Palestijnen schuld aan meeste rellen FEESTMAAND De enig echte Belgen praten Duits -DECEMBER, Voorbereiding op oorlog in Engelse ziekenhuizen Geen bewijs stembusfraude in Pakistan Moldavië roept noodtoestand uit in Gagaoezen Gorbatsjov in Spanje voor economische doeleinden ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Politie negeerde voortekenen onrust bij Tempelberg JERUZALEM (DPA/AFP) - In het met spanning verwachte officiële Israëlische onder zoeksrapport naar het bloedbad op de Tempelberg in Jeruzalem wordt de belangrijkste schuld gelegd bij de Palestijnen, maar wordt ook kritiek geoefend op de politie. Palestijnen gooiden op 8 oktober, missie voor het weergeven van het voor te hebben gehad dat de Tem- aangemoedigd door oproepen uit regeringsstandpunt", verklaarde de luidsprekers van een nabijgele- Faisal Husayni, een van de invloed gen moskee, met stenen naar joodse rijkste Palestijnen in Jeruzalem, gelovigen aan de Klaagmuur Pas Rechtse joodse politici als de mi- daarop hadden Israëlische politie- nister van godsdienstzaken Avner troepen met scherp geschoten, al- Shaki meenden dat nu 'onomstote- dus het rapport. Er vielen 19 doden lijk is bewezen dat duizenden Pale onder de Palestijnen en 140 anderen stijnen op criminele wijze joodse LONDEN (REU- TERAFP/DPAAP) - Britse zie kenhuizen zijn gisteren begonnen noodplannen op te stellen voor de opvang van gewonde militairen voor het geval er in het Golfgebied oorlog uitbreekt. De regering ont kende echter dat de voorbereidin gen betekenen dat de strijd op los barsten staat. Het ministerie van defensie deel de mee dat de nationale ziekenhui zen zijn verzocht na te gaan in hoe verre zij in staat zijn bij te dragen voor het geval er oorlog uitbreekt. Militaire ziekenhuizen kampen met een personeelstekort nu grote aan tallen mensen naar het gebied van de Golf zijn overgebracht. Minister van buitenlandse zaken William Waldegrave zei dat de voor bereidingen niet inhouden dat een oorlog tegen Irak, dat op 2 augustus Kuwayt binnenviel, nu waarschijn- van defensie volkomen terecht alle dam Husayn, die zeker een maand benodigde voorbereidingen treft of zes gaat duren en aan Amerikaan voor het geval het tot een gevecht komt". De bewindsman zei dat de voorbereidingen in ziekenhuizen onderdeel uitmaken van de logistie ke steun voor de 12.500 Britse solda- tair strateeg en directeur van het Centrum voor Defensie Informatie Het Bulgaarse parlement heeft gisteren besloten om in het kader van de multinationale vredes macht in het gebied van de Perzi sche Golf een militaire eenheid, be staande uit vrijwilliger», naar h<I dam Husayn. die zeker een maand Golfgebied te Itimo Hl t gaat 01 een groep medische specialisten die ook zijn opgeleid voor de behande ling van de gevolgen van chemische aanvallen, zo blijkt uit een resolutie die door de Nationale Assemblee se zijde tegen de 40.000 slachtoffers zal maken. Laroque deed deze uit spraken in een interview met de BBC vanuit Washington. ten in de Golf Hij voegde daar aan Amerikaanse troepen in de Golf-re- Laroque zei te verwachten dat de aangenomen tijdens een vergade- pelberg zowel voor joden als ook lijker is geworden. "Het zegt eigen moslims geldt als een heilige plaats, lijk niets behalve dat het ministerie toe dat de berichten dat Washington mogelijk nog eens 100.000 militai ren naar Saudi-Arabië wil sturen niet betekenen dat een vreedzame oplossing nu wordt uitgesloten. Volgens de Amerikaanse admi raal Gene Laroque zullen de Ver enigde Staten midden februari vol gendjaar een succesvolle oorlog be ginnen tegen de Iraakse leider Sad- gio ergens tussen half november en nng achter gesloten deuren. Italië heeft gisteren kritiek uitge raakten gewond. De Palestijnen