ToekomstKlokhui9 onzeker Tv-documentaire over schepper van 'Efteling' Extra treinen voor concert Tina Turner Guus Jansen overleden Muziekfestival: 'Van Indorock tot Nederpop' Flikjes en bintjes DINSDAG 30 OKTOBER 1990 R.T.V.-SHOW PAGINA 23 Sportredactie BRT heeft bijna geen geld meer BRUSSEL (GPD) - De BRT-sport- redactie kampt al geruime tijd met een ernstig geldgebrek. Het gevolg hiervan is dat de BRT nauwelijks nog belangrijke voetbalwedstrijden rechtstreeks kan uitzenden. Als gevolg van de belabberde fi nanciële situatie van de BRT-sport- dienst moet ook het plan voor een nieuwe sportshow worden afge voerd. Zelfs het sportjaaroverzicht, waaraan presentator Mare Uytter- hoeven aan het werken is, kan als nog wegens gebrek aan financiële middelen worden geschrapt. UTRECHT (ANP) - Bezoekers van het concert van Tina Turner op 1 november in het Thialf Ijsstadion in Heerenveen kunnen zich met de trein voor de deur van het stadion laten afzetten. Een aantal treinen stopt bij de halte Heerenveen Ijsstadion, die normaal wordt gepasseerd zonder stoppen. Alle treinen die tussen circa 14.00 uur en 18.00 uur uit Zwolle vertrekken zullen Heerenveen Ijsstadion aandoen. Het zelfde geldt voor de treinen die tussen 14.00 en 19.00 uur uit Leeuwarden vertrekken. Het oudste zoontje van prinses Diana en prins Charles, Harry ge heten, mag blijkbaar toch wel eens buiten de pogrten van zijn kost school vertoeven. Volgens 'de bladen' mag het achtjarige jongetje sinds vorige maand, toen hij met tientallen body-guards op kost school werd afgeleverd, amper contact met thuis onderhouden. Maar Harry was onlangs op een door-de-week-se dag toch aanwezig bij St. Paul's Cathedral in Londen, waar hij de bestuurder van een rut 1934 daterende truck een handje gaf tijdens een bijeenkomst van voorma lige oorlogsvliegeniers. (foto ap> GRONINGEN - De produk- tie van 'Klokhuis', het pro gramma voor de jeugd dat de NOS dagelijks in de voor avond uitzendt, wordt vol gend seizoen een jaar stilge legd. De leiding van de NOS heeft dat besloten omdat het aantal nog uit te zenden afle veringen zich de laatste tijd enorm heeft opgestapeld. Het is de bedoeling dat in september 1992 de produk- tie weer wordt hervat. De NOS heeft Klokhuis voorlo pig tot de zomer van 1993 ge programmeerd. De nieuwe jongerenkrant Primeur meldt deze week dat de NOS de produktie van Klokhuis wil stoppen, omdat de omroepstichting meer geld wil besteden aan sport- en informatieve pro gramma's. NOS-woordvoer- der Fred de Vries begrijpt niet „waar Primeur die on zin vandaan haalt". „Dat heeft er absoluut niets mee te maken. Wij stoppen de produktie alleen maar, om dat de voorraad aan afleve ringen van Klokhuis gigan tisch gegroeid is. Na dat pro- duktieloze jaar kunnen de makers weer aan de slag". Volgens eindredacteur Geelhoed is minder zeker over de toekomst van het jeugdprogramma. "Als de NOS spreekt over een voor raad dan heeft ze het over een administratieve voor raad. In werkelijkheid is er maar een voorraad voor twee maanden. Uit bezuini gingsoverwegingen heeft men echter besloten om meer Klokhuizen te gaan herhalen. In eerste instantie werd 50 procent herhaald, dat is nu al bijna 100 procent. Als de NOS-leiding zegt dat ze tot 1993 door kan gaan met uitzenden, dan zeg ik: ze kan nog wel 10 jaar blijven uitzenden, als ze maar blijft herhalen. Maar of ze daar mee de kinderen vasthoudt. Wanneer die elke avond oude kost voorgeschoteld krijgen, haken ze af. Ik vind het dan ook schandalig wat er gebeurt. Uit de houding van de NOS-leiding blijkt dat ze gewoon geen geld over heeft voor een kinder programma dat notabene re gelmatig het best bekeken programma van de zender is". De NOS is inmiddels be sprekingen begonnen met de makers over een eventue le hervatting na het produk- tieloze jaar. De Vries: „Ge streefd wordt om de kern van de makers weer bere d te vinden om voor Klokhuis aan de slag te gaan". Geel hoed „Het is praktisch on mogelijk om die club na een jaar weer bijeen te brengen De schrijvers en de acteurs gaan niet een jaar zitten wachten en met een lange stilstand haal je de routine uit de ploeg En dat weet de NOS ook. Het komt er dan ook