LEIDSCH DAGBLAD [Verdeeldheid onder gijzelaars NODIG! I Bezetting Maagdenhuis Acties bij Postbank BROCCOLI EN VEGETARISCHE MIX |VUeen Britten tegen l;én Europese munt 1.25 j bemiddelingspoging Janmaat fel van de hand gewezen Stanley Menzo 'man van verbleekte voetbaltopper' Weer ontsnappingen uit jeugdgevangenis Zutphen België wil steun Nederland voor vredesleger Rwanda DRUKKERIJ 3d DELTA BACH IAANDAG 29 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39382 Prijs fl. 1,35 DME (GPD) - Elf van de twaalf bestaande uit de centrale banken G-landen zijn het er nu over eens van de lidstaten. Uiteindelijk moet één Europese munt moet ko- ,en, die op den duur de bestaande .unten van de lidstaten (zoals de jlden, de mark of de frank) gaat >rvangen. Alleen de Britse pre- iier Thatcher wil niets van de een- sidsmunt weten. Zij liet tijdens de volgens dezelfde elf EG-landen ook die instelling worden omgevormd tot een echte Europese centrale bank, de 'Euro-fed'. Dat zou moeten gebeuren in een derde fase. Wanneer die begint is nog onduidelijk, maar de regerings- G-topconferentie het afgelopen leiders hebben vastgesteld dat ui terlijk op 1 januari 1997 wordt beke ken of de doelstellingen van de I eekeinde in Rome weten dat zij >nodig haar veto-recht gebruikt. De zogeheten ecu moet er komen tweede fase zjjn bereikt en het zin- i de tweede fase van de omi Iiing van de EG tot een echte t Dmische en monetaire unie ÊMU). De lidstaten willen dat die De regeringsleiders zijn het er veede fase op 1 januari 1994 be- ook over eens dat de politieke sa int. menwerking moet worden uitge- In die tweede fase moet ook wor- f en gewerkt aan de totstandko- schappelijk buitenlands ling van een 'monetaire instelling', heidsbeleid. breid en de EG een politieke unie moet worden, met een gemeen- AJacicd Jan Wouters 2de van links) wordt omhelsd door Richard Witscbge na het scoren van de ope ningstreffer in bet topduel tegen PSV. In de feestvreugde delen Frank de Boer (5), Dennis Bergkamp. Brian Roy en Marciano Vink (3). Scheidsrechter Mario v.d. Ende blijft de neutrale waarnemer. uoio anpi Het feit dat Stanley Menzo na afloop van de crcdivisic-toppcr tussen Ajax In PSV tot 'man van de wedstrijd' werd uitgeroepen, zegt eigenlijk al genoeg. Want Ajax won in het bomvolle Olympische Stadion weliswaar met 3-1, maar de Amsterdam mers hadden die zege toch voor al te danken aan de doelman die met n&me in de eerste helft naar grote hoogte groeide. In de wat verbleekte topper toonde PSV zich In elk geval ze ker niet de mindere, maar de ploeg van de geplaagde trainer Bobby Robson stuitte keer op keer op de exellerende doelman Menzo. De voormalige coach van het Engelse nationale elftal miste in dit verband zijn ster speler Roman o node. Waar ploeggenoten als Bosman. El- ierman en Kalusha faalden in de afwerking, daar zou de kleine Braziliaanse dribbelaar onge twijfeld een gaatje In de niet overtuigende Amsterdamse af weer hebben gevonden. "De uitslag", zo bekendr Ajax-tralncr Leo Beenhakker eerlijk, "zegt inderdaad niets over de krachtsverhouding. Menzo heeft ons door een moei lijke periode gesleept. Aan de andere kant ben ik natuurlijk heel tevreden. Niet goed spelen tegen PSV en torh winnen. Dat is ook een belangrijke stap voorwaarts". In de finale van de Europa Cup waterpolo voor bekerwin naars is het doek voor AZC al haast gevallen, l it in Belgrado verloren de Alphenaren het eerste duel met 7-13 van veel voudig bekerhouder Partizan. De thuiswedstrijd lijkt derhal ve een formaliteit. Van onze speciale verslaggever Maurice Wilbrink BAGHDAD - De Nederlandse ambassadeur in Irak, K. van Dam, wil onder geen voorwaarde dat Nederlanders naar Baghdad komen om via bemiddeling gegijzelde landgenoten vrij te krijgen. Vrijlating van een deel van de Nederlanders heeft volgens hem een negatief psycho logisch effect op de achterblijvers. De sterk verouderde jeugdgevangenis in Zutphen. Spandoeken buiten en