Golf van diefstallen dure boten Ceulemans is de laatste tijd vaak de klos Kenner herkent een gestolen jacht van verre Belgische biljartmeester kijkt terug op een kwart eeuw topsport ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 PAGINA 35 niet dubieus7 Verder kan een boot wor den gebruikt als transportmiddel voor een illegale lading Dat komt relatief weinig voor. Vroegtijdige ontdekking van een vermist schip is een extra nsi- cofactor Wel pikken ze snel varende rubberboten. Vergis je niet. die dingen leveren een schadepost van 45 tot 85 mille op". Registratie Het wordt kwaadwillenden ook te ge makkelijk gemaakt. Den Drijver is al ja ren een roepende in de woestijn die Ne derland heet "In het grootste deel van ons land is geen verplichte, centrale re gistratie voor pleziervaartuigen. Regi stratienummers. net als bij de snelle motorkruisers (sneller dan 20 km per uur), zouden een hulpmiddel kunnen zijn bij de oplossing van de diefstal. Vergelijk het met auto's Stel dat er geen kentekens waren. Mijn Opel Asco- ia is kapot en ik pak de Ascona van een uuurman. Laat hem maar eens bewij zen dat het de zijne is, met de mijne. Maar de oppositie is te sterk. Die vreest dat registratie het begin is van een be lastingmaatregel. Flauwe kul. natuur lijk. Als de overheid penningen wil hef fen. doet ze dat toch wel". "Fraudeza ken zijn te verwaarlozen. De tijd dat ei genaren hun boot lieten stelen om uit de geldzorgen te komen, is voorbij. En kele jaren geleden is overgestapt van verzekerde waarde naar marktwaarde. Het is grotendeels over met in de brand, uit de brand. De meeste eigena ren die we bezoeken, zyn te goeder trouwe en ontsteld dat zoiets kan ge beuren. Wij kijken er niet meer van op Op Europese schaal gebeurt zoiets da gelijks, tegenwoordig Den Drijver wil graag het misver stand uit de weg ruimen dat de experts de politie, of erger nog. dat de snuffe laars' de smerissen voor de voeten lo pen. "Wij doen absoluut niets zonderde politie m te schakelen Myn twee on derzoeksmedewerkers zyn voormalige rechercheurs van de rijkspolitie te wa ter. Dat RP-onderdeel noem ik mijn derde expert" "Hoewel het aantal delicten toe neemt, komen we toch met die hoge 80 procent-score en dat is mede aan de rijkspolitie te water te danken. Ik vind het erg jammer dat het korps in de hui dige opzet verdwijnt. Ik heb mijn be zorgdheid daarover geuit bij het open baar ministerie, maar dat helpt niet. Het punt is dat veel taken van de natte sec tie worden overgenomen door de droge dienst. Kom ik bij het bureau in Am sterdam. krijg >k te maken met een agentje dat alles weet van autoverkeer, maar niet van schepen. Iemand dus die elke affiniteit met varen mist. Dan kun je nooit een boot terugvinden" Stroomlijnen Zo'n vaart zal het wel niet lopen, zegt hoofd voorlichting van de rijkspolitie te water, W. Ermers. "De reorganisatie van de dienst rijkspolitie te water be treft vooral een interne stroomlijning om juist het specialisme van de dienst nog beter uit de verf te laten komen. Het aantal varende mensen neemt eer der toe dan af', zegt Ermers. "En tege lijk met de invoering van de nieuwe or ganisatievorm zullen we proberen de bestaande dienstverlening te verbete ren en meer omgcvingsgericht te wer ken. De dienst zal voldoende aandacht besteden aan uit de omgeving binnen komende signalen. En daartoe kunnen ook de verzoeken om hulp van Den Dryver worden gerekend. Zijn vrees ia misschien wel begrijpelijk, maar niet geheel terecht" 'Hoge beloning voor informatie die leidt tot het terugverkrijgen van..', 'Beloning voor een ie der die inlichtingen kan