Verg sterend CRI: Nederlanders kuiken aan terreur Mensen in Irak voelen zich verlaten Kritiek op dikke nota Pronk 'Kamer moet zelf bepalen wat volksverzekering straks dekt' lolbliksem richt ravage aan in boerderij Havelte 'Den Haag moet iets doen' Politieman eist dat echtpaar ophoudt met vuilspuiterij Amsterdam stelt referendum uit Aanslag op huis eigenaar discotheek iT dinsdag 30 oktober 1990 'Groepen bezig met revolutionaire frontvorming )EN HAAG (GPD) Krakers, aanhangers van de actiegroep RaRa en leden van anti- ipartheidsorganisaties in Nederland gaan banden aan met internationale terreurorganisa- ies zoals het Ierse Republikeinse Leger IRA en de Duitse Rote Armee Fraktion. Doel van le samenwerking zou zijn om de Europese eenwording in 1992 te saboteren. Dat schrijft le Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in een interne discussienota. n de nota die vanmorgen via een de binnen een klein groepje van po- chtendblad is uitgelekt staat dat ütie en justitie. "Eigenlijk was het idicale 'anti-imperialisten' uit Ne- niet eens een intern discussiestuk", erland samenwerkingsverbanden aldus een CRI-woordvoerster, die ijn aangegaan met geestverwanten niet onder stoelen of banken steekt, n terreurorganisaties uit omrin- dat de organisatie ongelukkig is ende landen. De nota was uiterst met het uitlekken van de notitie, eheim, nog niet klaar en circuleer- De CRI stelt in de nota dateen )EN HAAG (ANP/GPD) - De poli- iek moet zelf bepalen wat in de toe- comst aan voorzieningen wordt on- lergebracht in een basisverzeke- ing gezondheidszorg. Besluiten laarover zijn niet goed uit te beste len aan adviesorganen of instellin gen in de gezondheidszorg. Boven dien kost dat te veel tijd. Dit zei itaatssecretaris Simons (volksge zondheid) gisteren in de Kamer. Over twee weken praat de Kamer Dver de stelselherziening gezond- ïeidszorg. Volgens Simons moet de lolitiek dan zelf beslissen welke voorzieningen zij wil garanderen voor elke Nederlander in de basis verzekering en waarvoor een aan vullende verzekering zal moeten worden gesloten. Simons zei te ho pen dat daar nog deze regeerperio de overeenstemming over valt te bereiken. De staatssecretaris stelde dat een groot risico bestaat dat de herzie ning in de gezondheidszorg wordt w vertraagd gezien alle belangen die vertragen... in het geding zijn. Deze belangen strijd mag de politiek er echter niet komensafhankelijke premie eri de toe brengen steeds voor elke belang vaste jaarpremie die iedereen moet een stapje opzij te doen, aldus Si- betalen (de nomimale premie). Ook mons. Met zijn opmerkingen speelde Si mons in op de komende Kamerdis cussie. CDA en PvdA zijn het niet voor betrokkene zichzelf maar moet eens over de verdeling tussen de in- bijverzekeren. ■1AVELTE (GPD) - Een bolblik- sem heeft gisteren de woning van iet bejaarde echtpaar Westerbeek in het Drentse Darp (bij Havelte) to taal vernield. Mevrouw Westerbeek raakte licht gewond. Het verbouwde boerderijtje werd omstreeks half elf gistermorgen door de bliksem getroffen. Vervol gens sloeg de vuurbol waarschijn lijk door het dak naar binnen, ver oorzaakte brand, vloog vervolgens naar de benedenverdieping en kwam bij de voordeur tot ontplof fing. De deur en een kozijn werden door de explosie zo'n 10 meter de tuin in geslingerd. De hele voorge vel raakte ontzet. Door de bolbliksem knalde een telefoontoestel in de kamer uit el- en vloog de meterkast van de muur af. Ook woningen in de omge- jving kwamen zonder stroom en te lefoon te zitten. Daardoor kwam de brandmelding pas een kwartier na de inslag bij de brandweer binnen. De spuitgasten konden niet voorko men dat de hele bovenverdieping uitbrandde. Op de begane vloer ont stond forse rook- en