ONGEtfi Fracties vrezen plan asslomeratie-bestuiir y.A&.S fi I 'Ik zie het als mijn begraafplaats Kettingbotsing op rijksweg A4 Brandweer Woubrugge beste van de Rijnstreek Omstreden woningen Sixlaan klaar R MAANDAG 29 OKTOBER 1990 REGIO LEIDEN PAGINA a "Wassenaar mag autonomie niet verliezen WASSENAAR - Grote zor gen maken de Wassenaarse fracties zich over de onder bezetting van de politie, de slechte controle op gemeen schappelijke regelingen en de ontwikkelingen op het gebied van de Haagse agglo meratievorming. Ook over de verkeersdrukte in het vil ladorp laten CDA, WD, PvdA en D66 zich kritisch uit in hun algemene be schouwingen over de ge meentelijke begroting en het beleid voor komend jaar. De WD is vol lof over het beleid van het nieuwe college van CDA en WD, maar is niet te spreken over allerlei 'gevaren' die 'van bovenaf op Wassenaar neer kunnen dalen. Vooral het plan van de regering om de Haagse agglomeratie te verster ken boezemt de liberalen angst in. De WD verzet zich tegen de plan nen uit het rapport van prof. Der- ksen om de gemeenten in het ge west Den Haag een apart bestuur te geven. De WD vreest dat Wasse naar daardoor zijn autonomie zal verliezen. Het CDA en D66 menen dat Was senaar zich juist niet 'egoïstisch' moet opstellen en zo nodig moet meewerken aan de plannen van de rijksoverheid. Fractievoorzitter Nieuwenhoven van D66 vindt dat de WD geen 'verstoppertje moet spelen' door niet mee te willen wer ken aan het plan om een agglomera- tiebestuur in te stellen. "Wij zijn wel degelijk bij de Haagse agglomeratie betrokkken en als wij niet meedoen wordt het 'over en uit". Beide partij en zijn niet bevreesd voor het verlie zen van de gemeentelijke autono mie. "Wij zien juist in het regerings rapport kansen voor een grote Was senaarse autonomie", aldus Nieu wenhoven. D66 meent dat een ag- glomeratiebestuur zich over een groot gebied moet uitsrekken: "Een groter gebied liedt al gauw tot min der strakke bemoeienis". CDA pleit voor Barbara Bush-laan WASSENAAR - De straat waar aan de Amerikaanse school in Wassenaar ligt moet worden omgedoopt in 'Barbara Bush- laan'. Die suggestie doet het CDA in zijn algemene beschou wingen over het beleid voor 1991. Het eerbetoon aan de vrouw van de Amerikaanse pre sident moet de goede verhou ding tussen Wassenaar en bui tenlanders bevestigen. De Barbara Bush-laan moet volgens het CDA lopen vanaf het Ammonslaantje tot aan de plaats waar de Dcylcrweg ccn- baans wordt. De vernoeming zou ook een eerbetoon zijn aan de 'zeer bewonderenswaardige vrouw' die de eerste steen voor deze school legde. Wassenaar zoekt zwarte' honden WASSENAAR - In Wassenaar gaan volgende maand twee controleurs op zoek naar 'zwarte honden'. Het zijn dezelfde, gepensioneerde mannen als twee jaar geleden. In de winter van '88/'89 kwamen zij 425 niet-geregi- streerde honden op het spoor en zorgde hun rondgang voor extra aanmel dingen bij de gemeente. Alleen al de mededeling dat de mannen de gemeente gingen doorkrui sen, leverde 53 aanmeldingen op. De controleurs hebben afgesproken de gemeente wijk voor wijk te doorkruisen en zijn voorzien van een legitima tiebewijs. Alle woningen worden bezocht en als mensen niet thuis zijn, gooien de mannen een briefje door de brievenbus. Op 28 februari moeten ze klaar zijn. Wassenaars spreekuur voor ondernemers WASSENAAR - Om de