verschaffen die leiden tot het terugvinden van...', ledereen kent de kleine advertenties in de dag- en vakbladen. De dieven pakken machi nes, vorkheftrucks, tractoren, auto's en sche pen. Als het maar waarde heeft en goed is af te zetten. De benadeelden willen geld van hun verzekeringsmaatschappijen, maar die hou den die enorme bedragen uiteraard liever in de zak. Daarom schakelen ze een expertise bureau in om de gestolen goederen op te spo ren. Zo'n bureau heeft daarvoor verschillende middelen die meestal parallel worden ge bruikt: onderzoeken èn die advertenties. Esma-Den Drijver Expertise bv in Amstelveen is zo'n bedrijf. Directeur E. den Drijver en zijn mensen zoeken uitsluitend naar gestolen bo ten met een gemiddelde waarde van ander halve ton. Acht van de tien vinden zfe terug. Niet gering, want dit soort delicten neemt sterk toe. Omdat niemand naar Den Drijver wil luis teren, is er nog steeds geen verplichte centra le registratie van pleziervaartuigen. Hij is bo vendien ernstig bezorgd over de toekomst, na de reorganisatie van de rijkspolitie te water: "Een uitstekend korps, waar we prima mee kunnen samenwerken. Maar wat weet een straatagent van motor- of zeiljachten?" door Arno Ruitenbeek) Den Drijver is net terug uit Brazilië, waar een boot is teruggevonden die al weer een tijd geleden was ontvreemd. De eigenaar heeft zijn geld intussen al binnen. Want als er zes weken zijn ver streken zonder dat er een spoor is ge vonden van het 'object' en als buiten kijf staat dat de bestolene schone han den heeft (dus geen verzekeringsfraude pleegt), gaat de verzekeraar tot uitbeta len over. De directeur, vermoeid en met een baard van drie dagen: "Soms heb je binnen een week het schip te pakken, soms doe je er twee en een half jaar jaar over, zoals me onlangs gebeurde". "Ik struikelde na al die tijd toevallig over dat jacht. Het echte onderzoek was al afgesloten. Dat komt, do'ordat je in tensief met die schepen bezig bent. Je vormt je er een goed beeld van, dat ver dwijnt ook niet meer. In ons vak kun je bij wijze van spreken op een kilometer afstand zien of het om het gestolen vaartuig gaat". De leek denkt te veel in termen van autodiefstal: als een dikke Mercedes wordt gepikt, zullen de daders zorgen dat de hete waar onherkenbaar wordt. Overspuiten, serienummers wegvijlen, andere kentekenplaten, valse papieren. "Bij schepen ligt dat anders. De typen hebben standaardkleuren. Schilder je 'm over dan valt het eerder op. De naam van een schip wordt niet eens altijd ver anderd. De originele eigendomsdocu menten. met de naam, zijn aan boord." Misstap Noordhollander Den Drijver was stuur man op de grote vaart, ging aan wal en maakte een kleine misstap door een baan in de computerwereld te aanvaar den. "Niets voor mij, de hele dag op kantoor". In 1980 werd hij expert. Eerst ruim drie jaar als compagnon van Ker sten in Enkhuizen. In 1983 begon hij voor zichzelf in Amstelveen, onder de paraplu van Esma. Een groot Europees concern met een flink aantal werven. In grote lijnen werken expertisebu reaus volgens dezelfde methode. Dief stal, verzekeringsclaim, verzekeraars nemen contact op met, bijvoorbeeld, Den Drijver. En dan begint de speur tocht. tot in de verste uithoeken van de wereld. De directeur: "Allereerst gaan we naar de verzekerde en vragen een gede tailleerde beschrijving van het object. Die gegevens zijn nodig voor het onder zoek en voor de advertentie, waarin een beloning wordt uitgeloofd. Afhankelijk van een aantal factoren, zoals de waar de van het schip en de plaats van de diefstal, in een regionaal of landelijk dagblad. Gemiddeld