waterschade. Een precies schadebedrag is nog niet bekend. Incest-zaak De politie van Epe heeft in de afge lopen twee weken vier mannen en een vrouw aangehouden die ervan worden verdacht minstens veertien jaar lang incest te hebben gepleegd met twee zussen uit de Veluwse stadje Elburg. De 55-jarige vader, de 53-jarige moeder en een broer van 25 jaar, allen uit Elburg, werden aangehouden. Ook twee Elburgers van 35 en 40 jaar werden aangehou den. De twee zussen, die nu 22 en 23 jaar zijn, zijn vanaf hun achtste res pectievelijk negende jaar seksueel misbruikt. groep personen uit anti-imperialis- tische kringen in Nederland actief bezig is te komen tot revolutionaire Westeuropese frontvorming, in sa menwerking met buitenlandse ter roristische groeperingen". Volgens een woordvoerder van de CRI was het discussiestuk be doeld om voort te borduren op het jaarverslag van de dienst over 1989. In dit verslag werd de verwachting uitgesproken dat internationaal opererende groepen die zich tegen de Europese eenwording verzetten, zich meer dan vroeger zullen bedie nen van geweld. Welke bewijzen er zijn voor de samenwerking en voor de impliciete beschuldigingen aan krakers, RaRa-aanhangers en anti- apartheidsgroepen blijft overigens volstrekt onduidelijk. 'Snel maatregel tegen fraude met uitkeringen' AMSTERDAM (ANP) - De Fede ratie van Bedrijfsverenigingen dringt er bij staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) op aan snel wettelijke maatregelen te nemen om fraude met ww- en wao-uitke- ringen te bestraffen. Hoewel vorig jaar is afgesproken dat Justitie zou opgetreden wan neer het fraudebedrag meer dan 1.200 gulden bedraagt, komt het volgens de Federatie pas tot straf rechtelijke vervolging als een uitke ringstrekker minstens zestien we ken fraudeert. Geheel tegen de af spraak blijken de sociale diensten en bedrijfsverenigingen zich nau welijks te bekommeren om fraude die minder dan zestien weken duurt. Sociale diensten gaan er, vol gens een rapport van de Fraudecommissie van de Tweede Kamer, zelden toe over het gefrau deerde bedrag op de uitkeringstrek ker te verhalen en/of een strafkor ting toe te passen. Divosa, de koepei van directeu ren van sociale diensten, legt de schuld bij Justitie. Daar heeft men Mevrouw Westerbeek raakte bij te maken met een stuwmeer aan de ontploffing lichtgewond aan aangiften, zodat het zinloos is om haar been door rondvliegende glas- nog nieuwe aangiften te doen, aldus scherven. Het echtpaar logeert Divosa. De Federatie echter wyst de Simons: ...volksverzekering niet (foto ANP) is men het niet eens over de voorzie ningen die in de basisverzekering moeten, en de voorzieningen waar- Van onze correspondent Leo van Gelderen DEN HAAG - "Ik ben hier opti mistisch heengegaan. Maar ik heb begrepen dat de regering niet van plan is actie te ondernemen. Dat stemt me bedroefd". De Bra bantse mevrouw Van Son kan weinig waardering opbrengen voor het standpunt van minister Van den Broek (buitenlandse za ken) geen vertegenwoordiger van de overheid naar Irak te sturen om te onderhandelen over de vrij lating van de Nederlandse gegij zelden. Van Son was één van de fami lieleden die gisteravond op uitno diging van Van den Broek op be zoek waren op het ministerie van buitenlandse zaken. Van den Broek legde daar uit waarom de Nederlandse regering weigert een afgezant naar Irak te zenden. Zo'n actie zou de internationale afspraken om niet met de Iraakse leider Saddam Hussein te onder handelen aan het wankelen bren gen. Een door de familieleden aan geboden petitie bracht de minis ter niet op ander gedachten. De familie besloot daarop onder lei ding van dominee Wouters uit Amsterdam zelf 'iets' te onderne men. Noodkreet "Mijn zoon zendt