Landbouwcrisis in EG steeds groter Kabinet Israël aanvaardt bekritiseerd 'Tempelberg'-rapport EG bezorgd over economie in Hongarije en Sovjetunie 'Geloofwaardigheid Gemeenschap in het geding' Vredesactivisten willen groot festijn in Baghdad PDS en Gysi gaan door ondanks verduistering Sovjettroepen in Moldavië Weer nederlaag Benazir Bhutto Akkoord in VS over begroting Palestijnen mogen Israël weer in MAANDAG 29 OKTOBER 1990 BUITENLAND PAGINA 5 BAGHDAD - In de marge van de oliecrisis wordt hard gewerkt aan de vrede. In het gerieflijke AI Ras- heed Hotel in Baghdad duiken won derlijke mensen op die het goed met de wereld voor hebben. Zo is daar bij voorbeeld Antonio Inoki, een buitengewoon uit de kluiten gewas sen Japanner wiens Hercules- postuur nog wordt versterkt door een ruitjespak. Inoki blijkt een professioneel worstelaar en zijn handelsmerk is zijn indrukwekkende kin. een uit steeksel dat hem een belangrijk psychologisch voordeel geeft op zijn tegenstander in de ring. Anto nio Inoki heeft zijn aandacht de laatste tijd echter verlegd naar de ROME - De crisis in de Europese Gemeenschap over de verlaging van de landbouwsubsi- politiek: sinds anderhalfjaar verte dies wordt met de dag groter. De verdeeldheid is na de EG-topconferentie van het afgelo- genwoordigt hij een door hem zelf - - - opgerichte partij voor sport e~ de in het Japanse Hogerhuis. Inoki heeft zich laten strikken i 50 procent door een al even curieus heerschap: Van onze correspondent Hans de Bruijn slaagden er niet in de vastgelopen discussie los te trekken. De top eindigde in een felle botsing tussen premier Lubbers en de Fran se president Mitterrand. Lubbers verweet Mitterrand uit Frans eigen belang de besluitvorming in de EG te blokkeren. "Als u veto's wilt stel len, dan heb ik er ook wel een paar", zei Lubbers boos. Hij werd ge steund door de Britse premier That cher. Minister Van den Broek (buiten waarbij zwakke boeren inkomens steun in het vooruitzicht werd ge steld. Maar voor de Fransen en Duitsers bleek dat onvoldoende. Op de top in Rome heeft bonds kanselier Kohl zich echter nauwe lijks in deze discussie gemengd. Duitsland, dat tot vorige week nog het verzet tegen de voorstellen leid de. verschuilt zich nu achter de Fransen. Als ook Ierland tegen- niet genoeg is. DattM moeten zijn. Ook premier Lubbers George B. Martin van de Founda- zei in Rome liever een sterkere ver- tion for Human Development, die is laging te zien, maar zei dat dat nu gevestigd in Stockholm. Martin helemaal niet haalbaar zou zijn. heeft het plan opgevat om een groots, internationaal vredesfesti- val te houden in Baghdad, in een poging de wereld te overtuigen dat er geen oorlog moet komen. De wor stelende politicus Inoki doet in elk geval mee. Martin wil begin december muzi kanten en sportlieden vanuit zoveel mogelijk landen laten spelen en sporten voor de vrede. Hij hoopt zo in de voetsporen te treden van Bob Geldof, de popster die ooit het fameuze Live Aid-concert organi seerde. In een wervelende uitnodiging schrijft Martin dat er "een vreemde stilte heerst onder de vredesactivis ten als het gaat om de olieoorlog in het Midden-Oosten". Hij vindt dat hij van iedereen de zwaarste klus heeft, en terwijl hij dit zegt kijkt hij triomfantelijk om zich heen. Hij moet tenslotte New York en Lon den warm krijgen voor het "fantas tische project". "Ik zal de komende weken het minste slapen van ieder een". Martin, die een beetje Nederlands spreekt, omdat hij ooit onder zijn bezielende leiding C&A-vertegen- woordigers wegwijs maakte in Ja pan. heeft het inderdaad ongeloof