NOB schrapt nog eens 475 banen Volksautokan Filipijn met Amerikaanse bak niet boeien Directie erkent fouten te hebben gemaald Vastgoedfonds VIB staakt inkoop aandelen voorgoed Regering Italië gooit banken op één hoop "^DINSDAG 30 OKTOBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 HILVERSUM (GPD/ANP) Bij het Nederlands Omroepproduktie Bedrijf (NOB), dat diensten levert voor radio- en televisieprodukties, moeten nog eens 475 arbeidsplaatsen vervallen. Dat schrijft president-directeur Horstra, die erkent dat de directie in het verle den fouten heeft gemaakt, in een vertrouwelijke brief aan de vakbonden. Horstra denkt er geen gedwongen ontslagen vallen, maar hij kan daar geen garantie voor geven. DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft een goede kans meer Europe se distributiecentra van Ameri kaanse en Japanse ondernemingen binnen zijn grenzen te krijgen. Maar dan moet de overheid wel iets doen aan de files, de 'ernstige' criminali teit en de 'hoge' lonen. Dat staat in een vanmiddag verschenen rapport van Nederland Distributieland, de organisatie die tracht de concurren tiepositie van ons land op dit gebied te versterken. Bij de thans in Nederland geves tigde distributiecentra werken 12.500 mensen. Over tien jaar kun nen dat er 35.000 zijn. De voordelen van Nederland als plaats voor (Eu ropese) distributie-activiteiten we gen ruimschoots op tegen de nade len. Alle ondervraagde verladers vinden een goede bereikbaarheid van de 'mainports' Rotterdam en Schiphol/Amsterdam plus vrije achterlandverbindingen de belang rijkste voorwaarden voor de hand having van Nederland als vesti- Nederland mooi land maar wel duur, overvol en 'crimineel' gingsplaats voor distributiecentra. Een ander nadeel, dat vooral door Amerikaanse bedrijven wordt ge noemd, is het hoge loonkostenpeil (inclusief sociale lasten), waar ech ter een goede arbeidsmentaliteit en arbeidsproduktiviteit (in de Eu ropese top) tegenover staan. Een derde bezwaar, de in verhouding kleine thuismarkt, verdwijnt min of meer automatisch door de totstand koming van de ongedeelde Europe se markt. Ook wordt genoemd (vooral door Amerikanen), de ern stige criminaliteit. De verkeerscongestie wordt door de thans werkzame bedrijven 'zuch tend' aanvaard. Ze kijken wel vol verwachting uit naar het oplossen van de verstoppingen, "wat tot de belangrijkste thema's van het over heidsbeleid behoortzo staat in het rapport 'Nederland: Europa's Dis tributie Centrum'. Van het totale aantal van 2000 Amerikaanse en 300 Japanse distri butiecentra in Europes (Edc's) heeft ons land 15 procent van de Ameri kaanse en 20 procent van de Japan se binnen zijn grenzen. Bij de multi nationals is Nederland marktleider Van de 175 Amerikaanse Edc's van deze ondernemingen zijn er 75 in Nederland gevestigd, van de vijftig Japanse achttien. De Edc's hebben sinds 1980 circa 900 miljoen gulden in de Nederlandse economie geïn vesteerd, in de bouwnijverheid (in clusief grond) en de metalektro-in- dustrie (machines, transportmidde len). Wet verhindert pensioenbreuk DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financiën) en zijn staatssecretaris Van Amelsvoort zullen in de loop van volgend jaar een wetsvoorstel indienen waarmee pensioenbreu ken worden voorkomen Kok wil wettelijk vastleggen dat bij wisse ling van een dienstbetrekking het bij de vorige werkgever opgebouw de pensioenkapitaal aan de nieuwe werkgever wordt overgedragen. Kok heeft zijn voornemen giste ren aan de Kamer bekendgemaakt. In het wetsvoorstel over de pensioe nen willen Kok en Van Amelsvoort tevens de fiscale behandeling van lijfrenten en andere spaarregelin gen in de vermogensbelasting en het successierecht herzien. De wet bepaalt welke pensioenfondsen en levensverzekeraars zijn erkend. Deze extra bezuiniging, die de ko- Tiende drie jaar moet plaatsvinden, tornt boven op de personeelsreduc tie met 820 arbeidsplaatsen, die vol gens het ondernemingsplan half '91 noet zijn bereikt. Als de door de NOB-directie beoogde afslanking wordt bereikt betekent dat het NOB, sinds zijn verzelfstandiging begin 1988, het aantal personeelsle den van 3200 