actievoerders met megafoons binnen. MSTERDAM (ANP/GPD) nog even duren, aldus een woord- uim honderd studenten houden voerder, ïnaf vanmorgen het Maagdenhuis, Het Maagdenhuis, symbool voor et bestuurlijk centrum van de Uni- universitaire democratie en studen- ersiteit van Amsterdam, bezet. De tenverzet, werd 22 jaar geleden ook bezet. "Maar waar men toen voor gevochten heeft, dreigen we nu weer kwijt te raken. We zijn terug :tievoerders zeggen het afbraak eleid van minister Ritzen (onder- ijs) spuugzat te zijn. Zij willen in Bt Maagdenhuis blijven tot het niversiteitsbestuur zich distanti- ïrt van Ritzens beleid. Dat kan dus vanmorgen. Zij weigerden toegang te verlenen aan personeel van de universiteit en leden van het Colle ge van Bestuur (CvB). De studenten eisen niet alleen dat het CvB zich distantieert van Rit zens beleid, maar ook dat de huidi ge bestuursstructuur met universi teitsraad en faculteitsraden blyft bestaan. Verder willen zij een open baar verslag van de geheime confe rentie over de toekomst van middel- ITRECHT (ANP) - Ongeveer 1000 baar en oncierwys d£ werknemers van het girokantoor vanavond heeft belegd in Kijkduin bij af. Daarom nog een keer het contact met burgemeester Van Maagdenhuis^', aldus de studenten Thijn in de hoop een ontruiming te- tj gen te kunnen gaan. Leeuwenburg en 50 perso eelsleden die werken op het voor een selecte reeks onderwijsbe- stuurders. Het CvB zou goedkeu- oofdkantoor van de Postbank in rinS ™?etfn ?"thoudfrl aan '}et ak' tmsterdam hebben vanochtend ivee uur het werk onderbroken, olgens de Dienstenbond FNV koord in hoofdlijnen tussen de uni versiteiten en Ritzen waardoor stu denten na vier jaar van de universi- Niet alle in Baghdad verblijvende Nederlanders zijn het daarmee eens. Een aantal wil graag dat 'per sonen met status' naar Irak komen om hen vrij te krijgen. Ze vinden dat de Nederlandse regering een te star standpunt inneemt. Vanavond geeft minister Van den Broek op een bijeenkomst met familieleden van gegijzelden uitleg over de wei gering een afgezant te sturen. Grote verontwaardiging is inmid dels bij veel gijzelaars ontstaan over het feit dat de extreem-rechtse Cen trumdemocraat Janmaat zich heeft opgeworpen als bevrijder van de Nederlanders. "Als hij mij vrij wil krijgen, dan blijf ik hier in Baghdad zitten", aldus een van de gegijzel den. Volgens een Nederlander die 2 maanden geleden uit Kuwayt naar Baghdad vluchtte, is de groeps geest onder de landgenoten inmid dels flink aangetast. "In het begin vormden we een collectief, maar nu de druk door het lange verblijf hier steeds groter wordt, gaat men meer aan zichzelf denken". Twee landgenoten, die anoniem willen blijven, verwijten minister *5 Z1u;;m.^;i{!j^.ei5f jfiü Van den Broek dat hij geen woord heeft gehouden. "De minister heeft gezegd dat wij als groep zouden worden behandeld. Maar twee We ken geleden werd een Nederlandse KLM-vertegenwoordiger vrijgela ten na bemiddeling door de Neder landse ambassade". "Het principe van gelijke behan deling is daarmee door de regering losgelaten. Men probeert 55-plus- sers en studenten eruit te krijgen en ook dat strookt niet met wat wij van Van den Broek hadden begrepen. Nu denk ik ook: als ik de kans krijg, dan ga ik". Volgens ambassadeur Van Dam, moet echter worden voorkomen dat er een loterij om mensen ontstaat: „We gaan niet marchanderen. De Iraakse regering ziet graag dat er buitenlanders naar haar toekomen die op de knieën gaan om mensen vrij te krijgen. Die lol gunnen we de Irakezen niet". Gevraagd naar de toestand van de 159 overgebleven Nederlanders in Irak en Kuwayt, zegt Van Dam: „Ik kan niet zeggen dat het goed gaat. Onder de Nederlanders bestaat ook de angst dat ze zullen moeten dienen als menselijk schild, wan neer de geallieerde troepen beslui ten tot strategische bombardemen ten. Tot nu toe zijn daartoe vijf na tionaliteiten aangewezen door de Iraakse autoriteiten, onder wie Amerikanen en