wekelijks een noodkreet uit door de telefoon. Als moeder vecht je voor je jon gen. Waarom sturen we geen be kende Nederlander naar Iraq om te onderhandelen. Andere landen doen het toch ook? En ik heb be grepen dat er hier genoeg kop stukken rondlopen die zo'n po ging willen ondernemen. Ja, in de zaal zat een dominee die via de kerken wil gaan onderhandelen. De meeste mensen zijn het daar mee eens. Of ik daar blij mee ben? Tsja. Ik ben katholiek....". John Reinders uit 's Graten- deel zegt niet veel wijzer te zijn geworden. "Mijn vader zit daar vast. En eigenlijk wist ik alles al voordat ik hierheen kwam. Alles is alleen wat duidelijker uitge legd. Maar om nu te zeggen dat we met deze bijeenkomst iets zijn opgeschoten nee. niet echt". Volgens John maakt zijn vader het redelijk goed. "Een keer in de veertien dagen hebben we vijf mi nuten contact via de telefoon. Hij werkt in de drainage. En wat ik van hem begreep, is dat hij nog steeds doorwerkt. Nee, niet onder dwang. Maar anders verveelt-ie zich te pletter". De man waarop vele achterblij vers inmiddels hun hoop hebben gevestigd, is dominee Wouters uit Amsterdam. De grijs bebaarde gereformeerde voorman van de Amsterdamse Waalkerk-gemeen- te gaat pogingen ondernemen om vanuit de kerk te onderhandelen Dominee Wouters staat verslaggevers te woord. 'Wij handelen niet vanuit de politiek, maar vanuit het hart'. (toto gpd> met de Iraakse overheid. "Mgn zoon zit daar als arts. Als vader maak ik me ernstig zorgen. Mijn hele leven werk ik met drugge bruikers. zeg maar de underdogs van de maatachappq. En nu is mijn zoon plotseling een under dog geworden. De mensen daar voelen zich verlaten en eenzaam Ik ga met een paar andere men sen uit de kerkelijke wereld pro beren ter plekke in gesprek te ra ken met de Iraakse overheid. Ik heb de steun van de familieleden die hier bgeen waren. Wij zijn van de plan de komende dagen een klem comité te vormen. Nee. niet met grote namen enn. Vervol gens proberen we een visum voor Irak te krijgen" Menselijk Wouters vervolgt "De onderhan delingslijnen lopen vanuit de kerk. Inmiddels heb ik ook met de Islamitische gemeenschap in Amsterdam gesproken. Ook ril hebben hun medewerking toege zegd. Er zijn tenslotte ook nog an dere waarden dan politieke. Vanuit die andere dimensie wil len we Saddam Hussein aanspre ken". De dominee onderstreept dat minister Van den Broek welwil lend naar zijn betoog en plannen heeft geluisterd. "Ik heb van avond kennis gemaakt met een menselijke minister. Maar hij zit in een heel andere situatie Daar heb ik begrip voer. Dat begrip weerhoudt ons er overigens niet van actie te ondernemen. Wij han delen niet vanuit de politiek maar vanuit het hart". Van onze correspondent Maurice Wilbrink BAGHDAD - Het overgrote dee) van de Nederlandse gijzelaars in de Iraakse hoofdstad Baghdad wil dat de Nederlandse regering meer actie onderneemt om hen vrij te krijgen. Maar ze verschillen van mening over de manier waar op dat moet gebeuren. Nogal wat gijzelaars vinden dat Den Haag bijvoorbeeld een aantal Iraakse studenten het land moet uitzetten om Irak onder druk te zetten. Sommige gijzelaars zouden graag zien dat de regering een ge baar maakt naar Irak door zich te rughoudender op te stellen als het gaat om militaire actie. "Als Ne derland daarmee blijft treuzelen, dan zullen we het kabinet om een uitspraak vragen waaruit een der gelijk gebaar blijkt", zo meent een van de landgenoten, die daar in echter niet door iedereen wordt gesteund. Anderen vinden dat Den Haag al te lang heeft gewacht met het sturen van een delegatie. Volgens een van de gijzelaars, die zoals al le anderen anoniem wil blijven "moet Nederland nu een afgezant sturen, omdat andere landen dat