lijk druk. Het is te hopen dat de we reld zich realiseert hoe groot zijn verantwoordelijkheid is. hoeveel opoffering hij zich getroost. Overigens, realiseert hij zich in eens, Nederland is goed in voetbal, "misschien kunnen Nederlandse oud-voetballers meedoen?". Martin ziet Willem van Hanegem al spelen in het stadion van Baghdad. "Al zijn kosten worden betaald". De eerste muzikant voor het festi val is nu ook gevonden. Het is nie- Bashir. die volgens Martin een goe de vriend is van president Saddam Hussein, ontvangt ons op het minis terie van informatie. Bashir blijkt een beminnelijke vyftiger, die uitlegt dat hij met zijn luit een vredesboodschap brengt. Bashir,Jcnikt instemmend als Mar tin oppert dat het beter is hem te presenteren als president van het nationaal Iraaksc muziekcomitc. dan als vertegenwoordiger van het Iraakse ministerie van informatie. Alles moet worden voorkomen om het Westen de indruk te geven dat het festival om propagandistische redenen zou kunnen worden mis bruikt. Omdat hier een kans ligt de muzi kale legende van Irak zelf nog een vraag te stellen, wagen we een po ging. "U kent de president. Kunt u ons vertellen of hij veel van de luit houdt?" De snaarvirtuoos wil ant woorden, maar een functionaris van het ministerie van informatie is hem voor: "De president heeft heel veel belangstelling voor cultuur. Het is een heel ontwikkelde man. mand minder dan Munir Bashir. de Vandaar dat de musici, de schrij- bekendste luitspeler van Irak, die al in vijftig landen, waaronder Neder land. heeft opgetreden. Munir staan. Begrijpt u?' •ers, de dichters en de kunstenaars bovenaan zijn prioriteitenlijst landse zaken) zei dat er een heuse stemt, hebben de andere landen Europese crisis ontstaat als de niet genoeg stemmen om een be- twaalf het niet eens worden. "We sluit door te drukken, kunnen toch niet zinvol praten over De Nederlandse minister van ont- een economische en politieke unie, wikkelingssamenwerking, Pronk, zei gisteren voor de IKON-radio dat een verlaging met 30 procent zelfs als we het hierover niet eens kun nen worden", zei de minister teleurgesteld. Volgens Van den Broek is de ge loofwaardigheid van de EG in het geding. Hij was zeer ontevreden dat ook de regeringsleiders er niet in waren geslaagd 'richting te geven' aan de discussie in de EG-minister- raad. Premier Thatcher zei dat OSLO (GPD/AFP/Rtr) - De Frankrijk steeds meer alleen komt trum-rechtse coalitieregering van Noors kabinet valt na ruzie over EG te staan. De Amerikaanse president Bush telefoneerde zaterdag met de Itali aanse premier Andreotti en drong er bij hem op aan dat de EG snel een besluit neemt. Volgens Bush hangt het welslagen van de GATT-onder- handelingen over de wereldhandel af van een constructieve bijdrage van de EG-landen. Andreotti gaat nu als EG-voorzit- ter proberen de komende dagen de scherven te lijmen. Lubbers vroeg hem ervoor te zorgen dat in de mi nisterraad de discussie wordt ge staakt en gewoon tot stemming wordt overgegaan. "Er moet een eind aan dit gedoe komen", zei hij. Lubbers zei gehoopt te hebben dat de Franse president en de Duit se bondskanselier in Rome zouden hebben gezegd "dat nu moet wor den opgehouden met het gedon der". Dat gebeurde niet. "Ik betreur dat. Daarom heb ik voorgesteld nu de lidstaten maar uit hun pijn te ver lossen en te stemmen". Lubbers hoopt dat Frankrijk en Duitsland dan door de meerderheid worden overstemd. Volgens de pre mier zijn de andere landen het in grote lijnen eens over een compro mis-voorstel van de Italiaanse voor zitter over verlaging van de land