contacten met plaatselijke ondernemers te verstevigen houdt de Wassenaarse wethouder Ch.B. Aptroot (financi ën en economische zaken) iedere drie weken een spreekuur voor het bedrijfsleven. Donderdag was het eerste spreekuur en er waren twin tig belangstellenden. Alcoholcontroles in Leidse regio LEIDEN - Een kleine 40 mensen zijn het afgelopen weekeinde aan getroffen met teveel drank op ach ter het stuur. In Leiden en de regio gemeenten werden 518 automobi listen gecontroleerd. De controles werden in nacht van vrijdag op zaterdag en van zaterdag op zondag op steeds wisselende plaatsen gehouden, steeds tussep elf uur 's avonds en drie uur in de morgen. Achttien bestuurders ble ken zoveel te hebben gedronken dat ze behalve een rijverbod ook een proces-verbaal kregen. Bij twintig automobilisten bleef het bij een rij verbod. Een kleine acht procent van de aangehouden automobilisten bleek onder invloed. Niemand was echt zwaar beschonken, aldus politie woordvoerder D. Graveland. De po litie vindt het aantal rijverboden nog wel te hoog "Het streven is dat maximaal vijf procent een rijverbod krijgt opgelegd". ALKEMADE - Zeven auto's heb ben gistermiddag een kleine ket tingbotsing veroorzaakt op rijks weg A4 ter hoogte van de afrit Roelofarendsveen. Vanwege de drukte reden de auto's erg dicht op elkaar, "Maar ook te hard", stelt een woordvoerder van de Alkcmadese politie. "En bij een hoge snelheid kun je moeilijk afremmen". Een on voorzichtige remreactie van een der auto's, die verderop drie auto's te gen op elkaar zag botsen, was dan ook de oorzaak van de kettingbot sing. Het overtrof de stoutste verwach tingen en maakte een selectie nood zakelijk: in een uur kan de wethou der slechts vier ondernemers te woord staan. Bij het maken van een telefonische afspraak konden ze al vast aangeven welke problemen ze hebben. Spoedafspraken blijven daarbij mogelijk. Begin maart maken burgemees ter en wethouders de balans op. Zij bekijken dan of er, gezien het aantal bezoeken en de aard van de onder werpen, meer of minder tijd tussen de verschillende spreekuren moet zitten. Bachlaan gesloten voor autoverkeer VOORSCHOTEN - Een deel van de Voorschotense Bachlaan, tussen de Prins Bernhardlaan en de Leidse- weg, is vanaf vandaag zes weken ge sloten voor doorgaand verkeer. De weg wordt geasfalteerd en er komt een fietssuggestiestrook aan de noordoostkant. Het busverkeer wordt omgeleid via de Mozartlaan. De onderbezetting van de politie is een ander belangrijk punt waar alle fracties zich druk over maken. Het blijkt moeilijk te zijn voldoende en geschikt personeel aan te trekken Gevolg is dat de politie aan veel ta ken niet meer toekomt. Er worden onder meer onvoldoende alcohol controles en verkeerscontroles ge houden, zo stellen de fracties in hun algemene beschouwingen. "Sterkere argumenten om zeer drastische maatregelen te nemen, zijn nauwelijks denkbaar", ver woordt H. Schelhaas (CDA) zijn kri tiek op het tekort schietende poli tiekorps. "Een zeer actieve werving onder bijvoorbeeld marechaussee en douanepersoneel blijft nodig", aldus de fractievoorzitter. De WD spreekt over een toene mend gebrek aan veiligheid binnen de Wassenaarse gemeentegrenzen. De PvdA stelt voor om zelf huisves ting te zoeken voor nieuwe agenten. Dit zou de werving van politieper soneel moeten vergemakkelijken. De Does De