heeft gehalveerd. De bezuinigingsoperatie is met nodig om de daling in de om zet bij de omroepen op te kunnen wangen. Besteedde de omroep vorig jaar voor 210 miljoen gulden aan fa- ciliteiten bij het NOB, dit jaar zal die omzet dalen tot 170 miljoen. De di rectie verwacht dat deze omzet ver der daalt. Vanaf januari zijn de om roepen niet meer verplicht facilitei- gten bij NOB te bestellen. Een verkeerd gekozen verdeling door de directie tussen direct pro- duktief en ondersteunend perso neel leidt ertoe dat binnen het Ne- lerlands Omroepproduktie Bedrijf "OB) een tweede reorganisatie zal ilaatsvinden. President-directeur •s. Egbert Horstra hierover: "In '88 lebben we een verdeling gemaakt -an direct en indirect personeel. Ik n me niet meer herinneren hoe iet komt dat we destijd teveel men sen als 'direct' hebben aangemerkt, [n 475 gevallen is dat gebeurd. Dat is een fout van de directie, ja". NAM wil bij Woerden naar aardgas boren "a( ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) wil ia proefboringen aardgas gaan win- ïen bij Woerden. Over de omvang van het gasveld bij Woerden kan ;en woordvoerder van de NAM (een mededelingen doen. De overheid stimuleeh, het ex ploiteren van kleine velden om de Eote gasbel bij Slochteren te spa- n. De gemiddelde winbare hoe- elheid van de kleine velden is on- jeveer vijf miljard kubieke meter. De fout is gemaakt bij het stellen van het ondernemingsplan voor het NOB in 1988. Om te komen tot de ideale verhouding voor produktief en ondersteunend personeel van 3 staat tot 1 werd toendertijd gesteld dat een kleine duizend arbeids plaatsen moesten vervallen. Hors- tra: "Ik vraag me af of we geloof waardiger zouden zijn geweest als we toen gezegd hadden: we hebben het niet over duizend, maar over vijftienhonderd arbeidsplaatsen". De kosten van het NOB zijn te hoog gebleven, omdat het onderne mingsplan pas een jaar na de ver zelfstandiging van het NOB in '88 van start kon gaan. Daardoor wordt pas volgend jaar het kostenniveau bereikt dat voor 1990 bedoeld was. Horstra: "We dragen de lasten van de beoogde 500 medewerkers, die volgens het ondernemingsplan vol gend jaar juli zijn verdwenen, een halfjaar langer met ons mee. Tegen een gemiddelde loonsom van zes tigduizend gulden is dat dertig mil joen gulden op jaarbasis". De 475 arbeidsplaatsen worden vrijgemaakt door gebruik te maken van afvloeiingsregelingen, de vut regeling en de inspanningen van het eigen 'outplacement'-bureau NOB Transfer, dat zowel binnen als buiten het bedrijf op zoek gaat naar andere werkplekken voor mede werkers die overbodig zijn. Desal niettemin wil Horstra de afspraak met de bonden om gedwongen ont slagen uit te sluiten, niet verlengen tot juli 1993. De vakbonden hebben furieus gere ageerd. Voor de bonden staat vast dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen. Vakbondsbestuur der Bart Top van de Dienstenbond CNV zegt "geen woorden te hebben voor de wijze waarop dit gebeurt. Als de werkgever meent dat hij op een nette manier deze zaak wil af werken, dan had er eerst rustig over gesproken kunnen worden. Maar dit is gewoon werken met de botte bijl". Zijn college Klaas Koornstra van de Dienstenbond FNV houdt er re kening mee dat het aantal van 475 flink oploopt: niet alleen met vol gens Koornstra zestig banen die bij decor verdwijnen, maar ook nog eens met honderd arbeidsplaatsen, die bij de afdeling radio op de tocht staan. "Het NOB is geen onderne ming meer: het onderneemt niet meer, hier wordt gewoon gesa neerd". ROME (Rtr) Italië heeft plannen om enkele van zijn grootste banken te laten fuseren. Als de plannen doorgaan betekenen ze de grootste verande ring in het Italiaanse banksysteem sinds de hervormingen die Mussolini in 1936 verordonneerde. De fusies moeten de banken in staat stellen te blij ven concurreren in de vrije EG-markt die op 1 januari 1993 van start gaat. De Italiaanse staatshoudstermaatschappij IRÏ heeft gisteren laten weten akkoord te gaan met een samengaan van Banca di Roma, waarin zij een be lang heeft van 87,3 procent, met Cassa di Risparmio di Roma, de op één na grootste spaarbank van Italië. Ook twee nog