TAD LEIDEN Videotheek nog voor de opening ontruimd Al 25 jaar een troostende boodschap LEIDSCH m DAGBLAD Vechtpartij eindigt bloedig NIEK ENGELSCHMANSTRAAT s Het pand is al helemaal ingericht als videotheek. Alleen de banden ont breken nog. Alles wijst erop dat de zaak binnenkort wordt geopend, vindt de gemeente. "In principe tre den we morgenochtend op. Ér kan vandaag natuurlijk iets gebeuren waardoor ontruiming niet nodig is, maar dat verwacht ik eerlijk gezegd niet. We willen het liefst optreden op het moment dat de zaak nog niet helemaal vol ligt met banden. Die zijn een flink kapitaal waard en we gaan daar liever niet mee slepen", vertelt Van Gulick. Videotheek Videoworld aan de Korei'aarstraat is volgens de pemeenfe il legaal gehuisvest en wordt vermoedelijk morgenochtend ontruimd. Achter de afgeplakte ramen is de videotheek al volledig ingericht, <foio win> nijkm»ni Volgens hem hebben zowel eige- Verkocht naar J. Verbaan van Videoworld als verhuurder A. Verberg van het pand twee maanden geleden een Voor het complex gelden drie be stemmingen. In het gedeelte van ierkante meter aan de Ko- Het dameskoor van de Hartehrug vierde gisteren het 25-jarig jubileum. waarschuwing gehad. Beiden had- „,vaarstrlu,t kan een winke] worden den een maand tijd om be2waar te gevestigd. De ruim 700 vierkante maken tegen de plannen van de ge- meter daarachter heeft echter de be- meente om het pand onder politie- stemming tuin of crf. 0p het terre.n Jubilerend dameskoor Hartebrugkerk voor 'rouwtjes en trouwtjes* LEIDEN De laatste klank is nau welijks verstomd of er klinkt tij dens de repetitie alweer een geka kel van jewelste. Het is duidelijk: het dameskoor van de rooms-katho- lieke Hartebrugkerk is vooral ook een gezelligheidsclub. Het koor vierde gisteren zijn 25-jarig bestaan. In de Hartebrugkerk werd een hoogmis opgedragen uit dankbaar-" heid, daarna was er een receptie in de Romanuszaal. Toen alle felicitaties in ontvangst waren genomen, waren de 21 leden weer onder elkaar. Ze vertrokken naar Sassenheim waar ze het jublie- um vierden met een bowlingpartij en een diner. Zonder mannen, uiter aard. "Ongeveer de helft van de le den heeft al geen man meer, dus neemt niemand haar echtgenoot mee", vertelt voorzitter Coby Chris- pijn van het dameskoor. Drie leden kregen een bloemetje omdat ze al 25 jaar lid zijn van het Zondagbezoek aan Leidse bibliotheek neemt verder toe LEIDEN - Bijna 1000 mensen be zochten gistermiddag de biblio theek aan de Nieuwstraat die voor de tweede keer op zondagmiddag was geopend. Vorige week maakten 700 mensen gebruik van de zondag openstelling van de bibliotheek. "Dat is meer dan ik had ver wacht", reageert directeur E. van Sprundel. "Vorige week zaten er nogal wat genodigden onder de aan wezigen dus ik had er op gerekend dat het aantal bezoekers gisteren wat minder zou zijn. Maar het tegen deel is waar. We hebben gisteren ook 41 nieuwe leden kunnen in schrijven. Enkelen kwamen zelfs uit Noord-Holland". Onder de bezoekers waren veel bejaarden die verklaarden voor het bezoeken van de bibliotheek afhan kelijk te zijn van het vervoer van hun kinderen. En die zijn vaak al leen op zondag beschikbaar. "Het openstellen van de bibliotheek op zondag heeft daarmee een maat schappelijke betekenis die niet zo maar ontkend kan worden. Wij zul len dat morgenochtend ook aan de vakbonden duidelijk maken", aldus Van Sprundel. Door toedoen van de rechter on derhandelt de directie morgenoch tend met de bonden. Deze hebben zich tegen de zondag-openstelling uitgesproken omdat de CAO voor het personeel daarin niet voorziet. Wanneer beide partijen het niet eens worden, zullen de bonden de rechter om een uitspraak