financiële consequenties van het niet doorgaan van de Leider- dorpse stortplaats De Does zijn voor de WD het 'schrijnendste voorbeeld' van Wassenaars afhan kelijkheid van 'externe factoren'. De WD meent dat er sprake is van een wanbeleid bij de Gemeen schappelijke Vuilverwerking Lei den (Gevulei), waar Wassenaar me de de dupe van wordt. Door het niet doorgaan van De Does zullen de rei nigingsrechten in de regiogemeen ten vermoedelijk opnieuw stijgen. Door sluiting van de Leidse ver brandingsovens moeten de rei- ningsrechten ook al omhoog. D66, CDA en de PvdA zijn van mening dat de reinigingsrechten niet mogen stijgen door de verlie zen van de Gevulei op De Does. Nieuwenhoven (D66): "Hier is geen sprake van het door ons gehanteer de milieubeleidsbeginsel 'de ver vuiler betaalt'. Het gaat hier om de gevolgen van bestuurlijke fouten, zo u wilt miscalculaties". Wordt Wassenaar 'opgezadeld' met de ver liezen van de Gevulei dan wil D66 dat uit de algemene reserves beta len. Wassenaar heeft ongeveer 80 miljoen gulden in kas. Verkeer D66 stelt voor om een speciaal spreekuur voor verkeerszaken in te stellen. Samen met de WD pleiten de fractie er nogmaals voor dat het college druk uitoefent op het rijk om op de hele Rijksstraatweg een snelheidslimiet van 70 kilometer per uur in te stellen. Hagenaar licht hotelhouders op voor fiks bedrag WASSENAAR - De Wassenaarse politie heeft dit weekeinde een 26- jarige Hagenaar aangehouden we gens flessetrekkenj. De man logeer de diverse keren in Wassenaarse ho tels zonder te betalen. De rekening liet hij naar verschillende valse adressen sturen, terwijl hij zich ook bediende van diverse valse namen. Volgens een woordvoerder van de Wassenaarse politie is het 'logisch' dat de man tegen de lamp is gelo pen. "Mensen met dit soort rare ge woontes vallen vroeg of laat een keer door de mand". De woordvoer der kon niet zeggen hoeveel schade de man heeft veroorzaakt. "Het gaat in ieder geval om een fiks bedrag". HAZERSWOUDE - De vrijwillige brandweer van Woubrugge heeft zaterdag in Hazerswoude-dorp de brandweerwedstrijden gewonnen. Ook de prijs voor de beste bevel voerder ging naar Woubrugge. Aan de wedstrijd deden negen brand weerkorpsen uit de Rijnstreek mee. Als opdracht was er voor de korp sen het bestrijden van brand in de panden Oude Gemcneweg 5 en 7. Daar was brand uitgebroken bij werkzaamheden De korpsen moes ten éen man van het dak en eén uit het huis redden. In de panden had den zij als opdracht het blussen van twee brandjes. Wedstrijdleider M. Peekstok was tevreden over de inzet van de brandweerlieden. Wel had hij kri tiek op de wijze waarop het slacht offer. dat uit het huis moest worden Wethouder Van de Poel rechtsoverhandigde zaterdag de eerste sleutels aan de nieuwe bewoners in het complex aan de Sixlaan. (foto r.iim surtciu) VOORSCHOTEN - De eerste sleu tels zijn zaterdag door WD-wet- houder J.W.E. van de Poel uitge reikt aan de nieuwe bewoners van het omstreden complex huurwo ningen aan de Sixlaan in Voorscho ten. In totaal zijn op het stukje grond in de wijk Boschgeest 25 wo ningwetwoningen gebouwd. Het huizenblok bestaat uit 9 eengezins- en 16 meergezinswoningen. Van de 16 meergezinswoningen zijn er acht tweekamerwoningen bestemd voor ouderen. De woningen aan de Sixlaan ken nen een lange en roerige voorge schiedenis. Begin vorig jaar waren de