Milities bereid Bayrut te verlaten om Lage dollar dwingt Fokker tot bezuinigen Gas en stroom duurder voor besparing Toenadering Amal en Hezbollah Angst voor represailles doet Chinezen zwijgen Oud-premier Noorwegen vormt nieuwe regering EG biedt Andeslanden handelssteun tegen drugs Chloor en samenleving'' Speelgoed-laboratorium gevaarlijk voor kinderen UULNSLJAl» 31 UK. GRONINGEN Angst voor repre sailles heeft het politie-onderzoek naar de afpersing van Chmeze res tauranthouders in Groningen en Deventer ernstig bemoeilijkt. Een begrijpelijke angst want eerder zijn op andere plaatsen in het land colle ga-restauranthouders mishandeld of werden hun bedrijven in brand gestoken. Hoewel nooit bewezen bestaat zelfs het ernstige vermoe den dat het gezin van een eigenaar van een Chinees restaurant in Rot terdam na aangifte van een overval om het leven is gebracht. Toch had de gemeentepolitie van Groningen al in een vroeg stadium lucht van de bende die door middel van afpersing aan geld probeerde te komen. Een dag nadat een bezoek was gebracht aan het Chinees res- BAYRUT (DPA/AFP) Alle Libanese strijdgroepen die zich in Bayrut en omgeving be- uurant Ni Hao aan de Hereweg vinden, zullen zich terugtrekken. Dit heeft gisteren een regeringsdelegatie meegedeeld 5^et P°lltie* die de onderhandelingen met de milities voerde. regeringsfunctionarissen tot stand kwamen gisteren overeen dat alle gekomen. strijdgroepen hun eenheden uit De beide milities hebben elkaar Bayrut zullen terugtrekken, de afgelopen drie jaar herhaaldelijk /an 1000 gulden meer dan genoeg vond. Deze overval was al op zon dag 19 augustus gebeurd. Hij gaf het geld omdat de vyf bendeleden die langs kwamen, dreigden zijn zaak in brand te steken. soneel en de serveersters werden in ranthouders het slachtoffer van de bende is geworden. Panama De verdachten hebben allemaal de status van asielzoeker. De politie kwam ze op het spoor omdat zy ex treem veel geld uitgaven. Alle ver dachten zijn het land binnengeko men vanuit Panama waar zij tot aan een hoek achter het buffet werden df va) van president Nonesa vcrble- gekneveld en geblinddoekt. Daarna ven- Oorspronkelijk komen de ver zijn ze vertrokken met ongeveer dachten uit de Volksrepubliek Chi- 10.000 gulden buit Pas na een lang na Z|J Neerland binnen geko- gesprek bleek de eigenaar bereid Tydens de eerste dagen van het aangifte van deze overval te doen onderzoek dat een speciaal team Volgens deze uit twee ministers be staande commissie hebben alle for maties ingestemd met de terugtrek king uit Groot-Bayrut en toegezegd alle noodzakelijke maatregelen te nemen". 'Groot-Bayrut' is door de regeringscommissie bepaald als een zone die zich uistrekt tot 15 kilo meter buiten het stadscentrum. De rivaliserende shi'itische mili ties Hezbollah en Amal zijn gisteren in Bayrut een wapenstilstand over eengekomen die vannacht om om middernacht ingaat. De pro-Iraanse Hezbollah en de pro-Syrische Amal zijn voorts over eengekomen gevangenen uit te wis selen. Het akkoord is dankzij be- bureau om aangifte te doen. Binnen de Chinese gemeenschap is de eigenaar van Ni Hao echtereen enkeling die zich niet wilde laten in timideren en een eerste betaling van de politie van Groningen instel de bleek dat een maand eerder, op zondag 8 juli, een ander restaurant in Groningen ook bezoek van de bende had gehad. In deze zaak. King Man in de Nieuwe Ebbinge- straat, ging het minder vriendelijk toe dan bij Nin Hao. Nadat alle be zoekers waren verdwenen bedreig den de drie verdachten en nog enke le voortvluchtige bendeleden per soneel met messen. Het keukenper- Vrijwel tegelijk met de ontdek king van dit voorval werd de politie geconfronteerd met een vergelijk bare overval op een Chinees restau- men in de periode apnl-juli 