directie verkeer en vervoer afgewezen omdat automobilisten sluiproutes zouden zoeken. Subsidie Het is overigens nog lang niet zeker dat de lange tunnel er ook komt. Het geld is vooralsnog het grootste probleem. Wethouder Walenkamp (CDA/verkeer) heeft evenals zijn collega Van Rij goede hoop dat de ontbrekende twintig miljoen gul den nog wordt gevonden. Gerekend wordt op hogere subsidies van het minsterie van verkeer en water staat. "Van de provincie hebben we niet veel te verwachten. Ook de NZH heeft niet veel eigen geld. Maar wel deuren die voor de NZH wel open gaan, zoals voor bevordering van het openbaar vervoer. Deuren die wijdopen gaan en daar zit geld", zo stelden de wethouders. Bij de berekening van het tekort is uitgegaan van 50 procent subsidie voor de autotunnel voor het station langs en 80 procent voor de Ter weetunnel die speciaal voor de bus sen onder de spoorlijn door komt. "Er zijn goede argumenten om te zeggen dat de autotunnel een rand voorwaarde is voor een verbetering van het openbaar vervoer. In dat op zicht zou je dus voor die autotunnel meer subsidie kunnen vragen. Als je 15 procent meer krijgt, heb je al centrum een voordeel, omdat de huidige verkeersstromen in stand blijven. Het levert geen oplossing voor de grote drukte op dit kruis punt. Grootste nadeel is echter dat er een te klein plein overblijft. Voor de voetgangers en fietsers, die in alle gevallen over het plein naar het station moeten, ontstaat een weinig veilig en aantrekkelijk kli maat. Passagiers kunnen alleen maar aan de Terweezijde worden afgezet en ook de taxi's moeten daar staan. Middellang Het tweede voorstel voor de on dertunneling heeft ook meer na delen dan voordelen. Het gaat om een middellange tunnel die wel doorloopt onder het kruispunt' met de Rynsburgerweg/Schut- tersveldweg. Het verkeer dat uit vrouw als zodanig ervaart'. Vari ërend van verkrachting, aanran ding en bedreiging tot 'de chef die in de billen knijpt'. Veruit de meeste bellers zijn als kind het slachtoffer geweest van incest. Trudie: "Vaak is zo'n ervaring verdrongen maar komt het door bijvoorbeeld een televisiepro gramma weer terug". Het belangrijkste is dat de vrouwen hun verhaal kunnen doen. zonder te worden veroor deeld. Het komt vaak voor dat re guliere instanties, zoals de politie en sommige maatschappelijk in- enkele miljoenen extra", legt pro jectleider Van der Hoeven voor het nieuwe station uit. De gemeente Leiden steekt zelf maximaal vijftien miljoen gulden in het plan, maar ook daarmee was al rekening ge houden. "Mochten we onverhoopt de sub sidies niet krijgen, dan kan de bouw van het nieuwe station gewoon doorgaan. Als college hebben we besloten alle medewerking te verle nen aan de nieuwbouw van het sta tion om geen enkele vertraging te veroorzaken", zegt Van Rij. In maart van het volgend jaar moet de bouwvergunning worden verstrekt.' Het nieuwe station zal een flink deel van het Stationsplein in beslag ne men. "Als de tunnel er niet komt, blijft er wel voldoende ruimte voor het verkeer. Het zal allemaal wat op schuiven maar het kan wel. Maar je krijgt dan wel een hele ongewenste situatie op het Stationsplein", aldus Van Rij. Grote drukte van auto's, veel overstekende fietsers en voet gangers en een stroom bussen die zich er doorheen moeten wringen. "Onze keus zal dan duidelijk voor het openbaar vervoer en de fietsers en voetgangers zijn. Het betekent dat we een soort groene golf voor de bussen moeten werken en dat zal lange files voor het autoverkeer tot gevolg hebben. Tot op de Plesman laan. Ook dat zullen we als argu ment bij de aanvraag voor subsidie duidelijk maken. Overigens vinden wij het geen probleem als auto's worden belemmerd. Wij vinden het prima als mensen op de fiets naar de stad gaan", stelt Van Rij. De wethouder verwacht niet dat de raad door de nieuwbouw van het station uiteindelijk gedwongen wordt tot de aanleg van een tunnel en tot een eventueel hogere bijdra ge dan de gereserveerde vijftien miljoen. Hoewel de situatie voor het station ongewenst is, het openbaar vervoer in de doorstroming wordt belemmerd en het voor de fietsers en voetgangers een gevaarlijke oversteek wordt, kan de raad onder de tunnelaanleg uit. "Het