diverse plannen een voortduren de bron van discussie in de gemeen teraad. De komst van de 25 woning wetwoningen kwam op losse schroeven te staan omdat het rijk de gevraagde financiële bijdrage van 50.000 gulden niet wilde leveren. De raad besloot daarna om zelf wat ex tra geld bij te leggen om het project door te laten gaan. De woningen bleken daarna veel duurder uit te vallen dan was voor zien. De beoogde huurprijs van on geveer 400 gulden was niet haalbaar en kwam uit op ongeveer 600 gul den. Daardoor waren de woningen niet langer geschikt voor de laagste inkomensgroepen waarvoor ze ei genlijk waren gebouwd. Door een verlaging van de grondkosten met 60.000 gulden kon de huur nog en kele tientjes omlaag. Uit een onderzoek naar de gang van zaken rond de bouw van het complex bleek dat gemeente en de Algemene Woningbouwvereniging Voorschoten de ene op de andere fout hadden gemaakt. Daarvoor is door de gemeenteraad overigens nooit iemand verantwoordelijk ge steld. Leidse fietser (81) in botsing met motorrijder OEGSTGEEST - Een onoplettende bejaarde fietser veroorzaakte zater dagmiddag een verkeersongeval op de Warmonderweg in Oegstgeest De 81-jarige man uit Leiden hep daarbij zelf een hersenschudding, diverse kneuzingen, een gebroken nb en een hoofdwond op De fietser sloeg linksaf zonder nchting aan te geven en om zich heen te kijken. Een 20-jange motor- rgder uit Nieuw Vennep, die schuin achter de man reed. kon hem niet meer ontwijken De motorrijder raakte bij de botsing licht gewond aan zijn voet Veel blikschade bij botsing auto's in Leiderdorp OEGSTGEEST - Behoorlijke blik schade was zondag het gevolg van een verkeersongeval op de Leider- dorpse Laan van Ouderzorg. Een 82-jarige automobilist uit Leider dorp reed omstreeks zes uur s' avonds vanaf de Splinterl.i,.n de Laan van Ouderzorg op. Hu gaf daarbij geen voorrang aan een 54-ja- nge automobiliste uit zun woon plaats. Beide bestuurders raakten bij de daaropvolgende botsing niet gewond Inloopcafé Het Wassenaarse jongerencentrum Nieuw Nijeveit houdt dinsdag- en woens dagavond een mioopcalé Vanaf 20 30 uur zijn belangstellenden welkom aan de Van Zuyten van Nijeveltstraat 204 (ach terom) gered, werd behandeld. "Die jon gen die slachtoffer speelde had nogal wat te verduren. Het slachtof fer moet u zien als een mens, niet als een mud aardappelen", hield hij de leden van de korpsen na afloop voor. De Hazerswoudse burgemeester J. van Leeuwen reikte de prijzen uit. Cats, Da Costa en Dick Trom ci terend zwaaide zij de brandweer al le lof toe. "Wij zijn trots op onze vrij willige korpsen", aldus de burger moeder. Zij ging in haar toespraak kort in op de positie van de brand weerkorpsen na de herindelingen. "Als de burgemeesters wijs zijn, zullen ze proberen recht te doen aan datgene wat u al die jaren hebt ge daan. En dat kan naar mijn overtui ging". sprak Van Leeuwen, die zich nog twee maanden burgemeester van Hazerswoude mag noemen. Koster Nieuwenburg uit Oegstgeest OEGSTGEEST - "Ik betrap mezelf er op dat ik altijd zeg 'mijn kerk' en 'mijn begraaf plaats', maar zo zie ik het ook echt". Koster W.F. Nieuwen burg van het groene kerkje aan de Oegstgeester Haarlem merstraatweg heeft naast de kerk en de 1600 graven er om heen de beschikking over een huis, een keet en een zondags school. "Je kunt het hier wel ongewoon wonen noemen, ik