Britten. Van Dam ZUTPHEN (GPD)- Uit de de Zut- sluit niet uit dat Nederlanders ook phense jeugdgevangenis zijn dit als doelwit zullen worden gebruikt, weekeinde opnieuw 3 gedetineer- maar acht die kans op dit moment den ontsnapt. Daarmee kwam het niet groot. aantal ontsnappingen dit jaar op 15. Gisteravond zagen twee 20-jarige (pagina 2: Schijnbare overvloed in gevangenen kans de tralies van hun Baghdad) Auto in de sloot: vijf mensen verdronken denten. Hij wilde onderhandelen met de bezetters, in tegenstelling tot de secretaris van het CvB, Bleije- veldt. De secretaris dreigde van morgen de politie in te schakelen om het pand te laten ontruimen. Te gelijkertijd zochten de studenten ingen bij de giro zo goed als alle worden gestuurd. fdelingen plat. De vakbond voert actie bij de fMB/Postbank (11.000 werkne- lers) om te voorkomen dat er ge- De bezetters eisen verder dat het universiteitsbestuur zich in pagina grote advertenties in alle dag- en universiteitsbladen uitspreekt te- wongen ontslagen vallen door £en yerc*ere bezuinigingen en der utomatisering. De Postbank wil tlg bussen ter beschikking stelt ,600 banen schrappen. De bonden voor studenten die op 6. 7 en 8 no rezen dat de maatregel de ko- lT) Haag tegen Ritzens lende 5 jaar het ontslag van 280 beleid willen demonstreren^ Verlagen norm voor straling onmogelijk PETTEN (ANP) - Extra kosten, op lopend van 300 tot 600 miljoen gul den per jaar, en langdurige isolatie van duizenden patiënten zullen het gevolg zijn van de door de regering voorgestelde verlaging van de stra lingsnorm. "Volstrekt onaanvaard baar", zegt voorzitter E. van Rooyen, van de Nederlandse Ver eniging voor Nucleaire Geneeskun de (NVNG), „te meer omdat de ver laging van de norm aantoonbaar geen extra bescherming van de volksgezondheid biedt." De NVNG is een van de 8 weten schappelijke en beroepsverenigin gen, die minister Alders (milieu) psychologische nood. Er zijn men- met klem hebben verzocht zijn voorstellen in de nota over risico's van straling in te trekken. cel door te zagen. Zaterdag koos een ook 20-jange gedetineerde tijdens het sporten de vrijheid. De drie zijn nog voortvluchtig. De gevangene idom zaterdag over een muur en werd opgewacht door twee mannen in een auto, die enige LOPIK (ANP) - Vijf mensen uit tyd later werd aanhouden Maar de Oudewater zijn de afgelopen ontsnapte was inmiddels overge- nacht verdronken nadat de auto stapt in een andere vluchtauto. Te- waarin zij zaten te water was ge- gen de beide handlangers. 23 en 18 raakt. De slachtoffers, vier man- jaar, werd proces-verbaal opge- nen en een vrouw, waren tussen maakt wegens overtreding van de de 20 en 24 jaar oud. De oorzaak wapenwet. Zij hadden een ploerten van het ongeluk is nog onbekend, doder en een vlindermes bij zich De politie van IJsselsteln kreeg Bewakers ontdekten gisteren tij- na middernacht een melding dat dens de koffieronde dat twee ande- in de Lopikerwetcring. een water re gevangenen waren verdwenen tussen Lopik en Oudewater, een Zij hadden zich uitgezaagd. De Zut- auto lag. Toen de politic arriveer- phense jeugdgevangenis verkeert de, bleken de vijf inzittenden te in zeer slechte staat. Het ministerie zijn overleden. van justitie wil de gevangenis over- plaatsen naar Vught. In Zutphen wordt spottend gezegd, dat het moeilijker is in de gevangenis te ko men dan eruit weg te lopen- Het terrein is grotendeels afgezet met van prikkeldraad voorzien hek werk. Volgens plaatsvervangend di recteur Van Schalk kost het geen enkele moeite om van buitenaf zaag- en breckwerktuigen over de afrastering te gooien, zonder dat dit wordt opgemerk. Het doorzagen van tralies kan doorgaans onge stoord geschieden, omdat de radio's in de cellenblokken zo hard staan, dat elk ander geluid in het lawaai ■kNO gaat. De laatste grondige verbouwing dateert uit de jaren twintig. Interi eur en beveiliging zyn niet van deze tijd Per groep van 1H gedftineerdi-n is er een