grotere banken, Credito Italia- no en Banca Comerciale Italiana, zouden moeten fuseren. IRI heeft hierin belangen van respectievelijk 66,9 en 59,4 procent. Door de bundeling van Credito Italiano en Banca Comerciale Italiana ontstaat de grootste bank van Italië met ingelegde tegoeden van omgerekend 82 miljard gulden en ruim 800 vestigingen. De nieuwe bank komt op de twintigste plaats van de Europese ranglijst te staan. Het besluit van IRI is het eerste uitvloeisel van de wet-Amato, die erop is gericht fusies te bewerkstelligen tussen de 1200 bankinstellingen die Italië kent. Akzo chloor jDe chloor-produktie van AKZO in Rotterdam wordt met ongeveer ;100.000 ton per jaar uitgebreid. Het chemieconcern wil omstreeks 1995 de produktie en het verbruik van chloor zo veel mogelijk concentre ren op een plaats. In de praktijk be tekent dit dat een einde komt aan ihet reguliere chloor-transport per Itrein uit Hengelo en Delfzijl. Luchtvaartfusie De Europese Commissie heeft op nieuw bevestigd bereid te zijn tot onderhandelingen om te komen tot jeen samenwerking tussen de lucht vaartmaatschappijen KLM, Sabena en British Airways. Dat heeft EG- commissaris voor concurrentie Sir Leon Brittan gisteren meegedeeld. Postbank De acties bij de Postbank zijn van daag hun tweede dag ingegaan. Vol- igens de Dienstenbond FNV legden vanochtend bij het girokantoor van de Postbank in Arnhem 1400 van de 1800 werknemers het werk ander half uur lang neer. De bond is zeer tevreden over de actierespons. Bij de voorgenomen modernisering van het betalingsverkeer wil de Postbank 2600 van de 11.000 banen schrappen. De bonden vrezen dat dat voor 280 tot 100Ó werknemers gedwongen ontslag zal betekenen. Munt Oekraine De regering van de Oekraine heeft gisteren voorgesteld een systeem van bonnen in te voeren waarmee de inwoners goederen kunnen aan schaffen. Het bonnensysteem is een stap tot de invoering van een afzon derlijke munteenheid waartoe de ISovjetrepubliek over zes maanden wil overgaan. Benzine duurder 'De Novok, de organisatie van zelf standige oliehandelaren, en markt leider Shell hebben voor morgen een verhoging van de adviesprijzen voor benzine en diesel met twee cent per liter aangekondigd. Lpg wordt vanaf woensdag aan de vrije pompen drie cent per liter goedko per. OPEC/IEA Van 6 tot 8 november zal de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) overleg plegen met het IEA, het Internationale Energie Bu reau. Het is voor het eerst dat de twee instellingen met elkaar over leggen. De OPEC en het IEA zullen in een sfeer van begrip en hartelijk heid' het ontbreken van evenwicht op de oliemarkt bespreken. ADVERTENTIE Is er nou niet een showroom in de buurt waar je kunt zien hoe je je kantoor het best kunt inrichten? Of de kantine, de vergaderruimte, de receptie en de... O1710-7SS4I project meubelen Showroom en advies voor kantoren, instellingen, bedrijven,zalen. HILVERSUM - Een groep vrije filmproducenten heeft gisteren in Hilversum in gesprek met de perso neelsleden die de filmlaboratoria RCM en NLF bezet houden, de be reidheid uitgeproken om de moge lijkheden te onderzoeken het hele be drijf RCM/NLF zelf over te nemen. Op deze wijze willen de filmprodu centen het voortbestaan van het be drijf garanderen. Dat is gisteren bekendgemaakt na afloop van een bijeenkomst in Hilversum tussen de bezetters en zon 250 mensen uit de film- en om roepwereld. "Hiermee willen we de unieke plaats van het bedrijf voor de Nederlandse filmindustrie bena drukken. Dat geldt ook voor de vi deo- en geluidsfaciliteiten en de waardevolle, onvervangbare collec tie gearchiveerde films", aldus een verklaring van de producenten. Tot de initiatiefnemers behoren onder meer Bert Haanstra, Bloemendal Gest. TV D1TS en Pim Korver Film en Video. De twee film- en videolaboratoria RCM in Hilversum en NLF in Loe- nen, die samen een bedrijf vormen, worden sinds vrijdag door het per soneel bezet. De bezetting is bedoeld om te voorkomen dat de NMB Bank de inventaris van beide bedrijven weghaalt. De bedrijven kampen al enige tijd met financiële problemen. Ook zullen de klanten van het be drijf een petitie naar