1990. Van het drietal is bekend dat zij zich in Panama hebben opgehou den in de illegale gokwereld en - ge zien hun internationale contacten - vrij gemakkelijk over vuurwapens konden beschikken. Uit het onder- rant in Deventer. De politie heeft de zoek is de politie verder gebleken afgelopen maanden met talrijke ei genaren van Chinese restauranten dat ze van plan waren in Nederland een zogeheten 'triade' op te richten. gesprekken gevoerd waarbij is ge- Een criminele organisatie die zich bleken dat er grote angst bestaat om voornamelijk bezighoudt met de aangifte te doen. De politie houdt er handel in verdovende middelen, af- daarom ernstig rekening mee dat een groter aantal Chinese restau- persingen, overvallen en het oprich ten van gokhuizen. bevochten. Bij de gevechten zijn ongeveer 2000 mensen om het leven gekomen. Afgelopen zomer spitste de strijd zich toe tot het gebied Iq- lim al-Tuffah in het zuiden van Li banon. Daarbij lieten 500 burgers het leven en werden 30 dorpen met de bodem gelijkgemaakt. De toenadering tussen Amal en Hezbollah komt tegemoet aan de pogingen van de Libanese regering Libanon te pacificeren en Bayrut onder controle van het regeringsle ger te brengen. De regering en ver- middeling van Iraanse en Syrische tegenwoordigers van de milities OSLO (Rtr) - Gro Harlem Brundt- van een stabiele (minderheids)rege- land, de voormalige premier van ring. Zij had hiertoe opdracht ge- Noorwegen en huidige aanvoerster kregen van de Noorse kroonprins van de Arbeiderspartij, heeft giste- Harald. Brundtland zei de kroon- ren ingestemd een nieuwe regering prins dat zij de steun van de andere te vormen nadat maandag het kabi- partijen had om een regering samen net van Jan Syse was gevallen. Als te stellen. Het kabinet-Syse strui- Brundtland erin slaagt een kabinet kelde maandag over een mogelijk samen te stellen, wordt zij voor de lidmaatschap van Noorwegen van derde maal premier van Noorwe- de Europese Gemeenschap, gen. De Noorse media voorspelden Brundtland (51) was gisteren al dinsdag dat de derde regering- volop aan het onderhandelen met Brundtland vrijdag een feit zal zijn. andere partijen voor het vormen Volgens de Noorse grondwet wor- den er slechts om de vier jaar parle- Groot-Brittannië niet uitleveren' LONDEN (GPD) - De Britse pre- - mier Margaret Thatcher heeft gis- voorvechtster van het milieu en termiddag in het Lagerhuis her- vro,'d^,enen?n?fipa j' an? e^er haald dat het Verenigd Koninkrijk 'n .J99] en 199® aan de mac1Qó«Pua!> niet bereid is de Britse munteen- ^be.derspart.j boekte in 1989 het heid op te geven ten gunste van een slechtste verkiezingsresultaat sinds BRUSSEL (GPD) - Colombia. Peru, Bolivia en Ecuador mogen vier jaar lang zonder douanerechten hun produktcn uitvoeren na.ir de landen van de EG. Colombia krijgt een financiële steun van 150 miljoen gulden, uitgesmeerd over vier jaar. Dit voorstel diende de Europese Commissie gisteren te Brussel in bij de EG-ministerraad als bijdrage aan de strijd tegen drugs in deze Andes landen. Bovendien moeten de EG- landen zelf beter tegen de produktie en verkoop van drugs in die landen optreden, vindt de Commissie. Als de EG-ministerraad het voor stel goedkeurt komen gedurende vier jaar niet alleen industriepro- dukten, maar ook landbouwpro- dukten als snijbloemen, visproduk- ten, koffie en cacao goedkoop de EG binnen. Tot dusver voerden deze landen gezamenlijk naar de EG goederen uit ter waarde van bij na 3 miljard gulden per jaar. Colombia krijgt de 150 miljoen gulden om de economie een beetje op te krikken. Het economische le ven daar is danig ontwricht door de strijd tegen de drugshandel en de negatieve gevolgen daarvan. De re gering van Colombia deed onlangs een beroep op de hele internationa le gemeenschap