plaatsen we twee advertenties per week. Daarnaast ad verteren we in de vakbladen, waaron der Yachting World en Der Yacht". "De beloning is maximaal tien pro cent van de teruggevonden waarde. Als we een schip vinden op twintig meter diepte, omdat de crimineel zijn sporen wilde uitwissen, is het nog maar de vraag of het restant op te knappen is. Een object is vaak beschadigd, door de onvoorzichtigheid van de onervaren schipper, soms uit pure vernielzucht als de lol er af is. Vandaar dat er een voorwaarde aan die beloning kleeft. Maar dan nog kan het tipgeld een goede bron van inkomsten zijn. Wij bemidde len voor schepen tussen de 25.000 en 2,5 miljoen gulden, merendeels de dure zeewaardige jachten". Het komt voor dat meer mensen een tip geven die naar het gestolen voor werp leidt. Zij moeten de beloning de len. Den Drijver krijgt de tips uit diver se hoeken: "Van de burger, die (toeval lig) iets ziet van het misdrijf. Verder kennen we de informanten; tipgevers uit het milieu, die horen dat Jantje een grote slag heeft geslagen, zien dat Pietje plotseling een bootje heeft. Politiemen sen bellen mij af en toe op met de mede deling dat hun informant tipgeld wil voor een zaak. Dat is bespreekbaar; we stellen een bedrag beschikbaar en het verhaal komt los". "We willen een gedegen verhaal hoe de tipgevers aan de informatie zijn ge komen. Dat soort dingen is goed gere geld in de richtlijnen die de tipgeld commissie (met vertegenwoordigers van verzekeraars, expertisebureaus, openbaar ministerie en politie) heeft opgesteld. Iemand die, ook als is het terzijde, met de diefstal te maken heeft, krijgt geen cent". Voor het onderzoek schakelt Den Drijver zijn eigen personeel in en een van zijn vele contacten in binnen- en buitenland. "Ik heb in de loop der jaren een kaartenbak met drieduizend na men verzameld van mensen die me kunnen helpen. Jachthavenautontei- ten, leden van douane- en politiekorp sen, Lloyd's agenten, scheepsmake laars, particulieren. Eerst werk je in grote lijnen en als je een idee hebt van de richting waann het schip is verdwe nen. wordt het selectief. Ik heb speer punthavens die bijna altijd worden aan gedaan: La Corunca, Brest en Gibral tar" "Ik stuur ze als het ware een gratis staatslot, waarmee ze een aardig prijsje kunnen winnen. Het enige dat ze moe ten doen, is uitkijken naar een schip. Dat is iets waar ze toch al de hele dag mee bezig zijn. Ik zou zelf ook het liefst op basis van no cure no pay werken. Dat zou me meer opleveren dan nu. op uurtarief plus onkostenvergoeding. (De tips en de advertenties betaalt de verze keraar). Ik krijg per jaar zo'n honderd meldingen van gestolen vaartuigen, met een gemiddelde waarde van 150.000 gulden. Daarvan breng ik tach tig procent terug. Waar ter wereld ze ook verstopt zijn". "Het aantal diefstallen is enorm toe genomen. De oorzaak9 De criminele groepering in Nederland heeft de scheepvaart ontdekt, vindt het leuk om met een bootje te varen en/of er handel mee te dryven. Je hebt de joy-vaart door jonge geflipte figuren. Als het ze verveelt, laten ze het schip zinken. Dan zijn er criminelen die het puur om de centen te doen is. Veel gestolen vaartui gen worden verkocht op dubieuze auto markten. Sorry, welke automarkt is er De Diamantslijper uit Grobbendonk is hij allang niet meer, maar hij is nog altijd even geslepen. Wie het met hem aan de stok krijgt, moet uit het goede hout zijn gesneden. "Ge zult", vermaant hij de ober die met een vol dienblad boven de biljarttafel balanceert, "een beetje uitkijken. Een accidentje is zo gebeurd". De uitbrander gaat vergezeld van een