kan, maar het is pijnlijk", aldus Van Rij, die hoopt dat het rijk bij de begroting voor 1992 het geld beschikbaar stelt. Voorlopig verwacht de gemeente dat in 1992 met de tunnelaanleg wordt begonnen. "We gaan er vanuit dat de tunnel en de voorhal van het station, dat is de laatste fase van de stationsbouw, tegelijk wor de stad komt, kan van de Schut tersveldweg linksaf de tunnel in naar de Plesmanlaan. Er is ruimte voor slechts een sneltram maar deze tunnel neemt relatief veel ruimte in beslag. Er is voor het station dan wel plaats voor een beperkt aantal taxi's en particu liere auto's om mensen te halen en brengen. Maar er zijn een reeks nadelen. Als de sneltram er komt, ver dwijnt de ruimte voor taxi's en zal ook een deel van de fietsenstal ling moeten worden opgeofferd De verkeersafwikkeling op het kruispunt Schuttersveld zal niet veel verbeteren en er is weinig ruimte voor toekomstige ontwik kelingen. In dit geval zal er voor het verkeer dat naar het centrum wil en van de Plesmanlaan komt een andere oplossing worden ge vonden. Dat kan via de Morssin gel. via een omweg door de Leeu stellingen, het slachtoffer niet se rieus genoeg nemen. Soms wordt gesuggereerd dat het slachtoffer de problemen heeft uitgelokt, of ze wordt gewoon niet geloofd. Naast een luisterende heeft de hulplijn ook een adviserende rol. Telefonische hulpverlening is echter niet het wondermiddel. "Sommige vrouwen zitten zo zwaar in de problemen dat wij ze doorverwijzen". Andere hulpver- leningsinstaties moeten dan uit komst bieden. "Maar voor de meeste bellers is het echter vol den opgeleverd. We denken dan aan 1995 of 1996", aldus Van der Hoe ven. "Als we in 1992 moeten begin nen zal er in de loop van volgend jaar duidelijkheid moeten zijn over de subsidies. We hebben ter voorbe- wenhoek en de Rijnsburgerweg en via de Marislaan en Fokker- weg. Lange tunnel De tunnel die uiteindelijk de voorkeur heeft gekregen, komt in grote lijnen overeen met het plan dat de Rijswijkse projectontwik kelaar Mabon bijna twee jaar ge leden al presenteerde. Het gaat om een tunnel die iets voorbij het Golden Tulip Hotel boven komt In het plan van Mabon zou het be stemmingsverkeer over het Sta tionsplein rijden en zo de stad in en uit kunnen. Die oplossing is echter verlaten, omdat er dan te veel verkeer bovengronds voor het station langs zou blijven gaan. Gekozen is voor een route via de Marislaan en de Fokkerweg. Het verkeer dat van de Plesman laan komt, gaat via de tunnel naar dé Schipholweg en slaat rechtsaf de doodlopende Marislaan in. doende dat zij hun hart kunnen luchten' Mannen De telefoonlijn bestaat vier jaar. De instelling krijgt een gemeente lijke subsidie van 8000 gulden per jaar. Een deel van het budget wordt besteed aan het trainen van de vrijwilligers. Speciale thema dagen. met de medewerking van de zedenpolitie of het RIAGG (Regionale Instelling Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg), dragen er toe bij dat de hulplijn, volgens Trudie. professioneel reiding ongeveer negen maanden nodig". Hoe het verkeer wordt afgehan deld tijdens de drie jaar durende werkzaamheden, is nog niet geheel duidelijk. Deze weg wordt verlengd. Via de Fokkerweg komt het verkeer op de Schuttersveldweg en kan via de Valkbrug de route vervolgen. Het verkeer van het centrum naar de Plesmanweg kan dezelfde rou te volgen. Auto's die van de Oegstgeester- straatweg en de Willem de Zwij gerlaan komen, mogen niet via de Marislaan de stad in. Er wordt een weg naast de tunnel aangelegd die aansluit op het bestaande kruispunt Rynsburgerweg- /Schuttersveldweg. Het verkeer kan dan linksaf richting stad en rechtsaf de Rijnsburgerweg op. Verkeer van de Rijnsburgerweg kan gewoon rechtdoor. Deze oplossing heeft als voor deel dat er een groot Stations plein komt met voldoende ruimte voor allerlei voorzieningen Ook de mogelijkheid om sneltrams aan te leggen is aanwezig. Wie meer wil weten over de plannen kan vanaf maandag aan staande de gemeentelijke nota aanschaffen voor een tientje. Bo vendien is er op 14 november een informatie-avond in de aula van de basisschool De Twee Sleutels aan de Rynsburgemngel. wordt 'bevrouwd'. Kosten voor de huisvesting zijn er niet De