LEIDSCH DAGBLAD Kleine braadpan gezocht. Alle gijzelaars vrij onder voorwaarde NODIG! Kinderen als drugskoerier EG opnieuw in beraad over landbouwsubsidie Slavinken, 1 HQ Buschauffeurs NZH eisen oplossing voor Breestraat Strandtenten wellicht ook in de winter open DINSDAG 30 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39383 Prijs fl. 1,35 (The Financial Times haalt vandaag Zowel 'Arabische diplomaten' als ■Iraakse regeringsfunctionarissen' Ban voor het bericht dat Hussein de gijzelaars wil laten gaan als Frank- Rjk en de Sovjetunie een 'vreedza me oplossing' beloven. Het bericht bevestigt nog eens dat Irak de wes terse gijzelaars gebruikt als wapen j)m het internationale verbond te- Ei het land te verzwakken, aldus Britse krant. De nieuwe 'toezegging' van Irak at haaks op de afspraak die de EG-landen zondag maakten om op geen enkele wijze te onderhandelen tnet Irak. Die afspraak houdt ook in flat de EG-landen geen officiële af gezant naar Irak sturen om gijze laars vrij te krijgen, zoals minister Van den Broek (buitenlandse za ken) gisteren zei aan een groep ver ontruste familieleden van de 169 jNederlandse gijzelaars. Hij wees er op dat het sturen van een bemidde laar er toe kan leiden dat Irak een Foutje: granaten op Wladiwostok MOSKOU (Rtr) - Een munitie- expert in de Sovjetunie heeft zondag vanaf een oorlogsschip per ongeluk granaten boven de stad Wladiwostok afgescho ten. De expert onderzocht het vuurmechanisme aan boord van de „Admiraal Vinogradov" op onregelmatigheden. "De man begon met een testpro gramma zonder eerst te con troleren of het wapensysteem was geladen", aldus Tass. Het persbureau voegde er aan toe dat het vuurmechanisme per fect bleek te werken. Vanaf het bestrijdingsvaar- tuig van onderzeëers werden 17 granaten afgeschoten die boven Wladiwostok tot ont ploffing kwamen. Wladi wostok is het hoofdkwartier van de Sovjet-vloot voor het gebied van de Stille Oceaan. Volgens Tass bleef de schade beperkt dankzij de verticale richting waarop de lopen van de kanonnnen stonden afge steld. paar gijzelaars laaf gaan, wat voor de achterblijvers tot problemen kan leiden. De familieleden toonden zich te leurgesteld en richtten op initiatief van de Amsterdamse dominee Wouters, van wie de zoon in Bag hdad vastzit, een 'familie-comité' op. Het comité heeft zich voorgeno men snel initiatieven te ontwikke len die moeten leiden tot vrijlating van alle Nederlandse gijzelaars. Wouters rekent daarbij op steun van de Raad van Kerken, maar ook op die van de moslimbeweging in Nederland. Een vertegenwoordi ging van dat comité zou naar Bagd- had moeten reizen, "afhankelijk van de medewerking van Irak die immers visa moet verstrekken", al dus Wouters. Kamerlid Janmaat (Centrum De mocraten) krijgt in ieder geval geen visum voor Irak. Dat heeft de Iraak- se ambassade in Den Haag gisteren meegedeeld. Janmaat had zich vori- ,ge week als 'bemiddelaar' opgewor pen. Valk na middernacht landde in Parijs een toestel met 263 Franse gijzelaars uit Kuwayt en Irak. On der hen de Nederlander Wim de Bie, coach van het Kuwaytse nationale waterpoloteam, die profiteerde van het Franse paspoort van zijn vrouw. De Bie toonde begrip voor het Ne derlandse stanpunt om geen afge zant naar Baghdad te sturen. "Maar als je een besluit neemt, dan moetje je er ook aan houden", aldus De Bie, die meende dat Nederland z'n harde opstelling moet waarmaken door troepen te sturen. Twee fregatten zijn volgens hem niet genoeg. Ongeveer tweeduizend Fransen stonden de ex-gijzelaars gisteren in Parijs op te wachten. Onder applaus en gejuich kwamen zij, huilend, la chend of met strakke gezichten vlak na middernacht naar de lopende band voor hun bagage, waar ze hun familie in de armen vielen. De ex- gijzelaars die in Parijs landden wa ren met hun gedachten vrijwel alle maal bij hun lotgenoten: de onge veer 4.000 buitenlanders die nog vastzitten en van wie zij de afgelo pen dagen afscheid hebben geno men. Zo werd melding gemaakt van Amerikanen en Britten die er slecht aan toe zijn. Over het algemeen wil de men daarover niet veel vertellen om hen niet nodeloos in nog groter gevaar te brengen. (zie ook pagina 3 en 7) Buien Half tot zwaar bewolkt en vooral over dag buien. Minimumtemperatuur on geveer 6 graden. Middagtemperatuur omstreeks 10 graden. Zuidwestelijke wind. vrij kraehtig of krachtig. 