zeggen dat de politie zonder reden en aanleiding het vuur had ge opend. Zij zou dat uit zelfverdedi ging hebben gedaan. De politielei- gelovigen hadden aangevallen'. Shamir onderstreepte dat Israël een onafhankelijke commissie het on derzoek had laten uitvoeren. Daar toe zouden slechts weinig staten i ding treft echter wel blaam, omdat de wereld overgaan, 'en zeker geen zij geen acht heeft geslagen op de enkele in ons gebied'. voortekenen van de onrust. In het gisteren aan premier Sha mir overhandigde rapport van de commissie-Zamir staat verder dat het gebruik van scherpe munitie aanvankelijk gerechtvaardigd was, maar later niet meer. De politielei ding, van wie twee officieren met name werden bekritiseerd, werd verweten berichten van de geheime dienst waarin voor ongeregeldhe den op de Tempelberg werd ge waarschuwd, niet serieus te hebben genomen. Voorzorgsmaatregelen zouden het bloedbad mogelijk heb ben voorkomen, aldus het rapport van de Israëlische commissie. De Israëlische regering hoopt dat het rapport een eind maakt aan de internationale kritiek op het politie optreden bij de gebeurtenissen op KARACHI (AFP/RTR) Een inter- de Tempelberg, waarbij tussen 18 nationale commissie van waarne- De oppositionele Arbeiderspartij meende dat de kritiek niet moet zijn gericht op de politie maar op de re gering, wier beleid had geleid tot de gespannen situatie. Naast concrete kritiek op het ge drag van de politie wordt de leiding ervan in het rapport verweten er 'bijna in het geheel geen gevoel' en 22 Palestijnen werden doodge schoten. Met verwijzing naar de mers die in Pakistan de verkiezin gen bijwoonde, heeft gisteren ver gen commissie, waarvan voorzitter klaard over geloofwaardige infor- Zamir oud-chef is van de geheime matie te beschikken over ernstige dienst Shin Beth, wees Israël ook problemen tijdens de verkiezingen, twee resoluties van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties van de hand waarin een VN-onderzoek werd gevraagd. In eerste commentaren van Pale stijnse zijde werd het rapport een poging tot verdoezelen genoemd, vooral waar de slachtoffers de schuld krijgen. "Dit was geen on derzoekscommissie maar een com- Maar de commissie voegde hieraan toe dat deze problemen de einduit slag niet op een veelbetekenende manier hebben beïnvloed. Het team van waarnemers onder leiding van de voormalige Turkse premier Vahi Halefoglu bestohd uit afgevaardigden van zeventien lan den. Tijdens een persconferentie wees Halefoglu op het voorlopig ka rakter van het rapport. Volgens Halefoglu heeft de dele gatie geen bewijzen ontvangen die de beschuldigingen bevestigen onregelmatige stembusuitsla gen. De verkiezingen werden op lo kaal niveau, voor zover wij konden waarnemen, over het algemeen Mn f fi n open, geordend en goed uitgevoerd. Ex-premier Benazir Bhutto had De Italiaanse politie heeft door de eerder verklaard dat er op grote ontdekking van een deel van de boekhouding van de maffia twaalf mensen gearresteerd die worden verdacht van drugssmokkel en het witwassen van geld, zo hebben de autoriteiten gisteren bekend ge maakt. De arrestaties maken deel uit van een landelijke operatie. Weeskinderen De EG zal ongeveer 64 miljoen gul den steun geven aan Roemenië om de situatie in de kindertehuizen te verbeteren. Dit heeft EG-commis- saris van buitenlandse zaken Frans Andriessen in een brief aan de Roe- meensepremier Petre Roman laten weten. Roemenië wil de verwar ming in de tehuizen waar 130.000 weeskinderen wonen laten repare ren door het leger voor de winter be gint. schaal stembusfraude heeft plaats gevonden, maar dit werd ontkend door interim-premier en kandidaat Ghulam Mustafa Jatoi. De waarnemers van het Nationaal Democratisch Instituut, dat