inmiddels ook hebben gedaan". Voor veel vastgehouden Neder landers is ook een andersoortige delegatie welkom. De namen die worden genoemd zijn die van Jo seph Luns, Ruud Gullit en het Rode Kruis. Vrij algemeen vindt men dat de centrum-democraat Janmaat in geen geval de kans moet krijgen te komen. "Als dat wel gebeurt, zullen we alles pro beren om hem uit onze buurt te houden", meent een van de gijze laars. De Nederlandse ambassadeur in Baghdad, N. van Dam, heeft gis teren in een gesprek met een aan tal Nederlanders opnieuw gesteld dat geen enkele Nederlandse de legatie medewerking zal worden verleend. Twee van de Neder landse gijzelaars zijn het hele maal met hem eens. Zij wijzen er op dat zo'n delegatie er toe kan leiden dat slechts enkele mensen naar huis mogen, wat het leven voor de achterblijvers alleen maar moeilijker zou maken. Zij zijn ook tegen een gematigder mi litaire opstelling van Nederland. "Er moet geen enkele concessie aan Irak worden gedaan, want dan speel je de machthebbers hier helemaal in de kaart", aldus een van hen. Een kwestie die bij enkele gij zelaars zwaar weegt is de interna tionale solidariteit Zij wijzen er op dat Nederland niet moet afwij ken van landen als de Verenigde Staten en Groot-Bnttannie, die weigeren regeringsdelegaties te sturen. Een van hen "Ik zou me enorm schamen als ik hier weg kon door bemiddeling van een re geringsdelegatie. Dan moet ik hier afscheid nemen van collega's van wie regering nog wel solidair is". De gijzelaars, die door de Irak ezen consequent worden aange duid als 'gasten', hopen overigens nog altijd op een diplomatieke oplossing van het conflict Som mige landgenoten zijn geen te genstander van militair ingrijpen als het diplomatiek overleg faalt Een van hen: "Toen ik in Kuwayt zat, vond ik al dat dat had moeten gebeuren. Nu wordt ik al drie maanden gegijzeld, en als ze niets doen, dan kan het nog maanden duren. Natuurlijk wil ik nu t het slachtoffer worden van dit con flict, maar ik houd er wel reke ning mee". HAARLEM (ANP) - Hoofd van de afdeling jeugd- en zedenzaken van de Amsterdamse rijkspolitie. J. Oost, heeft gisteren in kort geding bij de Haarlemse rechtbank geéist dat een Haarlems echtpaar ophoudt hem 'corrupt' en 'incompetent' te noemen. Oost wil ook dat het echt paar een excuusbrief stuurt naar di- instanties. weggehaald zonder toestemming de officier van justitie. Barend- voorlopig bij een van de kinderen. De gemeente is druk op zoek naar tijdelijke huisvesting. beschuldigende vinger richting staatssecretaris Ter Veld omdat zij de wet nog steeds niet heeft aange- Weerkundige Jan Pelleboer laat past waardoor geen strafkorting weten dat het hier gaat om een kan worden opgelegd als wordt ge- geen zeldzaam na- signaleerd dat iemand met een uit- - - kering er wit of zwart bijwerkt. Ter Veld heeft de Kamer inmid dels vertrouwelijk laten weten dat tuurverschijnsel. Bolbliksems wor den geregeld gesignaleerd tijdens onweersbuien. Hoe zo'n vuurbol na een bliksemontlading onstaat, daar de gevraagde wetswijziging op z n zijn de wetenschappers volgens vroegst h^verwege 1991 wordt m- Pelleboer nog niet precies uit. Wel is gediend. Probleem is dat een straf- duidelijk dat de de bol door de grote korting in strijd lijkt te zijn met het hitte vaak brand veroorzaakt en af Europees Verdrag voor de Rechten Het conflict tussen de politiechef se dat de politiechef in deze en de Haarlemmers dateert al uit °P e,6en houtje heeft gehan- 1984. De betrokken man, J. Barend- se, woonde toen in Uitgeest en was net gescheiden van zijn eerste vrouw. Hij verwijt de politiechef dat hij na de echtscheiding de ex-vrouw meermalen heeft geholpen. Zo zou hij in 1984 het 4-jarige zoontje van het echtpaar bij Barendse