5 of 6. aan de kust en op het IJsselmcer af en toe stormachtig, 8. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Half tot zwaar be wolkt en tot In het weekeinde perioden met buien. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. LUXEMBURG (GPD) - De EG-mi- nisters van landbouw en handel zul len maandag een nieuwe poging doen de impasse over de landbouw prijzen en de beperking van de sub sidies te doorbreken. Zij komen dan in Brussel bijeen. Zij moeten alsnog de knoop zien door te hakken over het EG-bod aan de wereldhandels partners over de afbraak van land bouwsteun. Vandaag beginnen de Italiaanse ministers van landbouw en van handel, Saccomandi en Ruggiero, in Bonn hun eerder aangekondigde rondreis langs alle regeringen in de EG. Italië, voorzitter van de EG, probeert op deze manier de landen via individuele gesprekken alsnog op een lijn te krijgen. Bondskanselier Kohl heeft om nog meer bedenktijd gevraagd. Hij wil uitgebreid overleg plegen met de Franse president Mitterrand. Zij waren het die afgelopen vrijdag in het holst van de nacht hun minis ters van landbouw opdracht gaven President Aquino: geen tweede termijn MANILA (DPA) Cory Aquino keert na 1992 niet terug als presi dent van de Filipijnen. "De belang rijkste taak die ik mij aan het begin van mijn presidentschap had ge steld, herstel van de democratie, is volbracht", aldus Aquino vandaag tegenover buitenlandse journalis- om tegen het voorgestelde EG-bod te stemmen. Inmiddels is de EG al twee weken te laat met het indienen van dat bod aan de wereldhandelspartners voor de afbouw van steun aan de boeren. Van 3 tot 7 december wordt hier over een wereldconferentie gehou den in Brussel, de zogeheten Urugay-ronde van de GATT. De conferentie is het sluitstuk van vier jaar onderhandelen. LONDEN - Vandaag of mor gen wordt de eerste grote mijl paal bereikt in het grote Ka naaltunnelpro jekt tussen Frankrijk en Engeland. Dan zullen de Franse en Britse boor- ploegen elkaar voor het eerst de hand kunnen schudden in een van de drie werktunnels die in middels in de zeebodem zijn ge graven. De 'grote doorbraak' komt drie jaar nadat met de werkzaamheden is begonnen. Inmiddels heeft de aanleg van de tunnel onder het Kanaal al een flink aantal mensenlevens geëist en zijn de kosten inmid dels opgelopen tot ruim 23 mil jard gulden. 100 gram JLm\J +J I igram Per kilogram nog voordeliger. Islands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 3 november Op pad gestuurd met verdovende middelen Iers zijn ze goedkoop, want ze hoe ven maar een paar tientjes tot hon derd gulden te betalen. Voor de dea lers zit er weinig risico aan vast. Wordt zo'n jongen gepakt, dan staat 'ie ook zo weer buiten". Vorig jaar al nam De Kruijft dii probleem onder de loep. Toen bleek het echter nog te gaan om soft drugs en was er nog maar distributie op kleine schaal. Pas toen er ook hard drugs werden vervoerd, besloot dc politie in te grijpen. "De informatie over de drugskoe- riertjes", zegt De Kruijff, "komt uit een vrij grote kring. Van buren, ol vriendjes aan wie de jongens vertel len dat ze veel geld op zak hebben". De 'deals' worden meestal in cafés of koffieshops gemaakt Een vier jaar durend onderzoek van het ministerie van justitie wees uit dat een slechte situatie thuis plus een gebrek aan toezicht crimi neel gedrag onder jongens tussen 12 en 17 jaar veroorzaakt. Het inzetten van kinderen als drugskoerier noemde onderzoeker Polder 'een gigantisch probleem'. Zestal doden aan boord VS-schip in Perzische Golf MANAMA (AP) - Zes opvarenden van het Amerikaanse landings schip Iwo Jima zijn vandaag om het leven gekomen bij een onge luk in de ketclruimtc van het schip. Vier anderen liepen ernsti ge brandwonden op. Door nog onbekende oorzaak kwam er stoom vrij in de ketel ruimte. De Iwo Jima was net uit Bahrayn vertrokken na een routi ne-inspectie. Het schip keerde te rug naar Bahrayn voor een onder zoek naar de schade. Het lan dingsschip opereert sinds 16 sep tember in de Golf en telt een 685- koppige bemanning. Aan boord zijn ook 1.100 ROTTERDAM (GPD) - Kinderen van 6 tot en met 16 jaar