'Je doet zoveel mensenkennis op' Angela draaft door in 'De Uitdaging Leiderdorpse familie vanavond musicerend op tv Lifestyle zendei vooi huisvrouw.^ Johnny Cash stelt teleur in Alphen Emigrant PAGINA 22 RTV-SHOW MAANDAG 29 OKTOBER 1990 LEIDERDORP De Leider- dorpse familie Blokhuizen maakt vanavond haar televi siedebuut bij Teds Familie spelshow. Johan (52), Roland (18) en Michel (20) Blokhui zen verzorgen vijf minuten ("en dat blijkt dan best lang") het muzikale intermezzo in de NCRV-quiz. De Blokhui- zens werden uitverkoren na dat ze gereageerd hadden op een oproep van Ted de Braak en een bandje instuurden met hun muziek. "De zaak was zo bekeken". Met Rol and aan de bas, Michel achter de piano en 'pa' blazend op z'n saxofoon brengt de Lei derdorpse familie vanavond een swingend stukje ouder wetse jazz ten gehore. Met vreselijk veel plezier speelt het drietal nu vijf, zes jaar samen, en dan voornamelijk jazz. Min- streel-jazz, dixieland, "alles wat we zelf leuk vinden". Sinds de zoons zestien zijn en dus buiten het 'bewind' van de arbeidsin spectie vallen, wordt de familie regelmatig geboekt voor optre dens tijdens feestjes, recepties en andersoortige partijen. Iluis vol De familie blijkt van huis uit al muzikaal te zijn. Blokhuizen sr. heeft dan ook zijn hele huis vol staan met allerhande instrumen ten en als de dagelijkse arbeid Blokhuizen heeft een stomerij achter de rug is, wordt er niet zel den gemusiceerd op de saxo foon, dan wel de banjo of de gi taar. HILVERSUM (GPD) - Media Holding Benelux BV, het moederbedrijf van de tv-zenders Kindernct en Sportnet, wil volgend jaar in Nederland van start gaan met de tv-zender Lifestyle. De zender, die overdag programma's uitzendt voor voornamelijk huisvrouwen, is al een aantal jaren in Engeland te zien. Media Holding Benelux voert momenteel besprekingen met kabelexploitanten over toelating tot de Nederlandse kabel. Volgens programmadirecteur A. Hesselink van de holding is het de bedoeling dat de zender nog in de eerste helft van 1991 van start gaat. Een definitief besluit over het introduceren van Lifestyle in Nederland is volgens hem afhankelijk van de besprekingen met de kabelexploitanten. In het begin zal het Engelse Lifestyle integraal worden overgenomen. De belangrijkste programma's zullen worden voorzien van Nederlandse ondertitels of een Nederlandse commentaarstem. In een later stadium zouden er ook geheel in Nederland geproduceerde programma's te zien kunnen zijn volgens Hesselink. De zender programmeert voornamelijk tv-spellet jes, modeprogramma's, soaps en documentaires. In het weekeinde richt Lifestyle zich meer op het hele gezin en zendt dan onder andere speelfilms uit. Dwingen om óók een instru ment te gaan bespelen, wilde sr. zijn kinderen nooit. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Hij had nooit naar een in strument omgekeken, maar de toen elfjarige Michel zag zijn va der op een gegeven moment de banjo bespelen. Dat vond hij wel wat. Binnen drie dagen speelde hij zijn eerste liedje op de banjo. Om vervolgens over te stappen naar de piano. Zijn jongere broer Roland volgde automatisch. In middels weten beiden "alles van noten" en kan Michel heel wat nummers van een eigen arrange ment voorzien. Waarbij geldt dat hij volgens zijn vader een geheel eigen geluid heeft ontwikkeld. "Het leuke is, en dat zeiden de mensen bij Ted ook tijdens de tv- opnames: het komt haast niet voor dat zulke jonge jongens jazz spelen". Louter jazz Ook tijdens optredens wordt er louter jazz gespeeld. Aan hoem pa- of hosmuziek doen de Lei derdorpers niet. Het moet wel leuk blijven, vinden ze, en der halve spelen ze alleen wat ze leuk vinden. Aan hun lijf dus geen po lonaise. Die optredens brengt het drie tal tot een reeks enthousiaste verhalen. Wantje doet van achter je instrument, de menigte gade slaand op een feestje of receptie, zo vreselijk veel mensenkennis op, vinden Johan, Roland en Mi chel. En je komt vaak in "de meest deftige kringen, want dat brengt dit soort