verkleinwoord en wordt gevolgd door een knipoog. Typisch Raymond Ceulemans. De rondborstigheid wint het van de agressiviteit. Ook in de goudkleurige herfstdagen van zijn carrière toont hij zich de grootste biljarter aller tijden. door Harry Muré Taverne Mister 100' aan de Brusselse steenweg in Mechelen loopt op een door deweekse dag al rond het middaguur aardig vol. De binnenkomst van de 'pa tron' heeft iets sacraals. De keu's rusten eerbiedig, verticaal, bij wijze van saluut De eerste vijftig klanten drukt hij per soonlijk de hand. Hij neemt plaats bij het raam. Daar laat hij het licht vallen op een kwart eeuw topsport, een effectvol jubi leum. al is Raymond Ceulemans de laatste tijd vaker de klos Hij zet mes en vork in de tartaar, lust het rauw. "In de sport heb ik alles be reikt. vast en zeker. Op financieel gebied nog geen honderdste" De wereldkam pioen. de man die de basis heeft gelegd voor de expansie van het grote drieban den. moet nog altijd de mouwen opstro pen, in het zweet zijns aanschijns. "Ik ben nog alle dagen met mijn zaken bezig. Kunt ge zeggen dat ik een echte prof ben? Ik weet het niet". Er is veel verbeterd, zegt hij. Geen ge haktballen meer. af en toe kogelbiefstuk, meestal tartaar. "Als ge de vergelijking met het tennis treft, wat die mensen ver dienen. of zelfs in het snookergebeuren, dan zou ik er wel van kunnen bestaan. Ik heb vijfentwintig jaar de internationale biljartsport gedomineerd en platgere- den. Iedereen platgewalst. En... vijfen twintigjaar lang voor een beker gespeeld en voor een stropdas. Die heb ik ge noeg". Stropdassen dus. Hij meent heV "Sinds vier jaar spelen we prof, een fan tastisch begin, maar om daar nu echt al leen van op uw lauwertjes te gaan leven, dat is niets voor mij. Dat kan ik me niet permitteren". Ceulemans won de eerste twee edities van de wereldbeker, in '86 en '87. De toernooien van het circuit wor den afzonderlijk gedoteerd met eerste prijzen vanerend van honderd- tot hon- derdvijftigduizend gulden. "Maar de to- Ceulemans nog alle dagen bezig taliteit niet Er zal een hoofdprijs moeten komen. Ik win twee van de vijf toernooi en, word nog eens tweede en derde. Oké. daar heb ik mijn geld van. maar op het wereldkampioen worden staat geen prijs, de cup zelf wordt niet beloond". Vergoelijkend "Natuurlijk, het is een stap in de goede richting, maar de super prestige ontbreekt". Tot vijf jaar geleden exploiteerde hij een brasserie aan de Grote Markt in Mechelen. met het oog op het nageslacht. "Voor de kinderen moet wat gedaan wor den, maar als ik daar twee zonen moet in steken, dat is niet goed. Er komen ook twee schoondochters bij. Dan begint het gedonder, hoe dan ook. Dus heb ik die zaak verkocht en ben ik twee andere be gonnen". Kurt ging aan de slag in Leuven. Koen in Mechelen. Twee etablissementen met gelijknamig uithangbord. 'Taverne 'Mis ter 100. Ge ziet wat het is. negen tafels, sjiek, niet mis, hè? Ze krijgen het op een blaadje voorgeschoteld, hebben nog nooit moeten wakker liggen van eén francje. Dus ik begin het nu een klein beetje bij wijze van spreken in die rich ting af te bouwen". "Mag dat? Ja toch9" Zeker na een kwart eeuw stress. "Het is misschien goed geweest voor my. die twee dingen samen, de zaak en het biljarten Hoe drukker ik het had. hoe beter ik biljartte Is altijd zo geweest. En nóg". Een wonderlijk man. Raymond Ceule mans. vader, topsporter en manager "Ik biljart beter dan vroeger misschien, ster ker. maar ja, daar is nu het setteke-sys- teem. Daarin wordt ge al eens onderuit gehaald". Door Torbjorn Blomdahl bijvoor beeld. Dat steekt. Alleen al