worden in de Rotterdamse wijken Feijenoord en Afrikaanderbuurt ingezet als drugs koerier. De dealers sturen de jon gens tegen kleine vergoedingen op pad om cocaine en heroine in drug spanden op te halen en af te leveren bij een koper. De Rotterdamse poli tie werkt op dit moment met 16 re chercheurs aan deze zaak. Volgens coördinator De Kruijft van de afdeling Verdovende Midde len van bureau Groot-IJsselmonde, kan naar de omvang van dit pro bleem alleen maar worden gegist. "De kinderen zelf hebben in de meeste gevallen geen flauwe notie van wat ze vervoeren. Voor de dea- STOCKHOLM - Zeven verpleegsters, allemaal werkzaam op dezelfde af deling in een Stockholms ziekenhuis, kregen vrijwel gelijktijdig alle zeven een dochter. Ze genieten nu van hun zwangerschapsverlof en maken samen een wandelingetje langs het tijdelijk onderbezette ziekenhuis. (foto anpi Britse krant meldt toezegging Saddam Hussein LONDEN/DEN HAAG (AP/ANP/GPD) Irak is bereid alle westerse gijzelaars te laten gaan wanneer Frankrijk en de Sovjetunie toezeggen dat de Golfcrisis vreedzaam zal wor den opgelost. Dat meldt de Britse krant The Financial Times vandaag. Vannacht zijn de 263 Franse gijzelaars uit Irak teruggekeerd in Parijs. De vader van een van de Nederlandse gijzelaars heeft gisteravond een werkgroep opgericht om Saddam Hussein 'tot vrijlating te |be wegen'. Koninklijk paar wil geen geschenk bij huwelijksfeest DEN HAAG (GPD) - Koningin Beatrix en prins Claus vinden het met nodig dat in verband met hun zilveren bruiloft op 10 maart 1991 een comité geld gaat inzamelen voor een nationaal geschenk. Het koninklijk paar geeft er voorkeur aan dat er rond het 25-jang huwe lijksfeest iets gebeurt in de sfeer van het milieu. Daarbij denken zij aan het plan ten van bomen en struiken of het verfraaien of aanleggen van parken of perken. De Confederatie van Oranjeverenigingen, waarbij zo'n 450 oranjeverenigingen zijn aange sloten, gaan deze wens verder uit werken. Als startschot voor deze acties is in samenwerking met de National» Stichting Boomplantdag de natio nale boomplantdag op 20 maart uit gekozen. Koningin en prins zullen die dag in Beverwijk een herden kingsboom planten. De beide orga nisaties beraden zich BOgW I verdere invulling van de festivitei ten in het kader van het milieu, zc maaktde de RVD vanochtend be kend. PARIJS - Een van ruim 260 Fran sen die vanochtend vanuit Bag hdad arriveerde op de Parijse lucht haven Roissy wordt omhelsd door zijn zoontje. De Fransen werdeen bijna drie maanden vastgehouden in Irak. LEIDEN Buschauffeurs van de NZH eisen dat maatregelen worden genomen om opstoppingen in de Breestraat te voorkomen. Als er vol gende week maandag geen oplos singen zijn aangedragen door de NZH-directie, wordt actie gevoerd. Een motie van deze strekking is gisteravond vastgesteld door het bestuur van de subafdeling zuid van de Vervoersbond FNV. Vol gens voorzitter J. Koome zijn 200 van de ongeveer 350 buschauffeurs die vanuit Leiden opereren bij deze bond aangesloten. De motie bereikte vanochtend distnctsdirecteur B Leeuwcn- burgh. De busmaatschappij heefl al iemand naar de Breestraat gestuurd die daar het verkeer moet regelen. Omdat het andere verkeer zich waarschijnlijk niet veel gelegen laat liggen aan zijn-aanwijzingen, is af gesproken dat ook politie en uit voerders van het werk er op zullen toezien dat geen opstoppingen ont staan. Leeuwenburgh heeft daar over contact gehad met burgemees ter Goekoop en wethouder Walen kamp. Beiden konden vanochtend geen reactie geven op de ontwikke lingen. De trottoirs in dc Leidse winkel straat worden op dit moment ver breed. Door deze werkzaamheden en ook doordat veel vracht- en per sonenauto's verkeerd staan gepar keerd, ontstaat geregeld een chaos, aldus de buschauffeurs. "Wu willen op normale wijze ons werk kunnen uitvoeren en de dienstregeling kun nen rijden, waarbij ook de pauzes genoten moeten kunnen worden", aldus de motie van het vakbondsbe- stuur. (pagina Leiden: Breeatraat blijft ge vaarlijk) Rijnland ontkent toestemming LEIDEN De Nederlandse Ver eniging van Strandexploitanten Noordzeekust zegt, dat paviljoens langs de kust van Wassenaar tot Zand voort van 1992 af ook in de wintermaanden mogen blijven