bouwsubsidies met 30 procent en begeleidende steunmaatregelen. De voor morgen vastgestelde ver gadering van de ministers van bui tenlandse zaken en landbouw, de achtste al in minder dan een maand, wordt mogelijk echter alweer uitge steld. Wellicht wordt eind deze of begin volgende week opnieuw ver gaderd. Andreotti wil dit uitstel ge bruiken voor overleg. Duitsland en Frankrijk verzetten zich tegen de voorstellen omdat zij vrezen dat honderdduizenden boe ren failliet zullen gaan. Vorige week kwam een compromis op tafel, ADVERTENTIE STAMMIS VERHUUR v.o.f. verhuurt o.a. COMPRESSOREN EN GEREEDSCHAPPEN i Rijndijk 352 Mldde 2314 AP Leiden Heerhugowaard tel. (071) 417438 02207-14956 Fax (071) 413788 Fax 02207-43788 de Noorse premier Syse heeft van morgen zijn ontslag aangeboden. De drie partijen zijn het oneens over toekomstige samenwerking met de EG. De liberale Centrumpartij stap te gisteravond uit het minderheids kabinet. De partij is tegen het op heffen van protectionistische wet ten die nauwere samenwerking met de EG binnen de 'Europese Econo mische Zone' in de weg staan. De Christelijke Volkspartij moest ook opstappen, omdat de partij volgens een besluit van het partijcongres niet alleen met de conservatieven mag regeren. BERLIJN - De Duitse commu nistenleider Gregor Gysi wil on danks het financiële schandaal waarin zijn PDS is verwikkeld, blij ven strijden voor een sterke linkse partij. Op een grote verkiezingsbij eenkomst in het oosten van Berlijn riep hij de zeker 10.000 aanhangers op met alle macht te vechten voor een goede verkiezingsuitslag op 2 december. "Alleen eerlijk, zuiver en loyaal hebben we een kans". Zaterdag kwam hij terug op zijn ontslagaanbod. Zijn aftreden zou "in deze uiterst moeilijke en gecom pliceerde situatie enorme schade zou berokkenen aan de partij en de linkse beweging", aldus Gysi, die duidelijkheid over de financien van de PDS beloofde. Politici van vrijwel alle partijen ROME/P ARIJS/BARCELONA mocratie, stabiliteit en economi- (GPD/AP/AFP/DPA) - De EG sche ontwikkeling". De twaalf lid- maakt zich grote zorgen over de staten zijn ook bereid de Sovjetunie economische toestand in Hongarije te helpen, maar een besluit over een en de Sovjetunie. Op haar top dit steunoperatie werd uitgesteld tot weekeinde in Rome besloot de EG de volgende EG-top, medio decem- Hongarije voorlopig 700 miljoen ber ook in Romë. De Sovjets bleken gulden te geven om de gevolgen van nog niet in staat duidelijk te maken de olieprijsstijging in dat land op te hoe de omvorming tot een vrije vangen. Het gaat om een versnelde markteconomie zal verlopen. Tot betaling van al eerder toegezegde noodhulp op korte termijn (bij voor- In hun slotverklaring stellen de reid. EG-regeringsleiders Hongarije te willen helpen "op de weg naar de- beeld voedselhulp) is de EG wel be- KISJINJOV (Rtr) - In de Sovjetre publiek Moldavië zijn vandaag troe pen gestationeerd van het Sovjet ministerie van binnenlandse zaken om gevechten te voorkomen tussen Moldavische nationalisten en Gagaoezen, een etnisch-Turkse minderheid. De Moldavische rege ring heeft de troepen laten komen nadat ze vorige week de noodtoe stand instelde om te verhinderen dat de Gagaoezen, die onafhanke lijk willen worden, een eigen parle ment bijeenriepen. De Gagaoezi- sche regio is door 30.000 Moldavi sche vrijwilligers, van wie velen met geïmproviseerde wapens, om ringd. Frankrijk zal de Sovjetunie voor een bedrag van ongeveer 1,7 miljard gulden steun verlenen in de vorm van kredieten, leningen en hulp bij de export van goederen. De Franse president Mitterrand en