hebben deld. De tweede affaire rond de man en Oost speelde zich af in 1986. Barendse werd toen opgepakt op verdenking van incest met zijn min derjarige dochter. Het meisje had aangifte gedaan van verkrachting. partijen verschillend uitgelegd. Volgens Oost is hu op alle punten van elke blaam gezuiverd. Daarom eist hg dat het afgelopen is met alle grievende beschuldigingen. Het echtpaar Barendse is echter niet van plan de strijd tegen hem te sta ken. Het paar houdt vol dat de man in de affaires corrupt of incompe tent heeft gehandeld. Die klachten hebben ze ook in brieven aan ver schillende instanties verwoord. Naar aanleiding daarvan diende Het echtpaar stelde Oost hiervoor Oost deze zomer een strafklacht te- verantwoordelijk Daarom deden gen het echtpaar in bij de gemeente zij na deze affaires hun beklag bij de politie in Haarlem, districtscommandant van de rijks- De Haarlemse rechtbankpresi- politie Amsterdam en bij de Natio- dent. mr. H F. van den Haak. doet nale Ombudsman. De uitkomst van op 6 november uitspraak in het ge- de onderzoeken wordt door beide ding. Haar vader zat enige tijd in voorar rest maar kwam vrij nadat onder zoek had aangetoond dat het slacht offer nog maagd was. en toe ook voor explosies zorgt. De bolbliksems kunnen via allerlei kie- Y,00^, uitkeringsfraudeurs verbiedt. de Mens, dat een dubbele straf AMSTERDAM (ANP/GPD) Am- Katholieke Universiteit Brabant, uwuuMUMo OUU..V,. - sterdam houdt voorlopig geen refe- uit de voorbereidende commissie is ren en naden een woning binnenko- Bij 'kleinere'fraudezaken doet die rendum. Wethouder Baak (D66) ziet gestapt. Eerder al verliet journalist men "Het is zelfs wel eens gebeurd dubbele straf zich voor in de vorm geen kans de volksraadspleging Geert Mak de commissie. goed te regelen, nu ook staatsrecht- Het referendum - hoogstwaar- deskundige prof. P. Gilhuis van de schijnlijk over de vraag of de bin nenstad van Amsterdam autovrij dat hij door een sleutelgat vloog", aldus Pelleboer. van een proces-verbaal èn e korting. ADVERTENTIE moet worden - zou op 6 maart van het volgend jaar worden gehouden, tegelijk met de verkiezingen voor Provinciale Staten. Volgens een woordvoerster van de gemeente Amsterdam heeft Gil huis zijn werkzaamheden gestaakt omdat de gemeenteraad de be voegdheden van de commissie had ingeperkt. De commissie had tot taak de vraagstelling voor het refe rendum te formuleren- Tijdens de laatste raadsvergadering echter missie omdat hij vond dat die be slissing het referendum te vrijblij vend maakte. Van de eerdere stel- lingname van de raad - dat er voor het negeren van de uitslag wel zeer zwaarwegende redenen moesten zijn - bleef naar zijn smaak niet veel over. Ook Gilhuis is kennelijk te leurgesteld. Onduidelijk is nog wat er nu gaat gebeuren. Uitstel van het referendum tot na de verkiezingen van 6 maart, maakt het experiment in ieder geval fors duurder, In de commissie die zich bezig houdt met formulering van de vraagstelling zaten naast professor Gilhuis en Geert Mak ook M. Goudt, projectleidster politieke vorming voor vrouwen bij de stichting Bur gerschapskunde in Leiden, dr J de anderhalve week geleden - besloot Jong-Gierveld. directeur van het de raad de uiteindelijke beslissing over de formulering van de vragen Nederlands Interdisciplinair De mografisch Instituut in Den Haag èn het besluit welk gevolg moest en tevens hoogleraar bij de vak- worden gegeven aan de uitslag van een referendum zelf te nemen. Mak stapte als eerste uit de com- groep Methoden en Technieken van de Vrije Universiteit en de free-lan ce journaliste B. de Wit AMSTERDAM (ANP) - Onbe kenden hebben eind vorige week een 'fles met brandbare vloeistof gegooid naar het huis van M. Langer, eigenaar