de NMB stu ren. De petitie is ondertekend door 250 producenten, omroepmedewer kers, freelancers en andere klanten. ZEIST (ANP) - De vastgoedbeleg gingsmaatschappij VIB staakt de dagelijkse in- en verkoop van aan delen. Hierdoor is VIB een closed- end-beleggingsmaatschappij met veranderlik kapitaal geworden. Door deze beslissing is een voorlo pige maatregel die op 26 september inging definitief geworden, zo heeft de directie gisteren bekendge maakt. De open-end structuur heeft sinds de introductie van het aandeel VIB op de Amsterdamse beurs in de cember 1984 steeds goed gefunctio neerd, ook in tijden van beursenses. Het vermogen is sinds eind 1984 verdrievoudigd tot 1,5 miljard gul den. Onroerend-goedbeleggings- fondsen Rodamco voorop zijn enkele maanden geleden in proble men gekomen. Voortzetting van het tot voor kort gevoerde beleid van in- en verkoop van eigen aandelen zou volgens VIB onder de huidige marktom standigheden niet in het belang van aandeelhouders zijn geweest. Het fonds zou darvoor dan uiteindelijk geld moeten lenen of (geforceerd) onroerend goed verkopen. De financiering van de beleggin gen in vastgoed zal derhalve niet meer op doorlopende basis kunnen gebeuren. Om de verdere groei van VIB te kunnen bereiken stelt de di rectie zich voor dat afhankelijk van de situatie op de kapitaalmarkten Muiden Chemie legt produktie deels stil MUIDEN (GPD) - De directie van Muiden Chemie heeft het ministe rie van sociale zaken gevraagd van af 12 november de betaling van de 260 man personeel tijdelijk over te nemen. Op die datum zal de pro duktie in de drie vestigingen van Muiden Chemie zijn stilgelegd. Dit meldt secretaris W. Boer van de ondernemingsraad. Muiden Che mie kan in verband met de interna tionale ontspanning met een sterk zijn produkten aan de straatstenen niet meer kwijt. Financiële steun is onder meer nodig voor de ontwik keling van alternatieve produkten in de civiele sector. Behalve van de steun van Koninklijke Nederlandse Springstoffen en de Duitse moeder Dynamit Nobel hangt de sanering ook af van de instemming van de banken. van tijd tot tijd openbare of onder handse emissies zuilen kunnen plaatsvinden. Wat betreft de huidige onroerend- goedportefeuille merkt de directie op. dat door de gevolgde taxatieme thode de huidige intrinsieke (wer kelijk onderliggende) waarde van 80 gulden per aandeel een getrouw beeld geeft van de marktwaarde van haar onroerend goed. VIB heeft een 'uitstekende en goed gespreide vastgoedportefeuille' met een be zettingsgraad van 99 procent en een sterk gevarieerd huurdersbestand. Meldpunt voor discriminatie bij aanbesteding DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven die vinden dat ze geen eerlijke kans hebben gekregen b\j het binnenhalen van overheidop- drachten in andere EG-lidstaten. kunnen dat binnenkort melden bij het Nederlands Christclnk Wcrkgl verversbond (NCW). Het NCW geeft de klachten 'in zekere anonimiteit' door aan het ministerie van econo mische zaken en de Europese Com missie. Dat heeft NCW-directeur Wciten- berg maandag op een persconferen tie bekendgemaakt "Bij geruchte" heeft hij vernomen dat er overhe den zun die de Europese richtlijnen over het vrijmaken van de markt van overheidsaanbestedingen en - opdrachten aan hun laars lappen. Volgens die richtlijnen mogen zc de eigen industrie niet meer bescher men ten nadele van (goedkopere) buitenlandse jjflhtt dl 11 Thans laten bedrijven die menen dat zij ten onrechte zijn gepasseerd klagen achterwege. Ze zijn immers op andere momenten weer afhanke lijk van die overheid en willen rela ties met betrokken bedrijven-niet verstoren, aldus Weitenbcrg. Hij zou het liefst een kort-geding- procedure zien bij het Europese Hof, maar vreest dat veel bedrijven die stap niet zullen durven n<-m< n Daarom zou een 'neutrale buffer', een meldpunt voor klachten, bij het NCW een oplossing kunnen bieden, zo zei Weitenberg. MANILA - In de loop van de vol gende maand zullen, als alles goed gaat, de eerste exemplaren van de 'Pride', eendsoort Filipijnse Volks auto. uit de fabriek rollen. De pro blemen rond de introduktie van de Pride zijn volgens