op neer dat de NOS met deze maatregel wil zeggen weg ermee!" LAREN (ANP) - Guus Jan sen sr., de componist van Corrie Brokken's 'wereldhit' 'Net als toen', is vrijdag op 79-jarige leeftijd in Laren overleden, zo is gisteren be kendgemaakt. Jansen was al enige tijd ziek. Met 'Net als toen' won Corrie Brokken in 1957 het Eurovisie Songsfestival. Jansen schreef vaker prijs winnende muziek: zo werd hij onderscheiden voor de begeleidingsmuziek die hij schreef voor één van Sjoukje Dijkstra's schaatsküren. An dere bekende melodiën van zijn hand zijn 'Daar waar de molens staan' en 'Elfenbal'. Jansen was pianist, orga nist, arrangeur en orkestlei der. Hij was dertig jaar be stuurslid van de Buma- Stemra. waarvan vijftien jaar als vice-voorzitter. DEN HAAG 'Van Indorock tot Nederpop'. Dat is de benaming voor een muziekfestival dat op zaterdag 10 november in het Nederlandse Congresgebouw in Den Haag wordt gehouden. Liefhebbers van 'ons Indië' komen daar aan hun trekken, want men kan die dag luisteren naar en dansen op de klanken van allerlei 'Indorock'-formaties. Want, zo stelt de organiserende culturele vereniging NINES (Nazaten Indische Nederlanders en Sympathisanten): een groot deel van de muziek uit de jaren vijftig was afkomstig uit de instrumenten van Indische muziekbands. "Zij zijn het ook geweest die de bakermat vormden van de eigentijdse Nederlandse popmuziek. Het muziekfestival is dan ook een eerbetoon, niet alleen aan de Indorockers van het eerste uur, maar bovendien aan alle andere musici die de Indische muziekbeoefening met vernieuwingen hebben verrijkt". Artiesten die de 10e november het Congresgebouw vanaf half vijf zullen aandoen zijn onder anderen 'The Hot Jumpers', 'The Desmounts', 'Matahari', 'The Crazy Rockers' en 'The Black Magie'. De avond wordt afgesloten met optredens van klinkende namen als Lois Lane en Anneke Grönloh. HILVERSUM Zanger/tekstschrijver Benny Neyman zit vijf tien jaar in 'het vak'. Dat lustrum wordt op tv gevierd. De KRO brengt komende zondag een programma waarin Neyman zijn beste liedjes zingt, van zijn allereerste plaatje tof zijn meest re cente cd. Het programma is in Griekenland opgenomen, het land lyaarvan Neyman zegt dat hij "ervan houdt". (foto orni HILVERSUM - In Nederland werden voor de Tweede Wereld oorlog al filmclips vervaardigd. De eerste voorgangers van de huidige videoclips in beeld ge brachte grammofoonplaten zijn in 1984 ontdekt op de zolder van een landgoed waar ex-pre mier Dries van Agt ging wonen toen hij Commissaris van de Ko ningin werd in Noord-Brabant. De maker van de documentaire, Rob Smit, wist ze destijds nog net van de vuilnisbak te redden. Vanavond worden de histori sche filmclips voor het eerst op de Nederlandse tv getoond. Ze zijn gemonteerd in de filmdocu- mentaire „Van film tot sprook- je". De filmclips werden vanaf 1935 gemaakt door de Eindho- vense fotograaf-filmer Peter Reijnders, die na de Tweede We reldoorlog vooral bekend werd als de schepper van het sprook jespark De Efteling. Reijnders is in 1974 op 74-jarige leeftijd over leden. Vanaf het moment, dat het in Nederland kon, is Reijnders ge luidsfilms gaan maken. Zo ont stonden vanaf 1935 ook zijn film clips, in die jaren nog filmminia turen genaamd. Verschillende van die bij geluidsplaten te draai en films, sleepten nationaal en internationaal prijzen in de wacht. Efteling Drie jaar na de bevrijding stortte Reijnders zich met al zijn energie op het realiseren van het sprook jesbos De Efteling in een één jaar oude speeltuin. Rob Smit: „Meestal wordt te- ^kenaar Anton Pieck als de be- BIJ dc zaak van Poter Roljndrrs werd In '51/"52 hard gewerkt aan dc sprookjes voor de Efteling. hier wordt Sneeuwwitje vervoerd. (foto GPD) langrijkse schepper van De Efte ling genoemd. De werkelijkheid is, dat Reijnders een veel groter aandeel in de totstandkoming heeft gehad. Hij haalde Pieck er bij om zijn ideeën uit te werken. Maar alle mechanismes, die vaak via draadjes en touwtjes de sprookjesfiguren tot leven brachten, zijn door Reijnders be dacht en geconstrueerd" „Hij was een romantische man, die andere mensen cn voor al kinderen graag blu wilde ma ken", concludeert Smit. die in to taal 3,5 jaar aan onderzoek, orde ning van materiaal en de monta ge van de film werkte. 