vragen. koor. De drie bestuursleden (behal ve Coby Chrispijn zijn dat penning meester Tiny de Goede en secreta ris Annie van der Geest) zijn vijftien jaar geleden lid geworden. "Maar we zongen al in de wieg". Toen het koor in 1965 werd opge richt was dat heel opzienbarend. Op de deur die naar de verdieping leidt waar het koor altijd optreedt, zat nog een bordje met de tekst 'Alleen voor heren'. Maar de heren bleken er niet veel meer voor te voelen om vaak te gaan zingen. Bovendien werd de kerk leger en het mannen koor dus steeds kleiner. Kleine dingen Besloten werd een dameskoor op te richten. Al die jaren waren er onge veer 20 vrouwen lid. "Het valt niet mee om er meer bij te krijgen", al dus Coby Chrispijn, die niet onder stoelen of banken steekt dat dat wat het bestuur betreft best anders zou mogen zijn. "Je hoeft niet heel goed te kunnen zingen, als je maar wijs kunt houden". De meeste vrouwen zijn rond de 65 jaar, het jongste lid is 50. Elke dinsdagmiddag wordt er gerepe teerd. Dat gebeurt onder leiding van 'gastdirigent' P. Gordijn. "We zitten eigenlijk in een dirigentloos tijdperk", aldus Annie van der Geest. Achter het orgel zit J. Wesse- ling. Het koor treedt soms op in zie kenhuizen of bejaardencentra, maar 'we doen voornamelijk de trouwtjes en rouwtjes, dat is onze taak'. Bij uitvaarten, huwelijken en jubilea draven de dames op. "We zingen dan wat gevraagd wordt, in het Hollands of in het Latijn. Het gaat van: u vraagt en wij draaien", vertelt Tiny de Goede. De mensen maken zelf een boekje waarin de liederen staan. Het komt zelden voor dat er een vers wordt genoemd dat het koor niet kan zin gen. "Pas hadden we bij een trou werij een onbekend lied en toen vroegen we aan de bruid: zing het eens voor. Maar ze wist zelf ook niet hoe het moest", graaft Annie van der Geest in haar herinnering. "Toen hebben we maar een ander lied gekozen, dat van 'Het zijn de kleine dingen die het doen'. Tegenwoordig kiezen mensen meer voor moderne liederen, bij voorbeeld van Huub Oosterhuis, weten de drie bestuursleden. "Die oude Marialiedjes zingen we niet zo vaak meer". De dames vertellen dat het niet altijd even gemakkelijk is om te zingen tijdens uitvaarten. "We zitten natuurlijk boven en bo vendien hebben we niet met iedere familie contacten", weet de voorzit ter. "Maar soms sta je boven te hui len". weet Annie van der Geest. Diep in het geheugen gegrift staat de dienst die werd gehouden toen de jongerenpastoor Ben Juffer mans werd begraven, enkele jaren geleden. Hij was zeven jaar lang di rigent geweest van het dameskoor. "We zouden die dinsdagmiddag re peteren en hij kwam maar niet. Dat vonden we zo vreemd. En de vol gende dag werd hij vermoord in zijn huis aangetroffen. Het was echt heel tragisch", vertellen ze. "Maar", zegfAnnie van der Geest, "het is onze taak om de mensen iets troostends mee te geven". Het be stuur van het koor heeft het idee dat alleen gaat om de gezelligheid en dwang te ontruimen. Dat is niet ge beurd zodat het besluit volgens Van Gulick onherroepelijk is geworden. Donderdag werd beide heren in een aangetekende brief meegedeeld dat de gemeente daadwerkelijk zal gaan optreden. Na overleg met de politie is besloten om morgen tot ac tie over te gaan. "Ik vind het onbe grijpelijk dat deze mensen toch doorgaan met investeren op die plek. Vestiging van een videotheek is in strijd met het bestemmings plan en dat weten ze", aldus Van men. Dan heeft het hun echt wat ge- Gulick. daan, dan zijn ze niet meer zo ver- drietig". Het koor krijgt volgens Tiny de Goede wel vaker complimentjes. "We horen weieens dat we zo mooi hebben gezongen. We zingen ook wel in kerken buiten Leiden", ver telt ze niet zonder