om te helpen bij de strud tegen drugs. EG-commissaris Abel Matutes, de indiener van het voorstel, noem de het gisteren "de uitdrukking van onze solidariteit met Colombia en de andere Andes-landen in hun strijd tegen de produktie en handel in drugs en voor hun economische ontwikkeling". Het voorstel is een concrete uitwerking van een toe- zegging die de ministers tien dagen deden mentsverkiezingen gehouden. Bij een tussentijdse val van een kabinet moet er door onderhandelingen tus sen partijen een nieuwe regering worden gevormcT. Brundtland, die op het internatio nale vlak naam heeft gemaakt Europese. "Het invoeren van een Europese munt maakt geen deel uit de Tweede Wereldoorlog door 8 van de 71 zetels kwijt te raken. Het DEN HAAG (GPD) - Het chemie concern AKZO wil in overleg met overheid en milieugroeperingen op korte termijn spelregels opstellen voor de toepassing van chloor. Dit maakte de voorzitter van de Alge mene Directie van het bedrijf, ir. F.A.G. Collot d'Escury, gisteren be kend bij de overhandiging van het DEN HAAG (ANP/GPD) - De tarieven voor aardgas en elektriciteit gaan volgend jaar met een half tot twee procent omhoog. De gas- en elektriciteitsbedrijven gaan vrijwillig hiertoe over. Ze zullen de opbrengst gebruiken voor be sparingsmaatregelen, waarschijnlijk vooral subsidies voor de consument. van ons beleid. Accepteren van de Noorse parlement telt 165 zetels, voorstellen voor economische en Een regering-Brundtland zal het monetaire eenwording die nu ter ta- moeten hebben van steun van de fel liggen, is via de achterdeur een Socialistisch Linkse Partij (16 ze- federaal Europa binnenstappen", aldus Thatcher. Tijdens de EG-top in Rome keerde Groot-Brittannië zich als enige tegen één Europese munt. De uitspraken waarmee de pre mier de vloer aanveegde met stadia Twee en Drie van het plan-Delors werd door een respectabel aantal Conservatieve kamerleden openlijk toegejuicht. Tientallen Tory-parlementariërs hebben zich de afgelopen jaren aan gemeld bij pressiegroepen die erop toe zien dat de Britse regering "zich niet overlevert aan Brussel". That cher is hun hoop en toeverlaat. Al leen de premier zou bij machte zijn de Britse soevereiniteit te bewaren. En "als de rest van Europa stom ge noeg is om het enige lid te verwer pen dat in twee wereldoorlogen bloed voor hen vergoot, dan is er een duidelijk gebrek aan historisch perspectief', aldus een boze verkla ring van een groep anti-federalis ten. Elders in Conservatieve gelede ren is sprake van onrust over de Britse isolatiepolitiek en over de on derhandelingstactiek zoals die door de regeringsleider in Rome werd beoefend. Paddy Ashdown, partijleider van de Liberaal Democraten, liet de pre mier weten dat ze niet langer voor Groot-Brittannië sprak "maar voor het verleden". De oppositiopnele Labourparty vergeleek Thatchers halsstarrigheid in de Italiaanse hoofdstad met driftbuien "die niets aan het veranderingsproces af doen". Geen hard bewijs corruptie vroegere minister in Polen WARSCHAU (AP) - Het Provinci aal Gerechtshof in Warschau heeft de vroegere communistische minis ter van binnenlandse zaken gene raal Miroslaw Milewski en zes naas te medewerkers, die in voorlopige hechtenis waren genomen op be schuldiging van corruptie, op vrije voeten gesteld. Als reden wordt aangevoerd dat de beschuldigingen onvoldoende hard zijn gemaakt. De zaak was de eerste tegen voormali ge communistische machthebbers, sinds vorig jaar het vrije vakver bond Solidariteit aan de macht kwam. De beschuldigingen luidden dat de functionarissen in de jaren zestig en zeventig leiding hebben gegeven aan een internationaal misdaadsyn dicaat. dat zich toelegde op verzeke ringsfraude. inbraak en diefstal van kostbaarheden uit westerse landen. Het Openbaar