Sovjet-pre sident Gorbatsjov hebben hierover gisteravond in Parijs een overeen komst ondertekend. Eerder dit weekeinde zegde Spanje de Sov jetunie 1,5 miljard dollar toe. De helft van dit bedrag bestaat uit di recte financiële steun en voor de rest van dit bedrag kunnen Russi sche bedrijven in Spanje komen 'winkelen' om de eigen industrie en handel te versterken. Sovjetpresident Michail Gor batsjov deed gisteren aan het einde van zijn driedaags bezoek aan Span je opnieuw een oproep aan de wes terse regeringen de Sovjetunie fi nancieel en economisch te onder steunen: "Wij hopen dat het Westen BUDAPEST - Gisteren kon dit meisje nog met haar driewieler over een brug in het centrum van Bud apest rijden, maar afgelopen nacht zijn de blokkades van de Hongaarse taxichauffeurs opgeheven. De rege ring heeft toegezegd de benzine prijs, die afgelopen donderdag met zo'n 60 procent was verhoogd, vanaf morgen weer te verlagen. Daarmee is een eind gekomen aan de protest actie die hier en daar zelfs tot voed seltekorten dreigde te leiden. De nu afgesproken benzineprijs komt on geveer halverwege het oude en het verhoogde bedrag te liggen. De ver laging is maar tijdelijk. De prijs wordt in de toekomst gebaseerd op de partijcentrale had gedaan. Gysi en PDS-ere-voorzitter Modrow waren niet ingewijd in het plan dat al na de invoering van de D- mark in Oost-Duitsland op 1 juli was beraamd. "Wij wilden die twee zuiver houden", aldus Kaufmann. die volgens een Oostduitse krant al jaren voor de Russische KGB werkt. De Russische communisti sche partij weigerde echter mee te werken aan de illegale transactie en daarom gingen de drie in zee met de mysterieuze Moskouse firma Put- nik, die vervalste rekeningen naar de PDS stuurde, waarna 107 mil joen mark werd overgemaakt op Putnik-rekeningen in Utrecht en Oslo. Kaufmann wil nog deze week naar Duitsland terugkeren en ook naar Amsterdam reizen, waar hij zegt commerciële belangen te heb ben. Hij verklaarde dat de 107 mil joen mark nog onaangeroerd zyn op twee kleine bedragen na. Ongeveer verlangen intussen de opheffing gQ mj]|e zegt hij te hebben gebruikt •an de partij. CSU-secretaris-gene- voor de aankoop van twee handel' raai Huber wil dat de PDS afziet van deelname aan de verkizingen op 2 december, en onteigening van het partijvermogen. CDU/CSU-woord- voerder Gerster bepleitte een spe ciale parlementszitting. De Berlijn- se justitie, die met toestemming van Gysi opnieuw het partijhoofdkwar tier doorzocht, zegt aanwijzingen te hebben dat nog meer geld illegaal naar het buitenland is overgemaakt. Vice-voorzitter en penningmees ter Pohl en de leider van de finan ciële afdeling Langnitschke, zitten •oorarrest. Zij hebben toegegc- een positief besluit met betrekking worden versoepeld. regering wil de in- en verkoop van benzine vrijlaten. Daarmee is Hongarije het eerste Oostblokland dat marktverhoudingen in deze sec tor introduceert. (foto epa). ISLAMABAD (AP) - Bij geweldda digheden rond de provinciale ver kiezingen in Pakistan zijn zaterdag ten minste 33 mensen gedood en 50 tot hulpverlening aan de Sovjetunie mensen gewond geraakt. Ex-pre- zal nemen. Gebeurt dat niet dan be- mier Bhutto lijkt ook bij deze ver staat het gevaar dat wij het ritme kiezingen op een nederlaag af te ste- van de hervormingen moeten aan- venen. De eerste uitslagen gaven de passen en worden gedwongen voor rechtse coalitie van de Islamitische een deel naar de vroegere comman- Democratische Alliantie (IDA) een do-economie terug te keren". voorsprong. Ar Van de 483 te verdelen zetels in de Afgelopen vnjdag bepaalde