staan. Het hoogheemraadschap van Rijnland, dat hiervoor toestemming moet geven, liet vanmorgen weten dat hiervan absoluut geen sprake kan zijn. Slechts over het strand in Bloemendaal valt te praten, zegt woordvoerder C. Meiier. NVSN-voorzitter P. Zonneveld baseert zijn uitspraak op het posi tieve overleg dat zijn vereniging met de heren Van Beek en Severijns van het hoogheemraadschap heeft gevoerd. Er ligt inderdaad een brief waarin Rijnland duidelijk 'neen' zegt. Maar een gesprek dat daarop volgde heeft de NSVN toch hoopvol gestemd op toestemming, aldus Zonneveld. Op het strand tussen Wassenaar en Zandvoort staan ongeveer 70 pa viljoens. De eigenaars ervan zijn lid van de NVSN. Het merendeel wil de pavi^oens in de winter laten staan Opbouwen en afbreken vergt 6 tot 8 weken en kost gemiddeld 20.000 gulden. Als het hoogheemraad schap toestemming zou geven voor een permanent verblijf op het strand, dan willen de paviljoenhou ders met de gemeenten gaan praten over een mogelijke exploitatie van 15 september tot 1 maart Het 'neen' van Rijnland heeft vooral te maken met de paalfunde- ring waarop de strandtenten staan. Meijer zegt dat die beslist niet hoger dan ééll meter boven de grond mo gen uitsteken. Bovendien vormen fundenng en paviljoen een obstakel bij stormen. Er kan dan niet met zwaar materieel (bulldozer) op het strand worden gewerkt om, bij af kalving, weer zand tegen de duinen te schuiven. De gemeente Katwijk, waar zo mers 16 paviljoens staan, stelt dat uit overleg met de eigenaars is ge bleken dat handhaven van de strandtenten in de winter 'niet veel voordeel biedt'. Het strand ligt laag en vraagt om ingrijpende maatrege len, aldus woorvoerder v d. Velde. Woordvoerder De Ridder van de gemeente Noordwyk isa hoogst verbaasd en spreekt over een fabel- Keurmerk voor milieubewuste horeca-bedrijven DEN HAAG (ANP) Een ho tel dat het licht niet te lang laat branden en een cafe dat de muziekinstallatie niet tr hard zet. kunnen een 'milieukeur merk' krijgen. Cafés, discothe ken. restaurants en hotel* kunnen voor un milieuvrien delijkheid worden beloond met een sticker aan dr gevel. Dit heeft de voorzitter van Horeca Nederland, L. Ezinga gisteren bekend gemaakt. Ho recabedrijven kunnen voor het keurmerk een onderzoek laten uitvoeren naar het gebruik gas. water en elektriciteit, naar geluidsoverlast en naar verpakkingsmateriaal. Ezin ga: "Een praktisch voorbeeld is bijvoorbeeld het aantal handdoeken op een hotelka mer. Waarom moeten er drie ol vier hangen. Het kan ook mei minder, waardoor er minder naar dc wasserij hoeft." tje. Wanneer aan de wens van de NVSN tegemoet zou worden geko men, zouden de paviljoens op palen van zo'n tien meter hoog moeten ko men te staan. "Bij de eerste de beste stevige storm liggen ze bij het Rem- eiland". Oplossing in zicht voor bibliotheek LEIDEN De rechter hoeft waarschijnlijk geen uitspraak te doen over het conflict tussen de Leidse bibliotheek en de vakbonden over de zon dagopenstelling. Advocaat A. Spijker deelde vanmiddag mee dat dez'- week verder wordt gesproken en dat de partijen er waarschijnlijk voor het weekeinde uitkomen. "Ze zijn optimistisch en vol goede moed" Vanochtend is er een eerste overleg gevoerd tussen directeur E van Sprundel van de bibliotheek en L. Geradts van de AbvaKabo De onder handelingen hadden plaats op het kantoor van Spijker. Die deelde mee dat daarover geen mededelingen worden gedaan. "De komende dagen gaan we de besprekingen verder uitwerken", aldus Spijker. Tegen het plan van de bibliotheek om gedurende een halfjaar de vesti ging aan de Nieuwstraat op zondagmiddag te openen, hebben de vak bon den een kort geding aangespannen. Dc rechter vond dat beide partijen on derling een oplossing moesten vinden. De bonden zijn tegen dc opening op zondagmiddag omdat het in strijd is met de CAO óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Oat wil ik niet missen' Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts27.50 Ik neem een kwartaalabonnement I 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285 50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode W Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Letdsch Oagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1