trots. De dames zingen niet alleen, ze gaan ook weieens een dagje uit. "Daarvoor krijgen we zangzaad van de pastoor". Maar de drie Leidse vrouwen benadrukken dat het niet staat nu een hal, die ook door de deotheek in beslag wordt genomen. Dat een groot gedeelte niet be bouwd mag zijn, heeft te maken met de plannen die de gemeente heeft met de grond aan de kant van de Ga- renmarkt. Daar is nu een parkeer plaats maar de gemeenteraad heeft er jaren geleden al voor gekozen dit gat te bebouwen. "Als deze videotheek er wordt ge vestigd, wordt het onmogelijk om er woningen te bouwen. Want ach ter de woningen moet natuurlijk een vrije ruimte komen", aldus Van Gulick. dat vaak ook zo werkt. "Soms zeg gen mensen weieens tegen ons dat om het zingen. "We zijn ook nuttig, heel naar zijn voor de paro ze er vreselijk tegenop zagen maar chie als wij er niet meer zouden dat ze toch anders de kerk uitko- zijn", denkt Annie van der Geest. LEIDEN - Een vechtpartij in de Waldeck Pyrmontstraat is gister middag bloedig geëindigd. Een 25- jarige Leidenaar moest met een slagaderlijke bloeding in de rech- teronderarm worden overgebracht naar het AZL. Een tweede man, een 21-jarige Leidenaar, moest met een bloedende wond boven zijn wenk brauw eveneens naar het zieken huis. De vechtpartij ontstond tegen half zeven. Een 46-jarige man uit Bergen leverde in de Waldeck Py- rmontstraat goederen af. Het uitla den, waardoor de straat werd ge blokkeerd, duurde de 25-jange Lei denaar te lang. Net op het moment dat de Bergenaar wilde wegrijden, kwam hij uit zijn auto en sloeg hard op de voorruit van de auto van de bezorger. Hij probeerde de deur open te trekken, maar dat mislukte. Drie buurtbewoners van 19. 21 en 22 jaar kwamen naar buiten. De au tomobilist, die volgens de politie 'kennelijk op een handgemeen uit was', kreeg met hen ruzie. Er vielen over en weer harde klappen tussen de automobilist en de twee jongste buurtbewoners. De 25-jange sloeg zelfs een ruit van de voordeur in en dat leverde hem de slagaderlijke bloeding op. De 21-jarige raakte ook gewond. De politie heeft niemand aange houden, omdat allen weigerden aangiften te doen. Tijdens de vecht partij heeft een dief kans gezien uit de woning van de twee jongste Lei- denaars een typemachine te stelen. LEIDEN - Leiden is de eerste Nederlandse gemeente die een Niek Engelschmanstraat heeft. Zaterdagmid dag 'onthulde' de Leidse wethouder Bordewijk samen met de partner van Engelschman J. Onrust een naam bordje m de zijstraat van de Herensingel, tussen de Os en Paardenlaan en de Kooilaan. De twee jaar geleden overleden Engelschman was al voor de oorlog een voorvechter van de Nederlandse ho mobeweging. Hij was een van de oprichters van het COC, de vereniging voor homoseksuelen. Twee jaar geleden zegde wethouder Van Dongen al toe dat er een straat naar hem zou worden genoemd. In het gebouw van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit aan de Langegracht vertelde zij zaterdagmiddag dat liet moeilijk was gebleken een straat te i,'inden die de naam kon krijgen van deze man. "We hadden name lijk besloten in de nieuwe wijk Stevenshof alle straten naar vrouwen te noemen Dus moest er in de oude stad worden gezocht. Uiteindelijk is dat gelukt", aldus Van Dongen. "Ik hoop dat veel Leidenaars zich zullen afvragen wie Niek Engelschman was en wat hij deed zo beëin digde zij haar toespraakje. it oio Hnk Bovvnui Dino's trekken 366.000 mensen LEIDEN - De dlno-tcntoon- stelling die dc afgelopen maanden in het Pesthuis plaatshad, werd door 366.000 mensen bezocht. De organisa tie had gerekend op een bezoe kersaantal van 250.000. De ten toonstelling was gisteren voor het laatst geopend. "Wij