Circus Ei presenteert.de fladderkip 'Plan speciaal onderwijs gedoemd te mislukken' I REPORTAGE I Handel wil met verbod legbatterij wachten op EG Nederlanders gaan wellicht dominees in Oekraine bijscholen DINSDAG 30 OKTOBER 1 Het legbatterijensysteem, in de jaren zestig overgewaaid uit de Verenigde Staten, moet verdwijnen. De legbat terij is een kwelling voor de kip en daarom al jarenlang omstreden. De kamercom missie voor landbouw boog zich gisteren over het wets voorstel dat de legbatterij per 1 juli 1994 verbiedt. Daarvoor in de plaats moet er meer ruimte komen voor de 'fladderkip'. Deze kip heeft zelfs meer vrijheid dan de scharrelkip, maar haar ei eren zijn wel 0,84 cent duur der. Niet veel? Wel veel! schreeuwt de handel moord en brand. Nederland telt ongeveer 35 miljoen leghennen die ondergebracht zijn bi| vierduizend bedrijven. De schar- relkip is veruit in de minderheid; 92 procent van de hennen leeft in een legbatterij. Zij hebben vrijwel geen bewegingsruimte en zijn in feite niet meer dan een machines die eie ren produceren. De scharrelkip is er al wat beter aan toe. Ze kan al vrije lijk rondscharrelen op een vloer met strooisel en ziet soms zelfs dag licht. Maar dat is nog niets in verge lijking met de fladderkip, want die heeft zelfs voldoende ruimte om- precies. Op Het Spelderholt, een land goed tussen Beekbergen en Hoen- derloo, staat een praktijkstal waar van de twee helften verschillend zijn ingericht. Achter de rechter- deur bivakkeren batterij kippen. Achter de linkerdeur wordt het fladdersysteem uitgeprobeerd. Daar kunnen 6500 kippen hun vleu gels uitslaan. Het fladdersysteem is uitgedacht om te zijner tijd delegbettenjte ver vangen. Maar het nieuwe diervrien delijker systeem moet wel econo misch rendabel zijn. Onderzoeks centrum Het Spelderholt. dat onder het ministerie van landbouw valt. heeft opdracht gekregen zo'n sys- t' n t| ontwikkelen. Etages Economisch gezien is de legbatterij een perfect systeem De kostprijs wordt zo laag mogelijk gehouden Het betekent wel dat de hennen met Z'n vieren Of viivon in Mn hokje zit ten. De bodem is een metalen roos- tervloer. Daaronder zit een trans portband voor de afvoer van de mest. Doordat de bodem iets helt. rollen de gelegde eieren op een an dere transportband. Het fladdersysteem heet officieel 'etagesysteem'. De bodem van de stal is bedekt met strooisel, waarin gerd of uitgedroogd als ze niet wa ren geholpen. Zo zijn er nog wel wat problemen te overwinnen. Het verhoogde in fectiegevaar bijvoorbeeld. In de batterij wordt alle mest door de transportband afgevoerd. In het etagesysteem belandt zo'n 30 pro cent op de bodem van de stal. Zo lang de bodemlaag droog is, is er niets aan de hand. Komt er vocht bij, dan ontstaan er problemen. Een andere moeilijkheid vormen de 'buiten-nest-eieren'. Niet elk ei wordt keurig in het hoogpolige kunstgTas van het nest gelegd. Dat houdt in dat de dierenverzorger va ker het hok in moet om eieren te zoeken. En extra werk betekent ex tra kosten. Kostprijs Dat is meteen het grootste pro bleem: de kostprijs. Het welzijn van de legkip is eigenlijk onbetaalbaar, ook al gaat het maar om tienden van centen per ei. Het Landbouw Eco nomisch Instituut heeft uitgere kend dat het fladdersysteem nog geen cent per ei duurder is. Het scheelt 0,84 cent om precies te zijn. Dat lijkt niet veel, maar in de afgelo pen jaren verdiende de boer gemid deld 0,7 cent per ei. Zonder prijsver hoging zou hij er dus 0,14 cent op verliezen. Nu is een diervriendelijke Neder landse consument wel bereid een cent meer te betalen voor een ei, maar het gaat niet alleen om het ei maar ook om produkten waarin eie ren worden verwerkt. Bovendien wordt van de jaarlijkse produktie - in 1986 ging het om 10 miljard eie ren - zo'n driekwart geëxporteerd. Als het ei in het buitenland goed koper gelegd kan worden, fladdert de Nederlandse kip spoedig de grens over. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren noemt het flad dersysteem daarom 'bedrijfsecono misch gezien ronduit rampzalig'. Het kippewetje, dat de legbatterijen uitbant, moet volgens het Produkt schap dan ook in Europees verband worden ingevoerd. Proeven Alleen door een internationale aan pak kan de kip de ruimte krijgen om te fladderen, vindt het Produkt schap. Gestudeerd mag er natuur lijk wel. In vervolg op de proeven bij Het Spelderholt wordt in het Zeeuwse 's Gravenpolder sinds be gin september een proef op be- drijfsgrootte gedaan. Ongeveer 20.000 hennen krijgen daar de ruim te om te fladderen. Ook in het Bra bantse Oirschot kunnen binnenkort fladderkippen op etages rondstap pen. Maar het blijven nog experimen ten. De meeste legkippen kunnen voorlopig hun ei slechts kwijt in de batterij. Tenzij ze in staking gaan, maar dat is niet te verwachten. Zoals gezegd; de hennen zijn niet de slimsten. ABOP: Wallage gooit oude schoenen weg voordat-ie nieuwe heeft "Ik ga niet doen alsof ik het ei van Columbus heb", 7.ci staatsse cretaris WiUtfe (Onderwijf) over zijn plan om de groei van het spe ciaal onderwijs te stuiten. De be windsman zoekt zijn heil in louter bestuurlijke maatregelen om de enorme toeloop naar aparte scho len voor speciaal onderwijs af te remmen. Maar de vier onderwijs bonden geloven niet in Wallage'* 'kille en mechanische" plan. "Ge doemd te mislukken", voorspelt bondsbestuurder Lakmaker (ABOP). DEN HAAG - Voor scholen is het zowel een nederlaag als een op luchting wanneer ze een leerling doorsturen naar het speciaal onder wijs. schrijft Wallage in zijn 'hoofd lijnennotitie'. De opluchting betreft vooral de leerkrachten van gewone basisscholen die vaak werkloos moeten toezien als hun leerlingen met leer- en/of opvoedingsmoeilijk heden kampen. Het ontbreekt ba sisscholen aan geld. tijd en deskun digheid om die kinderen daudwer- kflUk Ie helpen. De opluchting geldt ook de andere kinderen in de klas. Die dreigen immers de dupe te worden als teveel medeleerlingen met problemen kampen. Maar de nederlaag is minstens zo groot Ten eerste omdat een kind met leer- en/of opvoedingsmoeilijk heden eerst op school moet misluk ken. voordat het aanspraak kan ma ken op deskundige hulp Ten twee de is het altijd een verlies ais een kind afgezonderd moet worden in een aparte school "Juist bij jonge kinderen kan een houding groeien waarin het heel normaal gevonden wordt dat intelligente en minder in telligente kinderen samen leven en samen leren. Hetzelfde geldt voor gehandicapten en nict-gehandicap- ten aldus Wallage in zijn rapport. Maar niet aHeen de achterblijvers hebben er onder te lijden. Voor de leerlingen in het speciaal onderwijs geldt dat de terugkeer naar een 'nor male' school of 'normale' baan een moeizame, nauwelijks begaanbare weg is. Slechts 1 procent van de leerlingen op scholen voor leer- en opvoedingsmoeilijkheden (LOM- scholen) wist in 1989 de weg terug te vinden naar een gewone school. "Een schokkend percentage", zei Wallage. Het tijdelijke karakter van ons speciale onderwijs bestaat al leen maar op papier. Troost Bij wijze van troost merkte Wallage op dat Nederland het beste speciaal onderwijs heeft van de wereld. "Maar we hebben het te rigide geor ganiseerd". meent de bewindsman. Het roept de vraag op of een aparte voorziening voor speciaal onder wijs niet automatisch leidt tot een alsmaar groeiende behoefte aan speciaal onderwijs. Hoe dan ook. de afgelopen tien jaar groeide het leer lingenaantal met vijftien procent, tot 106 000. Dc verwachting is dat duar jaarlijks nog 1500 kinderen bij komen. Een kostbare en onge wenste ontw Ifcfcellng. Toch hebben talloze kabinetten van verschillende signatuur ge tracht de toeloop naar het speciaal onderwijs af te remmen. "Er is te lang gepraat over dc deskundigheid van de leerkrachten op de basis school". vindt