zetelt in Washington, zeiden wel dat een kandidaat werd gedood. Ook zeiden zei klachten te hebben dat de ver slaggeving van de verkiezingen door de televisie niet evenwichtig is geweest. BEIRUT - Een Libanese militair van de van één van de moslxmmillities schudt christelijke kinderen in Oost- Beirut de hand. Het Libanese leger, dat zich over de gehele stad heeft verspreid, heeft zich bereid verklaard de stel lingen te verlaten, (foto afpi MOSKOU (AP) - De regering van de Sovjet-republiek Moldavië heeft vrijdag de noodtoestand afgekon digd in een zuidelijke regio, waar de bevolkingsgroep van de Gagaoezen zich soeverein heeft verklaard en is begonnen met het houden van ver kiezingen. Hoofddoekje Het Turkse parlement heeft giste ren een wet aangenomen die het vrouwelijke studenten toestaat op de universiteit een door de islam voorgeschreven hoofddoek te dra gen. Het al dan niet dragen van een tra ditioneel hoofddoekje is in Turkije een fel omstreden zaak geworden, die al meer slachtoffers heeft geeist. Een verbod op het dragen van hoofddoeken in het leslokaal wordt door fundamentalistische studen tes beschouwd als een beperking van hun democratische rechten. De fundamentalisten zeggen dat de is- van. Politik interessiert mich lam een vrouw gebiedt het hoofd te nicht". Een andere middenstander De Gagaoezen, een Turkstalige bevolkingsgroep van christenen, maken met ongeveer 150.000 men sen drie procent van de Moldavi- sche bevolking uit en willen in het zuiden een eigen, soevereine staat. De regering van Moldavië, die de re publiek eerder onafhankelijk ver klaarde van Moskou, heeft alle we gen naar de Gagaoezen-regio door ordetroepen van haar ministerie van binnenlandse zaken laten afzet ten en openbare bijeenkomsten in de streek verboden, meldde het Sovjet-staatspersbureau TASS. Tot de maatregelen werd besloten, na dat de Gagaoezen-leiders hadden geweigerd met de Moldavische pre sident Mirca Snegur te komen pra ten over hun soevereiniteitsverkla ring. EUPEN - De uitbater van de plaatselijke elektronica-winkel lacht wat gegeneerd. "De verkiezin- "De enige eéhte Belgen", zeggen zij wel. Ze zijn met weinigen, maar met genoeg om van België officieel een drietalig land te maken. In Eupen en Sankt-Vith, de hoofdplaatsen van de kantons, echter geen taaipro- bedekken als zij zich in gemengd gezelschap bevindt. Geweld Bij nieuw geweld in verschillende zwarte woonoorden in Zuid-Afrika zijn zeker negen personen om het levengekomen. heeft de Zuidafri- kaanse politie gisteren gemeld. In het woonoord Khayelitsha bij Kaapstad ontstonden massale rel len tussen de oproerpolitie en zwar te betogers die wegversperringen hadden opgericht en met stenen gooiden. De politie greep in door met scherp op de betogers te schie ten. Volgens de politie kwamen daarbij vijf zwarten om. maar in de Zuidafrikaanse media wordt ge sproken van zeker zeven doden. Taalwet Het Slowaakse parlement heeft een taalwet goedgekeurd die bepaalt dat het Slowaaks de officiële voer taal wordt in de republiek Slowa kije die deel uitmaakt van de federa tie Tsjechoslowakije. Dat heeft het officiële persbureau CTK gisteren bericht. Na een stormachtig debat is don derdagnacht na een zitting van twaalf uur het besluit over de wet gevallen. Het wetsvoorstel werd met 82 tegen 52 aangenomen. De wet erkent wel de talen van etnische minderheden die hun eigen moe dertaal mogen blijven spreken. ook goed Nederlands. Geen won der, het 'laag-Duits' in Eupen lijkt komt met hetzelfde antwoord. Een wandeling door het centrum van veel op Zuidlimburgs. Eupen maakt ons niet veel wijzer. We willen hier de verkiezingskoorts opnemen, maar de thermometer blijft onbeweeglijk. Later wordt duidelijk waarom. Er is nergens