toiletgroep en voor de 96 tijdelijke bewoners zijn er slechts 8 douches. De vakbond CFO eist dat het minis terie in alle huizen van bewaring en gevangenissen veiligheidsonder zoeken gaat instellen ROME/BRUSSEL (GPD/Rtr/AFP) - De Belgische premier Martens heeft de Nederlandse en Duitse re gering materiële steun gevraagd voor de Afrikaanse vredesmacht die moet gaan toezien op het be stand in Rwanda. Het zou gaan om enkele tientallen jeeps en helikop ters voor het vredeslegertje van Zaï re, Uganda en Burundi. Er is nog niet op het verzoek gereageerd. De vredesmacht zou de plaats moeten innemen van de Belgische para-commando's, die donderdag uit Rwanda vertrekken. De 300 bij die in de oorlog hebben vast gezeten en voor wie deze toestand extra traumatisch is". De voorzitter van het CvB, J. Ge vers, zei vanmorgen het grotendeels Toch bouw 30 villa's landgoed Endegeest OEGSTGEEST - Op het terrein van landgoed Endegeest in Oegstgeest mogen toch 30 villa's worden ge bouwd. De Raad van State heeft vanmorgen de schorsing van de bouwvergunning opgeheven. In ju ni werd de vergunning op verzoek een milieugroepering ge schorst, omdat bebouwing de land de schappelijke waarde van het gebied te sterk aan zou tasten. Schorsing betekent ook dat kas- .lllg met buien Mldd.gtemben.tuur "f ""I?®" gCr''S neeteer 11 graden. taureerd. Eerder kwam de gemeen- te Oegstgeest met bouwer IBB Kon- dor overeen dat deze het kasteel 'gratis' restaureert in ruil voor het recht villa's te mogen bouwen. )t 1000 mensen zal betekenen. Voor vanmiddag stonden nog 'erkonderbrekingen bij de co- eercentra in Roermond en Breda p het programma en morgen 'ordt in een aantal andere vesti- ingen het werk enkele uren eergelegd. Enkele buien fisselcnd bewolkt en enkele bulen. linimumtcmpcratuur omstreeks 6 raden. Middagtemperatuur ongeveer van I graden. Zuidwestelijke wind. o\ ag toenemend tot vrij krachUg, aar ust en op het IJsselmecr tot bard. De vooruitzichten voor woensdag tot i met zaterdag: Aanhoudend wissel- Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Broccoli, 500 gram Tivall vege tarische mix, 1 QC ïoo g ®a>®® tkjJLiOvJ 24 PAGINA'S Ze hebben allemaal te eten, maar Franse soldaten blijven voorlopig sommigen raken in steeds grotere jn noorden zouden het rege ringsleger en de Tutsi-rebellen nog vechten. Volgens Martens helpen de para's de Belgen in Rwanda die willen ver trekken, nog bij hun evacuatie, en blijven twee transportvliegtuigen voorlopig in één van de buurlanden. Volgens minister Eyskens (buiten landse zaken) worden para's indien Commissariaat waarschuwt 'AVRO en Veronica te weinig educatie' HILVERSUM (ANP) Het Com- missanaat voor de Media heeft de AVRO en Veronica op de vingers getikt omdat zij te weinig aan edu catie doen. Veronica laat bovendien te weinig cultuur zien op de buis De omroepen moeten volgens het Mediabesluit 20 procent van hun zendtijd besteden aan cultuur. Ve ronica kwam in 1989 niet verder dan 11,5 procent en dat moet verande ren, vindt het commissariaat Aan educatie, waaraan 5 procent zend tijd moet worden besteed, wydde Veronica 2.2 procent De AVRO kwam niet verder dan 2.8 procent nodig teruggestuurd Martens deed het verzoek dit weekeinde op de EG-top in Rome Al eerder probeerde hy de EG bij zijn vredesmissie naar Rwanda te betrekken, maar pleidooien voor een EG-vredesmacht zyn afgewe zen. Door alleen materiele steun te vragen by enkele buurlanden, hoopt Marlens toch Europese be trokkenheid te verkrijgen. De EG geeft zo'n 1.4 miljoen gulden voor hulp aan de bevolking van landen die lijden onder het conflict in Rwanda. 071 89 92 41 Energieweg 25. Zoeterwoude óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen' Q Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285 50* Voor r*1 abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weten gratis' (aankruisen wat van toepassmg is) Naam Adres Postcode -Tel 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1