Wallage Mén vtdedé cursus op cursus in het basisonder wijs, maar zonder het gewenste re sultaat. Dc onderwijskundige en pedagogische aanpak van de over heid heeft gefaald. "De overheid geeft zelf geen les en kan dan ook de onderwgskundige problemen niet rechtstreeks oplossen", schrgft de staatssecretaris. Dc meest vergaande oplossing waar Wallage nu aan denkt, ziet er alfl volgt un tien .1 vutticn basis scholen kruipen met Cén school voor speciaal onderwijs onder een groot bestuurlgk dak. Dat nieuwe grote bestuur bepaalt zelf hoe leer lingen met leer- en/of opvoedings moeilijkheden worden geholpen Dat kan bg voorbeeld door de apar te voorziening voor speciaal onder wijs op te heffen. Dc vrijkomende middelen en deskundigheid kun nen dan ingezet worden waar ze no dig zgn. Samenwerking Als minder vergaand alternatief ziet Wallage dat de afzonderlijke school besturen intact blijven, maar hun taken en gelden voor de 'probleem- 'leerlingen overdragen aan een 'sa- menwerkingsbestuur'. Extra geld komt er niet. De samenwerkingsbe- sturen moeten het rooien met de meerkosten van het speciaal onder wijs en de 'wegingsgelden' (dat zijn extra gelden die scholen krijgen voor arbeiders- en allochtone kin deren). De vakbonden huiveren bg dit soort 'mammoet-constructies'. Trouwens, welke basisschool staat er te trappelen om met een LOM- school te fuseren? "Precies", zegt Joosje Lakmaker van de Algemene Bond van Onderwijs Personeel (ABOP). Volgens haar moet Walla ge een stimulans of een beloning bieden willen scholen zich in het avontuur storten. "Dit voorstel le vert scholen niets extra's op. Als je de zeven, zeg acht leerkrachten van die ene LOM-school gaat verdelen over tien a vijftien basisscholen, wat levert dat nou op?" Volgens Lakmaker zgn niet alle basisscholen in ons land bereid en in staat tot intensieve samenwer king met het speciaal onderwijs. Laat een kleine voorhoede van geïn teresseerde scholen op kleine schaal met samenwerking experi menteren, is haar redenering. Als 't werkt, breidt zoiets zich vanzelf uit. Maar scholen van bovenaf tot sa menwerking dwingen, is heel ris kant. "Vooral waar enthousiasme en teamgeest de slaagkans bepa len", aldus Lakmaker. Volgens de bondsbestuurder zal 't plan van Wallage mislukken. "De basisscholen kunnen de problemen nu al niet 't hoofd bieden, laat staan als ze straks niet meer mogen door verwijzen. De speciale scholen heb ben weinig trek om als hulptroepen te fungeren. En de ouders houden zo lang mogelijk hun kind op de school voor speciaal onderwijs, want daar weten ze zeker dat 't kind goed wordt geholpen. Zeg zou zelf, niemand gooit toch oude schoenen weg voordat-ie nieuwe heeft?" GEESTELIJK LEVEN Delegatie naar Hongaars talige kerken RIJNSBURG - Voor het eerst sinds de Karpato- Oekraine na de oorlog door de Sovjetunie werd inge lijfd, heeft een westerse de legatie een bezoek ge bracht aan de Hongaars- sprekende gereformeer den aldaar. Het betrof een groep van de Nederlandse hervormd-gereformeerde Europacommissie. Het is niet uitgesloten dat Neder landse predikanten cursussen zullen verzorgen voor hun colle ga's in de Karpato-Oekraine, ver telt de gereformeerde ds. J. Cziria uit Rijnsburg, die deel uitmaakte van de delegatie. Niet meer dan 26 predikanten hebben de pastorale zorg voor meer dan tachtig gemeenten, met ongeveer 125.000 leden. De oplei ding van dominees heeft de afge lopen tientallen jaren veel te wen sen overgelaten. Aankomende voorgangers konden niet in groepsverband colleges volgen, maar kregen individueel onder wijs van oudere collega's, omdat samenscholing van drie of meer personen was verboden, aldus Cziria. "Ik heb grote bewondering voor ze", zegt de Rijnsburgse pre dikant zelf afkomstig uit Hongarije "maar zelf voelen ze ook wel aan dat ze wat missen". Predikanten ontberen vaak de nodige kennis, bijvoorbeeld op het gebied van de