Gor- vier provinciale pariementen waren batsjov per decreet dat de roebel Mterd de ujts£gen v00r 72 zelels wordt gedevalueerd, dat burgers bekend. De IDA won onder meer 29 aandelen en obhgat.es mogen bez.t- ze,eIs pUIyab cn OTn ,n Smdh Dc ^fLb„tteTnvestZgen 5ïki:U,n" Volkspartü (PPP, van investeringen Bhutto won een zetel m Baluchis- de olieprijs op de wereldmarkt. De ven miljoen mark illegaal op de bankrekeningen van de Russische firma Putnik te hebben Overge maakt. De centrale figuur achter de zwendel, de regionale partijbe stuurder Kaufmann, zit nog in Mos kou. Hij verklaarde dat hij met Pohl en Langnitschke het geld had over gemaakt om dreigende onteigening te voorkomen. Hij zei ook Gysi te hebben geïnformeerd nadat een week geleden de politie een inval in Niet-communisten Georgië op winst van buitenlandse ondernemingen in ons land. Rijnland BV rn BV Mt r. .,n WASHINGTON - Na maanden van onderhandelingen en ruzies heeft het Amerikaanse Congres het afgelopen weekeinde een federale begroting aangenomen die ook aan vaardbaar is voor president Bush Dat gebeurde toen eerst het Huis van Afgevaardigden cn daarna de Senaat instemde met een pakket aan belastingmaatregelen cn bezui nigingen dat de komende vijf jaar in totaal 492 miljard dollar moet ople veren. Het geld wordt gebruikt om het gat in de begrotingen kleiner te ma ken. Van het pakket maakte de fe derale begroting voor het belasting jaar 1991, dat op 1 oktober i I nen, deel uit. Dit fiscale jaar moeten verhoogde belastingen cn vermin derde overheidsuitgaven 41,4 mil jard dollar opleveren. De Democraten slaagden, on danks oppositie van de Republikei nen en aanvankelijk ook van presi dent Bush, erin een pakket belas tingverhogingen erdoor te krijgen dat vooral Amerika's rijkste inwo ners zal raken. De Democraten slaagden er verder in om de door het Witte Huis en dc Republikeinse partij gewenste bezuinigingen in de tan en twee in Sindh. TBILISI (AP) - De verkiezingen van het afgelopen weekeinde in de Sov jet-republiek Georgië lijken een grote zege te zijn geworden voor de niet-communisten. De verkiezin gen voor de Opperste Sovjet zullen de stembuscoalitie Ronde Tafel- Vrij Georgie 60 tot 70 procent van de stemmen opleveren, heeft David |j| Dzjaparidze, een lid van de centrale collectieve sector redelijk binnen kiesraad, verklaard. de perken te houden. Nieuw-Zeeland De conservatieve Nationale Partij in Nieuw-Zeeland heeft bij de ver kiezingen van zaterdag een over weldigende overwinning behaald op de Labourpartij, zo blijkt uit de officieuze uitslagen die gisteren be kend zijn gemaakt. Met de verkie zing van de 54-jarige conservatieve partijleider Jim Bolger komt een einde aan zes jaar Labour-bewind. Zuid-Af rika Bij onlusten tussen facties van Zuidafrikaanse zwarten zijn het af gelopen weekeinde tenminste zes tien mensen omgekomen, onder wie zes omstanders. Dat heeft de politie vandaag bekendgemaakt. Zes mensen werden gedood bij een arbeiderspension in het zwarte woonoord Soweto, een bastion van de Zulu-beweging Inkhata. De poli tie vermoedt dat de moorden wer den gepleegd uit wraak op de moord op een Inkhata-aanhanger, zaterdag. Ivoorkust De 85-jarige president Felix Houp- houët-Boigny is gisteren bij de ver kiezingen in Ivoorkust, waar voor het eerst ook een tegenkandidaat in het strijdperk trad. met overweldi gende meerderheid herkozen. De oppositie beschuldigde de regeren de Democratische Partij (PDCI) van stembusfraude. TEL AVIV - Het Israëlische kabi net heeft gisteren unaniem de aan bevelingen aanvaard van het Za- mir-rapport over het politiegeweld