een aanplakbiljet te zien. Geen reclame, maar ook geen politicus die je doordringend vanaf een muur aanstaart en oproept toch vooral op hem te stemmen. Niets. Het is gewoon een stille, zonnige herfstdag in een van de mooiste hoekjes van België, waar alle dagen op elkaar lijken. Toch staan die middenstander en al die andere mensen hier morgen in het stembureau om (verplicht) een hokje rood te maken. De demo cratie stelt zo zijn eisen, ook in de Oostkantons. Twee stukjes België waar men Duits praat. Twee stukjes prachtig natuurschoon, gescheiden door een stuk Wallonië. In Botrange is het hoogste punt van Belgie 694 meter. rigens geschonden door... de groe nen. Ditmaal verbreekt de PDB de eenheid. Op enkele lantarenpalen zien we zowaar een paar PDB-pos- ters. Op A-4 formaat. De gemeenschap heeft een echte regering, met twee ministers en een minister-president. Een uitwas van de vreemde staatsrechtelijke kron kels. die ontworpen zijn om België in alle verdeeldheid toch bijeen te houden. Vlaanderen en Wallonië ■an de hebben ook zo'n gemeenschaps- geko- raad, maar daarnaast ook een veel Morgen wordt de 'Raad Duitstalige Gemeenschap' zen, het pas s.nds 1984 bestaande belangrijker gewestelijke regering, parlement van de kantons. Verkie- P'e 11 a's economisch be- zingen die geen opwinding teweeg 'e'd. huisvesting, verkeer, milieu en brengen. Alles blijft toch bij het werkgelegenheid, oude. Er zijn maar vijf partijen en de Nu Belgie bezig is met staatkun- uitslag zal weinig afwijken van die ^ige hervormingen, willen ook de van oktober 1986. Toen haalde de Duitstaligen zeggenschap krijgen Christlich-Soziale Partei (CSP) tien over hun economie. "Al is het na- van de 25 zetels, de liberale PFF vijf, tuurnjk onzin om een eigen over- de Sozialistische Partei drie, de Par- heidsdienst te willen voor die 25 ki- tei der Deutschssprachige Belgier lometer snelweg die we hebben (PDB) vijf, de groene partij Ecolo ze& een nuchtere Erni Mreyen, ad- een, evenals de inmiddels verdwe- nen links-christelijke SEP. Als Vlaanderen en Wallonië auto nomie krijgen "dan kan men niet De verhoudingen liggen vast. Men aan ons voorbijgaan", zegt Mreyen. Traditie Beetje bijzonder Morgen kiezen 40.000 van de 70.000 Duitstalige Belgen een nieuwe, re gionale volksvertegenwoordiging. Geen gebeuren dat de binnenland se politiek in vervoering brengt. Het gaat voor de meeste zuiderburen immers maar om verkiezingen in een verre uithoek, daar ergens in het oosten. Toch voelen de bewoners van de kantons zich een beetje bijzonder. stemt uit traditie. Mogelijk ruilt mi- nister-president Maraite - want zo mag hij zich noemen - de liberale co alitiepartner in voor de SP van ad vocaat Karl-Heintz Lambertz. Maar of de CSP nu met liberalen of socia listen regeert.. De PDB heeft nog nooit geregeèrd en zal dat ook nu niet. Iedereen weet wat de politici vin den en te zeggen hebben. De Oost kantons zijn zo klein (834 km2), dat iedereen iedereen kent. Dus geen massale verkiezingsbijeenkomsten. "In het verleden zijn we bij de dis cussie over de staatshervorming nooit echt betrokken. Dat moet nu veranderen". Onze vraag of die kwestie tenminste tot verkiezings strijd leidt, wordt ook al weer nega tief beantwoord. Iedereen is het er- Duitse Belgen Veel mensen in de Oostkantons werken of studeren in Duitsland Door de taal. Niet omdat men zich met de Duitsers verwant voelt. "Als En ook geen affiches Om het milieu je de vraag stelt of wij Duitse Bel- begin december volkomen klaar oefend op EG partners die trachten zijn om toe te slaan, maar zal pas in de loop van februari tot de aanval orden overgegaan. Dat Washing ton overweegt om de reeds 220.000 man aan troepen aan te vullen met nog eens 100.000 man, maakt de