Ministerie tekende onmiddellijk beroep aan tegen het besluit van het rechtscollege, dat achter gesloten deuren tot intrek king van de detentiemaatregel be sloot, aldus gisteren de krant Gaze- ta Wyborcza. tels) en de Centrumpartij (11 zetels). Beide partijen zijn fel gekant tegen een Noors EG-lidmaatschap. De Ar beiderspartij heeft zich nog niet duidelijk over de kwestie uitgespro ken, maar Brundtland heeft her- haaldelyk te kennen gegeven voor staansrecht onder een vergaand akkoord te zijn tussen Noorwegen en de Europese Ge meenschap. De Centrumpartij, die tijdens de periode van de regering-Syse cate gorisch heeft geweigerd mee te wer ken aan een liberalisering van de Noorse wetten waardoor het niet mogelijk werd om eigendommen, industrie, banken en andere finan ciële instituten in buitenlandse han den te doen belanden, sprak zich maandag uit voor steun aan de Ar beiderspartij. Dit bleek gisteren bij de start van de campag ne van het ministerie van economische zaken om energie te besparen. Via tv-spotjes en adver tenties wordt geprobeerd de burger zuiniger te rapport 'Chloor en de samenleving' laten omgaan met energie. aan milieuminister Alders. Het is de De toeslag en de maatregelen kunnen van bedoeling dat binnenkort een onder- nutsbedrijf tot nutsbedrijf verschillen. De gas- zoek start, in overleg met 'de samen- bedrijven nemen volgend jaar de helft van de leving', waarvan de resultaten bin nen een jaar bekend moeten zijn. subsidies by aankoop van hoog-rendements verwarmingsketels op zich. Door de bijdrage van de energiebedrijven heeft minister Andriessen zelf 75 mihoen gul den binnen vrijgekregen voor andere doelein den. Hij steekt dit geld in twee zaken. Ten eerste komt er met ingang van 1991 een nieuwe subsi dieregeling voor bedrijven die via nieuwe tech- nologien en methoden aan energiebesparing doen. Zij zullen daarvoor projectvoorstellen bij Andriessen in moeten dienen. De beste projec ten kunnen subsidie krijgen. Per jaar is er 30 miljoen gulden beschikbaar. Ten tweede steekt Andriessen extra geld in een bestaande subsidieregeling voor warmte kracht koppeling, het tegelijk opwekken van Volgens Collot d'Escury is het van het grootste belang dat een bedrijf als AKZO, als onderdeel van de sa menleving, zorg draagt voor het milieu. "AKZO verleent haar be- aan de zorg voor mens en milieu. Daarbij moe ten we dus wel weten wat de drin gende zaken zijn op dat gebied vol gens die samenleving. Door het over leg hopen we dat de prioriteiten ko men boven drijven". Daaruit is ech ter nog niets concreets voortgeko men. In het teken van de zorg voor het milieu wil AKZO het transport van chloor van de produktieplaatsen Delfzijl en Hengelo naar het westen des lands verminderen en zelfs op termijn helemaal stopzetten. BRUSSEL (ANP) - Een in het Ver- Parlement, de Britsejocialiste Pau- enigd Koninkrijk vervaardigd speelgoed blijkt uiterst gevaarlijk te zijn. Het gaat om een mini-laborato rium waarmee kristallen kunnen worden gemaakt. Als kinderen de ingesloten chemicaliën, waaronder kopersulfaat, inslikken lopen ze ernstig vergiftigingsgevaar. Een aantal leden van het Euro pees Parlement, onder wie de Ne- line Green, heeft de EG-Commissie vragen over deze zaak gesteld. De fabrikant van het speelgoed - het Britse bedrijf Peter Pan Play things- heeft maandag in een aantal Britse kranten advertenties ge plaatst waarin gezegd wordt dat het mini-laboratorium gevaarlijk is. Mevrouw Van den Brink zei dins- derlandse socialiste Mathilde van dag dat de EG-Commissie "onmid- den Brink, heeft gisteren geeist dat dellijk actie moet nemen". Vooral de EG-Commissie het speelgoed nu Sinterklaas voor de deur staat onmiddellijk uit de handel laat ne- moeten ouders duidelijk weten wei- men. De voorzitster van