op de Tempelberg. Premier Shamir en zijn minister van politie Milo be kijken in-een later stadium of ont slagen moeten vallen in de zwaar bekritiseerde politie-leiding. In regeringskringen is het verslag van de commissie met tevreden heid ontvangen, omdat het in grote lijnen de visie van het kabinet op de gebeurtenissen bevestigt. Maar bin nen de oppositie en in een aantal krantecommentaren is niet mis te verstane kritiek geuit. De algemene tendens van die kritiek is dat de commissie zich niet afstandelijk ge noeg heeft opgesteld en nogal gefor ceerd tot de conclusie is gekomen dat het politiegeweld gerechtvaar digd was. Het verst gaat het populaire dag blad Chadashot. In een hoofdredac tioneel commentaar betoogt de krant dat premier Shamir precies wist wat hij deed toen hij de com missie instelde. Het rapport ver waarloost de belangrijkste zaken en de commissieleden spelen het klaar de schuld voor het incident op de Arabieren te schuiven. Volgens Chadashot is het docu ment 'in wezen waardeloos' als het er om gaat de internationale ge meenschap te overtuigen. De enige ernstige kritiek betreft de politie autoriteiten die het uit de hand lo pen van de situatie hadden kunnen voorkomen. Het rapport van de commissie on der voorzitterschap van Zvi Zamir, voormalig hoofd van de buitenland se inlichtingendienst, gaat uitvoerig in op de gebeurtenissen die hebben geleid tot het bloedbad van 8 okto ber, dat volgens de jongste gege vens aan achttien Palestijnen het le ven heeft gekost. Maar juist over de aanloop tot het incident bestond weinig verschil van mening. De minister van politie heeft al in een vroeg stadium laten doorsche meren dat er onvoldoende acht was geslagen op waarschuwingen van de inlichtingendiensten. En dat de Palestijnse demonstratie op de Tempelberg niet spontaan uitbrak, maar was georganiseerd, was ook algemeen bekend. Volgens de critici had de vraag centraal moeten staan of het politie geweld zoals dat in de late ochtend van de achtste oktober losbarstte, niet de perken te buiten ging. De commissie komt tot de conclusie dat de politie gezien de omstandig heden een gerechtvaardigde dosis geweld heeft gebruikt Maar dat TEL AVTV (GPD) - Palestijnen van de bezette Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook zijn gisteren weer toegelaten in Israel. De grenzen waren sinds afgelopen woensdag gesloten in verband met de reeks gewelddadige incidenten na het bloedbad op de Tempelberg. Minister Arens (defensie) heeft aangekondigd dat hij het aantal Palestijnen dat Israel in mag, gaat beperken, onder het motto: werken in Israël is geen recht maar een voor recht. Er is al een lijst met 8000 namen van Palestijnen die Israel niet in mogen. In de regel zijn dat mensen die zich schuldig hebben gemaakt aan misdrij ven of betrokken waren bij ordeverstoringen. Zij hebben een speciale groene identiteitskaart. Het aantal houders van zo'n kaart wordt aanmer kelijk uitgebreid. Israëlische werkgevers die Palestijnen in dienst hebben is gevraagd nauwlettend toezicht te houden op hun personeel. De regering overweegt om het werk bieden aan Palestijnen zonder werkvergunning tot misdaad te verklaren, zodat werkgevers strafrechtelijk kunnen worden vervolgd. Arabische bewoners van de bezette gebieden die zonder de benodigde do cumenten in Israël worden aangetroffen, worden in elk geval gestraft. blijkt niet of onvoldoende uit de loop der gebeurtenissen, zoals die in het rapport zijn beschreven. Ophitsen Ze'ev Schiff, militair analist van de kwaliteitskrant Ha'aretz, schrijft dat de commissie geen antwoord