kans op een oorlog duidelijk groter, aldus Laroque, een voormalig mili- van Irak de vrijlating van gijzelaars te verkrijgen. De Westduitse r an buitenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher. verklaarde dat hij een aanbod van Baghdad heeft afgewezen om gijzelaars vrij te laten op een reeks voorwaarden, waaron der een bezoek van hemzelf. MADRID (AP) - Sovjet-president Michail Gorbatsjov is gisteren in Spanje aangekomen voor een be zoek van drie dagen, het eerste van een Sovjet-staatshoofd aan dat land. De reis heeft vooral economische doeleinden en er liggen twaalf over eenkomsten op het gebied van han del, investeringen en bilaterale be- Rekening na val HELSINKI (AP) - Een Finse stu dent, die vanaf de achtste verdie ping van zijn flat was gevallen, heeft van de eigenaar van het pand een re kening gekregen van bijna 2.400 gulden voor schade aan het ge bouw. De 20-jarige student uit de Noord- finse stad Oulu, die zyn sleutels kwijt was, probeerde in augustus van dit jaar via een raam zijn flat binnen te klimmen Hij stortte acht verdiepingen naar beneden en viel door het dak van een fietsenhok. Volgens de politie redde het golf platen dak het leven van de jonge man. Ondanks het benauwde avon tuur van de huurder, heeft de eige naar van de flat de rekening voor de schade naar hem toegestuurd. T elefoongesprek leidt tot crisis in Ierse regering DUBLIN (Rtr) - De Ierse regering is gisteren geconfronteerd met een crisis die mogelijk kan leiden tot een vervroegd aftreden van premier Charles Haughey. Oorzaak is een te lefoongesprek dat acht jaar geleden mogelijk is gevoerd. Drie oppositie partijen hebben moties van wan trouwen ingediend tegen de rege ring en vice premier Brian Lenihan. In een opgenomen vraaggesprek met een student politieke weten schappen geeft Lenihan toe dat hij heeft gebeld met de huidige presi dent Patrick Hillery om hem te vra gen het parlement tijdens een kabi netscrisis in 1982 niet te ontbinden en Fianna Fail partij te vragen een nieuwe regering te vormen. De pre sident van Ierland heeft weinig be voegdheden en van hem wordt ver wacht dat hij boven de partijen staat. Nadat het bandje was afgespeeld op een persconferentie ontkende Lenihan dat hij na de val van de coa litieregering van premier Garret Fitzgerald de president had gebeld Politici van andere partijen heb ben Lenihan opgeroepen zich terug te trekken uit de race om het presi dentschap. Indien de Progressieve Democraten, die deel uitmaken van Haugheys coalitieregering, beslui ten Lenihan niet te steunen, dan houdt dit waarschijnlijk in dat er nieuwe verkiezingen moeten wor den uitgeschreven. trekkingen klaar om door Gor batsjov en de Spaanse premier Feli pe Gonzalez te worden getekend Een van de overeenkomsten betreft een lening van 1,5 miljard dollar aan de Sovjetunie, te besteden aan Spaanse produkten en technologic Volgens de Sovjet-televisie wil de Sovjetunie bovendien nog voor 2 tot 3 miljard dollar gebruik:-.»rtik"- len. kleding en voedingsmiddelen van Spanje betrekken. Het afgelo pen laar beliep de hindi I tu i Spanje en de Sovjetunie een bedrag van ongeveer 2 miljard dollar, waar van 70 procent in de vorm van aan Spanje geleverde Bot M oB» Gorbatsjov inspecteerde na aan komst met koning Juan Carlos dc troepen bij het paleis Pardo. het voormalige onderkomen van de fas cistische dictator Francisco Franco. De koning en zijn vrouw koningin Sophia brachten in 1984 een staats bezoek aan Moskou. Na de ceremo nie begonnen Gorbatsjov en Gonza lez hun eerste gespreksronde in het huis van de premier in Madrid In een vraaggesprek met de grootste Spaanse krant. El Pais. toonde Gorbatsjov zich hoopvol over de groeiende samenwerking tussen de Sovjetunie en de VS