ben de hele dag in en rond het huis bezig". Na 15 jaar trou wen en begraven, kerkdien sten en concerten, is Nieu wenburg nog steeds een te vreden man: "Ik zeg altijd maar, ik heb mijn vader en mijn schoonmoeder in mijn achtertuin liggen". Het groene kerkje ligt aan de rand van Oegstgeest. in het zuidweste lijke puntje van de nieuwbouw wijk Haaswijk, aan de Haarlem merstraatweg. Hoewel de rijks weg Den Haag-Rotterdam op en kele honderden meters afstand ligt is het licht verhoogde terrein rond de kerk een oase van rust Bezoekers van het kerkje of de begraafplaats moeten Nieuwen- burgs huis passeren, want "ik houd graag een oogje in het zeil" "Soms word ik echt link als ik zie dat mensen over graven lopen te banjeren, of even een vaas van een ander graf lenen om bloemen neer te zetten. Daar moet je ont zettend mee uitkijken, dat ligt al lemaal heel gevoelig". Het huis van Nieuwenburg is kort na de eeuwwisseling ge bouwd, 'twee generaties kosters geleden'. Het pand is diverse ke ren verbouwd, maar aan de bui tenkant is niets veranderd. Behal ve vier kamers heeft het pand een keuken en een grote vliering. Vanuit de woonkamer aan de straatkant zie je het Oegstgeester kanaal voorbij kabbelen, aan de Koster W.F. Nieuwenburg op 'zijnbegraafplaats: "Wonen en werken kun je hier niet scheiden achterzijde liggen in het verleng de van de achtertuin de grafzer ken stram in het gelid "We zitten hier fiink groot voor dne mensen, een hond en een kat - en mis schien muizen", aldus de bewo ner Begraven "Wonen en werken kun je hier nooit scheiden", zegt de koster, "en dat is een van de grote handi caps. Mensen bellen de hele dag. Voor een sterfgeval kunnen ze me 's nachts uit bed bellen, maar het komt ook voor dat ze 's avonds om half elf bellen voor een trou werij die pas een week later is. Dan zitten ze thuis met de cere moniemeester een biertje te drin ken en dan willen ze alle leuke ideetjes die in hun hoofd opko- De rubriek 'Ongewoon' Raat over mensen die net iets anders wonen dan de Remiddelde Nederlander. Alternatieve woonvormen en an derszins opvallende onderkomens in de regio komen wekelijks aan bod. VandaaR de zevende aflevering. men even regelen met de koster Kijk, dan ben ik even niet be schikbaar, dan zeg ik dat ze de volgende ochtend om negen uur de eersten zijn" "Het komt ook vaak voor dat ik op zondag lekker in mijn tuintje in het zonnetje zit en er komen mensen langs die de kerk willen bezichtigen Meestal kijken ze al raar op als ze me in een korte broek in mijn tuin zien zitten, maar als ik zeg dat ze op een door- deweeksedag onder kantoortijd terug kunnen komen, vinden ze dat helemaal vreemd Gisteren had ik ook zoiets. Een oude me- VfOUW bolt of ze om twaalf uur plantjes bij het graf van haar man kan komen zetten. Nou, de vol gende dag belt z.e aan, terwijl ik net zit te eten. 'Goh koster, zat je net te eten, sorry dat ik stoor', hoor je dan. Vaak denken mensen er gewoon niet bij na dat een dag voor mij ook maar 24 uur heeft" "Meestal eet ik niet voor een be grafenis. Het ligt er een beetje aan of het een heel triest geval is. of ie mand die in goede gezondheid heel oud is geworden Hoe langer ik hier werk. hoe meermensen uit het dorp ik leer kennen, dus de kans wordt steeds groter dat ik de uitvaart van vrienden of familie moet regelen En een goede be kende begraven, dat valt