huiskamer van een van de 12 vrij willigers is op spreekuren het kantoor. Het grootste deel van de subsi die wordt opgeslokt door twee te lefoonlijnen en publiciteitskos- ten. De hulplijn zou bij voorkeur alle dagen van de week bereik baar willen zijn. maar personeels gebrek staat dat in de weg Tru die 'We zijn dan ook naarstig op zoek naar nieuwe vrijwilligers Hoewel de hulplijn is bedoeld voor vrouwen, wordt er spora disch ook door mannen gebeld. "Laatst was er een die mij vroeg of ik wel wist dat er veel mannen worden mishandeld. Geheel af wijzend tegen bellers van het an dere geslacht staat de Vrouwente lefoon niet. Trudie "Soms bellen er bezorgde mannen voor advies, omdat zij vermoeden dat hun vrouw iets naars is overkomen. Zoiets is natuurlek heel positief'. Baan voor twintig allochtone vrouwen bij kraamcentrum LEIDEN Allochtone vrouwen kunnen een opleid-.ng volgen tot kraamverzorgster Het Kraamcen trum Rijn en Vliet heeft voor twin tig buitenlandse vrouwen een baan beschikbaar. Donderdag geeft wethouder Wralenkamp het --tartsein voor dit nieuwe werkgelegenheidsproject. De cursus is opgezet door Rijn en Vliet, de gemeente Leiden, de stich ting Beroepseducatie, scholenge meenschap Rhijnwijck en het Leid se Centrum voor Beroepskorienta- tie en Beroepsoefening (CBB). De opleiding duurt twee jaar en begint in februari Tijdens het theo retische gedeelte kunnen de cursis ten hun uitkering behouden. Daar na wordt een leer/arbeidovereen- komst gesloten met het kraamcen trum. In november worden informatie bijeenkomsten gehouden en cursis- kunnen zich in december aan- I och woontoren n de Stevenshof ,EIDEN - Er wordt toch een foontoren van twaalf lagen ge- ouwd in de Stevenshof De 42 rem ie-koopapparlementen en penthouses in de vnje sector orden gebouwd door Grootel's louwmaatschappij uit Eindho- Eerder zou Van der Vrom uit 'apendrecht het gebouw neer- rtten, maar dit bedrijf haakte in et voorjaar af omdat zich on- oldoende kopers hadden aan- emeld. Het bedrijf achtte de fi- anciele risico's te groot om oor te gaan met het project De gemeente heeft toen con- »ct gezocht met het Eindho- ense bedrijf dat het bouwplan nigszins wijzigde ermarkt mist IN De eigenaar van een supermarkt in winkel- m De Kopcrmolen heeft n by de politie aangifte i van diefstal van 65 win- ;entjes, een auto en een De winkel ging half oktober pen en sindsdien werden 65 inkelwagentjes niet terugge- racht Een aantal is vernield te- iggevonden. Het slot waar een ulden statiegeld in moet wor- en gedaan, bleek in de meeste fvallen opengebroken te zyn. De winkelier had een wagen ingeschaft om de wtnkelwa- i-ntjes in de wyk op te kunnen alen. Die auto is inmiddels ook estolen En gisteren werd een arretje waarmee de winkel •ordt bevoorraad ontvreemd it het magazijn. Een winkelwagentje kost 350 ulden. de auto was 3000 gulden aard en het karretje ongeveer 00 gulden. 'Keuze tussen enkele huizen en 30.000 reizigers' 5 B L r c H K k k o v b r H d 6 Het station en de directe omgeving. De lange tunnel zal beginnen ter hoog te van het chinees restaurant Azie en eindigen voorbij het kruispunt Rijns- burgerweg/Schuttersveldweg. Verkeer dat van de Plesmanlaan richting stadscentrum gaat. zal voorbij het Golden Tuliphotel rechtsaf de Ma rislaan zie zwarte lijn) opgaan en via de Fokkerweg op de Schuttersi>eld- weg komen. Verkeer uit de richting van het postkantoor zal deze route niet mogen gebruiken. Voor het station komt een groot plein voor bussen, fiet sers. voetgangers en inde toekomst mogelijk ook een sneltram. (foto Front Ramhout! Ook dit jaar presenteren Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad zes weken lang een groots advertentie-spel. Op 14,21 en 28 november en 6, 12 en 19 december. Door mee te doen aan het December Feestmaand Advertentie-Spel knjgt uw advertentie heel doelgericht extra aandacht. Dat levert u niet alleen maximale respons op. maar bovendien een gratis advertentie-plaatsing! Informeer bij onze medewerkers van de advertentie-afdeling naar de mogelijkheden: Leidsch Dagblad 071 - 16 1400, -.-C - .Viphens Dagblad h 01720- 93961 OXZE LEZERS KUNNEN ME I OM UW ADVERTENTIE HEEM STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13