Hij wees erop dat de beproevingen die hun relatie inmiddels had door staan met betrekking tot Oost-Eu ropa en dc Golf-crisis deze samen werking alleen maar had versterkt. Over de samenwerking binnen Europa zei Gorbatsjov dat de Sov jetunie rekent op volwaardige sam- menwerking met alle Europese lan den. de Verenigde Staten en Cana da 'binnen het raamwerk van het Helsinki-proces' Welke rol de Sov jetunie precies zou kunnen spelen in het Europese eenwordingsproces was volgens Gorbatsjov nog niet ge heel duidelijk. Hij zei dat zijn land in elk geval actief betrokken wilde worden bij de oplossing van alle Eu ropese kwesties, waaronder 'een nieuwe veiligheidsstructuur en een pan-Europees systeem van samen werking op gebied van economie, milieu, energie, informatie en cul tuur Zeven kandidaten voor Pools presidentschap WARSCHAU (DPA/AFPi - In to taal hebben zich in Polen zeven mensen kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen die 24 no vember worden gehouden Op het laatste moment slaagden nog drie politici erin de vereiste 100000 handtekeningen te verkrijgen die nodig zijn om zich kandidaat te kunnen stellen De belangrijkste kandidaten voor het ambt van staatshoofd zyn pre mier Tadeusz Mazowiecki en vak bondsleider Lech Walesa Volgens campagneleiders van Mazowiecki ligt de premier ruim voor op de vak bondsleider ADVERTENTIE niet te vervuilen! Al jaren geleden spraken de partijen af niet te 'plak- gen zijn of Belgische Duitsers, dan kiest op de PDB na iedereen voor ken'. In 1986 werd die afspraak ove- het eerste", zegt Mare Komoth, i dacteur van de Duitstalige krant Grenz-Echo. "Niemand, ook de PDB niet. wil bij Duitsland horen, ook al vinden we dat wij een Duitse cultuur hebben. De mensen voelen zich absoluut Belg en geen Duit ser". Daarom noemen zij zich ook 'de echte Belgen'. Hier geen taalstrijd, maar verdraagzaamheid. Toch voe len de Oostkantonners zich wel een echte gemeenschap. Daarom ook die drang naar meer bevoegdheden. "Wij zijn een van de best bescherm de minderheden in Europa", zegt Komoth. Want waar heeft zo'n klei ne gemeenschap een eigen rege ring? Toen de Berljjnse muur gevallen was en de twee Duitslanden op de eenwording afstevenden, kwamen Duitse televisieploegen hier vragen of men er geen zin in had aan de 'wiedervereiniging' mee te doen. "Maar niemand wilde. Ze konden onvernchterzake weer naar huis", zegt Komoth. Toch waren deze gebieden ooit Duits In 1919. by het verdrag van Versailles, werden de kantons Eu pen. Malmedy en Sankt-Vith afge nomen van Duitsland en als oor logsbuit aan Belgie gegeven In 1940 gebeurde weer het omgekeer de en werden de kantons door het Derde Rijk geannexeerd De man nen werden, als waren zij Duitsers, in de Wehrmacht ingelijfd Tweeën - eenhalfduizend van hen kwamen om. "Net als in Nederland heerst hier een geladen atmosfeer tegen over de Duitsers", zegt Komoth in ook weer vlekkeloos Nederlands. "Zij zijn hier niet graag gezien. Er wonen hier veel Duitsers, maar zij zijn totaal niet geïntegreerd in de dorpsgemeenschappen. Er is eerder een anti-gevoel dan saamhorig heid". Ook dit jaar presenteren Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad zes weken lang een groots advertentie-spel. Op 14,21 en 28 november en 6, 12 en 19 december. Door mee te doen aan het December Feestmaand Advertentie-Spel krijgt uw advertentie heel doelgericht extra aandacht. Dat levert u niet alleen maximale respons op. maar bovendien een gratis advertentie-plaatsing! Informeer bij onze medewerkers van de advertentie-afdeling naar de mogelijkheden: Leidsch Dagblad 071 - 16 14 00 Alphens Dagblad f 01720 - 93961 ONZE LEZERS KUNNEN NIET OM UW ADVERTENTIE HEEN!

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7