'Van film tot sprookje.' van avond, Nederland 3. 21.04 tot 21.54 uur. NOS. Wat hebben woorden als guillo tine, braille, saxofoon, pasteuri seren en zeppelin met elkaar ge meen? Het gaat hier om eponie men, dat zijn woorden die van een persoonsnaam zijn afge leid. Het genoemde rijtje dankt zijn ontstaan aan respectieve lijk de heren Joseph Ignace Guilloiin, Louis Braille, Antoi- ne Joseph Sax, Louis Pasteur en graaf Ferdinand Adolf August Heinrich von Zeppelin. Het woord eponiem komt wel in En gelse, maar niet in Nederlandse woordenboeken voor. In de 'Op perlandse taal- letterkunde' van Batttis, een boek vól taal grapjes en taalvondsten, wordt onder het kopje 'Flikjes en bintjes' slechts terloops aan dacht besteed aan Nederlandse eponiemen. Volgens Battus be staat er maar een handvol va derlandse eponiemen of naam woorden. Hij noemt het hopje (naar de Haagse baron Hen drik Hop), de flik (naar chocola fabrikant Caspar Flick), het sti- priaantje (stroopballetje van dokter Abraham van Stipri- aan) en het bintje (naar de Frie zin Bintje Jansma). Zijn opmer king dat we het dure etiket epo niem niet nodig hebben om er dit mandje etenswaren mee aan te duiden, prijkt nu als motto op de eerste bladzij van het kers verse 'Eponiemen Woorden boek' van Ewoud Sanders. Van de duizend door hem ver zamelde Nederlandse naam woorden zijn er zeshonderd m het woordenboek afgedrukt. Hoewel niemand weet hoeveel eponiemen er in het Nederlands zijn. staat het wel vast dat de collectie van Sanders bij lange na niet compleet is. Dat heeft verschillende oorza ken. In de eerste plaats heeft hij alleen woorden opgenomen die enigszins zijn ingeburgerd. In bepaalde vakkringen, zoals in de wereld van dokters, natuur kundigen, plantkundigen en geologen, wemelt het van woor den die van beroemde voorgan gers zijn afgeleid, maar die daarbuiten niet of nauwelijks gangbaar zijn. Onder het tref woord 'watt' (van James Watt) wordt overigens een hele rij van vergelijkbare woorden uit de natuurkunde even kort opge somd fcelsius, volt, ampere enz.). Hetzelfde gebeurt, voor de plantkunde, onder 'sansevieria' (van de Napolitaan Raimund de Sangro, prins van Sansevero): de begonia, magno lia, forsythia, dahlia, bougain- villea en talloze andere bloemen danken hun naam aan botani ci. of een ontdekkingsreiziger als Louis de Bougainville. Ook merknamen (zoals de Ford-auto of de Stetson-hoed), aardrijkskundige namen (Co- lijnsplaat) en politieke naam woorden (marxist, stalinist, enz) ontbreken. Hij besteedt evenmin aandacht aan woor den die op schrijvers of aan per sonages in romans of toneel stukken teruggaan. Een andere beperking die Sanders zichzelf heeft opgelegd, is dat hij slechts woorden in zijn boek heeft toegelaten die van historische personen zijn afge leid. Allerlei woorden, en dat zijn er nogal wat, die op Griekse en Romeinse goden en mytholo gische figuren teruggaan, kwa men daardoor niet in aanmer king. Woorden als vulkaan foan de god Vulcanusj, doos van Pandora, Oedipuscomplex en afrodisiacum liefdesdrankje van de godin Aphrodite) schit teren dus door afwezigheid. Xantippe (helleveeg, de vrouw van Socrates) is wel van de par tij, maar zij heeft dan ook echt bestaan. Maar hoe zit het met al die personen uit een ver verle den, van wie we niet precies we ten of hun persoonsgegevens wel hélemaal betrouwbaar zijn? Neem een woord als 'sinter klaaspop', afgeleid van Sint-Ni- colaas, ofwel de bisschop van Myra die in de vierde eeuw na Christus leefde. Sanders gelooft niet in de goedheiligman, want zijn woordenboek zwijgt over de sinterklaaspop. Zo laat zijn werkstuk er evenmin twijfel over bestaan dat de bijbelse waarheden niet aan hem be steed zijn: hij rept met geen woord over Kan, Job, Onan en zelfs niet over Judas, die toch peet hebben gestaan voor prachtige eponiemen als kan steken, jobstijding, onanie en judaskus. Wat een woordenboek al niet kan onthullen over de geest van zijn maker! OVERSCHATTEN ZE DE QZER - WINKEL VAN DlE W0E5TIDNZWER- VERS NIET EEN 0EETO6

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23