zijn zeer blij en zeer enthousiast", zegt PR-mede- werkstcr I). de Wagenaar. "Wc wilden met deze expositie de naamsbekendheid van het Pesthuis vergroten, geld ver dienen voor de restauratie van het Pesthuis en ervaring krij gen met het organiseren van grote tentoonstellingen. In al le drie doelstelling! n zijn WC geslaagd". Hoeveel de ten toonstelling precies heeft op geleverd. Is nog niet bekend. Het onverwacht grote be zoekersaantal zorgde ovcrl- gens ook voor problemen. Met name in de schoolvakanties moesten bezoeker» lang wach ten voor toegelaten te kunnen worden. Ook bleek de par keergelegenheid in de buurt van het Pesthui', nx-i I" r< kend op zulke grote aantallen bezoekers waardoor dc ber men van de Plesmanlaan al» parkeerplaats werden ge bruikt. Concrete plannen voor woning bouw zijn er nog niet. In het pand was tot twee jaar geleden een garage gevestigd. Sindsdien staat het leeg Vorig jaar waren er plannen om een meubelzaak aan dc Korevaarstraat te vestigen. Ook dat wilde de ge meente tegenhouden. De eigenaar van de meubelhandel sftpte zelf? naar de Raad van State, die de ge meente toen echter in het gelijk stel de. "Het college van B en W voelt zich gesterkt door die uitspraak", weet Van Gulick. Verhuurder Verberg van het complex laat weten geen enkele re actie te willen geven op deze zaak. Verbaan die volgens de gemeente eigenaar is van Videoworld wil ook niet reageren. "Ik heb al mijn be drijven in Nederland verkocht, ik heb er dus niets mee te maken", Dc secretaresse van zijn advocaat, mr. H. Suyver, zegt dat die opdracht heeft gekregen van Verbaan om geen commentaar te geven. De vrouw aan wie Verbaan de video theek zou hebben verkocht, was vanochtend niet bereikbaar. Singelbrug blijft openstaan LEIDEN - De Singelbrug heeft za terdagmorgen een uur opengestaan door een storing. Omdat de Zijlsin gel was gestremd, moest het ver keer worden omgeleid. Het verkeer heeft niet al te veel hinder onder vonden van de omleiding. Sinterklaas 17 november in Leiden LEIDEN - Sinterklaas komt dit jaar op 17 november aan in Leiden De winkeliersvereniging Leiden Leeft heeft geregeld dat dc goedheilig- man en dertig Zwarte Pieten per stoomboot om kwart voor twaalf ar riveren by de Zijlpoort. Voorafgegaan door drumband Matilo zal dc Sint een rondrit ma ken door de stad en door burge meester Goekoop op het Stadhuis plein om kwart voor twee worden ontvangen Samen met Goekoop zal Sinterklaas ook de opnieuw in gerichte Breestraat heropenen Later die middag is er een kinder receptie in het Antoniusclubhum Tijdens de receptie worden de prij zen van een tekenwedstrijd uitge reikt. De tekeningen voor Sinter klaas moeten voor 14 november worden gestuurd naar de Stichting Taptade Evenementen. COGCTÜMft- straat 32, 2332 CA in Leiden. Fietser neergeslagen LEIDEN Een 14-jange Leidse jon gen is gisteren neergeslagen toen hij langs De Zijldijk fietste Hg pas seerdc een groepje jongens die met hun bromfietsen langs De Zijldijk stonden. Even later kwam een van de bromfietser naast hem rijden en stompte hem in het gezicht De 14- jarigc viel en raakte even buiten kennis. Toen h»j bijkwam bleek zijn fiets volledig vernield De aanleiding voor de klap en de vernieling van de fiets is onduide lijk Dc jongen liep geen noemens waardig letsel op. Opnieuw geschil over pand aan Korevaarstraat LEIDEN - Het pand Ko revaarstraat 43-47 wordt morgenochtend ontruimd door de politie. Op die ma nier wil de gemeente de ope ning van de daar gevestigde videotheek Videoworld voorkomen. Vestiging van een videotheek is in strijd met het bestemmingsplan, aldus woordvoerder R. van Gulick van de gemeente. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7