niet mee. Echt akelig vind ik het om graven te moeten ruimen van mensen die ik heb gekend. Som mige graven blijven maar tien jaar liggen en wat je dan soms nog opgraaft - dat is niet fris" Het gebouw dat er nu staat werd gebouwd rond 1600. Het voorvoegsel 'groene' stamt van voor 1953, toen het hele ge bouwtje was begroeid met klim op Do februaristorm die dat jaar grote delen van de provincie Zee land onder water zette, sloopte ook een groot deel van de be groeiing van de Wilhbrordkerk, zoals do parochie officieel heel. Toen al dat groen naar beneden kwam zag men dat de gevel werd aangevreten", weet Nieuwen burg "Daarom is de klimop weg gehaald, maar de naam die in de volksmond was ontstaan is gcblc- vm" Hoewel Nieuwenburg vindt dat zijn huis op 'een prachtplek' ligt, zgn er veel mensen die het rr.uir oen luguber idee vinden om vlak bij een begraafplaats te lopen "Als ik 's avonds visite heb en ik moet even naar de kerk om het licht aan te doen. durft niemand met me mee te lopen over de be graafplaats. Vroeger, toen mijn zoon nog jonger was. hadden wc ook altijd moeite om 's avonds een oppas te vinden". MAANDAG 29 OKTOBER Leiden dta-lezmg van de berge*pedii er- door de Himaiya en Karakoram. door klimmer en fotcxgraa' Robed Eckhardt, aanvang 20 15 uur in de Kapelzaal van KAO Spiritisch Genootschap Leden. Helderziende Waarneming door mddei van hel tekenen van domen door Mw S v d Linden uil Amster dam zaai Lage Morsweg 14a. ach ter de winkels, aanvang 20 00 uur Leidse Schouwburg PurDer Opus 8 aanvang 20 15 uur Leidordorp Vrouwenbibiioiheek, Sje ter 20.00 tot 22 00 uur Oegstgeest bridgen voor mei-rokers aan vang 19 45 uur in hotet Het Witte Huis DINSDAG 30 OKTOBER AJphon klaverjassen bi| speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot- j straat, aanvang 20 00 uur oiv een fysiotherapeute, van 15.30 tol 16 30 uur m sportzaal Boorsma. Zwanenburg Leiden telefonisch spreekuur Be'angen- buro Gezondheidszorg, voor vrij blijvend advies en informatie, van 10 00 tot 12 00 uur. tel 071- 254654 Le«dse Schouwburg Cabaret Purper mei Opus 8 aanvang 20 15 uur lezmg HeraWiek m archivalia, op zeoeis en schilderen. door mr T N Schelhaas, gemeente-archi- i, aanvang 20 15 uur in de La- Leiderdorp kiec nqinzomeiing voor Roeme- mè. vanaf 9 00 uur worden de zak ken mei kiedmg opgehaald b-ieenwomst Veren g ng van Vo- getvienden 'Vogei'usf. mnchr vmg voor tentoonste»>ng OP 15 16 17 en 18 november aanvang 20.00 uur in cafe 1 Vuurschip. Nieuwe Zeeweg WOENSDAG 31 OKTOBER AJphen jeugddurf voaeyba' ven ie 30 tot 19 30 uur m gymnastieklokaal kindt Corvnckitreet Katwijk Reformatie-herdemungeevond Leiden e vooratePng Tempo/AprC. ma» w*. "O* niawwa leden. aanvang spreekuur veiiteer*ve*ghe«!. Beppw Blanket, aanvang 20 30 KOOwr mhoieireeieixani Aoyal. van 10 30 10» 12 00 uu' *i het uur n het LAK-Theater C»eve- Voorbaat Stadsbouwhuis. LangegracM 72 r.ngaptaata informatiepunt gemeenschap- btbe»e»udw Evengekach 04- pet* wonen, van 20 00 tot 21 00 1 _^P moeangacDe A/v W~wmM.srrwlMOO.Weor, I WW 5. DOS am, KM run, -Mil»*» 15 301»»''wonen. uur Mo» rw, WB. Mun novafcy. mm» tvan Morsvec peno. rw rv—k-. aanvang 20 15 uur v> da Siadege- «WW i»»«v 4711 door Ham L-berg aanvang MoordwHk N-etus aanvang 14 30 i 20 15 uur Le4ae Schowburg t*een*omsl NWH a'a Moord Moriaan

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9