homiletiek (of tewel de kunst van het preken). Voor het eerst sinds de oorlog volgt nu een groepje aanstaande dominees, twaalf in totaal, een theologiestudie in Hongarije. Tij-' dens het bezoek van de Neder landse delegatie is gesproken over de mogelijkheid om dienst doende predikanten 'bijscholing' te geven. Cziria: "Hoe dat zal gaan. moet nog worden uitge werkt. Het initiatief moet nadruk kelijk liggen bij de kerken daar. Er mag geen sprake zijn van pa ternalisme". De Karpato-Oekraine was tot 1919 onderdeel van het Habsburgse keizerrijk. Nadat het gebied twintig jaar door Tsjecho- Slowakije was bestuurd, werd het in 1939 door Hongarije ingelijfd. Tot de komst van de Sovjets be stonden er tussen de kerken daar en kerken in westelijk Europa, goede contacten. Ook de Hongaarstalige gerefor meerden in de Karpato-Oekraine hebben zeer te lijden gehad onder de Russische overheersing. Zo heeft de huidige bisschop van de kerk, dr. Forgon, enige jaren doorgebracht in een concentra tiekamp in Omsk. "Het predikan tenbestand is in de loop der jaren daardoor gedecimeerd", weet Cziria. De hervormde kerk heeft in de afgelopen paar jaar veel meer ruimte gekregen, signaleert de Rgnsburgse predikant. Er zijn ve le kerken heropend en de kerk diensten worden druk bezocht, zo mocht hij zelf constateren toen hij in acht dagen tijd in elf verschil lende kerken preekte. Een pro bleem blijft, dat de kerkgebou wen in bezit van de staat blijven en dat de kerk nauwelijks over vergaderruimte beschikt. De delegatie uit Nederland con stateerde verder dat het culturele leven onder de Hongaarsspreken den de laatste jaren een "enorme impuls" heeft gekregen. Dat is mede te danken aan het werk van de Hongaarse culturele vereni ging. Het onderwijs mag weer in de Hongaarse taal worden gege ven. Nog maar een paar jaar gele den was de Hongaarse taal alleen toegestaan in de kerk. 'Jongeren zeer vervreemd van geloof en kerk' DEN BOSCH (ANP) - "Jonge ren zijn in hoge mate vervreemd van geloof en kerk. Zij weten wei nig van fundamentale zaken rond levensbeschouwing. In de kerk missen zij warmte en uitstraling". Deze conclusies trekt de Werk groep Katholieke Jongeren (WKJ) uit een enquete die zij dit najaar onder ruim 8.000 jongeren (van 14 en 25) heeft gehouden. Van de ondervraagden twijfelt 42 procent aan het bestaan van God terwijl 14 diens bestaan ont kent. Ruim de helft (52 procent) proeent voelt zich niet met een kerkgenootschap of religieuze groepering verbonden. Een op de drie jongeren bezoekt zelden of nooit een dienst en 41 procent slechts bij uitzondering. Volgens de onderzoekers heb ben jonge mensen grote moeite open te staan voor zaken die niet waarneembaar of bewijsbaar zijn. Als er wel interesse is voor geloof of levensbeschouwing, dan krijgt dit niet altijd gestalte in betrok kenheid bij een kerk. Tot de jongeren die zich moei lijk in de kerk thuisvoelen, be hoort ook de groep die kerkdien sten bezoekt. Deze jongeren mis sen daar uitstraling en inspiratie, zowel van voorgangers als van ge lovigen. Hun vragen worden nau welijks seneus genomen. De kerk is hun ogen "iets voor oude men sen". Een derde van de onder vraagden zegt niet te weten wat de zin van kerkdiensten is. Veel jongeren hebben een ge brekkig inzicht in de context waarbinnen ethische kwesties worden geformuleerd. Tevens werd "nogal wat kritiek en mis verstand" geregistreerd "over de wijze waarop de kerk dergelijke kwesties presenteert". Aan de enquete. waarvan de formulieren via parochies, jonge renkoren en middelbare scholen werden verspreid, namen 8.354 jongeren deel, ongeveer 21 pro cent. 85 procent van de reacties was afkomstig van jongeren tus sen de 14 en 17 jaar. De resultaten worden opgeno men in de beleidsaanbevelingen in het kader van het Willibrord- jaar, dat 10 november wordt afge sloten De presentatie van het on derzoek heeft tot kritiek geleid. Het