muziek met zich mee". (Vanavond. Ned. 1,19.20 uur). ALPHEN - Het optreden van country and western zanger Johnny Cash, afgelopen vrijdagavond in de Alphense Rijnhal, is op een teleurstelling uitgelopen. Een hardnekkige bronchitis speelde de Amerikaan dusdanig parten dat zijn stem ternauwernood over het voetlicht kwam. Reden voor een deel van het 1700 koppen tellende publiek om de zaal voortijdig te verlaten. Volgens Cor Sanne van CSM-productions uit Nieuwkoop die de zanger naar Nederland haalde, wilde Cash niet van het optreden afzien, omdat de voorstelling al drie keer was afgelast. Dc zingende cowboy wordt namelijk tevens getergd door een defect aan zijn kaak waarvoor hij al is geopereerd. DUITSLAND De Joegoslavische Daniela Mihalic (midden). 21 lentes jong, is afgelopen weekeinde uitgeroepen tot 'Koningin van de wereld. Hetgeen klaarblijkelijk iets anders is dan ge woon 'Miss'. Nummer twee werd Leticia Koffke uit het voorma lige Oost-Duitsland. terwjl de Boliviaanse Rosario Rico Toro die als nummer drie eindigde. (toto api ITALIË - Prinses Caroline heefl zaterdag in Italië een rouwdienst bijgewoond voor haar man Stefano. die begin deze maand verongelukte. De foto is genomen op het moment dat Caroline bij de kapel arriveert waarde dienst werd gehouden. Links, met haar rug naar de camera's, Stefano's moeder. (foto api Angela Groothuizen HILVERSUM - De Uitdaging is een nieuw amuse mentsprogramma van de AVRO dat vanavond van start gaat. De Uitdaging is tevens een soort perso nality-show rond Angela Groothuizen (31), de ex- Dolly Dot. In het programma moet Groothuizen bin nen een vastgestelde tijd een opdracht uitvoeren. De opdrachten dienen allemaal een goed doel en hebben culturele of sociale waarde. Groothuizen weet voor de opnames niet welke op dracht zij krijgt. Of de opdracht (de Uitdaging) lukt of niet ligt aan haar creativiteit, doorzettings- en uithoudingsvermogen. Aan die kwaliteiten ont breekt het de van oorsprong Noordhollandse zange res niet. Ze draaft letterlijk en figuurlijk nogal door in de eerste aflevering van de Uitdaging. Angela Groothuizen is een echt showbizz-dier. Ze weet hoe ze het publiek, in dit geval de kijkers, moet bespelen en ze kent geen schroom. Als een dolleman rent ze van hot naar her, schakelt bekende en niet- bekende Nederlanders in om haar te helpen en vliegt iedereen die haar goedgezind is om de nek gpd) met kreten als: „Ach lieverd, wat fijn dat je geko men bent." Kortomeen party-ganger in volle glo rie. Hoewel Angela hard moet werken om haar op drachten in een gelimiteerd tijdsbestek te voltooien, vindt ze toch regelmatig tijd om bevallig in de ca mera's te kijken, gekke bekken te trekken en dus echt de show te stelen. De Uitdaging is dus niet alleen een programma waarin armlastige verenigingen wordt geholpen, maar zeker een programma waarin Angela de kans krijgt zich volledig te etaleren als tv-persoon- lijkheid. Voor de fans van Angela is dat zeker een zeer prettige bijkomstigheid, maar voor mensen die haar niet zo goed kennen komt ze nogal eens over als een opgewonden standje dat maar al te graag populair wil zijn. Een beetje vermoeiend dus. De kijker kan een verlammend gevoel in de benen krij gen wanneer hij Angela ziet en hoort rennenauto rijden. in een helikopter ziet stappen of gewoon wanneer zij telefonisch mensen benaderd die haar verder moeten helpen. Het is allemaal net een beetje té hijgerig en snel. (Vanavond, Nederland 2, (AVRO), 20.27 uur "Liever heimwee dan Holland", dichtte Leo Vroman eens, maar zo denkt lang niet iedere emi grant erover. Jaarlijks keren namelijk tussen de twintig- en dertigduizend Nederlanders te rug uit de overzeese gebieden, waar zij zich levenslang dach ten te vestigen. Vroman, die in Amerika woont, behoort tot het type emigrant dat zich op een succesvolle wijze aan het twee de vaderland heeft aangepast. Tussen beide groepen in be vinden zich de half-aangepas- ten, die ook in den vreemde de huiskamer op oergezellige, Hol landse wijze inrichten