het horen van die naam noopt hem tot een extra teug Spawater. "Ik wil nog altijd tegen ieder een op de volle afstand spelen". Plechtig 'Tegen de gehele wereld en met grote in zet Ze schrijven nu wel 'Ceulemans is op de terugweg', maar zij die centen te veel hebben, mogen tegen mij altijd spe len om de honderd. Ze moeten wel een hoop centen meebrengen. Ze zyn ze gauw kwyt dan". "Dat gelul altijd van 'Ceulemans dit en Ceulemans dat. dneenvyftig en op zijn retour'. Maar ik mag dan ook niet spelen zoals ik het graag heb. Een set duurt vyf- tien puntjes, dan gaat ge onderuit, lo gisch, dan verlies ik een keer meer dan vroeger. Ceulemans gevloerd. Ze lullen daar graag over. Sorry, maar zo is het. Ik neem het nog tegen iedereen op in een hele partij. Dat wéét trouwens iedereen, ook zij die dat schrijven". De positie is verstoord, even opnieuw van acquit. Te vroeg geboren soms9 "Misschien wel". Schaterlachend "Twintig jaar te vroeg" Een tikje berus tend "Maar ja. het kan voor mij ook niet blijven duren Ik zal nog een jaar of vyf spelen. Dan ben ik achtenvijftig", Het kan niet blijven, repeteert hij. "Ik heb in mijn leven al wat gevergd van my. onder spanning en druk gestaan. Daar hebben ze geen idee van Er zijn er die drieender tig zijn en die nu al ontploffen, die open barsten. omdat het niet meer gaat door het feit van het nieuwe setsysteem. Dat is zo'n beetjegromt hy. "het korte relaas van de situatie zoals ze nu is". "Vroeger". - hy rekt het heel lang - "vroeger heb ik ook al eens een party over de volle afstand verloren, maar ik werd wel wereldkampioen "Maar als ge nu verliest, op het slechte moment in de eerste ronde, dan ligt ge buiten. Dan zyt ge versleten en wordt er over u niet meer gesproken". Ondanks de astronomische reeks titels. Hoeveel9 Zevenenvijftig Belgische, zevenenveertig Europese En nu komen er. houdt u vast, drieendertig wereldtitels. Dat wil iets zeggen Alle an dere spelers noemen alles wat ze gewon nen hebben in hun earner*, ook met teams. Maar dan moet ge er by my overal nog vyftien bytellen" Wie zyn kwaaistc vijand is. de ballen, zyn eigen weerbarstige ego of gewoon de tegenstander, daar is hy na een kwart eeuw nog altyd niet uit Ik denk toch dat de kwaliteit van de ander de grootste tegenstrever is Maar er zyn wel eens par tyen by. dat ge zegt Raymonke. wat ge moet proberen, is altyd uzelf te blyven en uzelf niet te verloochenen.' Dat is moeilyk. vertrouwen op uw eigen kwali teiten en kunde Anders krygt ge een 'trac'. Ge kunt niet meer uitvoeren wat ge wilt. ge voelt het met meer Dat is een 'trac' Daar moet ge bovenuit groeien". Zyn vrouw kent die 'tracs'. het bang zyn. "Ze is er mee vergroeid, met de hel< situatie Daar is het voor my ook allemaal mee begonnen, met die keu, de drie bal len en de tafel. Dat is de hele ondergrond van ons sociale bestaan Angeleke heeft daar genoeg begrip voor kunnen opbren gen. Die heeft vroeger veel alleen geze ten. en nog Al gaat ze nu vaker me* De kinderen, de zonen en de twee dochters, zyn groter Kleine kindjes, kleine last Grote kinderen, andere zorgen" Hy heeft er voor kromgelegcn. ook voor zyn mooiste overwinning Bel gisch sportman van het jaar in 1978 Dat is de grootste bekroning die ge kunt kry- gen als sportman Ik was nummer één. Eddy Merckx tweede en Micleke Putte mans nummer drie Toen wist ik dat bil jarten sport was Het was de erkenning In Las Vegas veroverde hy zyn honderd ste titel Daarom heb ik mijn bedryf 'Mister 100' genoemd Dat wint nooit meer iemand Ook Blomdahl niet Die kennen ze in Zweden niet eens"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 35