onderzoek werd in augustus aangekondigd als een nationale enquete in het kader van het Wil- librordjaar. Volgens vicaris-gene raal J. Zuidgeest van het bisdom Rotterdam zou de bisschoppelij ke contactcommissie met in de enquete gekend zijn. Zangavond Katwijk. De geza menlijke evangelisatiecommissie van de hervormde gemeente en gereformeerde kerk in Katwijk aan Zee organiseert morgen een zangavond in het teken van de Reformatieherdenking. De avond vindt plaats in de Nieuwe Kerk (Voorstraat) en begint om acht uur. Ds. G. J. Mink heeft de lei ding. Medewerking verleent het evangeli satiekoor. Tournee Olsson start in Boskoop BOSKOOP - De bekende Zweedse popzanger Ingemar Ols son begint morgenavond met zijn band een tournee door ons land. De 'Cliff Richard' van Scandina vië bijt het spits af in Boskoop. Olsson en band worden onder steund door de gospelgroep Dis cipel (dit weekend ook van de partij op het feestcongres van het CDA), die weer per concert wordt bijgestaan door een regionaal koor. Het is inmiddels de twaalf de toernee van Olsson. De organi satie, Continental Sound in Rot terdam, verwacht per concert zo'n duizend bezoekers. Het optreden van Olsson '1 man, 1 band en 100 stemmen' vindt morgenavond in Boskoop plaats in de Beurshal. Aanvang acht uur. Toegang kost 15 gulden. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Dron- njp mw. E. M. van der Weide-Wisse laar Elahuizen en Oudega, te Uddel H. Rose boom Boven-Hardinxveld, te Zoetermeer B. Oosterom Kampen; aangenomen naar Bergum D. Kniijt, 1.1. zend.pred. te Indonesië, wonende te Katwijk; bedankt voor Westerhaar J. Quist Hendrik Ido Ambacht, voor Opijnen en Tuil J. de Goei Leeuwar- Gereformeerdc Kerken: beroepen te Andyk drs. A. W. Mol Domburg en Westkapelle. te Lemmer drs. H. K. Zijlstra Tyne en Nij-Beets; aangeno men naar Geldrop (herv -gerefdrs. L. Thgs Ouderkerk aan den Amstel, be roepbaarstelling: drs. B W Ooster- mann, Rombout Hogerbeetsstraat 133 I, 1052 VZ. Amsterdam, tel. 020 - 827455 Geref. Kerken vrijgemaakt: bedankt voor Heerde if IB Wapenveld A Boersma Mussel, voor Nieuwleusen Jt Janssen Almelo, voor Vollenhove - D W L Krol Aduard Christelijke Geref. Kerken: aange nomen naar Zwolle H. C. Mynders Zwgndrecht. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Chilliwack (Can J. J. van Eckeveld Zeist, voor Nieuwerkerk (Z) G J van Aalst Benthuizen, bedankt voor Borssele P van Ruitenburg Me- liskerke Rap tl «ten «e meen ten: beroepen te Delfzgl D M. Stichter Westerhaar De legbatterij is een kwelling voor de kip en moet verdwij nen in 1994. De prijsstijging van nog geen cent per ei zal volgens de han del echter de doodsteek voor de Nederlandse eierboer beteke nen. als niet de hele EG mee doet. (archieffoto's) de hennen kunnen rondscharrelen. De stellages in de lengterichting van de stal hebben drie verdiepin gen. Elke etage heeft een metalen roostervloer met daaronder een transportband voor het afvoeren van de mest. De kippen kunnen alle kanten op. Op de etages staan voerpannen. Dc 'drinknippels' in het plafond kunnen de hennen zelf bedienen. Helemaal bovenaan zgn de zitstok- ken, waar vandaan de legnesten te gen de buitenwanden te bereiken zi jn. Het gelegde ei komt terecht op een hellende bodem van een soort 'hoogpolig kunstgras' en rolt naar een transportband. Kale plekken Vergeleken met de legbatterij komt de kip die mag fladderen van de hel in de hemel. Maar probleemvrij is het nieuwe systeem nog niet. Veel fladderkippen vertonen kale plek ken. De onderzoekers zoeken naar stig naar de oorzaak van de kale kip- pekonten en -ruggen. De hennen zijn bovendien niet de snuggersten. Het fladderen van eta ge naar etage moet ze worden aan geleerd. De eerste lichting die ken nismaakte met de fladderstal bleef massaal op de bodem rondscharre len. De beestjes zouden zijn verhon-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2