en die wekelijks een klaverjasavond hebben op de Nederlandse club. Zij houden vast aan het Sinter klaasfeest, bakken op Oude jaarsavond oliebollen en hand haven in huiselijke kring het Nederlands als voertaal. Ze zijn geabonneerd op „The Windmill Herald" of de „Tasman Week ly", waarin, door middel van informatieve verhalen en nostalgische rubriekjes, het zoeklicht op Nederland ivordt gericht. In de krant stond onlangs een oproep van een Amerikaanse hoogleraar, die graag m con tact wilde komen met mensen die brieven bezitten van fami lieleden die naar Amerika zijn geëmigreerd. Aan de hand van de brieven wil hij een indruk krijgen van het Amcrika-becld van de landverhuizers en van hun aanpassingsproblemen in de nieuwe omgeving. H. Brinks heet deze hoogleraar en hij is af komstig uit Grand Rapids in Michigan. Het kan niet anders of hij w een nazaat van de zogenaamde „afgescheidenen", de gerefor meerden die zich in de vorigi eeuw door de Hervormde Kerk en de Nederlandse overheid ge discrimineerd voelden en die in dc Nieuwe Wereld op zoek gin gen naar het nieuwe Jeruzalem. Rond Grand Rapids, dat door hun nageslacht nog steeds Jeru zalem wordt genoemd, verrezen plaatsen als Holland, Zeeland, Drenthe. Graafschap, Overisel en Noordeloos, waar de zon dagsrust nog steeds op strikte wijze wordt gehandhaafd. Ne derlands wordt er echter niet meer gesproken. In zijn reisboek "Amerika door de achterdeur" geeft Max Dendermonde ook een impressie van deze calvinistische gemeen schap in Michigan. Dendermon de, die uit een rood nesfstamten dus ongedoopt door het leven gaat, werd door zijn gastheer een bejaarde maar kwieke plat telandsarts - om die reden als een tragische figuur be schouwd. Nadat hij deze gruwe lijke bekentenis had gedaan, heerste er even een "krakende vrieskou" in het woonvertrek van het doktershuis. Het duurde minuten voor de vrouw des hui zes dc woorden 'Dan moetje ont zettend veel vertrouwen in het leven missen' over haar lippen wist te krijgen. En dat was al de tvjeede keer dat deze schrijver, -ils was hij rechtstreeks van de Noordpool komen aanvliegen, een vrieskou om zich heen verspreidde. "O heil", waren zijn eerste woor den, toen hij struikelend het huis binnenkwam. "U vloekt.'", zei de doktersvrouw streng, die geen boodschap had aan Den- dermondes bedremmelde ex cuus, dat "O heil!" toch maar een "heel zachtzinnig Ameri kaans vloekje" was. In een po ging om de aandacht van zich zelf af te leiden, vroeg hij haar of zij nooit eens een krachtterm gebruikte. Met een zuinig mond je en een blos op de wangen be kende ze dat de uitroep "Gossie! haar wel eens ontsnapt was. Dendermonde rekte zijn ver blijf in Holland en Overisel niet langer dan nodig was. Pas veel later dacht hij met een zeker heimwee naar deze zondeloze enclave in Michigan terug: "Al les scheen zo perfect - geen kwaad woord op de tong, geen drol aan de schoen". De afgescheiden gemeente, die zich in de vorige eeuw in de Nieuwe Wereld vestigde, was niet erg gecharmeerd van de Amerikaanse levenswijze. Alles draaide er om succes en geld, en in het geloof vond men een te genwicht tegen de platheid en het materialisme om hen heen. Ook zij, die heden ten dage Amerika of Australië de rug toekeren, klagen vaak over de jacht op geld en het oppervlak kige sociale leven in deze emi- gratielanden. Omgekeerd, zijn Amerikanen of Aussies er in gesprekken met Nederlanders vaak verrast over hoe snel men tot de kern van de zaak wil komen. Het zou wel eens kunnen dat de lange, gods dienstige traditie van gewe tensonderzoek het sommige Nederlanders onmogelijk maakt om zich met prietpraat tevreden te stellen. Het tragische is dat de terug- keerders ook hier weer met grote aanpassingsproblemen te kam pen hebben. Nederland is in al die jaren zo veranderd Een deel gaat na verloop van tijd maar weer terug. Nooit zal hun schip meer een thuishaven bin nenlopen. DENKT UWE EXCELLENTIE PAAR0I3 AAN DE CRISIS IN DE PERZISCHE

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22