de commis- ke gevaren bepaalde soorten speel- sie consumentenveiligheid van het goed kunnen opleveren, zo zei ze. Van onze correspondent Bill Meijer SCHIPHOL De bezuinigingsope ratie, die de komende dagen aan het personeel wordt bekendgemaakt, komt bovenop reeds bestaande kos tenbesparingsprogramma's. De operatie zal niet gepaard gaan met gedwongen ontslagen of een verlies aan arbeidsplaatsen. Sterker nog, Fokker wil de pro duktie van zijn vliegtuigen fors uit breiden tot honderd toestellen per jaar in 1993. Die uitbreiding zal ech ter moeten worden gerealiseerd met een ongeveer gelijkblijvend aantal werknemers. By Fokker wer ken ruim 12.000 mensen. De pro- duktiviteit per werknemer zal fors omhoog moeten Een lage dollar betekent voor Fokker een enorme last. De pryzen van vliegtuigen worden in dollars berekend en betaald. En dat terwyl de produktiekosten slechts voor een deel in dollars zijn. Dat heeft tot gevolg dat een Fokker 100 by een dalende dollarkoers steeds duurder wordt. Zo duur dat luchtvaartmaat schappijen ze niet kopen of dat Fok ker ze tegen kostprijs de deur uit moet doen. Het dollar-probleem geldt overigens voor alle vliegtuig bouwers buiten de Verenigde Sta ten. Toen de Fokker 50 en Fokker 100 in de ontwikkelingsfase verkeerden stond de dollar op f 3,60. Fokker kon toen met een dollar van f 2,70 uit de voeten. Maar de dollarkoers zakte in de loop der jaren verder, hetgeen Fokker noopte tot kosten besparing. Nu de dollar tot een his torisch dieptepunt gezakt is. moet opnieuw fors worden ingegrepen wil het bedrijf in 1991 niet de rode cijfers induiken. Fokker ondervindt nu al hinder van de lage dollar. Zo wil de ver- warmte en stroom in bedryven. Zo kan het ener gieverbruik met 30 procent worden beperkt De minister trekt hier 35 miljoen gulden extra voor uit zodat het subsidiebudget voor WKK uitkomt op 155 miljoen gulden. De energiebedrijven zullen op eigen houtje ook meer aan energiebesparing gaan doen. Zo zullen de komende jaren 620.000 woningen be ter geïsoleerd moeten worden, zullen er jaarlyks 80.000 tot 100.000 hr-ketels geplaatst moeten worden en moeten er in 1995 per huishouden 3.5 zogenoemde spaarlampen in gebruik zyn. Ge bruik van een spaarlamp spaart 3 procent ener gie De definitieve plannen worden in januari 1991 worden vastgesteld. Deze kosten worden uit hogere tarieven opgebracht. Abvakabo hekelt RBA bij aanpak problemen in gezondheidszorg UTRECHT (ANP) - De afspraken om gezamenlyk in de gezondheids- zorg de arbeidsvoorziening, werk gelegenheid en scholing aan te pak ken worden vaak gedwarsboomd door de regionale besturen voor de arbeidsvoorziening (RBA's), de ar beidsbureaus nieuwe styl. Dat con stateert de AbvaKabo, de FNV- bond die ondermeer de belangen van de werknemers in de gezond heidszorg behartigt Het langdurig arbeidsconflict in de gezondheidszorg leidde dit voor jaar tot een convenant tussen over heid, werkgevers en vakbeweging. Afgesproken werd toen dat werkge vers en bonden by de RBA's werk gelegenheidsplannen konden in dienen. Maar de arbeidsbureaus wyzen de financiering van die plan nen vaak af omdat ze andere priori teiten stellen, zo klaagde AbvaKa- bo-bestuurdcr A. Wirtz vanmorgen in Utrecht op een congres over het arbeidsmarktbeleid in de gezond heidszorg Ook staatssecretaris Simons (volksgezondheid) zei in Utrecht dat er by de arbeidsbemiddelaars nog veel zendingswerk te doen is. Vaak is er nog sprake van wantrou wen cn onwennigheid. En waar de RBA's de zaak niet goed oppakken MOSKOU Duizenden mensen in Moskou hebben zich gisteren voor het hoofdkwartier van de Sorbet-geheime moet de overheid een verbindende dienst de KGB verzameld om de onthulling bij te wonen van een monument ter nagedachtenis aan dé miljoenen schakel vormen, betoogde