deskundigen ty perend voor het jarenlange wanbe leid van de regering. De Pride is een moderne kleine gezinsauto die wordt vervaardigd door de Koreaanse autofabrikant KIA. Het autootje kreeg de bijnaam "Volksauto' mee. omdat de oor spronkelijke prijs, iets meer dan tienduizend gulden, ver onder die van gangbare modellen ligt, die rond de 17.000 gulden kosten. Of schoon een kleinere, zuinige auto in deze tijden van stijgende benzine prijzen een verstandige aankoop is. heeft het plan om de Pride in de Fili- pijnen te assembleren altijd veel verzet ontmoet. Het verzet tegen de Pride bij de bevolking is voor een deel te verkla ren uit gewoonte. De smaak van de Filipino's voor auto's werd bepaald door de Amerikaanse auto-indus trie, die in de periode dat de Filipu- nen nog een Amerikaanse kolonie was tot 1946 - haar verchroomde bakbeesten belastingvrij mocht porteren. Sinds de jaren zestig zijn Lobby de Filipino's overgeschakeld op de al een stuk kleinere Japanse auto's. Japan Het meeste verzet kwam echter van de Japanse auto-fabrikanten. De Fi- lipijnen vormen een kleine auto markt; een zeer kleine automarkt als de 30.000 tot 35.000 auto's die er per jaar worden verkocht, worden vergeleken met de 20.000 exempla ren die per maand in Thailand wor den afgezet. Om op een dergelijke kleine markt met succes te kunnen opereren, zetten de Japanse auto-fa brikanten Toyota. Nissan, en Mitsubishi de regering onder druk om gevrijwaard te blijven van con currentie van andere fabrieken, en met succes. Het aantal fabrikanten dat mocht deelnemen in het door de regering ontwikkelde plan voor de auto-industrie bleef beperkt tot de drie Japanse bedrijven, en de in voer van auto's van andere merken werd zwaar belast. Deze opzet kwam onder druk te staan toen in 1989 de vraag naar au to's explosief steeg, tot 28.000 per jaar. Voor de meest gewilde model len, vooral de Toyota's, ontstonden wachttijden van maanden, en veel klanten waren bereid forse premies te betalen om voorrang te krggen Deze hausse leidde ertoe dat allerlei andere bedrijven probeerden een graantje mee te pikken. Dat gold in het bijzonder voor de groep van Ele na Lim. een energieke zakenvrouw die de Filipunse partner is van de Japanse elektronicagigant Sony. del en industrie (DTI). dat toezicht houdt op de auto-industrie. Lim kreeg van minister Jose Conccp- cion te horen dat haar activiteiten in stnjd waren met het contract dat de regering met de drie Japanse bedrij ven had gesloten; de drie genoemde bedrijven lieten zich zelf ook niet onbetuigd bij dl lohhv legen de komst van nieuwe fabrikanten. Er heerst echter nog veel verzet te gen de autootjes waar de inwoners van New Delhi en Kuala Lumpur de voorkeur aan geven. Lim besloot dat ze de markt aan de onderkant wilde penetreren, en sloot een contract met KIA voor de assemblage van de Pnde. Ze kwam echter spoedig in aanvaring met de Filipijnse regeringsbureaucratic. in de vorm van het ministerie van han- Lim bracht echter een zeker zo ef fectieve lobby op gang. en wendde zich rechtstreeks tot president Co- razon Aquino en de Filipunse pers, die vervolgens heftig van leer trok tegen het monopolistisch gedrag van de Japanse autofabrikanten. Het ministerie zwichtte voor de druk en lanceerde een nieuw pro ject, het 'Volksauto-programma', waarop behalve nieuwkomers op de Filipijnse markt als Honda en Daihatsu ook de 'gevestigde' mer ken Toyota, Nissan, en Mitsubishi intekenden. Achteraf lukt alle commotie voor niets te zun geweest De Filipunse automarkt toont alweer tekenen van een inzinking, en de auto-indus- tne heeft haar prognose over het aantal verkochte auto's alweer ge halveerd Er is alle reden om aan te nemen dat de automarkt nog verder zal inzakken door de economische crisis, en omdat er onvoldoende buitenlandse valuta is om auto-on derdelen te importeren. Inmiddels heeft het Golfconflict de fabrikanten ook nog eens ge dwongen hun prijzen tr verhogen. Ook al blijft de KIA-Pnde nog steeds 40 procent goedkoper dan dr oude standaardmodellen, dan nog bluft hu ver buiten het bereik van de gewone man

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5