geeft op de vraag hoe het mogelijk was dat zoveel Palestijnen zijn ge dood en verwond. In het rapport wordt vastgesteld dat de eenheid van de grenspolitie in een bepaalde fase van de ongereldheden 'geïm proviseerd' is opgetreden en dat er toen zonder het vereiste toezicht ge bruik is gemaakt van scherpe muni tie. De achtergrond daarvan blijft duister. Ooggetuigen hebben ge meld dat leden van de grenspolitie op een bepaald moment hun wa pens op dc stand 'automatisch vu ren' hebben gezet, wat by het be strijden van rellen absoluut is ver boden. Maar in het rapport is daar-, over niets terug te vinden. Schiff: "De commissie spreekt te zeer in algemene termen als ze de schuld schuift op degenen die zich op het Tempelplein hadden verza meld, Ze aanvaardt zelfs niet de mo gelijkheid dat een deel van de me nigte de activiteiten van de 'Gelovi gen van de Tempelberg' (de extre mistische joodse sekte die op de berg had willen demonstreren) als een bedreiging zag. Hoewel de isla mitische predikers de massa ophits ten, is het mogelijk dat velen van degenen die zich hadden verzameld echt geloofden dat de 'Gelovigen van de Tempelberg' gevaarlijk wa- De commissie rechtvaardigt het politiegeweld door de verklaring van de politie aan te nemen dat twee agenten in de politiepost op de berg moesten worden ontzet en dat moest worden voorkomen dat de wapens in die post in handen zou den vallen van de Palestijnen. "Niettemin", stelt Schiff vast, "wer den de twee politiemannen door de omringende menigte vrijgelaten en van alle wapens die in de post aan wezig waren werd alleen een toeval lig op tafel liggende Uzi gestolen" En- "Het is ook duidelijk dat de eenheid verder is doorgedrongen dan noodzakelijk was. Pas op de op een na laatste pagina van het rap port staat dat er, tijdens de door braak naar de politiepost, zonder toezicht van de commandanten met scherp is geschoten en dat bepaalde groepen politiemensen op eigen ini tiatief handelden". Onenigheid De commentator van Ha'aretz noemt de kritiek op de politielei ding dodelijk en schrijft zich niet te kunnen voorstellen dat inspecteur generaal Yacov Temer buiten schot zal blijven als het gaat om de aan vaarding van morele verantwoorde lijkheid. hoewel de commissie haar kritiek in hoofdzaak richt op de commandanten van het zuidelijk district en de sector Jeruzalem. Dat premier Shamir aarzelt bij het ontslaan van politie-officiercn komt mede doordat binnen het ka binet onenigheid heerst over het te voeren beleid op dat punt. Vijf mi nisters hebben al laten weten dat er geen ontslagen moeten vallen om dat het rapport naar hun mening duidelijk aantoont dat dc schuld voor het gebeuren bij de ordever stoorders lag. Dc positie van inspecteur-gene raal Yacov Temer is om meer dan een reden delicaat. Temer is dc mo tor achter het politic-onderzoek te gen functionarissen van de ultra-or- thodoxc party Shas. met name mi nister van binnenlandse zaken Anch Don Deze laatste wordt er van verdacht met hulp van partygo noten de slaalskaa te hebben ge plunderd ten bate van party-institu- ten cn ziin eigen portemonnee Shas heeft ai een paar maal ge dreigd uit het kabinet te zullen stap pen als het politic-onderzoek niet wordt stopgezet Sommige Shas- functionanv.cn beschuldigen Ter- ncr er zelfs van een campagne te voeren tegen joden uit Arabische landen, op wie de party steunt. Het ontslag van Temer zou daarom kun nen worden uitgelegd als een in breuk van de politiek op het politie onderzoek met het doel de rege ringscoalitie in stand te houden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5