hy slachtoffers die in kampen in Siberië zijn omgekomen. Historici schatten dat zeker 25 miljoen mensen ten tijde vandictator JosefStahn om het leven zijn gekomen. De steen was afkomstig van het eiland Solovetskiye inde Wit- T ov-irJT||-||ixA/ Iran te Zee, waar in 1921 het eerste concentratiekamp werd geopend. LxUlUliUUVV lYxll I stuk minder zuur RIJSSEN (ANP) - De door land bouw veroorzaakte verzuring kan aanzienlyk worden teruggedrongen door salpeterzuur toe te voegen aan rundermest. Dit blykt uit een prak tijkproef die dit jaar is gehouden op vyfüen boeren bedryven De uit stoot van ammoniak werd op deze bedryven met ongeveer 85 procent verminderd De resultaten van de praktyk- proef werden gisteren bekendge maakt op een symposium over landbouw en milieu in het Overys- selse Ryssen De proef is opgezet door het Rotterdamse bedryf Lima- fix, een gezamenlyke onderneming van Cebeco-Handelsraad en Kerm- ra. Volgens manager A. Loos van Li- mafix stemmen de resultaten zeer hoopvol Ammoniak is een belangnjke oorzaak van de verzuring Negentig procent van de ammoniak die in het milieu terecht komt, is afkomstig van de landbouw Vooral de rund veehouderij is een grote verzuur der De ontzunng kampt nog met enkele kinderziektes Om die uit te bannen zet Limafix de proef voort op drie bedryven. koop van de Fokker 50 in de Ver enigde Staten niet vlotten, omdat het toestel te duur is. Fokker is zo langzamerhand gedwongen tegen een lagere prys te verkopen, daar men anders het gevaar loopt vlieg tuigen in voorraad te maken. Er zijn reeds zo'n 100 van de 126 bestelde Fokker 50's afgeleverd. Dat bete kent dat de eerste 'witte' (nog niet verkochte) vliegtuigen binnenkort op de eindlijn zullen verschijnen. Voor de Fokker 100 geldt een an der verhaal. Fokker heeft by Ameri can Airlines, USAir, GPA en Intair honderden vliegtuigen weten te verkopen in £en tyd dat de dollar re delijk hoog stond. Er zijn zoge noemde escalatie-clausules met de klant afgesproken die sterke schommelingen in de koers com penseren. Fokker heeft met de Fok ker 100 voorlopig voor jaren werk. De totale orderportefeuille be draagt tien miljard gulden. Dit jaar echter heeft de vliegtuig bouwer nauwelyks een Fokker 100 verkocht Eind vorig jaar had Fok ker 209 vaste orders en 173 opties. Vandaag staan 237 orders en 139 op ties in de boeken. De toename van het aantal vaste orders is vooral te danken aan het omzetten van opties in vaste orders door USAir. Desondanks is de raad van be stuur van Fokker optimistisch over de toekomst. Dit jaar wordt een winst van ruim tachtig miljoen gul den verwacht. Fokker denkt ten minste hetzelfde winstniveau vol gend jaar te halen. Maar in de jaren daarna zal de winst aanzienlyk om hoog moeten om de beleggers tevre den te stellen. De raad van bestuur zegt er van overtuigd te zyn dat de voorgenomen maatregelen zoden aan de dyk zullen zetten. Overigens wordt by Fokker in Nederland slechts eenderde van al le kosten gemaakt. De toeleveran ciers en partners van Fokker nemen de overige kosten voor hun reke ning. Zy worden door Fokker nu onder druk gezet om goedkoper te werken en te leveren. Fokker zegt nadrukkelijk voor schaalvergroting in plaats van in krimping te kiezen. De vliegtuig bouwer zal zich sterk maken om de prys van haar produkten naar bo- \rn .i.tn p.i <n Fokkr-r h«-« ft de hoop dat door het wegvallen van lucratieve defensieopdrachten by de Amerikanen, zy ook genood zaakt zullen zyn hun pryzen te ver hogen. Mocht de dollar onverhoopt sty- gen. dan ziet de zaak er veel gunsti ger uit voor Fokker. Maar de raad van bestuur is ervan overtuigd dat lage produktiekosten op lange ter- myn de beste bescherming tegen sterk schommelende wisselkoersen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11