van de Amsterdamse discotheek iT De fles, die door een ruit naar bin nen werd gegooid, kwam niet tot ontploffing waardoor do schade beperkt bleef. Dat heeft de politic vamorgen bevestigd. Langer en zgn discotheek kwamen vorige week in het nieuws omdat een 28-jarige Ca nadees overleed die in iT een vermoedelijk vergiftigd drankje had genuttigd Een aantal ande re bezoekers, raakte onwel. Vol- n Ir pol1111i onduidelijk of verband bestaat tussen het gooi en van de brandfles en de inci- denU n rond iT ROMANTISCH Damasten tafelkleden van polyester/katoen met fraai ingeweven supdessm Keuze ut lOJteyrw Nu voor de verbijsterende prijzen 180*240 cm, ovaal WAN 79.90 U00R 59.- 160*220 cm VAN 69.9^/00R49^- 180 cm 0 VAN 69.90 VOOR 49.- 8i|passende servetten VAN 6.90 VOOR 5.- l ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf Van IPS-correspondcnt Jolkc Oppcwal DEN HAAG Minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) heeft vorige maand een lijvige beleidsno ta gepubliceerd. Maar ondanks de dikte van Een Wereld van verschil voelen veel maatschappelijke orga nisaties zich te kort gedaan. Dat bleek gisteren op een hoorzitting van de Kamercommissie voor on- tikkelingssamenwerking die voor afging aan de parlementaire behan deling van de nota begin december Het Christeluk Nationaal Vakver bond heeft de nota twee keer door gevlooid, maar kwam in totaal slechts drie keer een verwijzing te gen naar vakbonden en vakorgani saties. Ook de werkgeversorganisa ties spraken hun ongenoegen uit In de index van de nota komt slechts één keer het bedrijfsleven voor, een bewijs van het geringe belang dat Pronk hecht aan de particuliere sec tor. De particuliere ontwikkelingsor ganisaties, Cebemo, Icco. Novib en Hivos, prezen de veelomvattende en uitdagende visie van Pronk, maar ook zij spraken er hun teleur stelling over uit dat de minister de waarde van de particuliere organi saties miskent. Daarbij werd er fijn tjes op gewezen dat Pronks eigen uitgangspunt is dat participatie van de bevolking voorop moet staan Ook de organisaties op onder wijsgebied bestreden de minister rol van vrouwen in ontwikkeling» landen De Vereniging Nederlandse Ge meenten en de Nederlandse Habitat Commissie zijn vooral ingenomen met Pronks aandacht voor de pro blemen van de grote steden in de Derde Wereld Pronks voorganger, de huidige minister van landbouw Bukman, concentreerde de hulp met zijn eigen wapens. De kern van juist volledig op het platteland De ontwikkeling is volgens Pronk im mers investering in mensen. Oplei ding en training zijn dan van essen tieel belang. Maar, het liedje wordt eentoning. ook daar heeft de minis- koerswgziging onder Pronk biedt dc Nederlandse gemeenten veel meer kansen zich met de hulp in te laten. Over het algemeen kritische ter onvoldoende aandacht voor en milieu- en ontwikkclingsorgamsa- bluft het budget achter bg wat no dig is. aldus de sprekers van dc uni versiteiten en het internationaal on- derwgs Natuurlijk is niet iedereen onte vreden. Er zgn immers ook orgam saties en belangengroepen die ei duidelijk op vooruitgaan in de plan nen van Pronk Zo lieten vertegen woordigers van het Nederland» Vrouwen beraad de Kamer weten dat ze ingenomen 7ijn met de grote re aandacht die Pronk toont voor dr ties toonden zich verheugd over de aandacht voor het milieu in de nota Maar ze stelden wel dat Pronk het wezenlgke dilemma nog niet heeft opgelost Dat is de onmogelgkhcid van voortdurende economische groei in een ruimte die beperkt is. Alle projecten zouden wat de orga msatics betreft, aan een milieutoets rnm-trn foldoan Amnf.iv Intrrna tional en het Juristen Comité Men senrechten komen nog met een re actie

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3